Kolej wąskotorowa z Borjomi do Bakuriani w Gruzji - co ma wspólnego z wieżą Eiffla?

13 kwietnia 2020
(aktualizacja: 17 lutego 2021)

Miłośniku podróży! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl. 

Byliśmy jednymi z pierwszych, którzy tego dnia wstali w Borjomi. Kurort imprezował do późna, więc mało kto kwapił się do szybkiego opuszczenia łóżka. My byliśmy wyjątkiem - tuż po 6 rano, spacerowym krokiem szliśmy już do oddalonego od centrum miasta dworca kolejowego, żeby zdążyć na pierwszy kurs kolejki wąskotorowej z Borjomi do Bakuriani. Pokażę Ci, jak wyglądała podróż najwolniejszą atrakcją turystyczną Gruzji.

Zanim znajdziesz wygodne miejsce w wagonie (koniecznie po jego lewej stronie patrząc w kierunku jazdy), zadbaj o prowiant na drogę i naładuj baterie swojego aparatu. Pokonanie niespełna 40 km zajmie kolejce ponad 2 godziny, a Ty spędzisz ten czas w większości z nosem przyklejonym do szyby.

Maszyniści pociągu z Borjomi do Bakuriani
Maszyniści pociągu z Borjomi do Bakuriani czekający na rozkładową godzinę odjazdu

Jak dojechać do Borjomi? Gdzie spać?

Aby zdążyć na poranny kurs do Bakuriani, musisz spędzić noc w Borjomi.

Do Borjomi można dojechać marszrutkami z większości większych miast Gruzji. Bezpośrednio dojedziemy tu m.in. z Kutaisi i Tbilisi. Jeśli masz ochotę zwiedzić Borjomi, zatrzymaj się w hotelu w centrum miasta, a rano przyjedź na dworzec kolejowy taksówką.

Polecane przeze mnie noclegi w centrum Borjomi:

  • HOTEL Tacho - łatwy do odnalezienia apartament w centrum Borjomi. Nowocześnie urządzony w kolorach bieli i czerni, blisko głównych atrakcji miasta,
  • House in Borjomi - sielskie, domowe wnętrza w centrum Borjomi. Możliwość wykupienia śniadania (przyda się, jeśli rano wyruszasz na pociąg do Bakuriani).

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb

Przejazd kolejowy w Borjomi

Jeżeli podobnie do mnie przyjechałeś do Borjomi tylko po to, aby przejechać się kolejką do Bakuriani, znajdź miejsce noclegowe blisko dworca we wschodniej części miasta.

Polecane przeze mnie noclegi niedaleko dworca kolejowego w Borjomi:

  • happy pandasN12 - mój absolutny faworyt. Kilka minut od stacji kolejowej. Pokoje czyste, dobrze wyposażone. Właściciel jest duszą towarzystwa - trzeba tylko uważać, żeby przypadkiem nie rozkręcił z gośćmi imprezy,
  • Apartament Borjomi - apartament w sąsiedztwie happy pandasN12, kompletnie urządzony. Trudno zarzucić mu jakieś wady. Łazienka do wyłącznej dyspozycji gości.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb

Skład pociągu z Borjomi do Bakuriani
Skład pociągu z Borjomi do Bakuriani z lokomotywą ЧС11-08 czekający na swojej stacji początkowej

Dlaczego wąskotorówka mnie zaciekawiła? Historia kolejki z Borjomi do Bakuriani

Decyzję o budowie kolejki do Bakuriani podjęto na fali dynamicznego rozwoju sieci kolejowej Gruzji.

W 1883 r. uruchomiono połączenie z Baku do Tbilisi i dalej do portu w Batumi, co pozwoliło na morski handel z całym światem i uzasadniło dalszą rozbudowę sieci kolejowej.

Atuty Borjomi jako uzdrowiska spowodowały, że carskie władze w 1894 r. podjęły decyzję o budowie kolei z Chaszuri.

Mając świadomość trudnych warunków terenowych, w 1897 r. rozpoczęto budowę bohaterki naszej dzisiejszej opowieści - kolei wąskotorowej z Borjomi do Bakuriani. 5 lat później pierwszy pociąg "Kukuszki" (bo tak nazywano kolejką) pokonał całą trasę.

Do 1967 r. ruch prowadzono trakcją parową. W związku z elektryfikacją szlaku, pracę przejęły wtedy lokomotywy elektryczne. Chwilę po wyjeździe z Borjomi zauważysz pomnik, na którym dumnie stoi jedna z lokomotyw parowych, które dawniej królowały na kolejce.

Widok z pomostu kolejki wąskotorowej do Bakuriani

Ruch do dzisiaj prowadzą przypominające krokodyle lokomotywy ЧС11.

Lokomotywy ЧС11 powstały w 1966 r. w zakładach w Dubnicy nad Váhom na terenie Czechosłowacji. Powstało łącznie 12 lokomotyw tej serii i były przeznaczone wyłącznie do obsługi linii z Borjomi do Bakuriani. Przynajmniej 8 z nich nadal pracuje na kolejce.

Ich maksymalna prędkość jazdy to 45 km/h, jednak współcześnie pociągi do Bakuriani nie rozpędzają się do prędkości większej niż 20 km/h.

Kolej wąskotorowa ma rozstaw toru 900 mm. Zelektryfikowano ją prądem stałym o napięciu 1500 V.

Lokomotywa ЧС11 na stacji w Bakuriani
Tabliczka znamionowa lokomotywy ЧС11
Widok na bok lokomotywy ЧС11 w Bakuriani

Jak zaplanować przejazd kolejką? Rozkład jazdy pociągów

Pierwszy pociąg odjeżdża o 7:15, a w Bakuriani melduje się o 9:40. W tabelce poniżej znajdziesz rozkład jazdy pociągów. Kursują codziennie.

Relacja pociąguOdjazd ze stacji początkowejPrzyjazd do stacji końcowej
Borjomi - Bakuriani7:159:40
Borjomi - Bakuriani10:5513:21
Bakuriani - Borjomi10:0012:23
Bakuriani - Borjomi14:1516:32

W Borjomi działają dwie stacje kolejowe. Nasz pociąg odjeżdża z tej znajdującej się we wschodniej części miasta, a nie ze stacji Borjomi Park w centrum.

Kabina maszynisty i peron stacji Borjomi

Ile kosztuje bilet na pociąg? Gdzie kupić bilety?

Transport publiczny w Gruzji jest nadal bardzo tani. Przejazd kolejką z Borjomi do Bakuriani kosztuje 2 GEL, czyli 2,6 zł.

Ani w Borjomi, ani w Bakuriani nie działają kasy biletowe. Bilety można kupić na pokładzie pociągu.

Po zapłaceniu liczyliśmy na wydanie jakiegokolwiek potwierdzenia lub papierowego biletu, ale pieniądze wylądowały po prostu w kieszeni kolejarza. Po odjeździe z Borjomi, zapadł on w twardy sen i w tym stanie dojechał do stacji końcowej. Pasażerowie z pośrednich stacji nie płacili więc za bilety.

Wnętrze wagonu pociągu Borjomi - Bakuriani
Wnętrze jednego z dwóch wagonów pociągu z Borjomi do Bakuriani

Jak wygląda trasa pociągu z Borjomi do Bakuriani?

Kolejka z Borjomi do Bakuriani w początkowej części swojej trasy biegnie w wąwozie rzeki Gujaretistskali. Na wysokości miejscowości Tsagveri odbija jednak ciasnym łukiem do miejscowości Tsemi. Później już imponującymi zakosami wspina się do swojej stacji docelowej - Bakuriani.

Kolejka wąskotorowa z Borjomi do Bakuriani pokonuje różnicę wzniesień wynoszącą aż 900 metrów. Gdy uwzględnimy jeszcze prowadzenie torów nieustającymi łukami, czas na pokonanie tej niespełna czterdziestokilometrowej trasy (ponad 2 godziny) staje się bardziej akceptowalny.

Tuż po wyjeździe z Borjomi, kolejka przejeżdża przez przytuloną do skały betonową galerię, z której pasażerowie mają widok na drogę prowadzącą do Bakuriani. Dla późniejszych widoków na trasie, rozsądniej jest zająć miejsce po lewej stronie wagonu - patrząc w kierunku jazdy pociągu.

Widok na trasę pociągu do Bakuriani

Na trasie pociągu jest łącznie 7 stacji pośrednich, a ósmą stacją jest już Bakuriani.

StacjaKilometraż
Borjomi0,0
Daba12,0
Tsagveri16,0
Tsemi20,0
Tba21,0
Libani23,0
Patara Tsemi25,0
Sakochavi32,5
Bakuriani39,0

Za stacją Sakochavi istnieje nieczynna już, towarowa odnoga kolejki do Bakurianis Andeziti.

Budynek dworca kolejowego w Tsemi
Budynek dworca kolejowego Bakuriani

Najbardziej rozpoznawalnym elementem infrastruktury kolejki jest most na rzece Tsemistskali między stacjami Tsagveri i Tsemi.

Zaprojektował go sam Gustav Eiffel, projektant paryskiej Wieży Eiffla. Most powstał we Francji, a zmontowano go już na miejscu budowy.

Konstrukcja mostu jest widoczna poniżej poziomu toru, więc nie możemy liczyć na dobre zdjęcie wykonane z pokładu pociągu. Idealne kadry powstają tu zimą, z drona.

Most konstrukcji Gustava Eiffla. Autor: Georgian Railways

Zwróć też uwagę na przystanek w miejscowości Tba. Budowniczym nie zabrakło fantazji - połączyli oni kolumny zbudowane z nieznanym stylu z jaskrawą, różową farbą.

Budynek dworca Tba
Odważna stylistyka przystanku kolejowego w miejscowości Tba

Kolejka nie jest wyłącznie atrakcją turystyczną, ale pełni przede wszystkim rolę dowozową. Czas jazdy jest nieporównywalnie gorszy od osiągów marszrutek, ale pociągi i tak zapełniają się na stacjach pośrednich pojedynczymi osobami. Każdy wagonik mieści 32 osoby.

Jeśli znasz rosyjski, na pewno po chwili zostaniesz zagadany przez lokalnych mieszkańców, którzy przeprowadzą z Tobą szczegóły wywiad. Pomimo mojego podstawowego rosyjskiego, i tak udało nam się wymienić kilka zdań.

Pasażerowie czekający na pociąg do Bakuriani
Pasażerowie w wagonie pociągu z Borjomi do Bakuriani

Wagony mają tę zaletę, że można między nimi swobodnie przechodzić w czasie jazdy. Przejście odbywa się przez otwarty pomost, na którym można spędzić kilka minut i poczuć wiatr we włosach przy zawrotnej prędkości 20 km/h.

Przestrzeń służy również do przewozu części i sprzętu potrzebnego do bieżącego utrzymania kolejki. Nasz kurs wiózł na pomostach masę kluczy, śrub i części, których przeznaczenia nie udało mi się domyślić.

Pomost w pociągu do Bakuriani
Pomost w pociągu z Borjomi do Bakuriani

Co robić w Bakuriani? Jak wrócić do Borjomi i Tbilisi?

Bakuriani to obok Gudauri jeden z dwóch najważniejszych kurortów narciarskich Gruzji. Jeżeli nie przyjeżdżamy tu z zamiarem szusowania na stokach, miasteczko nie należy do najciekawszych turystycznie.

Na spacer po mieście wystarczy w zupełności godzina. Oferta restauracji jest dość uboga - nam udało się znaleźć o godz. 10 tylko jeden czynny lokal. W restauracji Anga można zjeść tradycyjne, gruzińskie dania.

Widok na ulicę w Bakuriani

W drogę powrotną do Borjomi można się wybrać jednym z dwóch pociągów. Pierwszy odjeżdża już 20 minut po naszym przyjeździe do Bakuriani, a drugi dopiero o 14:15.

Jeżeli chcemy dojechać do Borjomi lub Tbilisi szybciej, warto przejść się na niewielki dworzec marszrutek. Busy odjeżdżają do Tbilisi w środku dnia średnio co 1-1,5 godziny. Bilet kosztuje 10 GEL (14 zł), a podróż trwa ok. 3 godziny.

Dworzec marszrutek w Bakurani
Ulica w Bakuriani z widokiem na góry

Kolejki wąskotorowej z Borjomi do Bakuriani nie wymienia się wśród najważniejszych atrakcji Gruzji. Jeśli masz ochotę zejść nieco z utartej ścieżki zwiedzania, podróż po krętym, górskim szlaku będzie ciekawą odmianą. Podziel się ze mną w komentarzach swoimi odczuciami i... życzę miłej podróży!

Przygotuj się do podróży: praktyczne wskazówki

✅ Spakuj się przed lotem

Sprawdź jak minimalistycznie spakować bagaż, aby nie dźwigać niepotrzebnych rzeczy.

 Zawsze kupuj ubezpieczenie turystyczne

Nigdy nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia. Sprawdź za darmo jego koszty i zagwarantuj sobie bezpieczeństwo za granicą. 

 Nie przepłacaj na wymianie walut

Zamów darmową kartę Curve, żeby wymieniać waluty najtaniej, jak to możliwe. Rejestrując się z tego linka dostaniesz od Curve aż 50 zł na start.

 Zarezerwuj tanie noclegi

Poznaj sposoby na rezerwację tanich i wygodnych noclegów na Booking.com.

 Zapisz się na darmowy kurs "Niezbędnik podróżnika"

Dołącz do darmowego kursu i poznaj aplikacje oraz strony internetowe, z których korzystają miłośnicy podróży.

Spodobał Ci się ten artykuł? 

Jeśli artykuł Ci się przydał, możesz wesprzeć mnie dobrowolną wpłatą już od 5 zł. Dzięki! 

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

  1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku - prowadzę tam cotygodniowe, darmowe prelekcje podróżnicze.
  2.  Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.
ok1.png

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 20%!

Kup pakiet 2 praktycznych ebooków - Góry Sowie i Karkonosze z Górami Izerskimi w promocyjnej cenie.

Łącznie aż 46 gotowych planów górskich wycieczek.

Skomentuj artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross