13 jednodniowych WYCIECZEK z Tbilisi - jakie atrakcje warto zobaczyć w OKOLICACH Tbilisi?

17 marca 2022
(aktualizacja: 29 kwietnia 2022)

Cześć! Chcesz oszczędzić czas na planowaniu podróży i podróżować bez stresu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Zwiedzanie Tbilisi da Ci dużo satysfakcji na przynajmniej kilka dni. Liczba różnorodnych atrakcji w stolicy Gruzji nie zawiedzie nawet wymagających turystów, ale Twoją podróż do Gruzji można jeszcze bardziej urozmaicić. Kuszące są planowane samodzielnie, jednodniowe wycieczki z Tbilisi, dzięki którym poznasz wiele miejsc wartych zobaczenia i atrakcji w okolicy Tbilisi. W artykule podrzucę Ci 13 pomysłów na to, co warto zwiedzić w okolicach Tbilisi i jakie jednodniowe wycieczki są najbardziej atrakcyjne.

Co znajdziesz w artykule?

 • podpowiedzi dotyczące kierunków jednodniowych wycieczek z Tbilisi dla każdego rodzaju turystów,
 • miejsca i atrakcje w okolicach Tbilisi, które zasługują na Twoją uwagę,
 • pomysły na jednodniowe wypady do sąsiadów Gruzji - Armenii i Azerbejdżanu,
 • propozycje wygodnych noclegów w Tbilisi.

Jednodniowe wycieczki i podróże z Tbilisi - 13 pomysłów na zwiedzanie okolic Tbilisi (i nie tylko)

Położenie Tbilisi na mapie Gruzji pozwala na zorganizowanie szeregu jednodniowych wycieczek zarówno do atrakcji w okolicach Tbilisi, jak i do nieco dalszych kierunków. Możliwe są nawet stosunkowo szybkie podróże do stolic sąsiednich krajów - Armenii i Azerbejdżanu.

Przygotowałem dla Ciebie zestawienie kierunków, które wydają mi się najciekawsze. Każdą jednodniową wycieczkę z Tbilisi zorganizujesz samodzielnie, korzystając z transportu publicznego i taksówek. Nie będziesz się więc musiał martwić o wynajmowanie samochodu (chociaż to mocno przyspieszy Ci zwiedzanie Gruzji).

Gruzja widok przy monastyrze Jvari
Wyjazd do dawnej stolicy Gruzji - Mcchety to jedna z opcji na jednodniową wycieczkę z Tbilisi

W poniższych 13 propozycjach jednodniowych wyjazdów z Tbilisi nie skupiałem się na jednym rodzaju atrakcji. Dostępne są zarówno kierunki z ciekawymi zabytkami, atrakcje naturalne, kurorty i miejscowości uzdrowiskowe, a nawet skalne miasto wykute w zboczu góry. Atrakcje w okolicach Tbilisi są bardzo różnorodne.

ZWIEDZAJ GRUZJĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze atrakcje Gruzji

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych Gruzji - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

1. Klasztor Cminda Sameba w Stepancmindzie (Kazbegi)

W tej propozycji czeka Cię podróż Gruzińską Drogą Wojenną - jedną z najpiękniejszych dróg w tej części świata, aż do okolic granicy Gruzji z Rosją. Twoim punktem docelowym będzie Stepancminda, zwana też przez Gruzinów Kazbegi. Główną atrakcją okolicy (i jedną z ważniejszych atrakcji Gruzji) jest stojący na tle Kazbegu klasztor Cminda Sameba.

Kadr z klasztorem Cminda Sameba i ośnieżonym Kazbekiem to motyw pochodzący wprost z gruzińskich widokówek. Wyjazd do Stepancmindy w powrót do stolicy Gruzji tego samego dnia to jedna z najpopularniejszych jednodniowych wycieczek z Tbilisi, na którą decydują się osoby przyjeżdżające do Gruzji na własną rękę.

Gruzja czy warto pojechać klasztor Cminda Sameba

Nieco ponad godzinna wędrówka ze Stepancmindy do klasztoru Cminda Sameba prowadzi przez malowniczą wioskę Gergeti. Nie zdziw się, jeśli w wędrówce będzie Ci towarzyło małe stado bezpańskich psów, których sporo w każdej części Gruzji.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

2. Twierdza Ananuri i kurort Gudauri przy Gruzińskiej Drodze Wojennej

O twierdzę Ananuri i narciarski kurort Gudauri łatwo zahaczyć w czasie podróży Gruzińską Drogą Wojenną do Stepancmindy i klasztoru Cminda Sameba. Wielu turystów zatrzymuje się w tych dwóch punktach, aby wzbogacić swoją wycieczkę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby to np. Gudauri było głównym celem Twojej podróży.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Tbilisi i wybierz najlepszą ofertę

Twierdza Ananuri to atrakcja znajdująca się od 2007 r. na liście informacyjnej UNESCO. Oznacza to, że Gruzja planuje zgłosić to miejsce do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Twierdza pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku i leży nad malowniczą rzeką Aragwi. Warto zatrzymać się tutaj na kilkadziesiąt minut żeby podziwiać przepiękne widoki na okolicę.

Twierdza Ananuri Gruzińska Droga Wojenna atrakcje

Jadąc dalej na północ, dotrzesz w końcu do Gudauri - jednego z dwóch najpopularniejszych kurortów narciarskich Gruzji (obok Bakuriani leżącego niedaleko Borjomi). Ta górska miejscowość przyciąga uwagę turystów dzięki pięknie położonemu, barwnemu pomnikowi przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej.

pomnik przy Gruzińskiej Drodze Wojennej
punkt widokowy przy pomniku przy Gruzińskiej Drodze Wojennej
Okolice pomnika przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej to świetny punkt widokowy na Wielki Kaukaz

Jeśli lubisz jazdę na nartach, możesz zostać w Gudauri na noc i kolejnego dnia wyruszyć na stoki. Na miejscu dostępna jest dość bogata baza noclegowa - w artykule poniżej wybrałem dla Ciebie kilka najciekawszych propozycji.

PLANUJESZ PODRÓŻ DO GRUZJI?

SPOSÓB 1 - mapka atrakcji i ważnych punktów

Oszczędzaj czas na planowaniu atrakcji, nie przegap niczego ważnego i nie zastanawiaj się nad transportem i wyborem hoteli. 

SPOSÓB 2 - indywidualny plan podróży

Zupełnie nie myśl o planowaniu i przeszukiwaniu internetu - wszystko zaplanuję za Ciebie i dam Ci gotowy plan podróży.

3. Mccheta i monastyr Jvari z listy UNESCO

Kilkanaście minut drogi od Tbilisi leży pierwsza, historyczna stolica Gruzji - Mccheta. To miasto jest świetnym wyborem dla osób, które chcą zobaczyć kilka gruzińskich atrakcji z listy światowego dziedzictwa UNESCO w czasie jednej wycieczki. Zabytkowa zabudowa Mcchety i pobliski monastyr Jvari to właśnie miejsca ze słynnej listy UNESCO.

Zwiedzanie warto zacząć od położonego na szczycie wzgórza monastyru Jvari (Dżwari), z którym związana jest historia ważnej dla gruzińskiego kościoła św. Nino. Z terenu Jvari doskonale widać Mcchetę i skrzyżowanie rzek Kura i Alavari.

Gruzja monastyr Jvari budynek

Gdy dotrzesz już do Mcchety, koniecznie odwiedź XI-wieczną katedrę Sweti Cchoweli - tradycyjne miejsce pochówku gruzińskich władców, w którym będziesz mógł zobaczyć m.in. chrzcielnicę pochodzącą z IV wieku. Nie pomiń też klasztoru Samtavro, którego cerkiew słynie z pięknej gry świateł.

Gruzja Sweti Cchoweli z zewnątrz
Gruzja klasztor Samtavro wejście na dziedziniec

Jednodniowa wycieczka z Tbilisi pozwoli Ci bez problemu zobaczyć najważniejsze atrakcje Mcchety i zajrzeć do monastyru Jvari. Jeśli starczy Ci czasu, do odwiedzenia jest jeszcze sporo ciekawych miejsc w okolicy. Piszę o nich szerzej w artykule o Mcchecie, do którego linkowałem wyżej.

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

4. Wędrówka po wzgórzach w rejonie Tbilisi

Nie musisz opuszczać Tbilisi, żeby zorganizować sobie jeden dzień na łonie natury i pozwolić sobie zapomnieć o tym, że jesteś w największym i najważniejszym mieście Gruzji. Wystarczy, że spakujesz plecak i wyruszysz na krótki, przyjemny spacero-trekking po okalających Tbilisi wzgórzach.

Proponowana przeze mnie wycieczka zaczyna się od przejazdu kolejką linową z parku Vake do Jeziora Żółwi. Malutki wagonik zawiezie Cię do punktu ze świetnym widokiem na miasto, z którego będziesz mógł wystartować w krótką, widokową wycieczkę do wzgórze Mtatsminda.

Tbilisi Jezioro Żółwi

Kierując się w górę, miniesz jedyny w Tbilisi egzemplarz swaneńskiej wieży, których setki (a dawniej nawet tysiące) możesz znaleźć w górskim regionie Swanetii, m.in. w samotnej wiosce Ushguli. Idąc dalej, Twoją uwagę przykuje widok na miasto z wkomponowanym Jeziorem Żółwi i pojawiające się później kolejne, ciekawe perspektywy.

Tbilisi droga widok na miasto

Po niespełna 2 godzinach wędrówki dojdziesz do wzgórza Mtatsminda, z którego pięknie widać centrum Tbilisi z silnymi punktami, jakimi są Sobór Świętej Trójcy, Pałac Prezydencki i Most Pokoju. Na dół będziesz mógł zjechać funikularem, który zawiezie Cię w pobliże ulicy Rustaveli.

ZWIEDZAJ TBILISI WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze atrakcje

Kup mapkę z najważniejszymi punktami Tbilisi - atrakcje, zabytki, najlepsze kawiarnie, restauracje, interesujące muzea i... polecane noclegi.

5. Signagi - gruzińskie miasto miłości i klasztor Bodbe

Słynący z uprawy winorośli region Kachetii, położony na wschód od Tbilisi, to jeden z chętniej odwiedzanych przez turystów zakątków Gruzji. Jednodniowa wycieczka z Tbilisi zaprowadzi Cię do Signagi - malowniczo położonego na wierzchołku góry miasta miłości i zakochanych, które zyskało sporo uroku dzięki remontom z czasów Saakaszwilego.

Czas zaplanowany na zwiedzanie Signagi warto podzielić między spacery po uroczym centrum miasteczka, poznawanie mających dawniej ponad 4 kilometry murów obronnych miasta i wycieczkę do położonego niedaleko klasztoru Bodbe. W Bodbe właśnie znajduje się grób św. Nino, którą znasz już z opowieści o monastyrze Jvari niedaleko Mcchety.

Signagi widok z punktu widokowego
Gruzja klasztor Bodbe

Jako, że Kachetia to region wina, przy okazji wizyty w Signagi polecam Ci degustację wina w lokalnych restauracjach lub przynajmniej zaopatrzenie się w odpowiedni zapas kachetyjskiego trunku na dalszy pobyt w Gruzji. W Signagi odnajdą się też zakochani. W końcu to miasto miłości - działa tutaj więc całodobowy urząd stanu cywilnego.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

6. Gori z twierdzą i Muzeum Stalina

Turyści ściągają do Gori przede wszystkim z jednego powodu - aby odwiedzić osławione na całym świecie Muzeum Stalina, poświęcone najsławniejszemu mieszkańcowi Gori. Okazuje się jednak, że do Gori warto wpaść na jednodniową wycieczkę z Tbilisi i dać sobie szansę na zobaczenie wielu innych atrakcji miasta.

Gruzja Gori twierdza

Słynne Muzeum Stalina to oczywiście obowiązowy punkt zwiedzania Gori. Trudno szukać w nim obiektywnej prawdy historycznej - to symbol lokalnego kultu Stalina. Miejsce milczy o prawdziwej, okrutnej i zbrodniczej twarzy dyktatora. W muzeum zobaczysz m.in. wagon-salonkę, którą Stalin podróżował po świecie i przeniesiony ze wsi pod Gori dom Stalina.

Pomnik Stalina w Muzeum Stalina w Gori

Poza osławionym muzeum, w Gori trudno przegapić górującą nad miastem twierdzę Goris Ciche. Urocze są też uliczki niewielkiego Starego Miasta, osobliwy pomnik u stóp twierdzy i kilka fotogenicznych świątyń. Wdrapując się na twierdzę możesz liczyć na niezapomniane widoki nie tylko na Gori, ale również na pasmo Wielkiego Kaukazu.

Gruzja Gori Stare Miasto uliczka

Warto dać sobie przynajmniej kilka godzin na zwiedzanie najciekawych atrakcji Gori. To miasto w okolicach Tbilisi (niecałe 100 km) ma do zaoferowania więcej, niż tylko wiecznie żywe jeszcze symbole jego związków z jednym z największych zbrodniarzy w historii. Jednodniowa wycieczka z Tbilisi pozwoli Ci poznać bliżej to niedoceniane jeszcze miasto.

MAPKA NAJWAŻNIEJSZYCH PUNKTÓW GRUZJI

Najciekawsze atrakcje turystyczne i punkty Gruzji na wygodnej mapie

Atrakcje, ważne miasta, dobre kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi czekają na odkrycie z mapką tańszą niż... kawa. 

7. Skalne miasto Uplisciche

Niedaleko Gori, raptem kilkanaście kilometrów od Muzeum Stalina, znajdziesz jedno z trzech gruzińskich skalnych miast - leżące tuż przy dolinie rzeki Kura miasto Uplisciche. W ramach wypadu z Tbilisi na jeden dzień możesz połączyć zwiedzanie Gori i wizytę w tym wykutym w skalnym zboczu góry mieście.

Wykute w stromym zboczu wzgórza, skalne miasto Uplisciche to jeden z najstarszych miejskich ośrodków na Kaukazie. Pierwsze ślady skalnych domostw na terenie dzisiejszego Uplisciche pojawiły się już w epoce żelaza, czyli ok. X w. p.n.e. W Uplisciche znajduje się sala królowej Tamary (Tamaris Darbazi) z kamiennym siedziskiem wykorzystywanym prawdopodobnie przez władców tych terenów. 

Gruzja Uplisciche

Do Uplisciche najłatwiej dojechać taksówką, którą bez problemu złapiesz w centrum Gori. Zwiedzanie miasta zajmie Ci ok. 30-40 minut - warto więc, żeby taksówkarz zaczekał na Ciebie i później zawiózł Cię do Gori na powrotną marszrutkę do Tbilisi.

8. Kompleks monastyrów Dawit Garedża i Udabno na półpustyni

Na terenie gruzińskiej półpustyni, po obu stronach granicy państwowej Gruzji i Azerbejdżanu, rozlokowane są części wykutego w skałach kompleksu monastyrów Dawit Garedża. Obok klasztoru Cminda Sameba w Stepancmindzie, to jeden z najbardziej klasycznych kierunków na jednodniową wycieczkę z Tbilisi.

Skalne monastyry Dawit Garedża powstały z inicjatywy Dawida z Garedży, mnicha propagującego w VI wieku chrześcijaństwo na terenach dzisiejszej Gruzji. Położenie Dawit Garedża po obu stronach granicy państwowej to powód trwających nieprzerwanie od lat 90. XX wieku sporów między Gruzją a Azerbejdżanem. Nie zdziw się więc, jeśli na terenie kompleksu zauważysz uzbrojonych pograniczników.

Gruzja Dawit Garedża kompleks
Gruzja Kachetia jezioro panorama

Spór graniczny ma negatywny wpływ na możliwości zwiedzania kompleksu. Udostępniony dla turystów jest tylko monastyr Lavra, a bogaty w barwne freski monastyr Udabno pozostaje niedostępny (leży zbyt blisko granicy państwowej). Nie znaczy to jednak, że wizyta w Dawit Garedża nie ma sensu - jest wręcz przeciwnie. Do Dawit Garedża dojedziesz tylko samochodem - nie dociera tu komunikacja publiczna.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Tbilisi i wybierz najlepszą ofertę

Po drodze z Tbilisi do Dawit Garedża będziesz przejeżdżał przez ciągnąca się kilometrami półpustynię, na środku której leży samotne miasteczko Udabno. Pomimo trudnego położenia i ciągłego wyludniania się, działają tam, prowadzone przez Polaków, hotel i restauracja.

Gruzja panorama Udabno

Przy okazji wyjazdu do Dawit Garedża możesz zahaczyć przy okazji o degustację wina - jesteś w końcu w Kachetii, gruzińskim centrum produkcji wina. Możesz odwiedzić np. punkt firmy KTW, w którym spróbujesz kilku rodzajów wina, w tym mojego ulubionego szczepu Kindzmarauli.

9. Telawi i atrakcje okolicy - klasztor Alawerdi, monastyr Ikalto

Zwiedzając różne zakątki Kachetii, możesz zajrzeć również do stolicy regionu, czyli Telawi. W mieście znajdziesz kilka istotnych zabytków i atrakcji, jak forteca Batonisciche, pałac króla Herakliusza II czy liczący sobie 900 lat platan rosnący w centrum miasta. Niedaleko stoi okazały pomnik Herakliusza II, któremu Telawi zawdzięcza najlepsze lata swojego rozwoju.

Będąc w okolicach Telawi, mając na uwadze to, że Kachetia to region Gruzji słynący z wina, zajrzyj na degustację wina do chwalonego przez turystów Mosmieri Kakheti Wine Centre. Możesz zostać tam na kolację i noc spędzić w działającym w ramach kompleksu hotelu. 

Telawi to dobry punkt wypadowy do zwiedzania atrakcji rozlokowanych w okolicach miasta. Najważniejszą z nich jest XI-wieczna katedra Alawerdi, która od 2007 r. znajduje się na liście informacyjnej UNESCO. Obiekt z pięknymi freskami jest malowniczo położony w dolinie rzeki Alazani i otaczają go potężne mury obronne.

Podobnie jak w przypadku Alawerdi, również monastyr Ikalto został założony przez mnichów nazywanych dzisiaj Trzynastoma Braćmi Syryjskimi. W leżącym niedaleko Telawi monastyrze Ikalto działała dawniej szkoła filozofii i akademia, w której miał studiować największy gruziński poeta - Szota Rustaweli.

Jedziesz za granicę? Zaoszczędź DUŻO na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve możesz wymieniać waluty za granicą po najniższym możliwym kursie, znacznie taniej niż wymiana pieniędzy w kantorze. Korzystanie z karty jest bezpłatne

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

10. Borjomi i Bakuriani

Kierując się na zachód od Tbilisi do regionu Samcche-Dżawachetia, warto zajrzeć do gruzińskiego kurortu uzdrowiskowego Borjomi, które w całym świecie słynie z leczniczej wody o tej samej nazwie (dostępnej również w polskich sklepach). Do Borjomi przyjeżdża się, żeby zrelaksować się w pięknych okolicznościach natury.

Główną atrakcją Borjomi jest Park Centralny, który można obejrzeć z góry, podróżując klimatyczną kolejką linową. Z górnej stacji kolejki widać jak na dłoni widokówkowe położenie Borjomi, zajmujące wąską dolinę otoczoną z każdej strony stromymi górami. To idealne miejsce, żeby zaplanować tutaj dzień błogiego "nic-nie-robienia".

Gruzja Borjomi widok na miasto z górnej stacji kolejki
Gruzja Borjomi mozaika

Miłośnicy sportów zimowych decydują się często na podróż do pobliskiego Bakuriani - drugiego najpopularniejszego kurortu narciarskiego w Gruzji (po Gudauri przy Gruzińskiej Drodze Wojennej). Samo Bakuriani nie oferuje ciekawych atrakcji turystycznych i jest typową bazą noclegową dla przyjeżdżających tutaj tłumnie narciarzy i snowboardzistów.

Bakuriani zimowa stolica Gruzji

Borjomi i Bakuriani łączy jedyna w Gruzji kolej wąskotorowa, która jest unikalną atrakcją turystyczną nie tylko w regionie, ale w tej części świata. Miałem okazję przejechać nią, pokonując kolejne metry z zawrotną prędkością 20 km/h i obserwując okolicę z otwartego pomostu.

Kursowanie pociągów między Borjomi a Bakuriani zostało zawieszone. Nie wiadomo, kiedy zostanie wznowione. Podczas mojej ostatniej wizyty w Gruzji (styczeń 2022 r.), pociągi nadal nie kursowały. 

Pociąg z Borjomi do Bakuriani
Maszyniści pociągu z Borjomi do Bakuriani

Przy odrobinie szczęścia Tobie też powinno się trafić na kursującą kolejkę. Wąskotorowe pociągi, o ile kursują, odjeżdżają do Bakuriani dwa razy dziennie. Bilety kupuje się bezpośrednio u konduktora.

PLANUJESZ PODRÓŻ DO GRUZJI?

SPOSÓB 1 - mapka atrakcji i ważnych punktów

Oszczędzaj czas na planowaniu atrakcji, nie przegap niczego ważnego i nie zastanawiaj się nad transportem i wyborem hoteli. 

SPOSÓB 2 - indywidualny plan podróży

Zupełnie nie myśl o planowaniu i przeszukiwaniu internetu - wszystko zaplanuję za Ciebie i dam Ci gotowy plan podróży.

11. Kutaisi i atrakcje naturalne okolicy

Turyści pojawiają się w Kutaisi przy okazji lotów z pobliskiego lotniska, ale rzadziej decydują się na zwiedzanie samego miasta. 4-godzinna podróż marszrutką dzieli Tbilisi od stolicy regionu Imeretia i trzeciego pod względem wielkości miasta Gruzji.

Jednodniowa wycieczka z Tbilisi do Kutaisi jest możliwa, ale ja polecam Ci zostać w mieście na noc. Po przejechaniu w marszrutce ponad 200 km możesz być trochę zmęczony. Jeśli jednak chcesz zobaczyć wyłącznie atrakcje Kutaisi, bez zwiedzania bogatych w atrakcje naturalne okolic miasta i noclegu, spokojnie uwiniesz się w jeden dzień.

Gruzja Kutaisi Bagrati

Warta zobaczenia jest górującą nad Kutaisi katedra Bagrati (dawniej na liście światowego dziedzictwa UNESCO). Zabytek wykreślono z listy z powodu prowadzonych przez Gruzinów prac remontowych, które zmieniły strukturę budynku. Na liście UNESCO jest nadal monastyr Gelati, leżący niecałe 10 kilometrów od Kutaisi.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Tbilisi i wybierz najlepszą ofertę

Jeśli zdecydujesz się zostać w Kutaisi nieco dłużej, powinieneś zobaczyć znajdującą się w okolicach Ckaltubo Jaskinię Prometeusza, a później pojechać do malowniczego kanionu Okatse, aby spojrzeć na rzekę z trzęsącej się, stalowej ścieżki biegnącej kilkadziesiąt metrów wyżej.

Wnętrze Jaskini Prometeusza
Ścieżka kanion okatse spacer

Do tych dwóch miejsc dotrzesz bez problemu w jeden dzień. Jeśli chcesz rozszerzyć wycieczkę, na zwiedzanie czeka jeszcze kanion Martvili, gdzie będziesz mógł oglądać piękne widoki z pokładu łódki.

12. Armenia - jeden dzień lub weekend w Erywaniu

Tbilisi i stolica Armenii są połączone kursującym co dwa dni nocnym pociągiem. To pozwoli Ci zorganizować szybką, jednodniową lub weendową wycieczkę do Erywania. Noc spędzisz relaksując się w wagonie sypialnym, a poranek powitasz już w Armenii.

Kursowanie gruzińskich pociągów międzynarodowych możesz sprawdzić na stronie internetowej Kolei Gruzińskich. Warto sprawdzać rozkłady jazdy na bieżąco. Bilety na pociąg kupisz na dworcu kolejowym w Tbilisi - nie są niestety dostępne w sprzedaży internetowej.

Między Tbilisi i Erywaniem możesz też podróżować busami. Najłatwiej będzie Ci złapać kurs przy dworcu kolejowym w Tbilisi (stacja metra Station Square). W ciągu dnia odjeżdża kilka busów do Erywania, a pierwszego spodziewaj się ok. 9:00 - chociaż odjedzie prawdopodobnie dopiero wtedy, gdy napełni się pasażerami.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

13. Azerbejdżan - jeden dzień lub weekend w Baku

Będąc w Tbilisi i mając już na swoim koncie zwiedzanie wszystkich najważniejszych atrakcji miasta, możesz wyegzekwować czas na podróż do stolicy sąsiedniego Azerbejdżanu, czyli Baku. Różnorodność kaukaskich państw powoduje, że ze zwiedzania Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu możesz przywieźć zupełnie odmienne wrażenie.

Do Baku możesz dotrzeć najwygodniej autobusem (lub pociągiem - który dawniej kursował, a teraz, na początku 2022 roku, nie pojawia się na stronie Kolei Gruzińskich). Zwiedzanie miasta zajmuje dłużej niż jeden dzień, ale najważniejsze atrakcje da się zobaczyć bez zostawiania w Baku na noc.

Centrum Heydara Aliyeva Baku co warto zobaczyć
Widok Baku

Przy okazji wizyty w Baku pamiętaj, żeby spróbować dolmy, czyli lokalnych gołąbków zawijanych w liście winogron. Polubiliśmy się od pierwszego wejrzenia w talerz i jeśli wrócę do Azerbejdżanu, będę się tam zajadał tylko tym.

Interaktywna mapa atrakcji Gruzji - co warto zobaczyć w innych częściach Gruzji?

Wiem, że planowanie pierwszej podróży do Gruzji na własną rękę może momentami przytłoczyć. Na blogu czeka na Ciebie masa darmowej wiedzy i podpowiedzi. Jeśli jednak chcesz maksymalnie ułatwić sobie planowanie i oszczędzić sporo czasu, przygotowałem dla Ciebie przydatną mapę.

Na interaktywnej mapie atrakcji, polecanych restauracji, kawiarni i rekomendowanych noclegów w Gruzji zaznaczyłem wszystkie ważne punkty, które przydadzą Ci się w czasie wyjazdu. Znajdziesz na niej:

 • wszystkie miejsca w Gruzji, które warto zobaczyć w czasie pierwszej podróży,
 • ważne punkty związane z transportem (przystanki i stacje w danych miejscowościach),
 • rekomendowane kawiarnie i restauracje w poszczególnych miastach,
 • lokalizację miejsc noclegowych, w których polecam się zatrzymać.

Z mapki będziesz mógł korzystać na komputerze i telefonie. Mapka będzie więc z Tobą zarówno podczas planowania podróży, jak i w czasie zwiedzania Gruzji.

ZWIEDZAJ GRUZJĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze atrakcje Gruzji

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych Gruzji - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

Gdzie spać w Tbilisi? Polecane hostele, hotele i apartamenty w Tbilisi

Baza noclegowa w Tbilisi jest na tyle rozbudowana, że każdy znajdzie w mieście nocleg w idealnym dla siebie standardzie i w akceptowalnej cenie. W przypadku jednodniowych wycieczek z Tbilisi ważne jest, aby Twój nocleg w stolicy był zlokalizowany jak najbliżej stacji metra - tak, żebyś po powrocie z wycieczki nie musiał spędzać zbyt wiele czasu na niepotrzebnych dojazdach.

Aby ułatwić Ci poszukiwanie idealnego miejsca do spania, przygotowałem moją listę polecanych hosteli, hosteli i apartamentów w Tbilisi. W specjalnym artykule zebrałem ich zdjęcia i podstawowy opis tak, żeby maksymalnie ułatwić Ci wybór.

Gdzie spać w Tbilisi?

CECHY OBIEKTU
pokoje wieloosobowe
ścisłe centrum miasta

CECHY OBIEKTU
czysto i nowocześnie
tuż przy Placu Wolności

CAŁY APARTAMENT

Old Tbilisi Apartments1

CECHY OBIEKTU
dobre wyposażenie kuchni
świetna, centralna lokalizacja

Booking.com

Sprawdź dobrze lokalizację hotelu, który wybrałeś. Czasami zdarza się, że Booking.com źle oznacza obiekty na mapie i przesuwa je o kilkaset metrów - upewnij się, że nie było tak również w przypadku Twojego hotelu.

Podróż do Gruzji - o czym powinieneś pamiętać?

Jak każda podróż za granicę, wyjazd do Gruzji wymaga odpowiednich przygotowań i zaplanowania kilku ważnych spraw. Domyślam się, że ten etap przygotowań może być stresujący. Wypisałem więc poniżej wszystkie ważne kroki, o których powinieneś pamiętać przed podróżą do Gruzji.

Sprawdź aktualne warunki wjazdu do Gruzji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty korzystając z Momondo lub wyszukiwarki Wizzair.

Wykup ubezpieczenie podróży korzystając z darmowego kalkulatora ofert.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Jeśli nie masz ochoty na planowanie, zamów indywidualny plan zwiedzania Gruzji szyty na miarę.

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii Gruzja, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.
Wynajmij samochód i bądź elastyczny w podróżowaniu po zakamarkach Gruzji.
Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał kolejne punkty Gruzji.

Poznaj listę najlepszych książek o Gruzji i kup te, które najbardziej chciałbyś przeczytać.

Ciesz się wyjazdem! Życzę Ci udanej podróży do Gruzji

Podzieliłem się z Tobą moimi pomysłami na 13 jednodniowych wycieczek z Tbilisi, które pozwolą Ci poznać najciekawsze miejsca i atrakcje okolic Tbilisi. To pozwoli wzbogacić Twoje zwiedzanie Gruzji o dodatkowe kierunki, które nie będą wymagały skomplikowanego planowania i da się je w większości zrealizować wracając na noc do Tbilisi. Mam nadzieję, że dzięki moim propozycjom Twoja podróż do Gruzji będzie jeszcze ciekawsza. Udanego wyjazdu!

MAPKA NAJWAŻNIEJSZYCH PUNKTÓW GRUZJI

Najciekawsze atrakcje turystyczne i punkty Gruzji na wygodnej mapie

Atrakcje, ważne miasta, dobre kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi czekają na odkrycie z mapką tańszą niż... kawa. 

Przydały Ci się moje wskazówki? Możesz wesprzeć moją pracę i bloga stawiając mi wirtualną kawę. Najniższa wpłata to 5 zł. Dziękuję Ci za docenienie mojej pracy! ;) 

Przygotuj się do podróży - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże:

 • wygodne butyMerrell Moab 2 - sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach,
 • plecakQuechua Arpenaz NH100 - korzystam z taniego modelu, który sprawdził się w każdych warunkach i mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowyQuechua Forclaz 70 - w sam raz na dłuższe podróże; mieści się w nim wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • kurtkaOuthorn HOZ17 KUMT600 - polubiłem się z moją tą dwufunkcyjną kurtką; sprawdza się w zimie, a po odpięciu wewnętrznej warstwy również wiosną i jesienią,
 • ręcznik szybkoschnącyNabaiji XL 110x175 cm oraz Nabaiji S 39x55 cm - szybkoschnące ręczniki idealne, jeśli chcesz ruszyć rano w trasę z suchutkim ręcznikiem zajmującym mało miejsca,
 • termosCamelBak MultiBev - najlepszy termos, jakiego używałem; to butelka termiczna z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką, 
 • telefon: iPhone 13 Pro + iPhone XS - dzięki temu zestawowi powstaje sporo zdjęć do artykułów i prawie wszystkie treści w social media; telefon to mój drugi mózg w podróży,

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross