Jak TANIO wynająć auto na lotnisku w Tbilisi (bez kaucji)?

Aktualizacja: 15 kwietnia 2024 r.
Tbilisi lotnisko wynajem auta gruzja drogi
Tbilisi lotnisko wynajem auta gruzja drogi

Wynajem auta na lotnisku w Tbilisi to jedna z pierwszych rzeczy, o które warto zadbać przed rozpoczęciem zwiedzania Gruzji. Możesz przemieszczać się między atrakcjami transportem zbiorowym, ale jeśli chcesz zobaczyć sporo w krótkim czasie, auto jest opcją godną rozważenia. Podróżowanie po Gruzji wypożyczonym samochodem jest stosunkowo tanie i daje największą elastyczność.

Wiem z doświadczenia, że wynajętym autem najłatwiej odkrywać atrakcje kraju. Przygotowałem poradnik o tym, jak tanio wypożyczyć samochód na lotnisku w Tbilisi. Gdybyś nie masz doświadczeń z wynajmem – opowiem o formalnościach, podrzucę praktyczne wskazówki i zaproponuję sprawdzone wypożyczalnie.

Zaproponuję kilka sprawdzonych modeli aut, które będą dobrym i ekonomicznym wyborem na gruzińskie drogi. Część z samochodów będziesz mógł wynająć bez kaucji, chociaż nie przekreślałbym też tych z obowiązkowym depozytem.

Potrzebujesz wynająć samochód “na już”? Szybkie rady i wskazówki

Postarałem się zebrać w tym artykule wszystkie praktyczne informacje, które były mi potrzebne do wygodnego wynajmu samochodu w Gruzji. Jeśli jednak lecisz do Tbilisi już “na dniach” i potrzebujesz szybko ogarnąć formalności, mam dla Ciebie kilka szybkich rad z mojego doświadczenia:

  • w Gruzji nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy – Gruzja akceptuje polski wzór prawa jazdy, ale dla bezpieczeństwa polecam Ci zrobić jego kopię albo zdjęcie na wypadek, gdybyś zgubił lub w inny sposób stracił oryginał,
  • wynajmij samochód z odbiorem na lotnisku w Tbilisi – jeśli masz zamiar korzystać w Gruzji z wynajmowanego auta to najwygodniej będzie Ci odebrać je od razu po wylądowaniu na lotnisku w Tbilisi. Dodatkową korzyścią jest to, że nie będziesz musiał dodatkowo płacić za dojazd z lotniska do centrum,
  • porównaj kilka modeli samochodów – na gruzińskich drogach sprawdzą się również małe auta, które poradzą sobie z podróżą Gruzińską Drogą Wojenną i trasą do Mestii. Jeśli nie planujesz off-roadu to moim zdaniem wynajmowanie dużego SUVa w porze wakacyjnej jest stratą pieniędzy,
  • spróbuj znaleźć auto bez kaucji – w Gruzji udaje się znaleźć wypożyczalnie, które nie wymagają wnoszenia depozytu lub blokady na karcie przed wynajmem samochodu. Jeśli jednak takie auta nie są dostępne, to opcja z kaucją nie jest wcale aż tak “niebezpieczna”.

Gdy wpiszesz niżej datę swojej podróży, zobaczysz listę dostępnych wtedy tanich aut z wypożyczalni, z której korzystaliśmy w Albanii, Czarnogórze i na Krecie. Nie miałem żadnych problemów ani z wypożyczeniem, ani późniejszym zwrotem. Część aut nie wymagała też wpłacenia kaucji.

Jakie modele samochodów sprawdzą się na drogach Gruzji?

Stan głównych dróg w Gruzji poprawia się z roku na rok i podróżowanie jest o wiele wygodniejsze niż jeszcze 5-10 lat temu. Wszystkie najważniejsze atrakcje Gruzji są dostępne drogami, które nie wymagają dużych SUVów i aut z napędem 4×4. Wypożyczalnie nie pozwalają korzystać z aut na trasach z Mestii do Ushguli oraz do Tuszetii – pamiętaj o tym, przygotowując swój plan zwiedzenia (mogę też przygotować go za Ciebie).

Do poruszania się po głównych trasach Gruzji (w tym po Gruzińskiej Drodze Wojennej prowadzącej do Kazbegi i klasztoru Cminda Sameba), wystarczy Ci auto osobowe klasy Opla Corsy czy Forda Fiesty. Ważne, żeby samochód miał nieco mocy, bo podjazdy nawet na głównych gruzińskich drogach bywają strome. Moc przyda się też do bezpiecznego wyprzedzania.

1. Toyota Prius

Toyota Prius to król gruzińskich dróg i jedno z najpopularniejszych aut w tej części świata. Podejrzewam, że na liście dostępnych w wypożyczalni samochodów na lotnisku w Tbilisi ten model będzie zajmował przynajmniej kilka pierwszych wyników. I słusznie, bo auto dobrze sprawdza się w warunkach Gruzji.

Samochód ma napęd hybrydowy, przez co spala około 4 litrów paliwa na 100 km. To pozwoli trzymać koszty w ryzach i zjechać całą Gruzję bez ryzyka bankructwa na stacji benzynowej. Auto prowadzi się wygodnie, a pomaga przy tym asystent parkowania i kamera cofania.

Nie planuj wybierać się tym autem na górskie bezdroża, ale na głównych trasach kraju nie będziesz miał żadnego problemu. Przejedziesz nim Gruzińską Drogą Wojenną (latem), dojedziesz na wybrzeże Morza Czarnego, odwiedzisz Kachetię i klasztor Dawit Garedża.

2. Mitsubishi Pajero

Mitsubishi Pajero to najpopularniejszy chyba samochód terenowy w Gruzji, który zobaczysz wielokrotnie na ulicach. Auto jest wszechstronne, bo poza wygodnym poruszaniem się po głównych drogach, poradzi sobie też w bardziej wymagających, górskich terenach.

Ma dobrą przyczepność i napęd na cztery koła, więc sprawdzi się również zimą. Gruzińska Droga Wojenna do Stepancmindy wygląda wtedy unikalnie, ale bywa na niej ślisko, więc decyduj się na jazdę tam tylko wtedy, gdy za kółkiem czujesz się pewnie.

Autem możesz wygodnie podróżować w 5 osób, ale moim zdaniem najwygodniej będzie w 3-4 osoby, bo będziesz miał przestrzeń na zrobienie bałaganu w czasie jazdy. ;) Duży bagażnik to też korzyść – szczególnie jeśli średnio radzisz sobie z ekonomicznym pakowaniem się na wyjazdy. ;) Pajero mają swoje lata, ale są klimatyzowane i niektóre mają radio Bluetooth. Załóż, że auto spali ok. 8 litrów na 100 km.

3. Subaru Forester

Subaru Forester to terenowe auto z napędem na cztery koła (4×4) i wysokim prześwitem – idealnie sprawdzi się na słabiej utwardzonych drogach i w jeździe po pagórkowatym terenie. Możesz nim oczywiście jeździć też po zwykłych drogach, ale w takim przypadku nie ma moim zdaniem potrzeby wydawania dodatkowych pieniędzy na większy samochód.

W zależności od modelu, możesz trafić nawet na auto z silnikiem o pojemności 2,5 litra i mocą aż 170 KM. Pamiętaj, żeby nie używać tej mocy w nieodpowiedzialny sposób, bo drogi w Gruzji bywają wąskie i kręte, a na takich bardzo łatwo o poważny wypadek. Auto spala ok. 8 litrów na 100 kilometrów, co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu budżetu.

Gdybyś nabrał ochoty na muzykę ze Spotify to poluj na auto z radiem mającym moduł Bluetooth. Przydatna bywa też kamera cofania, bo manewrowanie większym autem jest nieco trudniejsze niż np. Toyotą Prius.

Gdzie szukać wypożyczalni samochodów?

W początkach mojego samodzielnego podróżowania byłem fanem korzystania z komunikacji publicznej, ale szczególnie przy krótkich wyjazdach zacząłem widzieć jej ograniczenia. Po doświadczeniach z wynajmem auta na Krecie, w Czarnogórze i Albanii przekonałem się do takiej formy zwiedzania. Gdy wziąłem się za sprawdzanie możliwości taniego wynajmu samochodu, sprawdziłem dwa podejścia:

  • korzystanie z siecowych wypożyczalni z biurami na lotniskach, np. Hertz, Europcar, itp.,

Po doświadczeniach z obiema firmami, skłaniam się bardziej ku drugiej opcji. Auta są tam zazwyczaj tańsze, a w multiwyszukiwarce mogę przejrzeć wszystkie dostępne samochody w danym terminie i wybrać ten model, który będzie mi najbardziej pasował. Nie mam złego doświadczenia z korporacjami typu Hertz, ale mniejsze firmy mają niższe stawki i często większy wybór samochodów.

Jedną z najciekawszych tras dla osób z wynajętym samochodem jest przejazd z Tbilisi do Dawit Garedża

Polubiłem się z localrent.com – podróżowałem już wypożyczonymi od nich samochodami na Krecie, w Czarnogórze i w Albanii. Przy żadnym z wynajmów nie miałem żadnych problemów – ani w czasie odbierania auta, ani podczas korzystania i zwrotu. Pracownicy wypożyczalni czekali w terminalu lotniska z kartką z moim nazwiskiem, a procedury trwały zazwyczaj ok. 15 minut. Nikt nie szukał “na siłę” uszkodzeń, za które można by pobrać ode mnie dodatkowe opłaty.

Ile kosztuje wynajem auta na lotnisku w Tbilisi?

Ceny wynajmu samochodów zależą od kilku czynników i zmieniają się dynamicznie, ale najważniejsze z nich to termin wynajmu i model auta. Im bliżej szczytu sezonu (lipiec – sierpień), tym możesz się spodziewać wyższych cen, bo zainteresowanie rośnie. Cena może być też wyższa, gdy za wynajem bierzesz się na ostatnią chwilę. Polecam zawsze robić to z wyprzedzeniem.

Wynajmując auto przed sezonem (kwiecień-maj) albo po wakacjach (wrzesień-październik), powinno Ci się udać złapać coś za 20-30 euro za dzień, ale w sezonie spodziewaj się raczej cen w granicach 35-40 euro. Najtańsze oferty ubywają wraz ze zbliżaniem się sezonu, więc polecam szybko zapłacić zaliczkę i mieć już zagwarantowaną cenę. Weź pod uwagę wynajęcie samochodu w większej grupie dla ograniczenia kosztów. Niżej wyszukasz najtańsze auta dostępne w wybranym terminie.

Jak wygląda procedura wypożyczenia samochodu na lotnisku w Tbilisi?

Procedura wynajęcia samochodu to kilka prostych kroków, z którymi poradzisz sobie nawet wtedy, gdy nigdy wcześniej nie wypożyczałeś jeszcze samochodu za granicą. Spisałem je poniżej – możesz ten akapit potraktować jako ściągawkę:

  • zarezerwuj auto i wpłać przez Internet przedpłatę (zazwyczaj ok. 20% wartości rezerwacji), co będzie potwierdzeniem rezerwacji Twojego samochodu,
  • na maila otrzymasz potwierdzenie rezerwacji i szczegóły odbioru samochodu (pracownik wypożyczalni będzie czekał na Ciebie na hali odlotów z kartką z Twoim nazwiskiem po przylocie Twojego samolotu),
  • przy pracowniku podpiszesz umowę, odbierzesz kluczyki i dokumenty samochodu i… już – możesz ruszać na drogi Gruzji.

Przed podpisaniem umowy sprawdź stan samochodu. Zrób zdjęcia karoserii, opon i szyb. Zdjęcia będą dla Ciebie dowodem w przypadku, gdy podczas zwrotu samochodu pracownik będzie chciał Ci “dopisać” uszkodzenia, których nie spowodowałeś. Oszustwa zdarzają się rzadko, ale lepiej się przygotować.

Czy da się wynająć samochód bez kaucji?

Da się, ale liczba dostępnych aut z taką opcją nie jest zbyt duża. Standardową praktyką przy wynajmie jest wpłacenie kaucji (depozytu) w momencie podpisania umowy wynajmu. Te pieniądze zabezpieczają wypożyczalnię przed sytuacją, w której nabroisz coś z samochodem i powstaną koszty, które trzeba będzie pokryć. Depozyt, w zależności od danej oferty, możesz wpłacić kartą kredytową (pamiętaj, że debetowe są rzadko akceptowane) albo w gotówce.

Przy zwrocie samochodu, pracownik wypożyczalni sprawdza stan pojazdu i gdy nie ma żadnych spowodowanych przez Ciebie uszkodzeń, Twoja kaucja wraca do Ciebie. Jeśli płaciłeś gotówką, dostaniesz kasę od razu, a jeśli kartą – będziesz musiał na nią poczekać od 7 do 14 dni. To standardowa praktyka, z którą spotkałem się w wielu miejscach świata (nie traktuj jej jako próby oszustwa).

Krajobraz Gruzji z poziomu samochodu jest różnorodny – czasami można trafić na tak urocze zakątki

Na liście dostępnych samochodów szukaj ofert z oznaczeniem “no deposit”. W takim przypadku w momencie rezerwacji wpłacasz tylko przedpłatę za wynajem, a w czasie odbioru – resztę ceny bez kaucji. Wypożyczalnie nie zawsze akceptują płatności kartą, ale taką informację dostaniesz na maila zaraz po rezerwacji auta. Wtedy będziesz musiał wypłacić pieniądze w bankomacie na lotnisku.

Jakich dokumentów potrzebujesz? Czy w Gruzji wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy?

Możesz prowadzić samochód w Gruzji na podstawie polskiego prawa jazdy. W Gruzji nie jest od nas wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Jeśli często wyjeżdżasz na granicę, polecam jednak wyrobić sobie ten dokument na wszelki wypadek. Gdy zgubisz swoje polskie prawo jazdy, będzie on równoważnym dokumentem, który będziesz mógł okazać np. policji w czasie kontroli.

Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy kosztuje kilkanaście złotych i załatwisz je w Starostwie Powiatowym. Albania honoruje oba dostępne wzory dokumentu – według konwencji genewskiej oraz wiedeńskiej.

Pracownik wypożyczalni poprosi Cię o okazanie prawa jazdy w czasie uzupełnienia umowy wynajmu i wpisze do niej potrzebne dane. Przynajmniej tak dzieje się teoretycznie – czasami jednak pracownicy wpisują tylko podstawowe dane osobiste i wydają samochód. Gruzini są wyluzowani. ;) Nie zakładaj jednak, że będzie tak zawsze i sprawdź dokładnie przed wyjazdem czy masz ze sobą wszystkie wymagane dokumenty. Do dopełnienia formalności może być potrzebny Twój dowód osobisty lub paszport.

Moje porady – co zrobić przed wyjazdem do Gruzji?

1. Noclegi w Gruzji: zarezerwuj je wcześnie, żeby zaoszczędzić i mieć duży wybór.

2. Ubezpieczenie: przed wyjazdem wykup polisę i miej ochronę w nieprzewidzianych sytuacjach.

3. Wymiana waluty: możesz korzystać z polskiej karty, ale znacznie taniej będzie z kartą Curve.

4. Wynajem samochodu: będziesz elastyczny i zobaczysz więcej w krótszym czasie.

5. Mapa atrakcji Gruzji: zwiedza się lepiej z mapą najlepszych atrakcji na telefon.

6. Wycieczki z przewodnikiemsprawdź dostępne wycieczki oraz aktywności i wybierz najciekawsze.

7. Indywidualny plan podróży: zamów plan szyty na miarę i nie planuj nic sam.

8. Artykuły o Gruzji: przeczytaj inne teksty i znajdź inspiracje do zwiedzania.

Jak jeździ się samochodem po Gruzji?

Gruzini to ludzie z charakterem, co można łatwo zauważyć na drogach. Kierowcy w Gruzji jeżdżą dynamicznie, zdarza im się wymuszać pierwszeństwo przejazdu i lubią używać klaksonu. Czasami na drogach widać nagłe manewry (też na wąskich uliczkach) i przekraczanie podwójnej ciągłej.

Nie znaczy to jednak, że podróżowanie samochodem po Gruzji jest niebezpieczne. To element lokalnego stylu jazdy i folklor, który będziesz dobrze wspominał i do którego bardzo łatwo było mi się przyzwyczaić.

Po kilku godzinach będzie Ci łatwiej odnaleźć się na drodze. Trzymaj się swoich przyzwyczajeń za kółkiem, nie daj się prowokować trąbieniem i popędzaniem. Gruzini uwielbiają korzystanie z klaksonu i często… nie wiadomo, po co tak naprawdę trąbią. Pewnie chodzi im o to, że jedziesz za wolno albo że nie wyprzedzasz tak chętnie jak oni. Pozostaje się uśmiechnąć i jechać po swojemu. ;)

Stan dróg w Gruzji z roku na rok jest coraz lepszy. Gdy przyjechałem na Kaukaz po raz pierwszy, wiele tras było dziurawych i się rozsypywało, ale teraz widać jak dużo pieniędzy i wysiłku włożono w poprawę drogowej infrastruktury. Poprawił się stan Gruzińskiej Drogi Wojennej, trasy do Mestii, przygotowano dobry dojazd do klasztoru Cminda Sameba, a między Kutaisi a Tbilisi buduje się długo wyczekiwana autostrada.

W Gruzji zauważysz sporo policji drogowej, która kontroluje prędkość jazdy kierowców i zdarza się jej zatrzymywać z tego powodu turystów. Nie szalej i jedź ostrożnie – jesteś na wczasach, a nie na wyścigach. Bądź czujny na mniej popularnych drogach, bo obecność kóz, owiec, a nawet wielkich krów na środku drogi to częsty widok. Zwierzęta lubią maszerować na trasie z Tbilisi do Stepancmindy, do Mestii. Wszędzie. ;)

Co powinieneś przeczytać przed wyjazdem do Gruzji?

To wszystko, co moim zdaniem powinieneś wiedzieć przed wynajmem samochodu na lotnisku w Tbilisi. Zwiedzanie Gruzji z poziomu auta to jeden z najlepszych pomysłów, jeśli lubisz odkrywać nowe miejsca, być elastycznym i nie tracić czasu na powolne, choć klimatyczne przemieszczanie się komunikacją zbiorową. Życzę Ci udanego urlopu w Gruzji i jak najlepszej pogody na Kaukazie!

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze