W artykule zebrałem praktyczne informacje, które warto znać przed podróżą do Dubaju na własną rękę. Dzielę się tu wskazówkami z mojego doświadczenia – o podróży do Dubaju i formalnościach wjazdowych, atrakcjach, transporcie i planowaniu czasu w mieście. Mówię też o różnicach kulturowych, bezpieczeństwie dla samotnych podróżników, wynajmie samochodu oraz walucie i cenach w Dubaju.
Dubaj to jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie z ponad 13 milionami turystów w 2022 r. Kojarzy się z nowoczesnością i rozmachem budowlanym, ale to również zabytkowe dzielnice, ciekawa historia i kultura oraz niesamowite pustynne krajobrazy.
Pomogę Ci lepiej poznać i zrozumieć Dubaj, aby podróż na własną rękę nie była stresująca. Podpowiem m.in. jak dojechać z lotnisk do centrum Dubaju, ile trwa lot z Polski do Dubaju, jak przemieszczać się po mieście i jakie dobre i tanie noclegi w Dubaju.
Dubaj na własną rękę – podstawowe informacje, które warto wiedzieć o Dubaju
Dubaj leży nad Zatoką Perską i jest największym miastem Zjednoczonych Emiratów Arabskich liczącym ponad 3 miliony mieszkańców. Z roku na rok Dubaj staje się coraz popularniejszym kierunkiem wśród turystów. W 2018 r. odwiedziło go prawie 17 milionów zagranicznych gości, czyli aż 5 razy więcej, niż liczba stałych mieszkańców miasta.
Tygodniowa wycieczka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pozwoli Ci dokładnie zwiedzić Dubaj (całe miasto w ok. 5 dni), ale też zajrzeć do Abu Dhabi (2 dni), które słynie m.in. z Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda. Bez problemu sam zaplanujesz wycieczkę i odwiedzisz Dubaj na własną rękę.
Dubaj nie jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, chociaż przez jego międzynarodową rozpoznawalność jest często za tę stolicę uważany. Rzeczywiście jest nią Abu Dhabi, które leży 140 km na południe od Dubaju.
Dubaj to miasto, które człowiek wydarł pustyni. Miasto ciągnie się przez aż ponad 50 kilometrów równolegle do wybrzeża Zatoki Perskiej. Główną osią miasta jest ośmiopasmowa Sheikh Zayed Road, która spina południową i północną część miasta.
Dubaj jest siedzibą władz emiratu Dubaj – jednego z 7 emiratów, które tworzą Zjednoczone Emiraty Arabskie. Państwo graniczy lądowo z Omanem i Arabią Saudyjską. Niewielka odległość drogą morską dzieli ZEA od Iranu i Kataru.
Moje porady – co zrobić przed wyjazdem do Dubaju?
1. Noclegi w Dubaju: zarezerwuj je wcześnie, żeby zaoszczędzić i mieć duży wybór.
2. Ubezpieczenie: przed wyjazdem sprawdź za darmo koszty, a potem wykup polisę.
3. Wymiana waluty: możesz płacić i wypłacać pieniądze polską kartą, ale taniej będzie z kartą Curve.
4. Wynajem auta: bądź elastyczny i zobacz więcej Dubaju i ZEA w krótszym czasie.
5. Mapa atrakcji Dubaju: lepiej poznaj Dubaj z gotową mapą najciekawszych atrakcji.
Wjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Czy potrzebna jest wiza lub paszport?
Obywatele Polski nie potrzebują wizy, aby wjechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W kraju można legalnie przebywać przez maksymalnie 90 dni w okresie półrocznym. Do wjazdu na teren kraju potrzebny jest paszport.
Zwróć uwagę na ważność Twojego paszportu – powinien być ważny przez przynajmniej 6 miesięcy, licząc od dnia wjazdu do Emiratów. Na lotniskach fotografowane są twarze przyjezdnych oraz skanowane są siatkówki oczu. W razie problemów podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, opiekę konsularną zapewni Ci Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Abu Dhabi.
Niezależnie od potencjalnej pomocy ze strony konsula, polecam Ci mieć wykupione ubezpieczenie podróży (koszty możesz za darmo sprawdzić w kalkulatorze). Nie jest wymagane do wjazdu do ZEA, ale uratuje Ci skórę w kryzysowych sytuacjach (gdy np. trafisz do szpitala).
Jeśli byłeś wcześniej w Izraelu koniecznie zadbaj o to, aby na paszporcie nie zawieruszyły się kartki migracyjne wydawane na lotnisku. Gdy oficer graniczny stwierdzi, że byłeś wcześniej w Izraelu, procedura wpuszczania do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na pewno się wydłuży.
Jak dojechać do Dubaju?
Dubaj jest obsługiwany przez dwa międzynarodowe porty lotnicze – dedykowany głównie liniom niskokosztowym Dubai Al Maktoum (DWC) i główny, reprezentacyjny port Dubai International Airport (DXB). Istnieje duża szansa, że Twój samolot wyląduje na lotnisku DXB – nawet niskobudżetowy Wizzair od jakiegoś czasu lata właśnie tam.
Główne lotnisko miasta, Dubai International Airport (DXB), leży w dzielnicy Deira, na północ od ścisłego centrum. Port jest połączony z miastem dzięki czerwonej linii metra, która biegnie przez cały Dubaj, równolegle do wybrzeża Zatoki Perskiej. Lotnisko Dubai Al Maktoum leży w południowej części miasta, ponad 50 kilometrów od jego centrum.
Jak dojechać z lotnisk do centrum Dubaju?
Z obu lotnisk można dojechać do centrum miasta korzystając z komunikacji miejskiej. Na lotnisku znajdziesz też taksówki, które zawiozą Cię pod dowolny adres w Dubaju. Jeśli masz ochotę wyjechać poza Dubaj i zwiedzić inne części Zjednoczonych Emiratów Arabskich (np. Abu Dhabi), rozważ wypożyczenie samochodu (można trafić na niedrogie opcje).
O tym, jak dojechać z obu lotnisk w Dubaju do centrum miasta, korzystając z komunikacji miejskiej (metra i autobusów), taksówek lub wypożyczonego samochodu, odpowiadam szczegółowo w oddzielnym artykule. Znajdziesz tam również wskazówki dla osób, które mają przesiadkę w Dubaju i chcą na chwilę wyskoczyć “na miasto”.
Jak zaplanować sobie czas w Dubaju i zwiedzanie miasta?
Zwiedzając Dubaj na własną rękę masz do wyboru kilka strategii przemieszczania się i planowania czasu na miejscu. Możesz oprzeć cały wyjazd na jednym z nich, ale najciekawiej będzie zaplanować podróż maksymalnie różnorodnie – korzystając z każdej z dostępnych możliwości, które opisałem niżej.
Zwiedzanie wynajętym samochodem
Wynajęcie samochodu w Dubaju to dobry pomysł, jeśli poza zwiedzaniem miasta chcesz też poznać inne zakątki Zjednoczonych Emiratów Arabskich i cenisz sobie elastyczność i niezależność. Możesz wypożyczyć auto już na lotnisku w Dubaju i ruszyć z niego do swojego hotelu. To dobra opcja jeśli nie chcesz planować swojego czasu pod presją.
Jeśli nie chcesz wypożyczać auta na cały pobyt, najwygodniej będzie skorzystać z auta na początku lub na końcu podróży, aby ułatwić sobie dojazd albo powrót na lotnisku przed wylotem do Polski. Niżej możesz sprawdzić najtańsze dostępne w danym terminie samochody z wypożyczalni, z której korzystałem już w Albanii, Czarnogórze i na Krecie.
Zwiedzanie z pomocą komunikacji zbiorowej
Komunikacja miejska w Dubaju działa bardzo wydajnie i pozwala w krótkim czasie przemieścić się na duże odległości. Duża część atrakcji znajduje się niedaleko przystanków metra albo autobusów, więc będziesz mógł sprawnie dojeżdżać do nich mając kartę miejską na transport publiczny.
Trudniej będzie dostać się do atrakcji położonych dalej od przystanków – szczególnie w najcieplejszych miesiącach, gdzie spacerowanie po ulicach w pełnych słońcu może być bardzo uciążliwe. Pozostaje Ci wtedy albo zaciśnięcie zębów, albo skorzystanie z dubajskich taksówek.
Korzystanie z wycieczek i aktywności z lokalnymi przewodnikami
Jeżeli w czasie zwiedzania Dubaju na własną rękę będziesz chciał poznać więcej historii miasta i spędzić czas z lokalnymi przewodnikami, dobrą opcją będzie skorzystanie z wycieczek organizowanych przez lokalne biura turystyczne. Wśród nich jest sporo spacerów z przewodnikami, zwiedzania najważniejszych zakątków Dubaju, ale też całodniowych wypadów poza miasto, np. na pustynię.
W Dubaju działa mój dobry znajomy Hubert, który od wielu lat prowadzi w mieście biuro podróży i oferuje sporo wycieczek po mieście – niektóre z nich z polskojęzycznym przewodnikiem. Wiem, że Hubert jest rzetelny i przykłada się do organizacji wszystkich aktywności – polecam więc zobaczyć jego ofertę. Wybrałem niżej kilka najciekawszych moim zdaniem opcji, a w artykule o tym, co robić w jeden dzień w Dubaju, szerzej opisałem niektóre możliwości.
Co warto zobaczyć w Dubaju? Najlepsze atrakcje Dubaju
Dubaj to miasto na tyle duże, że zwiedzanie warto podzielić na kolejne dzielnice. W artykule, który znajdziesz w linku poniżej, opisałem wszystkie najważniejsze atrakcje Dubaju. Aby je zobaczyć, potrzebowałem 5-6 dni w mieście – dostosuj swój program zwiedzania do dostępnego czasu i swoich możliwości oraz preferencji.
Zauważyłem, że najwygodniej zwiedzało mi się miasto dzielnica po dzielnicy. Dzięki temu ograniczyłem do minimum przemieszczanie się po Dubaju, co pozwoliło mi zaoszczędzić sporo czasu. Pomyśl też o noclegach w dwóch lokalizacjach, np. w okolicy Dubai Marina i w dzielnicy Deira. Możesz w połowie pobytu zmienić hotel – dzięki temu zawsze będziesz miał dobrą bazę wypadową do zwiedzania.
Sprawdź artykuł: Zwiedzanie Dubaju – co warto zobaczyć w mieście?
Transport miejski w Dubaju. Jak poruszać się po mieście?
Płatność za komunikację miejską w Dubaju odbywa się przy pomocy karty NOL, która jest biletem działającym na zasadach elektronicznej skarbonki. Przemieszczanie się po Dubaju komunikacją miejską jest najbardziej opłacalną i wygodną opcją – taksówki się wielokrotnie droższe.
Rodzaje biletów na komunikację miejską (karta NOL)
Karta NOL występuje w kilku wariantach, ale do turystów skierowane są jej trzy odmiany: czerwona, srebrna i złota. Karty można kupić na wszystkich stacjach metra – w kasach biletowych i automatach oraz w punktach obsługi klienta RTA (dubajskiej spółki odpowiedzialnej m.in. za transport publiczny).
Rodzaj karty | Dla kogo? | Koszt wydania | Ceny biletów z kartą | Wielokrotne doładowania? |
---|---|---|---|---|
czerwona | osoby będące w Dubaju 1-2 dni lub rzadko korzystające z komunikacji miejskiej | 2 AED + cena najtańszego biletu na przejazd (3, 5 lub 7,5 AED, w zależności od liczby stref, jakie planujemy przejechać) | 4 AED (w ramach jednej strefy), 6 AED (dwie sąsiednie strefy) i 8,5 AED (więcej niż 2 strefy) | NIE |
srebrna | najlepsza dla turystów | 25 AED, z czego 19 AED pozostaje do wykorzystania na przejazdy | odpowiednio 3, 5 i 7,5 AED | TAK |
złota | uprawnia do wstępu do strefy gold (wygodniejsze siedzenia, więcej przestrzeni i znacznie mniejszy tłok niż w przestrzeni standardowej) | 25 AED, z czego 19 AED pozostaje do wykorzystania na przejazdy | odpowiednio 6, 10, 15 AED | TAK |
Jak korzystać z karty NOL?
Korzystanie z kart NOL ogranicza się do ich przyłożenia do czytnika w momencie rozpoczęcia i zakończenia korzystania z danego środka transportu:
- w metrze – kartę przykładamy do bramek wejściowych i wyjściowych ze stacji,
- w autobusie – do czytników przy drzwiach,
- w abrze (łodzi pływającej po Dubai Creek) – do czytnika umieszczonego przy wejściu na pomosty.
Jak działa transport miejski? Plan komunikacji miejskiej Dubaju
Trzonem komunikacji miejskiej w Dubaju jest metro, które operuje na dwóch liniach – czerwonej i zielonej. Jedyne, o czym mówisz pamiętać, to główny przebieg dwóch linii:
- czerwona linia biegnie równoległe do wybrzeża Zatoki Perskiej, a w dzielnicy Deira odbija w kierunku lotniska Dubai International Airport,
- zielona linia spaja dzielnice Bur Dubai i Deira. Wygodne przesiadki między liniami są możliwe na dwóch stacjach – Union i Burjuman.
Wagony metra mają stały układ. Połowa pierwszego z wagonów to strefa Gold, na którą obowiązują droższe bilety. Pasażerowie mogą tam liczyć na więcej miejsca na nogi, wygodniejsze siedzenia, a przede wszystkim mniejszy tłok.
Po przeciwnej stronie pociągu metra znajduje się strefa dla kobiet i dzieci. Wstęp mężczyzn do tej części jest zabroniony. Pozostała część pociągu to strefa mieszana, do której mają wstęp zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
Dodatkowo, w dzielnicy Dubai Marina, na stacjach Jumeirah Lakes Tower i DAMAC Properties, można przesiąść się do tramwaju kursującego w ramach linii Dubai Tram.
W Dubaju dostępne są również autobusy, których trasy są ułożone tak, aby wygodnie przesiąść się do nich z pociągów metra. Lista wszystkich tras autobusów jest dostępna na stronie internetowej RTA. Przednie siedzenia w autobusie są zarezerwowane dla kobiet. Strefa mieszana znajduje się na środku oraz z tyłu autobusu.
Dubajskim odpowiednikiem polskiego jakdojade.pl jest Wojhati, które dostępne jest jako aplikacja oraz strona internetowa. Dzięki temu narzędziu można zaplanować podróż komunikacją miejską z punktu A do punktu B, łącznie z przesiadkami.
Gdzie spać w Dubaju? Propozycje noclegów w mieście
Dubaj to ogromne miasto, więc polecane miejsca do spania zależą od dzielnicy, w której zdecydujesz się zatrzymać. Proponuję, żebyś podzielił swój pobyt w Dubaju na dwie części.
W pierwszej części zwiedzania możesz zatrzymać się w okolicy dzielnicy Dubai Marina, a później przenieść się na północ – w rejon Deiry i Bur Dubai. Wtedy zwiedzanie Dubaju będzie dla Ciebie najbardziej efektywne i nie będziesz zmuszony do codziennych, długich dojazdów metrem.
Czy warto wykupić ubezpieczenie przed podróżą do Dubaju?
Wyjeżdżając do Dubaju nie jesteś objęty żadnym ubezpieczeniem zdrowotnym, przez to nawet drobna pomoc medyczna będzie słono płatna (opieka medyczna w ZEA jest bardzo droga). Nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przed podróżą powinieneś wykupić ubezpieczenie turystyczne. Można to załatwić przez internet. Wcześniej przelicz koszty ubezpieczenia i wybierz najkorzystniejszą opcję.
Jeden z czytelników bloga w Dubaju poczuł się źle i musiał trafić na jeden dzień do szpitala. Faktura za jednodniowy pobyt w szpitalu opiewała na 12 000 PLN! Wszystkie koszty pokrył oczywiście ubezpieczyciel.
Wizyta u lekarza rodzinnego w Dubaju kosztuje nawet ok. 300 AED (312 zł), a stomatolog może kosztować aż 500 AED (520 zł). Z ubezpieczeniem podróży te koszty zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Nie wyobrażam sobie podróży, na którą wybrałbym się bez ubezpieczenia – wykupuję je od kiedy pamiętam.
Jaka waluta obowiązuje w Dubaju? Jak wymieniać i wypłacać pieniądze?
Walutą obowiązującą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest dirham oznaczany jako AED. Aktualne kursy walut możesz sprawdzić m.in. na stronie Narodowego Banku Polskiego. Dirham to waluta trudno dostępna w Polsce. Nie ma też większego sensu kupować jej w naszych kantorach – kurs wymiany na pewno będzie gorszy niż ten, który uzyskamy już na miejscu.
W moich podróżach wypłacam najczęściej gotówkę prosto z bankomatów. W Dubaju bankomatów nie brakuje – znajdziesz je już na lotnisku, ale nie będzie z nimi problemu również w centrum miasta. Możesz do tego użyć karty z polskiego banku (nie polecam – doliczone będą drogie prowizje) albo karty do taniej wymiany walut (znacznie taniej).
Ja korzystam od kilku lat z darmowej karty Curve, która pozwala wymieniać waluty po kursie międzybankowym. Warto ją mieć w portfelu nawet na wszelki wypadek, bo korzystanie z niej i tak nic nie kosztuje. Zamawiając ją z tego linka dostaniesz dodatkowo 50 zł do wykorzystania na start po wykonaniu kartą pierwszej transakcji (dowolnej – możesz nią np. zapłacić w Żabce).
Kiedy najlepiej przyjechać do Dubaju?
Do Dubaju warto przyjechać jesienią i zimą – wtedy średnie temperatury spadają poniżej 25 stopni Celsjusza. Najchłodniejszymi miesiącami są styczeń i luty (średnia ok. 18-19 stopni). Wtedy można też liczyć na symboliczne opady, które praktycznie nie występują tu latem. Jeśli do Dubaju miałbym lecieć jeszcze raz, celowałbym w listopad – grudzień albo marzec – kwiecień.
Lato to zdecydowanie najgorszy okres roku na podróż do Dubaju. Ja kiepsko radziłem sobie pod koniec września (temperatury przekraczały 45℃), więc o sytuacji w lipcu lub sierpniu boję się myśleć. Upał nie pozwala wtedy na robienie czegokolwiek na świeżym powietrzu i zmusi Cię do przesiadywania całymi dniami w klimatyzowanych przestrzeniach.
W Dubaju stacje metra i przystanki autobusowe są klimatyzowane, co trochę ratuje trudną sytuację turystów. Nie licz jednak, że to udogodnienie pozwoli Ci zwiedzać Dubaj latem bez zmęczenia – rejon Zatoki Perskiej w tym okresie roku jest bardzo nieprzystępny. Poluj więc na tanie loty poza sezonem letnim.
Informacje praktyczne o Dubaju – karta SIM, napięcie i rodzaj gniazdek
Połączenie telefoniczne i korzystanie z internetu za pośrednictwem polskiej karty SIM to zabójstwo dla naszego portfela. Sam dałem się złapać – niechcący włączyłem dane pakietowe i przed jedną noc działające w tle aplikacje doprowadziły mój rachunek do kwoty prawie 300 zł.
Lokalną kartę SIM można kupić na lotnisku, np. w punkcie operatora Etisalat. Pakiety internetowe są jednak drogie – 2 GB danych wyceniano w czasie mojego pobytu na 100 AED. Jeśli karta jest Ci koniecznie potrzebna – kup ją na lotnisku.
Aktualną ofertę operatora Etisalat znajdziesz na jego stronie internetowej. Ja zrezygnowałem z zakupu karty SIM wiedząc, że sieć WiFi w Dubaju jest dostępna za darmo w większości miejsc publicznych, restauracji i hoteli.
W Dubaju stosuje się gniazdka elektryczne typu G – takie same, jak w Wielkiej Brytanii. Żeby korzystać z polskiego sprzętu, dawniej konieczna była przejściówka, ale teraz większość hoteli montuje już gniazdka zgodne z europejskimi standardami. Przejściówkę dobrze mieć, ale jest duża szansa, że nie będziesz z niej korzystał.
Bezpieczeństwo w Dubaju. Zasady i reguły kultury muzułmańskiej – jak należy się zachowywać?
Dubaj to jedna z najbezpieczniejszych metropolii na świecie. Liczba kradzieży i pospolitych przestępstw jest dużo niższa niż średnia dla krajów europejskich. Większość zagrożeń, które mogą nas dosięgnąć w Dubaju, należą do gatunku tych, które możemy sprowadzić na siebie sami.
Dostęp do alkoholu jest ograniczony do nielicznych, licencjonowanych restauracji. Spożywanie alkoholu poza nimi jest zabronione i surowo karane. Zakazane jest także przebywanie w miejscach publicznych w stanie upojenia – jeśli zostaniemy na tym przyłapani, grozi nam aresztowanie.
Surowość postępowania w stosunku do alkoholu ma się jednak nijak do skali problemów, jakie mogą nas spotkać, gdy zostaniemy podejrzani o posiadanie narkotyków. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich spożywanie i posiadanie narkotyków jest zagrożone karą śmierci.
Trzeba mieć świadomość, że przebywając w Dubaju znajdujemy się w muzułmańskim kręgu kulturowym. Decydując się na pobyt w Emiratach, musimy z pełną świadomością podejść do wymogów kulturowych, jakie są w tym kraju absolutnym standardem.
Kobiety w krajach muzułmańskich powinny w miejscach publicznych zasłaniać ramiona i nogi. Mężczyźni powinni nosić spodnie, które zasłaniają kolana. Dubaj jest jednak dużym wyjątkiem – dzięki międzynarodowej społeczności standardy są nieco inne. Warto uszanować lokalną kulturę i pamiętać o tych zasadach – skup się na tym, aby nie mieć na sobie prześwitujących ubrań i nie epatować nagością.
Na plażach strój bikini jest zupełną normalnością. Muzułmanki często decydują się jednak na noszenie zasłaniającego znaczną część ciała burkini. Pary nie powinny okazywać sobie uczuć w miejscach publicznych. Całowanie się i trzymanie się za ręce jest coraz bardziej akceptowalne, ale jeśli nie musisz tego robić – na czułości decyduj się w hotelowym pokoju. Wytrzymasz. ;)
Fotografując miasto trzeba pamiętać, że robienie zdjęć kobietom jest tutaj odbierane jako naruszenie ich prywatności. Nie rób tego jeśli nie uzyskałeś wyraźnej zgody osoby fotografowanej.
Dawniej sporo hoteli wymagała okazania aktu małżeństwa, aby para mogła się zakwaterować w jednym pokoju. Teraz standardy się zmieniają i liczba takich hoteli jest marginalna – jeśli zapytają o akt to tylko w przypadku, gdy jeden z partnerów jest Arabem. Dubaj staje się coraz bardziej liberalny również w tych kwestiach.
Jednym z filarów islamu jest salat, czyli obowiązkowa, codzienna modlitwa. Pobożny muzułmanin powinien modlić się codziennie 5 razy, z twarzą zwróconą w kierunku Mekki. Jeśli usłyszysz głośne nawoływanie z pobliskiego meczetu oznacza to, że wybiła pora modlitwy, a muezzin przypomina o niej wiernym. Śmianie się z nawoływań czy ich przedrzeźnianie jest absolutnie nie na miejscu, a niestety, zdarza się nierzadko.
Czy w Dubaju jest drogo?
I tak, i nie – wszystko zależy od Twojego trybu podróżowania i potrzeb, jakie będziesz miał w czasie zwiedzania miasta. Dubaj to ogromne miasto, które ma kilka bardzo drogich dzielnic (głównie te, gdzie stoją największe drapacze chmur i najnowsze atrakcje), ale też starsze, tradycyjne dystrykty, w których żyje się znacznie taniej.
Polecam robić zakupy w supermarketach, szczególnie w sieci VIVA Supermarket, który jest najtańszym marketem w Dubaju. Ceny często są lepsze niż te polskie, więc jeśli chcesz podróżować budżetowo, to zlokalizuj najbliższy sklep tej sieci obok Twojego hotelu. Większe zakupy pozwolą Ci sporo zaoszczędzić.
Oto kilka podstawowych obserwacji dotyczących cen w Dubaju:
- żywność w Dubaju jest droższa niż w Polsce – jeśli chcesz jeść w miarę tanio, korzystaj z bazarów i restauracji w dzielnicach Deira i Bur Dubai po obu stronach kanału Dubai Creek. Stołowanie się w Downtown Dubai lub w dzielnicy Dubai Marina może być wstrząsające do Twojego portfela.
- ceny hoteli i noclegów wzrosły, ale nadal można znaleźć w miarę tani hotel – czasy nocowania w Dubaju za 100 zł za pokój w dobrym hotelu już minęły, ale nadal możliwe jest znalezienie czegoś ładnego i niekosztującego majątku. Podobnie jak w przypadku jedzenia, unikaj drogich dzielnic miasta. Sprawdź moje podpowiedzi o tym, gdzie spać tanio w Dubaju.
- transport – korzystanie z komunikacji miejskiej w Dubaju jest relatywnie tanie, podobnie jak jeżdżenie samochodem – paliwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest wyraźnie tańsze niż w Polsce i ogólnie w Europie. Opcją godną rozważenia jest więc wypożyczenie samochodu i pozwiedzanie zakamarków ZEA.
Co jeszcze powinieneś przeczytać?
To właśnie porcja informacji praktycznych, która pozwoli Ci dobrze zaplanować podróż do Dubaju. Mam nadzieję, że Twoja wycieczka będzie udana. Pamiętaj, że latem w Emiratach będzie bardzo gorąco – jeśli możesz, to unikaj tej pory roku. Życzę Ci udanego zwiedzania Dubaju!