Gdzie w góry pociągiem z Wrocławia? 9 kierunków na super wycieczkę

Aktualizacja: 1 listopada 2024 r.

Żeby wybrać się na jednodniową lub weekendową górską wycieczkę z Wrocławia, wcale nie musisz jechać autem. Na Dolnym Śląsku jest wiele pasm górskich, do których da się dojechać pociągiem, m.in. popularne Karkonosze i tajemnicze Góry Sowie czy mniej oblegane przez turystów Góry Kamienne i Wałbrzyskie.

W artykule opisałem, gdzie jechać w góry pociągiem z Wrocławia, w jakich miastach są stacje i dokąd prowadzą z nich najciekawsze szlaki przez najlepsze atrakcje Dolnego Śląska.

Podpowiem też, gdzie szukać promocyjnych biletów i wygodnie je kupować. Będzie Ci łatwiej zdecydować, gdzie pojechać na wycieczkę w góry z Wrocławia.

Dlaczego warto pojechać w góry Dolnego Śląska pociągiem (też z Wrocławia)?

Sam bardzo lubię jeździć pociągami i cieszę się, gdy tak jak na Dolnym Śląsku, mogę łatwo dostać się gdzieś koleją, w tym przypadku w góry z Wrocławia. Podczas jazdy mogę czytać książkę, oglądać widoki za oknem lub planować kolejną wędrówkę i nie ogranicza mnie ani rola kierowcy, ani choroba lokomocyjna. Po wyczerpującej wycieczce w górach mogę w pociągu odpocząć w drodze powrotnej do domu.

Podczas wędrówki górskimi szlakami możesz zrobić pętlę, ale też przejść z jednej miejscowości do innej, także ze stacją kolejową. Nie musisz wracać na parking, gdzie czeka auto, więc masz dowolność pod względem trasy. Dostosowywanie się do rozkładów jazdy też nie jest problemem, bo pociągi kursują regularnie i dość często. 

Dolny Śląsk stacja kolejowa z drona

Przewoźnik obsługujący trasy na terenie Dolnego Śląska to Koleje Dolnośląskie (KD). W pociągach KD nie ma ograniczonej liczby miejsc, jak to bywa w InterCity, więc nie musisz kupować biletów z wyprzedzeniem. Bez pośpiechu dojdziesz na stację i kupisz przez Internet bilet na najbliższy pociąg, nawet jeśli odjeżdża za 5 minut.

Warto jednak być chwilę wcześniej, żeby na dłuższą podróż zająć sobie miejsce siedzące lub znaleźć przestrzeń na rower czy bagaż, szczególnie na popularnych trasach w godzinach szczytu.  

Gotowe plany wędrówek po górach i mapa atrakcji Dolnego Śląska na telefon i komputer

Na Dolnym Śląsku jest masa atrakcji, które staram się regularnie odkrywać. Moje doświadczenia przekształcam w ebooki z gotowymi trasami górskich wędrówek na Dolnym Śląsku – po Górach Sowich, Izerskich i Karkonoszach.

Gotowe plany ułatwią planowanie wyjazdu pociągiem z Wrocławia. Sam wiem, ile czasu spędzam na researchu i organizacji – moja wykonana już praca pomoże Ci w odbyciu własnej, udanej podróży. Zamiast spędzać wieczór na przeszukiwaniu sieci, możesz wziąć z ebooka kolejny gotowy plan. ;)

Jak wygodnie przemieszczać się pociągiem po Dolnym Śląsku?

Najwygodniej sprawdzić, jak dojechać pociągiem z Wrocławia w góry w Internecie. Na kilku stronach za jednym razem wyszukasz rozkład jazdy, wybierzesz interesujący Cię przejazd i kupisz bilet. Możesz tak robić na stronie Koleo, za to działający na tej samej zasadzie Portal Pasażera przekieruje Cię na strony konkretnych przewoźników, u których możesz kupić bilety. Jeżeli interesują Cię tylko pociągi KD, możesz od razu zacząć przeglądanie na ich stronie.

Zawsze miej ze sobą dokument upoważniający do kupna biletu ze zniżką lub dowód tożsamości. Konduktorzy zawsze sprawdzają legitymację. Jeżeli kupiłeś przez Internet bilet normalny, także wymagane jest okazanie dowodu. Tylko bilety papierowe kupione u konduktora lub w okienku na dworcu nie wymagają okazania żadnych dokumentów. 

Dolny Śląsk pociąg Koleje Dolnośląskie

Możesz kupić bilet u konduktora, jeśli podejdziesz do niego od razu po wejściu do pociągu. Jeśli na dworcu znajduje się czynna kasa, konduktor doliczy do biletu opłatę za wystawienie w pociągu, dlatego polecam kupowanie biletów przez Internet. Musisz wybrać najpierw stację początkową. Jeżeli nie wiesz, jaka stacja jest najbliżej, skorzystaj z funkcji “trasa” np. w mapach Google. Wybierz opcję transportu publicznego, a aplikacja  obliczy trasę od najbliższej stacji i pokaże, czy możesz do niej podjechać autobusem.

Jeżeli planujesz wiele przejazdów podczas weekendu lub długiego weekendu, możesz kupić Dolnośląski Bilet Weekendowy, który kosztuje niecałe 60 zł. Możesz z nim jeździć wszystkimi pociągami KD i PolRegio, drugiego głównego przewoźnika regionu. Szczegóły sprawdzisz na stronie przewoźnika

Karkonosze 

miejscowości: Szklarska Poręba, Karpacz

Karkonosze są najwyższym pasmem łańcucha Sudetów, leżą też w sporej części na terenie Czech. W Polskich Karkonoszach i ich okolicy znajduje się sporo atrakcji, m.in. słynne, górskie kurorty – Szklarska Poręba z wodospadem Szklarki czy Karpacz ze Świątynią Wang. Możesz odwiedzić malowniczo położone schroniska Samotnia i Dom Śląski oraz wejść na szczyty Szrenicę i Śnieżkę – oba mające powyżej 1000 m. Przyrodę Karkonoszy chroni Karkonoski Park Narodowy. 

Dolny Śląsk Karkonosze Karpacz dziewczyna ławka

W Karkonosze dojedziesz z Wrocławia na trasie Wrocław Główny-Szklarska Poręba Górna. Do Karpacza nie dojedziesz bezpośrednio koleją – najpierw trzeba pojechać pociągiem do Jeleniej Góry, a dalej busem. Na miejscu sugeruję Ci zarezerwowanie noclegu, bo podróż z Wrocławia jest dość długa (3 h do Szklarskiej i nawet 5 h do Karpacza), a przy górskich wędrówkach warto zostawić sobie trochę czasu na odpoczynek. 

Gotowe trasy wycieczek po Karkonoszach na jeden dzień i weekend znajdziesz w jednym z moich e-booków. Zamieściłem tam wszystko, czego potrzebujesz do wyruszenia na wycieczkę, m.in. odnośniki do map, krótkie opisy atrakcji i wskazówki dotyczące dojazdu. Wszystkie informacje potrzebne przed wyjazdem w Karkonosze znajdują się w jednym miejscu. 

Abyś lepiej zorientował się, co warto zobaczyć w Karkonoszach pociągiem na jeden dzień, wymienię jeszcze kilka propozycji. Będą odpowiednie dla tych, którzy nie chcą wyruszać na całodzienną wyprawę, ale wolą krótszy spacer z pięknymi widokami:

  • Szrenica – Szklarska Poręba jest wygodnym punktem wypadowym na ten szczyt Karkonoszy. Polecam Ci zatoczyć pętlę i po drodze odwiedzić Wodospad Kamieńczyka, Schronisko Hala Szrenicka, formację skalną Trzy Świnki i Schronisko Pod Łabskim Szczytem,
  • Śnieżne Kotły – pieszy szlak na Śnieżne Kotły jest wariacją na temat trasy na Szrenicę (po drodze zobaczysz część tych samych miejsc). Możesz za to skorzystać z wyciągu krzesełkowego na Szrenicę i stamtąd dojść do malowniczych Kotłów,
  • wodospad Kamieńczyka – opcja na krótki spacer z pięknym widokiem na końcu. Trasa ze Szklarskiej Poręby jest łatwa i przyjemna, a wąwóz mającego 27 m wysokości wodospadu robi wrażenie. 

Góry Izerskie

miejscowości: Świeradów-Zdrój, Szklarska Poręba (Jakuszyce)

Góry Izerskie są częścią Sudetów Zachodnich – to kolejne góry, w jakie można dojechać pociągiem na Dolnym Śląsku. Najwyższy szczyt Izerów – Wysoka Kopa, ma 1126 m. Izerska Polana Jakuszycka słynie jako dolnośląska stolica sportów zimowych. W górach Izerskich leży też polski biegun zimna – na Hali Izerskiej w 1996 roku zarejestrowano temperaturę -36,6°C. Góry Izerskie to dobre miejsce na podziwianie panoramy Karpat.

W Góry Izerskie da się dojechać pociągiem do Szklarskiej Poręby i stamtąd rozpocząć wędrówkę, np. na Wysoki Kamień. Możesz też z przesiadką w Szklarskiej dostać się na Polanę Jakuszycką (najwięcej pociągów jeździ tam zimą). Stamtąd dojdziesz na Halę Izerską i do Chatki Górzystów. Od strony zachodniej Góry Izerskie zwiedzisz zaczynając od Świeradowa-Zdrój. Możesz wybrać się na niewysoką Sępią Górę (828 m).

W jednym z moich e-booków opisałem wszystkie wypróbowane przeze mnie jednodniowe i weekendowe szlaki w Górach Izerskich. Dołączyłem też linki do tras i najważniejsze wskazówki praktyczne, aby wybranie się na wycieczkę z Wrocławia w góry było jak najłatwiejsze. 

W Górach Izerskich polecam Ci odwiedzić polsko-czeski Izerski Park Ciemnego Nieba – pierwszy taki park transgraniczny na świecie. W tym miejscu po zmroku zobaczysz Drogę Mleczną i więcej gwiazd niż gdziekolwiek indziej w Polsce, dzięki ograniczeniu zanieczyszczenia światłem. Dotrzesz tam ze stacji Świeradów-Zdrój.

Rudawy Janowickie 

miejscowości: Janowice Wielkie, Trzcińsko, Wojanów

Pasmo Rudawy Janowickie należy do Sudetów Zachodnich i graniczy z Karkonoszami od południa. Chętnie odwiedzają je wspinacze skałkowi i rowerzyści – drogi asfaltowe sięgają w Rudawach dość wysoko. Na terenie Gór Sokolich należących do Rudaw Janowickich znajduje się najstarszy w Sudetach budynek schroniska, Schronisko Szwajcarka z 1823 r.

Dolny Śląsk Rudawy Janowickie platforma widokowa

Rudawy Janowickie to dobry wybór na wycieczkę w góry pociągiem z Wrocławia. Podróż jest krótka, a na szlakach zazwyczaj nie ma zbyt wiele osób. Możesz dojechać na stację Janowice Wielkie, skąd wejdziesz na najwyższy szczyt Rudaw, Skalnik (945 m). Innymi stacjami kolejowymi w okolicy są Trzcińsko i Wojanów. Możesz dowolnie wędrować między nimi, bo każda obsługuje połączenia z Wrocławiem. 

W Rudawach Janowickich odkryjesz ciekawe i mało znane atrakcje, do których można dojechać pociągiem z Wrocławia w niecałe 2 godziny. Oto moje propozycje na kilka pierwszych wypadów:

  • Kolorowe Jeziorka – prowadzi do nich przyjemna trasa, na której końcu leżą 4 jeziorka z wodą zabarwioną na różne kolory z powodu dawnej działalności górniczej w okolicy. Pociągiem z Wrocławia dojedziesz na stację Marciszów, a potem czeka Cię dłuższy spacer do atrakcji,
  • Zamek Bolczów w Zamkowym Grzbiecie – dobrze zachowane ruiny zamku z XIV w. to klimatyczne miejsce do odkrycia, a do tego prowadzi do niego przyjemna trasa. Możesz wybrać się na zamek pętlą szlaków żółtego i zielonego z Janowic Wielkich, 
  • Jezioro Bukówka – jeden z największych zbiorników wodnych w Sudetach i najwyżej położonych zbiorników retencyjnych w Polsce. Trasa spacerowa wokół jeziora ma około 10 km. Możesz dojechać w jego okolicę na stację Lubawka, z jedną przesiadką na trasie z Wrocławia.

Góry Sowie

miejscowości: Zagórze Śląskie, Głuszyca, Ludwikowice Kłodzkie, Jedlina-Zdrój (kolejne stacje na linii Kłodzko – Wałbrzych), Bielawa

Góry Sowie to zalesione pasmo Sudetów Środkowych z najwyższym szczytem Wielką Sową, na którą prowadzi kilka ładnych szlaków. Poza przyrodą i widokami, dodatkową atrakcją Gór Sowich jest klimat grozy i tajemnica związana z kompleksem Riese z czasów II wojny światowej. W rejonie Gór Sowich leżą też miasteczka o długiej historii z ciekawymi zabytkami, które warto zobaczyć. 

Dolny Śląsk Góry Sowie las chata

Jednym z nich jest Zagórze Śląskie z zamkiem Grodno, do którego dojedziesz pociągiem z Wrocławia. Z tej miejscowości możesz np. dojść do pięknie położonej wsi Niedźwiedzica i zejść na kolejną stację kolejową do Jedliny-Zdrój. Inna stacja znajduje się w Głuszycy, z której możesz wybrać się na krótki wypad na którąś z pobliskich niższych gór – Soboń lub Włodarz, ale możesz też przedłużyć tę trasę aż do Zagórza. 

Jeżeli nie chcesz poświęcać czasu na szukanie tras i dodatkowych rzeczy związanych z wyjazdem, możesz skorzystać z mojego e-booka z gotowymi planami wycieczek w Góry Sowie, w którym znajdziesz m.in. linki do tras oraz dostępne opcje dojazdu.

Stacja w Ludwikowicach Kłodzkich to dobry początek drogi na najwyższy szczyt Gór Sowich, czyli Wielką Sowę (1015 m). Trasę możesz skończyć po drugiej stronie masywu na stacji kolejowej w Bielawie. Z Bielawy wejdziesz na popularną Kalenicę z wieżą widokową. 

Wzgórza Strzelińsko-Niemczańskie

miejscowości: Biały Kościół, Henryków, Strzelin, Ziębice

Wzgórza Strzelińsko-Niemczańskie leżą całkiem blisko Wrocławia, ok. 80 km na południe od miasta. To dobra opcja dla osób, które szukają spokojnego miejsca na wycieczkę, z dala od tłumów, które można spotkać na najbardziej znanych szlakach gór Dolnego Śląska. Wzgórza Strzelińsko-Niemczańskie oferują spacery po łagodnych, niewysokich wzniesieniach, gdzie możliwe, że nie spotkasz żadnego innego wędrowca.

Dolny Śląsk Gromnik wieża widokowa

Pokonasz Wzgórza Strzelińsko-Niemczańskie w całej szerokości wyruszając na 30-kilometrowy czerwony szlak od Strzelina do Ziębic. Trasa prowadzi m.in. przez najwyższy szczyt tego obszaru – Gromnik (393 m) z wieżą widokową. Do obu tych miast dojedziesz pociągiem z Wrocławia do Ziębic z jedną przesiadką. W nieco krótszą trasę możesz wybrać się z Białego Kościoła lub Henrykowa, w którym znajduje się Klasztor Księgi Henrykowskiej, gdzie zapisano pierwsze zachowane zdanie w języku polskim.

Góry Kamienne i Wałbrzyskie

miejscowości: Wałbrzych, Boguszów-Gorce

Góry Kamienne i Góry Wałbrzyskie to dwa pasma w Sudetach Środkowych położone blisko Wałbrzycha i Kamiennej Góry. Kamienne są jednymi z najbardziej stromych gór w Polsce. Chociaż niezbyt wysokie, zapewnią Ci całkiem wymagające trasy. Góry Wałbrzyskie są trochę łagodniejsze i bardziej zalesione. W rejonie Gór Kamiennych i Wałbrzyskich leży miejscowość uzdrowiskowa  Szczawno-Zdrój oraz słynny Zamek Książ.

Miastami, do których możesz dojechać w Góry Kamienne i Wałbrzyskie pociągiem z Wrocławia są Wałbrzych i Boguszów-Gorce. Już od dworca głównego w Wałbrzychu prowadzi żółty szlak, który przechodząc w czerwony zabierze Cię na Borową, czyli najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich (853 m). 

Dolny Śląsk Borowa panorama wieża widokowa z drona

Z Boguszowa-Gorce możesz wybrać się na niższy o 2 m Chełmiec, który na skutek pomyłki należy do Korony Gór Polskich zamiast Borowej. ;) Trasę możesz zacząć na stacji Boguszów-Gorce, wejść na Chełmiec zielonym szlakiem, a następnie zejść niebieskim, zdobywając przy tym Boreczną (710 m). Do Wrocławia wrócisz ze stacji Boguszów-Gorce Zachód.

W Górach Wałbrzyskich i Górach Kamiennych polecam zajrzeć jeszcze na Trójgarb –  potrójny szczyt w Górach Wałbrzyskich, na którym będziesz miał możliwość wejść na wieżę widokową. Najlepiej dostać się tam ze stacji w Boguszowie-Gorcach. Ze wspominanej wcześniej Jedliny-Zdrój możesz wyruszyć do schroniska Andrzejówka, na szczyt Waligóra (934 m) w Górach Kamiennych i skończyć trasę w uroczej miejscowości Sokołowsko

Masyw Ślęży

miejscowości: Sobótka

Masyw Ślęży leży najbliżej Wrocławia, dlatego często można tam spotkać wielu turystów. Ślęża jest górą legend, która miała wielkie znaczenie dla pogan zamieszkujących kiedyś Śląsk. Świadczy o tym kamienna figura stwora przypominającego niedźwiedzia na szczycie. Na szlakach także możesz się natknąć na dawne miejsca kultu.

Dolny Śląsk Sobótka kościół rzeźba niedźwiedź

Z Wrocławia dojedziesz pociągiem do bazy wypadowej na Ślężę – Sobótki w zaledwie 45 min. Możesz wejść na szczyt szlakiem czerwonym lub żółtym, zahaczając przy tym o Wieżycę. Na Ślęży zastaniesz knajpkę, wieżę widokową i kościół. Aby przedłużyć wędrówkę, możesz udać się na Radunię, która chociaż obecnie pomijana, miała być dla pogan równie ważna co Ślęża. Następnie wróć na szlak niebieski, dzięki czemu zakończysz wędrówkę na stacji Sobótka-Zachodnia, skąd wrócisz do Wrocławia. 

Góry Stołowe

miejscowości: Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój

Góry Stołowe to pasmo górskie w Sudetach Środkowych położone na granicy Polski i Czech, słynące z płaskich szczytów przypominających stoły. Ich krajobraz jest zbudowany z piaskowców, które w wyniku erozji przybrały niezwykłe formy. Góry Stołowe z tego powodu są popularne wśród wspinaczy skałkowych, ale też np. rodzin z dziećmi, które chętnie odkrywają formacje skalne o zaskakujących nazwach. Wokół leży kilka miejscowości, które warto odwiedzić.

Dolny Śląsk Radków Góry Stołowe

Niestety najbliższe miasta nie są skomunikowane z Wrocławiem koleją, dlatego akurat w Góry Stołowe polecam udać się samochodem. Pociągi dojeżdżają do Kudowy-Zdrój, Polanicy-Zdrój lub Duszników- Zdrój, z których jest raczej daleko pod same góry. Z Duszników-Zdrój możesz udać się w 5–godzinną trasę na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki (919 m) przez Kopę Śmierci i Narożnik. 

29 gotowych wycieczek znajdziesz w moim e-booku o Kotlinie Kłodzkiej. Znajdzie się tam sporo tras po Górach Stołowych ze wskazówkami, ale także inne opcje wyjazdów w ten piękny region, część lepiej dostępnych pociągiem. 

Jeżeli wybierasz się w Góry Stołowe, mam jeszcze kilka propozycji miejsc, które warto odwiedzić. Polecam wybrać się w te góry samochodem na kilka dni, żeby na spokojnie odkryć wszystkie atrakcje:

  • Błędne Skały – labirynt skalny z wąskimi szczelinami i fantazyjnymi formami. Dobrze dostępny szlakiem czerwonym z Karłowa, ale można też podjechać samochodem pod same Błędne Skały,
  • Kaplica Czaszek w Czermnej – to kaplica zbudowana z ponad 3 tys. czaszek i kości ofiar epidemii i wojen na terenie Dolnego Śląska. Prowadzą tam szlaki niebieski i czarny z Kudowy-Zdroju,
  • Radkowskie Skały – krótki szlak w formie pętli, na którym zobaczysz wiele typowych dla Gór Stołowych fantazyjnych formacji skalnych i będziesz mógł podziwiać widok na Szczeliniec. Dotrzesz tam z Radkowa, ale także dłuższą trasą niebieskim szlakiem z Polanicy-Zdrój. 

Skalne miasto Adršpach

miejscowości: Adršpach (sezonowe pociągi z Wrocławia)

Skalne Miasto Adršpach to popularny kompleks piaskowcowych formacji skalnych położony w czeskich Górach Stołowych, niedaleko granicy z Polską. Labirynt skalnych wież, wąwozów i głębokich szczelin jest dobrze oznakowany i przyjazny do zwiedzania nawet z małymi dziećmi. Twory skalne mają niespodziewane kształty i kreatywne nazwy. W skalnym mieście spędzisz ciekawy dzień na spacerowaniu wśród przyrody.

Do skalnego miasta Adršpach wybierz się w tygodniu, jeśli wolisz zwiedzać je z mniejszą liczbą innych turystów. To bardzo popularna atrakcja pogranicza z Czechami, która w weekendy i dni wolne od pracy przyciąga tłumy. 

Czechy Adršpach skały

W wakacje pociągi z Wrocławia do Mieroszowa kursują też do Adršpach. Informacje o tych przejazdach znajdziesz na stronie Kolei Dolnośląskich. Ze stacji możesz udać się w trasę wokół malowniczego jeziora Piskovna, a potem pętlą przez skalne miasto. Popularne są rejsy łódką po Jeziorze Górnym oraz Wodospad Wielki – on jednak robi wrażenie tylko po wcześniejszych opadach deszczu.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze