Wielki Meczet Szejka Zajida w Abu Dhabi - czy WARTO go odwiedzić w czasie zwiedzania Abu Dhabi?

10 lutego 2019
(aktualizacja: 31 lipca 2022)

Cześć! Chcesz oszczędzić czas na planowaniu podróży i podróżować bez stresu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Wjeżdżając do Abu Dhabi, nie sposób nie zauważyć najbardziej charakterystycznej budowli miasta - Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda. To największy meczet kraju, zbudowany ku pamięci pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wycieczka do Abu Dhabi i zwiedzanie Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda to obowiązkowy punkt wizyty w Emiratach.

Co znajdziesz w artykule?

 • ciekawostki związane z budową meczetu,
 • rekordy budowlane, które posiada Wielki Meczet Szejka Zayeda,
 • wskazówki dotyczące dojazdu do meczetu,
 • informacje o zwiedzaniu Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda,
 • informacje praktyczne o Abu Dhabi i propozycje noclegów.
Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi
Już po wyjściu z autobusu ogrom Wielkiego Meczetu przytłacza

Dlaczego i jak powstał Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi?

Widok lśniącego w palącym słońcu białego marmuru i zdobień, w które upchano kilogramy złota wysokiej próby to jedno z najmocniejszych wspomnień ze zwiedzania Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Warto chociaż na jeden dzień zajrzeć do stolicy kraju - Abu Dhabi.

Z inicjatywą budowy olbrzymiego meczetu wyszedł ówczesny prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejk Zayed bin Sultan Al Nahyan. Jego polityczna aktywność doprowadziła do zjednoczenia siedmiu niezależnych emiratów leżących nad Zatoką Perską i utworzenia w 1971 r. kraju, który dzisiaj jest dla nas synonimem m.in. prężnego, postępującego w zawrotnym tempie rozwoju.

WIELKA MAPKA ATRAKCJI DUBAJU

Kup interaktywną mapkę atrakcji, muzeów, plaż, świetnych kawiarni i restauracji oraz najlepszych noclegów w Dubaju.

Zwiedzaj Dubaj z wygodną mapką, która kosztuje... mniej niż kawa.

Szejk Zayed jest dla obywateli Emiratów bohaterem, któremu przypisuje się rolę ojca narodu.

Wyrażona przez niego wola budowy meczetu, który miał być perłą w koronie stolicy kraju, spotkał się z olbrzymią aprobatą. Celem nadrzędnym budowy była chęć zjednoczenia zróżnicowanego świata islamu pod wartościami nowoczesnej architektury i sztuki.

Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi - widok z ogrodów
Przestrzeń dookoła dziedzińca meczetu jest zaaranżowana jako ogród

Budowa rozpoczęła się w 1996 r. i trwała przez aż 11 lat. Plac budowy o powierzchni przekraczającej 12 hektarów zlokalizowano we wschodniej części miasta, tuż za mostami łączącymi wyspę Abu Dhabi ze stałym lądem.

Włączając obszar ogrodów i parkingów, kompleks meczetu zajmuje aż 22 hektary. Budynki ustawiono na sztucznie usypanym wzniesieniu, 9 metrów nad poziomem gruntu. Głównym architektem świątyni był Syryjczyk Yousef Abdelky.

Budowa była olbrzymim przedsięwzięciem logistycznym - pracowało przy niej ponad 3000 robotników z aż 38 firm podwykonawczych. Generalnym wykonawcą była włoska firma Impregilo. Ostateczne koszty budowy zamknęły się w niewyobrażalnych 545 000 000 $. Budowę ukończono w 2007 r., 3 lata po śmierci fundatora przedsięwzięcia.

Kompleks Wielkiego Meczetu stał się miejscem, gdzie wybudowano mauzoleum szejka Zayeda. Złożenie jego ciała na terenie meczetu było pierwszą uroczystością, jaka zdarzyła się w tym miejscu po zakończeniu budowy. Trudno o lepsze uczczenie pamięci i zasług pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zdjęcia obrazujące proces budowy meczetu opublikował Huffington Post.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Liczby i rekordy związane z budową Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda

Wielki Meczet Szejka Zayeda może się pochwalić kilkoma rekordami budowlanymi.

Jest rekordzistą Guinessa w trzech kategoriach:

 • największa na świecie kopuła (chociaż zależy to od przyjętych kryteriów),
 • największy na świecie ręcznie tkany dywan,
 • największy na świecie żyrandol.

Światynia jest największym meczetem Zjednoczonych Emiratów Arabskich i 8. największym meczetem świata.

Jako jeden z nielicznych w tym kraju, jest otwarty również dla osób niebędących muzułmanami. W Dubaju otwarty dla zwiedzających jest tylko meczet Jumeirah.

Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi - widok z dziedzińca
Dziedziniec może pomieścić nawet 40 000 wiernych

Średnica zewnętrzna rekordowej kopuły to 85 metrów. Posiadanie przez meczet Szejka Zayeda tak mocnego architektonicznego akcentu nie spowodowało, że architekci spoczęli na laurach.

Kompleks posiada łącznie 82 kopuły, których spiczaste zwieńczenia ozdobione są 24-karatowym złotem. Postarajcie się oswoić ze złotem - budowniczowie nie szczędzili go podczas prac wykończeniowych. Wewnętrzna sala modlitewna zbudowana jest na planie prostokąta o wymiarach 55 na 50 metrów.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Abu Dhabi i wybierz najlepszą ofertę

Przestrzeń poprzecinana jest aż 96 kolumnami, przepięknie zdobionymi przez kwiatowe motywy wymalowane na białym marmurze. Źródła podają podejrzanie dokładne wartości - w sali modlitewnej powinno się zmieścić dokładnie 7126 wiernych. Metodologia badania pozostaje nieznana.

Wnętrze sali modlitewnej Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda w Abu Dhabi
Olbrzymie żyrandole wysadzane kryształami wiszące w głównej sali modlitewnej

Jeden z trzech olbrzymich żyrandoli, a przy okazji światowy rekordzista pod względem rozmiarów, ma 15 metrów wysokości i waży 12 ton.

Wysadzany tysiącami kryształów od Svarovskiego i ociekający złotem żyrandol kosztował 30 milionów dirhamów, czyli nieco ponad 30 milionów złotych. Za jeden żyrandol. Do złocenia ich wszystkich zużyto 40 kg 24-karatowego złota.

Ozdobny żyrandol w sali modlitewnej Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda w Abu Dhabi

Podziwiając ogrom kopuły i przepych w zdobieniach żyrandoli, będziemy z przyjemnością stąpać gołymi stopami po miękkim, przepięknym dywanie.

Jego powierzchnia to aż 5600 metrów kwadratowych, co czyni go największym na świecie, ręcznie tkanym dywanem. W jego tworzeniu udział miało 1200 tkaczy, a prace zajęły im 2 lata. Głównym projektantem był Irańczyk Ali Qaliqi. Stworzony z ponad 2 miliardów splotów dywan waży niebagatelne 47 ton.

Największy na świecie dywan w Wielkim Meczecie Szejka Zayeda w Abu Dhabi

Warto zwrócić też uwagę na przepięknie zdobiony mihrab, czyli półokrągłą niszę wskazującą modlącym się kierunek Mekki. Na ścianach wypisano jednym z najstarszych rodzajów arabskiej kaligrafii 99 cech Allaha, a to wszystko wkomponowano w kwiatowe motywy.

Wielki Meczet Szejka Zayeda
Mihrab z skomponowanymi w kwiatowe zdobienia z 99 cechami Allaha

Wychodząc na dziedziniec meczetu, znajdziemy się w wypełnionej aż 1048 kolumnami przestrzeni, która może pomieścić ok. 40 000 modlących się. Z każdego z czterech rogów dziedzińca ku niebu wyrastają strzeliste 107-metrowe minarety.

Są bardzo ciekawe architektoniczne, przynajmniej dla mojego amatorskiego oka - u podstawy są kwadratowe, następnie przechodzą w ośmiokąt, aby u szczytu być już koliste. Do budowy kompleksu Wielkiego Meczetu zużyto 100 000 ton białego, starannie wyselekcjonowanego marmuru z Grecji, Włoch i Macedonii.

Jedziesz za granicę? Zaoszczędź DUŻO na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve możesz wymieniać waluty za granicą po najniższym możliwym kursie, znacznie taniej niż wymiana pieniędzy w kantorze. Korzystanie z karty jest bezpłatne

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Jak dojechać do Wielkiego Meczetu w Abu Dhabi?

Do Abu Dhabi można bardzo łatwo dojechać z Dubaju. W zależności od tego, w jakiej części Dubaju się znajdujemy, do wyboru mamy dwie bezpośrednie linie autobusów - E100 oraz E101.

Kolumnada w Wielkim Meczecie Szejka Zayeda w Abu Dhabi
Gra lustrzanych odbić dziedzińcowej kolumnady

Przebywający na północy Dubaju - w dzielnicach Deira, Bur Dubai, Jumeirah, powinno zdecydować się na skorzystanie z dworca autobusowego Al Ghubaiba Bus Station, skąd odjeżdża bus E100. Tuż przy dworcu znajduje się stacja metra Al Ghubaiba. Autobus pokonuje trasę do Abu Dhabi w 2 godziny.

Południową część miasta obsługuje dworzec zlokalizowany przez stacji metra Ibn Battuta. Stąd odjeżdżają do Abu Dhabi autobusy linii E101. Cel osiągają po 1,5 godziny jazdy.

Dziedziniec Wielkiego Meczetu

Przejazd z Dubaju do Abu Dhabi kosztuje 25 AED (25 zł) niezależnie od dworca, z którego rozpoczniemy podróż. Biletów nie można kupić u kierowcy - muszą być one zakodowane na elektronicznych kartach miejskich Dubaju (można je kupić na dworcach autobusowych i stacjach metra). Obie linie zawiozą nas do głównego dworca autobusowego Abu Dhabi.

Po wyjściu głównymi drzwiami z centralnego dworca autobusowego w Abu Dhabi, tuż przed sobą zobaczymy niepozorny przystanek autobusowy. Pod Wielki Meczet Szejka Zayeda zawiezie nas autobus linii 054 kursujący co 30 minut.

Centralny dworzec autobusowy w Abu Dhabi
Centralny dworzec autobusowy w Abu Dhabi

Podobnie jak w Dubaju, za przejazd nie można zapłacić w autobusie - należy wcześniej zaopatrzyć się w miejską kartę Abu Dhabi. Tymczasowa karta Hafilat jest ważna 14 dni, a jej wydanie kosztuje 5 AED. Pojedynczy przejazd komunikacją miejską kosztuje w tym mieście 2 AED (2 zł).

Jeśli planujemy tylko przejazd do meczetu, to wystarczy doładować ją kolejnymi 5 AED - łącznie zapłacimy więc 10 AED. Kartę można kupić w automatach na dworcu autobusowym. Elektroniczny bilet należy przyłożyć do czytnika dwa razy - przy wejściu i wyjściu z autobusu.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Abu Dhabi i wybierz najlepszą ofertę

Zwiedzanie Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda w Abu Dhabi

Gdy po wyjściu z autobusu zobaczymy na horyzoncie białe meleksy to mamy szczęście - załapaliśmy się na darmową podwózkę pod same wejścia na teren meczetu. Służby zarządzające kompleksem dbają o to, aby turyści i wierni nie nadkładali zbędnych kilometrów.

Po zakończonym zwiedzaniu pracownicy odwieźli nas na przystanek autobusowy łagodząc tym samym skutki ogromnego upału, który we wrześniu jest tu codziennością. Zwiedzanie jest całkowicie darmowe.

Wejście do sali modlitewnej Wielkiego Meczetu w Abu Dhabi

W każdym meczecie obowiązują bardzo podobne zasady dotyczące wymaganego stroju i zachowania się. Przechodząc przez punkty kontrolne zlokalizowane w białych namiotach, będziemy przeskanowani przez bramki wykrywające metale.

Większy bagaż musi być pozostawiony w darmowym depozycie. Na teren meczetu nie można wnosić jedzenia ani napojów. Nie uchowały się nawet moje dwa banany, które również musiały wylądować w depozycie. Kobiety bezwzględnie muszą zakryć swoje włosy i nogi. Niedopuszczalne są również bluzki na krótki rękaw.

Jeśli odwiedzająca meczet Szejka Zayeda kobieta nie jest odpowiednio przygotowana pod względem ubioru, na miejscu można za darmo wypożyczyć abayę, która szczelnie zakryje wszystko, co zakazane. Podobno jest w niej niemiłosiernie gorąco.

Abaya wypożyczona w Wielkim Meczecie Szejka Zayeda w Abu Dhabi
Natalia ubrana w abayę z meczetowej wypożyczalni

Mężczyźni nie muszą zakrywać głowy ani nosić bluzek z długim rękawem, niedopuszczalne jest jednak odsłanianie nóg. Ubrania zarówno kobiet, jak i mężczyzn powinny być luźne, aby nie eksponować nadmiernie żadnej części ciała.

Na terenie meczetu nie wolno palić ani korzystać z telefonów komórkowych. Robienie zdjęć smartfonem jest akceptowalne, rozmowy przez niego - nieszczególnie.

Kolumnada Wielkiego Meczetu w Abu Dhabi

Cześć zasadniczą meczetu, czyli dziedziniec i salę modlitewną, zwiedzamy boso (skarpetki są dopuszczalne, chociaż nie jest to do końca w zgodzie z zasadami obowiązującymi muzułmanów).

Buty zostawiamy na wspólnych stojakach. Nie powinniśmy obawiać się o kradzież - taki czyn na terenie meczetu to poważne świętokradztwo i żaden muzułmanin się na to raczej nie odważy. Marmur w dzień mojego zwiedzania tak się nagrzał, że spacerując boso czułem się jak fakir stąpający po rozżarzonym węglu.

Kwiatowe motywy w Wielkim Meczecie w Abu Dhabi
Dziedziniec Wielkiego Meczetu w Abu Dhabi

Dobra rada - jeśli chcecie w słoneczny dzień zobaczyć cokolwiek na zewnątrz, weźcie ze sobą przeciwsłoneczne okulary. Albedo jest tak duże, że odbite światło błyskawicznie was oślepi i pobyt na terenie meczetu spędzicie z absolutnie przymkniętymi oczami.

Gdzie spać? Propozycje noclegów w Abu Dhabi

Jeśli planujesz wizytę w Abu Dhabi tylko po to, aby zobaczyć Wielki Meczet Szejka Zayeda, to nocleg w mieście nie będzie konieczny. Ja zdecydowałem się na 1 noc w stolicy Emiratów, żeby pospacerować po mieście i zwrócić uwagę na to, jak bardzo różni się ona od Dubaju.

Propozycje noclegów w Abu Dhabi:

 • Ramada Abu Dhabi Corniche - to hotel, w którym zatrzymaliśmy się na jedną noc w Abu Dhabi. Dostęp do basenu na dachu hotelu i strefy SPA. 
 • Nehal Hotel - hotel w standardzie zachodnioeuropejskim. Oferuje wszystko, czego potrzeba do wygodnego odpoczynku, a przy okazji nie kosztuje dużo. Dobra lokalizacja, niedaleko stąd do wód Zatoki Perskiej.

Informacje praktyczne o Wielkim Meczecie Szejka Zayeda

 • Wielki Meczet Szejka Zayeda jest udostępniony do zwiedzania za darmo.
 • Obiekt otwarty jest codziennie od 9:00 do 22:00 z wyjątkiem piątków, kiedy zwiedzać go można między 16:30 a 22:00. W czasie Ramadanu meczet otwarty jest od soboty do czwartku w godzinach od 9:00 do 13:00. W ramadanowe piątki jest zamknięty dla zwiedzających.
 • Na terenie meczetu obowiązują muzułmańskie zasady stosownego ubioru i zachowania. Obiekt jest miejscem świętym dla wyznawców islamu - należy zachowywać się w taki sposób, aby nie zakłócać innym przeżycia duchowego.
 • Na zwiedzanie meczetu warto poświęcić od 1,5 do 2 godzin.
 • W otoczeniu Wielkiego Meczetu nie ma punktów gastronomicznych - tych należy szukać w centrum Abu Dhabi. Warto przekąsić coś i zadbać o uzupełnienie płynów przed rozpoczęciem zwiedzania. Picie i jedzenie w meczecie jest zabronione.

Podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich - o czym powinieneś pamiętać?

Jak każda podróż za granicę, wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wymaga odpowiednich przygotowań i zaplanowania kilku ważnych spraw. Pomyślałem więc, że powtórzę Ci raz jeszcze najważniejsze kroki, o których warto pamiętać przed wyjazdem.

Poniżej wypisałem wszystkie ważne kroki, o których powinieneś pamiętać przed podróżą do ZEA. Zajmij się nimi odpowiednio wcześniej, żeby nie martwić się niepotrzebnie chwilę przed wyjazdem, że niektóre sprawy nadal nie są załatwione.

Sprawdź aktualne warunki wjazdu do ZEA na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty korzystając z multiwyszukiwarki Momondo.

Wykup ubezpieczenie podróży, a wcześniej sprawdź jego koszty w darmowym kalkulatorze.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii ZEA, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.

Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał kolejne punkty ZEA.

Ciesz się wyjazdem! Życzę Ci udanej podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Zwiedzanie Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda to przygoda, która zajmie maksymalnie 2 godziny. Mogę się jednak założyć, że jeśli do niego trafisz, to jeszcze przez wiele lat będziesz doskonale pamiętał ten dzień. Daj mi proszę znać w komentarzach, jakie wrażenie zrobił na Tobie ten meczet.

WIELKA MAPKA ATRAKCJI DUBAJU

Kup interaktywną mapkę atrakcji, muzeów, plaż, świetnych kawiarni i restauracji oraz najlepszych noclegów w Dubaju.

Zwiedzaj Dubaj z wygodną mapką, która kosztuje... mniej niż kawa.

Przydały Ci się moje wskazówki? Możesz wesprzeć moją pracę i bloga stawiając mi wirtualną kawę. Najniższa wpłata to 5 zł. Dziękuję Ci za docenienie mojej pracy! ;) 

Przygotuj się do podróży - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże:

 • wygodne butyMerrell Moab 2 - sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach,
 • plecakQuechua Arpenaz NH100 - korzystam z taniego modelu, który sprawdził się w każdych warunkach i mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowyQuechua Forclaz 70 - w sam raz na dłuższe podróże; mieści się w nim wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • kurtkaOuthorn HOZ17 KUMT600 - polubiłem się z moją tą dwufunkcyjną kurtką; sprawdza się w zimie, a po odpięciu wewnętrznej warstwy również wiosną i jesienią,
 • ręcznik szybkoschnącyNabaiji XL 110x175 cm oraz Nabaiji S 39x55 cm - szybkoschnące ręczniki idealne, jeśli chcesz ruszyć rano w trasę z suchutkim ręcznikiem zajmującym mało miejsca,
 • termosCamelBak MultiBev - najlepszy termos, jakiego używałem; to butelka termiczna z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką, 
 • telefon: iPhone 13 Pro + iPhone XS - dzięki temu zestawowi powstaje sporo zdjęć do artykułów i prawie wszystkie treści w social media; telefon to mój drugi mózg w podróży,

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest

12 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze