Atrakcje Mrągowa: TOP 16 miejsc, które powinieneś zobaczyć

Aktualizacja: 5 czerwca 2024 r.
Mrągowo atrakcje co warto zobaczyć przewodnik blog podróżniczy
Mrągowo atrakcje co warto zobaczyć przewodnik blog podróżniczy

W artykule znajdziesz listę atrakcji, które warto zobaczyć w Mrągowie – mieście leżącym nad Jeziorem Czos na Mazurach. Zebrałem tu najciekawsze miejsca i zabytki, żebyś mógł zabrać się od razu za zwiedzanie. Zanim tu przyjechałem, kojarzyłem miasto przez ogólnopolskie festiwale jak Piknik Country czy Polska Noc Kabaretowa oraz piękną naturę – ale to nie jedyne powody, żeby zajrzeć tu na 1-2 dni.

Mrągowo to ważny punkt na mapie największych atrakcji Mazur, ale przyjeżdża tu mniej osób niż do Giżycka, Rucianego-Nidy czy Mikołajek. Mrągowo to koncerty i festiwale na jednym z największych w Polsce amfiteatrów nad Jeziorem Czos, deptak i promenada nad jeziorem, szlak mrągowskich drzwi, punkt widokowy na Wieży Bismarcka… i interesujące zabytki, które poznasz w tym przewodniku po Mrągowie.

1. Wypłyń w rejs tramwajem wodnym po jeziorze Czos

Jezioro Czos jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Mrągowa. Wokół akwenu wytyczone są ścieżki rowerowe i spacerowe, po których możesz udać się na wędrówkę. To także odpowiednie miejsce dla miłośników sportów wodnych, m.in. żeglarstwa, windsurfingu, kajakarstwa i wędkarstwa.

Kajaki, żaglówki i deski potrzebne do windsurfingu możesz wypożyczyć w jednej z wypożyczalni sprzętu wodnego w okolicy mrągowskiego amfiteatru np. w Wypożyczalni Dorja. Jeśli jednak wolisz mniej aktywny wypoczynek, polecam wybrać się w rejs tramwajem wodnym po jeziorze Czos. To świetna okazja, aby zobaczyć Mrągowo z innej perspektywy i poobserwować naturę.

Cena biletu w jedną stronę na kurs tramwajem wodnym zależy od przystanku, na którym będziesz chciał wysiąść i liczby pasażerów (musi zebrać się min. 5 chętnych). Dokładne informacje sprawdzisz na stronie internetowej.

Mrągowo jezioro Czos
Nawet w pochmurne dni na Jeziorem Czos możesz znaleźć sporo statków i mniejszych łódek

Tramwaj wodny kursujący po jeziorze Czos, z przystankami Molo, Ekomarina i Amfiteatr, wyrusza zwykle co 20-30 minut . Możesz nim w parę minut dostać się do oddalonej o pół godziny drogi piechotą Ekomariny – ekologicznej przystani, będącej dobrym miejscem na wypoczynek zarówno dla rodzin z dziećmi.

Znajdziesz tam place zabaw, boiska do piłki plażowej i koszykówki czy wypożyczalnie rowerków wodnych. Od przystani już tylko kilka kroków będzie dzieliło Cię od mrągowskiego amfiteatru i Miasteczka Westernowego Mrongoville. Ta atrakcja dla dzieci jest odwzorowaniem XIX-wiecznego miasteczka z Dzikiego Zachodu – podobnego do Western City, które jest jedną z atrakcji Karpacza.

2. Poznaj lokalną historię w Muzeum Ziemi Mrągowskiej i zobacz Rynek oraz Ratusz

Zwiedzanie Mrągowa polecam Ci zacząć od samego serca miasta, czyli Rynku i budynku Ratusza, w którym mieści się Muzeum Ziemi Mrągowskiej, gromadzące pamiątki związane z regionem. Poznasz tam dzieje nie tylko miasta, ale całej ziemi mrągowskiej. To jedno z nielicznych polskich muzeów, w których wszystkich historii i ciekawostek wysłuchałem z zainteresowaniem.

Najbardziej zaciekawiła mnie legenda o zagrażającej miastu niedźwiedzicy i odciętej łapie, która znajduje się teraz w herbie Mrągowa. W muzeum będziesz miał także okazję obejrzeć kolekcję plakatów z poprzednich lat Pikniku Country i posłuchać o historii mrągowskich festiwali. 

Mrągowo Ratusz

Muzeum Ziemi Mrągowskiej jest otwarte dla zwiedzających przez cały rok. Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz na stronie internetowej obiektu.

Przy Muzeum Ziemi Mrągowskiej można także przez cały rok spotkać zakutych w stal rycerzy, ich giermków i damy serca, którzy podczas warsztatów opowiadają o średniowiecznym życiu, nauczą średniowiecznego tańca czy szermierki. Jest to atrakcja dedykowana dla dzieci i młodzieży, na którą obowiązują wcześniejsze zapisy. Kontakt do muzeum znajdziesz na stronie internetowej, do której linkowałem wyżej.

Mrągowo Muzeum wystawa

Z Ratusza możesz przespacerować się na mrągowskie molo nad jeziorem Czos, z którego będziesz miał dobry widok na amfiteatr. Polecam Ci przejść się uliczkami, wijącymi się wokół budynku Ratusza i Małego Rynku, przy których zachowało się kilka zabytkowych kamienic, np. narożny budynek  z początku XX wieku na ul. Ratuszowej 14. 

Gdy zgłodniejesz w trakcie zwiedzania muzeum, zajrzyj do znajdującej się tuż obok Restauracji Ratuszowa. Szczególnie polecam Ci spróbować kremu z raków, który był dla mnie kulinarną ciekawostką. To, jak pięknie podano nam zamówione tu dania zobaczysz na końcu artykułu, w sekcji poświęconej polecanym restauracjom w Mrągowie.

3. Pójdź na spacer deptakiem i molo przy jeziorze Czos

Z centrum miasta, możesz przejść deptakiem na mrągowskie molo nad jeziorem Czos, z którego dobrze widać festiwalowy amfiteatr. Lokalizacja jeziora sprawia, że jest ono centrum życia turystycznego – od centrum miasta oddziela go jedynie promenada wraz ze ścieżką rowerową. Rower to dobra opcja na zwiedzanie centrum miasta i wyjazd w naturę, gdzie czekają tylko lasy i jeziora.

Wzdłuż jeziora ciągle się promenada, z której możesz oglądać ruch łódek poruszających się po Jeziorze Czos. Przy promenadzie znajdują się wypożyczalnie rowerów, z czego jedna tuż przy molo (lokalizacja na mapie: 53.871493332, 21.306441455). Molo stanowi także jeden z przystanków tramwaju wodnego, pływającego po mrągowskim jeziorze. 

Mrągowo promenada jezioro

Na molo odbywają się również Letnie Koncerty na Deptaku – cykl wydarzeń muzycznych pod gołym niebem, podczas których usłyszysz na żywo poezję śpiewaną i obejrzysz spektakl teatru ulicznego. Dla mnie był to bardzo miły i niecodzienny sposób na spędzenie ciepłego, czerwcowego wieczoru. Koncerty odbywają się co parę tygodni od maja do sierpnia. 

4. Zaplanuj udział w Festiwalowym Mrągowie

Nie bez powodu Mrągowo nazywane jest Miastem Festiwalowym. Przez 10 wakacyjnych weekendów można się tu bawić przy wielu różnych rodzajach muzyki – od hip-hopu, przez muzykę country i rozrywkową, po pop, jazz i sentymentalną muzykę kresową. Wszystko grane na żywo przez polskich artystów.

Kalendarium i program poszczególnych wydarzeń znajdziesz na stronie internetowej Festiwalowego Mrągowa. Może się okazać, że w czasie Twojej podróży na Mazury będzie się tu działo coś ciekawego. ;)

Również miłośnicy dobrego kabaretu, czarnego humoru i ciętych ripost będą mieli szansę znaleźć w Mrągowie coś dla siebie podczas Polskiej Nocy Kabaretowej. Muzyczną ucztę rozpoczyna, wraz z pierwszym wakacyjnym weekendem, Hip-Hop Festiwal Mrągowo, który jest nowością w kalendarzu mrągowskich imprez. Na deskach słynnego Amfiteatru nad jeziorem Czos występują gwiazdy polskiego rapu, takie jak Malik Montana, Gibbs czy Kizo.

Mrągowo Ratusz promenada
Spokojne normalnie okolice Ratusza w Mrągowie w czasie festiwali wypełniają się tłumami turystów

Zabawa muzyczna rozkręca się jeszcze bardziej już tydzień później na Dniach Mrągowa, a w kolejny weekend Mrągowo zamienia się w stolicę dobrego humoru. Podczas Nocy Śmiechu będziesz mógł obejrzeć skecze najpopularniejszych polskich grup kabaretowych, m.in. grupy Neo-Nówka. Jeśli wciąż będziesz spragniony dobrej zabawy, polecam wybrać się dwa tygodnie później na Mrągowski Festiwal Komedii, podczas którego występują najbardziej znani polscy stand-upowcy jak np. Mateusz Socha. 

Przyjeżdżając do Mrągowa na półmetek wakacji, będziesz mieć okazję wziąć udział w organizowanym już od ponad 40 lat Pikniku Country, będącym jednym z największych festiwali muzyki country i folk w Europie. Podczas tego trzydniowego święta różne wydarzenia odbywają w wielu miejscach miasta – w amfiteatrze, w Westernowym Miasteczku Mrongoville czy na Placu Unii Europejskiej, gdzie tworzą się aleje ze stoiskami wypełnionymi kowbojskimi akcesoriami. 

Piknik Country to najbardziej rozpoznawalne wydarzenie w Mrągowie z tradycją sięgającą 1983 r. Źródło: Informacja Turystyczna Mrągowo

Ostatnie wakacyjne weekendy to czas na dwa ciekawe wydarzenia muzyczne i kulturalne. Podczas Festiwalu Weselnych Przebojów pobawisz się się przy muzyce disco wykonywanej na żywo przez legendy polskiej sceny muzycznej. A tydzień później – na sentymentalnym Festiwalu Kresowiaków, promującym polską kulturę i twórczość ludową. Będziesz mógł na nim usłyszeć muzykę ludową oraz przejść się po rozstawionych na Placu Unii Europejskiej i Skwerze Jana Pawła II kiermaszach, gdzie poznasz kresowe rękodzieło, malarstwo czy kuchnię.

5. Pójdź na plażę miejską i obejrzyj Amfiteatr nad Jeziorem Czos

Spacerując promenadą w Mrągowie, trafisz też do amfiteatru, słynącego m.in. z Festiwalu Muzyki Country czy Mazurskiej Nocy Kabaretowej, transmitowanych na całą Polskę. Poza imprezami amfiteatr jest zamknięty dla zwiedzających, jednak możesz go obejrzeć z góry, z ogólnodostępnego punktu widokowego nad jeziorem Czos. Przy amfiteatrze nie ma miejsc parkingowych – przyjeżdżając na koncert, możesz zostawić samochód na parkingu przy ul. Giżyckiej lub za mrągowskim Urzędem Miasta przy ul. Królewieckiej.

Niedaleko mrągowskiego amfiteatru leży także jedna z miejskich plaż, przy której znajduje się molo i pomosty. W pobliskiej Wypożyczalni Na Fali możesz wynająć motorówkę, kajaki, żaglówkę i rowerki wodne. Przy wejściu na plażę znajdują się także dwa boiska do siatkówki plażowej oraz zręcznościowy plac zabaw dla dzieci. Wydzielona jest także specjalna strefa gastronomiczna, w której możesz zjeść obiad (w menu dominują smażone ryby).

Mrągowo panorama

Kąpielisko przy plaży jest strzeżone przez ratowników i podzielone na strefy dla osób o mniejszych i większych umiejętnościach pływania, dlatego spokojnie możesz wybrać się tu z dziećmi. Na brzegu stoi też ciesząca się dużym zainteresowaniem wieża do skoków. Na plaży obowiązuje zakaz wyprowadzania zwierząt, także swojego czworonożnego pupila będziesz musiał zostawić w hotelu. Plaża jest przyjazna dla osób poruszających się na wózkach (w kilku miejscach ustawione są podjazdy). Plaża miejska to popularne miejsce – jeżeli bardziej niż na atrakcjach zależy Ci na spokoju, polecam wybrać się na mniej obleganą plażę przy osiedlu Grunwaldzkim (lokalizacja na mapie: 53.85856139, 21.31566462). 

6. Podziwiaj widoki z Wieży Bismarcka w parku im. Gen. Sikorskiego

Po zwiedzeniu okolic Ratusza, polecam Ci wybrać się na spacer w kierunku Wieży Bismarcka, położonej w parku im. Generała Władysława Sikorskiego. W drodze na wieżę zajrzyj na wystawę poświęconą historii Mrągowa i samej wieży oraz nad otoczone przez mrągowskie rzeźby jezioro Magistrackie, przy którym znajduje się deptak i plac zabaw. Nad jezioro warto zajrzeć także po zmroku – dzięki dobremu oświetleniu i fontannom, tworzy się tam miły klimat. 

Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej Wieży Bismarcka. W okolicy nie ma żadnego parkingu – zachęcam więc do wybrania się w to miejsce rowerem lub pieszo.

Mrągowo punkt widokowy

Na Wieży Bismarcka znajduje się taras widokowy. Prowadzą na niego dosyć kręte i strome schody. Chwilę wejścia pod górę wynagrodził mi jednak czekający na górze widok na jezioro Czos i otaczające je lasy. Oprócz krajobrazu na szczycie konstrukcji, na poszczególnych piętrach znajdują się wystawy tematyczne, a w kasie biletowej poza biletami wstępu możesz kupić pamiątki z Mrągowa – kubki, pocztówki i lokalne rękodzieło. 

7. Poznaj najstarszy budynek Mrągowa – Strażnicę Bośniacką

Tuż obok Ratusza znajduje się XVIII-wieczny budynek Strażnicy Bośniackiej uważany za najstarszą budowlę Mrągowa. Poznasz ją dzięki wyróżniającemu z sąsiednich budynków murowi pruskiemu. Swoją nazwę strażnica zawdzięcza stacjonującym w niej po wojnie oddziałom “bośniaków”, czyli bałkańskich żołnierzy kawaleryjskich. Budynek jest niepozorny, ale nie przegapisz go, bo przylega do mrągowskiego Ratusza.

Mrągowo Strażnica Bośniacka
Mrągowo drzwi

Obecnie Strażnica Bośniacka stanowi część Muzeum Ziemi Mrągowskiej. Znajduje się w niej izba poświęcona pamięci pisarzowi Ernstowi Wiechertowi, który znaczną część swojego dorobku poświęcił Mazurom. Strażnica Bośniacka, nie tylko uważana jest za najstarszy budynek w mieście, ale posiada także najstarsze drzwi wejściowe. Na pewno nie możesz ich pominąć, zwiedzając Mrągowo śladami zabytkowych drzwi, których znajdziesz w mieście całkiem sporo. ;)

8. Obejrzyj specyficzne rzeźby nad Jeziorem Magistrackim

Będąc w okolicy Ratusza, wybierz się na krótki spacer w kierunku jeziora Magistrackiego z otaczającymi je oryginalnymi rzeźbami. Zostały one wykonane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i mają nawiązywać do czterech żywiołów przyrody. Jedną z najczęściej oglądanych tutaj rzeźb jest pomnik spalonego czajnika, który stał się przedmiotem sporu mieszkańców Mrągowa ze względu na swój kontrowersyjny kształt. Muszę przyznać, że miałem pewne wątpliwości czy na pewno jest to czajnik, dlatego musisz przyjść w to miejsce i wyrobić sobie swoją opinię na temat rzeźby. ;)

Mrągowo rzeźba ryba
Mrągowo fontanna

Na jednym z budynków w pobliżu jeziora Magistrackiego, przy ul. 8-go Maja 1, znajdziesz mural, przedstawiający mapę Mrągowa. Zobaczysz na niej zaznaczone m.in. punkty, w których stoją rzeźby.

Na jeziorze znajduje się kilka fontann, najpiękniej wyglądających wieczorem, gdy cały teren jest romantycznie oświetlony, dlatego spacer tutaj może być dobrym pomysłem również na randkę. Na środku zbiornika znajduje się wysepka z domkiem dla łabędzi o nazwie “Małgosia”, który budzi duże zainteresowanie wśród najmłodszych spacerowiczów. Wokół jeziora możesz także znaleźć place zabaw dla dzieci, siłownię pod chmurką, kilka restauracji i kawiarnię Artystyczne Ciacho, w której polecam zrobić sobie krótką przerwę na kawę. 

9. Wejdź do najstarszej w Mrągowie Apteki pod Orłem

Najstarsza w Mrągowie Apteka pod Orłem to obowiązkowy punkt spaceru po Rynku. Budynek znajdujący się tuż obok Ratusza, mieści się od ponad 200 lat w zabytkowej kamienicy, którą rozpoznasz po figurze orła z rozpostartymi skrzydłami na frontowej ścianie. Sama kamienica przetrwała już niejeden wielki pożar i jest jednym z najstarszych budynków miasta. 

Mrągowo Apteka pod Orłem

Obecnie asortyment i sposób funkcjonowania Apteki pod Orłem niczym nie różni się innych aptek działających w mieście. Szczerze mówiąc, wchodząc tam, spodziewałem się nieco bardziej starodawnego wnętrza, które okazało się być dosyć nowoczesne. Jedynymi rzeczami z dawnych lat, które możesz obejrzeć są zabytkowe akcesoria i buteleczki przedwojennych aptekarzy, leżące na drewnianych półkach.  

10. Obejrzyj budynek Sądu Rejonowego z czerwonej cegły

Naprzeciwko Ratusza znajduje się neogotycka kamienica z czerwonej cegły z końca XIX wieku, w której mieści się siedziba Sądu Rejonowego. Za monumentalnym budynkiem kiedyś znajdowało się więzienie, które spłonęło po wojnie. Do czasu odbudowy sądu, wszystkie sale i biura mieściły się w budynku Ratusza.

Gdy już obejrzysz czerwoną kamienicę, polecam udać Ci się spacerkiem w kierunku jeziora Czos, do znajdującego się niedaleko Parku Lotników. Oprócz alejek spacerowych i wielu ławeczek, znajdziesz tam także plac zabaw dla dzieci i korty tenisowe. Z parku już tylko parę kroków będzie Cię dzielić od jeziora Czos i jednego z mrągowskich rezerwatów przyrody. Będziesz mógł także ruszyć promenadą na dalszy spacer. 

11. Wdrap się na wieżę widokową na Górze Czterech Wiatrów

Jeżeli lubisz podziwiać widoki, to być może spodoba Ci się pomysł wizyty na Górze Czterech Wiatrów, na której znajduje się wieża widokowa. Dobrze widać z niej panoramę Mrągowa i jezioro Czos. W pobliżu znajdziesz także dziką plażę nad jeziorem (lokalizacja na mapie: 53.86058383, 21.327875642), na której będziesz mógł odpocząć z dala od tłumów. Pod Górą Czterech Wiatrów znajdują się dwa parkingi, także nie powinieneś mieć problemów z parkowaniem.

Na Górze Czterech Wiatrów znajduje się również Ośrodek Sportów Zimowych. W sezonie zimowym na narciarzy czekają trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności, stok do nauki oraz licencjonowana szkółka narciarska oraz wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Jeśli lubisz nocowanie w namiotach, polecam przyjechać Ci tutaj w sezonie letnim na pole kempingowe, oferujące dostęp do wody, prądu oraz boiska do siatkówki plażowej czy miejsce na grilla.

12. Poszukaj ozdobnych drzwi kamienic, czyli zwiedzaj Mrągowo od drzwi do drzwi

Mrągowo możesz także zwiedzić, kierując się nietypowym motywem przewodnim – śladami zabytkowych drzwi. Przechodząc obok Ratusza, zajrzyj do znajdującego się obok punktu Informacji Turystycznej i zapytaj o broszurę “Mrągowo. Od drzwi do drzwi”. Dzięki niej będziesz mógł rozpocząć poszukiwanie najciekawszych drzwi miasta, których może być nawet kilkadziesiąt. Moje ulubione to te w budynku dawnej szkoły przy ul. Bohaterów Warszawy 4 oraz drzwi kamienicy przy ul. Królewieckiej 1.

Centrum Mrągowa nie jest duże, więc polecam Ci spacer z kawą w dłoni po kolejnych uliczkach i poszukiwania najciekawszych drzwi mijanych kamienic. Jeśli nie chcesz zwiedzać zupełnie w ciemno, pobierz broszurkę “Mrągowo – od drzwi do drzwi”, która opisuje nie tylko ciekawe drzwi, ale też historię kolejnych mijanych budynków. 

Ten sposób zwiedzania Mrągowa bardzo przypadł mi do gustu, bo to nie tylko ciekawy sposób na poznanie miasta, ale również możliwość zagłębienia się w jego historię. Muszę jednak przyznać, że nie spodziewałem się, że znalezienie wszystkich par drzwi zajmie aż parę godzin. Spacerując po mieście, zwracaj uwagę nie tylko na drzwi, ale wykorzystaj okazję, aby przyjrzeć się zabytkowym kamienicom, zlokalizowanym przy ulicach Królewieckiej, Roosevelta i w okolicy Ratusza.  

13. Odkryj cerkiew prawosławną

W niewielkiej odległości od mrągowskiego molo, przy ulicy Roosevelta, możesz znaleźć cerkiew prawosławną, znajdującą się w XIX-wiecznym budynku dawnej żydowskiej synagogi. Poznasz ją po czerwonym kolorze cegły oraz witrażach w oknach, które są pozostałością po poprzedniej świątyni. We wnętrzu zachowała się także wnęka po tablicach Dekalogu nad drzwiami wejściowymi. 

Świątynia jest udostępniana turystom do zwiedzania tylko po wcześniejszych ustaleniach telefonicznych – numer kontaktowy znajdziesz na Facebooku parafii.

Po obejrzeniu cerkwi, polecam Ci zajść nad położone niedaleko jezioro Magistrackie, a następnie ruszyć spacerowymi alejkami w kierunku Parku imienia Juliusza Słowackiego. Po drodze zajrzyj do Amfiteatru na Placu Unii Europejskiej, w którym odbywa się część festiwalowych wydarzeń Pikniku Country. Szczerze przyznam, że spodziewałem się czegoś o wiele większego niż mała scena i parę rzędów ławek, ale i tak poczułem tam festiwalowy klimat. Parę kroków dalej, pośrodku parku, zobaczysz pomnik Mrągowskiej Syrenki w fontannie, otoczony ławeczkami, na których możesz odpocząć.

14. Wyrusz śladami szlaku turystycznego “Poznaj Mrągowo” z łapą niedźwiedzicy

Jeśli masz ochotę na długą wędrówkę i chcesz jeszcze lepiej poznać miasto, wypatruj znaków z łapą niedźwiedzicy na białym tle, które oznaczają Miejski Szlak Turystyczny “Poznaj Mrągowo”. O dokładny przebieg szlaku możesz zapytać w punkcie Informacji Turystycznej. Droga jest wytyczona w taki sposób, aby pokazać nie tylko atrakcje turystyczne, ale również ukształtowanie terenu, także przygotuj się na trochę wspinaczki. Cała trasa liczy ponad 12 km – to dość długa wycieczka, bo jej pokonanie zajmie Ci około 5 godzin

Mrągowo jezioro Magistrackie

Mrągowski Szlak Turystyczny rozpoczyna się przy tzw. “zwalonym moście”, będącym pozostałością wiaduktu kolejowego, przy os. Nikutowo. Po drodze będziesz mijać m.in. Park Sikorskiego, Wieżę Bismarcka, jezioro Magistrackie, a następnie mrągowską promenadą przyjedziesz do Amfiteatru Festiwalowego, obok Źródełka Miłości i miasteczka Mrongoville. Wycieczka kończy się w Słowiczym Wąwozie, nad jeziorem Czarnym, gdzie możesz przedłużyć wyprawę i poszukać Diabelskiego Kamienia (lokalizacja na mapie: 53.89251048, 21.32919495).

15. Muzeum Sprzętu Wojskowego

W Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie możesz nie tylko obejrzeć eksponaty związane z militariami, ale też do nich wejść. Obiekt udostępnia zwiedzającym kolekcję wozów pancernych, czołgów, artylerii, uzbrojenia i mundury, głównie z czasów II wojny światowej. Wszystko wystawione jest w obszernych halach, dlatego wystawę możesz zwiedzić nawet w czasie deszczowej pogody.

Muzeum Sprzętu Wojskowego jest otwarte przez cały rok. Godziny otwarcia i cennik znajdziesz na stronie internetowej obiektu.

Muzeum oferuje także wynajem historycznych pojazdów wojskowych i organizację imprez o charakterze militarnym – gry fabularne czy przejażdżkę czołgiem na poligon. Ta ostatnia atrakcja cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród najmłodszych. Jeśli chcesz mieć pewność, że się na nią załapiesz bez czekania godzinę w kolejce, polecam Ci przyjść w godzinach porannych. Będziesz miał też wtedy większą szansę na zrobienie zdjęcia bez dodatkowych osób w kadrze.

16. Zobacz ciekawe atrakcje i miasta w okolicy Mrągowa

Poznałeś właśnie atrakcje, które moim zdaniem warto zobaczyć w Mrągowie. Jeżeli zostało Ci jeszcze trochę czasu do zagospodarowania, w okolicy znajduje się kilka równie wartych uwagi miejsc, które polecam Ci włączyć do Twojego planu zwiedzania.  

Mikołajki

Mikołajki to jedno z najchętniej odwiedzanych mazurskich miast. Warto wybrać się tutaj na jednodniową wycieczkę z Mrągowa. Polecam zajrzeć w okolice portu Żeglugi Mazurskiej i do Wioski Żeglarskiej, gdzie przyjemność sprawiało mi obserwowanie wypływających na jezioro łodzi (możesz także wypłynąć w rejs po mazurskich jeziorach jednym ze statków Żeglugi Mazurskiej).

Mikołajki

Podczas wycieczki warto zajrzeć nad jezioro Mikołajskie i przejść się promenadą, ciągnącą się wzdłuż jego brzegu. Dojdziesz nią do Mostu Wiszącego, którym dostaniesz się na drugi brzeg jeziora. Z Wioski Żeglarskiej w 2 minuty dojdziesz na niewielki Rynek, otoczony zabytkowymi kamieniczkami, a na środku placu zobaczysz fontannę Króla Sielaw.

Od Rynku odchodzi główna ulica miasta – ul. Kajki, ciągnąca się ponad 2 kilometry wzdłuż Jeziora Mikołajskiego, przy której znajdziesz m.in. mural z motywem żeglarskim oraz wypożyczalnie rowerów i sprzętu wodnego. Jeśli miałbyś ochotę spojrzeć na Mikołajki z góry, polecam Ci udać się do kościoła Świętego Mikołaja z wieżą widokową. Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, możesz zdecydować się na 3-godzinną wycieczkę rowerową dookoła jeziora Łuknajno. 

Giżycko

Giżycko, nazywane stolicą polskiego żeglarstwa, jest jednym z najbardziej ruchliwych portów na Mazurach. Leży niecałe 45 km od Mrągowa, w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Do Giżycka warto wybrać się na co najmniej jeden dzień, aby poznać wszystkie jego atrakcje. Podczas krótkiej wycieczki, warto zobaczyć jedną z największych atrakcji militarnych Polski – twierdzę Boyen. W trakcie zwiedzania będziesz mógł przejść się po fortyfikacjach oraz wejść do muzeum.

Giżycko

Giżycko położone jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin, połączonych ze sobą Kanałem Łuczańskim, na którym zbudowany jest most obrotowy, czyli jedna z najchętniej oglądanych atrakcji Giżycka. To ciekawy obiekt hydrotechniczny, obsługiwany przez jednego człowieka. Otwieranie mostu możesz zaobserwować, spacerując brzegiem kanału, znad którego rzut beretem będziesz miał także nad giżyckie molo i Ekomarinę.

Nad Kanałem Łuczańskim znajdziesz też jedno ze skrzydeł dawnego zamku krzyżackiego. W budynku mieści się teraz Hotel St. Bruno, cieszący się dużym zainteresowaniem turystów, bo któż by nie chciał przespać chociaż jednej nocy w zamku?

Reszel

Zaryzykuję stwierdzenie, że Reszel jest najładniejszym miasteczkiem, jakie miałem okazję zwiedzać podczas moich podróży po Warmii i Mazurach. Centrum Reszla stanowi dobrze zachowane Stare Miasto, którego zwiedzanie zacząłbym od Zamku Biskupów Warmińskich. Polecam obejrzeć w nim  wystawę narzędzi tortur z okresu średniowiecza, Salę Rycerską oraz wspiąć się na wieżę widokową. 

Reszel

Do ważnych atrakcji miasta należy także okazały kościół farny św. Piotra i Pawła, w którym panuje mistyczny półmrok, umożliwiający podziwianie pięknych witraży w oknach. Oprócz atrakcji pod dachem, możesz również przejść się uliczkami w okolicach Rynku i Ratusza, gdzie będziesz mógł podziwiać zabytkowe kamienice i gotycki most nad rzeką Sajną. 

Kętrzyn

Kętrzyn i Mrągowo łączy historia zagrażającej mrągowskim mieszkańcom niedźwiedzicy. Jej odcięta łapa trafiła do herbu Mrągowa, a mające już jedynie trzy łapy zwierzę – do herbu Kętrzyna, którego główną atrakcją jest XIV-wieczny gotycki zamek i Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. W środku koniecznie weź udział w pokazie makiety multimedialnej, który był jednym z najlepszych, jakie miałem okazję oglądać (wcielający się w kętrzyńskiego kronikarza aktor opowiada historię miasta). Prezentacja odbywa się kilka razy dziennie i wliczona jest w cenę biletu. 

Kętrzyn

Gdy obejrzysz już zamkową ekspozycję, polecam zajrzeć Ci do położonej tuż obok bazyliki św. Jerzego. W przeszłości pełniła nie tylko funkcję sakralną, ale też obronną, przez co mury kościoła są dużo grubsze niż zazwyczaj w tego typu budynkach. Wstęp do kościoła jest bezpłatny, ale jeśli masz ochotę zobaczyć miasto z góry, warto dopłacić parę złotych i wejść na wieżę z punktem widokowym. Jeśli odwiedzasz Kętrzyn z dziećmi, świetną atrakcją będzie wizyta w Konsulacie Świętego Mikołaja, gdzie można stworzyć własne bombki choinkowe. 

Gdzie spać w Mrągowie?

Baza noclegowa w Mrągowie jest dość rozbudowana ze względu na festiwalowy charakter miasta. Nad jeziorem Czos nie znajdziesz zbyt wiele obiektów, w których można zatrzymać się na noc. Największy wybór pokoi, apartamentów i hoteli znajdziesz w centrum – w okolicy Ratusza i jeziora Magistrackiego. Pamiętaj, aby zarezerwować nocleg jak najwcześniej, szczególnie w wakacje. Część obiektów oferuje pokoje z widokiem na jezioro – być może uda Ci się na taki trafić. ;)

Po drugiej stronie jeziora Czos, w okolicy mrągowskiego amfiteatru, znajdziesz nieco bardziej luksusowe oferty. Możesz tam wynająć pokój m.in. w Hotelu Mrągowo Resort & SPA czy w Hotelu Solar Palace SPA & Wellness. Również na terenie Miasteczka Westernowskiego Mrongoville można wynająć domki oraz pokoje, chcąc spędzić więcej czasu w tym westernowskim klimacie. 

Zwiedzanie atrakcji Mrągowa – wskazówki i informacje praktyczne

Poznałeś już najciekawsze atrakcje, jakie ma do zaoferowania Mrągowo i jego okolice. Teraz czas na parę praktycznych wskazówek z mojego doświadczenia. Jeśli chcesz jak najlepiej skorzystać z pobytu w Mrągowie, proponuję:

  • przyjedź na co najmniej jedną noc – mimo, że w jeden dzień dasz radę zobaczyć wszystkie najważniejsze punkty Mrągowa, np. Muzeum Ziemi Mrągowskiej, Wieżę Bismarcka czy amfiteatr, to żeby w pełni nacieszyć się mazurskim klimatem, polecam przedłużyć pobyt w mieście. Rozplanuj swój pobyt na 3-4 dni tak, aby móc zarówno pozwiedzać atrakcje, jak i nacieszyć się spacerami promenadą i rejsem tramwajem wodnym po jeziorze Czos. 
  • uwzględnij w swoich planach Mrągowski Festiwal – jeśli jesteś fanem muzycznych lub kabaretowych imprez i planujesz swój pobyt w Mrągowie w sezonie letnim, dodaj do swojego planu udział chociaż w jednym z weekendowych festiwali. Tylko pamiętaj, żeby kupić na niego bilety i zarezerwować sobie nocleg z dużym wyprzedzeniem, bo festiwale cieszą się dużą popularnością.
  • pomyśl o przyjeździe poza sezonem –  jeśli nie lubisz dużych wydarzeń, rozważ przyjazd do Mrągowa przed początkiem festiwalowego maratonu. Jest to gorący czas pod względem turystycznym, więc zaplanuj swoje wakacje na maj lub początek czerwca, aby uniknąć tłumów i jednocześnie móc cieszyć się już dobrą pogodą.  

Gdzie zjeść i wypić kawę w Mrągowie?

Oferta gastronomiczna w Mrągowie nie jest szeroka, jednak w mieście znajdziesz parę ciekawych kawiarni i restauracji, w których możesz spróbować dań kuchni regionalnej. Poniżej zebrałem dla Ciebie kilka najciekawszych propozycji miejsc, w których możesz zjeść obiad lub napić się kawy:

  • Restauracja Ratuszowa (lokalizacja na mapie: 53.87081143, 21.303980731) – miejsce serwujące regionalne specjały w ciekawej odsłonie, położone w samym sercu Mrągowa, przy Rynku. Smaczne i dobrze podane jedzenie, bardzo profesjonalna i nienarzucająca się obsługa oraz klimatyczne wnętrze, zapewniają niezapomniane doświadczenie. Jadłem tu swój pierwszy krem z raków, który był dla mnie interesującym przeżyciem kulinarnym (polecam!).   
  • Łapa Niedźwiedzia Kuchnia & Pub (lokalizacja na mapie: 53.86931219, 21.302918577) – miejsce zlokalizowane nad Jeziorem Magistrackim. Duży wybór zarówno dań mazurskiej kuchni tradycjonalnej, z których szczególnie polecam spróbować kartaczy, jak i popularnych dań kuchni włoskiej czy amerykańskiej. Wysoka jakość i adekwatne ceny.
  • Artystyczne Ciacho (lokalizacja na mapie: 53.86936751, 21.303904274) – klimatyczna kawiarnia położona nad brzegiem Jeziora Magistrackiego. Duży wybór rozmaitych ciast, gofrów, lodów i kaw w bardzo przystępnych cenach. Uroku dodaje roślinność i ładny widok na jezioro. Dobre miejsce na popołudniowy relaks i przerwę od zwiedzania atrakcji Mrągowa. 

Jak dojechać do Mrągowa?

Do Mrągowa nie dojedziesz pociągiem – najbliższa stacja kolejowa znajduje się w oddalonym o 25 km Kętrzynie, z którego dotrzesz autobusem. Jest to całkiem wygodna opcja, bo przy okazji przesiadki możesz pokusić się o szybkie zwiedzenie atrakcji Kętrzyna. Autobusem w około godzinę dojedziesz z Olsztyna i Giżycka.

Rozkład jazdy autobusów kursujących do Mrągowa znajdziesz na e-podroznik.pl.

Wszystkie dalekobieżne autobusy odjeżdżają z dworca autobusowego przy ulicy Kolejowej. Oczywiście możesz wyruszyć w trasę także samochodem – daje to dużą swobodę, gdybyś chciał zwiedzić okoliczne miasta i atrakcje, a jak już wiesz, w otoczeniu Mrągowa ich nie brakuje. ;) 

My przylecieliśmy na Mazury samolotem z Wrocławia (na lotnisko w Szymanach), a później wynajęliśmy na lotnisku samochód. To też spoko opcja, jeśli nie chcesz jechać tu własnym autem przez całą Polskę.

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

Poznałeś właśnie moją listę najciekawszych miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć w Mrągowie. Nie jest ich tyle, co w najpopularniejszych punktach turystycznych Warmii i Mazur, ale w Mrągowie możesz spędzić 1-2 dni bez poczucia, że tracisz czas – szczególnie, jeśli zdecydujesz się na rejs albo zwiedzanie okolicy na rowerze. Życzę dobrej pogody na Mazurach!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze