18 atrakcji Wientian (Laos), których nie możesz przegapić

Wientian to stolica Laosu leżąca w jego środkowej części przy granicy z Tajlandią, która przebiega w tym miejscu przez Mekong – najdłuższą rzekę Półwyspu Indochińskiego. Wientian zamieszkuje prawie milion osób, ale w porównaniu z europejskimi stolicami, jest to dość spokojne miasto. Zabudowania są niskie, brak w nim wieżowców i dużych bloków. Wientian jest jednocześnie centrum kultury i rozwoju Laosu – możesz w nim poznać kraj od (nieco) bardziej nowoczesnej strony.

Przygotowałem przewodnik, w którym zaproponowałem najciekawsze atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć w Wientian. Podpowiem też, które restauracje odwiedzić w poszukiwaniu laotańskiej kuchni i w których hotelach i noclegach zatrzymać się na noc.

Czy warto odwiedzić Wientian?

Wientian to stolica i największe miasto Laosu oraz jedna z jego głównych atrakcji turystycznych. W Wientian bez problemu znajdziesz nocleg, zjesz w ciekawej restauracji i łatwiej niż w innych miastach w Laosie dogadasz się po angielsku. To dobre miejsce, by poznać historię Laosu w muzeach i poprzez zwiedzanie zabytków. W architekturze widać kolonialną przeszłość Wientian i jego położenie na styku trzech kultur – laotańskiej, wietnamskiej (z powodu napływu Wietnamczyków w XX w.) oraz tajskiej (bliskość granicy).

Warto odwiedzić Wientian szczególnie w okresie od listopada do stycznia, kiedy pora sucha dopiero się rozpoczyna i nie przynosi jeszcze ze sobą dużych upałów. Zwiedzanie Wientian pokaże Ci, że Laos to miejsce łączące w sobie dziedzictwo dawnego królestwa Lao i wielowiekową tradycję buddyzmu, ale też rozwijające się miasto stołeczne, stające na nogi po burzliwej, naznaczonej wojnami przeszłości. 

Laos Wientian uliczka tuk tuk

W Wientian nie czekają Cię hałas w dzień i w nocy, tłok w miejscach turystycznych i korki na drogach (chociaż jest duża szansa na zanieczyszczenie powietrza). Nie oznacza to jednak, że nie warto jechać do Wientian. Możesz tam odbyć spacer od świątyni do świątyni lub po klimatycznym parku Buddy na obrzeżach miasta. W muzeach dowiesz się więcej o działalności Francuzów w Wientian na początku XX w., wojnach z królestwem Syjamu (dzisiejszą Tajlandią), wpływie wojny w Wietnamie na Laos i o ustroju tego kraju. Koniecznie spróbuj laotańskiej kuchni w restauracjach i przejdź się po nocnym targu.

Powered by GetYourGuide

Gdzie spać w Wientian?

W Wientian możesz skorzystać z różnych opcji noclegowych, zaczynając od budżetowych hosteli, kończąc na luksusowych hotelach. Ciekawą opcją dla backpackerów jest Barn1920s Hostel z wystrojem wnętrza w stylu retro. Obiekt oferuje miejsca w pokojach z łóżkami piętrowymi w bardzo niskiej cenie. 

Jeśli preferujesz hotel z własnym pokojem, polecam Ci wygodny SYRI Boutique Guesthouse blisko centrum. Obiekt jest wyposażony w klimatyzację, Wi-Fi. Można również skorzystać z pokoju rekreacyjnego ze stołem do bilarda. Warto rozważyć też pobyt w 3-gwiazdkowym Vientiane Boutique Hotel z odkrytym basenem. W jego ofercie jest bezpłatny parking, klimatyzowane, komfortowe pokoje i restauracja. 

Co warto zobaczyć w Wientian? Wskazówki przed zwiedzaniem

Na zwiedzanie Wientian przeznacz od 2 do 4 dni. Dwa dni wystarczą Ci na przegląd najważniejszych atrakcji. Ja jednak polecam Ci zostać przynajmniej dzień dłużej i bez pośpiechu wziąć udział w warsztatach medytacji lub rękodzieła albo przejechać się do Buddha Park poza miastem. Aby Twój czas w Wientian był udany i wykorzystany maksymalnie, przygotowałem dla Ciebie kilka porad z własnego doświadczenia, jak zwiedzać Wientian:

  • na podróż wybierz porę suchą – pora sucha, przypadająca od maja do października, to najlepszy moment na odwiedzenie Laosu. Unikniesz wtedy ulewnych deszczy monsunowych, które mogą odciąć dostęp do niektórych atrakcji, a na pewno utrudnić nieco pobyt w Wientian. Od listopada do stycznia ominą Cię za to jednocześnie największe upały i ulewy, 
  • wyrób wizę turystyczną – można ją wyrobić w ostatniej chwili na lotnisku po przylocie do Laosu, ale polecam Ci zrobić to online. Na lotnisku lepiej nie dodawać sobie kolejnych formalności i stania w kolejkach. Nie będziesz musiał też pamiętać, by mieć ze sobą zdjęcie do paszportu i dolary amerykańskie na opłatę, bez których nie wyrobisz wizy, 
  • kup lokalną kartę SIM – w podróży przyda Ci się stały dostęp do Internetu do korzystania z map, z translatora czy aplikacji Loca. W Laosie najlepiej kupić lokalną kartę SIM, którą dostaniesz w punkcie informacji turystycznej, na lotnisku lub na stronie Airtalo,
  • zapomnij o płatnościach kartą – nawet w stolicy mało kto będzie chciał przyjąć płatność bezgotówkową. W razie potrzeby w wielu miejscach zapłacisz dolarami amerykańskimi, ale ceny w kipach laotańskich często są lepsze. Wstęp do większości atrakcji i zabytków jest płatny (przeciętnie 30 000 kipów), więc warto mieć zapas gotówki na wypadek zauważenia kolejnej malowniczej świątyni,
  • poznaj lokalne zwyczaje – Wientian jest pełen świątyń i świętych rzeźb. Przebywanie w tych miejscach wymaga okazywania szacunku poprzez odpowiedni strój z zakrytymi ramionami i kolanami. Przed przyjazdem do Laosu przeczytaj o zasadach grzeczności w Laosie, aby spędzić czas w Wientian w zgodzie z mieszkańcami miasta i ich kulturą.

1. Obejrzyj laotańskie rzeźbienia Łuku Triumfalnego (Patuxai)

lokalizacja na mapie: 17.970812786, 102.61852639

Patuxai, tłumaczone jako Łuk Triumfalny, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Wientian. Jest symbolem kolonialnej przeszłości stolicy Laosu, której ślady zaobserwujesz w wielu miejscach. Pomnik swoją symboliką czerpie inspirację z paryskiego Łuku Triumfalnego, co jest dosyć przewrotne.

Upamiętnia on zwycięstwo Laotańczyków właśnie nad Francuzami, a jego styl architektoniczny nie przypomina europejskiego klasycyzmu. Kiedy znajdziesz się na placu Patuxai w samym centrum Wientian, zobaczysz budowlę bogatą w typowe laotańskie zdobienia – słonie, kwiaty lotosu i mitologicznych nagów (pół ludzi, pół węże). 

Laos Wientian Łuk Triumfalny dziewczyna

Plac jest z obu stron otoczony ruchliwymi ulicami, więc nie polecam tego miejsca na odpoczynek. Możesz jednak przespacerować się po “parku” otaczającym Patuxai. Raczej nie znajdziesz cienia pod kilkoma rosnącymi w nim palmami, ale rabaty kwiatowe i trawniki są zadbane i przyjemne dla oka, a w centrum placu pluska duża fontanna. Na podziw zasługuje też sam Patuxai, który możesz zwiedzić także od środka.

Wspięcie się na platformę widokową na szczycie Patuxai kosztuje 30 000 kipów laotańskich. Punkt przeważnie jest otwarty od 8:00 do 17:00. W pobliżu znajdziesz darmowe toalety oraz parking jedynie kilka kroków od monumentu. Przy wejściu znajdują się stragany z pamiątkami.

Wewnątrz Łuku Triumfalnego przeczytasz tabliczki opowiadające o jego historii. Na szczycie staniesz między pięcioma charakterystycznymi wieżyczkami, symbolizującymi 5 zasad buddyzmu i obejrzysz najsłynniejszy widok na Wientian. Widok jest jeszcze lepszy, jeśli uda Ci się wejść na szczyt Łuku po zmroku, jednak nie zawsze jest on otwarty tak długo. 

Zrób ciekawsze zdjęcia Patuxai, gdy wieczorem jest podświetlany, a na placu przed Łukiem odbywa się pokaz fontanny multimedialnej. Moim zdaniem zachód słońca to najlepszy czas na podziwianie Łuku Triumfalnego, bo kolorowe światła na elewacji i wokół fontanny nadają temu miejscu magiczny klimat. 

2. Zobacz XIX-wieczną świątynię buddyjską Wat Sisaket

lokalizacja na mapie: 17.963352870, 102.61130693

Wat Sisaket to jedyna świątynia w Wientian, która powstała przed czasami kolonialnymi na przełomie XIX i XX wieku. Wszystkie inne zostały zniszczone podczas inwazji Syjamu w XVIII wieku, a odbudowane po przybyciu Francuzów. Wat Sisaket wciąż jest wykorzystywana przez religijnych Laotańczyków, którzy w świątyni składają ofiary, modlą się i medytują.

Wat Sisaket znajdziesz jedynie 15 min drogi pieszo od Patuxai główną drogą w kierunku Mekongu. Wstęp kosztuje 30 000 kipów, a zwiedzać świątynię można od 8:00 do 16:00. Możesz też wybrać się na wycieczkę zorganizowaną z przewodnikiem, łączące obie te atrakcje.

Laos Wientian Wat Sisaket
Laos Wientian obrazy

Na terenie Wat Sisaket możesz cieszyć się cichą i spokojną atmosferą, która zaskakuje w centrum stolicy państwa. Dziedziniec porastają palmy i klomby, a w krużgankach znajdziesz cień i ławeczki, na których możesz oddać się kontemplacji.

Ściany wnętrza świątyni ozdabiają malowidła i płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Buddy i ważne mitologiczne wydarzenia. Największą atrakcją jest 10 000 posągów Buddy, które znajdziesz w sali święceń. Sam nie spodziewałem się, że wszystkie te posągi będą się od siebie różnić. 

3. Poznaj lepiej historię Laosu w muzeum COPE Visitor Centre

lokalizacja na mapie: 17.957994930, 102.62032908

COPE Visitor Centre to najlepszy wybór, jeśli chcesz poznać ważną część historii Laosu. COPE to skrót od Cooperative Orthotic and Prosthetic Enterprise – to organizacja, która tworzy protezy dla Laotańczyków ranionych przez niewybuchy zalegające na terenie kraju od czasów wojny w Wietnamie. 

Muzeum COPE znajduje się w centrum i składa się z jednego dużego pomieszczenia oraz sklepu z pamiątkami. Przeczytasz w nim wiele tablic informacyjnych, posłuchasz przewodnika audio i obejrzysz filmy dokumentalne, z których dowiesz się o narodowym problemie Laosu z niewybuchami pozostałymi po amerykańskich bombardowaniach i o długofalowych efektach broni chemicznej Agent Orange. Na środku pomieszczenia obejrzysz przejmującą instalację artystyczną wykonaną z zabezpieczonych niewybuchów nazywanych “bombies”. Zakupy w sklepie z pamiątkami wspierają organizację COPE, dlatego warto moim zdaniem coś sobie wybrać. ;)

Na zwiedzanie muzeum COPE przeznacz około godzinę. Wstęp jest bezpłatny, ale możesz przekazać dobrowolny datek na ich działalność. Sam zakupiłem cegiełkę, będąc pod wrażeniem, jak bardzo potrzebna jest pomoc COPE dla ofiar niewybuchów.

Laos Wientian Cope Visitor Center

COPE Visitor Centre to miejsce, w którym poznasz przygnębiającą stronę laotańskiej rzeczywistości, ale jednocześnie zobaczysz dowody na to, jak pomoc charytatywna poprawia życie tysięcy ludzi. Muzeum COPE Visitor Centre było “atrakcją” Wientian, którą zapamiętałem najmocniej i polecam ją wszystkim, którzy wybierają się do stolicy Laosu.

W pobliżu COPE Visitor Centre możesz posilić się typowym dla Wientian lunchem w Ong Dung Bakery. Zjesz tam szybką i pożywną kanapkę w bagietce – pieczywie popularnym w Laosie po czasach kolonialnych. W Wientian warto korzystać z bagietkowej kultury pozostawionej przez Francuzów, bo inne pieczywo takiej jakości nie jest łatwo dostępne w Azji Południowo-Wschodniej.

4. Zobacz Pha That Luang Vientiane – świątynię ze złotym dachem

lokalizacja na mapie: 17.976958, 102.6365446

Pha That Luang to świątynia, którą widziałeś już nie raz, jeśli podróżując po Laosie, płaciłeś kipem laotańskim. Szeroka budowla o wielu ostrych wieżyczkach znajduje się na niektórych laotańskich banknotach – to właśnie Pha That Luang. Jest ona najcenniejszym zabytkiem Laosu, o równie dużym symbolicznym znaczeniu religijnym, jak i narodowym. 

Wstęp do świątyni That Luang dla turystów kosztuje 30 000 kipów i jest możliwy w godzinach od 8:00 do 17:00 (informacja na tabliczce na terenie kompleksu). Na terenie kompleksu znajdziesz bezpłatną toaletę publiczną.

Laos Wientian świątynia złoty dach

Już z daleka zauważysz Pha That Luang, idąc ulicą o tej samej nazwie, bo jej złoty dach mieni się w słońcu. Wieża jest pokryta złotem, a reszta budowli jest pomalowana na złoto. To imponujące zdobienie oraz fakt, że niegdyś podobno przechowywano w świątyni relikwię Buddy, sprawiły, że Pha That Luang stała się ważną atrakcją Wientian. Stupę dla relikwii miano wznieść w tym miejscu już w III wieku p.n.e., jednak po wojennych przejściach regionu współczesną wersję budowli postawiono tu dopiero po II wojnie światowej. 

Po spacerze po centrum i obejrzeniu jego najważniejszych atrakcji, spróbuj obiadu w Na Dao. Restauracja serwuje kuchnię francuską w prawie luksusowym standardzie, a w relatywnie niskiej, laotańskiej cenie. Na przeciwko Pha That Luang schłodzisz się też kawą mrożoną w Felt the flair w kameralnym wnętrzu. 

Laos Wientian dziewczyna domy

Według mnie warto było zobaczyć Pha That Luang także od środka. Ta świątynia to nie tylko widoczny z zewnątrz złoty dach oraz malowidła przedstawiające buddyjską wędrówkę z ziemi do nieba zdobiące ściany wewnętrzne. Sam chętnie zapoznałem się z wystawą elementów świątyni ocalałych po jej wielu poprzednich wersjach, stojących w tym samym miejscu i wyburzanych w trakcie kolejnych wojen. Przeczytałem też o historii renowacji Pha That Luang. Chętnie też przespacerowałem się po terenie kompleksu świątynnego, gdzie można zobaczyć imponujących rozmiarów złoty posąg leżącego Buddy. 

5. Obejrzyj wojskowe eksponaty w Lao People’s Army History Museum

lokalizacja na mapie: 17.982162968, 102.63149278

Lao People’s Army History Museum otwarte po renowacji w 2023 oferuje Ci wgląd w najnowszą historię Laosu. W budynku obejrzysz multimedialną wystawę dotyczącą zdobycia niepodległości przez Laos i późniejszego przejęcia władzy przez partię rewolucyjną. Obejrzysz filmy dokumentalne, zobaczysz autentyczną broń zniszczoną w walce i skorzystasz ze sklepu z pamiątkami. Na dziedzińcu muzeum możesz obejrzeć laotańskie wyposażenie militarne. Ciekawych jest też kilka pomników przedstawiających żołnierzy. Wstęp do muzeum jest płatny.

Niestety nie wszystkie informacje w muzeum są dostępne w języku angielskim, więc polecam Lao People’s Army History Museum raczej pasjonatom militariów ze względu na eksponowaną autentyczną broń i pojazdy bojowe. Warto też pamiętać, że Laos nie jest krajem w pełni demokratycznym, a to muzeum w określonym świetle przedstawia rewolucję, w której władzę zdobyła jedyna partia rządząca państwem od 1975 roku. 

6. Przespaceruj się po Budda Park (Wat Xieng Khouane Luang)

lokalizacja na mapie: 17.912741576, 102.76486332

Buddha Park (Wat Xieng Khouane Luang) to jedna z ważniejszych atrakcji w okolicy Wientian. Park został założony w 1958 roku i wypełniony ponad 200 betonowymi rzeźbami związanymi z wierzeniami buddyjskimi i hinduistycznymi. Od tamtej pory zostały one nadgryzione zębem czasu, przez co całość sprawia baśniowe wrażenie. Imponuje podobnie jak barwne wnętrza i dziedzińce świątyń, ale pokryte mchem i miejscami wyszczerbione betonowe posągi wyłaniające się spośród roślinności dodają tajemniczego, mistycznego klimatu.

Buddha Park leży 25 km od Wientian. Możesz się tam dostać taksówką, skuterem lub autobusem nr 14 odjeżdżającym z okolic dworca autobusowego (lokalizacja na mapie: 17.963818410, 102.61578311). Możesz też skorzystać z transportu w ramach wycieczki zorganizowanej z przewodnikiem.

Laos Wientian Budda Park rzeźby

Polecam Budda Park także jako atrakcję dla dzieci. Posągi przedstawiające Buddę wymagają szacunku, ale sam park nie jest obiektem religijnym. Rodzinny spacer w tym baśniowym krajobrazie byłby przyjemny i ciekawy. Do części rzeźb można wchodzić, np. do słynnej 3-piętrowej dyni, w środku której wyrzeźbiono krajobrazy nieba, ziemi i piekła. W Budda Park zrobisz też ładne zdjęcia – możesz pozować np. w wejściu do posągu w kształcie rozwartych ust. 

7. Zajrzyj na wystawę do Muzeum Narodowego Laosu

lokalizacja na mapie: 18.007623486, 102.64521469

Muzeum Narodowe Laosu znajdziesz w dawnej rezydencji francuskiego gubernatora Wientian z 1925 roku. Podobnie jak Patuxai, świadczy o postkolonialnym charakterze miasta i ciągłych próbach zaznaczenia laotańskiej tożsamości narodowej. Muzeum Narodowe było dla mnie ciekawszym wyborem niż muzeum militarne (chociaż temu pierwszemu też przydałaby się renowacja). Muzeum Narodowe Laosu prezentuje historię kraju aż od czasów prehistorycznych. Jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie można obejrzeć eksponaty związane z historią Laosu z czasów przedfrancuskich. Laotańskie królestwa były wielokrotnie grabione, a Francuzi pomogli odbudować jedynie część dziedzictwa Laosu. 

Wstęp do muzeum jest płatny (30 000 kipów). Wszystkie torby i aparaty fotograficzne trzeba zostawić w szatni. Muzeum jest klimatyzowane, więc to dobre miejsce na odpoczynek w najgorętszych godzinach dnia lub na schronienie się przed deszczem.

Muzeum Narodowe Laosu może wydać Ci się niewielkie i przestarzałe jak na swoją rangę (nie przypomina muzeów, które znasz z europejskich stolic). Oferuje za to wiedzę, której większość z nas nie miała okazji nigdy poznać i sam uważam, że pobyt w Wientian to dobra okazja, by poznać jego przeszłość. Ze wszystkich muzeów w Wientian warto odwiedzić Muzeum Narodowe, żeby w obrazowy sposób zaznajomić się z podstawami historii Laosu. 

Muzeum Narodowe również przedstawia historię najnowszą Laosu według określonej narracji. Polecam Ci zajrzeć do księgi gości i spróbować znaleźć w niej ciekawe wymiany zdań na temat ustroju państwa. ;)

8. Zajrzyj na wystawę w Muzeum Ho Phra Keo

lokalizacja na mapie: 17.961940062, 102.61161770

Ho Phra Keo (Haw Phra Kaew) to muzeum w budynku świątyni, która została wybudowana, by przechowywać najświętszy obiekt laotańskiego buddyzmu – Szmaragdowego Buddę. Niestety, Szmaragdowego Buddy nie zobaczysz w Wientian. Posąg ten, wykonany z jaspisu (nie szmaragdu) został zagrabiony podczas wojny syjamskiej i od tamtej pory znajduje się w Bangkoku. W muzeum Ho Phra Keo obejrzysz za to wiele innych obiektów sztuki sakralnej, w tym posągi Buddy pochodzące nawet z VI wieku. Ciekawymi eksponatami są rzeźby Khmerów, których imperium w X wieku obejmowało tereny dzisiejszego Laosu. Zaletą Ho Phra Keo jest też spokój i duchowa atmosfera.

Laos Wientian Ho Phra Keo Muzeum dziewczyna wejście

Na przeciwko Ho Phra Keo znajdziesz Wat Sisaket. Możesz dla wygody połączyć zwiedzanie obu świątyń. Wejście do Ho Phra Keo jest płatne. Po zwiedzaniu wstąp na obiad do pobliskiej Four Seasons Restaurant i spróbuj kuchni malezyjskiej i singapurskiej.

9. Przyjrzyj się rzeźbom w świątyni Wat Si Muang

lokalizacja na mapie: 17.958139330, 102.61707500

Wat Si Muang to kolorowa świątynia o historii związana ze smutną historią. Na jej miejscu stała kiedyś świątynia hinduistyczna postawiona przez Khmerów. Gdy w XVI wieku budowano tam świątynię buddyjską, młoda kobieta o imieniu Si Muang miała poświęcić swoje życie, by obłaskawić gniewne duchy. Legenda mówi, że Si Muang była wtedy w ciąży.

Według lokalnych wierzeń, jeśli spełni się Twoje życzenie wypowiedziane przed posągiem kamiennego Buddy w Wat Si Muang, będziesz musiał powrócić do świątyni, by w podzięce złożyć ofiarę.

Laos Wientian Wat Si Muang brama

Można założyć, że duchy zostały przekupione, bo podobno jeden z posągów Buddy w Wat Si Muang spełnia życzenia. W Wat Si Muang obejrzysz też reprodukcję Szmaragdowego Buddy. Warto odwiedzić Wat Si Muang, bo leży ona w samym sercu Wientian i to wokół niej powstawały pierwsze laotańskie zabudowania. Ścisły środek stanowiła centralna kolumna świątyni, pod którą podobno zginęła Si Muang.

10. Spróbuj zwiedzić Lao National Cultural Hall

lokalizacja na mapie: 17.966294356, 102.60681621

Lao National Cultural Hall to pałac kultury Wientian. Został zbudowany w 2000 roku, by od tamtej pory wspierać wydarzenia kulturowe i medialne swoim audytorium z 1500 miejscami na widowni, dwiema dużymi i nowoczesnymi salami konferencyjnymi i hallem, w którym organizowane są wystawy sztuki. Jak sama nazwa mówi jest to jednak instytucja państwowa, a do tego ufundowana przez Chiny, więc treści kultury udostępniane w National Cultural Hall są wcześniej weryfikowane przez oba rządy.

Wydarzenia na jakie możesz trafić, to np. festiwale międzykulturowe (laotańsko-francuski miał miejsce w listopadzie 2023 roku), seanse zawodów sportowych czy audycje do zespołów k-popowych. Aktualności na ten temat możesz szukać w Internecie, jednak ja polecam zapytać mieszkańców lub w recepcji hotelu. 

Laos Wientian Lao Cultural Hall dziewczyna ulica

Budynek Lao National Cultural Hall posiada imponujący, podparty kolumnami front, przed którym powiewają flagi Laosu i Chin. Tradycyjny styl architektoniczny południowo-wschodniej Azji jest przełamany nowoczesnymi przeszkleniami. Niestety wnętrze budynku nie jest dostępne do zwiedzania – do środka możesz zajrzeć tylko biorąc udział w wydarzeniach

11. Rozejrzyj się za pamiątkami na Vientiane Night Market (Mekong Riverside)

lokalizacja na mapie: 17.962663400, 102.60570881

Vientiane Night Market to atrakcja ze szczytu listy każdego podróżnika, który odwiedza Wientian. Nocne targi są typowym elementem krajobrazu miast Azji Południowo-Wschodniej i przyciągają do siebie wielu turystów. Rozkładane po zmroku (dla ochrony przed upałem), oferują ręcznie wykonywane pamiątki (uwaga na podróbki), tkaniny i ubrania w niskich cenach. Nocny targ w Wientian wyróżnia położenie blisko brzegu Mekongu – polecam wybrać się tu na zachód słońca. Na terenie targu w Wientian nie ma za to stoisk z przekąskami. Na szczęście znajdziesz je niedaleko, więc polecam przejść się kilka kroków i spróbować laotański street food.

Możesz wybrać się na Riverside Market z przewodnikiem w ramach wycieczki. Skorzystasz z podwózki spod hotelu oraz kulinarnych porad i ciekawostek lokalnego przewodnika, z którym porozmawiasz o Wientian przy grillowanej przekąsce. 

Laos Wientian park rozrywki
Laos Wientian zachód słońca motory

W okolicy Vientiane Night Market znajdziesz też atrakcje dla dzieci. Będą mogły pobawić się na pobliskim placu zabaw lub w mini parku rozrywki. To atrakcja nie tylko dla młodszych – my świetnie bawiliśmy się np. jeżdżąc na gokartach i próbując swoich sił w rzutkach. ;) Z diabelskiego młyna widok na mieniący się Mekong jest całkiem atrakcyjny, ale nie uchwycisz z niego szerokiej panoramy miasta. Na terenie parku są za to krzesełka i stoliki dla rodziców oraz stoiska ze słodyczami i przekąskami.

12. Zobacz nietypowy budynek That Dam Stupa

lokalizacja na mapie: 17.96605133, 102.6110571

That Dam Stupa, nazywana Czarną Stupą, funkcjonuje w folklorze jako duch-obrońca miasta. Stupa to element, który możesz zaobserwować w wielu azjatyckich świątyniach – kształtem przypomina dzwon zwieńczony wieżyczką. W stupach przechowywane są relikwie, ale według legendy w That Dam Stupa mieszka siedmiogłowa naga, czyli duch, który miał bronić miasta podczas wojny syjamskiej.

Od wielowiekowej Czarnej Stupy przejdź się kawałek do nowoczesnej kawiarni Naked Espresso Hasadee, gdzie schronisz się przed upałem w stylowym wnętrzu i zrobisz ładne zdjęcia kawy udekorowanej motywem kwiatu lotosu.

Laos Wientian Czarna Stupa
Laos Wientian wieża zegarowa

Przed najazdem syjamskiej armii, Czarna Stupa miała być pokryta złotem, które zostało zagrabione. Dziś znajdziesz ją porastającą mchem i trawą, w cichej okolicy przy amerykańskiej ambasadzie. Zabytek, po którym widać jego wiek, robi pozytywne wrażenie w świeżo odbudowanym Wientian. That Dam Stupa jako jedna z niewielu budowli sakralnych przetrwała wojnę z Syjamem i stoi na tym samym miejscu od początku XIX wieku.

13. Wczuj się w spokojną atmosferę świątyni Wat Mixai

lokalizacja na mapie: 17.96565523, 102.6052177

Wat Mixai nie jest w pierwszej kolejności atrakcją turystyczną, jednak może to czynić ją tym bardziej interesującą. Na jej terenie działa świątynia, klasztor oraz przyświątynna szkoła podstawowa. Kompleks leży przy ruchliwej ulicy Rue Setthathilath, biegnącej wzdłuż Mekongu, ale na jego terenie panuje spokój. Ciekawostką architektoniczną Wat Mixai jest jej dach w stylu tajskim (na początku XX wieku nie została odbudowana identycznie do swojego pierwowzoru) oraz brama zdobiona złotymi “parasolkami” charakterystycznymi dla Mjanmy.

Laos Wientian Wat Mixai

Wstęp do Wat Mixai jest bezpłatny, ale można zostawić datek na działalność świątyni. Mimo, że w Wat Mixai funkcjonują instytucje na co dzień służące mieszkańcom, turyści mogą zwiedzać kompleks od 7:00 do 17:00.

14. Przejdź się po alejkach parku miejskiego Chao Anouvong Park

lokalizacja na mapie: 17.961963901, 102.60766681

Park Chao Anouvong leży w centrum miasta i jest chętnie odwiedzany przez miejscowych, którzy urządzają w nim pikniki, uprawiają sport i biorą udział w darmowych grupowych sesjach ćwiczeń z muzyką. Park Chao Anouvong to jedno z najlepszych w Wientian miejsc na oglądanie zachodów słońca. Możesz połączyć zwiedzanie kilku atrakcji, wybierając się na wieczorny spacer w jego okolicy. Zacznij od Phatuxai, a potem przejdź się do Wat Sisaket (budowę tej świątyni zlecił Chao Anouvong). Po drodze zobaczysz też Pałac Prezydencki, który nie jest dostępny dla zwiedzających, ale warto się przyjrzeć jego bogatej architekturze. Zaraz po nim znajdziesz się w Parku Chao Anouvong, obok którego działa nocny targ. 

W parku rzuci ci się w oczy pomnik Chao Anouvong, na którego cześć nazwano to miejsce. Był on ostatnim monarchą Królestwa Wientian, który w pierwszej połowie XIX wieku prowadził powstanie przeciwko najeźdźczemu Syjamowi. W parku zobaczysz pomnik króla, który wskazuje ręką kierunek ataku – za Mekong, w stronę Tajlandii (dawnego Syjamu). Chao Anouvong jest bohaterem narodowym Laosu – chociaż po wojnie królestwo upadło, a etniczni Laotańczycy zostali rozproszeni, to w czasie powstania narodziła się tożsamość narodowa Laosu.

15. Spróbuj medytacji w świątyni Wat Sok Pa Luang

lokalizacja na mapie: 17.94476390, 102.62596655

Wizyta w Wat Sok Pa Luang to jedna z atrakcji Wientian, dla odwiedzenia których warto się pofatygować – świątynia leży 2 km za centrum miasta. O ile dostanie się w jej okolicę jest dość proste, wystarczy podążać wzdłuż ulicy Khouvieng, np. na rowerach, to już na miejscu trzeba objechać mur otaczający kompleks. Za nim znajduje się gęsto zarośnięty park, a pośród drzew zabudowania świątynne.

W pobliżu parku świątynnego mieszkańcy trzymają psy. Głośno szczekają na przejeżdżające rowery i wydają się agresywne, ale w rzeczywistości można obok nich bezpiecznie przejechać (chociaż sam wolałem się w tym miejscu nie zatrzymywać).

Kiedy uda Ci się odnaleźć furtkę w murze, prawdopodobnie trafisz za nią na mnichów, którzy wskażą Ci dalszą drogę (dogadasz się z nimi po angielsku). W każdą sobotę świątynia organizuje lekcje medytacji dla turystów prowadzone przez mnichów-nowicjuszy. W zamian uczestnicy przez godzinę rozmawiają z nowicjuszami po angielsku, aby ci mieli możliwość ćwiczyć język.

Obok parku Wat Sok Pa Luang znajdziesz też mały kompleks z saunami, masażami i herbatą do popicia. Ostrzegam, że sauna jest naprawdę bardzo gorąca – sam ledwo w niej wytrzymałem. ;)

Rozmowa z mnichami i lekcja medytacji były jednymi z moich ulubionych momentów w Wientian. Chociaż doceniam historyczne, zabytkowe świątynie, największą wartością podróży jest poznawanie nowych ludzi i ich stylu życia. Cieszę się, że miałem szansę spędzić kilka godzin w funkcjonującej, żywej świątyni i poznać jej mieszkańców osobiście. Lekcja medytacji była bardzo ciekawa, bo obejmowała też buddyjską medytację podczas chodzenia, której wcześniej nie próbowałem. 

16. Odwiedź świątynię Wat Ong Teu

lokalizacja na mapie: 17.96555543, 102.60388889

Wat Ong Teu jest domem największego posągu Buddy w Wientian, wykonanego z brązu. Z tego powodu nazwa świątyni brzmi w tłumaczeniu – Świątynia Ciężkiego Buddy. Wat Ong Teu nie jest najsłynniejszą świątynią w stolicy i jej nazwa nie pojawia się na pierwszych stronach przewodników turystycznych – jest za to jedną z najważniejszych w Laosie. W Wat Ong Teu rezyduje zwierzchnik kościoła buddyjskiego Laosu. Cały kompleks pełni funkcje użytkowe i sakralne (nie turystyczne i muzealne), dlatego teren świątyni jest dość duży. Spotkasz tam wielu mnichów, którzy chętnie zatrzymają się, by chwilę porozmawiać i opowiedzieć więcej o obiekcie.

Wstęp na teren Wat Ong Teu jest darmowy i możliwy od rana do popołudnia. Mnisi są chętni do rozmowy, ale często uprawiają medytację podczas chodzenia. Aby odróżnić czy mnich tylko spaceruje, czy też medytuje i nie należy mu przeszkadzać, zwróć uwagę na ułożenie jego rąk. Podczas medytacji będą one splecione z przodu ciała.

Laos Wientian Wat Ong Teu

Dowiedziałem się, że Wat Ong Teu już od XVII wieku jest głównym ośrodkiem nauki buddyzmu w Laosie. Z tego powodu na terenie świątyni znajduje się szkoła. Jako turysta zwróć uwagę na Salę Święceń, w której można zobaczyć Posąg Ciężkiego Buddy. Na bogato zdobionych ścianach zobaczysz obrazy przedstawiające medytację Buddy, podczas której osiągnął oświecenie. Jego trzy posągi różnią się od tych, które mogłeś widzieć w innych świątyniach w Wientian – te są inspirowane stylem indyjskim, nie tylko laotańskim. 

Powered by GetYourGuide

17. Weź udział w warsztatach w Lao Disabled Women’s Development Center

lokalizacja na mapie: 17.884612422, 102.71271388

Lao Disabled Women’s Development Center to organizacja non-profit prowadzona przez kobiety z niepełnosprawnościami pomagające osobom w podobnej sytuacji zacząć niezależne życie. W centrum znajdującym się na ulicy Thadeua możesz pomóc podczas warsztatów manualnych organizowanych dla kobiet z niepełnosprawnościami. Nauczysz się przy tym szycia lub czerpania papieru, a pozostali uczestnicy będą mogli poćwiczyć rozmowy po angielsku. Obiekt posiada także sklep, w którym kupisz wyjątkowe wykonane ręcznie pamiątki, a do tego wesprzesz finansowo organizację.

Zajrzyj na stronę internetową Lao Disabled Women’s Development Center, na której poznasz inspirujące historie założycielek organizacji, sprawdzisz godziny otwarcia centrum i znajdziesz informacje kontaktowe, aby umówić się na warsztaty lub pracę wolontariacką.

Niepełnosprawności są powszechnym zjawiskiem w Laosie – powikłania po zarażeniu polio, wady wrodzone spowodowane wpływem broni chemicznej Agent Orange stosowanej na wojnie USA z Wietnamem, wypadki z niewybuchami. Kobiety z niepełnosprawnościami mają utrudniony dostęp nawet do podstawowej edukacji i stają się zależne od swoich rodzin. Dzięki organizacjom takim jak COPE i Lao Disabled Women’s Development Center ich sytuacja zaczęła się zmieniać. Wsparcie jednej z tych organizacji to dobry sposób, by podziękować za udany pobyt w Laosie. ;)

18. Poznaj ciekawe atrakcje w okolicy Mostu przyjaźni tajsko-laotańskiej

lokalizacja na mapie: 17.88356184, 102.71460367

Most przyjaźni tajsko-laotańskiej to dla Laosu ważna, wielkobudżetowa konstrukcja. Jest to jeden z jedynie 13 stałych mostów na rzece Mekong, która biegnie przez prawie całą długość tego kraju. Po warsztatach w Lao Disabled Women’s Development Center możesz poświęcić chwilę na przyjrzenie się przeprawie, która łączy brzeg Laosu z Tajlandią. 

Tuż obok Lao National Ethnic Culture Park znajdziesz Inpeng Culture Park (lokalizacja na mapie: 17.882587329, 102.70580836) – mały, ale bardzo przyjemny kompleks odkrytych basenów ze zjeżdżalniami, barem, leżakami i ogródkami. W jednym miejscu jest nawet “park dinozaurów”, gdzie dzieci mogą się bawić pośród ich figur.

Laos Wientian ulica tuk tuki

Dalej w stronę centrum Wientian natrafisz na ciekawą atrakcję dla dzieci – Lao National Ethnic Culture Park (lokalizacja na mapie: 17.88217890, 102.70357676). W parku obejrzysz rekonstrukcje tradycyjnych wiosek trzech największych grup etnicznych regionu wokół Wientian.

Odtworzono tu domy, zagrody z figurami zwierząt gospodarskich i budowle związane z życiem religijnym. Informacji w języku angielskim jest niewiele, bo jest to mało znane miejsce. Prawdopodobnie nie zachwyci pasjonatów etnografii, ale zapewni dobrą zabawę z rodziną lub ciekawy spacer w gronie dorosłych. 

Jak dojechać do Wientian z Tajlandii i miast Laosu (Luang Prabang, Vang Vieng)?

Zwiedzanie Laosu najłatwiej będzie Ci zacząć od Wientian, bo znajduje się tam główne lotnisko tego kraju. To też dobra opcja jeśli zdecydujesz się odwiedzić wcześniej Tajlandię – granicę możesz przekroczyć blisko Wientian. Z większych miast Tajlandii najwygodniej dojedziesz do Wientian koleją, np. pociągiem z wagonami sypialnymi z Bangkoku. Ta opcja jest rozsądnym kompromisem pomiędzy ceną a komfortem podróży. Możesz też dojechać autobusem z Chiang Mai. Pociągiem możesz pojechać z Wientian do Luang Prabang.

Dobrym miejscem na sprawdzanie rozkładów jazdy pociągów i autobusów w Azji południowo-wschodniej i rezerwowanie biletów jest strona 12go.asia. W kupnie biletów pomogą Ci też agencje turystyczne lub pracownicy hoteli.

Laos Wientian teren świątyni mnich kasa biletowa ogród

Najtaniej przemieszczać się pomiędzy miastami Laosu i okolic autobusem, ale jazda trwa zazwyczaj bardzo długo, a kręte i wyboiste drogi nie są zbyt przyjemne. Większy komfort i dużą elastyczność daje wynajęcie samochodu, np. na lotnisku, ale w tym przypadku wąskie i zaniedbane drogi także będą stanowić problem. Mniejsze odległości warto pokonywać na wynajętym skuterze lub rowerze.

W samym Wientian nic nie stoi na przeszkodzie, by przemieszczać się na piechotę lub wynajętym rowerem. Jeśli jednak masz ze sobą bagaż lub chcesz dojechać na obrzeża miasta, możesz skorzystać z tuk-tuka lub Loca (firma podobna do Ubera). Korzystanie z usług Loca jest łatwe i przejrzyste, a do tego naliczane są za nie punkty, które możesz wymienić np. na darmową kawę w partnerskiej kawiarni w Wientian. 

Mapa najważniejszych atrakcji Laosu na telefon i komputer

Wykorzystałem doświadczenia zdobyte podczas moich podróży po Laosie, by przygotować mapę najważniejszych atrakcji Laosu. Znajdziesz w niej wszystkie najważniejsze atrakcje i mało znane perełki w jednym miejscu. Zobaczenie ich wszystkich na mapie ułatwi zaplanowanie podróży na własną rękę tak, by wykorzystać urlop w Laosie jak najlepiej. 

Na mapie znajdziesz atrakcje z najbardziej znanych miast jak Wientian czy Luang Prabang oraz mniej popularnych miejsc. Zaznaczyłem też ciekawe miejsca w okolicach miast, wioski, trasy trekkingowe, jaskinie i wodospady. Mapa otwiera się na telefonie i komputerze, dzięki czemu możesz zawsze mieć ją pod ręką.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze