Filmy o Gruzji – 13 ciekawych filmów, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 19 kwietnia 2022 r.
Filmy Gruzja lista taśma filmowa

Chcesz oszczędzić czas i zwiedzić więcej? Sprawdź mapki atrakcji i pomysły na wycieczki.

Warto dobrze przygotować się do podróży do Gruzji. Z pomocą przyjdą Ci blogi podróżnicze, które pomogą w planowaniu zwiedzania, ale również kinematografia, która snuje ciekawe opowieści z Gruzją w tle. Filmy o Gruzji pozwolą Ci zobaczyć kraj i ludzi okiem filmowej kamery. Wybrałem dla Ciebie 13 filmów o Gruzji, które poruszają interesujące problemy społeczne lub opowiadają o ważnych fragmentach w gruzińskiej historii.

1. A potem tańczyliśmy (Da cven vicekvet), 2019

Film, który oglądaliśmy w kinie z wielkimi oczekiwaniami, bo był zapowiadany jako świetny obraz. I rzeczywiście zrobił na nas duże wrażenie.

A potem tańczyliśmy film o Gruzji
Kadr z filmu “A potem tańczyliśmy” (copyright: Svenska Filminstitutet (SFI), Konstnärsnämnden, Sveriges Television (SVT), Inland Film, AMA Productions, RMV Film, French Quarter Film, źródło: Filmweb.pl)

To opowieść o Merabie – tancerzu, który pragnie dostać się do głównego składu Gruzińskiego Baletu Narodowego. Film świetnie pokazuje konserwatywne, zamknięte na zmiany gruzińskie społeczeństwo w starciu z poszukującym wolności, zakochanym w koledze z zespołu Merabie.

Film pozwala również zajrzeć za kulisy gruzińskiego tańca narodowego – nieznoszącego słabości, wymagającego siły i absolutnej kontroli nad emocjami.

PLANUJESZ PODRÓŻ DO GRUZJI?

Mapa atrakcji Gruzji

Oszczędzaj czas na planowaniu zwiedzania i nie przegap żadnej atrakcji z mapą ważnych miejsc Gruzji na telefonie. 

Indywidualny plan podróży

Nie planuj i nie przeszukuj internetu – wszystko zaplanuję za Ciebie i dam Ci gotowy plan podróży.

2. Rozkwitające (Grzeli nateli dgeebi), 2013

Tłem do historii dwóch nastoletnich dziewczynek jest przekształcanie się Tbilisi w stolicę wolnej Gruzji, świeżo po upadku Związku Radzieckiego.

Rozkwitajace In Bloom filmy o Gruzji
Kadr z filmu “Rozkwitające” (copyright: Big World Pictures, źródło: IMDb)

To okres trudny dla Gruzji – w latach 90. trwały walki w separatystycznej Abchazji, na ulicach gruzińskich miast rządziło bezprawie, a codzienność w Tbilisi wiązała się z brakiem wody, elektryczności i kolejkami po chleb.

W takich okolicznościach i przy takim tle społecznym poznajemy główne bohaterki filmu – mające po 14 lat Eki i Natii. “Rozkwitające” pokazuje dojrzewanie bohaterek, które nie dość, że przypadło na trudny czas do Gruzji, to jeszcze działo się w trudnych, toksycznych warunkach rodzinnych.

3. Mandarynki (Mandariinid), 2013

Film wyprodukowany przez Estończyków, opowiadający o toczącym się na początku lat 90. konflikcie gruzińsko-abchaskim z ciekawej perspektywy… lokalnych plantatorów mandarynek.

Filmy o Gruzji mandarynki
Kadr z filmu “Mandarynki” (copyright: Allfilm, Georgian Film, źródło: Filmweb.pl)

Pracujący na spornym pograniczu, pochodzący z Estonii plantatorzy mandarynek znajdują rannych w wyniku konfliktu – zarówno walczących po stronie Gruzji, jak i Abchazji.

Widzowie filmu mogą poznać ten konflikt z perspektywy osób, które nie biorą udziału w wojnie. Estońscy plantatorzy byli wyłącznie jej obserwatorami. Film doceniony przez krytyków i międzynarodową widownię.

4. Moja szczęśliwa rodzina (Chemi Bednieri Ojakhi), 2017

Gruziński film opowiadający o patriarchalnym modelu rodziny i gruzińskim społeczeństwie, w którym rola kobiety jest nadal marginalizowana. Główna bohaterka filmu – Manana, postanawia przełamać zasady, które leżą u podstaw gruzińskiego rozumienia rodziny.

Moja szczęśliwa rodzina film o Gruzji
Kadr z filmu “Moja szczęśliwa rodzina” (copyright: Tudor Panduru, źródło: IMDb)

Manana w swoje 52. urodziny podejmuje ważną decyzję. Opuszcza rodzinny dom i zaczyna życie na własny rachunek, nierozumiana przez rodzinę, przyjaciół i społeczeństwo.

Film opisywany przez krytyków jako dobrze oddający relacje, które są nadal obecne w wielu gruzińskich domach. Piękna muzyka i spokojne tempo akcji pozwalają zagłębić się w problemy, z którymi mierzą się gruzińskie rodziny.

5. Shindisi, 2019

Fabuła nieco zbliżona do tej, którą spotkasz w “Mandarynkach”. Tym razem jednak tłem wydarzeń jest kilkudniowa wojna rosyjsko-gruzińska z 2008 r., podczas której rosyjskie wojska ruszyły w kierunku Tbilisi.

Shindisi filmy o Gruzji
Kadr z filmu “Shindisi” (copyright: Free Movie Studio, 20steps Production, źródło: IMDb)

Pomimo zapewnień o utworzeniu korytarza humanitarnego, wojsko rosyjskie m.in. w okolicach wsi Shindisi łamało to postanowienie i nadal otwierało ogień do Gruzinów. Na pomoc gruzińskim żołnierzom ruszyła lokalna, wiejska społeczność z Shindisi.

Zdjęcia do filmu były kręcone w Gori.

6. Handlarz (Sovdagari), 2018

Krótki, 20-minutowy dokument o prozie codziennego życia w wiejskich zakątkach Gruzji. Walutą tam często nie są pieniądze – dużo cenniejsza jest wymiana potrzebnych dóbr.

Handlarz film o Gruzji
Kadr z filmu “Handlarz” (źródło: IMDb)

Film kładzie nacisk na ubóstwo gruzińskiej prowincji. Walutą, która zapewnia przetrwanie, jest towar tak prozaiczny, jak ziemniaki. W starciu z zachodnioeuropejską gonitwą za bogactwem, ten obraz może pobudzić widza do głębokiej refleksji.

Dokument dostępny jest na Netflix.

7. Wyspa kukurydzy (Simindis Kundzuli), 2014

Gruziński film oparty na motywie zbliżonym do tego w “Mandarynkach”. Zamiast mandarynek, bohaterowie zajmują się uprawą kukurydzy na rzecznej wyspie.

Wyspa kukurydzy film o Gruzji
Kadr z filmu “Wyspa kukurydzy” (źródło: IMDb)

Tu również tłem wydarzeń jest konflikt abchasko-gruziński. Nastoletnia wnuczka głównego bohatera filmu odnajduje ukrywającego się, gruzińskiego żołnierza. Teren znajduje się między abchaskimi i gruzińskimi posterunkami – obecność żołnierza jest więc bardzo niebezpieczna.

Akcja skupia się na małej wyspie na rzece, która działa jak zwierciadło odbijające całą złożoność sytuacji w Gruzji lat 90.

8. 5 dni wojny (5 Days of War), 2010

Amerykańskie, nieco bardziej “udramatyzowane” spojrzenie na kilkudniową wojnę między Gruzją, a Rosją, która wybuchła w 2008 r. Linia frontu odcina od świata amerykańskiego dziennikarza, jego kamerzystę i mieszkającego na tych terenach Gruzina.

5 dni wojny film o Gruzji
Kadr z filmu “5 dni wojny” (copyright: Rex Media, Georgia International Films, Midnight Sun Pictures, Dispictures, źrodło: Filmweb.pl)

Film warto docenić za dynamikę akcji, bo pod względem fabularnym jest niestety znacznie słabszy od innych, wojennych tytułów, o których wspominałem. Jeśli chcesz obejrzeć tylko jeden tytuł o wojnie gruzińsko-rosyjskiej, zdecyduj się raczej na Shindisi.

9. Pokuta (Monanieba), 1984

Pierwszy z nieco starszych gruzińskich filmów, do których zdecydowanie warto sięgnąć. “Pokuta” opowiada o władzy absolutnej, dyktaturze, nadużyciach rządzących i o późniejszych rozrachunkach z bolesną przeszłością.

Pokuta 1984 film o Gruzji
Kadr z filmu “Pokuta” (źródło: IMDb)

Film opowiada co prawda o lokalnych wydarzeniach i przybliża osobę burmistrza-dyktatora Warłama Arawidze, ale ma wymiar dużo bardzo uniwersalny. Ten gruziński film można odnieść do wydarzeń w dowolnym, innym zakątku świata, bo opowiada o powtarzających się groźnych schematach ludzkiej psychiki.

“Pokuta” to długi, niezbyt popularny film wyprodukowany jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Polecam, aby znaleźć dla niego trochę czasu.

10. Błękitne góry, czyli nieprawdopodobna historia (1983)

Jeden z nielicznych filmów o Gruzji, który ma w sobie elementy komediowe. Opowiada w ironiczny sposób o nieudolności biurokratycznej machiny z czasów, gdy Gruzja była częścią Związku Radzieckiego.

Błękitne góry, czyli nieprawdopodobna historia film o Gruzji
Kadr z filmu “Błękitne góry, czyli nieprawdopodobna historia” (źródło: IMDb)

Głównym bohaterem filmu jest młody pisarz Soso, który usiłuje wydać swoją świeżo ukończoną powieść. Przez rok walki z biurokracją, żaden z urzędników nie znajduje czasu, aby przeczytać dzieło Soso – a bez tego nie ma przecież szans na jego wydanie.

Pomimo, że to komedia, film ma w sobie elementy dramatu. Może się okazać, że w trakcie seansu zdamy sobie sprawę, że i polskie urzędy w mają sobie coś z tych pokazanych w “Błękitnych górach (…)”.

11. Taming the Garden, 2021

Najnowsza pozycja w moim zestawieniu. To gruziński film dokumentalny opowiadający historię… przenoszenia żywych drzew do prywatnego ogrodu byłego premiera Gruzji.

Taming the Garden film o Gruzji
Kadr z filmu “Taming the Garden” (źródło: IMDb)

Pomimo oczywistych trudności logistycznych i dużych kosztów przedsięwzięcia, ogromne drzewa są transportowane drogą lądową i morską do nowego miejsca.

Poza absurdem sytuacji, dokument pokazuje, jak duże znaczenie mają nadal w Gruzji pieniądze i wpływy. Film warto obejrzeć również dla przepięknych zdjęć.

12. Początek (Dasatskisi), 2020

Gruziński film opowiadający o zamkniętej społeczności Świadków Jehowy, która zamieszkuje gruzińską prowincję. Podstawowym motywem, wokół którego obraca się cała fabuła filmu, jest przemoc.

Dasatsisi Początek film o Gruzji
Kadr z filmu “Początek” (źródło: IMDb)

Przemoc pojawia się w filmie pod wieloma postaciami – zarówno jako skierowana przeciwko danej grupie społecznej, jak i w węższym znaczeniu, obejmując relacje wewnątrz rodziny.

Obraz jest niejednoznaczny, pozostawia widzom duże pole do interpretacji. Na pewno nie jest to łatwe kino, ale warto poświęcić czas na obejrzenie i późniejsze przemyślenie tego, co chce nam powiedzieć o Gruzji reżyserka “Początku”.

13. Zakładnicy (Hostages), 2017

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach z 1983 r., gdy grupa siedmiu młodych Gruzinów porwała samolot i próbowała uciec nim ze Związku Radzieckiego.

Zakładnicy film o Gruzji
Kadr z filmu “Zakładnicy” (źródło: IMDb)

Próba zakończyła się niepowodzeniem. Radzieckie siły powietrzne zmusiły samolot do lądowania, a sprawcy porwania zostali aresztowani i skazani. Po upadku ZSRR bohaterowie wydarzeń są często przywoływani jako symbol walki o wolność.

Film można potraktować jako fabularne przedstawienie wydarzeń, lecz nie warto doszukiwać się w nim głębszego wyjaśnienia powodów decyzji o porwaniu. Nie zmienia to faktu, że warto bliżej poznać tę historię.

Podróż do Gruzji – o czym powinieneś pamiętać?

Myślisz o podróży do Gruzji? Jak każda podróż za granicę, wyjazd do Gruzji wymaga odpowiednich przygotowań i zaplanowania kilku ważnych spraw. Domyślam się, że ten etap przygotowań może być stresujący – wypisałem więc poniżej wszystkie ważne kroki, o których powinieneś pamiętać przed podróżą do Gruzji.

Sprawdź aktualne warunki wjazdu do Gruzji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty korzystając z Momondo lub wyszukiwarki Wizzair.

Wykup ubezpieczenie podróży korzystając z darmowego kalkulatora ofert.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Jeśli nie masz ochoty na planowanie, zamów indywidualny plan zwiedzania Gruzji szyty na miarę.

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii Gruzja, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.
Wynajmij samochód i bądź elastyczny w podróżowaniu po zakamarkach Gruzji.
Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał kolejne punkty Gruzji.

Poznaj listę najlepszych książek o Gruzji i kup te, które najbardziej chciałbyś przeczytać.

Ciesz się wyjazdem! Życzę Ci udanej podróży do Gruzji


Poznałeś właśnie listę 13 filmów o Gruzji (i z Gruzją w tle), które moim zdaniem warto zobaczyć. Jeśli chcesz bliżej poznać Gruzję przed wyjazdem w tamte strony, te filmy powinny Ci to umożliwić. Życzę udanych seansów i mam nadzieję, że Twoje zwiedzanie Gruzji będzie świetną przygodą!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze