Gruzja na własną rękę. Jak zorganizować podróż na Kaukaz?

27 kwietnia 2021
(aktualizacja: 27 kwietnia 2021)

Miłośniku podróży! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl. 

Gruzja to piękny kraj, którego popularność wśród polskich turystów rośnie z każdym rokiem. Podróż do Gruzji możesz zaplanować na własną rękę, rezygnując z drogich usług biur podróży i planując wakacje lub urlop idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. W artykule pomogę Ci przygotować wyjazd tak, aby Twoja planowana na własną rękę podróż do Gruzji była wycieczką, którą będziesz dobrze wspominał przez długie lata.

Co znajdziesz w artykule?

  • wskazówki dotyczące planowania kolejnych etapów podróży do Gruzji na własną rękę,
  • formalne wymogi i kwestie, o które warto zadbać przed wylotem,
  • podpowiedzi dotyczące organizacji podróży już na miejscu - planowania zwiedzania, rezerwacji noclegów.

1. Sprawdź wymogi wyjazdu do Gruzji

Wjazd do Gruzji dla Polaków jest mocno ułatwiony. Aby przekroczyć granicę Gruzji, obywatele polscy potrzebują ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

Pamiętaj jednak, aby w czasach pandemii koronawirusa sprawdzać na bieżąco (nawet w dniu wyjazdu!) wymogi określone na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jeśli nie goni Cię czas, wyrób sobie paszport przed podróżą do Gruzji. Nie jest wymagany do przekroczenia granicy, ale w wielu "codziennych" sytuacjach może Ci się przydać.

Będziesz o niego poproszony podczas zakupu biletów kolejowych, przy wchodzeniu do pociągu lub w gruzińskich urzędach - jeśli akurat będziesz musiał coś w nich załatwić.

Rozsądnie jest też zabierać za granicę przynajmniej 2 dokumenty tożsamości i przechowywać je w różnych miejscach. Jeśli stracisz jeden z nich, to drugi pozwoli Ci na sprawną identyfikację i powrót do domu bez wizyty w ambasadzie. Planując rozsądnie swoją podróż do Gruzji na własną rękę, powinieneś ograniczać ryzyko właśnie w taki sposób.

2. Przeanalizuj koszty - ile kosztuje podróż do Gruzji na własną rękę?

Podróż do Gruzji nie powinna zrujnować Twojego portfela. Wiele zależy oczywiście od Twoich nawyków i tego, jak hojnie pozbywasz się zawartości konta bankowego.

Generalnie poziom cen w Gruzji jest podobny lub nieznacznie niższy niż w Polsce. Analizując koszty, weź pod uwagę składowe:

  • bilety lotnicze

Zdarzało mi się trafiać na okazyjne bilety za ok. 80-100 zł w jedną stronę, ale średnie koszty lotów Wizzair na lotnisko w Kutaisi to w moim przypadku ok. 150-200 zł w jedną stronę.

  • zakwaterowanie

Średni poziom cen noclegów w Gruzji jest niższy niż w Polsce. Wiele zależy od wybranego przez Ciebie standardu.

Za noc w hostelu zapłacisz raptem kilkanaście/kilkadziesiąt złotych, a za dwuosobowy pokój w Tbilisi w dobrym standardzie - 80-120 zł. Nie mówię tu o najdroższych, kilkugwiazdowych hotelach - tam ceny są na poziomie zachodnioeuropejskim.

  • koszty transportu

Transport wewnątrz Gruzji jest bajecznie tani. Nawet jeśli często będziesz zmieniał miejsce zakwaterowania to koszty transportu nie powinny nadszarpnąć Twojego budżetu. O transporcie wewnątrz Gruzji opowiadam więcej w punkcie 9 artykułu.

  • koszty wizyt w restauracjach

Popisowe dania gruzińskiej kuchni zjemy w Gruzji znacznie taniej niż w Polsce. Ceny w restauracjach w Gruzji z roku na rok się niestety zwiększają, przez co średni rachunek będzie teraz tylko nieznacznie niższy od polskich standardów.

Chaczapuri adżarskie w Tbilisi
Adżarskie chaczapuri to nasze ulubione gruzińskie danie - na szczęście dostępne również w Polsce

Jeśli Twoje zamówienie zamknie się tylko na jednym daniu z napojem i nie będziesz przesadzał z dodatkami, powinieneś zapłacić średnio ok. 20-25 zł.

Weź po uwagę, że jadąc do Gruzji na własną rękę to Ty jesteś jedynym "organem" decydującym o wielkości wydatków. Nie oszczędzaj nadmiernie (w końcu to urlop!), ale też staraj się trzymać niepotrzebne wydatki w ryzach.

Samodzielne planowane podróże są tanie, o ile nie przesadzamy z rozrzutnością.

3. Wybierz dogodny termin i kup bilety lotnicze

Gruzja jest krajem na tyle zróżnicowanym krajobrazowo i klimatycznie, że o każdej porze roku jest atrakcyjna dla przyjezdnych. Podczas moich podróży celowałem zazwyczaj w późną wiosnę lub wczesną jesień.

Latem w gruzińskich miastach może być bardzo gorąco. W lipcu w Tbilisi średnia temperatura osiąga 25°C, ale nie brakuje dni, gdy na termometrach jest grubo powyżej 30°C.

Jeśli masz wybór, nie leć do Gruzji w środku lata. Moim zdaniem najlepszym wyborem będzie kwiecień - maj lub wrzesień - październik.

Z Polski do Gruzji możesz przylecieć na dwa lotniska - w Tbilisi i Kutaisi. Tanie linie lotnicze (Wizzair) obsługujące polskie lotniska regionalne dolatują do Kutaisi. Jeśli chcesz znaleźć okazyjne ceny biletów, szukaj połączeń do Kutaisi nie tylko z najbliższego Ci lotniska, ale również z innych polskich lotnisk.

Bakuriani zimowa stolica Gruzji
Jeśli jesteś miłośników sportów zimowych, odwiedź zimową stolicę Gruzji - Bakuriani

Połączenia na trasie Warszawa - Tbilisi obsługują Polskie Linie Lotnicze LOT. Ceny są z większości przypadków wyższe od tych do Kutaisi, ale korzyścią jest to, że nie będziesz musiał pokonywać autobusem trasy Kutaisi - Tbilisi (ok. 4 godziny jazdy).

Weź jednak pod uwagę, że czasami przylot do Kutaisi będzie lepszych rozwiązaniem logistycznym. Wszystko zależy od Twojego planu zwiedzania, o którym opowiem w punkcie 6 artykułu.

Koszty biletów lotniczych mogą być sporą częścią Twojego podróżniczego budżetu. Planując podróż do Gruzji na własną rękę staraj się znaleźć kompromis między terminem wylotu, a ceną lotów. Może się okazać, że przesunięcie wyjazdu nawet o tydzień może przynieść duże oszczędności.

4. Wykup ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem

Przed każdą podróżą za granicę powinieneś, a wręcz musisz wykupić ubezpieczenie turystyczne. Gruzja nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Zakup ubezpieczenia to ważny element przygotowań do podróży do Gruzji na własną rękę.

Poziom opieki zdrowotnej w Gruzji poprawia się, jednak nadal pozostaje w tyle w stosunku do zachodnioeuropejskich standardów. Opieka medyczna nie jest bezpłatna nawet dla obywateli Gruzji - stosuje się tam model częściowej odpłatności za korzystanie z pomocy lekarzy.

Przed wyjazdem do Gruzji wykup ubezpieczenie zdrowotne, które swoim zakresem będzie obejmowało przynajmniej koszty leczenia, koszty ratownictwa, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Zadbaj też o to, żeby ubezpieczyciel pokrywał koszty związane z leczeniem COVID-19.

Opcjonalnie, warto zastanowić się nad wykupem ubezpieczenia bagażu i ubezpieczenia od opóźnionego lotu.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed każdym wyjazdem wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Jeśli nie wiesz, na jakie ubezpieczenie się zdecydować, wpisz szczegóły swojej podróży do internetowego kalkulatora, a on pokaże Ci zestawienie ofert wszystkich największych ubezpieczycieli. Wybierzesz tę, której cena i warunki będą Ci odpowiadały.

5. Wymień walutę i zamów kartę dla podróżników

Obowiązującą walutą w Gruzji jest lari, które dzieli się na 100 tetri. Symbole cen, jakie możecie spotkać w Gruzji to ₾, ლ lub GEL (międzynarodowe oznaczenie waluty).

Jeszcze kilka lat temu trudno było kupić lari w polskich kantorach, ale rosnąca popularność Gruzji sprawiła, że waluta ta staje się w Polsce lepiej dostępna. Za dostępnością nie idzie jednak dobry kurs wymiany - w stosunku do najkorzystniejszych kursów międzybankowych, w kantorze przepłacisz sporo.

Okatse Gruzja widok na rzekę
Wstęp do gruzińskich atrakcji jest zazwyczaj tani, ale zadbaj o gotówkę - nie wszędzie można płacić kartą

Gdy jechałem do Gruzji pierwszy raz, wymieniłem w kantorze w Polsce 50 GEL (aby miał środki na pierwszy posiłek i transport), a resztę wypłaciłem z bankomatu na lotnisku w Kutaisi. Wszystkie kolejne podróże to już wyłącznie wypłata z bankomatu na lotnisku - bez lari przywożonych z Polski.

Na rynku istnieją darmowe karty, które pozwalają zaoszczędzić na wymianie walut za granicą. W moich podróżach używam darmowej karty Curve.

Jedziesz za granicę? Możesz dużo zaoszczędzić na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve mogę wymieniać waluty za granicą po kursie międzybankowym, czyli najtaniej, jak to możliwe. Chodzenie do kantoru nie ma już sensu. Korzystanie z karty jest bezpłatne. 

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Kartą Curve można płacić za zakupy (standardowe płatności kartą) lub wypłacać lari z gruzińskich bankomatów.

Karty Curve nie musisz doładowywać. Wystarczy, że połączysz ją z kartami wydanymi przez Twoje banki i w momencie, gdy skorzystasz z Curve, środki zostaną przeliczone i pobrane z wybranej przez Ciebie karty.

6. Ułóż plan zwiedzania

Nie jest łatwo ułożyć plan zwiedzania Gruzji. I to nie dlatego, że jest rzecz trudna logistycznie. Gruzja jest tak bogata w atrakcje i warte odwiedzenia miejsca, że po prostu trudno się zdecydować.

Przygotowałem listę miejsc, które warto zobaczyć podczas pierwszej podróży do Gruzji. Zapisz sobie ten artykuł, bo będzie nieodzowny w czasie, gdy usiądziesz do planowania.

Jadąc do Gruzji na własną rękę, to Ty rządzisz swoim planem podróży - może więc być dokładnie taki, jaki chcesz.

Na pewno pojawi się u Ciebie pokusa, żeby stworzyć napięty, pełen atrakcji plan zwiedzania. Nie dziwię Ci się, bo sam miałem ten problem przed moją pierwszą podróżą do Gruzji.

Widok na Kazbek w Gruzji na własną rękę
Wizyta w Stenpancmindzie, u stóp Kazbeku, wydaje mi się obowiązkowa

Postaraj się jednak znaleźć złoty środek, dając sobie przynajmniej 2 dni na zwiedzanie Tbilisi, znajdując czas na nocleg w Stepancmindzie (Kazbegi) czy rezerwując dodatkowy dzień na obejrzenie atrakcji okolic Kutaisi. Nie musisz zobaczyć wszystkiego od razu - możesz przecież wracać do Gruzji jeszcze wiele razy.

Przed wyjazdem zainteresuj się też filmami, które opowiadają o Gruzji lub których akcja dzieje się w gruzińskiej scenerii. Pozwolą Ci dobrze przygotować się do podróży i poznać trochę Gruzji jeszcze przed podróżą.

7. Zarezerwuj wygodne i opłacalne noclegi

Jadąc do Gruzji po raz pierwszy będzie Cię korciło, żeby odwiedzić przy tej okazji jak najwięcej miejsc. Ja sugeruję jednak zatrzymywanie się w danej lokalizacji nieco dłużej, żeby dać sobie szanse na lepsze poznanie miejsca i intensywniejszą interakcję z ludźmi.

Rezerwacji noclegów możesz wygodnie dokonać przez Booking.com (działa nawet w małych wioskach) i Airbnb (głównie w większych miastach). Zadbaj o to, żeby zatrzymać się maksymalnie blisko centrów miejscowości lub przynajmniej blisko węzłów komunikacyjnych (stacja metra, przystanek marszrutki).

Polecam Ci rezerwację noclegu w miejscach, które miałem okazję sprawdzić osobiście:

Nocleg w Stepancmindzie Gruzja na własną rękę
Zostanie na noc w Stepancmindzie zapewni takie widoki o poranku

Staraj się rezerwować noclegi z opcją bezpłatnego odwołania rezerwacji. Jeśli Twoje plany miałyby się zmienić (szczególnie w czasie pandemii koronawirusa), nie poniesiesz kosztów odwołanego noclegu.

Musisz mieć na uwadze, że lokalizacja obiektu dostępna na mapce Booking.com może nie pokrywać się z prawdziwą lokalizacją obiektu.

Ten problem dopada nas za każdym razem, gdy szukamy noclegu np. w Tbilisi. Gdy już wybierzesz swój obiekt, wpisz jego nazwę w Google Maps i sprawdź, czy lokalizacja pokrywa się z tą pokazywaną przez Booking.com.

8. Zorganizuj transfer z lotniska do centrum miasta

Do Gruzji można dolecieć dzięki 3 międzynarodowym portom lotniczym - w Tbilisi, Kutaisi i Batumi. Z naszego punktu widzenia istotne są dwa lotniska, na których regularnie lądują samoloty z Polski - w Kutaisi i Tbilisi. W większości przypadków do Gruzji dolecisz tanimi liniami lotniczymi na lotnisko w Kutaisi.

Wygodny transfer lotniskowy zapewnia firma Georgian Bus. Przewoźnik obsługuje połączenia do Tbilisi, Batumi, Gudauri i Kutaisi (centrum miasta). Autobusy odjeżdżają sprzed terminala lotniska.

Bilety można kupić przez internet na stronie internetowej Georgian Bus lub w punkcie sprzedaży przy wyjściu z terminala lotniska w Kutaisi.

Kupując bilet przez internet wybierasz lot, z którego korzystasz w Kutaisi - dzięki temu masz gwarancję, że w przypadku lotniczych opóźnień, bus będzie na Ciebie czekał. 

Podróż do Gruzji na własną rękę ulica Tbilisi

Jeśli zdecydujesz się na rejs LOTem z Warszawy, wylądujesz na lotnisku w okolicach stolicy Gruzji. Do Tbilisi mogą również łatwo dolecieć mieszkańcy zachodniej Polski, z lotniska Berlin-Schönefeld (loty Georgian Airways). 

Z lotniska do centrum Tbilisi dostaniesz się marszrutką numer 37. Bilet kosztuje 0,5 GEL. Autobus kursuje przez całą dobę. Przystanek znajduje się przed wejściem do hali przylotów. Trasa marszrutki prowadzi na dworzec kolejowy w Tbilisi, ale bus przejeżdża m.in. przez centralnie położony Plac Wolności.

9. Ogarnij transport wewnątrz Gruzji

Przemieszczanie się po Gruzji opiera się na dwóch środkach transportu - marszrutkach i pociągach. Nieporównywalnie bardziej rozbudowaną siatkę połączeń mają marszrutki.

Marszrutki to małe busiki kursujące po stałych trasach (po tzw. marszrutach). Trasy marszrutek oznaczone są na przedniej szybie busa.

Informacja ogranicza się często tylko do miejsca docelowego, bez wypisywania przystanków na trasie. Jeśli chcesz dojechać do konkretnego miejsca, powiedz o tym kierowcom napotkanym na przystanku. Oni bez problemu wskażą Ci odpowiedni pojazd i poinformują jego kierowcę, dokąd chcesz jechać.

Marszrutki zazwyczaj nie mają rozkładu jazdy. Ich godziny odjazdów są orientacyjne, a kierowcy czekają, aż pojazd zapełni się pasażerami. Lokalizacje głównych przystanków marszrutek w większych miastach znajdziesz w artykule o transporcie w Gruzji.

Marszrutka w Gruzji podróż blog podróżniczy
Typowa gruzińska marszrutka - tu czekająca w Kutaisi na zebranie się pasażerów do Borjomi

Gruzińskie pociągi docierają do znacznie mniejszej liczby destynacji. Z punktu widzenia turystów, warto zainteresować się nocnym połączeniem z Tbilisi do Zugdidi, skąd można ruszyć marszrutką w kierunku stolicy Swanetii - Mestii.

Tbilisi jest połączone nocnymi pociągami ze stolicami swoich kaukaskich sąsiadów. W wagonie sypialnym możesz dojechać do Baku i Erewania. Rozkłady jazdy gruzińskich pociągów sprawdzisz na stronie Kolei Gruzińskich (oddzielnie pociągi krajowe i międzynarodowe).

Ceny biletów zarówno na marszrutki, jak i na pociągi, są wyraźnie niższe niż koszty transportu w Polsce. Pamiętaj, że biletów na marszrutki nie można kupić przez internet. Kupuje się je bezpośrednio u kierowcy (w większości przypadków) lub w kasach biletowych na dworcach autobusowych (rzadko - robiłem tak tylko w Mestii i Kazbegi).

10. Spróbuj gruzińskiej kuchni

Może to nie kluczowy punkt przygotowań i realizacji podróży do Gruzji na własną rękę, ale obok gruzińskiej kuchni przejść obojętnie nie wypada.

Zaplanuj podczas swojej podróży po Gruzji przystanki na powolne poznawanie dań jednej z najlepszych kuchni, jaką miałem okazję jeść w życiu.

Koniecznie spróbuj chinkali -  pierożków nadziewanych mocno zmielonym, intensywnie przyprawionym mięsem jagnięcym, wołowym lub wieprzowym, pływającym w gorącym rosole wypełniającym wnętrze sakiewki.

Chinkali je się w specyficzny sposób, nie używając sztućców, co jest ważnym elementem gruzińskiej kultury biesiadowania.

Chinkali Gruzja na własną rękę

Do zestawu obowiązkowych dań dorzuciłbym jeszcze jedną z niezliczonych odmian chaczapuri. Ja najbardziej lubię wersję adżarską. Jeśli w Gruzji będziecie zimą, nic nie rozgrzeje Was tak dobrze jak zupa kharczo i kieliszek czaczy.

Planowanie podróży do Gruzji na własną rękę to czysta przyjemność - o ile wiesz, za jakie etapy przygotowań się zabrać. Dzięki temu artykułowi Twoja wycieczka do Gruzji musi się udać. Gdy już dotrzesz na Kaukaz to bez wątpienia zauważysz, że planowanie podróży na własną rękę to nic trudnego, a wręcz przeciwnie - przynosi dużo frajdy i... oszczędności. Udanego zwiedzania Gruzji!

Przygotuj się do podróży: praktyczne wskazówki

✅ Spakuj się przed lotem

Sprawdź jak minimalistycznie spakować bagaż, aby nie dźwigać niepotrzebnych rzeczy.

 Zawsze kupuj ubezpieczenie turystyczne

Nigdy nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia. Sprawdź za darmo jego koszty i zagwarantuj sobie bezpieczeństwo za granicą. 

 Nie przepłacaj na wymianie walut

Zamów darmową kartę Curve, żeby wymieniać waluty najtaniej, jak to możliwe. Rejestrując się z tego linka dostaniesz od Curve aż 50 zł na start.

 Zarezerwuj tanie noclegi

Poznaj sposoby na rezerwację tanich i wygodnych noclegów na Booking.com.

 Zapisz się na darmowy kurs "Niezbędnik podróżnika"

Dołącz do darmowego kursu i poznaj aplikacje oraz strony internetowe, z których korzystają miłośnicy podróży.

Spodobał Ci się ten artykuł? 

Jeśli artykuł Ci się przydał, możesz wesprzeć mnie dobrowolną wpłatą już od 5 zł. Dzięki! 

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

  1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku - prowadzę tam cotygodniowe, darmowe prelekcje podróżnicze.
  2.  Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.
ok1.png

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 20%!

Kup pakiet 2 praktycznych ebooków - Góry Sowie i Karkonosze z Górami Izerskimi w promocyjnej cenie.

Łącznie aż 46 gotowych planów górskich wycieczek.

Skomentuj artykuł
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross