Najlepsze książki o Gruzji – TOP 10 najciekawszych książek o Gruzji, które warto przeczytać

Aktualizacja: 19 kwietnia 2022 r.
Książki o Gruzji co warto przeczytać

Chcesz oszczędzić czas i zwiedzić więcej? Sprawdź mapki atrakcji i pomysły na wycieczki.

Przed Tobą autorskie zestawienie 10 najlepszych książek o Gruzji. Ta lista przyda Ci się zarówno wtedy, gdy akurat wróciłeś z Gruzji i zafascynowałeś się tym krajem oraz w przypadku, gdy dopiero masz w planach wyjazd do Gruzji. Miłośnicy spędzania wieczorów przy lekturze powinni w tym subiektywnym zestawieniu 10 najciekawszych książek o Gruzji znaleźć coś dla siebie. Mam nadzieję, że razem z moją serią artykułów o Gruzji, proponowane książki pozwolą Ci na przeniesienie się myślami na Kaukaz.

Jakie książki o Gruzji warto przeczytać? Zestawienie 10 najciekawszych książek o Gruzji

Pozycje, które za chwilę Ci przedstawię to zarówno treści przewodnikowe, ale też historyczne i współczesne reportaże. Zerknij na książki o Gruzji, które warto przeczytać – szczególnie, jeśli planujesz zwiedzać Gruzję świadomie i bliżej poznać to kaukaskie społeczeństwo.

Przygotowując się do eksploracji Gruzji, przyda Ci się szczegółowa, interaktywna mapka atrakcji i ważnych punktów Gruzji. Rzuć okiem na jej opis i zdecyduj, czy chcesz dzięki niej ułatwić sobie planowanie podróży.

PLANUJESZ PODRÓŻ DO GRUZJI?

Mapa atrakcji Gruzji

Oszczędzaj czas na planowaniu zwiedzania i nie przegap żadnej atrakcji z mapą ważnych miejsc Gruzji na telefonie. 

Indywidualny plan podróży

Nie planuj i nie przeszukuj internetu – wszystko zaplanuję za Ciebie i dam Ci gotowy plan podróży.

1. Gaumardżos! Opowieści z Gruzji – A. Dziewit-Meller i M. Meller

Drugie wydanie reportażu “Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” to jedna z najczęściej wyszukiwanych książek o Gruzji. Jej autorzy piszą o niej tak: “Gruzja. Dla wielu wciąż nieodkryta, dla innych – pełna wyjątkowych smaków, zapachów, dźwięków muzyki, bajkowych krajobrazów i życzliwych mieszkańców, godzinami wspólnie biesiadujących przy stole. Tych, którzy jeszcze w Gruzji nie byli i tych, którzy odwiedzili ją choć raz.”

W podróż po tym niezwykłym kraju zabiorą Cię Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller.

GAUMARDŻOS! OPOWIEŚCI Z GRUZJI

Autorzy: Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller

Wydawnictwo: W.A.B.

Data wydania: 2018

Autorzy wspólnie opowiedzą czytelnikom o gruzińskiej, głęboko zakorzenionej dumie, o sztuce wznoszenia toastów, stosunku Gruzinów do punktualności, ironicznym poczuciu humoru, zamiłowaniu do kulinarnych uczt i o tym, jak w specyficznym środowisku pełnym “macho” radzą sobie kobiety.

Książka to pełen humoru zbiór anegdot opowiadanych o Gruzinach przez nich samych. Znajdziesz tam mnóstwo akcentów odnoszących się do gościnności, radości życia i sztuki świętowania gruzińskiej społeczności, naznaczonej jednak trudnymi wydarzeniami takimi jak m.in. wojna na Kaukazie.

Sami autorzy piszą, że “książka powstała z miłości do Gruzji”. I w opinii mojej oraz wielu innych czytelników miłość ta staje się zaraźliwa.

2. Gruzja. Jak się żyje Polce w kraju wina, gościnności i drogowych absurdów – M. Kaczmarzyk

Autorka książki Gruzja. Jak się żyje Polce w kraju wina, gościnności i drogowych absurdów, (prawie) zasymilowana z Gruzją Polka, Martyna Kaczmarzyk opisuje swoje doświadczenia zebrane z prawie dziesięciu lat pobytu w Gruzji.

GRUZJA. JAK SIĘ ŻYJE POLCE W KRAJU WINA…

Autor: Martyna Kaczmarzyk

Wydawnictwo: Pascal

Data wydania: 2021

Autorka książki punktuje różnice między europejską a kaukaską wizją kobiet i ich roli w społeczeństwie – ku zdziwieniu jej samej i czytelnika, starcie to jest bolesne. Martyna opisuje historie mieszkańców Kaukazu – ich codzienne problemy, styl życia, przekonania, gościnność, tradycje i umiejętność świętowania, która w Gruzji jest szczególnie ważna.

Książka zawiera wspomnienia z gruzińskich uczt, portret kraju w okresie walki o zachowanie tożsamości narodowej wobec zmieniającego się świata i turystycznego boomu (w tym Polaków), pozytywna energia, gruzińskie zwyczaje.

Wszystko opisane jest w “lekkim” językiem, który od standardowych przewodników różni się tym, że skupia się na ludziach, żyjących i przyjmujących autorkę książki do swojej wielkiej, gruzińskiej rodziny. W środku znajdziesz też przepiękne zdjęcia, które jeszcze bardziej pomagają w przeniesieniu się myślami do Gruzji.

3. Gruzja. Magiczne Zakaukazie – K. Dopierała, K. Kamiński

Autorzy książki “Gruzja. Magiczne Zakaukazie” stworzyli przewodnik, który udowodni Ci, że nawet jeśli byłeś przekonany, że o Gruzji wiesz już wiele, to tak naprawdę bardzo się myliłeś. Mężczyźni opisują Gruzję jako kraj dla samodzielnych turystów – zapraszają ich na czarnomorskie wybrzeże, w doliny, gdzie rosną figi i palmy, a także w surowe, wysokie na ponad pięć tysięcy metrów góry.

GRUZJA. MAGICZNE ZAKAUKAZIE

Autor: Krzysztof Dopierała, Krzysztof Kamiński

Wydawnictwo: Bezdroża

Data wydania: 2018

W przewodniku opisane są nie tylko oczywiste, z punktu widzenia zwykłego turysty, cechy mieszkańców tego kraju, czyli gościnność i zamiłowanie do dobrej kuchni i wina, ale i ciekawostki, które udowadniają, że Gruzja to kraina do odkrycia.

Jeśli planujesz samodzielny wyjazd do Gruzji, to przewodnik Gruzja. Magiczne Zakaukazie okaże się czymś niezbędnym podczas podróży, a nawet i po powrocie – by móc odświeżyć wspomnienia i wrócić myślami do tego pełnego barw kraju, tworzonego przez niesamowitych ludzi.

4. Przewodnik “Gruzja”, seria Pascal Lajt – S. Adamczak

Na 156 stronach przewodnika “Gruzja” z serii Pascal Lajt, Sławomir Adamczak rzuca świeże spojrzenie na północne Zakaukazie. W trakcie lektury przekonasz się, że Tbilisi to nie tylko urzekająca starówka z ażurowymi balkonami, wiekowymi domami i egzotycznymi cerkwiami, ale przede wszystkim gościnni, cieszący się życiem ludzie.

GRUZJA. PASCAL LAJT

Autor: Sławomir Adamczak

Wydawnictwo: Pascal

Data wydania: 2018

Jeśli szukasz nieskomplikowanej pozycji, która zaserwuje Ci dawkę ciekawostek o życiu, historii i mieszkańcach Gruzji, to właśnie ją znalazłeś. W środku znajdziesz odpowiedzi na pytania, które być może od jakiegoś czasu trapią Twoją głowę, a których nie znajdziesz w internecie!

5. Gruzja, Armenia i Azerbejdżan. Tam, gdzie gościnność nie zna granic. Inspirator podróżniczy – K. Kościńska

“Inspirator podróżniczy Gruzja, Armenia i Azerbejdżan” autorstwa Klaudii Kościńskiej to zbiór przydatnych informacji typowo dla osób, które szukają konkretów, pomocnych do planowania podróży nie tylko do Gruzji, ale i Armenii oraz Azerbejdżanu.

INSPIRATOR PODRÓŻNICZY. GRUZJA, ARMENIA I AZERBEJDŻAN

Autor: Klaudia Kościńska

Wydawnictwo: Pascal

Data wydania: 2018

Znajdziesz tam opisy m.in. Tbilisi przedstawionego jako wielokulturowa stolica, Swanetii jako regionu z wieżami strachu, opisy monastyrów – górskich świątyń czy relację z Qobustanu, pełnego zaskakujących atrakcji przyrodniczych.

Przewodnik zawiera rankingi atrakcji, opisy knajp i restauracji, w których jedzą miejscowi, rekomendacje co do poszczególnych miejsc, czytelne plany i rozkładaną mapę, która na pewno przyda się, kiedy stracisz zasięg w telefonie.

6. Pokazucha. Na gruzińskich zasadach – S. Budzisz

Książka autorstwa reporterki Stasi Budzisz – “Pokazucha. Na gruzińskich zasadach” z całą pewnością może Cię zaskoczyć. Jeśli spodziewasz się kolejnej lekkiej, obyczajowej pozycji w typie przewodnika, to zdecydowanie trafiłeś pod zły adres. Książka Stasi Budzisz jest bowiem opisem problemów społecznych Gruzji – autorka w otwarty sposób rozprawia się z mitami o kraju i jego mieszkańcach.

POKAZUCHA. NA GRUZIŃSKICH ZASADACH

Autor: Stasia Budzisz

Wydawnictwo: Poznańskie

Data wydania: 2019

Pokazucha – czyli coś, robione pod publikę, na pokaz. W książce S. Budzisz bardzo dobrze pokazana jest Gruzja z tej prawdziwej strony: nie tej, wystawionej na pokaz, a raczej tej niechlubnej, o której rzadko się mówi. Bohaterami książki są osoby wykluczone społecznie: kobiety, osoby niepełnosprawne czy mniejszości seksualne.

Niektórzy twierdzą, że przeczytanie książki przez osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z Gruzinami spowoduje u nich strach i postawi Gruzję w świetle pełnego okrucieństw kraju – stąd też polecam, by sięgnęły po nią osoby, które chcą pogłębić istniejącą już własną wiedzę na temat Gruzinów. Nada się raczej dla osób, które w pewien sposób miały już styczność z gruzińskim społeczeństwem. Społeczeństwem, które z jednej strony kojarzone jest głównie z gościnnością i zabawą, z drugiej zaś skrywa wiele uprzedzeń.

7. Toast za przodków – W. Górecki

Książka Wojciecha Góreckiego jest zbiorem 23 reportaży: historii zasłyszanych przypadkiem od innych oraz opisów własnych przeżyć autora podczas pobytu na Kaukazie, przeplatanych refleksyjnymi Dziennikami baskijskimi. Górecki odrzuca uprzedzenia i na własnej skórze doświadcza obcowania z mieszkańcami Kaukazu.

TOAST ZA PRZODKÓW

Autor: Wojciech Górecki

Wydawnictwo: Czarne

Data wydania: 2017

“Toast za przodków” to podróż na Kaukaz bez ruszania się z domu – region ten przedstawiony jest jako styk światów – miejsce na granicy kontynentów, pełne sprzeczności i różnic. W trakcie tej podróży poznasz miejsca, zwyczaje, kulturę, kuchnię i codzienne życie ludzi zamieszkujących te tereny.

Po przeczytaniu “Toastu za przodków” dowiesz się dlaczego wybuchła wojna w Gruzji, w jakiej części Kaukaz Południowy to jeszcze Europa, a w jakiej już Azja oraz jak to się stało, że mieszkańcy Kaukazu na dwie najbardziej wpływowe osobistości w dziejach świata wybrali Jezusa Chrystusa i Józefa Stalina.

8. Abchazja – W. Górecki

Wojciech Górecki jest autorem również drugiej książki o tematyce Kaukazu – “Abchazja”. Abchazja, czyli uznany tylko przez pięć państw kraj na terenie Gruzji.

ABCHAZJA

Autor: Wojciech Górecki

Wydawnictwo: Czarne

Data wydania: 2016

Abchazja ma swój rząd, swoją armię, swoje terytorium i granice – jednak tylko Rosja, Nikaragua, Wenezuela, Tuvalu i Vanuatu uznają je jako niepodległe państwo. A co z resztą świata?

W ciągu dwudziestu lat autor miał okazję być świadkiem upadku tego parapaństwa – tak długi czas pozwolił Góreckiem na opisanie trudnego życia mieszkańców Abchazji. Mieszkańców, należących do wszystkich warstw społecznych: od pasterzy po profesorów.

Porównaj ceny książki “Abchazja”, żeby nie przepłacać 

9. Dobre miejsce do umierania – W. Jagielski

Książka “Dobre miejsce do umierania” jest książką trudną, w której zderzają się dwa światy. Świat istniejący w wyobrażeniu ludzi – czytelników i turystów, w którym mieszkają pełni sympatii, chęci do życia i gościnni Gruzini oraz świat, Gruzinów zmagających się z trudną historią i trwałym niezrozumieniem z Czeczenami czy Ormianami.

DOBRE MIEJSCE DO UMIERANIA

Autor: Wojciech Jagielski

Wydawnictwo: W.A.B.

Data wydania: 2010

Jagielski zanurza czytelnika w krwawą historię zwykłych ludzi – szuka odpowiedzi na pytanie dlaczego tak często wikłali się oni w wojny domowe czy krucjaty przeciwko Rosji, jakie były losy przywódców narodu gruzińskiego i jak to się stało, że po tak trudnych wydarzeniach pozostali oni niezmiennie otwartymi, pełnymi woli życia i gościnnymi (szczególnie dla nas, Polaków) ludźmi. Jeśli szukasz pozycji, która wyjaśni Ci losy “rozszarpywanego przez wojny Kaukazu” – to dobrze trafiłeś!

10. Klątwa gruzińskiego tortu – M. Jastrzębski

I na koniec pozycja od Macieja Jastrzębskiego. “Klątwa gruzińskiego tortu” to opowieść o Gruzji jako o kraju “ludzi i wilków” – znajdziesz tu niezbędne informacje, które wypada wiedzieć, jeśli wybierasz się do tego płynącego winem kraju.

KLĄTWA GRUZIŃSKIEGO TORTU

Autor: Maciej Jastrzębski

Wydawnictwo: Helion

Data wydania: 2014

Książka to mieszanka kontrastów – z jednej strony autor opisuje zwyczaje długiego i hucznego biesiadowania, cieszących się życiem i pełnych gościnności Gruzinów, z drugiej zaś – nie pomija skomplikowanych aspektów politycznych. W środku znajdziesz trudne historyczno-polityczne wątki, jak szczegółowy opis wyborów prezydenckich w Gruzji czy analizę wojny rosyjsko-gruzińskiej.

“Klątwa gruzińskiego tortu” to coś pomiędzy reportażem, powieścią, publicystyką a literaturą wspomnieniową – nie da się dokładnie określić formy. Wiadome jest tylko tyle, że jeśli chcesz poznać historyczno-polityczne zawiłości tego kraju przeplatane wątkami z codziennego życia mieszkańców, to jest to książka dla Ciebie.

Podróż do Gruzji – o czym powinieneś pamiętać?

Skoro tak mocno zainteresowałeś się najlepszymi książkami o Gruzji, prawdopodobnie chodzi Ci po głowie podróż na Kaukaz. Domyślam się, że etap przygotowań do podróży może być stresujący. Wypisałem więc poniżej wszystkie ważne kroki, o których powinieneś pamiętać przed podróżą do Gruzji.

Sprawdź aktualne warunki wjazdu do Gruzji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty korzystając z Momondo lub wyszukiwarki Wizzair.

Wykup ubezpieczenie podróży korzystając z darmowego kalkulatora ofert.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Jeśli nie masz ochoty na planowanie, zamów indywidualny plan zwiedzania Gruzji szyty na miarę.

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii Gruzja, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.
Wynajmij samochód i bądź elastyczny w podróżowaniu po zakamarkach Gruzji.
Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał kolejne punkty Gruzji.

Poznaj listę najlepszych książek o Gruzji i kup te, które najbardziej chciałbyś przeczytać.

Ciesz się wyjazdem! Życzę Ci udanej podróży do Gruzji

Mam nadzieję, że moja lista książkowych propozycji będzie pomocna i wybierzesz którąś z polecanych przeze mnie książek o Gruzji. Starałem się, aby w zestawieniu zamieścić różnorodne pozycje – tak, abyś znalazł tutaj zarówno przewodniki, jak i książki reportażowe. Życzę Ci owocnych zakupów, miłej lektury i przede wszyskim udanego zwiedzania Gruzji!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze