Półwysep Helski: 14 atrakcji, które polecam zobaczyć

Półwysep Helski atrakcje co warto zobaczyć
Półwysep Helski atrakcje co warto zobaczyć

Półwysep Helski, nazywany również Mierzeją Helską to miejsce, które trudno przegapić patrząc na mapę Polski. 35-kilometrowy, wąski pasek terenu przypominający kosę rozpoczyna się we Władysławowie i ciągnie przez Chałupy, Kuźnicę Jastarnię i Juratę aż do położonego blisko cypla miasta Hel. Mierzeja oddziela wzburzone Morze Bałtyckie z północnej strony od spokojnych wód Zatoki Puckiej na południu. Półwysep Helski jest pełen atrakcji turystycznych – w tekście opowiem o najciekawszych z nich.

Mierzeja Helska zachęca do zaplanowania tu urlopu piękną naturą – piaszczystymi plażami i gęstymi lasami oraz dużą liczbą ciekawych miejsc do zwiedzania. To jeden z najciekawszych kierunków na weekend na Pomorzu. Znajdziesz tu m.in. Fokarium, atrakcje militarne, latarnie morskie, rezerwat przyrody i pomysły na aktywności na świeżym powietrzu. Czekają trasy rowerowe, sporty wodne oraz atrakcje dla dzieci.

Po objeździe Mierzei Helskiej wynajętym samochodem przygotowałem listę 14 miejsc i atrakcji wartych zobaczenia oraz rzeczy, które warto zrobić na Półwyspie Helskim. Zróżnicowane propozycje mogą złożyć się dla Ciebie w ciekawy urlop. Ten region to jedno z moich ulubionych miejsc na urlop nad Bałtykiem. ;) 

1. Hel

Hel to urokliwe miasto na samym końcu Mierzei Helskiej, które dawniej było jednym z najważniejszych militarnych ośrodków w kraju. Teraz żyje dzięki turystyce i jest bazą dla miłośników sportów wodnych. Miejscowość oferuje dużą część atrakcji Półwyspu Helskiego, dzięki czemu będzie tu co robić nawet przez cały tydzień.

Możesz również przyjechać do Helu na weekend, a resztę pobytu podzielić pomiędzy pozostałe miejscowości na Mierzei. Coraz więcej turystów decyduje się na przyjazd tutaj poza sezonem, korzystając z pięknej, jesiennej pogody. Spacer brzegiem morza, widoki i brak tłumów rekompensują chłodny wiatr we włosach.

Hel widok z drona

Wybierz się na szczyt latarni morskiej, aby spojrzeć na morze i cały Półwysep Helski z innej perspektywy. Obowiązkowym punktem wycieczki jest też wizyta w Muzeum Obrony Wybrzeża i Muzeum Rybołówstwa z punktem widokowym. 

Ogromną popularnością w Helu cieszy się także obserwowanie fok w Fokarium w centrum miasteczka. Jeśli więc przyjeżdżasz na urlop z dziećmi, na pewno nie będą się nudzić. Zajrzyj też do portu, skąd udasz na wycieczkę statkiem do Trójmiasta albo wypożycz rower i zwiedzaj dzięki niemu okolicę.

2. Cypel Helski

Myślałeś kiedyś o tym, aby znaleźć się na samym początku kraju? Spacer na koniec Cypla Helskiego da Ci taką możliwość. To obowiązkowa atrakcja podczas pobytu na Półwyspie Helskim. Cypel jest uformowany z piasku przenoszonego prądami morskimi wzdłuż wybrzeża i tworzy symboliczny początek (lub koniec) Polski

Piaszczysta plaża otoczona wodą z trzech stron i symboliczny punkt styku morza z zatoką robią wrażenie, bo lubimy takie geograficzne osobliwości. Podczas spaceru będziesz mógł oglądać statki wpływające i wypływające do Zatoki Gdańskiej.

Cypel Helski Półwysep Helski
Obok Cypla Helskiego biegnie trasa idealna do spacerów albo jazdy rowerem z widokiem na plażę

Podczas drogi powrotnej z Cypla w lasach Helu będziesz miał okazję na odkrywanie zabytków militarnych, znajdujących się na Szlaku Fortyfikacji. To 10-kilometrowy szlak z tablicami informacyjnymi oraz mapkami, dzięki którym poznasz bliżej znajdujące się na szlaku bunkry, schrony, baterie przeciwlotnicze, stanowiska artyleryjskie, wieże kierowania ogniem oraz umocnienia.

3. Jastarnia

Jastarnia to spokojna miejscowość, znajdująca się na Mierzei Helskiej, która oferuje atrakcje dla turystów w każdym wieku. Warto odwiedzić latarnie morską i bunkry z okresu II wojny, a także Chatę Rybaka będącą muzeum rybołówstwa. Zbudowano ją z drewna pochodzącego z rozbitych statków. W porcie rybackim możesz przyjrzeć się z bliska kutrom.

plaża piasek muszle

Dobra rada – latarnia morska w Jastarni jest jedynym tego typu obiektem w regionie, który nie jest udostępniony do zwiedzania. Zaplanuj więc zwiedzanie innych obiektów w okolicy, np. latarni morskiej w Helu. Najlepiej rano, gdy są mniejsze kolejki. ;)

Jastarnia to idealne miejsce na wypoczynek i opalanie na szerokich plażach oraz kąpiele w morzu. Jeżeli szukasz jednak ekstremalnych wrażeń i doświadczeń, w mieście znajdziesz małe lotnisko, które w sezonie oferuje loty widokowe.

Bliska odległość Helu oraz Władysławowa zdecydowanie dodaje Jastarni atrakcyjności. Dzięki temu możesz wzbogacić swój pobyt o jednodniową wycieczkę do sąsiednich miejscowości. Do wyboru jest piękna trasa kolejowa biegnąca przy zatoce albo wyprawa rowerem.

4. Władysławowo

Władysławowo to popularna miejscowość wakacyjna, w której rozpoczniesz odkrywanie atrakcji Półwyspu Helskiego. Warto poświęcić uwagę najciekawszym miejscom, nawet jeśli planujesz zatrzymać się tutaj tylko na chwilę. Przygotowałem o tej miejscowości obszerny artykuł, więc będzie łatwo zaplanować zwiedzanie.

Główną atrakcją Władysławowa jest piaszczysta plaża, przy której rozciąga się promenada z Aleją Gwiazd Sportu i falochrony, służące turystom jako molo. Biegnie tu również szlak turystyczny, z którego możesz podziwiać piękno Nadmorskiego Parku Krajobrazowego

chłopak wrzos las

Warto odwiedzić port, który jest jednym z najważniejszych portów rybackich na Bałtyku. Niedaleko portu znajduje się Dom Rybaka, który kiedyś pełnił funkcję hotelu dla rybaków, a dzisiaj zajmuje go Urząd Miasta. Możesz wejść na wieżę widokową i podziwiać panoramę Półwyspu Helskiego po pokonaniu 200 schodów. 

Władysławowo oferuje także wiele atrakcji dla dzieci, m.in. Magiczny Zawrót Głowy, gdzie najmłodsi poznają tajemnice optycznych iluzji. Ciekawą i oryginalną atrakcją jest Labirynt w Polu Kukurydzy, który dostarczy rozrywki całej rodzinie.

5. Jurata

Jurata to modny kurort nadmorski, z pełnym zieleni wybrzeżem i czystym powietrzem płynącym z przylegającego do miejscowości lasu. W Juracie możesz zobaczyć szereg zabytkowych wilii i letnich domów pochodzących głównie z lat 30. XX wieku (również w stylu modernistycznym).

I choć faktycznie “już nie ma dzikich plaż” i wiele osób wybiera Juratę jako wakacyjny kierunek, na pewno znajdziesz dla siebie kawałek plaży. Wystarczy krótki spacer w kierunku Helu, żeby mieć plażę i morze tylko dla siebie. Obok Chałup to najspokojniejsza miejscowość Mierzei Helskiej.

Półwysep Helski parking samochód
Półwysep Helski przejechaliśmy Mitsubishi Space Star, który zmieścił się na każdym miejscu parkingowym

Przez centrum Juraty biegnie deptak, którym dojdziesz z plaży do jednego z popularnych miejsc spacerowych – molo nad Zatoką Pucką. Od strony zatoki możesz też przejść się ścieżką przyrodniczą “Żyzne Lasy z Orlicą”. Trochę rozrywki dla dzieci dostarczy park linowy Ju-huu, a w razie niepogody możesz wybrać się na basen.

6. Sporty wodne – kitesurfing, windsurfing

Półwysep Helski to raj dla miłośników sportów wodnych. Doskonałe warunki do kitesurfingu i windsurfingu znajdziesz nad Zatoką Pucką. Sympatycy tego typu atrakcji chętnie wybierają Kuźnicę, Jastarnię lub Juratę, jednak mianem nieoficjalnej stolicy sportów wodnych są Chałupy.

Mierzeja Helska to również dobre miejsce dla fanów nurkowania i deski SUP, na której pierwszy raz pływałem w Olsztynie (spodobało mi się na tyle, że powtórzyłem to w Jastarni). Każdy może spróbować swoich sił w sportach wodnych.

Windsurfing

Na całym Półwyspie znajdują się szkółki, oferujące pomoc w stawianiu pierwszych kroków. W każdej miejscowości na Mierzei Helskiej znajdziesz także wypożyczalnie sprzętu. Nie musisz mieć doświadczenia, żeby spróbować swoich sił. Szkółki oferują szkolenia od zera, dla zupełnych żółtodziobów. ;)

Jeśli szukasz noclegu w zacisznej okolicy, zainteresuj się Campingiem Kormoran. Możesz tu przyjechać swoim camperem, ale przygotowanych jest też 16 gotowych przyczep. Na campingu nauczysz się kitesurfingu i windsurfingu w działającej tu szkole Funkite.

7. Chałupy

Chałupy to lubiany wśród turystów kurort letniskowy, przyciągający miłośników kitesurfingu i windsurfingu. Panują tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Dodatkowym atutem są plaże, gdzie bez tłoku możesz się relaksować i łapać promienie słońca. 

Dużą popularnością cieszy się plaża nudystów, która jest najstarszą tego typu plażą w Polsce. Śpiewał o niej Zbigniew Wodecki w piosence „Chałupy welcome to”, co na pewno dodatkowo rozsławiło to miejsce. Nadal jednak Chałupy są najcichszą i najspokojniejszą miejscowością Półwyspu Helskiego.

Chałupy widok z drona
Liczba ośrodków wypoczynkowych w Chałupach rośnie, ale nadal jest tu dość kameralnie

W Chałupach obowiązkowo przejdź się do portu, gdzie zjesz świeżą rybę w restauracji Port Chałupy z tarasem widokowym. W mieście wypożyczysz także łódkę lub rower wodny, umożliwiające wycieczkę po zatoce.Możesz też zdecydować się na wędkowanie z pokładu łodzi.

Ciekawym wydarzeniem jest festiwal “Kaszubskie łodzie pod żaglami” odbywający się w lipcu od kilkudziesięciu lat. Podczas imprezy obejrzysz regaty starych łodzi, tzw. pomaranek, zobaczysz stare rzemiosło rybackie oraz skosztujesz specjałów kuchni kaszubskiej. 

8. Trasy rowerowe

Jeżeli jesteś miłośnikiem aktywnego wypoczynku i wycieczek rowerowych, na Mierzei Helskiej będziesz miał co robić. Wzdłuż Półwyspu Helskiego przebiega słynąca z wyjątkowych widoków i dobrej infrastruktury trasa rowerowa.

Droga ma początek już w Pucku, biegnie przez Władysławowo, a następnie przez wszystkie miejscowości Mierzei Helskiej: Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię i Juratę aż po Hel. Miejscami prowadzi przez las, ale duża część to betonowa ścieżka biegnąca tuż obok wód zatoki.

Ścieżka rowerowa Półwysep Helski

Na Półwyspie Helskim w wielu miejscach wypożyczysz rower. Nie musisz więc przyjeżdżać z własnym sprzętem ani rezygnować z wyprawy rowerowej z powodu jego braku.

Wyprawa rowerowa 30-kilometrową ścieżką to ciekawy sposób na zwiedzenie całego Półwyspu Helskiego lub wybranych fragmentów. Możesz zbaczać z trasy i zajeżdżać do kolejnych miejscowości Mierzei, zwiedzać naturalne i militarne atrakcje okolicy albo… zrobić sobie przerwę na piknik na plaży i orzeźwiającą kąpiel w morzu.

9. Rejsy statkami

W sezonie letnim po Zatoce Gdańskiej kursują tramwaje wodne, cieszące się ogromną popularnością wśród turystów. Rejs statkiem po Półwyspie Helskim to okazja do obejrzenia wybrzeża z perspektywy morza i przyjrzenia się kilku miejscom podczas jednej wycieczki.

Półwysep Helski z drona

Rejsy wzdłuż wybrzeża Mierzei Helskiej zwykle rozpoczynają się w Gdyni, Gdańsku lub Sopocie, a trasa prowadzi do Łeby przez Zatokę Gdańską, Półwysep Helski i Zatokę Pucką. Będziesz mógł podziwiać nadmorski krajobraz w nietypowy sposób, oglądając m.in. latarnie morskie, ruiny zamków i oczywiście plaże.

Tramwaje wodne kursujące po Zatoce Gdańskiej to nie tylko atrakcja turystyczna, ale użyteczny środek transportu. W wielu przypadkach pomogą Ci zaoszczędzić sporo czasu – do Helu dostaniesz się drogą wodną szybciej niż korzystając z zatłoczonej w sezonie drogi.

10. Nadmorski Park Krajobrazowy

Nadmorski Park Krajobrazowy to jeden z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce. Ze względu na zróżnicowaną rzeźbę terenu występują tu wszystkie typy brzegów morskich: klifowe, wydmowe i niskie wybrzeża zalewowe. To powoduje, że flora jest bogata i różnorodna.

Nadmorski Park Krajobrazowy oferuje aż 7 szlaków turystycznych. Możesz wybrać 28-kilometrowy niebieski szlak „Nadmorski (Rozewski)”, rozpoczynający się w Krokowej. Na trasie zobaczysz klify, wzniesienia czy doliny rzeczne. Kontynuacją jest niebieski szlak „Nadmorski (Rybacki)”, liczący 26 kilometrów, który przebiega wzdłuż Półwyspu Helskiego. 

Szlak żółty “Swarzewski” to moja ulubiona trasa w Nadmorskim Parku Krajobrazowym, rozpoczynająca się we Władysławowie. Znajdziesz tu rezerwat przyrody Słone Łąki, gdzie oprócz pięknych pejzaży będziesz mógł oglądać różne gatunki ptaków wodnych (polecam zabrać ze sobą lornetkę). 

11. Kuźnica

Kuźnica leży w najwęższym miejscu Mierzei Helskiej – pomiędzy Chałupami a Jastarnią. Jeszcze w XIX wieku była najbardziej zasiedloną osadą na Mierzei, a obecnie jest jedną z dzielnic Jastarni. Kuźnica odbiega od typowego miejsca letniskowego na Półwyspie Helskim i jej klimat bardziej odpowiada osadzie rybackiej niż nadmorskiemu kurortowi.

Kuźnica słynie z bardzo dobrych warunków do uprawiania kitesurfingu i windsurfingu. Znajdziesz tutaj molo oraz Górę Libeknajwyższą wydmę na całym Półwyspie Helskim i punkt widokowy, na który dotrzesz niebieskim szlakiem.

W Kuźnicy działa kilka restauracji i obiektów noclegowych. Przyjeżdża tutaj zdecydowanie mniej turystów niż do Helu czy Władysławowa, więc jest to dobra opcja na spokojny urlop w otoczeniu unikalnej przyrody.

12. Rezerwat przyrody Helskie Wydmy

Rezerwat Przyrody Helskie Wydmy to obszar chroniony, znajdujący się na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego na Półwyspie Helskim, między Juratą a Helem. Jego tereny należą do programu Natura 2000. Moim zdaniem, to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych przyrodniczo miejsc na polskim wybrzeżu Bałtyku.

Hel widok na Zatokę Gdańską plaża

W Rezerwacie Helskie Wydmy spotkasz rzadkie i zagrożone gatunki roślin i grzybów, m.in. lnicę wodną, groszka nadmorskiego czy grzyb „Taeniolella trapeliopseos”. Występują tu także populacje chronionych gatunków zwierząt.

Pamiętaj, aby obserwować przyrodę i spacerować tylko po wytyczonych szlakach turystycznych. Przez teren rezerwatu przebiega 500-metrowa ścieżka edukacyjna, która prowadzi przez sosnowy las i wydmy, a kończy się na bałtyckiej plaży.

13. Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych

Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych to trasa turystyczna, która prowadzi przez obszar Kaszub Północnych i pokazuje wojskową przeszłość tego regionu. Szlak tworzy ponad 80 punktów, m.in. miejsca bitew, zabytki, pomniki i muzea.

Miejsca na szlaku są dostępne dla rowerzystów – planując wycieczkę rowerową, warto wzbogacić ją o małą lekcję historii. Możesz połączyć zwiedzanie tych rejonów z rowerową eksploatacją Mierzei. Najbardziej znanymi atrakcjami szlaku są fortyfikacje na Półwyspie Helskim, Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu i Hallerówka we Władysławowie.

Hel Kopiec Kaszubów

Jeśli chcesz wzbogacić swoją wycieczkę o interesujące miejsca, zajrzyj do południowej części Kaszub.

Możesz także zobaczyć mniej znane pozostałości bazy lotniczej w Pucku czy obiekty poligonu torpedowego na wodach Zatoki Puckiej. Szlak ten jest atrakcją dla osób interesujących się historią militarną, ale również dla turystów, którzy chcą poznać bogactwo kulturowe Kaszub. 

14. Najlepsze plaże Półwyspu Helskiego

Ciągnąca się kilometrami plaża na Półwyspie Helskim jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Niezależnie od tego, w którym fragmencie Mierzei Helskiej się znajdujesz, rozległa plaża będzie w zasięgu spaceru. Od strony morza są one piaszczyste, rozległe i czyste, a znalezienie mniej zatłoczonego miejsca nie powinno być dużym wyzwaniem.

Plaże od strony Zatoki Puckiej są węższe, jednak znajdziesz tu dużo szkół i wypożyczalni sprzętu windsurfingowego i kitesurfingowego. W tej części Polski kitesurferów bywa całkiem sporo – w poszukiwaniu bardziej kameralnych miejsc polecam też Mierzeję Wiślaną.

Plaża na Cyplu Helskim

Jedną z moich ulubionych plaż na Półwyspie Helskim jest plaża na Cyplu Helskim (Duża Plaża), położona nad otwartym morzem. Nie jestem fanem plażowania, ale doceniam długie spacery i wdychanie jodu nad morzem, do czego plaża na Cyplu sprawdza się idealnie. Warta odwiedzenia jest również plaża w Helu (Mała Plaża), położona nad Zatoką Gdańską.

Znajduje się niemalże w centrum miasta, przy portach morskich. Na uwagę zasługuje także plaża we Władysławowie, która jest popularna wśród turystów. Chcąc poopalać się w nietypowym miejscu, udaj się na plażę nudystów w Chałupach. Mimo kontrowersji, cieszy się ona dużym rozgłosem – Zbyszek Wodecki o to zadbał. ;)

Zwiedzanie atrakcji Półwyspu Helskiego – wskazówki i informacje praktyczne

Podróż pociągiem do Helu była już kilka razy moją podróżą otwarcia wakacyjnego sezonu w Polsce. Przez 15 lat podróżowania na półwyspie byłem kilkanaście razy – o różnych porach roku i w różnych jego zakątkach. Chętnie podzielę się z Tobą moimi spostrzeżeniami:

  • Jeśli planujesz wycieczki rowerowe, nie musisz martwić się transportem lub brakiem roweru – w każdej miejscowości na Półwyspie znajdziesz wypożyczalnię. Możesz przejechać rowerem drogę w jedną stronę, a wrócić pociągiem. To popularne rozwiązanie – szczególnie, jeśli chcesz zobaczyć sporo i nie masz już czasu na podróż powrotną.
  • Brak doświadczenia nie dyskwalifikuje Cię ze spróbowania swoich sił w kitesurfingu lub windsurfingu. Liczne szkółki na Mierzei Helskiej oferują naukę sportów wodnych od podstaw. Niezbędny sprzęt zdobędziesz w wypożyczalniach, rozmieszczonych w każdej miejscowości. Świetny pomysł na kolekcjonowanie wspomnień.
  • Rozważ wyjazd na Półwysep Helski poza sezonem, np. jesienią lub zimą. Oprócz długich spacerów brzegiem morza i podziwiania widoków bez tłumów, możesz odwiedzić Fokarium na Helu. Jest ono otwarte cały rok. Powietrze zimą ma większą zawartość jodu, który działa leczniczo na nasz organizm (zwłaszcza u osób z chorą tarczycą).
  • Możesz rozszerzyć swój urlop na Mierzei Helskiej, decydując się na jednodniową wycieczkę tramwajem wodnym do Trójmiasta. Rejsy statkiem odbywają się od rana do wieczora. Statki wypływają z portu w Helu.

Gdzie spać na Półwyspie Helskim?

Wszystkie miejscowości na Półwyspie Helskim mają szeroką ofertę noclegów. Znajdziesz noclegi przy samej plaży, a nawet takie z widokiem na morze. Możesz spać w centrum miast, a także trochę dalej, jeśli chcesz uniknąć zgiełku.

Dostępne są hotele, pensjonaty, kwatery prywatne i camping. W zależności od Twoich preferencji oraz budżetu, znajdziesz tutaj wiele opcji zakwaterowania. Wybrałem trzy obiekty, które spełniają moje wymagania i są moim zdaniem warte wzięcia pod uwagę.

Gdzie zjeść i wypić kawę na Półwyspie Helskim?

Półwysep Helski to region, który słynie z bogatej kuchni morskiej. Znajdziesz tu wiele restauracji i kawiarni, które serwują świeże owoce morza, ryby, a także dania mięsne oraz wegetariańskie. 

Oto kilka restauracji, które warto odwiedzić, gdy zgłodniejesz po plażowaniu: 

  • Kutter (Hel)  nastrojowa restauracja, serwująca lokalne potrawy z ryb. Obsłużą Cię kelnerki w tradycyjnych, kaszubskich strojach, dzięki czemu poczujesz klimat tego regionu. Na ścianach zobaczysz kolekcję pocztówek sprzed wojny. To najpopularniejsza i najchętniej odwiedzana restauracja w okolicy.
  • Captain Morgan (Hel) – miejsce, w którym zdecydowanie poczujesz morski klimat. Przywita Cię żeglarski wystrój i muzyka szanty w tle. Zjesz tu rybę w różnej postaci – smażoną, grillowaną oraz gotowaną, a wieczorem posiedzisz przy kuflu regionalnego piwa. To miejsce, do którego wejdziesz z czworonogiem.
  • Łóżko (Jastarnia) popularna restauracja z pysznymi i pięknie podanymi daniami. Oferują szeroką kartę dań, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. W czasie wakacji możesz napotkać kolejki (warto chwilę poczekać). Restauracja jest otwarta również poza sezonem, a miła obsługa i kącik dla dzieci to zdecydowane atuty tego miejsca.
  • Skipper (Władysławowo) według turystów najlepsza restauracja w mieście, otwarta przez cały rok.  Znajdziesz tu świeże ryby i owoce morze oraz szeroki wybór dań mięsnych czy opcje dla wegetarian. Możesz zrobić wcześniejszą rezerwację, aby uniknąć kolejek. 
  • Tawerna Klipper (Władysławowo) – klimatyczna restauracja, w której zobaczysz różne modele statków. Poczujesz tu morski klimat i zjesz świeżą rybę. W sezonie letnim będziesz mógł usłyszeć szanty grane na żywo. Miejsce możesz odwiedzić z pieskiem.
  • Bar Polinezja (Jurata) – rodzinna restauracja, położona na uboczu, gdzie ominiesz tłumy z głównego deptaku. Duży wybór dań – ryby, pizza, burgery oraz półmetrowe zapiekanki. W sezonie kupisz tu też wędzone ryby.
  • Restauracja 77 (Chałupy) – restauracja z widokiem na zatokę, z nowoczesnym wnętrzem. Znajduje się przy hotelu i serwuje dobre, różnorodne jedzenie – ryby, dania mięsne, a nawet pierogi z dorszem.
Mierzeja Helska z drona

Jeśli szukasz miejsca na poranną kawę lub deser z dziećmi, polecam Ci zajrzeć do kawiarni:

  • Maszoperia (Hel) – to dawna chata rybacka, gdzie nie tylko zjesz, ale też napijesz się kawy. Maszoperia zbudowana jest z trzech domków – jeden z nich to zabytek z 1830 r. Na ścianach zobaczysz malarstwo, przedstawiające sceny z życia dawnych mieszkańców Helu. W takim klimacie warto zasmakować kawy.
  • Słoneczna (Hel) – przytulne i klimatyczne miejsce, gdzie możesz możesz wstąpić na gofra, zjeść ciasto wypiekane przez właścicieli i wypić kawę. Panuje tu domowa i ciepła atmosfera.
  • Cukiernia Hintzke (Jastarnia)  miejsce z bardzo ładnym wnętrzem, muzyką w tle oraz sympatyczną obsługą. Napijesz się tu dobrej kawy i zjesz śniadanie. Lokal oferuje gofry, lody i szeroki wybór ciast. Cukiernia znajduje się także w Pucku i Władysławowie.
  • Lody Marco Cafe (Władysławowo) – kawiarnia wyróżniająca się dużym wyborem lodów oraz ciastami. W ofercie są również gofry, desery i kawa. Dobre miejsce dla łasuchów – porcje są konkretne. Otwarte również poza sezonem.
  • Weranda Cafe (Chałupy) – klimatyczne i przytulne miejsce, w którym możesz napić się kawy, odpoczywając na hamaku. Jest opcja wegańskich dodatków do kawy. Zjesz tu także ciasta oraz zdrowe desery śniadaniowe.

Jak dojechać na Półwysep Helski?

Półwysep Helski to popularne miejsce na wakacje nad Bałtykiem. Łatwo tu dotrzeć z różnych zakątków Polski. Najpopularniejszym środkiem transportu jest samochód. Przez Mierzeję Helską przebiega tylko jedna droga, co sprawia, że w sezonie tworzą się ogromne korki.

Mierzeja Helska wybrzeże

Jeśli chcesz ich uniknąć – zdecyduj się na pociąg. Zatrzymuje się w każdej miejscowości po drodze, a z okien pociągu widać wody Zatoki Gdańskiej, a czasami zza drzew wyłania się Bałtyk. Na Mierzeję Helską dojedziesz pociągiem z większych miast, m.in. Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa. Kursują też całoroczne, regionalne pociągi z Trójmiasta.

Rozkłady jazdy pociągów sprawdzisz na Portalu Pasażera. Połączeń autobusowych szukaj na e-podroznik.pl

Z Gdyni dodatkowo kursują autobusy, które zahaczają o Rewę i Puck. Autobusem lub pociągiem wygodnie przemieścisz się między miejscowościami Półwyspu Helskiego. Możesz również wybrać rejs tramwajem wodnym z Trójmiasta do Helu. To nie tylko wygodny środek transportu, ale również ciekawa atrakcja, pozwalająca podziwiać wybrzeże.

Co jeszcze powinienem wiedzieć przed wyjazdem nad Bałtyk?

W przygotowaniach do wakacji nad Bałtykiem i zwiedzania okolic Półwyspu Helskiego pomogą Ci jeszcze dodatkowe materiały, które przygotowałem na blogu:

Półwysep Helski zdecydowanie można wpisać na listę najpiękniejszych miejsc w Polsce. Na pewno nie będziesz rozczarowany widokami, jakie oferuje ten zakątek Polski. Miejsce jest idealne zarówno na szybki wypad na weekend, jak i dłuższe wakacje. Poznałeś właśnie część atrakcji, z jakich słynie Mierzeja Helska, ale to nie wszystko czym Cię zachwyci. Przyjedź i koniecznie odkryj je wszystkie. Do zobaczenia nad morzem!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze