Jak tanio podróżować po Gruzji? Transport wewnątrz kraju

13 września 2020
(aktualizacja: 10 sierpnia 2021)

Miłośniku podróży! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl. 

Pomimo, że Gruzja to kraj górzysty, a poziom lokalnych dróg nie jest najlepszy, do wielu ważnych turystycznie miejsc można dojechać transportem zbiorowym: tanimi marszrutkami, a czasami też pociągami. System ten wspierają taksówki i chętnie wypożyczane przez turystów samochody. Przygotowałem poradnik, który pomoże Ci zaplanować sprawne przemieszczanie się po Gruzji i podpowie, jak tanio podróżować po kraju.

Co znajdziesz w artykule?

 • wskazówki dotyczące transferu z lotnisk w Kutaisi i Tbilisi,
 • porady na temat przemieszczania się po Gruzji transportem publicznym,
 • zasady korzystania z marszrutek, pociągów i taksówek w Gruzji,
 • wskazówki dla osób, które chcą wynająć samochód w Gruzji.
Stacja kolejowa w Gruzji

Jak poruszać się po Gruzji?

Gruzja to niewielki kraj - jego łączna powierzchnia jest tylko 2 razy większa od województwa mazowieckiego.

Przez to jednak, że to kraj górzysty, a stan lokalnych dróg jest daleki od świetności, przemieszczanie się po kraju nie jest najszybsze. Rzeczywiste czasy przejazdu są wyższe, niż wskazywałaby na to długość trasy pokazywana na Google Maps.

Do ważnych gruzińskich atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć, można dojechać marszrutkami i (w niektórych przypadkach) również pociągami.

Podróże komunikacją zbiorową są bardziej czasochłonne od przemieszczenia się wypożyczonym samochodem lub taksówką, ale bronią się pod względem ekonomicznym i ułatwiają złapanie kontaktu z gruzińskim społeczeństwem.

Gruzińskie drogi są wymagające - szczególnie te biegnące w wysokich górach. Nie odważyłbym się prowadzić po nich samochodu, ale jeśli Ty czujesz się za kółkiem pewniej ode mnie - wynajęty samochód może być dla Ciebie wygodną opcją.

Jeśli masz obawy, a transport publiczny nie dociera tam, gdzie byś chciał - taksówka powinna rozwiązać Twoje problemy. Opowiem Ci o moich doświadczeniach związanych z podróżowaniem po Gruzji.

Transfer z lotnisk w Kutaisi i Tbilisi

Oba gruzińskie lotniska są bardzo dobrze skomunikowane z pobliskimi miastami.

Lotnisko Tbilisi

Lotnisko w stolicy Gruzji jest największym portem lotniczym kraju.

Tuż przed halą przylotów lotniska w Tbilisi zatrzymuje się marszrutka numer 37, która zawozi pasażerów bezpośrednio do centrum Tbilisi. Bilet kosztuje 0,5 GEL, czyli 70 groszy. Autobus kursuje przez całą dobę. Przystanek znajduje się przed wejściem do hali przylotów.

Do dyspozycji jest jeszcze połączenie kolejowe, ale pociąg wykonuje kursy tylko dwa razy dziennie.

Aktualny rozkład jazdy pociągu można znaleźć na stronie internetowej lotniska.

W 2021 r. pociągi odjeżdżały:

 • ze stacji kolejowej w Tbilisi na lotnisko o godz. 7:55 i 16:55,
 • z lotniska na stację kolejową w Tbilisi o godz. 8:35 i 17:40.

Podróż pociągiem trwa 40 minut i kosztuje 0,5 GEL (0,7 zł).

Plac Wolności - centralny plac stolicy Gruzji

Lotnisko Kutaisi

Przez lotnisko w Kutaisi przewijają się codziennie setki miłośników taniego latania. Poza licznymi taksówkami, które zawiozą pasażerów w dowolnie wybrane miejsce Gruzji, można liczyć na usługi przewoźnika Georgian Bus.

Przewoźnik oferuje przejazdy busami na trasach:

 • lotnisko Kutaisi – miasto Kutaisi (30 minut, 5 GEL = 7 zł),
 • lotnisko Kutaisi – Tbilisi (4 godziny, 20 GEL = 27 zł),
 • lotnisko Kutaisi – Batumi (2 godziny, 15 GEL = 20 zł),
 • lotnisko Kutaisi – Gudauri (6 godzin, 60 GEL = 80 zł).

Bilety można kupić przez stronę internetową Georgian Bus.

Podczas zakupu wybieramy konkretny lot, którym mamy zamiar dostać się do Gruzji. Autobus czeka na lądowanie samolotu i zakończenie formalności celno-paszportowych. Nie trzeba obawiać się, że transport zwieje nam sprzed nosa przez nieprzewidziane opóźnienie samolotu.

Georgian Bus zatrzymuje się w Tbilisi na placu Wolności w samym centrum miasta, a nie na placu Didube, jak zdecydowana większość marszrutek.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed każdym wyjazdem wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Marszrutki

Marszrutki to legenda w krajach byłego Związku Radzieckiego. Pod tą nazwą kryją się małe busiki kursujące po stałych trasach (po tzw. marszrutach), uruchamiane często przez prywatne osoby lub niewielkie przedsiębiorstwa transportowe.

Trasy marszrutek oznaczone są na przedniej szybie busa. Zazwyczaj na tablicy zobaczysz tylko nazwę miejscowości docelowej, bez informacji o miastach, które marszrutka mija na swojej drodze.

Marszrutka do Borjomi czekająca na odjazd z "dworca autobusowego" w Kutaisi

Jeśli chcesz wysiąść po drodze - dopytaj się kierowców, w którą marszrutkę powinieneś wsiąść i gdzie mniej więcej będzie Twój przystanek.

Kierowcy chętnie Ci pomogą, a poradzisz sobie nawet bez znajomości języka rosyjskiego. Wystarczy podać im miejsce docelowe Twojej podróży, a oni już zaprowadzą Cię do odpowiedniego busika.

Marszrutki zazwyczaj nie mają rozkładu jazdy i wyraźnych przystanków pośrednich. Przyszykuj się na to, że busy odjeżdżają "mniej więcej" o zaplanowanej porze.

Niektóre miasta publikują rozkłady jazdy marszrutek (np. Kutaisi), ale godziny odjazdu nie są sztywne. Busy odjeżdżają wtedy, gdy kierowca uzna, że liczba pasażerów przekroczyła przyjęte minimum. Nie raz zdarzało mi się, że marszrutka czekała nawet 20-25 minut na nazbieranie się większej liczby pasażerów.

Uwaga - marszrutki mogą też odjechać wcześniej nie założono, jeśli bus wypełni się szybciej. Nigdy nie pojawiaj się więc w miejscu odjazdu na ostatnią chwilę.

Jeśli do marszrutki wsiadasz "po drodze", nie licz na jakikolwiek rozkład jazdy umieszczony na przystanku. W mniejszych miejscowościach trudno będzie nawet zlokalizować sam przystanek - marszrutka zatrzymuje się w miejscu znanym lokalnej społeczności i... to w zupełności wystarcza.

Często bus zatrzymuje się co kilkadziesiąt metrów, żeby wysadzić pasażerów w najbardziej dogodnych dla nich miejscach.

Brak rozkładów jazdy i wyraźnie oznaczonych przystanków w mniejszych miastach nie oznacza, że to wiedza tajemna.

Miejsc zatrzymań poszukaj na mapach (dużo informacji znajdziesz np. w MAPS.ME lub innych aplikacjach przydających się w czasie podróży) lub zapytaj o to lokalnych mieszkańców. Wystarczy, że powiesz "gdje marszrutka w Kutaisi", a ktoś na pewno wskaże Ci, gdzie zatrzymuje się bus do tego miasta.

Dworce marszrutek w dużych miastach... nie przypominają dworców. Niezależnie, czy to stolica kraju, czy inne duże i ważne miasto, głównie miejsca zatrzymań marszrutek w Gruzji nie przypominają dworców autobusowych, do jakich przyzwyczailiśmy się w Europie Zachodniej.

Głównym dworcem autobusowym w danym mieście (central bus stop) tytułuje się zazwyczaj duży plac parkingowy, na którym stoją dziesiątki busików, busów, taksówek i prywatnych aut. Kierowcy krążą po placu i nawołują potencjalnych pasażerów wykrzykując miejsce, do którego jedzie ich marszrutka.

Zanim pójdziesz za taką osobą do pojazdu upewnij się, że to kierowca marszrutki, a nie taksówkarz. Jeśli kierujecie się do prywatnego auta, a kierowca zaczyna kombinować i mówić, że "marszrutka nie jedzie" albo, że "będzie dopiero za X godzin" to możesz podejrzewać, że ktoś Cię tu chce zrobić w balona. Czasami jazda współdzieloną taksówką się jednak opłaca - o tym szerzej w dalszej części artykułu.

Na takich dworcach autobusowych nie ma (bez kilku wyjątków) oznaczonych stanowisk odjazdu ani rozkładów jazdy. Jeżeli nie możesz znaleźć swojej marszrutki, po prostu zapytaj kierowców. Nie musisz mówić nic poza nazwą miasta, do którego się wybierasz.

Za bilet płaci się bezpośrednio u kierowcy, a w nielicznych przypadkach w małych kasach biletowych na przystankach (np. w Stepancmindzie, Mestii).

W pojazdach nie ma drukarek biletów ani kas fiskalnych. Gotówkę za bilet przekazuje się kierowcy, a on wpuszcza Cię na pokład.

Czasami organizacja jest trochę inna - wchodzi się bez płacenia, a przed odjazdem kierowca przechodzi przez pojazd i robi "zbiórkę". Miej przygotowaną gotówkę - płacenie kartą jest niemożliwe.

Jedziesz za granicę? Możesz dużo zaoszczędzić na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve mogę wymieniać waluty za granicą po kursie międzybankowym, czyli najtaniej, jak to możliwe. Chodzenie do kantoru nie ma już sensu. Korzystanie z karty jest bezpłatne. 

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

W ważniejszych z turystycznego punktu widzenia miastach Gruzji marszrutek należy szukać:

Przejazd to ciekawe doświadczenie społeczne. Marszrutki to najpopularniejszy sposób przemieszczania się w Gruzji. Codziennie korzystają z niego tysiące Gruzinów - masz więc tysiące okazji, żeby zbliżyć się do lokalnej społeczności i ją trochę poobserwować.

Kierowcy marszrutek często dobrze znają swoich stałych pasażerów i prowadzą z nimi długie i głośne debaty w czasie jazdy. Jeśli akurat nie ma ich na pokładzie - czas zabijają rozmową przez telefon, często jadąc akurat po niebezpiecznych fragmentach drogi.

Teoretycznie możesz sam wybrać miejsce, na którym usiądziesz, ale zdarza się, że kierowca przydziela miejscówki sam, według tylko sobie znanego klucza. To nieszkodliwy element folkloru, więc nie stresuj się tym zbyt mocno - nawet jeśli zostaniesz bez powodu przesadzony o rząd do przodu lub rząd do tyłu.

Unikaj siadania z tyłu marszrutki. Tylne drzwi (bagażowe) w busach bywają nieszczelne i zasysa się przez nie trochę spalin. O ile nie jest to problemem przy 30-minutowej jeździe, to już prawie 4-godzinna podróż z Tbilisi do Stenpancmindy może się skończyć bólem głowy i lekkim podtruciem.

Nawet jeśli z marszutkami Ci nie po drodze, przejedź się jedną z nich chociaż na krótkim odcinku. To jedna z najlepszych okazji, żeby w kilka minut wchłonąć dawne gruzińskiego folkloru.

Pociągi

Sieć kolejowa w Gruzji nie jest szczególnie imponująca, głównie przez trudne ukształtowanie terenu na północy i południu kraju.

Pociągi kursują głównie w osi wschód-zachód. Dawniej sieć obejmowała też Abchazję, ale od czasu de facto odłączenia się tego terytorium od Gruzji, pociągi od gruzińskiej strony dojeżdżają tylko do miejscowości Zugdidi. Most na granicznej rzece Inguri jest zerwany od czasu wojny abchasko-gruzińskiej.

Do 2020 r. Gruzini uruchamiali nocny pociąg z Tbilisi do Zugdidi, dzięki któremu można szybko "przeskoczyć" na drugą stronę kraju i z Zugdidi sprawnie dojechać np. do Swanetii. W 2021 r. kursowanie pociągu jest zawieszone.

Aktualną listę kursujących pociągów sprawdzisz na stronie internetowej Kolei Gruzińskich.

Przed wyjazdem upewnij się, że pociąg, którym planujesz jechać, nie został w międzyczasie zawieszone. Zawieszenia kursowania pociągów - w tym tych międzynarodowych w relacji Tbilisi - Baku i Tbilisi - Erywań, spowodowane są oficjalnie trwającą pandemią koronawirusa.

Jedną z linii kolejowych Gruzji można potraktować jako atrakcję turystyczną. Znane z produkcji wody miasto Borjomi jest połączone z kurortem narciarskim Bakuriani koleją wąskotorową - jedyną taką działającą jeszcze w Gruzji.

Mozolne wdrapywanie się pociągu do Bakuriani trwa 2 godziny. Pociąg, jadąc nie szybciej niż 20 km/h, pokonuje w tym czasie aż 900 metrów różnicy wzniesień.

Bilety na gruzińskie pociągi można kupić w kasach biletowych na dworcach lub przez internet. Przy wchodzeniu na pokład pociągu trzeba okazać paszport.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Po trzecim razie w GRUZJI wymarzyłem sobie, żeby zobaczyć trochę mniej popularną atrakcję. Okazało się, że w Gruzji działa tylko jedna kolejka wąskotorowa i łączy Borjomi z Bakuriani. Kolejka pokonuje AŻ 900 METRÓW różnicy wzniesień. To tak, jakby postawić na sobie prawie 4 Pałace Kultury i Nauki! 😝 Najlepsze w tym wszystkim było to, że można było stać sobie całą drogę na pomoście i łapać wiatr we włosy. Prędkość nie przekraczała 20 km/h, więc przeżycie było umiarkowanie ekstremalne. No co poradzę, jestem kolejowym szajbusem. 🙂 #borjomi #borjomibakuriani #narrowgauge #narrowgaugerailway #bartekwpodrozy #visitgeorgia🇬🇪 #gruzja #polacywpodróży #kochampodróże #podrozenawlasnareke #travelintheworld #travelfeels #travelplaces #itraveltheworld #travelshare #podróżnik #turysta #touristdestinations #tripoftheday #destinationguide #adventureride #adventuredaily #placeswego #fotografiakrajobrazowa #natureinstagram #naturetravel #mountainsphotography #exploretheearth #readytoexplore #perfect_view @georgiatravel @photos_of_georgia

Post udostępniony przez Bartek 🌏 Blog o podróżach (@bartekwpodrozypl)

Gruzińskie pociągi nie są najnowocześniejsze i nie jeżdżą najszybciej, ale podróżuje się nimi wygodnie. W wagonach jest czysto, również w przedziałach wagonów sypialnych.

Powiew nowoczesności wniosły kupione od szwajcarskiego Stadlera składy elektryczne, które obsługują trasę między Batumi, a Tbilisi. Jeśli będziesz miał ochotę przejechać się tym pociągiem, będzie on na stronie Kolei Gruzińskich oznaczony jako "Stadler".

Sprawdziłeś już koszty ubezpieczenia turystycznego Twojego wyjazdu?

Pamiętaj, żeby przed każdym wyjazdem za granicę wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź za darmo jego koszty. Ja nie płacę za nie więcej niż kilka złotych dziennie. 

Przykładowe ceny biletów na gruzińskie pociągi w 2021 r.:

 • Tbilisi - Zugdidi: 16 GEL = 21 zł (pociąg dzienny, 2 klasa), 8,5 GEL = 11 zł (pociąg nocny, miejsce do siedzenia), 35 GEL = 47 zł (pociąg nocny, wagon sypialny w 1. klasie),
 • Tbilisi - Batumi: 25 GEL = 33 zł (miejsce do siedzenia w klasie 2), 61 GEL = 81 zł (miejsce do siedzenia w klasie 1),
 • Tbilisi - Kutaisi I: 9 GEL = 12 zł (pociąg dzienny),
 • Tbilisi - Poti: 16 GEL = 21 zł (2 klasa), 28 GEL = 37 zł (1 klasa), 43 GEL = 57 zł (BusinessClass),
 • kolejka wąskotorowa Borjomi - Bakuriani: 2 GEL (3 zł).

Taksówki

Taksówki to stosunkowo tani i powszechny sposób przemieszczania się turystów po Gruzji na krótkie i średnie odległości.

Cena przejazdu zależy od Twoich umiejętności negocjacyjnych. Standardem jest, że pierwotna cena proponowana przez taksówkarza ma niewiele wspólnego z kwotą, za jaką ostatecznie zgodzi się pojechać. Im dłuższa trasa (lub dłuższe czekanie), tym możliwości negocjacji są większe.

Za przejazd z Ckaltubo do kanionu Okatse, 3 godziny oczekiwania i podróż powrotną do Ckaltubo (łącznie 80 km i prawie 5 godzin) zapłaciliśmy 60 GEL, czyli 75 zł. Na początku kierowca zaproponował aż 85 GEL (105 zł). Chwila negocjacji i 30 zł zaoszczędzone.

Taksówki są szczególnie dobrą opcją, gdy w ciągu jednego dnia chcesz zobaczyć sporo porozrzucanych po okolicy miejsc i nie masz ochoty za każdym razem szukać nowego transportu do kolejnej atrakcji. Taksówkarze chętnie organizują takie "objazdówki". Nie powinno wyjść drogo - szczególnie, gdy podróżujesz taksówką w kilka osób.

Taksówki w Gruzji bywają nieoznaczone znakami "TAXI" i de facto taksówkami nie są - to po prostu prywatne samochody, których kierowcy dorabiają sobie obwożąc turystów po kraju.

Kierowcy rzadko mówią dobrze po angielsku, ale do negocjacji cen umiejętności językowych im na pewno wystarczy. Nie zaszkodzi, gdy nauczysz się rosyjskich liczebników.

Cenę za przejazd ustal na samym początku, zanim wsiądziesz do taksówki. Później kurczowo się jej trzymaj, nawet jeśli kierowca zacznie coś kombinować. Najlepiej, gdy po dojechaniu na miejsce dasz mu po prostu odliczoną kwotę i wyjdziesz z taksówki.

Zdarzało się to rzadko, ale miewałem przypadki, gdy kierowca upierał się, że umówiliśmy się na inną cenę niż w rzeczywistości. Ostatecznie i tak płaciłem tyle, ile chciałem zapłacić pierwotnie, ale sytuacje były niekomfortowe.

Żeby ograniczyć koszty podróży taksówką na większe odległości (np. na jednodniową objazdówkę po lokalnych atrakcjach), postaraj się znaleźć chętnych na wszystkie miejsca siedzące w samochodzie.

Rozejrzyj się, czy dookoła nie ma innych turystów, którzy próbują dogadać się z taksówkarzami. Może się okazać, że wybieracie się w tym samym kierunku i zamiast wynajmować dwa samochody, bez problemu zmieścicie się w jednym.

W ten sposób pojechaliśmy z Mestii do Ushguli i z Ckaltubo do Jaskini Prometeusza, oszczędzając sporo lari.

Jedziesz za granicę? Możesz dużo zaoszczędzić na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve mogę wymieniać waluty za granicą po kursie międzybankowym, czyli najtaniej, jak to możliwe. Chodzenie do kantoru nie ma już sensu. Korzystanie z karty jest bezpłatne. 

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Wynajem samochodu

Jeżeli cenisz sobie niezależność od łaski lub niełaski publicznych środków transportu, wynajem samochodu będzie dobrym rozwiązaniem.

Samochód możesz wynająć bezpośrednio na lotniskach w Tbilisi lub Kutaisi - dzięki temu nie będziesz musiał martwić się nawet o transfer z lotniska do centrum miasta.

Ofert nie brakuje - w wyszukiwarce wystarczy wpisać "wypożyczalnia samochodów gruzja" aby uzyskać dziesiątki wyników. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić kilka ofert, przeczytać regulamin każdej z wypożyczalni i wtedy dopiero podjąć decyzję.

Możesz skorzystać z lokalnych wypożyczalni, np. Cars4Rent lub z firm działających międzynarodowo, np. Sixt.

Gruzini to bardzo energiczni kierowcy, którym zdarza się łamać przepisy drogowe i jechać nieodpowiedzialnie. Dokładając do tego kiepski stan lokalnych dróg, na drogach może być momentami niebezpiecznie.

Droga do klasztoru Cminda Sameba została już wyremontowana, ale jeszcze w 2018 r. była dużym wyzwaniem nawet dla aut 4x4

Trochę uspokaja liczna obecność policji na drogach. Komisariaty widać nawet w maleńkich miejscowościach, a samochodowych partoli policji drogowej jest na drogach sporo. Nie ostudza to jednak temperamentu gruzińskich kierowców.

Dużym zagrożeniem są zwierzęta, które, szczególnie w mniejszych miejscowościach, spacerują niespiesznie po całej szerokości drogi (nawet tej głównej). Zadaniem kierowcy jest ich sprawne ominięcie, co po zmierzchu przestaje być banalnie proste.

Podczas wypożyczania samochodu, wykup dodatkowe ubezpieczenie od uszkodzeń samochodu. Odpryskujące kamienie, ciasne mijanie się samochodów, zbyt duża prędkość - okoliczności, w których może dojść do uszkodzenia samochodu jest dużo. Lepiej, żebyś nie musiał płacić za przypadkowe uszkodzenia z własnej kieszeni.

Pamiętaj, że nie wszystkie drogi w Gruzji nadają się do pokonywania samochodem z napędem na jedną oś. Sprawdź za każdym razem, jakiej drogi możesz się spodziewać na swojej planowanej trasie.

Bądź czujny zwłaszcza w rejonie Swanetii i Tuszetii. Wiele dróg jest tam na tyle wymagających, że pokonasz je tylko solidnym autem z napędem 4x4. W warunkach zimowych te drogi mogą być zupełnie nieprzejezdne.

Jeśli nie wybierasz się w wysokie góry, auto z napędem na jedną oś będzie wystarczające.

Do podróżowania po Gruzji samochodem wystarczy polskie prawo jazdy.

Sprawdziłeś już koszty ubezpieczenia turystycznego Twojego wyjazdu?

Pamiętaj, żeby przed każdym wyjazdem za granicę wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź za darmo jego koszty. Ja nie płacę za nie więcej niż kilka złotych dziennie. 

Co jeszcze trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Gruzji?

Nawet jeśli nie masz podróżniczego doświadczenia, możesz bez problemu samodzielnie zaplanować swoją podróż do Gruzji.

W kategorii Gruzja czekają na Ciebie artykuły, które pomogą w sprawnym planowaniu wyprawy.

Jeśli chcesz otrzymać te informacje w przejrzystej formie, zebrane w jednym miejscu - zapisz się na listę oczekujących na mojego ebooka “Jak zaplanować podróż do Gruzji? Poradnik krok po kroku”.


Koniecznie przeczytaj kilka najważniejszych artykułów:


Na który środek transportu zdecydujesz się podczas swojej podróży po Gruzji? Bardziej kusi się integracja z lokalną społecznością w marszrutce, czy jednak mocniej cenisz sobie wygodę i prywatność, które zapewnia wynajęty samochód? Podziel się w komentarzach swoim podejściem do przemieszczania się po Gruzji.

Przygotuj się do podróży za granicę - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Rozsądne pakowanie się: poznaj moje wskazówki na temat pakowania się w minimalistyczny sposób. Dzięki temu nie będziesz dźwigać niepotrzebnych kilogramów. 

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę. Najniższy możliwy datek to 5 zł. Dziękuję Ci z góry za docenienie mojej pracy! ;) 

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 30%!

Pakiet 3 ebooków z gotowymi trasami górskich wędrówek po Karkonoszach, Górach Izerskich, Sowich i Kotlinie Kłodzkiej.

Łącznie aż 46 gotowych planów górskich wycieczek.

Skomentuj artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross