Vang Vieng: 11 atrakcji i rzeczy, które powinieneś zrobić

Laos Vang Vieng rzeka góry kajaki
Laos Vang Vieng rzeka góry kajaki

Zwiedzanie Vang Vieng było dla mnie jedną z najważniejszych pozycji na liście atrakcji Laosu, które chciałbym zobaczyć w czasie miesięcznej podróży. Lista atrakcji Vang Vieng – małego miasteczka nad rzeką Nam Song, wypełniła się trekkingami, punktami widokowymi, spływami kajakowymi i masą czasu spędzoną w otoczeniu natury. A to nadal nie wszystko, co warto zrobić i zobaczyć w Vang Vieng.

Przygotowałem przewodnik z moją listą 11 najciekawszych atrakcji Vang Vieng i okolicy. Wybierzesz z niego zarówno atrakcje na jeden dzień, jak i dłuższy pobyt w tej części Laosu.

W artykule dzielę się praktycznymi wskazówkami, które przetestowałem na własnej skórze w Vang Vieng (i to z przygodami). Podpowiadam też, gdzie zatrzymać się na noc, do jakich knajpek warto zajrzeć i które atrakcje zasługują na Twoją uwagę.

Dlaczego warto odwiedzić Vang Vieng?

Vang Vieng to małe miasteczko w środkowym Laosie, położone nad rzeką Nam Song, otoczone wzgórzami wapiennymi. Jeszcze parę lat temu uważane było wyłącznie za miejsce nieustannego imprezowania – teraz przyciąga turystów z całego świata swoją spokojną, luźną atmosferą, piękną przyrodą dookoła miasta i licznymi atrakcjami.

Spośród innych laotańskich miejscowości, Vang Vieng wyróżnia bardzo bogata oferta sportów wodnych i aktywności na świeżym powietrzu. Możesz tu spróbować kajakarstwa, tubingu, wspinaczki skałkowej, jazdy tyrolką czy pojeździć na rowerze lub skuterze po okolicy.

Laos Vang Vieng panorama chłopak
Po takie widoki nie trzeba uciekać poza Vang Vieng – to krajobraz z jednej z lokalnych kawiarni

Jedną z najbardziej rozchwytywanych atrakcji w Vang Vieng jest lot balonem podczas wschodu lub zachodu słońca (i oglądanie tych lotów z tarasu w restauracji). W promieniu paru kilometrów od centrum miasteczka możesz się wspiąć na różne punkty widokowe, aby podziwiać pobliskie pola ryżowe i lasy z formami krasowymi.

Jedną z nich są jaskinie, których w okolicy nie brakuje – część z nich możesz zwiedzić. Pobyt w Vang Vieng może być dla Ciebie także dobrą okazją na spróbowanie laotańskiej kuchni, słynącej z klejącego ryżu i sałatki z zielonej papai.

Gdzie nocować w Vang Vieng?

Baza hotelowa w Vang Vieng jest dobrze rozwinięta, biorąc pod uwagę rozmiary tego miasteczka, także nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem noclegu. Ceny w Laosie są dość niskie, także znajdziesz tu sporo budżetowych opcji. Dobrym wyborem może być Vang Vieng Camellia Hotel, położony w centrum miasta, ale w cichej i spokojnej okolicy. Z okien pokoi jest dobry widok na góry i znajdujące się w powietrzu balony podczas zachodu słońca oraz o poranku.

Szukając noclegu, weź pod uwagę po której stronie mostu Namsong się on znajduje w stosunku do centrum Vang Vieng, abyś nie musiał pokonywać go wiele razy w ciągu jednego dnia. Jeśli chcesz zwiedzać okolicę miasteczka na rowerze, weź pod uwagę Vang Vieng Chill House (możesz wypożyczyć tu rower). Hotel oferuje także odkryty basen i dobrą lokalizację w centrum, a cena wciąż jest bardzo przystępna.

Ciekawą opcją są również domki Bearlinbungalow, otoczone zielenią i z widokiem na góry. Położone są nieco na uboczu (2 km od miasta), co zapewnia ciszę i spokój, przy jednoczesnej możliwości dotarcia pieszo do centrum Vang Vieng w ok. 30 min. 

Zwiedzanie atrakcji Vang Vieng – wskazówki i informacje praktyczne

Wiesz już wszystko o najważniejszych atrakcjach, które możesz zobaczyć w Vang Vieng i jego okolicy. Teraz czas na parę praktycznych porad z mojego doświadczenia, które zebrałem podczas pobytu w tym ciekawym laotańskim miasteczku:

  • przyjedź do Vang Vieng w czasie pory suchej – czas od października do maja jest najlepszym okresem na wizytę w Laosie i Vang Vieng, jeśli chcesz mieć możliwość skorzystania ze wszystkich atrakcji. Podczas pory deszczowej zwiedzenie jaskini Tham Nam czy spływ tubingowy mogą być niebezpieczne ze względu na podwyższony poziom wody,  
  • kup lokalną kartę SIM – najłatwiejszym sposobem na posiadanie dostępu do Internetu w Laosie jest wykupienie lokalnej karty SIM. Możesz to zrobić na miejscu w biurze informacji turystycznej lub przez stronę Airtalo. Internet przyda się również do używania nawigacji, jeżeli planujesz zwiedzać okolicę na własną rękę (skuterem, na rowerze),
  • wynajmij skuter lub rower – aby zapewnić sobie wygodny dojazd do atrakcji położonych poza Vang Vieng, wypożycz rower lub skuter w jednej z wielu wypożyczalni w centrum miasta. Cena za jeden dzień wypożyczenia skutera to ok. 50000 kipów (niecałe 10 zł, stan na luty 2023 r.),
  • wyrób wizę przed wylotem – aby przekroczyć granicę Laosu, oprócz paszportu potrzebujesz również wizy turystycznej. Możesz załatwić ją po przylocie na lotnisko w Laosie, ale lepszą opcją będzie wyrobienie jej przez Internet,
  • zawsze noś przy sobie gotówkę – w Laosie kartą możesz płacić jedynie w lepszych hotelach i restauracjach, dlatego lepiej miej ze sobą gotówkę. Za wstęp do jaskiń, na punkty widokowe czy za wynajęcie kajaku lub skutera nie zapłacisz kartą. Walutą obowiązującą w Laosie jest kip laotański (LAK).  

1. Zajrzyj do pięknie położonych kawiarni nad rzeką Nam Song

Wzdłuż brzegu rzeki Nam Song znajduje się wiele pięknie położonych kawiarni, w których możesz zrelaksować się przy kawie, drinku lub matchy. Widok z nich na góry i rzekę to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Vang Vieng. Jednym z takich miejsc jest PullMind Cafe, w którym możesz usiąść na tarasie widokowym – rozciąga się z niego bardzo ładna panorama na rzekę i majaczące w oddali góry.

Wypijesz tu smaczną mrożoną kawę i zjesz śniadanie lub obiad – większość pozycji w menu nie jest zbyt wyszukana i zawiera w sobie ryż, a ceny są trochę zawyżone (to popularne miejsce), ale ze względu na widok uważam, że warto tu przyjść. Jest to jedno z najlepszych miejsc w Vang Vieng na obejrzenie zachodu słońca czy zrobienie sesji zdjęciowej.

Laos Vang Vieng rzeka góry kajaki

Tuż nad brzegiem Nam Song położona jest również Phubarn Terrace Cafe (lokalizacja na mapie: 18.926439947, 102.44605267), w której możesz cieszyć się w spokoju smakiem porannej kawy przy szumie wody, a wieczorem wypić drinka lub piwo z widokiem na klimatycznie oświetlony brzeg. Tuż obok kawiarni znajduje się mały, drewniany mostek, z którego wielu turystów ogląda zachody słońca. Zajdź także na śniadanie lub lunch do Naked Espresso Vang Vieng, w którym mają duży wybór ciast i bardzo smaczną matchę – japońską zieloną herbatę. 

2. Wejdź na słynny punkt widokowy Pha Ngern Silver Cliff z motorem na szczycie

lokalizacja na mapie: 18.919458355, 102.4166755

Pha Ngern Silver Cliff to jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy i miejsce, które warto zobaczyć w Vang Vieng. Jego nazwa pochodzi od koloru skalnej ściany klifu, na którym się znajduje. Z platform widokowych rozpościera się widok na okoliczne krasy wapienne, lasy i pola ryżowe.

Polecam Ci wybrać się tutaj na obejrzenie zachodu słońca, podczas którego będziesz mógł dostrzec kolorowe balony w powietrzu. Pamiętaj o wzięciu ze sobą latarki (najlepiej czołowej), bo będziesz schodził już po zmroku.

Wejście na szlak jest płatne (w lutym 2023 roku kosztowało 20 000 kipów). Należność opłacisz w budce przy parkingu. 

Laos Vang Vieng panorama góry chłopak

Na szczycie Pha Ngern Silver Cliff stoi stary motor z laotańską flagą, na którym możesz zrobić sobie zdjęcie i to bez stania do niego w kolejce – nie spotkasz tu takich tłumów turystów jak na punkcie widokowym Nam Xay. Na górze znajduje się także stoisko z napojami i przekąskami, jednak ich ceny są bardzo wygórowane, dlatego lepiej weź ze sobą solidny zapas wody.

Laos Vang Vieng góry panorama

Szlak prowadzący na Pha Ngern Silver Cliff rozpoczyna się przy darmowym parkingu – 5 km od centrum Vang Vieng (lokalizacja na mapie: 18.917869783, 102.41680437), na którym możesz zostawić skuter lub rower – wypożyczysz je w jednym z lokalnych biur podróży, np. Vang Vieng Organized Tour, gdzie możesz także zapytać o ofertę wycieczek z przewodnikiem. Wspinaczka pod górę jest dosyć wymagająca ze względu na dużą ilość skał (gdzieniegdzie śliskich) i stromość, dlatego nie wchodziłbym tu z małymi dziećmi. Załóż wygodne buty, a na wejście i zejście wraz z czasem na odpoczynek i zdjęcia zarezerwuj sobie około 3 godzin.

Jeżeli interesuje Cię wynajem roweru, polecam zapytać o niego dzień przed planowaną wycieczkę lub z samego rana. To popularny sposób na zwiedzanie okolic Vang Vieng, dlatego warto zarezerwować sobie rower wcześniej

3. Obejrzyj okolicę po wspinaczce na punkt widokowy Nam Xay

lokalizacja na mapie: 18.927090389, 102.39813609

Nam Xay to punkt widokowy, który jest jedną z najchętniej odwiedzanach przez turystów atrakcji Vang Vieng. Roztacza się z niego widok 360 stopni na całą dolinę z przepływającą przez nią rzeką i okoliczne pasma górskie porośnięte bujnymi lasami. Zdjęcie na znajdującym się na szczycie motorze to obowiązkowa pamiątka ze zwiedzania tej części Laosu.

Ze względu na łatwiejsze podejście niż na Pha Ngern Silver Cliff, na Nam Xay spotkasz o wiele więcej turystów. Jeśli chcesz uniknąć tłumów, wybierz się tu z samego rana, dzięki czemu unikniesz też upału. Bardziej ambitnym polecam przyjść na wschód słońca. ;)

Laos Vang Vieng panorama chłopak motor

Prowadząca na Nam Xay trasa jest dość łatwa i przyjemna – jedynie ostatni odcinek może być trochę bardziej wymagający. Droga w jedną stronę powinna Ci zająć około 30 minut. Z Vang Vieng skuterem dojedziesz do parkingu przy początku trasy trekkingowej (lokalizacja na mapie: 18.922251004, 102.38842109) w 20 minut. 

Opłatę za wejście na trasę zapłacisz w budce przy parkingu (w lutym 2023 roku wynosiła 20 000 kipów za osobę).

Najwygodniejszą formą transportu z miasta będzie skuter lub rower, który możesz wypożyczyć w jednej z wypożyczalni znajdujących się w centrum np. Vang Vieng Motorbike for Rent (lokalizacja na mapie: 18.922855992, 102.44937151). Możesz także skorzystać z wycieczki zorganizowanej z przewodnikiem, łączącej wejście na punkt widokowy Nam Xay z odpoczynkiem przy Blue Lagoon 1. 

Polecam Ci wybrać się do punktu widokowego Nam Xay rowerem – to bardzo przyjemna wycieczka na pół dnia. W drodze powrotnej możesz zajechać do Lao Valhalla Bungalows & Restaurant, gdzie odpoczniesz i spróbujesz pysznych dań laotańskiej kuchni. Ceny są niższe niż w Vang Vieng, a właściciele bardzo mili (spodobało nam się na tyle, że wracaliśmy do tego miejsca kilka razy). Z miasta możesz tu dojść pieszo w niecałe 30 min.

4. Zobacz Vang Vieng z pokładu balonu

Loty balonem to jedna z najpopularniejszych (i zarazem najdroższych) atrakcji turystycznych w Vang Vieng. Loty są organizowane o wschodzie lub zachodzie słońca, a balony mogą wznieść się nawet 600 metrów nad ziemię. Osobiście, bardziej polecam Ci wybrać się na ten poranny lot, bo widok wschodzącego zza gór słońca na pomarańczowym niebie z takiej wysokości jest niezapomnianym doświadczeniem. Zachód słońca moim zdaniem lepiej obserwować z tarasu jednej z restauracji. ;)

Laos Vang Vieng dziewczyna panorama taras restauracji

W samym Vang Vieng znajduje się tylko jedna firma organizująca loty – Balloon Over Vangvieng, ale nieco dalej od miasta, niedaleko punktu widokowego Silver Cliff znajdziesz również Above Laos Ballooning. Na tę atrakcję zarezerwuj sobie około 3 godzin – sam lot średnio trwa około godziny, ale uwzględnij jeszcze czas potrzebny na przygotowanie balonu, odprawę bezpieczeństwa i dojazd na miejsce startu. Obie firmy zapewniają transport – dojazd oraz powrót do Twojego hotelu. 

Ze względu na dużą liczbę turystów zainteresowanych lotem balonem, polecam Ci zarezerwować lot przez stronę internetową wybranego biura. W rezerwacji możesz wpisać adres swojego hotelu, aby pracownicy mogli odebrać Cię z miejsca noclegu.

Musisz się jednak liczyć z tym, że lot może być odwołany lub przełożony ze względu na złe warunki pogodowe. Jeśli nie lubisz sportów ekstremalnych lub masz lęk wysokości, możesz także usiąść sobie w jednej z kawiarni nad rzeką i podziwiać balony z poziomu ziemi. Dobry widok będziesz mieć z dachu lokalu Sip & Chill Rooftop Bar, w którym wypijesz smacznego drinka podczas oglądania zachodu słońca.

Możesz również posiedzieć na tarasie wychodzącym na góry w restauracji Green. Miejsce z zewnątrz nie wygląda zachęcająco, ale warto było dać mu szansę. Spróbujesz tam dań kuchni laotańskiej – znajdziesz duży wybór potraw z ryżem, curry czy sałatkę z papają.

5. Idź na spacer na niezbyt solidnie wyglądający most Namsong i zajrzyj na nocny targ

Most Namsong łączy centrum Vang Vieng z drugą częścią miasta, przebiegając nad rzeką Nam Song. Uważam, że most to za dużo powiedziane – to bambusowa kładka z dużą liczbą dziur i nierówności. Decydując się na pokonanie go, patrz pod nogi by nie wpaść w którąś z dziur.

Most w końcowym fragmencie jest tak nierówny, że gdy jechałem po nim rowerem, wypadł mi telefon, który następnie ktoś zabrał. Odzyskałem go dopiero po paru dniach i zapłaceniu ponad 2000 zł okupu. Niech to będzie dla Ciebie przestroga, aby zachować szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez most oraz dobrze pilnować w Vang Vieng swoich rzeczy.  

Laos Vang Vieng most chłopak

Pomimo, że nie mam z mostem Namsong zbyt dobrych wspomnień, muszę przyznać, że jest on klimatyczny. Zwłaszcza podczas zachodu słońca, kiedy przepływają pod nim dziesiątki kajaków, panuje tam urokliwa atmosfera. W okolicy mostu znajdziesz sporo lokali gastronomicznych – jeśli chcesz spróbować domowej kuchni laotańskiej udaj się do A.M.D. Restaurant, położonej po prawej stronie mostu. Zjesz tam smacznego pad thaia, sałatkę z papai czy bardzo popularny w Laosie klejący ryż (Khao Niew).

Po obejrzeniu zachodu słońca z mostu Namsong możesz przejść się na Vang Vieng Walking Street, czyli mały nocny targ z dużą ilością street-foodów, stoisk z odzieżą, rękodziełem i zabawkami. Panuje na nim spokojna atmosfera, jest to dobre miejsce na wieczorny spacer, jeśli chcesz poczuć trochę lokalnej atmosfery. Ceny są przystępne, jedzenie i napoje tańsze niż w większości barów i restauracji w mieście.

Możesz płacić zarówno laotańskimi kipami, jak i dolarami (mniej korzystna opcja). Ze street foodów możesz spróbować różnego rodzaju szaszłyków mięsnych, naleśników kokosowych i owoców oraz napić się bardzo popularnego w laosie Beer Lao – piwa produkowanego z ryżu jaśminowego.

Nocny targ rozpoczyna się codziennie około godziny 17 i jest otwarty do północy. Znajduje się w ścisłym centrum Vang Vieng, niedaleko dworca autobusowego, 5 minut spaceru od rzeki Nam Song (lokalizacja na mapie: 18.923404878, 102.44898698). 

6. Wybierz się na wycieczkę do Blue Lagoon 1 i jaskini Phu Kham

Blue Lagoon 1 to jedna z pięciu lagun wodnych położonych w okolicy Vang Vieng, najchętniej odwiedzana przez turystów ze względu na lokalizację blisko miasta oraz liczbę atrakcji. Jej cechą charakterystyczną jest przejrzysta woda w turkusowym kolorze, w której możesz się kąpać. Wzdłuż wody porozstawiane są stoliki, przy których odpoczniesz czy zjesz grillowanego kurczaka lub rybę. Możesz również przejechać się tyrolką nad laguną i poskakać do wody z 5-metrowej trampoliny.

Wejście na teren Blue Lagoon jest płatne (w lutym 2023 r. płaciliśmy 20 000 kipów za osobę). Opłata zawiera także wstęp do jaskini Phu Kham. Parking jest darmowy.

Laos Vang Vieng Blue Lagoon

Blue Lagoon 1 położona jest ok. 8 km od centrum Vang Vieng – pokonasz tę trasę skuterem w 20 minut lub rowerem w niecałą godzinę. Po drodze będziesz mógł podziwiać bardzo ładny krajobraz z ciekawymi formami krasowymi. Rower lub skuter możesz wypożyczyć w którejś z wypożyczalni w centrum miasta np. DiscoverLaos.Today (lokalizacja na mapie: 18.924413895, 102.4464314). Aby prowadzić skuter w Laosie, wystarczy Ci prawo jazdy kategorii A. Możesz także wybrać się na wycieczkę rowerową z przewodnikiem, podczas której objedziesz 30-kilometrową pętle, zatrzymując się na kąpiel w Blue Lagoon 1 i zwiedzanie jaskini Phu Kham.

Niedaleko Blue Lagoon 1 znajduje się Kha nom Cafe, oferujące do picia dobre koktajle i wodę kokosową. Odpoczniesz tam na bambusowych siedziskach od zgiełku i tłoku panującego na lagunie.

Blue Lagoon 1 cieszy się ogromną popularnością, więc jeśli chcesz uniknąć tłumów turystów, polecam Ci wybrać się do którejś z innych lagun, położonych nieco dalej od Vang Vieng. Pięknie położona jest Blue Lagoon 3 (lokalizacja na mapie: 18.944223672, 102.34120064), w której będziesz mógł nieco odpocząć od tłumów i hałasu. Laguny najlepiej odwiedź w porze suchej (od października do maja), kiedy woda jest czysta i przejrzysta, bo w porze deszczowej mogą stać się bardzo błotniste. 

Nad Blue Lagoon 1 znajduje się jaskinia Phu Kham. Położona jest na wzniesieniu, pod które wiedzie dość męcząca trasa (zwłaszcza podczas upału). W pierwszej komnacie za wejściem znajduje się duży posąg Buddy, który oświetlają promienie słoneczne, wpadające przez otwór w suficie. W dalszych korytarzach i salach panuje już całkowita ciemność – weź ze sobą latarkę jeśli planujesz ich zwiedzanie. Jaskinia nie jest duża (przejdziesz ją w 10 min). Nie ma wyraźnie zaznaczonej ścieżki, a podłoga jest śliska i nierówna, dlatego zachowaj ostrożność i zwiedzaj tylko w dobrych butach (widziałem turystów w klapkach – nie polecam).

Powered by GetYourGuide

7. Obejrzyj jaskinie w okolicach Vang Vieng

W okolicy Vang Vieng znajdziesz wiele różnorodnych jaskiń, które możesz zwiedzić. Najbliżej miasta położona jest jaskinia Tham Chang (lokalizacja na mapie: 18.910249071, 102.44272265) – przestronna, bardzo dobrze oświetlona, z wytyczonymi ścieżkami i otoczona pięknym parkiem, jest dobrą atrakcją nawet dla rodzin z dziećmi. Nie potrzebujesz zabierać ze sobą latarki ani specjalnych butów. Dojdziesz do niej piechotą z centrum Vang Vieng w 30 minut. Do samego wejścia do jaskini prowadzą schody, których pokonanie może być trochę męczące, ale widoki z góry rekompensują wysiłek. Zdziwił mnie panujący w okolicy jaskini spokój – pomimo tak dobrej lokalizacji, nie spotkasz tu zbyt wielu turystów.    

Wstęp na teren parku otaczającego Tham Chang jest płatny (5000 kipów w lutym 2023 r.), a za wejście do jaskini musisz jeszcze dodatkowo zapłacić (15 000 w lutym 2023 r.).  

Jaskinia Phapoungkham to miejsce dziksze i mniej przystosowane dla turystów niż Tham Chang, ale równie warte zobaczenia ze względu na ciekawe formacje skalne znajdujące się w środku. Położona jest w połowie trasy wspinaczkowej na punkt widokowy Pha Honekham, znajdujący się ok. 25 minut jazdy skuterem od Vang Vieng. Na jego szczycie oprócz tarasu widokowego znajdują się… posąg pegaza oraz samolot, na których możesz usiąść i zrobić sobie zdjęcie. 

Wspinaczka na punkt widokowy Pha Honekham jest łatwa i zajmuje około 20 minut – najbardziej polecam Ci się tu wybrać na zachód słońca. Planując zwiedzanie jaskini Phapoungkham, weź ze sobą latarkę (najlepiej czołówkę) oraz załóż dobre buty. Po drodze do jaskini Phapoungkham możesz wstąpić do baru A Little Restaurant, w którym na świeżym powietrzu zjesz słynną laotańską sałatkę z papai czy smażony ryż z dodatkami.  

Wejście na punkt widokowy i do jaskini jest płatne (w lutym 2023 r. kosztowało 20 000 kipów) – bilet kupisz na początku szlaku. Przy punkcie startowym trasy znajduje się także darmowy parking z dużą liczbą miejsc. 

Tham Nam to wodna jaskinia, którą możesz zwiedzić poprzez tubing, czyli spływ w specjalnej oponie. Aby się nie zgubić, podtrzymujesz się liny zawieszonej pod sufitem wzdłuż całego szlaku. W środku jest ciemno – jedyne światło pochodzi z latarek turystów, a woda była zimniejsza niż się spodziewałem, ale szybko się przyzwyczaiłem. Nie polecam tej atrakcji jeśli cierpisz na klaustrofobię, bo momentami jest bardzo ciasno. Bezpiecznie jest zwiedzać Tham Nam podczas pory suchej, kiedy poziom wody jest bardziej stabilny. Weź ze sobą rękawiczki, bo lina do trzymania jest momentami ostra.

Przed wejściem musisz kupić bilet wstępu (15 000 kipów w lutym 2023 r.), który obejmuje wypożyczenie opony, kamizelki ratunkowej i czołówki. Dodatkowo możesz wynająć sobie przewodnika. Spływ trwa około pół godziny.

Przy okazji zwiedzania jaskini Tham Nam, możesz również zajrzeć do położonej tuż obok Jaskini Słonia (Tham Xang), której nazwa pochodzi od formacji skalnej w kształcie zwierzęcia, znajdującej się w grocie. Znajdziesz tam również posąg Buddy oraz złoty dzwon zrobiony z bomb zrzuconych podczas wojny wietnamskiej. Aby połączyć zwiedzanie tych dwóch jaskiń ze spływem rzeką Nam Song, możesz skorzystać z wycieczki zorganizowanej z przewodnikiem. Do wyboru będziesz mieć tubing lub spływ kajakiem, którym wrócisz do centrum Vang Vieng.

Jaskinie Tham Nam i Tham Xang oddalone są od miasta około 15 km. Skuterem pokonasz tą trasę w około pół godziny, ale moim zdaniem najlepiej wybrać się na wycieczkę zorganizowaną zapewniającą transport, szczególnie jeśli planujesz aktywne spędzanie czasu na miejscu.

8. Zapisz się na kurs wspinaczki skałkowej w okolicy Vang Vieng

Okolica Vang Vieng jest doskonałym miejscem na spróbowanie swoich sił we wspinaczce skałkowej na jednym z okolicznych skalnych klifów – chociaż to nadal dość nietypowa atrakcja Vang Vieng. W mieście znajduje się parę szkółek oferujących półdniowe lub całodniowe kursy wspinaczki. Jedną z nich jest Adam’s Climbing School, zapewniająca cały sprzęt wspinaczkowy i odpowiednie przeszkolenie.

Dostępne są trasy na każdym poziomie zaawansowania, także nie martw się, jeśli nie masz we wspinaczce żadnego doświadczenia – nauczysz się wszystkiego od zera. Muszę przyznać, że od samego początku do końca wspinaczki czułem się bezpiecznie, mając do instruktorów pełne zaufanie.

Wszystkie potrzebne informacje dotyczące cen, kontaktu i rezerwacji znajdziesz na facebooku Adam’s Climbing School

Laos Vang Vieng ulica

Podczas wspinaczki możesz podziwiać widoki na okoliczne lasy i przepływającą przez nie rzekę Nam Song – im wyżej się wespniesz, tym rozleglejszą panoramę zobaczysz, co dla mnie było dobrą motywacją, aby iść dalej. Wspinaczka wśród korzeni drzew i winorośli jest niezapomnianym doświadczeniem.

Moim zdaniem jest to obowiązkowa atrakcja w Vang Vieng. Możesz także skorzystać z wycieczki zorganizowanej, podczas której będziesz miał zapewniony odbiór i dowóz do hotelu w Vang Vieng oraz profesjonalną opiekę instruktora. 

9. Wyrusz na spływ kajakowy lub tubing rzeką Nam Song połączony ze zjazdem zip-line

Vang Vieng znane jest z tubingu, czyli spływu rzeką w ogromnych dętkach od opon, który przyciąga wielu turystów. To legendarna atrakcja tej okolicy – kiedyś kojarzona głównie z dużą ilością alkoholu i całodniową zabawą przy wodzie, teraz jest atrakcją turystyczną dla osób lubiących aktywność sportową i niewielki zastrzyk adrenaliny.

Wzdłuż rzeki stoi parę barów, przy których możesz się zatrzymać i kupić… wiadro laotańskiego whisky, ale odradzam Ci łączenie ze sobą aktywności wodnej z alkoholem. Spływ tubingiem możesz wykupić w jednym z biur podróży znajdujących się w centrum miasta np. Wonderful Tours Lao Sole Co.

Laos Vang Vieng rzeka restauracja

Równie popularną atrakcją w okolicy Vang Vieng są spływy kajakowe po rzece Nam Song, opcjonalnie połączone ze zjazdem zip-line. Możesz zdecydować się na wycieczkę zorganizowaną, łączącą spływ kajakowy ze zwiedzaniem jaskini Tham Nam lub ze zjazdem tyrolką nad rzeką Nam Song i okolicznymi lasami. Spływy wyruszają z różnych punktów startowych – czas trwania zależy więc od tego, który punkt wybierzesz.

Na pierwszy raz polecam Ci wybrać krótszą trasę. Wykupując wycieczkę w biurze podróży (np. Vang Vieng Tour Laos), organizator zapewnia Ci dojazd na miejsce startu, a spływ kończy się w centrum Vang Vieng. Może przydać Ci się wodoodporne etui na telefon (do kupienia w centrum miasteczka), a w upalną pogodę pamiętaj o wzięciu ze sobą nakrycia głowy.

Jeden ze spływów wyrusza z Kayak Point (lokalizacja na mapie: 18.979433095, 102.4301785), niedaleko punktu startowego zip-line. Dotarcie do miasta trwa około 2 godzin. 

10. Kup bilet na pociąg dużych prędkości z Vang Vieng do Luang Prabang

Pociąg dużych prędkości z Vang Vieng do Luang Prabang to atrakcja równie oblegana przez turystów jak lot balonem czy Blue Lagoon. Luang Prabang to spokojne miasto położone między dwoma rzekami, otoczone wapiennymi wzgórzami, z jedną z najpiękniejszych Starówek w Azji i buddyjskim kompleksem świątynnym. Nazywane jest ono “Perłą Orientu”. Podróż trwa około godziny i jest komfortowa, jednak jeśli liczysz na ładne widoki za oknem, to muszę Cię rozczarować – pociąg jedzie głównie tunelami, przez co praktycznie przez całą podróż nie ma także zasięgu.

Laos Vang Vieng pociąg do Luang Prabang peron

Stacja kolejowa w Vang Vieng, zbudowana przez Chińczyków, jest nowoczesna i przestronna, z dużą ilością zabezpieczeń. Aby wejść do pociągu, musisz przejść bardzo dokładną kontrolę bezpieczeństwa – nie zabieraj ze sobą żadnych ostrych przedmiotów ani np. dezodorantu w sprayu, bo zostaną skonfiskowane. Z centrum Vang Vieng do stacji kolejowej możesz dojechać w 15 minut tuk-tukiem – lokalną taksówką na trzech kołach.

Laos Vang Vieng dworzec wnętrze

Podróż takim nowoczesnym pociągiem mocno kontrastuje z obrazem pozostałych “aspektów” kraju – jakości dróg, poziomu rozwoju miast, poziomu zanieczyszczeń. Linia powstała prawdopodobnie z mocnej inicjatywy Chin, które uzyskały dobre połączenie kolejowe z Tajlandią – dużym rynkiem zbytu produkowanych w Chinach towarów. Nie zmienia to jednak faktu, że podróż pociągiem dużych prędkości w Laosie to atrakcja warta przetestowania.

Bilety na pociąg możesz kupić na miejscu przed wejściem na stację lub przez aplikację LCR Ticket. Najlepiej zrób to z wyprzedzeniem, bo bilety ze względu na dużą ilość chętnych szybko się wyprzedają. Poza pociągiem do Luang Prabang jedzie jedynie bus – taka podróż może trwać nawet do 6 godzin ze względu na bardzo złe warunki drogowe (brak asfaltu). 

11. Ucieknij od turystów do miejscowości Pha Tang nad rzeką

Pha Tang to mała, spokojna miejscowość, w której będziesz mógł odpocząć od turystów i hałasu. Oddalona jest od Vang Vieng o nieco ponad 15 km – pokonasz tę trasę skuterem w około pół godziny. Po drodze miniesz atrakcje turystyczne takie jak Blue Lagoon 4, jaskinie Tham Nam i Elephant Cave – możesz połączyć wycieczkę do Pha Tang z którąś z tych atrakcji. 

W miasteczku panuje przytulna atmosfera. Nie spotkasz w nim praktycznie żadnych turystów, za to będziesz mógł odpocząć w otoczeniu zieleni. Możesz usiąść przy stoliku na wodzie w Daothip Coffee & Avocado Shake, aby wypić kawę z widokiem na rzekę i otaczające lasy. Skosztujesz tu także smacznych i orzeźwiających koktajli owocowych oraz pad thaia.

Jak przemieszczać się po Vang Vieng i okolicy?

Najwygodniejszą opcją poruszania się po Vang Vieng i okolicy jest wypożyczenie skutera lub roweru. Samo miasteczko bez problemu zwiedzisz na własnych nogach, ale wiele atrakcji takich jak np. Blue Lagoon czy punkty widokowe znajduje się poza zasięgiem spaceru. W centrum Vang Vieng znajdziesz parę wypożyczalni np. Mr. Ta Motorbike Rental (lokalizacja na mapie: 18.920004094, 102.44621471). 

Vang Vieng Laos przedmieścia góry skuter chłopak

Wiele miejsc w ramach depozytu każe zostawić jakiś swój dokument – nie zostawiaj paszportu, ewentualnie jakiś mniej ważny dokument. My przy wynajmie rowerów uzgadnialiśmy, że zostawimy wyłącznie kaucję w gotówce (było to odnotowane) i po dłuższej dyskusji udawało się dojść do porozumienia. ;) O możliwość wypożyczenia roweru spytaj w swoim hotelu – w wielu miejscach jest taka opcja.

Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z wycieczek zorganizowanych z lokalnymi przewodnikami, dzięki czemu nie musisz zawracać sobie głowy logistyką i dojazdami. W ten sposób możesz zwiedzić niektóre jaskinie, laguny wodne i spróbować kajakarstwa czy wspinaczki skałkowej. Nawet ja czasem lubię odpuścić planowanie i skorzystać z takiej wycieczki, aby móc z czystą głową oddać się wypoczynkowi. ;) 

Powered by GetYourGuide

Jak dojechać do Vang Vieng?

Z Polski do Laosu dolecisz samolotem (najczęściej z dwoma przesiadkami albo bezpośrednio do Bangkoku w Tajlandii), lądując na lotnisku w Vientiane lub w Luang Prabang. Z obu miast najwygodniejszą opcją dojazdu do Vang Vieng jest pociąg. Na tych trasach kursują również busy, ale ze względu na niezbyt dobrą jakość laotańskich dróg, przejazd nimi będzie o wiele dłuższy i niezbyt komfortowy. 

Ze stolicy kraju (Vientiane) dojedziesz do Vang Vieng pociągiem w półtorej godziny. Stacja kolejowa w Vientiane znajduje się kawałek za miastem i musisz dojechać do niej taksówką lub autobusem miejskim. Pociąg z Luang Prabang do Vang Vieng jedzie niecałą godzinę i również wyrusza spoza miasta. 

Bilety na pociąg możesz kupić przez aplikację LCR Ticket. Najlepiej zrób to z wyprzedzeniem, bo bilety szybko znikają. Godziny i trasy przejazdów sprawdzisz na stronie internetowej azjatyckiego przewoźnika

Do Vang Vieng możesz zajechać również przy okazji wakacji w Tajlandii – miasteczko położone jest ok. 150 km od granicy. Najlepszą opcją będzie dojazd pociągiem lub autobusem do Vientiane tuż przy granicy z Tajlandią, gdzie wsiądziesz w pociąg do Vang Vieng. Weź pod uwagę konieczność przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa na laotańskich stacjach kolejowych – bądź odpowiednio wcześnie przed godziną odjazdu pociągu.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze