Świdnica - co warto zobaczyć? 6 najciekawszych atrakcji perły Dolnego Śląska

20 grudnia 2020
(aktualizacja: 20 grudnia 2021)

Miłośniku podróży! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl. 

Zwiedzanie Świdnicy przebijało się coraz wyżej na mojej liście dolnośląskich priorytetów. Miasto jest docenioną przez UNESCO, turystyczną perełką Dolnego Śląska z wysokiej klasy zabytkami i uroczym rynkiem. W tym przewodniku podpowiem Ci, jakie miejsca warto zobaczyć w Świdnicy i jak zaplanować wizytę w mieście.

Co znajdziesz w artykule?

 • propozycje najciekawszych zabytków i atrakcji Świdnicy, które warto zwiedzić podczas wizyty w mieście,
 • informacje o tym, gdzie najlepiej zjeść w Świdnicy i które restauracje są najbardziej polecane,
 • rekomendacje dotyczące świdnickich kawiarni, które serwują najlepszą kawę,
 • propozycje polecanych miejsc do spania (hotele, hostele), w których warto zatrzymać się w Świdnicy,
 • wskazówki dotyczące dojazdu do Świdnicy i przemieszczenia się po mieście.

Jakie są najciekawsze atrakcje Świdnicy? Co warto zobaczyć?

Świdnica to stare, XIII-wieczne miasto, które w latach swojej świetności było ważnym miastem handlowym leżącym przy znaczących szlakach handlowych Europy.

Pomimo, że niespełna 60-tysięczna Świdnica pozostaje nieco w cieniu pobliskiego, pełnego zabytków Wrocławia, staje się ona coraz popularniejszym kierunkiem weekendowych wycieczek.

Zgubne dla historycznej zabudowy wielu miast skutki II wojny światowej szczęśliwie ominęły Świdnicę, pozwalając na zachowanie w dobrej kondycji licznych zabytków i zwartej zabudowy centrum miasta.

Miasto obfituje w wartościowe zabytki i atrakcje. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem miasta jest Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej z 1657 r., wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Darmowy webinar BARTEKwskrócie

Obejrzyj mój webinar o zwiedzaniu Świdnicy.

Polub bloga na Facebooku, aby być na bieżąco z nowymi wydarzeniami. 

Nad miastem góruje najwyższa na Dolnym Śląsku katedra św. Stanisława i św. Wacława, a doskonały widok na miasto zapewnia wieża ratuszowa. Miejsc wartych odwiedzenia jest jednak znacznie więcej.

Najciekawsze atrakcje i ważne zabytki Świdnicy można zobaczyć w jeden dzień, poruszając się pieszo o uliczkach miasta. Można tu też zostać na noc, wieczór spędzając z jednej z klimatycznych kawiarenek na Rynku, a rankiem udać się do pobliskiego Wałbrzycha lub wejść na Ślężę.

1. Wieża ratuszowa na Rynku

Ratusz i wieża widokowa w Świdnicy
Świdnicki rynek z dominującą wieżą ratuszową

Biorąc pod uwagę liczbę zabytków w obrębie starego miasta, Świdnica na Dolnym Śląsku ustępuje tylko Wrocławiowi.

Na środku kwadratowego, otoczonego pięknymi kamienicami Rynku stoi miejski Ratusz z wieżą ratuszową.

Historia wieży ratuszowej jest bardzo burzliwa.

Pierwsze wzmianki o wieży pochodzą z 1393 r. i nie są dla niej zbyt łaskawe. Miasto, targane wtedy pożarem, straciło również wieżę, która stanęła w płomieniach tracąc m.in. dach i zegar. Wieżę wielokrotnie odbudowywano, a następnie znowu ulegała ona klęskom żywiołowym. Przedostatni raz odbudowano ją w 1767 r. I niewzruszona stała przez równo 200 lat.

Widok na zabytki i atrakcje Świdnicy z wieży widokowej
Panorama Świdnicy z dominującą w krajobrazie katedrą św. Stanisława i św. Wacława

5 stycznia 1967 r. ogromny huk skierował wzrok Świdniczan w stronę wieży ratuszowej, która po wybiciu godziny 15:15 runęła na otaczające ją budynki. Dochodzenie w tej sprawie wskazało, że niekompetentnie prowadzone rozbiórki budynków przy ul. Wewnętrznej uszkodziły strukturę wieży, co ostatecznie doprowadziło do katastrofy budowlanej.

Wieżę odbudowano dopiero w 2012 r., po 45 latach od zawalenia się konstrukcji.

Współcześnie wieża ratuszowa jest świetnym punktem widokowym, z którego roztacza się panorama na całą Świdnicę i jej otoczenie. Taras widokowy położony jest na wysokości 38 metrów. Przy dobrej pogodzie widać z niego wrocławski Sky Tower i Śnieżkę.

Praktyczne informacje o Wieży Ratuszowej w Świdnicy:

 • wieża czynna jest od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00,
 • bilet normalny kosztuje 2 zł, a ulgowy (dla młodzieży szkolnej, studentów, osób powyżej 70. roku życia) - 1 zł,
 • większość drogi na górę pokonuje się windą, ale ostatnie metry trzeba już pokonać niezbyt stromymi schodami.
Widok z wieży ratuszowej na atrakcje Świdnicy
Widok na wschodnią i południową pierzeję rynku oraz na wieżę ciśnień

2. Zabytkowe kamienice na Rynku

Kamienice na rynku w Świdnicy
Zabytkowe kamienice świdnickiego rynku

Do jednych z najciekawszych atrakcji Świdnicy należą okalające rynek zabytkowe kamienice. Moim zdaniem świdnicki Rynek to, po Wrocławiu, najładniejszy rynek na całym Dolnym Śląsku.

Renesansowe i gotyckie kamienice tworzą jeden z najlepiej zachowanych w Polsce zespołów urbanistycznych.

Pod adresem Rynek 7 znajdziemy kamienicę "Pod Złotą Koroną", której szczyt elewacji zdobi właśnie złota korona. Od 1741 r. była siedzibą poczty polowej, a później stała się hotelem.

Widok na ul. Długą na rynku w Świdnicy
Ulica Długa wpadająca do świdnickiego rynku i piękna, narożna kamienica przy Długiej 1

Tuż obok, przy Rynku 8, stoi dom "Pod Złotym Chłopkiem". Warto zwrócić uwagę na znajdujący się nad drzwiami, łaciński napis: "Drzwi te mają być otwarte dla przyjaciela, a zamknięte dla wroga". Nad wejściem do budynku znajduje się podobizna "patrona" kamienica - złotego chłopka.

Południowa fasada Rynku jest równie bogata w zabytkowe kamienice.

Kamienie "Pod Złotą Koroną" i "Pod Złotych Chłopkiem" na rynku w Świdnicy
Kamienice "Pod Złotą Koroną" (w centrum kadru) i "Pod Złotym Chłopkiem" (po prawej)
Kamienica "Pod Hermesem" na rynku w Świdnicy
Zielona kamienica "Pod Hermesem" przy ul. Grodzkiej 1

Pod adresem Rynek 25 znajduje się renesansowy Pałac Hochbergów z barokowymi drzwiami frontowymi. Tuż obok, przy Rynku 26, znajdziemy kamienicę z początku XIV wieku noszącą kiedyś nazwę "Pod Złotym Okrętem".

Rynek 27 to kamienica "Pod Kogutem", w której w XVIII wieku mieszkał znany hydroterapeuta, dr Jan Zygmunt Hahn.

Przy Rynku 35 znajduje się okazała kamienica z okresu baroku, w której nadal istnieją drewniane stropy z tego okresu.

Na rogu Rynku, lecz formalnie przy ulicy Grodzkiej 1, znajduje się kamienica "Pod Hermesem", na której szczycie góruje rzeźba jej patrona.

Gdzie spać w Świdnicy?

 • Hotel Merkury Centrum - tuż przy świdnickim rynku, bardzo dobrze oceniany hotel z nowocześnie urządzonymi i stosunkowo niedrogimi pokojami. Śniadanie kontynentalne wliczone w cenę noclegu. Trudno o lepszą lokalizację w Świdnicy.
 •  Barokowy Zakątek - świetna propozycja dla miłośników historii. Hotel mieści się w budynku z XVIII wieku położonym na terenie, przy którym stoi Kościół Pokoju. Niepowtarzalny wystój wnętrz.
 • Apartament Sędziego - położony nieopodal rynku apartament urządzony meblami zakupionymi na Świdnickiej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości. Klimatyczne wnętrze, korzystna cena.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb.

3. Muzeum Dawnego Kupiectwa

Rynek w Świdnicy

Bogatą historię Świdnicy jako miasta kupieckiego, które znajdowało się na głównych szlakach handlowych Europy, opowiada Muzeum Dawnego Kupiectwa. Spacerując po świdnickim rynku, warto odwiedzić to bogate historycznie miejsce.

Najbardziej zjawiskowym eksponatem Muzeum Dawnego Kupiectwa jest makieta Świdnicy, chociaż ekspozycja skupia się w większości na handlowych tradycjach i dziedzictwie miasta. Można tu znaleźć sporo przedmiotów wykorzystywanych przez średniowiecznych kupców - wagi, prototypy kas sprzedażowych, różnego rodzaju opakowania.

Bartek obok ratusza w Świdnicy

Miłośnicy piwowarstwa (czynni, jak i bierni) znajdą w Muzeum Dawnego Kupiectwa sporo informacji o świdnickich tradycjach warzenia piwa, które dziesiątki lat temu urosło do rangi legendarnego.

Praktyczne informacje o Muzeum Dawnego Kupiectwa:

 • muzeum znajduje się przy Rynku 37,
 • w okresie od maja do września, obiekt czynny jest w godzinach 10-17 (od wtorku do piątku) i 11-17 (w soboty i niedziele),
 • w okresie od października do kwietnia, muzeum otwarte jest od 10 do 16 (od wtorku do piątku) i od 11 do 17 (w soboty i niedziele),
 • wstęp do muzeum kosztuje 6 zł (bilet normalny) lub 4 zł (bilet ulgowy). Za dodatkowe 30 zł można wziąć udział w lekcji muzealnej prowadzonej przez przewodnika,
 • w piątki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Zamów darmową kartę Curve i przestań nosić ze sobą stos kart płatniczych

Do karty Curve możesz podpiąć wszystkie swoje karty bankowe i korzystać z nich bezpiecznie za jej pośrednictwem. A gdy zgubisz kartę - zablokujesz ją w kilka sekund poprzez aplikację.

Za granicą Curve pozwoli Ci wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie

Trwa promocja - za zamówienie karty z tego linka dostaniesz od Curve 50 zł na start (po pierwszej transakcji) + cashback 1% ze wszystkich transakcji przez pierwsze 30 dni

Tuż przed wejściem do Muzeum Dawnego Kupiectwa znajduje się pamiątkowa ławka z posągiem Marii Kunitz - pierwszej kobiety-astronom, mieszkającej i pracującej naukowo w Świdnicy w XVII wieku.

W prawej ręce posąg dzierży "Urania propitia", największe dzieło Kunitz wydane równocześnie w łacinie i w języku niemieckim. Astronom była historycznym prekursorem self-publishingu - dzieło wydawała w 1650 r. za własne środki.

4. Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy

Kościół Pokoju w Świdnicy widziany z zewnątrz
Dość skromna fasada zbudowanego w stylu szachulcowym Kościoła Pokoju w Świdnicy

Świdnica jest znana na całym świecie właśnie dzięki temu zabytkowi. Kościół Pokoju w Świdnicy to najbardziej rozpoznawalny, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabytek Świdnicy.

Jeśli miałbym wskazać tylko jedną rzecz, którą po prostu trzeba zobaczyć w Świdnicy, to bez wątpienia byłby to właśnie ten kościół.

Kościół Pokoju w Świdnicy zgarnął szereg międzynarodowych i krajowych wyróżnień potwierdzających, że jest obiektem absolutnie unikalnym. Od 2001 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, posiada tytuł Pomnika Historii, a National Geographic uznał go za jeden z 7 nowych cudów Polski.

Cesarz Ferdynand III zezwolił na terenie dziedzicznych księstw Habsburgów na Śląsku na budowę tylko trzech kościołów pokoju - w Jaworze, Głogowie i właśnie w Świdnicy.

Wnętrze kościoła Pokoju w Świdnicy
Wnętrze kościoła Pokoju w Świdnicy
Wnętrze kościoła Pokoju w Świdnicy

Budowla powstała w 1657 r. z materiałów, które nie zwiastowały, że przerwa bez szwanku ponad 350 lat.

Zezwolono na wykorzystanie nietrwałych materiałów: drewna, piasku, słomy i gliny. Budowa była ograniczona szeregiem obostrzeń: świątynia nie mogła bryłą przypominać kościoła i musiała być zlokalizowana nie bliżej niż na odległość strzału armatniego od murów miasta. Nie mogła posiadać dzwonnicy ani szkoły parafialnej, a jej budowa nie mogła trwać dłużej niż rok.


W budowie Kościoła Pokoju w Świdnicy wykorzystano tzw. technikę szachulcową - zastosowano drewniany szkielet wypełniony gliniano-słomianą masą. Budowlę nazywa się zwyczajowo "kościołem bez gwoździ".

Kościół może pomieścić nawet 7500 wiernych, co czyni go największą drewnianą świątynią Europy. Prowadzi do niego aż 27 wejść.

Dość skromna z zewnątrz bryła kościoła osłabiła trochę moją czujność. Nie widząc wcześniej zdjęć wnętrza świątyni, nie spodziewałem się aż tak bogatego, zadziwiającego wystroju.

Świdnica co warto zobaczyć
Świdnica co warto zobaczyć
Świdnica co warto zobaczyć

Najstarszym elementem wystroju wnętrza kościoła jest drewniana chrzcielnica z 1661 roku.

Praktyczne informacje o Kościele Pokoju:

 • Kościół Pokoju w Świdnicy znajduje się na północ od Rynku. Wejście na teren kościoła zlokalizowane jest przy ulicy Kościelnej - z Rynku można tu dojść ulicą Bohaterów Getta.
 • opłata za wstęp do kościoła nazywa się formalnie cegiełką na Fundusz Renowacji Kościoła Pokoju i kosztuje 12 zł (osoby indywidualne), 10 zł (emeryci i grupy zorganizowane), 5 zł (dzieci, młodzież) lub 25 zł (rodzinny - 2 dorosłych i dzieci do 18 roku życia).
 • na zwiedzanie kościoła trzeba przeznaczyć co najmniej 30 minut. W czasie spaceru po świątyni odtwarzany jest głos lektora, który opowiada o historii obiektu.
 • zwiedzanie jest możliwe:
  • od kwietnia do października: od 9 do 18 (poniedziałek - sobota) lub od 12 do 18 (niedziele i święta),
  • w listopadzie: od 9 do 16:30 (poniedziałek - sobota) lub od 12 do 16:30 (niedziele i święta),
  • od grudnia do marca: od 10 do 15 (poniedziałek - sobota) lub od 12 do 15 (niedziele i święta),
 • nabożeństwo w kościele odbywa się w niedziele o 10:00.

Przy Placu Pokoju znajdziemy wartą uwagi kawiarnię Baroccafe, która serwuje dania przygotowane ze składników pochodzących od lokalnych wytwórców.

5. Katedra św. Stanisława i św. Wacława

Widok na katedrę św. Stanisława i św. Wacława
Widok na okazałą katedrę św. Stanisława i św. Wacława

Bryła katedry widziana z punktu widokowego na wieży ratuszowej wygląda jak olbrzymi okręt płynący przez niską, jednostajną zabudowę miasta.

Katedra jest znaczącym zabytkiem Świdnicy i atrakcją, którą bezsprzecznie warto odwiedzić podczas wizyty w mieście.

Gmach katedry w Świdnicy

Budowę katedry rozpoczął w 1330 r. książę świdnicki Bolko II. W 1488 r. zakończono prace nad pokryciem dachu kościoła.

Katedra można pochwalić się najwyższą wieżą kościelną na Dolnym Śląsku mierzącą 101,5 metra, przewyższającą m.in. bliźniacze wieże katedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

Wnętrze katedry w Świdnicy

Na wieży katedry św. Stanisława i św. Wacława w 1567 r. zawisł ważący 1,8 tony dzwon, który jest najwyżej umiejscowionym dzwonem w Polsce.

W 2004 r. kościół uzyskał rangę katedry.

Sprawdź moją listę 62 najlepszych aplikacji dla podróżników, które bardzo ułatwią Ci kolejną podróż. Czy masz już na telefonie wszystkie z nich?

Praktyczne informacje o Katedrze św. Stanisława i św. Wacława:

 • zwiedzanie katedry jest możliwe od poniedziałku do soboty, od 10:00 do 17:45,
 • w godzinach 12:30 - 14:30 oraz w czasie nabożeństw zwiedzanie katedry nie jest możliwe,
 • w grudniu 2019 r. rozpoczęły się w katedrze szeroko zakrojone prace renowacyjne, co może negatywnie wpływać na możliwość zwiedzenia katedry.

6. Ciekawe budynki i kamienice w Świdnicy

Kamienica jako atrakcja Świdnicy
Kamienica na rogu Alei Niepodległości i ulicy Trybunalskiej

Przewodnik po Świdnicy nie byłby kompletny, gdyby nie uwzględniał czasu na swobodny spacer po ulicach miasta w poszukiwaniu jego osobliwości.

Jeśli do Świdnicy nie przyjedziesz własnym autem, to prawdopodobnie pierwszym kontaktem z miastem będzie dla Ciebie Świdnickie Centrum Przesiadkowe z dworcem autobusowym i kolejowym (Świdnica Miasto).

Już sam budynek dworca kolejowego Świdnica Miasto jest dobrze utrzymanym, miłym dla oka obiektem. Tuż obok niego znajduje się jeden z ładniejszych murali Świdnicy poświęcony Irenie Sendlerowej.

Budynek dworca Świdnica Miasto
Budynek dworca kolejowego Świdnica Miasto
Mural z Ireną Sendlerową w Świdnicy
Mural z Ireną Sendlerową tuż przy dworcu Świdnica Miasto

Tuż obok dworca, na skrzyżowaniu ulic Wałbrzyskiej i Lelewela, stoi gustownie wyremontowana, narożna kamienica (Plac Grunwaldzki 4). Idąc w kierunku ul. Łukowej w oko może Ci wpaść również wykonana z czerwonej cegły fasada budynku Sądu Okręgowego (Plac Grunwaldzki 14).

Spacer Aleją Niepodległości pozwoli zobaczyć pamiętającą lata 80.-90. reklamę PKO. Na rogu Alei Niepodległości i Trybunalskiej znajdziemy bardzo okazałą, zbudowaną w stylu wielkomiejskim kamienicę (Aleja Niepodległości 3).

Gmach Sądu Okręgowego w Świdnicy
Gmach Sądu Okręgowego przy Placu Grunwaldzkim
Reklama PKO - mural w Świdnicy
Znajdująca się przy Alei Niepodległości reklama PKO w formie dość osobliwego muralu

W oko wpadły mi jeszcze dwa budynki: kameralna kamienica na rogu Alei Niepodległości i 8 Maja oraz okazała budowla przy placu 1000-lecia Państwa Polskiego 2 (najlepiej wygląda jednak od strony ulicy Wyspiańskiego).

Kamienica przy ul. 8 Maja w Świdnicy
Kamienica na rogu Alei Niepodległości i ul. 8 Maja
Kamienica przy ul. 1000-lecia Państwa Polskiego w Świdnicy
Ciekawa bryła kamienicy stojącej przy ul. 1000-lecia Państwa Polskiego, widziana jednak z ul. Wyspiańskiego

Poszukując miejsc, które warto zobaczyć w Świdnicy, polecam przenieść się na chwilę do północno-zachodniej części miasta, gdzie znajdziemy park Generała Władysława Sikorskiego.

W centrum parku stoi replika samolotu Fokker Dr. I, na którym latał as lotnictwa czasów I wojny światowej, urodzony w Świdnicy Manfred von Richthofen.

Willa Manfreda von Richthofena w Świdnicy
Nie najlepiej utrzymana, rodzinna willa Manfreda von Richthofena przy ul. Sikorskiego 19

Jego rodzinny dom stoi tuż obok parku, przy ulicy Sikorskiego 19.

Dom "Czerwonego Barona" wymaga jednak remontu. Warto, aby władze Świdnicy rozważyły choć niewielką izbę pamięci poświęconą miejskiemu bohaterowi - bo pomimo, że walczył po stronie niemieckiej, to dla niemieckiej wówczas Świdnicy był znaczącym bohaterem.

Gdzie najlepiej zatrzymać się w Świdnicy? Propozycje noclegów w mieście

Gdy poznałeś już atrakcje i zabytki, które warto zobaczyć podczas pobytu w Świdnicy, warto rozejrzeć się za wygodnym noclegiem, który nie zrujnuje niepotrzebnie portfela.

Makieta Świdnicy na rynku w Świdnicy

Jeśli do Świdnicy przyjeżdżasz z Wrocławia lub innych, w miarę pobliskich miejscowości, to nocleg może nie być konieczny. Jeśli przyjechałeś z daleka lub po prostu chcesz poznać klimat wieczornego starego miasta, zainteresuj się odpowiednio wcześniej rezerwacją miejsca noclegowego.

Gdzie spać w Świdnicy?

 • Hotel Merkury Centrum - tuż przy świdnickim rynku, bardzo dobrze oceniany hotel z nowocześnie urządzonymi i stosunkowo niedrogimi pokojami. Śniadanie kontynentalne wliczone w cenę noclegu. Trudno o lepszą lokalizację w Świdnicy.
 •  Barokowy Zakątek - świetna propozycja dla miłośników historii. Hotel mieści się w budynku z XVIII wieku położonym na terenie, przy którym stoi Kościół Pokoju. Niepowtarzalny wystój wnętrz.
 • Apartament Sędziego - położony nieopodal rynku apartament urządzony meblami zakupionymi na Świdnickiej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości. Klimatyczne wnętrze, korzystna cena.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb.

Gdzie dobrze zjeść w Świdnicy? Polecane restauracje i kawiarnie

Świdnica to miasto z bogatą ofertą kawiarni i restauracji - nietypowo dużą, jak na 60-tysięczne, polskie miasto.

Kamienice w Świdnicy

Latem Rynek okalają ogródki piwne rozkładane przez liczne restauracje, a w miesiącach zimowych chowają się one w ciepłych wnętrzach lokali działających na parterach uroczych kamienic.

Dobrą kawę serwują w No Sugar Cafe przy Basztowej 1. Pozostaje zaufać znajomym, chociaż sam nie miałem okazji jej spróbować.

Kamienica w Świdnicy

Miałem za to okazję spróbować kilku pozycji z menu restauracji Kryształowa - Gospoda Kuflowa (ul. Równa 3). Można tu liczyć na olbrzymie porcje świetnego jedzenia. Zazwyczaj jest tu sporo ludzi, więc trzeba być gotowym na dłuższe oczekiwanie na posiłek.

Najstarszą (istniała prawdopodobnie już w 1689 r.), legendarną restauracją w Świdnicy jest Karczma Zagłoba przy Wrocławskiej 46 - tam również warto zajrzeć.

Jak dojechać do Świdnicy?

Zakładając, że do Świdnicy nie zamierzasz przyjechać samochodem, do wyboru pozostaje skorzystanie z oferty autobusów i pociągów.

Mural z sową w Świdnicy

Niezależnie od środka lokomocji, przygodę ze Świdnicą rozpoczniesz w Świdnickim Centrum Przesiadkowym. Do świdnickiego rynku jest stąd ok. 900 metrów, a spacer nie powinien zająć dłużej niż 10-15 minut.

Ciekawa fasada kamienicy w Świdnicy

Chcąc dojechać do Świdnicy z dalszych zakątków Polski, konieczna będzie przesiadka we Wrocławiu.

W 2020 r. można liczyć na 6 bezpośrednich pociągów z Wrocławia do Świdnicy, które docierają do celu po ok. godzinie. Bilet normalny kosztuje 13,5 zł, obowiązują zniżki ustawowe (dla uczniów, studentów, itp.).

Oferta busów jest znacznie bogatsza. Ich przystanek we Wrocławiu znajduje się przy ul. Dawida 2. Kursują co ok. 15 - 20 minut przez cały dzień, od godz. ok. 5:30 do ok. 22:30.

Mówienie o Świdnicy jako o miejskiej perle Dolnego Śląska nie jest wcale określenie na wyrost. Bogactwo zabytków i miejsc wartych odwiedzenia powoduje, że popularność miasta będzie tylko rosła.

Dlaczego zainteresowałeś się Świdnicą? Czym skusiło Cię to piękne miasto? Podziel się tymi informacjami w komentarzach.

Przygotuj się do podróży po Polsce - praktyczne wskazówki

Wygodne płatności i tania wymiana walutzamów darmową kartę Curve, aby tanio wymieniać waluty, wygodnie płacić również w Polsce i odbierz 50 zł w prezencie na start.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Rozsądne pakowanie się: poznaj moje wskazówki na temat pakowania się w minimalistyczny sposób. Przestań dźwigać niepotrzebne kilogramy. 

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę już od 5 zł. Dziękuję Ci z góry za docenienie mojej pracy! ;) 

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".

ARTYKUŁ PRZECZYTANY?
NALEŻY SIĘ NAGRODA! 

W podziękowaniu mam dla Ciebie kod rabatowy CZYTELNIK na 10% ZNIŻKI w moim sklepie.

 Znajdziesz tam praktyczne ebooki z planami górskich wędrówek i interaktywne mapy atrakcji miast.

Skomentuj artykuł
guest
9 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross