19 atrakcji Albanii i ciekawych miejsc, które warto zwiedzić

Aktualizacja: 15 stycznia 2025 r.
Albania wakacje urlop atrakcje co zobaczyć morze Adriatyk góry plaże
Albania wakacje urlop atrakcje co zobaczyć morze Adriatyk góry plaże

Szukasz najciekawszych atrakcji Albanii, które warto zobaczyć na wakacje? Albania to często wybierany przez turystów kraj nad Adriatykiem i Morzem Śródziemnym. Jest tu taniej niż w Chorwacji i Czarnogórze, natura jest bardziej dzika, a atmosfera luźniejsza i bardziej swojska. Zwiedzanie Albanii to plaże, kurorty i wioski nad Adriatykiem i na Riwierze Albańskiej, zabytkowe miasta z listy UNESCO, piękne jeziora Szkoderskie i Ochrydzkie, malownicze góry i ciekawa stolica Albanii – Tirana. A to nadal nie wszystkie atrakcje, które warto zobaczyć.

Przygotowałem artykuł z 19 ciekawymi miejscami, które warto zwiedzić w czasie urlopu i wakacji. Zwiedzaliśmy Albanię na własną rękę, robiąc setki kilometrów autem wynajętym na lotnisku w Tiranie.

Poza najważniejszymi, obowiązkowymi do zobaczenia miejscami, podrzucę też nieoczywiste i nietypowe pomysły na zwiedzanie Albanii. Twoje wakacje i urlop będą dzięki temu ciekawsze.

Dlaczego warto odwiedzić Albanię? Komu się tu spodoba?

Albania to różnorodny kraj, w którym coś dla siebie powinni znaleźć miłośnicy różnych form wakacyjnego odpoczynku. W kraju o wielkości województwa wielkopolskiego znajdzie się sporo atrakcji dla miłośników dzikiej przyrody i dziewiczych krajobrazów. Na wybrzeżu Adriatyku góry spotykają się z morzem, przez co widoki są malownicze. Ucieczką od zatłoczonego w lecie wybrzeża są Jeziora Szkoderskie i Ochrydzkie, na których można uprawiać sporty wodne i zwiedzać naturalne atrakcje okolicy.

Ważną atrakcją Albanii są też góry, które przyciągają miłośników trekkingu po niezatłoczonych, często dzikich szlakach np. w Górach Przeklętych, czyli “albańskich Alpach”, przyciągają entuzjastów trekkingu. Stosunkowo niska komercjalizacja (w porównaniu np. z Chorwacją) powoduje, że atmosfera w Albanii jest autentyczna i sielska.

Miłośnicy historii znajdą w Albanii dwa wyróżniające się miasta wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – Berat (miasto tysiąca okien) i Gjirokastrę (miasto kamiennych dachów). Oba oferują sporo zabytków, atmosferę ciasnych uliczek Starego Miasta i rozległe widoki na okolicę. Na liście UNESCO jest też starożytne miasto Butrint niedaleko znanego kurortu – Sarandy.

Pomimo takiego bogactwa atrakcji, Albania jest nadal bardziej budżetowym wyborem na wakacje na własną rękę niż Chorwacja czy sąsiadująca z nią Czarnogóra. Lokalna kuchnia jest prosta, ale smaczna i bardzo zdrowa, bo opiera się na ekologicznych i świeżych składnikach. Myślę, że wakacje w Albanii to dobry wybór. Sprawdźmy, jakie atrakcje i miejscowości warto więc zobaczyć.

Jak zwiedzać Albanię?

Najciekawsze atrakcje w Albanii możesz zwiedzić na kilka sposobów:

  • na własną rękę – korzystając z listy najciekawszych miejsc Albanii, którą przeczytasz niżej w tym przewodniku,
  • z pomocą mapy atrakcji Albanii na telefonie – możesz skorzystać z mapy, na której znajdziesz ciekawe miejsca, atrakcje i polecane restauracje i noclegi w różnych zakątkach Albanii,
  • łącząc samodzielne zwiedzanie i wycieczki z lokalnymi przewodnikami – możesz dużą część kraju zwiedzić sam, ale kilka najciekawszych zakątków możesz poznać słuchając opowieści lokalnych przewodników albo biorąc udział w interesującej aktywności (nurkowanie, rejsy statkami, kursy gotowania, rafting, itp.),
  • wypożyczając samochód – moim zdaniem najlepsza opcja na zwiedzanie Albanii. Właśnie tak zwiedzałem ten kraj i nie zamieniłbym tej opcji na żadną inną. Dotarłem do masy ciekawych miejsc, mogłem zjechać w dowolnym miejscu i zwiedzać mniej popularne, spokojne i piękne atrakcje. Auto wynająłem na lotnisku i nie miałem żadnych problemów z odbiorem i zwrotem. Niżej lista aut z wypożyczalni, z której korzystałem.

1. Riwiera Albańska

Riwiera Albańska to część wybrzeża rozciągająca się od południowych granic Parku Narodowego Llogara po miejscowość Lukova. Jeśli podczas swoich wakacji w Albanii planujesz dużo czasu poświęcić na plażowanie, ten region będzie świetnym wyborem.

Możesz zdecydować się np. na plaże Palasës, Drimadhë czy Jalës. Wszystkie znajdują się blisko siebie, pomiędzy Parkiem Narodowym Llogara a miejscowością Borsh. Poza długimi plażami, Riwiera Albańska słynie też z malowniczych, małych miejscowości z historyczną zabudową, które przyjemnie i szybko się zwiedza.

Albania Dhermi widok na domki chłopak
Dhërmi to jedna z najbardziej uroczych miejscowości wybrzeża Albanii, jakie miałem okazję zwiedzać

Zatrzymaj się też w jednej z położonych na Riwierze Albańskiej wiosek, np. Dhërmi, gdzie znajdziesz miejsca do plażowania w połączeniu z ciekawymi formacjami skalnymi. Ładną miejscowością na Riwierze Albańskiej jest też Himarë z szerokimi plażami i ruinami zamku na wzgórzu. Na terenie zamku znajdziesz kościółek i cerkiew z barwnymi freskami i obejrzysz ładną panoramę na okolicę. Jeśli chcesz bardziej aktywnie spędzić czas, znajdziesz tam też okazję na nurkowanie czy wycieczki łodzią.

Podczas wizyty na Riwierze Albańskiej zatrzymaj się w Porto Palermo i zwiedź położony na wyspie zamek. Do wszystkich tych miejsc dojedziesz drogą SH8. To główna trasa biegnąca wzdłuż Riwiery Albańskiej, gdzie zobaczysz widoki zarówno na morze, jak i górski krajobraz. Moim ulubionym punktem całej drogi jest górny odcinek Przełęczy Llogara położona na wysokości 1000 m n. p. m. z powyginanymi od wiatru drzewami. Droga SH8 bywa wąska i kręta, ale przy ostrożnej jeździe, bez problemu pokonasz ją zwykłym autem z wypożyczalni.

Praktyczna wskazówka od nas: Większość plaż na Riwierze Albańskiej jest pokryta żwirkiem. Wybierając się tam, pamiętaj o zaopatrzeniu się w buty do wody – możesz to zrobić przed wyjazdem lub już na miejscu, w jednym z lokalnych sklepików.

Polecane noclegi: Na Riwierze Albańskiej polecam zatrzymanie się w jednej z miejscowości i traktowanie jej jako bazy wypadowej do okolicznych atrakcji. Dobrym wyborem będzie Oscar’s Apartments Drymades w Dhërmi, usytuowane w pobliżu plaży lub ELÉA Guesthouse w Himarë, z widokiem na morze.

2. Blue Eye niedaleko Sarandy

Blue Eye pojawia się na wszystkich listach najważniejszych atrakcji Albanii. Blue Eye to nieduże jeziorko z krystalicznie czystą, górską wodą, która zasila rzekę Bistricë wpadającą do morza w okolicach Sarandy. Sława wzięła się od lazurowego i błękitnego koloru wody. Warto tu przyjechać po drodze z Sarandy do Gjirokastry i potraktować jako naturalny przystanek i okazję do odpoczynku.

Albania Blue Eye z drona

Całość wygląda najlepiej z góry, więc nie zapomnij wejść na niewielki taras widokowy. Turyści skaczą z niego do zimnej wody jeziora, co wygląda widowiskowo, bo… najpierw trzeba się wdrapać na niewielkie drzewo. Obok działa punkt z pamiątkami i restauracja, przy której można wynająć drewniany domek letniskowy. Nie polecam, bo od rana do wieczora jest tu tłoczno i głośno, trudno więc o odpoczynek.

Praktyczna wskazówka od nas: Samochodem możesz dojechać do parkingu zaraz przy głównej drodze (lokalizacja na mapie: 39.91684387, 20.1816127) i liczącą sobie ok. 2 km resztę trasy przejść pieszo lub przejechać hulajnogą elektryczną (obok jest wypożyczalnia). Droga od parkingu jest po remoncie i na chodniku wyznaczona jest ścieżka rowerowa. Spacer idzie szybko i nie jest wymagający.

3. Gjirokastra – miasto z listy UNESCO

Gjirokastra, wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, to miasto o bogatej historii i architekturze. Wyróżnia się swoją XII-wieczną zabudową Starego Miasta z czasów osmańskich. Domki z charakterystycznymi, kamiennymi dachami i strome uliczki malowniczo wkomponowują się w górski krajobraz. Miasto leży na południu Albanii, około godzinę drogi samochodem z Sarandy.

Albania Gjirokastra bazar zamek

Główną atrakcją miasta jest zamek, który jest jedną z największych i najlepiej zachowanych fortec w całym kraju. We wnętrzu znajdziesz Narodowe Muzeum Uzbrojenia. Polecam ci odwiedzić zamek również dla widoków z jego murów na miasto, dolinę i wzgórza. Po drodze do zamku zatrzymaj się na dłużej na Starym Mieście, szczególnie na Starym Bazarze – miejscu pełnym sklepików i straganów z wyrobami lokalnych rzemieślników dobrymi na pamiątkę z Albanii.

Ciekawym punktem do odwiedzenia jest też dawny bunkier Envera Hodży, tzw. Tunel Zimnej Wojny. Obecnie jest w nim muzeum, prezentujące historię tego okresu w Albanii i życie w bunkrach. W Gjirokastrze znajduje się wiele kawiarni i restauracji, gdzie możesz spróbować dań kuchni albańskiej, podziwiając jednocześnie widoki. Miasto słynie również z wyrobów rzemieślniczych, np. przedmiotów ze srebra i wyplatanych dywanów.

Albania Gjirokastra zamek z drona

Charakterystyczne dla regionu są też produkty drewniane – możesz nawet wziąć udział w warsztatach rzeźbienia w drewnie, a własnoręcznie wykonany wyrób będzie świetną pamiątką z wyjazdu do Albanii, tak samo jak przedmioty od lokalnych artystów.

Praktyczna wskazówka od nas: Najlepiej odwiedzić popularne miejsca w Gjirokastrze wcześnie rano lub późnym popołudniem, żeby uniknąć tłumów turystów (szczególnie jeśli odwiedzasz Albanię w sezonie). Na zamek warto pójść w okolicy wschodu lub zachodu słońca, żeby cieszyć się wyjątkowym widokiem na okolicę.

Polecane noclegi: Gjirokastra jest chętnie odwiedzana przez turystów, dlatego znajdziesz tu sporo dobrych noclegów. My wybraliśmy Guest House Garden z pięknym widokiem na twierdzę i przyjemnym ogrodem, skąd do Starego Miasta mieliśmy 10 min spacerem. Jeśli wolisz bardziej budżetową opcję, polecam Miziri Guest House, również ze świetną lokalizacją i widokiem oraz miłą obsługą.

4. Berat – miasto z listy UNESCO

Berat, znany jako “miasto tysiąca okien“, to kolejne zabytkowe miasto na Liście światowego dziedzictwa UNESCO w Albanii. Jego unikalny układ architektoniczny z domami na zboczach wzgórza tworzy wyjątkowy krajobraz i sprawia wrażenie, jakby domki były budowane jeden na drugim. Spacerując uliczkami Starego Miasta, możesz podziwiać piękne, białe domy z drewnianymi okiennicami i detalami, kontrastujące z zielonymi górami i nadające miastu unikalną atmosferę.

Albania Berat białe domki

Jedną z ważnych atrakcji miasta jest Twierdza Berat, zbudowana na szczycie wzgórza. Zobaczysz stamtąd najlepsze widoki na miasto i okolicę. Inne atrakcje, które warto zwiedzić w Beracie to Muzeum Onufrego, gdzie poznasz historię regionu oglądając imponującą kolekcję dzieł sztuki (najcenniejszym eksponatem jest oryginalny ikonostas z początków XIX wieku). Możesz też odwiedzić Muzeum Etnograficzne, pokazujące codzienne życie mieszkańców Beratu na przestrzeni lat – od średniowiecza po czasy osmańskie. 

Miłośnicy przyrody mogą wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Tomorri w pobliżu Beratu z malowniczymi krajobrazami i wodospadem Sotira. Koło Cerkwi Trójcy Świętej na terenie twierdzy, znajdziesz jeden z najlepszych punktów widokowych na Berat i okolicę. Najlepiej wybrać się tam na zachód słońca. Odwiedź też Meczet Królewski w dzielnicy Mangalem, czyli jeden z najstarszych meczetów w całej Albanii. Znajdziesz tam dobrze zachowane freski i rozety z wersetami Koranu. 

Albania Berat Meczet Królewski uliczka

Będąc w Beracie, spróbuj tradycyjnych dań kuchni albańskiej w jednej z restauracji przy Bulevardi Republika – głównym deptaku miasta. Nam spodobało się w City Grill Berat, a szczególnie zasmakowało nam danie o nazwie dolma, czyli nadziewane ryżem liście winogron, serwowane z mięsem i warzywami.

Praktyczna wskazówka od nas: Odkryj Stare Miasto Beratu pieszo – większość znaczących atrakcji jest tu blisko siebie. Przechadzając się, będziesz mógł przyjrzeć się charakterystycznym budynkom i wąskim kamiennym uliczkom, wczuwając się w wyjątkową atmosferę miasta-muzeum. Możesz to zrobić na własną rękę lub wybrać jedną z dostępnych, pieszych wycieczek po Beracie z przewodnikiem.

Polecane noclegi: Berat jest popularnym kierunkiem na urlop w Albanii, dlatego znajdziesz tu sprawdzone i niedrogie noclegi. Wybraliśmy B&B Pelivani kilka minut od Meczetu Królewskiego. Z tarasu mieliśmy widok na białe domki z oknami. Jak na tak dobrą lokalizację, cena była atrakcyjna. Możesz wybrać też bardziej oddalony od centrum Guesthouse Niko i poznać mniej turystyczną część miasta.

5. Wybrzeże Jeziora Ochrydzkiego (Pogradec, Lin)

Jezioro Ochrydzkie to drugie największe jezioro Albanii i najgłębsze na całych Bałkanach, które znajduje się na granicy z Macedonią Północną. Chociaż jezioro bardziej kojarzy się z atrakcją Macedonii, jego albańską część jego wybrzeża oferuje sporo możliwości zwiedzania i relaksu, z dala od tłumów turystów.

Miejscowością, którą warto tam odwiedzić, jest znajdujący się nad brzegiem jeziora Pogradec. W malutkim, darmowym Muzeum Miejskim zgłębisz bogatą historię miasta i okolicy, podziwiając eksponaty sięgające do czasów neolitu. Wybierz się na spacer promenadą wzdłuż jeziora, żeby zobaczyć widoki i zanurzyć się w lokalnej atmosferze. Warto też wspiąć się na punkt widokowy się niedaleko portu w Pogradcu – z tej perspektywy zrobiło na mnie ogromne wrażenie. 

Albania Pogradec z drona

Inną malowniczą miejscowością nad Jeziorem Ochrydzkim jest Lin. Warto zatrzymać się tam na chwilę i odwiedzić punkt widokowy (lokalizacja na mapie: 41.06815087, 20.647428601) z pocztówkowym  krajobrazem. Moim zdaniem ta miejscowość, mimo że mniejsza i spokojniejsza, jest ciekawsza niż Pogradec – bardziej malownicza i przyjemniejsza, z kolorowymi łódkami zachęcającymi do wyruszenia na wody jeziora. 

Albania Pogradec deptak rower

Aby odkryć uroki tego obszaru, warto wynająć samochód albo rower, co umożliwi Ci swobodne przemieszczanie się między miejscowościami i cieszenie się pięknem jeziora. Na brzegu znajdują się spokojne plaże, idealne do relaksu i kąpieli, dlatego warto zabrać ze sobą ręcznik i strój kąpielowy.

Albania Lin uliczka pan z osiołkiem

Praktyczna wskazówka od nas: Możesz zobaczyć jezioro Ochrydzkie podczas jednodniowej wycieczki z Tirany i przejechać przy tej okazji przez granicę Albanii z Macedonią Północną. Nie będziesz musiał przejmować się logistyką związaną z przejazdem przez granicę wypożyczonym samochodem.

Polecane noclegi: Miejscowości Lin i Pogradec nie są według mnie na tyle ciekawe, żeby spędzać w nich dłuższy czas (raczej wybrałbym zatrzymanie się w nich na max. 1 nocleg). Ale jeśli chcesz spędzić tam parę dni, znajdziesz opcje noclegowe w lepszych cenach niż w nadmorskich kurortach, np. Nesti Relax Home (Lin) z ładnymi widokami lub Hotel Restaurant Savoja (Pogradec) z widokiem na jezioro i prywatną plażą.

6. Kanion Langarica i gorące źródła 

Kanion Langarica to jedno z najbardziej imponujących atrakcji naturalnych w Albanii, znajdujące się w Parku Narodowym Bredhi i Hotovës, w południowej Albanii. Jego formacje skalne, strome klify i błękitne wody rzeki Langarica tworzą malowniczy krajobraz, który zachwycił nas, jak tylko go zobaczyliśmy. To miejsce jest nazywane albańskim rajem aktywnego wypoczynku, dzięki trekkingom i ukrytym wodospadom.

Albania kanion Langarica most dziewczyna

Dobrą bazą wypadową do zwiedzania kanionu jest miejscowość Përmet. W jej okolicy znajdują się gorące źródła, a najbardziej znane z nich jest w Benja. To naturalne spa, które są doskonałym miejscem do relaksu i odprężenia się w ciepłych wodach mineralnych, nawet podczas gorszej pogody. Podczas kąpieli pamiętaj jednak o ostrożności, szczególnie jeśli woda jest bardzo gorąca. 

Kanion Langarica i gorące źródła stanowią fajną alternatywę dla miłośników natury i osób poszukujących nietypowych doświadczeń w trakcie podróży po Albanii. Są też świetną odskocznią od zatłoczonego w sezonie wybrzeża. Jeśli szukasz mocniejszych wrażeń, w Përmet znajdziesz rafting po rzece Vjosa, który dostarczy Ci dodatkową dawkę adrenaliny.

Albania Permet krajobraz

Praktyczna wskazówka od nas: W mieście Përmet sprzedaje się gliko, czyli rodzaj bardzo słodkiego przetworu. Do cukrowej zalewy w słoikach dodaje się owoce i warzywa, w połączeniu z orzechami. Gliko kupisz w sklepach spożywczych wyłącznie w tym regionie.

Polecane noclegi: Najlepszym miejscem na nocleg w okolicy Kanionu Langarica jest miejscowość Përmet. Nam spodobało się w Nako Guest House, położonym w centrum miasteczka. 

7. Saranda

Saranda jest jedną z największych miejscowości nadmorskich w Albanii. To także jedno z najchętniej wybieranych miast na urlop w całym kraju i baza wypadowa do zwiedzania m.in. Butrintu (atrakcja Albanii z listy UNESCO) czy greckiej wyspy Korfu. Mimo reputacji tłocznego kurortu, warto zatrzymać się tutaj przynajmniej na 2 dni. To miasto doskonale nadaje się do spacerów pieszych, szczególnie promenadą, żeby poczuć klimat tętniącej życiem miejscowości.

Albania Saranda punkt widokowy chłopak

Prawdziwym skarbem Sarandy są jej plaże. Oprócz najbardziej popularnej – Plazhi i Sarandës, możesz wybrać się na mniej zatłoczone plaże w okolicy, np. bliżej miejscowości Borsh, by cieszyć się spokojem i relaksem nad morzem. Odwiedź też ruiny zamku Lëkursi, żeby zobaczyć Sarandę i zatokę z góry. Z miasta startuje również wiele wycieczek zorganizowanych, np. do Ksamilu i Parku Narodowego Butrint.

Praktyczna wskazówka od nas: W Sarandzie sprzedawcy są przyzwyczajeni do przyjmowania euro, ale często wydają resztę w walucie lokalnej (lek). Jest to dobry sposób na zdobycie lokalnych pieniędzy bez wizyty w kantorze, ale wydawanie reszty często odbywa się po kursie “na oko”.

Polecane noclegi: Oferta noclegowa w Sarandzie jest bogata. My wybraliśmy Apartments Klajdi i wspominamy je jako pensjonat z najlepszym widokiem ze wszystkich noclegów na Bałkanach. Z balkonu było widać miasto, góry i morze, a rano wschody słońca bez wstawania z łóżka. Jeśli wolisz nocleg przy samej promenadzie, sprawdź Hotel Villa Margarit kilka kroków od deptaku i portu. 

8. Ksamil i Butrint

Ksamil jest znanym kurortem nadmorskim na samym południu Albanii, który przyciąga turystów swoimi błękitnymi wodami i pięknymi plażami. Ta malownicza miejscowość jest popularna wśród miłośników życia nocnego i plażowania. Odkryjesz tutaj wiele restauracji, klubów i barów, oferujących swoje usługi zarówno podczas dnia, jak i nocy.

Warto mieć na uwadze, że Ksamil to miejsce, które często bywa zatłoczone, zwłaszcza w okresie urlopowym. Jeśli preferujesz spokojniejsze plaże, poszukaj mniej popularnych zakątków Albanii, np. na Riwierze Albańskiej. 

Albania Ksamil z drona

Butrint to położone w okolicach Ksamilu ruiny starożytnego miasta, wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Teren miasta znajduje się w Parku Narodowym Butrint i jest uważany za jedną z najważniejszych atrakcji całej Albanii. Zwiedzając Butrint, odkryjesz pozostałości zabytków, teatrów i innych budowli. To miejsce najlepiej zwiedzać z przewodnikiem, którego opowieści nadadzą kontekstu mijanym ruinom. Możesz wybrać jedną z wycieczek zorganizowanych wyruszająych z Sarandy.

Albania Butrint z drona

Podobnie jak Ksamil, Butrint jest miejscem ze sporą ilością turystów, zwłaszcza w sezonie letnim. Na parkingu zawsze jest mnóstwo autokarów, a od strony południowej szybko robi się korek – część oczekujących chce dostać się do Butrintu, a pozostali, skorzystać z promu, zrobionego z pokrytych deskami pontonów, który mieści tylko kilka samochodów na raz. Jeżeli zależy Ci na powolnym zwiedzaniu i możliwości zobaczenia całej okazałości Butrintu bez tłumów, lepiej wybierz się tam tuż przed sezonem lub po nim. 

Praktyczna wskazówka od nas: Park Narodowy Butrint znajduje się na bardzo podmokłym terenie i podczas wizyty pogryzły nas komary. Jeśli się tam wybierasz, pamiętaj o zabraniu ze sobą sprayu przeciwko owadom.

Polecane noclegi: Jeśli zdecydujesz się na pobyt w Ksamilu, wybierz nocleg jak najbliżej plaży, żeby w pełni poczuć atmosferę tętniącego życiem kurortu, np. niedrogi My Ksamil Guesthouse.

9. Szkodra i Jezioro Szkoderskie

Szkodra to otoczone górami miasto nad Jeziorem Szkoderskim w północno-zachodniej Albanii. Starówka jest pełna urokliwych uliczek i barwnych budynków, które kuszą do spacerów i odkrywania lokalnej atmosfery, restauracji i kawiarni. To miasto jest dość niedoceniane przez turystów, ale kilkukrotne wizyty przekonały mnie, że warto wpaść tu chociaż na jeden dzień.

Albania Szkodra zamek Rozafy widok chłopak

Głównymi atrakcjami w Szkodrze jest Zamek Rozafy i Meczet Abu Bakra. Zamek, który można dzisiaj oglądać, pochodzi z czasów weneckich, ale wzgórze, na którym się znajduje było zamieszkiwane już od starożytności. Dzięki swojemu położeniu pomiędzy rzekami, Zamek Rozafy był bardzo trudny do zdobycia, dlatego pełnił strategiczną funkcję w obronie okolicy.

Meczet Abu Bakra był zbudowany w XVIII wieku i wyróżnia się ogromną, srebrną kopułą i charakterystycznymi, półokrągłymi oknami. Żeby wykorzystać czas w Szkodrze jak najlepiej, możesz wybrać się na Free Walking Tour z lokalnym przewodnikiem.

Szkodra to także centrum kulturalne, gdzie można odwiedzić Muzeum Historyczne, galerie sztuki oraz uczestniczyć w lokalnych festiwalach i wydarzeniach artystycznych, np. w corocznym festiwalu jazzowym. Szkodra to miejsce, w którym musisz liczyć się ze sporą ilością turystów zwłaszcza w okresach, gdy odbywają się festiwale. Koniecznie sprawdź kalendarz wydarzeń kulturalnych przed wizytą, żeby przez przypadek nie trafić na ruchliwy okres. 

Albania Szkodra promenada

Jezioro Szkoderskie, nad którym leży Szkodra, to największe jezioro Albanii i całych Bałkanów. To idealne miejsce dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku – znajdziesz tu wyjątkową przyrodę, a przede wszystkim mnóstwo ptaków. Możesz wybrać się na spacer albo wypożyczyć kajaki i popływać po jeziorze.

Jezioro Szkoderskie widok góry atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyć

Praktyczna wskazówka od nas: Szkodra to świetne miejsce do odwiedzenia na jeden dzień. Możesz udać się na całodzienną wycieczkę zorganizowaną z Tirany. W programie wyprawy znajdziesz oglądanie najważniejszych punktów w Szkodrze, wizytę nad jeziorem, oprowadzanie z przewodnikiem i kosztowanie lokalnej kuchni.

Polecane noclegi: W Szkodrze znajdziesz kilka hosteli, które są najbardziej budżetową opcją noclegu, np. Bed Station Hostel & Bar w centrum. Dostępne są również miejsca zapewniające więcej prywatności jak SaEl Apartments, zlokalizowane tuż przy Muzeum Historycznym. 

10. Góry Przeklęte, wioski Theth i Valbona

Góry Przeklęte to region górski na granicy Albanii i Czarnogóry, który zachwyca wysokimi szczytami (z najwyższym Maja e Jezercës, mierzącym aż 2694 m n.p.m.). To dobre miejsce dla pasjonatów wędrówek, oferujące dzikie widoki, głębokie doliny i czyste rzeki. Do niedawna Góry Przeklęte były uważane za nieodkryte i wyjątkowo niedostępne. Teraz stają się bardziej popularne, ale nadal nie są zadeptane ani zatłoczone.

W samym sercu Gór Przeklętych leży urokliwa wioska Theth. Ta malownicza osada to doskonałe miejsce na bazę wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji. Szlaki w okolicy prowadzą m.in. do Wodospadu Thethi, Błękitnego Oka oraz drewnianego kościoła. Inną górską wioską, na którą warto moim zdaniem zwrócić uwagę jest Valbona (jej krajobraz przypominał mi bajkowe scenerie). Panoramiczna dolina otoczona górami to fajne miejsce na spacery, trekkingi i relaks wśród natury. Tak samo jak Theth, Valbona to świetny punkt startowy do eksplorowania górskich szlaków i szczytów.

Albania Valbona

Obie wioski łączy szlak, który jest najpopularniejszą trasą górską w Albanii. Prowadzi przez malownicze doliny oraz górskie przełęcze. Ten szlak to około 17 km intensywnego trekkingu, który możesz pokonać w 2 dni, z noclegiem na trasie lub bez nocowanie (jeśli jesteś wprawnym wędrowcem). W te okolice możesz dojechać na własną rękę lub wybrać się na 3-dniową wycieczkę zorganizowaną z Tirany z przewodnikiem i nie martwić się o dojazd ani planowanie.

Praktyczna wskazówka od nas: Wybierając się na górską wędrówkę, nawet w tak ciepłym kraju jak Albania musisz mieć odpowiednie buty, dodatkową warstwę na wypadek ochłodzenia lub wiatru i okrycie przeciwdeszczowe. W górach temperatura może być zdecydowanie niższa niż nad morzem, a pogoda bardziej nieprzewidywalna. 

Polecane noclegi: Nieważne czy zaczynasz szlak w Theth, czy w Valbonie, prawdopodobnie będziesz szukać noclegu w obu tych miejscowościach – na początek i koniec trasy. W Theth fajną opcją jest położony poza centrum, ale w ładnej okolicy obiekt Bujtina Terthorja, a w Valbonie Guesthouse Hyrmet Demushi, którego gospodarze są bardzo gościnni.

11. Błękitne Oko w Górach Przeklętych

Poza bardziej znanym Blue Eye w okolicach Sarandy, w Albanii znajdziesz jeszcze jedną atrakcję o takiej nazwie w Parku Narodowym Thethit. Jest to niewielkie jeziorko w zagłębieniu między skałami o lazurowym kolorze, ulokowane w Górach Przeklętych w północnej Albanii. Razem z drugim Blue Eye w okolicach Sarandy nazywane są czasem “oczami Albanii”.

Jeśli chcesz odpocząć od zgiełku nadmorskich miejscowości, polecam ten park narodowy z widokami na górskie szczyty, głębokimi dolinami i krystalicznie czystymi rzekami. Jedna z nich, Kaprreja, spływa niewysokim wodospadem do niebieskiego jeziorka. To dobre miejsce na postój, zjedzenie drugiego śniadania podczas górskiej wycieczki czy nawet kąpiel, jeśli nie straszna Ci chłodna, górska woda. ;)

Park Narodowy Theth Albania góry kościół widok

Do parku dojedziesz wypożyczonym samochodem. Jeśli nie masz ochoty samodzielnie organizować górskiej wyprawy, możesz wybrać kilkudniową wycieczkę do Parku Narodowego Thethit z Tirany. Dzięki temu odwiedzisz nie tylko Blue Eye, najpiękniejsze punkty widokowe parku i ważne zabytki historyczne, ale też posłuchasz historii i rad lokalnego przewodnika.

Praktyczna wskazówka od nas: Po drugiej stronie potoku, po podejściu po kamiennych schodach, dotrzesz do niewielkiego lokalu Blue Eye Bar, gdzie możesz wypić chłodny napój. Nawet jeśli nie planujesz nic zamawiać, warto się tu przejść i zobaczyć z tarasu widok z góry na jeziorko. Moim zdaniem z tej perspektywy Blue Eye prezentuje się najlepiej.

Polecane noclegi: Jedną z ciekawych opcji zakwaterowania w samym Parku Narodowym Thethit jest świetnie zlokalizowany Gurra Family Guesthouse – niedawno wyremontowany pensjonat z pięknymi widokami, rodzinną atmosferą i pysznym jedzeniem. Inną opcją jest Molla Guest House – miejsce, gdzie doświadczysz prawdziwej albańskiej gościnności i skosztujesz lokalnej kuchni. 

12. Porto Palermo

Porto Palermo znajduje się na Riwierze Albańskiej i jest miejscem, które zachwyca swoim krajobrazem i spokojem – szczególnie w kontraście do innych tętniących życiem miejscowości nadmorskich. Znajduje się nad małą zatoczką, a jego główną atrakcją jest dobrze zachowana twierdza z XIX wieku położona na wysepce, która przez wieki była też więzieniem, koszarami i magazynem broni, a teraz jest ciekawą atrakcją Riwiery Albańskiej. 

Albania Porto Palermo z drona

Zanim wybierzesz się do Porto Palermo, warto mieć na uwadze, że ta okolica nie jest tak zatłoczona jak inne popularne miejsca w Albanii. Dlatego też nie ma tutaj aż tak dużej liczby restauracji czy sklepów. Miejscowi twierdzą, że jedną z najpiękniejszych rzeczy w Porto Palermo jest zachód słońca nad zatoką. Zgadzam się z tym, więc zarezerwuj sobie czas, by cieszyć się tą niezwykłą chwilą i zachwycać widokiem.

Praktyczna wskazówka od nas: Jeśli planujesz odwiedzić twierdzę w Porto Palermo, pamiętaj o wygodnych butach – aby dostać się na jej szczyt, trzeba pokonać kilka schodów i podejść.

Polecane noclegi: Nocleg w okolicach Porto Palermo jest dobrą alternatywą dla Ksamilu czy Sarandy. Możesz zdecydować się na ELÉA Guesthouse w miejscowości Himara, jeśli zależy Ci na widoku na morze. Obiekt oferuje też restaurację, co jest bardzo wygodną opcją.

13. Przełęcz Llogara i droga z Vlory przez Riwierę Albańską

Przełęcz Llogara leży na trasie SH8 z Vlory w stronę Riwiery Albańskiej. Cała droga oferuje niezapomniane wrażenia z jazdy oraz piękne widoki na morze i góry, ale jeśli miałbym wybrać tylko jedno miejsce na zatrzymanie się i zrobienie paru zdjęć, byłaby to Panorama Llogara (lokalizacja na mapie: 40.188381204, 19.599373110). 

Podczas podróży po tej drodze zachowaj ostrożność – droga prowadząca przez Przełęcz Llogara jest nieco stroma i ma dużo zakrętów. Nie potrzebujesz tu żadnego specjalnego samochodu, zupełnie wystarczy zwykłe auto z wypożyczalni (dają radę nawet wycieczkowe autobusy).

Albania Przełęcz Llogara chłopak punkt widokowy

Niezaprzeczalną nagrodą za pokonanie tej trasy jest przepiękny punkt widokowy na szczycie, gdzie możesz zatrzymać się i podziwiać wspaniałe widoki na wybrzeże Adriatyku, a po zjeździe – pobyt na jednej z okolicznych plaż, m.in. plaży Palasës czy plaży w Dhërmi.

Praktyczna wskazówka od nas: Podczas drogi jest wiele okazji na przystanki, żeby podziwiać widoki i robić zdjęcia. W niektórych miejscach możesz też zjeść coś w lokalnej restauracji. Koniecznie znajdź chwilę na przystanek w Bar Piceri Çipa – lokalu z gościnnym gospodarzem, który ma nawet polską flagę (ze względu na nazwę, która oczywiście nie oznacza tego, co w języku polskim). ;)

Polecane noclegi: Riwiera Albańska to świetne miejsce na nocleg nad morzem, jeśli nie lubisz zatłoczonych miejscowości turystycznych i nie chcesz spędzać czasu w Sarandzie czy Ksamilu. Najbogatszą ofertę w tamtym regionie ma miejscowość Himara, w której dobrym wyborem jest nowoczesny Hotel Kolagji w świetnej lokalizacji albo trochę tańsza opcja – Sea Breeze Rooms.

14. Vlora i okolica z monastyrem Zvërnec

Vlora to miasto portowe na północ od Riwiery Albańskiej, w którym znajdziesz długie, piaszczyste plaże, m.in. Plazhi i Vjeter oraz promenadę Lungomare. Miasto ma typowy klimat dla miejsc nadmorskich, ale nie jest tak popularna jak Saranda czy Ksamil. Poza plażami, znajdziesz tu ruiny zamku w Kaninë (dobry punkt widokowy, szczególnie na zachód słońca), zrewitalizowane Stare Miasto i parę muzeów, m. in. Narodowe Muzeum Niepodległości i Muzeum Etnograficzne. 

Albania Vlora Lungomare

Jedną z głównych atrakcji okolicy jest miejscowość Zvërnec i urocza Laguna Nartë. Zobaczysz tam położony na wysepce klasztor, do którego dotrzesz po drewnianej kładce. W tej okolicy znajduje się także sporo jaskiń, do których nie dotrzesz drogą lądową. Możesz więc zdecydować się na wycieczkę zorganizowaną łodzią do jaskini Haxhi Ali i jaskini Dafina. Laguna Nartë to pagórkowaty teren, dlatego opcją dla osób poszukujących większych wrażeń jest obejrzenie tych okolic podczas off-roadu.

Praktyczna wskazówka od nas: Jeśli masz ochotę na obejrzenie Albanii z dzikiej, off-roadowej strony to Vlora jest dobrym punktem do startu takiej wycieczki. W 30 minut dojedziesz tu do dzikich plaż, po których można jeździć autem 4×4. Polecamy to doświadczenie! :)

Polecane noclegi: My wybraliśmy pensjonat Villa Anxhelo, który leży kawałek poza centrum Vlory, 5 min spacerem od plaży. Jeśli wolisz nocleg na Starym Mieście, wybierz tańszą, bardziej oddaloną od morza opcję – Enea’s guest house z dobrze wyposażonym aneksem kuchennym.

15. Kruja i Stary Bazar

Kruja to malownicze miasteczko ze Starym Bazarem, który jest sercem tego miejsca. Stary Bazar to zabytkowe uliczki, na których znajdziesz stragany z lokalnymi produktami, pamiątkami i rękodziełem. Kruja znajduje się tylko 30 km od Tirany, więc odwiedzając stolicę Albanii, wygospodaruj chociaż pół dnia na wycieczkę w te okolice.

Albania Kruja z drona

Tuż obok rynku znajdują się także kawiarnie i restauracje, np. Panorama Restaurant w pobliżu zamku, gdzie można posmakować lokalnych przysmaków, szczególnie popularnych w tym regionie serów djathë i bardhë. W  Kruji polecam odwiedzić Zamek Kalaja e Krujës i Muzeum Skanderbega – największego bohatera narodowego Albanii. W muzeum poznasz historię Albanii i znajdziesz punkt widokowy na panoramę miasta i gór.

Praktyczna wskazówka od nas: Jeżeli nocujesz w Tiranie i nie masz do dyspozycji samochodu, możesz wybrać się na zwiedzanie Kruji z przewodnikiem. Podczas spaceru obejrzysz Stary Bazar i najważniejsze atrakcje miasteczka. Poznasz też perspektywę lokalsa, której nie miałbyś szansy usłyszeć, wybierając zwiedzanie na własną rękę.

Polecane noclegi: W Kruji masz okazję spędzenia nocy na zamku w Rooms Merlika. Oprócz nietypowych wnętrz, takie zakwaterowanie oferuje też przepiękny widok i dobre jedzenie. Jeśli wolisz nocleg w centrum, rozważ Hotel PANORAMA z widokiem na zamek, sympatyczną obsługą, dobrą kuchnią i basenem.

16. Rejs jeziorem Komani

Rejs po jeziorze Komani, wciśniętym w doliny gór w północnej Albanii, to atrakcja w sercu albańskich gór z pięknymi widokami. Dzikie góry otaczające jezioro powodują, że tamtejsze krajobrazy przypominają mi norweskie fiordy. Szczególnie magiczne widoki możesz obejrzeć wczesnym rankiem, gdy słońce powoli wschodzi nad górami, rozświetlając okolicę.

Albania jezioro Komani auto dziewczyna

Po jeziorze kursuje prom z miejscowości Koman do Fierzy (możesz też zdecydować się na mniejsze, bardziej kameralne łódki). Liczba miejsc na promie jest ograniczona, więc pamiętaj, żeby zarezerwować bilety przed wycieczką, szczególnie w sezonie letnim, kiedy ruch jest większy. Żeby nie martwić się tym na zapas, możesz wybrać się na wycieczkę zorganizowaną i powierzyć organizatorom rezerwację biletów. Rejs jeziorem Komani trwa kilka godzin, dlatego weź ze sobą prowiant i wodę.

Praktyczna wskazówka od nas: Wybierając się nad jezioro Komani, nie zapomnij o stroju kąpielowym i ręczniku. Kto wie, kiedy nadarzy się okazja na orzeźwiającą kąpiel w przepięknych okolicznościach przyrody. ;)

Polecane noclegi: Jezioro Komani to według mnie atrakcje na jeden dzień. Na trasie promu, tuż nad brzegiem, znajduje się Guest House Aprripe Guri z restauracją i ogrodem. Gospodarze są gościnni, a do samego miejsca możesz dotrzeć wyłącznie łódką, co dodaje klimatu. 

17. Tirana – niedoceniana stolica Albanii 

Tirana to stolica i największe miasto w Albanii, w którym znajdziesz zarówno zabytki, jak i nowoczesne budynki. Turyści czasem mówią o niej jako o mieście nudnym i pozbawionym “wielkich atrakcji”, ale u mnie Tirana zawsze wywołuje pozytywne emocje i odpoczywam w tym mieście (mimo, że bywa tłoczne i nie wszystko jest tu idealne). 

Albania Tirana Plac Skanderbega z drona zachód słońca

Najprawdopodobniej to właśnie Tirana będzie miejscem, które odwiedzisz jako pierwsze w swojej podróży do Albanii – znajduje się tu jedyne w kraju międzynarodowe lotnisko. Po dojechaniu do centrum Tirany, proponuję rozpocząć zwiedzanie od centralnego punktu miasta – Placu Skanderbega. Znajdziesz tam m.in. zbudowany w XIX wieku Meczet Centralny z bogato zdobioną elewacją, który był jedynym czynnym meczetem w Albanii za czasów Envera Hodży (nie dla Albańczyków, a dla przyjezdnych). 

Odwiedź również Pazari i Ri, czyli bazar, na którym kupisz lokalne wyroby i pamiątki, Muzeum Narodowe z charakterystyczną mozaiką i Piramidę Envera Hodży (polecam na zachód słońca). W Tiranie możesz spędzić czas w jednej z wielu kawiarnii i restauracji, np. Lakror’Ane czy Sophie Caffe, gdzie możesz wypić poranną kawę lub spróbować tradycyjnych dań albańskich.

Praktyczna wskazówka od nas: Pamiętaj o poszanowaniu miejscowych zwyczajów i kultury. Jeśli chcesz odwiedzić meczet, weź pod uwagę to, że wchodzi się tam bez butów i w odpowiednim stroju (krótkie spodenki i odkryte ramiona są nie na miejscu, a kobiety powinny zakryć włosy chustą). 

Polecane noclegi: Tirana to duże miasto, więc i wybór noclegów jest tu spory. My wybraliśmy New Bazaar Rooms przy samym centrum, kilkadziesiąt metrów od bazaru. Pokój był czysty, a w odległości krótkiego, 10-minutowego spaceru mieliśmy także Plac Skanderbega.

18. Durres

Durres to nadmorski kurort, w którym znajduje się największy port w Albanii. To jeden z najpopularniejszych kierunków na wakacje w Albanii. Moim zdaniem to dobre miejsce dla osób, które chciałyby wypocząć na wybrzeżu, ale nie chcą rezygnować z korzyści dużego miasta. Durres ma bogatą historię i kilka starożytnych atrakcji, np. rzymski amfiteatr czy zamek z piękną panoramą. 

Albania Durres meczet

W Durres znajdziesz plażę miejską i obejrzysz ekspozycję nowoczesnego Muzeum Archeologicznego, na której zobaczysz m.in. narzędzia, mozaiki, naczynia, biżuterię i inne starożytne przedmioty, odnalezione w pobliżu miasta. Do Durres latem przyjeżdża bardzo dużo turystów, dlatego warto odwiedzać atrakcje w godzinach porannych. Przygotuj się także na wysokie temperatury – tu nie ochronią Cię górskie wysokości i chłodne strumienie. 

Albania Durres pomnik wycieczka

Praktyczna wskazówka od nas: Podczas pobytu w Durres warto skorzystać z komunikacji miejskiej lub taksówek, aby poruszać się między atrakcjami lub spacerować. Musisz pamiętać jednak, że Durres to większe miasto niż np. Kruja czy Berat i niektóre odległości wygodniej będzie pokonać samochodem.

Polecane noclegi: W Durres mieliśmy do dyspozycji samochód, więc zdecydowaliśmy się na nocleg w Vila Elezi, poza centrum. Mieliśmy całkiem blisko do centrum, a okolica była spokojna i cicha. Gospodarze dokładali starań, żeby panowała tam rodzinna atmosfera. Jeśli wolisz mniejszą odległość od głównych atrakcji, wybierz nocleg bliżej centrum, np. Durres City Apartment.

19. Park Archeologiczny Finiqit

Park Archeologiczny Finiqit to ruiny starożytnego miasta Finiq, które nie są aż tak popularnym miejscem na mapie Albanii. To miejsce jest idealne dla fanów historii i archeologii, ale także dla każdego, kto ceni sobie spokojną atmosferę i fascynuje się dawnymi cywilizacjami.

Albania ruiny starożytnego miasta Finiq bunkier dziewczyna

Do Parku Archeologicznego Finiqit nie dojedziesz transportem publicznym. Aby odwiedzić to miejsce, musisz wypożyczyć samochód (wjedziesz nim na samą górę) lub skorzystać z wycieczki zorganizowanej, zapewniającej transport.

Moim zdaniem warto się tu wybrać – poza walorami archeologicznymi, park oferuje piękne widoki i możliwość zobaczenia albańskich bunkrów z bliska. To póki co, mało znane miejsce, dlatego idealnie nadaje się żeby odpocząć od tłumów turystów. 

Praktyczna wskazówka od nas: Niektóre ruiny w Finiqit są nieco oddalone od siebie, dlatego dobrze jest mieć ze sobą mapę lub lokalnego przewodnika, aby z łatwością znaleźć interesujące fragmenty i zrozumieć ich znaczenie historyczne. 

Polecane noclegi: Samo Finiq jest malutką miejscowością, dlatego polecam wybrać się tam na kilkugodzinną wycieczkę, a bazę wypadową zrobić sobie np. w pobliskiej Sarandzie. Jeżeli zależy Ci na noclegu blisko Parku Archeologicznego, możesz zdecydować się na Botë Farms Agriturismo – obiekt w spokojnej lokalizacji, z gościnnymi gospodarzami.

Zwiedzanie atrakcji Albanii – wskazówki i informacje praktyczne

Albania jest dość małym, ale bardzo różnorodnym krajem. Właśnie ta mnogość różnych krajobrazów, miast i historii sprawia, że wciąż mogę tu wracać i za każdym razem znajduję miejsca, w których jeszcze nie byłem. Poniżej zebrałem dla Ciebie kilka porad z własnego doświadczenia, które ułatwią Ci zaplanowanie urlopu w Albanii:

  • zawsze noś w portfelu trochę gotówki – choć w wielu miejscach w Albanii płatności kartą są akceptowane, niektórzy sprzedawcy, zwłaszcza na straganach czy w małych sklepach, mogą przyjmować tylko gotówkę. Dlatego warto mieć jej trochę przy sobie, szczególnie jeśli chodzi o leki – miejscową walutę. Gotówkę możesz tanio wypłacić z bankomatu kartą Curve.
  • spróbuj lokalnej kuchni – kuchnia albańska przypomina tą śródziemnomorską, ale łączy w sobie dodatkowo wiele różnych smaków. Jedzenie w lokalnych restauracjach jest niedrogie, więc na wyjeździe warto to wykorzystać. Jeżeli podróżujesz z drugą osobą lub większą grupą, polecam Ci zamawiać kilka różnych dań i dzielenie się między sobą (to moim zdaniem najlepszy sposób na odkrycie kuchni albańskiej w krótkim czasie).
  • pamiętaj o odpowiednim stroju – różnorodność Albanii, od nadmorskich plaż po wysokie góry, powoduje, że na objazdówkę musisz spakować się jak na kilka różnych wyjazdów. Każdy region kraju może zaskoczyć Cię czymś innym i warto być gotowym na wszystkie warunki, żeby bez przeszkód cieszyć się wyjazdem. Oprócz stroju plażowego nad morze, pamiętaj o zabraniu zakrytych butów, bluzy i ochrony przed deszczem w góry.
  • porozmawiaj z lokalnymi mieszkańcami – Albańczycy są niezwykle gościnni i pomocni. Duża część z nich zna angielski, szczególnie młodsze osoby w większych miastach. Ale nawet jeśli go nie znają, zawsze starają się pomóc, wskazać drogę lub opowiedzieć o okolicznych atrakcjach. A przecież oni znają je najlepiej, więc podczas wyjazdu nie obawiaj się interakcji z Albańczykami. Dzięki nim Twój urlop może zmienić się w niezapomniane przeżycie.
  • pomyśl o wynajmie samochodu – do samego kanionu nie dojedziesz transportem publicznym. Busy dalekobieżne w Albanii docierają tylko do najważniejszych atrakcji i najpopularniejszych miast, dlatego auto pozwoli Ci na swobodnie eksplorować cały kraj. Będziesz też bardziej mobilny i nie będziesz musiał nosić na plecach całego dobytku.

Warto wypożyczyć samochód już na lotnisku w Tiranie i objechać nim najciekawsze punkty Albanii. Gdy wpiszesz niżej datę swojej podróży, zobaczysz listę dostępnych wtedy tanich aut z wypożyczalni, z której korzystaliśmy w Albanii, Czarnogórze i na Krecie.

Jak najwygodniej zwiedzać Albanię?

Podczas mojej podróży po Albanii najbardziej sprawdziła się forma objazdówki, z różnymi miejscami noclegowymi, w których spędzaliśmy po 2-3 dni, zwiedzając dane miasto i okolicę. Alternatywą może być wybranie kilku (co najmniej dwóch lub trzech) baz wypadowych w różnych miejscach kraju, np. Saranda na południu, Tirana w centrum i Theth – mniejsza miejscowość w Górach Przeklętych, z której będziesz zwiedzać okoliczne atrakcje.

Transport zbiorowy w Albanii zupełnie nie przypomina tego, który znamy z Polski. Pociągów nie ma co brać pod uwagę (nie wiadomo, gdzie i kiedy kursują, a do tego są w fatalnym stanie technicznym), a o godziny odjazdu busów najlepiej dopytywać się na dworcach lub u kierowcy. Zaletą komunikacji publicznej jest jej niska cena, ale siatka połączeń nie pozwala zwiedzić wszystkich zakątków kraju. Warto z niej korzystać, jeśli planujesz przejazdy między bardziej popularnymi miejscami (nie dotrzesz nimi do atrakcji poza utartym szlakiem). 

Do wyszukiwania połączeń autobusowych w Albanii możesz skorzystać ze stron internetowych m.in. Rome2Rio, Busbud.

Najwygodniejszą opcją zwiedzania Albanii na własną rękę jest wypożyczenie samochodu już na lotnisku w Tiranie, żeby nie martwić się tym, jak dostać się do centrum stolicy. Dzięki temu dojedziesz do wszystkich ukrytych skarbów Albanii, bez konieczności dostosowywania planów pod rozkłady autobusów.

Mapa popularnych i mniej znanych atrakcji Albanii

Jeśli planujesz wyjazd do Albanii i chcesz wtedy zwiedzić sporo najciekawszych atrakcji, masz krótki urlop i nie masz ochoty marnować dużo czasu na planowanie, przydać Ci się może mapa 200 atrakcji i ważnych punktów Albanii. Zaznaczyłem na niej zabytki, ciekawe miasta, atrakcje, plaże, restauracje, kawiarnie i polecane noclegi. Działa na telefonie i komputerze (Mapy Google).

Co warto wiedzieć przed podróżą na własną rękę?

Przed podróżą do Albanii na własną rękę, rozważ kilka tematów, które pomogą ci przygotować się do wyjazdu. Aby jak najlepiej zaplanować urlop w Albanii, zrób plan zwiedzania ciekawych zabytków i miejsc związanych z przyrodą, które obowiązkowo chcesz zobaczyć w czasie podróży. Nie planuj jednak całego wyjazdu co do minuty. ;)

Na wycieczkę do Albanii nie potrzebujesz paszportu – wystarczy polski dowód osobisty, ważny 3 miesiące od planowanego wyjazdu z Albanii. Jak przed każdym wyjazdem, warto zaopatrzyć się też w ubezpieczenie turystyczne, żeby mieć spokojną głowę podczas urlopu.

Jak dojechać z Polski do Albanii?

Żeby dojechać do Albanii z Polski, trzeba pokonać kilkaset, a nawet ponad 1000 km (w zależności od tego, z jakiego miasta startujesz). Najprostszym rozwiązaniem będzie więc lot samolotem do Tirany. Z Polski możesz dolecieć bezpośrednio samolotami tanich linii lotniczych (Ryanair, WizzAir) np. z Warszawy, Krakowa czy Gdańska. Połączenie na trasie Warszawa-Tirana obsługuje też LOT.

Jeśli masz ochotę na roadtrip po Bałkanach, możesz wybrać się do Albanii własnym samochodem. Taka podróż zajmie Ci co najmniej 2 dni z noclegiem w jednym z mijanych po drodze krajów. A jeśli naprawdę czujesz ducha przygody, możesz wybrać się do Albanii autostopem, tak jak ja to zrobiłem kilka lat temu. Ta opcja wymaga jednak więcej spontaniczności, a przede wszystkim czasu.

Co jeszcze warto przeczytać przed podróżą do Albanii?

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze