9 powodów, dla których warto pojechać do Gruzji

Aktualizacja: 10 stycznia 2024 r.
Gruzja czy warto pojechać blog podróżniczy o podróżach Bartekwpodrozy.pl
Gruzja czy warto pojechać blog podróżniczy o podróżach Bartekwpodrozy.pl

Gruzja zdobywa przez ostatnie lata serca tysięcy turystów z całego świata. Podróż na Kaukaz z Polski bardzo się uprościła, gdy tanie linie lotnicze zaczęły uruchamiać nowe połączenia między Polską, a lotniskiem w gruzińskim Kutaisi. Jeśli nie jesteś jeszcze przekonany, czy powinieneś odwiedzić Gruzję, przygotowałem dla Ciebie listę 9 powodów, dla których warto pojechać do Gruzji.

Dzielę się doświadczeniem z moich sześciu podróży na Kaukaz – i wcale nie czuję, że zobaczyłem już wszystko. Planowanie podróży na Kaukaz jest przyjemnością, bo atrakcje Gruzji są w stanie spełnić oczekiwania wielu grup turystów.

Nawet odwieczny problem “w góry czy nad morze” w Gruzji nie ma zastosowania, bo masz tu dostęp do obu typów krajobrazu. Dodatkowo wyjazd do Gruzji na własną rękę nie jest trudny do zaplanowania.

1. Gruzja to kraj kompletny

Do Gruzji nie jedzie się po jeden, konkretny typ wypoczynku. Pomimo, że powierzchnia Gruzji jest prawie 5-krotnie mniejsza niż powierzchnia Polski, krajobraz kraju jest bardzo różnorodny. Jeśli jesteś miłośnikiem gór, w Gruzji znajdziesz zarówno wymagające dużych umiejętności szlaki na pięcio- i czterotysięczniki, jak i ogrom łatwych, dostępnych dla każdego tras trekkingowych.

Gruzja czy warto pojechać Gruzińska Droga Wojenna
Gruzińska Droga Wojenna łącząca Tbilisi ze Stepancmindą i rosyjskim Władykaukazem

Przejazdy marszrutkami po górskich drogach dostarczą sporo wrażeń i… odrobiny lęku (o to już dbają energiczni i często ignorujący przepisy drogowe kierowcy). Na terenie Gruzji znajdziesz ponad 600 jaskiń – aż ⅔ wszystkich, które odkryto na terenie dawnego Związku Radzieckiego. W okolicach Kutaisi możesz zwiedzić kilka z nich – w tym najpopularniejszą wśród turystów Jaskinię Prometeusza.

Jeśli wolisz odpoczynek nad morzem, to zachodnia część Gruzji czeka na Ciebie z ciepłym wybrzeżem Morza Czarnego i najbardziej rozpoznawalnym kurortem kraju – Batumi. Jeśli tam będzie dla Ciebie zbyt tłoczno, jadąc dalej na północ znajdziesz znacznie spokojniejsze wybrzeże Gurii, gdzie w mieście Ureki plaża ma czarny, magnetyczny piasek o leczniczych właściwościach.

Woda w Jaskini Prometeusza w Gruzji
Okolica Kutaisi to nie tylko Jaskinia Prometeusza – region ma wiele naturalnych atrakcji

Osoby zafascynowane historią znajdą w Gruzji starożytne, wykute w skale miasta (np. Uplisciche niedaleko Gori), malowniczo położone klasztory (jak wykuty w skale kompleks monastyrów Dawit Garedża), ale również zabytkowe dzielnice współczesnych miast. Poszukiwacze współczesnej architektury lub miejskiej eksploracji również się nie zawiodą.

W Gruzji nie brakuje obiektów poprzemysłowych, opuszczonych budynków i budzącej coraz większe zainteresowanie architektury modernizmu i socrealizmu. Poza popularnymi zakątkami, do zobaczenia są też regionu o dopiero rosnącej popularności, jak np. słynąca z produkcji herbaty Guria.

Moje porady – co zrobić przed wyjazdem do Gruzji?

1. Noclegi w Gruzji: zarezerwuj je wcześnie, żeby zaoszczędzić i mieć duży wybór.

2. Ubezpieczenie: przed wyjazdem wykup polisę i miej ochronę w nieprzewidzianych sytuacjach.

3. Wymiana waluty: możesz korzystać z polskiej karty, ale znacznie taniej będzie z kartą Curve.

4. Wynajem samochodu: będziesz elastyczny i zobaczysz więcej w krótszym czasie.

5. Mapa atrakcji Gruzji: zwiedza się lepiej z mapą najlepszych atrakcji na telefon.

6. Wycieczki z przewodnikiemsprawdź dostępne wycieczki oraz aktywności i wybierz najciekawsze.

7. Indywidualny plan podróży: zamów plan szyty na miarę i nie planuj nic sam.

8. Artykuły o Gruzji: przeczytaj inne teksty i znajdź inspiracje do zwiedzania.

2. Bliskość kultury i religii

Pod względem kultury i religii, Gruzja jest bliska Polsce i innym krajom europejskim. Jeśli obawiasz się podróży do kierunków, które są nam dość odległe kulturowo i wymagają innego, nienaturalnego dla Polaków zachowania – Gruzja nie stawia przed turystami z Europy tego typu wyzwań.

Kanony zachowania są zbliżone do tych, które obowiązują w Polsce. Kraj jest od kilku lat stowarzyszony z Unią Europejską. Gruzja jest krajem chrześcijańskim, w którym dominuje prawosławie. Kraj przyjął chrześcijaństwo ponad 600 lat przed chrztem Polski.

Gruzja czy warto pojechać klasztor Cminda Sameba
Widok na klasztor Cminda Sameba i górę Kazbek

Nowoczesne i postępowe podejście przedstawiają przede wszystkim mieszkańcy dużych ośrodków miejskich – gorzej jest jednak na wsi, gdzie np. związki homoseksualne nie są jeszcze powszechnie akceptowalne.

Polskę i Gruzję łączą zbliżone tradycje, które w Gruzji są bardziej wyraziste – np. duża gościnność i otwartość na przyjezdnych, tradycja wspólnego, wielogodzinnego biesiadowania (supra), ważna pozycja rodziny w codziennym życiu.

Rosnący ruch turystyczny zmienia trochę obraz Gruzji, przez co turystów siłą rzeczy zaczyna się traktować trochę mniej wyjątkowo. Ze spontanicznym zapraszaniem przyjezdnych np. na suprę, oczywistym jeszcze kilkanaście lat temu, można się teraz spotkać tylko w małych, znajdujących się poza głównymi szlakami miejscowościach.

W społeczeństwie pozostaje jednak przeświadczenie, że gość to dar od Boga i trzeba dołożyć wszelkich starań, aby dobrze wspominał pobyt na Kaukazie. Mówienie o wyjątkowej, gruzińskiej gościnności nie jest przesadzonym, utartym sloganem.

3. Genialna kuchnia gruzińska

Pierwsze kroki w poznawania gruzińskiej kuchni stawiałem jeszcze w Polsce, dzięki rozwijającej się sieci gruzińskich restauracji i piekarni w całym naszym kraju. Pokochałem ją tak mocno, że jedną z podróży do Gruzji zaplanowałem jako całkowicie kulinarną.

Kuchnia gruzińska adżarskie chaczapuri
Jedno z naczelnych dań kuchni gruzińskiej – adżarskie chaczapuri

Zamiast zwiedzać, próbowałem dzień po dniu kolejnych dań w rozmaitych restauracjach i do Polski wróciłem prawdopodobnie o kilka kilogramów cięższy. Nie jestem tego pewien, bo nie odważyłem się stanąć na wagę.

Tajemnicą tak dużej popularności gruzińskiej kuchni wśród Polaków jest moim zdaniem prostota dań i fakt, że większość z nich przyrządza się z popularnych w polskiej kuchni składników – białej mąki, sera twarogowego, kilku rodzajów mięsa, cebuli.

Adżarskie chaczapuri Gruzja czy warto pojechać
Gruzińskie, kraftowe piwo i ogromne adżarskie chaczapuri, z którym mierzy się Natalka

Kuchnia gruzińska jest też przyjazna wegetarianom – wiele popisowych dań nie ma wśród swoich składników mięsa. Myślę, że szansa na to, że kuchnia gruzińska zupełnie nie przypadnie Ci do gustu jest pomijalnie mała. Jeśli nie jesz glutenu, czeka na Ciebie spory wybór dań przygotowywanych w piecu, np. ojakhuri.

4. Niskie koszty życia

Podróż do Gruzji nie powinna poturbować Twojego portfela. Koszty życia są przeciętnie niższe niż w Polsce. Ceny stopniowo rosną i zbliżają się do tych europejskich – nadal jednak różnica w kosztach na korzyść Gruzji jest odczuwalna.

Wyraźnie tańsze jest transport (przemieszczanie się po Gruzji może być nawet kilkukrotnie w porównaniu z cenami za przejazd podobnego dystansu w Polsce) i noclegi (nie włączając w to hoteli o najwyższym, kilkugwiazdkowym standardzie – ceny w nich są podobne do zachodnioeuropejskich).

Deptak Tbilisi czy warto przyjechać do Gruzji
Deptak przy ulicy Davit Aghmashenebeli w Tbilisi

Tanio możesz zatrzymać się w hostelach i guesthousach. Pokoje o wyższym standardzie wynajmiesz w rozsądnych kwotach – zdecydowanie taniej, niż w Polsce. Po zmianie sytuacji na świecie w 2022 r. i dużym napływie Rosjan do Gruzji, ceny niestety wzrosły, ale nadal są korzystne dla turystów.

Dania kuchni gruzińskiej są tańsze niż te serwowane w restauracjach gruzińskich w Polsce, ale generalnie koszty wyjścia do restauracji w Gruzji są zbliżone do tych w naszym kraju. Jeśli chcesz wyjść poza standardową, mączną ofertę lokalnej kuchni, zrobi się wyraźnie drożej.

Gastronomia nie tym, co przyniesienie duże oszczędności w porównaniu z Polską – szczególnie, że kuchni gruzińskiej bardzo trudno się oprzeć. Gdy nie jesz glutenu i chcesz gotować w Gruzji samodzielnie, koszty codziennych zakupów żywności wyższej jakości są zbliżone do polskich.

5. Przychylność dla Polaków

Polska i gruzińska kultura są w wielu aspektach zbliżone, co daje solidny fundament pod dobrej stosunki tych dwóch narodów. Relacje polsko-gruzińskie weszły na nowy, pełen szacunku i uznania poziom w 2008 r. – po wizycie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi.

W sytuacji dużego zagrożenia stolicy Gruzji ze strony kroczących w jej stronę wojsk rosyjskich (trwała wtedy krótka wojna o Osetię Południową), przewodzący międzynarodowej delegacji Lech Kaczyński dotarł do Tbilisi wraz z rządzącymi państwami bałtyckimi i Ukrainą.

Prawdopodobnie przez tę polityczną presję nie doszło do eskalacji konfliktu. Gruzini nadal są za ten gest wdzięczni, a Kaczyński urósł w Gruzji do rangi narodowego bohatera.

W Gruzji nie brakuje polskich turystów. To może dodać Ci większej pewności siebie – jeśli to będzie jedna z Twoich pierwszych, samodzielnie planowanych podróży zagranicznych, to rzesze Polaków dadzą Ci poczucie bezpieczeństwa i brak lęku związanego m.in. z barierą językową.

6. Tradycje winiarskie

Gruziński region Kachetia jest kaukaską stolicą winiarstwa. Winnice szczelnie pokrywają znaczną część tego skrawka Gruzji, a warunki naturalne tylko sprzyjają rozwojowi plantacji. Historycy podają, że ślady produkcji wina na tych terenach sięgają nawet 8000 lat wstecz!

Wino Gruzja

Nawet dla nieświadomych konsumentów wina nazwa “saperavi” coś tam mówi – to właśnie najpopularniejsza, czerwona odmiana gruzińskich winorośli. Gruzińskie wino jest coraz popularniejsze w Polsce – bywa dostępne m.in. w sklepach pokroju Biedronki i Żabki.

Gruzini piją wino na potęgę. Dobrego wina można się napić w każdej restauracji, a w mniejszych miejscowościach bez problemu można kupić wina domowej roboty. Często są sprzedawane w plastikowych butelkach, np. po Coca-Coli. W lokalnych sklepach prawdopodobnie kupisz również gruziński bimber z winogron – czaczę.

PLANUJESZ PODRÓŻ DO GRUZJI?

Mapa atrakcji Gruzji

Oszczędź czas na planowaniu i nie przegap żadnej atrakcji z mapą ważnych miejsc Gruzji na telefonie. 

Indywidualny plan podróży

Nie planuj i nie przeszukuj internetu – wszystko zaplanuję za Ciebie i dam Ci gotowy plan podróży.

7. Bezpieczeństwo w kraju

Czasy konfliktu z Rosją minęły już ponad 10 lat temu. Gruzja po reformach Saakaszwilego jest krajem bezpiecznym, z profesjonalną i nieskorumpowaną policją. Nie miałem nigdy obaw przed podróżą na Kaukaz i przez pięć podróży do Gruzji nie poczułem się nigdy mniej bezpiecznie, niż w Polsce.

Średni poziom drobnej przestępczości nie odstaje od średnich dla krajów zachodniej Europy. Komisariaty policji działają nawet w małych miejscowościach, a częste patrole na ulicach jeszcze zwiększają poczucie bezpieczeństwa.

Stare Miasto w Tbilisi Gruzja

Oczywiście, wojna w Ukrainie zmieniła sytuację geopolityczną i Gruzja znowu stała się miejscem, które jest “blisko ważnych wydarzeń”. Na ulicach Tbilisi jest sporo Rosjan, którzy wyjechali ze swojego kraju w formie protestu lub po prostu szukając bezpiecznego miejsca do życia. Bezpieczeństwo nie spadło, ale wzrosły ceny mieszkań. ;)

Pamiętaj, że Gruzja nie sprawuje realnej władzy na terytorium Abchazji i Osetii Południowej – dwóch separatystycznych republik, które na początku lat 90. ogłosiły niepodległość. Oba kraje są pod silnym protektoratem Rosji.

Polski MSZ odradza podróże do tych regionów – nie możesz tam liczyć na pomoc polskiego konsula w Tbilisi. Podróż jest jednak możliwa – dostaliśmy zgodę na wjazd na teren Abchazji, ale do podróży nie doszło niestety z powodu koronawirusa.

8. Ogólnie “wyluzowanie” i brak nadmiernych regulacji

Gruzja jest krajem stowarzyszonym z Unią Europejską, ale formalnie do niej nie należy. Dzięki temu ten kraj ominęła rozbuchana biurokracja (przynajmniej w niektórych aspektach) i nadmierne regulacje wielu dziedzin życia, które wymusza na swoich członkach Unia.

W Gruzji dopiero od 2019 r. obowiązkowe są przeglądy techniczne aut – dawniej jeździły one czasami w stanie totalnego rozkładu. Nadal nieobowiązkowe jest ubezpieczenie OC samochodu (co w UE jest niewyobrażalne).

Owce Gruzja gruzińska droga wojenna
Przemarsz owiec, który za kilkadziesiąt minut całkowicie zablokował ruch na Gruzińskiej Drodze Wojennej

Poza stolicą Gruzji życie płynie w niespiesznym tempie. Starsi Gruzini przesiadują w parkach i grają w kości, przechodnie zaczepiają się i rozmawiają. Życie ulicy to nie tylko ruch samochodów, ale także międzyludzkie interakcje, sąsiedzkie plotki.

Za każdym razem czuję, że atmosfera jest bardziej swojska niż w Polsce, a ludzie – pomimo czasami trudnej codzienności – cieszą się nawzajem swoją obecnością.

9. Bogata siatka tanich połączeń lotniczych

Polska ma to szczęście, że loty do wykorzystywanego przez tanie linie lotnicze lotniska w Kutaisi są dostępne z większości polskich lotnisk. Dostępna siatka połączeń jest bogata, a okazje cenowe zdarzają się dość często. Trzygodzinny lot nie jest też na tyle wielką wyprawą, że podróż stała się niewygodna. ;)

Kutaisi dojazd z lotniska do centrum transfer
Podróż do Gruzji dla wielu polskich turystów zaczyna się od lotniska w Kutaisi

Możesz znaleźć bilety z Polski za nawet 250 – 350 zł w dwie strony. Lotnisko w okolicach Kutaisi jest dobrze skomunikowane marszrutkami i autobusami z głównymi miastami Gruzji (Tbilisi, Batumi, Kutaisi). Najwygodniej po Gruzji podróżuje się samochodem – możesz wynająć auto na lotnisku w Kutaisi.

My rezerwujemy auta z odbiorem na lotnisku w Kutaisi, dzięki czemu jesteśmy bardziej elastyczni w zwiedzaniu i możemy zobaczyć znacznie więcej atrakcji w krótkim czasie. Gdy wpiszesz niżej datę swojej podróży, zobaczysz listę dostępnych wtedy tanich aut z wypożyczalni, z której korzystaliśmy w Albanii, Czarnogórze i na Krecie.

Jak zaplanować podróż do Gruzji?

Gruzja to jeden z moich ulubionych krajów, w którym spędziłem już łącznie długie tygodnie. O żadnym innym kierunku nie pisałem na blogu tak chętnie, jak właśnie o Gruzji. Sprawdź kilka artykułów, które mogą Ci się przydać w planowaniu Twojej podróży:

Nawet nie próbuję udowodnić Ci, że to wszystkie powody, dla których warto pojechać do Gruzji. Do tego kaukaskiego kraju przyciąga znacznie więcej – właśnie dlatego tak często podróżuję do Gruzji i odkrywam jej nowe oblicza. Życzę Ci udanej wyprawy!

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze