Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi - Bartekwpodrozy.pl

 1. NASTĘPNY POST
Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi – biały klejnot Emiratów

Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi – biały klejnot Emiratów

Dominującym widokiem z mostów prowadzących na wyspę Abu Dhabi jest mieniący się bielą Wielki Meczet Szejka Zayeda. Zbudowany ku pamięci pierwszego prezydenta i ojca narodu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jest największym meczetem kraju i głównym punktem kultu dla tysięcy mieszkańców stolicy. Zwiedzając Dubaj, warto rozważyć chociażby jednodniowy wypad do Abu Dhabi i odwiedziny w Wielkim Meczecie.

Widok lśniącego w palącym słońcu białego marmuru i zdobień, w które upchano kilogramy złota wysokiej próby, to wspomnienie z gatunku tych, które jeszcze przez lata będzie do nas wracać. Obiekt nie dość, że przepiękny, to swoim bogactwem bije kilka światowych rekordów.

Dlaczego i jak powstał Wielki Meczet Szejka Zayeda?

Z inicjatywą budowy olbrzymiego meczetu wyszedł ówczesny prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejk Zayed bin Sultan Al Nahyan. Jego polityczna aktywność doprowadziła do zjednoczenia siedmiu niezależnych emiratów leżących nad Zatoką Perską i utworzenia w 1971 r. kraju, który dzisiaj jest dla nas synonimem prężnego, postępującego w zawrotnym tempie rozwoju.

Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi
Już po wyjściu z autobusu ogrom Wielkiego Meczetu przytłacza

Szejk Zayed jest dla obywateli Emiratów bohaterem, któremu przypisuje się rolę ojca narodu. Wyrażona przez niego wola budowy meczetu, który miał być perłą w koronie stolicy kraju, spotkał się z olbrzymią aprobatą. Celem nadrzędnym budowy była chęć zjednoczenia zróżnicowanego świata islamu pod wartościami nowoczesnej architektury i sztuki.

Budowa rozpoczęła się w 1996 r. i trwała przez aż 11 lat. Plac budowy o powierzchni przekraczającej 12 hektarów zlokalizowano we wschodniej części miasta, tuż za mostami łączącymi wyspę Abu Dhabi ze stałym lądem. Włączając obszar ogrodów i parkingów, kompleks meczetu zajmuje aż 22 hektary. Budynki ustawiono na sztucznie usypanym wzniesieniu, 9 metrów nad poziomem gruntu.

Głównym architektem świątyni był Syryjczyk Yousef Abdelky. Budowa była olbrzymim przedsięwzięciem logistycznym – pracowało przy niej ponad 3000 robotników z aż 38 firm podwykonawczych. Generalnym wykonawcą była włoska firma Impregilo. Ostateczne koszty budowy zamknęły się w niewyobrażalnych 545 000 000 $.

Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi - widok z ogrodów
Przestrzeń dookoła dziedzińca meczetu jest zaaranżowana jako ogród

Budowę ukończono w 2007 r., 3 lata po śmierci fundatora przedsięwzięcia. Kompleks Wielkiego Meczetu stał się miejscem, gdzie wybudowano mauzoleum szejka Zayeda. Złożenie jego ciała na terenie meczetu było pierwszą uroczystością, jaka zdarzyła się w tym miejscu po zakończeniu budowy. Trudno o lepsze uczczenie pamięci i zasług pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Świetne zdjęcia obrazujące proces budowy meczetu opublikował Huffington Post.

Liczby i rekordy związane z budową Wielkiego Meczetu

Wielki Meczet Szejka Zayeda to rekordzista Guinessa w trzech kategoriach:

 • największa na świecie kopuła (chociaż zależy to od przyjętych kryteriów),
 • największy na świecie ręcznie tkany dywan,
 • największy na świecie żyrandol.

Światynia jest największym meczetem Zjednoczonych Emiratów Arabskich i 8. największym meczetem świata. Jako jeden z nielicznych w tym kraju, jest otwarty również dla osób niebędących muzułmanami. W Dubaju otwarty dla zwiedzających jest tylko meczet Jumeirah.

Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi - widok z dziedzińca
Dziedziniec może pomieścić nawet 40 000 wiernych

Średnica zewnętrzna rekordowej kopuły to 85 metrów. Posiadanie przez meczet tak mocnego architektonicznego akcentu nie spowodowało, że architekci spoczęli na laurach. Kompleks posiada łącznie 82 kopuły, których spiczaste zwieńczenia ozdobione są 24-karatowym złotem. Postarajcie się oswoić ze złotem – budowniczowie nie szczędzili go podczas prac wykończeniowych.

Wewnętrzna sala modlitewna zbudowana jest na planie prostokąta o wymiarach 55 na 50 metrów. Przestrzeń poprzecinana jest aż 96 kolumnami, przepięknie zdobionymi przez kwiatowe motywy wymalowane na białym marmurze. Źródła podają podejrzanie dokładne wartości – w sali modlitewnej powinno się zmieścić dokładnie 7126 wiernych. Metodologia badania pozostaje nieznana.

Wnętrze sali modlitewnej Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda w Abu Dhabi
Olbrzymie żyrandole wysadzane kryształami wiszące w głównej sali modlitewnej

Jeden z trzech olbrzymich żyrandoli, a przy okazji światowy rekordzista pod względem rozmiarów, ma 15 metrów wysokości i waży 12 ton. Wysadzany tysiącami kryształów od Svarovskiego i ociekający złotem żyrandol kosztował 30 milionów dirhamów, czyli nieco ponad 30 milionów złotych. Za jeden żyrandol. Do złocenia ich wszystkich zużyto podobno 40 kg 24-karatowego złota.

Ozdobny żyrandol w sali modlitewnej Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda w Abu Dhabi

Podziwiając ogrom kopuły i przepych w zdobieniach żyrandoli, będziemy z przyjemnością stąpać gołymi stopami po miękkim, przepięknym dywanie. Jego powierzchnia to aż 5600 metrów kwadratowych, co czyni go największym na świecie, ręcznie tkanym dywanem. W jego tworzeniu udział miało 1200 tkaczy, a prace zajęły im 2 lata. Głównym projektantem był Irańczyk Ali Qaliqi. Stworzony z ponad 2 miliardów splotów dywan waży niebagatelne 47 ton.

Największy na świecie dywan w Wielkim Meczecie Szejka Zayeda w Abu Dhabi

Warto zwrócić też uwagę na przepięknie zdobiony mihrab, czyli półokrągłą niszę wskazującą modlącym się kierunek Mekki. Na ścianach wypisano jednym z najstarszych rodzajów arabskiej kaligrafii 99 cech Allaha, a to wszystko wkomponowano w kwiatowe motywy.

Mihrab z skomponowanymi w kwiatowe zdobienia z 99 cechami Allaha

Wychodząc na dziedziniec meczetu, znajdziemy się w wypełnionej aż 1048 kolumnami przestrzeni, która może pomieścić ok. 40 000 modlących się. Z każdego z czterech rogów dziedzińca ku niebu wyrastają strzeliste 107-metrowe minarety. Są bardzo ciekawe architektoniczne, przynajmniej dla mojego amatorskiego oka – u podstawy są kwadratowe, następnie przechodzą w ośmiokąt, aby u szczytu być już koliste.

Do budowy kompleksu Wielkiego Meczetu zużyto 100 000 ton białego, starannie wyselekcjonowanego marmuru z Grecji, Włoch i Macedonii.

Jak dojechać do Wielkiego Meczetu w Abu Dhabi?

Odwiedziny w Abu Dhabi to zazwyczaj część wyprawy, której głównym punktem jest zwiedzanie Dubaju.

W zależności od tego, w jakiej części Dubaju się znajdujemy, do wyboru mamy dwie bezpośrednie linie autobusów – E100 oraz E101.

Kolumnada w Wielkim Meczecie Szejka Zayeda w Abu Dhabi
Gra lustrzanych odbić dziedzińcowej kolumnady

Przebywający na północy Dubaju – w dzielnicach Deira, Bur Dubai, Jumeirah, powinno zdecydować się na skorzystanie z dworca autobusowego Al Ghubaiba Bus Station, skąd odjeżdża bus E100. Tuż przy dworcu znajduje się stacja metra Al Ghubaiba. Autobus pokonuje trasę do Abu Dhabi w 2 godziny.

Południową część miasta obsługuje dworzec zlokalizowany przez stacji metra Ibn Battuta. Stąd odjeżdżają do Abu Dhabi autobusy linii E101. Cel osiągają po 1,5 godziny jazdy.

Dziedziniec Wielkiego Meczetu

Przejazd z Dubaju do Abu Dhabi kosztuje 25 AED (25 zł) niezależnie od dworca, z którego rozpoczniemy podróż. Biletów nie można kupić u kierowcy – muszą być one zakodowane na elektronicznych kartach miejskich Dubaju (można je kupić na dworcach autobusowych i stacjach metra). Obie linie zawiozą nas do głównego dworca autobusowego Abu Dhabi.

Po wyjściu głównymi drzwiami z centralnego dworca autobusowego w Abu Dhabi, tuż przed sobą zobaczymy niepozorny przystanek autobusowy (oznaczyłem go na mapie na fioletowo). Pod Wielki Meczet Szejka Zayeda zawiezie nas autobus linii 054 kursujący co 30 minut.

Centralny dworzec autobusowy w Abu Dhabi
Centralny dworzec autobusowy w Abu Dhabi

Podobnie jak w Dubaju, za przejazd nie można zapłacić w autobusie – należy wcześniej zaopatrzyć się w miejską kartę Abu Dhabi. Tymczasowa karta Hafilat jest ważna 14 dni, a jej wydanie kosztuje 5 AED. Pojedynczy przejazd komunikacją miejską kosztuje w tym mieście 2 AED (2 zł). Jeśli planujemy tylko przejazd do meczetu, to wystarczy doładować ją kolejnymi 5 AED – łącznie zapłacimy więc 10 AED. Kartę można kupić w automatach na dworcu autobusowym.

Elektroniczny bilet należy przyłożyć do czytnika dwa razy – przy wejściu i wyjściu z autobusu.

Zwiedzanie Wielkiego Meczetu w Abu Dhabi

Gdy po wyjściu z autobusu zobaczymy na horyzoncie białe meleksy to mamy szczęście – załapaliśmy się na darmową podwózkę pod same wejścia na teren meczetu. Służby zarządzające kompleksem dbają o to, aby turyści i wierni nie nadkładali zbędnych kilometrów. Po zakończonym zwiedzaniu pracownicy odwieźli nas na przystanek autobusowy łagodząc tym samym skutki ogromnego upału, który we wrześniu jest tu codziennością.

Zwiedzanie jest całkowicie darmowe.

Wejście do sali modlitewnej Wielkiego Meczetu w Abu Dhabi

W każdym meczecie obowiązują bardzo podobne zasady dotyczące wymaganego stroju i zachowania się. Przechodząc przez punkty kontrolne zlokalizowane w białych namiotach, będziemy przeskanowani przez bramki wykrywające metale. Większy bagaż musi być pozostawiony w darmowym depozycie. Na teren meczetu nie można wnosić jedzenia ani napojów. Nie uchowały się nawet moje dwa banany, które również musiały wylądować w depozycie.

Kobiety bezwzględnie muszą zakryć swoje włosy i nogi. Nie dopuszczalne są również bluzki na krótki rękaw. Jeśli odwiedzająca meczet kobieta nie jest odpowiednio przygotowana pod względem ubioru, na miejscu można za darmo wypożyczyć abayę, która szczelnie zakryje wszystko, co zakazane. Podobno jest w niej niemiłosiernie gorąco.

Abaya wypożyczona w Wielkim Meczecie Szejka Zayeda w Abu Dhabi
Natalia ubrana w abayę z meczetowej wypożyczalni

Mężczyźni nie muszą zakrywać głowy ani nosić bluzek z długim rękawem, niedopuszczalne jest jednak odsłanianie nóg. Krótkie spodenki odpadają. Ubrania zarówno kobiet, jak i mężczyzn powinny być luźne, aby nie eksponować nadmiernie żadnej części ciała.

Na terenie meczetu nie wolno palić ani korzystać z telefonów komórkowych. Robienie zdjęć smartfonem jest akceptowalne, rozmowy przez niego – nieszczególnie.

Kolumnada Wielkiego Meczetu w Abu Dhabi

Cześć zasadniczą meczetu, czyli dziedziniec i salę modlitewną, zwiedzamy boso (skarpetki są dopuszczalne, chociaż nie jest to do końca w zgodzie z zasadami obowiązującymi muzułmanów). Buty zostawiamy na wspólnych stojakach. Nie powinniśmy obawiać się o kradzież – taki czyn na terenie meczetu to poważne świętokradztwo i żaden muzułmanin się na to raczej nie odważy.

Marmur w dzień mojego zwiedzania tak się nagrzał, że spacerując boso czułem się jak fakir stąpający po rozżarzonym węglu.

Kwiatowe motywy w Wielkim Meczecie w Abu Dhabi

Dobra rada – jeśli chcecie w słoneczny dzień zobaczyć cokolwiek na zewnątrz, weźcie ze sobą przeciwsłoneczne okulary. Albedo (pamiętam to mądre słowo z geografii) jest tak duże, że odbite światło błyskawicznie was oślepi i pobyt na terenie meczetu spędzicie z absolutnie przymkniętymi oczami.

Informacje praktyczne

 • Wielki Meczet Szejka Zayeda jest udostępniony do zwiedzania za darmo.
 • Obiekt otwarty jest codziennie od 9:00 do 22:00 z wyjątkiem piątków, kiedy zwiedzać go można między 16:30 a 22:00. W czasie Ramadanu meczet otwarty jest od soboty do czwartku w godzinach od 9:00 do 13:00. W ramadanowe piątki jest zamknięty dla zwiedzających.
 • Na terenie meczetu obowiązują muzułmańskie zasady stosownego ubioru i zachowania. Obiekt jest miejscem świętym dla wyznawców islamu – należy zachowywać się w taki sposób, aby nie zakłócać innym przeżycia duchowego.
 • Na zwiedzanie meczetu warto poświęcić od 1,5 do 2 godzin.
 • W otoczeniu Wielkiego Meczetu nie ma punktów gastronomicznych – tych należy szukać w centrum Abu Dhabi. Warto przekąsić coś i zadbać o uzupełnienie płynów przed rozpoczęciem zwiedzania. Picie i jedzenie w meczecie jest zabronione.
 • Jeśli zatrzymujecie się w Abu Dhabi na noc, polecam sprawdzony przeze mnie nocleg w hotelu Ramada Abu Dhabi Corniche. W cenie noclegu macie dostęp do basenu na dachu hotelu (!!) i strefy SPA. Za pokój dwuosobowy zapłaciłem ok. 100 zł za noc, co jest naprawdę dobrą ceną.
Dziedziniec Wielkiego Meczetu w Abu Dhabi

Dołącz do społeczności bloga!

 1. Odwiedź fanpage Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Zerknij na profil @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się do newslettera, aby szybko dostawać informacje o podróżniczych okazjach i ciekawych materiałach. Za darmo dostaniesz ode mnie ebooka “Jak samodzielnie zaplanować podróż”!
Podpis
Autor artykułu: Bartek Dziwak

Bartek Dziwak

Pretendujący do bycia podróżnikiem pracownik na etacie, który stara się wycisnąć jak cytrynę każdą wolną chwilę i spędzić ją w podróży - to chyba moja najlepsza charakterystyka.
Kiedyś zakochałem się w wolności, jaką daje podróżowanie. Od tego czasu nie potrafię się zatrzymać.

4 komentarzy do “Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi – biały klejnot Emiratów”

Zostaw swój komentarz