Polskie GÓRY na weekend – 12 miejsc, które warto odwiedzić

Aktualizacja: 4 kwietnia 2024 r.
Góry na weekend gdzie pojechać blog o podróżach
Góry na weekend gdzie pojechać blog o podróżach

Pomyślałeś, że najwyższy czas wybrać się w polskie góry na weekend? Gratuluję – różnorodne pasma górskie pełne malowniczych szlaków czekają na odkrycie, a pomysłów na wycieczki nie brakuje. Przygotowałem dla Ciebie listę 12 miejsc, do których warto pojechać nie tylko na weekend, ale również spędzić tam urlop lub wakacje. Twoja głowa będzie dzięki niej pełna pomysłów na to, gdzie warto pojechać w góry na weekend.

Co znajdziesz w artykule?

  • mapę miejsc, w które warto pojechać na weekend – z bazami wypadowymi i najwyższymi szczytami,
  • listę proponowanych kierunków, w których możesz spędzić weekend w polskich górach,
  • informacje praktyczne dotyczące spraw, o których warto pamiętać przed wyjazdem w góry.

1. Góry Sowie

Jeśli Góry Sowie nie są najpiękniejszymi górami w Polsce, to na pewno można je nazwać najbardziej tajemniczymi. Każdy krok po szlakach Gór Sowich to wędrówka wśród zagadkowej historii, która toczyła się tam w czasie II wojny światowej. Najważniejsze szczyty, które warto zdobyć to Wielka Sowa (najwyższy szczyt Gór Sowich) i Kalenica. Na obu górach działają wieże widokowe. Dla ochrony tych terenów utworzono Park Krajobrazowy Gór Sowich.

Widoki góry sowie krajobrazy
Malowniczy szlak prowadzący ze schroniska PTTK Zygmuntówka na szczyt Kalenicy

Twoją bazą wypadową w Góry Sowie może być WalimJugów lub Wałbrzych. Wybrałem kilka tanich i dobrych noclegów w Górach Sowich w lokalizacjach, które będą dobrym punktami startowymi wycieczek.

Czas spędzony w Górach Sowich możesz podzielić między wędrówki po malowniczych szlakach a zwiedzanie ciekawych atrakcji tego pasma górskiego:

  • kompleks Riese – tajny, nazistowski projekt budowlany, który z wnętrza Gór Sowich miał najprawdopodobniej uczynić nowe centrum dowodzenia III Rzeszy i kwaterę Adolfa Hitlera. Katorżniczą budowę przerwał koniec II wojny światowej, ale zdążyła ona pochłonąć tysiące ofiar. Niektóre części podziemnego kompleksu Riese można zwiedzać,
  • twierdza Srebrna Góra – największa górska twierdza w Europie. Zabytek rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie. Dobrze zachowane zabudowania głównej części twierdzy pozwolą Ci wyobrazić sobie, jak mogło wyglądać codzienne życie skoszarowanych tam żołnierzy.

2. Bieszczady

Dawniej Bieszczady były rajem dla osób szukających spokoju i chcących “rzucić wszystko i pojechać… w Bieszczady”. Popularność tego pasma górskiego wzrosła i turystów z roku na rok jest tu coraz więcej. Nadal jednak wiele bieszczadzkich zakątków pozwala na spędzenie spokojnego weekendu w górach.

Góry na weekend gdzie pojechać Bieszczady
Pociąg Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej wije się między bieszczadzkimi szczytami

Najważniejsze szczyty, które warto zdobyć w Bieszczadach to Tarnica (najwyższy szczyt Bieszczadów), Halicz i Smerek. Wędrując po Bieszczadach, warto przejść charakterystyczne połoniny – Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską i Bukowe Berdo, z których roztaczają się piękne widoki na to pasmo górskie. Polecam Ci przejść piękną pętlę na Tarnicę trasą przez Halicz i Rozsypaniec.

Twoją bazą wypadową w Bieszczady mogą być np. Wetlina, Ustrzyki Górne lub Cisna. Ja zatrzymałem się w Cisnej i codziennie dojeżdżałem samochodem do punktów startowych wycieczek.

Jeśli wolisz mniej zatłoczone atrakcje, wejdź np. na Hyrlatą albo zrób sobie spacer rezerwatem przyrody Sine Wiry. Piękną przyrodę okolicy chroni Bieszczadzki Park Narodowy i kilka przylegających do niego parków krajobrazowych.

Weekend spędzony w górach nie musi być wyłącznie wędrówką po szlakach. W czasie pobytu w Bieszczadach odwiedź:

  • Bieszczadzką Kolejkę Leśną – kolej wąskotorową, która dawniej służyła do zwożenia ściętego z okolicznych lasów drewna. Współcześnie wozi turystów i stanowi świetną atrakcję turystyczną w rejonie Cisnej,
  • źródła Sanu – znajdujące się w rejonie przygranicznym, tuż przy granicy z Ukrainą, wzdłuż której wije się ta rzeka. W jej dolinie utworzono Park Krajobrazowy Doliny Sanu. Wycieczkę do źródeł zacznij z parkingu Bukowiec,
  • Szlak Architektury Drewnianej – Bieszczady to mnogość drewnianych cerkwi, które są dowodem wielowątkowej i burzliwej historii tych terenów.

3. Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów i jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów zakątków Dolnego Śląska. Jeśli nie miałeś jeszcze okazji podziwiać widoków ze Śnieżki, powinieneś wpisać Karkonosze na Twoją listę pomysłów na wycieczkę w góry na weekend.

To pasmo górskie znajduje się w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego. Najważniejsze szczyty, na które warto wdrapać się podczas wypadu w te góry to Śnieżka (najwyższy szczyt Karkonoszy) oraz Szrenica.

schronisko samotnia karkonosze dolny śląsk
Położone nad Małym Stawem schronisko PTTK Samotnia to warte zobaczenia miejsce w Karkonoszach

Najlepsze bazy wypadowe w Karkonosze to Karpacz i Szklarska Poręba. Karpacz będzie dobrym punktem startowym wycieczek w okolicach Śnieżki, a Szklarska Poręba – w okolicach Szrenicy.

Jeśli zdecydujesz się spędzić górski weekend właśnie w Karkonoszach, rozważ:

  • zwiedzanie Szklarskiej Poręby – pętla dookoła miasta prowadzona czarnym szlakiem, która doprowadzi Cię do wodospadu Szklarki przyciągającego tłumy turystów, punktu widokowego Złoty Widok oraz Starej Chaty Walońskiej krzewiącej współcześnie walońskie tradycje dawnych mieszkańców tych ziem,
  • zwiedzanie Karpacza – spacer śladami najważniejszych atrakcji miasta, w czasie którego powinieneś dotrzeć do drewnianego kościoła Wang sprowadzonego w skrzyniach z Norwegii, zapory na Łomnicy, która powstała, aby chronić mieszkańców miasteczka przed powodziami, dawnej skoczni narciarskiej Orlinek oraz do Kruczych Skał, które są punktem widokowym na Karkonosze.

4. Tatry

Pasmo górskie, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. To najwyższe polskie góry, u których stóp leży zimowa stolica Polski – Zakopane. Myśląc o wyprawie w góry na weekend, nie możesz zapomnieć o Tatrach i najbardziej znanych szczytach tego pasma.

Cenne przyrodniczo Tatry chroni Tatrzański Park Narodowy. Najchętniej zdobywanymi szczytami Tatr są Kasprowy Wierch i Giewont. Lepiej przygotowani turyści wchodzą również na Świnicę i Rysy (najwyższy, dość trudny technicznie szczyt w polskiej części Tatr).

Giewont góry na weekend gdzie pojechać
Widok na północną stronę Giewontu i leżące pod nim Zakopane (autor: Hubert Waguła, CC BY-SA 4.0)

Naturalną bazą wypadową w Tatry jest Zakopane, które w letnim i zimowym sezonie cieszy się dużą popularnością. Możesz też pomyśleć o noclegu w Białce Tatrzańskiej albo w położonej wysoko wsi Ząb.

Najważniejsze atrakcje, o które warto wzbogacić swój plan na weekend to:

  • wejście na Giewont – szczyt górujący ponad Zakopanem, związany z legendą o śpiącym rycerzu. W szczycie sezonu pod szczytem Giewontu tworzą się kolejki turystów, którzy chcą znaleźć się na liście jego zdobywców,
  • wejście lub wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch – wariantem lepszym dla zdrowia i kondycji będzie piesza wędrówka. Jeśli nie masz czasu, ochoty lub możliwości, możesz kupić bilet na kolejkę, odstać swoje w oczekiwaniu na wjazd i po kilkunastu minutach cieszyć się górskimi widokami z jednego z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Tatr,
  • wędrówka nad Morskie Oko – trasa, którą przebywają setki turystów po to, aby zobaczyć jeden z najpiękniejszych tatrzańskich widoków – Morskie Oko leżące u stóp strzelistych szczytów. Pamiętaj, aby nie korzystać na trasie z podwózki konną bryczką. Zwierzęta wykonują na szlaku katorżniczą pracę i nie powinieneś dokładać do tego biznesu ani złotówki.

5. Pieniny

Pieniny to niewielkie, graniczne pasmo górskie, które turyści doceniają za różnorodność atrakcji na niewielkim obszarze. Poza górskimi szlakami, na odwiedzających czeka malownicze Jezioro Czorsztyńskie z okazałą tamą, zamki i legendarny spływ nurtem Dunajca. Wędrując po Pieninach, wejdź na szczyt Trzy Korony (najpopularniejszy szczyt w Pieninach) i Sokolicę. Przyrodę chroni istniejący na tym terenie Pieniński Park Narodowy, przez który prowadzi kilka widokowych szlaków turystycznych.

Pieniny droga na Trzy Korony dziewczyna

Twoją bazą wypadową w Pieniny mogą być miejscowości Szczawnica, Sromowce Niżne i Sromowce Wyżne. Najwięcej miejsc noclegowych znajdziesz w Szczawnicy, ale tam też będzie najbardziej tłoczno.

Pieniny nie są rozległym pasmem górskim, ale niech Cię to nie zmyli – atrakcji nie powinno zabraknąć na długie dni. Planując weekend w górach właśnie w Pieninach, rozważ:

  • spływ Dunajcem – atrakcja, która przyciąga w Pieniny wielu turystów. Spływ flisacką łodzią ze Sromowców Niżnych do Szczawnicy lub Krościenka pozwoli Ci obejrzeć Pieniny z perspektywy rzeki i posłuchać opowieści flisaków,
  • wizytę nad Jeziorem Czorsztyńskim – malownicze jezioro zawdzięcza swoją popularność nie tylko swojemu położeniu u stóp Pienin, ale również stojącym przy jeziorze zamkom Czorsztyn i Niedzica. Duże wrażenie robi też zapora z elektrownią wodną,
  • zobaczenie słynnej, pienińskiej sosny – drzewo rosnące na szczycie Sokolicy od ponad 500 lat. Popularny motyw fotograficzny i obowiązkowy kadr z większości pocztówek. Drzewo zostało uszkodzone podczas akcji ratunkowej w 2018 r., a w 2021 r. silny wiatr odłamał jego kolejny fragment. Trwa walka o uratowanie tego niesamowitego drzewa, które pamięta jeszcze świat z XVI wieku.

6. Góry Stołowe

Góry Stołowe to charakterystycznej budowy pasmo górskie na Dolnym Śląsku, którego obszar jest chroniony przez Park Narodowy Gór Stołowych. W bliskim sąsiedztwie Gór Stołowych działa kilka uzdrowisk kłodzkich, które również mogą być ciekawym kierunkiem weekendowej wyprawy w góry. Warto też rzucić okiem na atrakcje Kłodzka.

Podczas weekendu w Górach Stołowych wejdź obowiązkowo na Szczeliniec Wielki. Znajdź też czas na odwiedziny w Błędnych Skałach, czyli skalnym labiryncie blisko granicy z Czechami. Nie ma drugiej takiej atrakcji w całej Polsce.

Góry Stołowe Szczeliniec Wielki Radków
Widok na Szczeliniec Wielki i Zalew Radkowski z platformy widokowej na Guzowatej w Radkowie

Twoją bazą wypadową w Góry Stołowe może być Karłów, Radków oraz kłodzkie uzdrowiska Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój.

Obowiązkowe punkty Twojego programu weekendowej podróży w Góry Stołowe to:

  • wejście na Szczeliniec Wielki – to najwyższy szczyt Gór Stołowych i góra, na którą można wejść… po schodach. Ścieżkę dla turystów wytyczył sudecki przewodnik Franz Pabel. Na szczycie góry znajduje się schronisko PTTK,
  • błądzenie w labiryncie Błędnych Skał – położona niedaleko Karłowa atrakcja turystyczna to skalny labirynt, przez który poprowadzono szlak turystyczny. Na trasie znajdziesz sporo ciasnych i niskich przejść, przez które będziesz się musiał przecisnąć,
  • odpoczynek w kłodzkich uzdrowiskach – wizytę przynajmniej w jednej z uzdrowiskowych miejscowości (Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Polanica Zdrój) spędź na piciu leczniczej wody w pijalni wód i spacerach po parkach zdrojowych, które znajdują w każdym z tych miast.

7. Beskid Śląski

Beskid Śląski to pasmo górskie leżące w południowej części województwa śląskiego. Gęsta sieć szlaków turystycznych oplata to pasmo górskie jak pajęczyna, więc pomysłów na wycieczki nie powinno zbyt szybko zabraknąć.

Najważniejsze szczyty Beskidu Śląskiego, które warto zdobyć to Skrzyczne (najwyższy szczyt tego pasma górskiego, szlak na Skrzyczne zaczyna się w Szczyrku), Barania Góra i górująca nad Bielsko-Białą Szyndzielnia. Na tym obszarze utworzono Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego.

Góry na weekend Beskid Śląski gdzie pojechać
Zimowy widok na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne (autor: Marcin Stanikowski, CC BY-SA 3.0)

Naturalne bazy wypadkowe w Beskid Śląski to Wisła, Ustroń, Szczyrk i Bielsko-Biała. Z Bielska-Białej dojdziesz autobusem do każdej z turystycznych miejscowości Beskidu Śląskiego.

Plątanina szlaków i duża liczba schronisk daje Ci możliwość swobodnego planowania wycieczek szytych na miarę. Polecam w planowaniu zwiedzania uwzględnić:

  • przejście czerwonym szlakiem obok źródeł Wisły – najdłuższa polska rzeka bierze swój początek właśnie w Beskidzie Śląskim. Czerwony szlak biegnący obok schroniska PTTK Przysłop pozwoli Ci bliżej poznać ten rejon leżący u stóp Baraniej Góry,
  • zobaczenie koronek z Koniakowa – słynne na całym świecie koronki koniakowskie możesz podziwiać w Muzeum Koronki. W muzeum dowiesz się więcej o historii koronkowego rękodzieła i zobaczysz wiele wytworów tej sztuki. Największa z koronek – rekordzistka Guinnessa, znajduje się w Istebnej,
  • wizytę na skoczni narciarskiej Wisła Malinka w Wiśle – z Wisły pochodzi nasz legendarny skoczek narciarski Adam Małysz, a w miasteczku istnieje skocznia narciarska jego imienia, na której rozgrywane są zawody Pucharu Świata. Wyciągiem możesz wjechać na szczyt skoczni i z tej perspektywy podziwiać okolicę.

8. Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie to pasmo górskie, które leży u stóp znacznie popularniejszych wśród turystów Karkonoszy na Dolnym Śląsku. Szlaki Rudaw Janowickich to ciekawa alternatywa dla karkonoskich wędrówek. Możesz się spodziewać niezbyt trudnych szlaków z punktami widokowymi na okolicę.

Będąc w Rudawach Janowickich, wejdź na szczyt Sokolika, odwiedź Starościńskie Skały i zobacz z bliska Skalny Most. Obszar jest chroniony w ramach Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

ławka błękitne jeziorko rudawy janowickie kolorowe jeziorka
Błękitne Jeziorko wchodzące w skład Kolorowych Jeziorek to magnes, który przyciąga turystów w Rudawy Janowickie

Bazą wypadową są Trzcińsko, Janowice Wielkie i Kowary, jednak możesz również zatrzymać się w hotelu działającym w Browarze Miedzianka.

Będąc w Rudawach Janowickich zaplanuj swoje wędrówki tak, aby mieć szansę zobaczyć najciekawsze atrakcje rejonu:

  • Kolorowe Jeziorka – uznane na jeden z nowych cudów Polski, mieniące się feerią barw jeziorka zabarwione przez spływającą z gór wodę. Dawniej Kolorowe Jeziorka były wyrobiskami kopalni pirytu, a współcześnie to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska,
  • taras widokowy na szczycie Sokolika – punkt widokowy, do którego prowadzą trzęsące się, stalowe schody. Roztacza się z niego widok na całe pasmo Karkonoszy. Prowadzi tu łatwy szlak ze schroniska PTTK Szwajcarka,
  • upadłe miasto Miedzianka – przez setki lat tętniąca życiem miejscowość górnicza, która przez intensywne wydobycie i kończące się złoża bogactw naturalnych upadła i zupełnie się wyludniła. Zniszczono wartościową architekturę, a mieszkańców przesiedlono. Dzisiaj Miedzianka się odradza – rośnie zainteresowanie wśród turystów, a do odwiedzin przyciąga serwujący smaczne piwo Browar Miedzianka,
  • ruiny zamku Bolczów – wkomponowane w okoliczne skały ruiny zamku Bolczów, który od czasu potopu szwedzkiego nie doczekał się odbudowy. Ruiny są dobrze zachowane i pozwalają na wyobrażenie sobie, jak zamek mógł wyglądać w latach świetności.

9. Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki, położony po sąsiedzku z Beskidem Śląskim, to drugie co do wysokości pasmo górskie Polski. Leży na pograniczu Górnego Śląska i Małopolski. Turyści doceniają ten region m.in. dzięki Babiej Górze, leżącej w Babiogórskim Parku Narodowym, z której jak na dłoni widać Tatry. Na terenie Beskidu Żywieckiego działa również Żywiecki Park Krajobrazowy.

Babia Góra Beskid żywiecki gdzie pojechać
Szczyt Babiej Góry w płomieniach zachodzącego słońca (autor: Adrian Tync, CC BY-SA 4.0)

Noclegów w Beskidzie Żywieckim możesz szukać w Korbielowie lub u stóp Babiej Góry, np. w Zawoi.

Wędrując po Beskidzie Żywieckim podczas Twojego weekendu w górach, uwzględnij w swoich planach:

  • wejście na szczyty Babiej Góry i Pilska – to dwa najciekawsze szczyty Beskidu Żywieckiego, z których będziesz mógł podziwiać okoliczne krajobrazy. U stóp Babiej Góry znajduje się schronisko PTTK Markowe Szczawiny. Wejście na Pilsko możesz połączyć
  • wizyta na Hali Boracza i Hali Rysianka – możesz ją połączyć z wejściem na Pilsko, na halach znajdziesz schroniska PTTK.

10. Gorce

Gorce to pasmo górskie leżące w Małopolsce, którego centralną część stanowi Gorczański Park Narodowy. Na szlakach nie powinieneś spotkać tłumów turystów, co pozwoli Ci na spędzenie spokojnego weekendu w górach. Wizytę w Gorcach możesz połączyć z wędrówkami po znajdujących się po sąsiedzku Pieninach.

Gorce góry na weekend w Polsce
Widok na znajdujące się w Gorcach pasmo Lubania jeszcze bez wieży widokowej, która powstała w 2015 r. (autor: Jerzy Opioła, CC BY-SA 3.0)

Najbliższymi większymi miastami w rejonie Gorców są Rabka-Zdrój i Nowy Targ. Możesz zatrzymać się również w Koninkach u stóp Gorców. Przygotowałem dodatkowy tekst, w którym prezentuję kilka dobrych i tanich noclegów w Gorcach.

Planując swój górski weekend w Gorcach, weź po uwagę kilka najciekawszych atrakcji tego regionu:

  • wejście na szczyt Turbacza – z najwyższego szczytu Gorców rozpościera się widok na Tatry. Pod szczytem znajduje się schronisko PTTK na Turbaczu,
  • wieża widokowa na Gorcu – to jedna z trzech istniejących w Gorcach wież widokowych (pozostałe są na Lubaniu i Magurkach). Widać z niej prawie cały obszar Gorczańskiego Parku Narodowego,
  • podziwianie Jeziora Czorsztyńskiego ze szczytu Lubań – kolejna wieża widokowa (na Lubaniu) pozwoli Ci obejrzeć pienińskie szczyty i malownicze Jezioro Czorsztyńskie z góry.

11. Ślęża

Jeśli myślimy o weekendzie w górach, to nie można zapomnieć o królowej krótkich podróży – Ślęży. Samotny szczyt położony jest w okolicach Wrocławia, w obrębie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Turyści często wybierają Ślężę jako kierunek, w którym chcą aktywnie spędzić weekend w górach.

Widok na Ślężę - dolny śląsk

Najwygodniejszy szlak na Ślężę prowadzi z Sobótki, która może być Twoją bazą noclegową. Na szczycie góry znajdziesz dom turysty PTTK i kościół. Wejście z Sobótki zajmie Ci ok. 2 godzin, a dojazd autobusem z Wrocławia do Sobótki ok. godziny.

12. Pogórze Kaczawskie

To pasmo niewysokich pagórków na Dolnym Śląsku nie jest jeszcze powszechnie znane, chociaż powinien wiedzieć o nim każdy miłośnik gór. Pomimo niewielkich wysokości, wzgórza kryją w sobie miliony lat historii – duża część z nich to pozostałości po wulkanach, które działały tutaj w odległych czasach.

Winnica Agat w Sokołowcu Dolnośląski Szlak Piwa i Wina Szlak Ma Smak Pogórze Kaczawskie Nietypowe Atrakcje Dolnego Śląska

Planując swoją podróż w rejon Pogórza Kaczawskiego i Parku Krajobrazowego Chełmy odwiedź:

  • Wąwóz Myśliborski – najważniejszymi atrakcjami są ciekawe formy geologiczne związane z wulkaniczną przeszłością tego miejsca. Wybuchające setki milionów lat temu, podwodne wulkany wypuszczały lawę, która szybko zastygała tworząc skały, z których słynie dzisiaj Wąwóz Myśliborski.
  • Organy Wielisławskie – jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji zarówno Parku Krajobrazowego Chełmy, jak i całej Krainy Wygasłych Wulkanów. To grupa spektakularnych spękań, które są zastygłą lawą, pochodzącą z wybuchu wulkanu mającego miejsce ok. 270 milionów lat temu.
  • Wieża widokowa na górze Zawodna – oferuje najrozleglejsze widoki nie tylko na Pogórze Kaczawskie, ale również na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Góry Kamienne. Jak na dłoni widać też Ostrzycę – najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego.
  • Ostrzyca – najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego o wysokości 501 m n.p.m. Charakterystyczna jest jej spiczasta, stożkowa sylwetka, która stała się symbolem Krainy Wygasłych Wulkanów i okolic Parku Krajobrazowego Chełmy.

Na noc możesz zatrzymać się w Winnicy Agat (Sokołowsko), Villi Greta (Dobków) i Młynie Wielisław (Sędziszowa). Każde z tych miejsc będzie dobrą bazą wypadową do eksploracji okolicy.

O czym warto pamiętać przed wyjazdem w góry?

Zanim wyruszysz w górską wycieczkę, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Nawet jeśli Twoja trasa nie wydaje się wymagająca, zachowaj szacunek dla gór. Pogoda może się tam zmieniać szybciej niż w dolinach, a Twoje zapasy znikać w większym tempie, niż wstępnie założyłeś. Nie sugeruję Ci noszenia zbędnych zapasów, ale bagatelizowanie dobrego przygotowania to zły pomysł.

  • zarezerwuj noclegi wcześniej – zadbaj o to, aby zapewnić sobie odpowiednio wcześniej bazę wypadową w góry.

Jeśli planujesz spać w schroniskach, zarezerwuj miejsca jeszcze przed wyjazdem. Zabezpieczysz się dzięki temu przed przepełnieniem, przez które możesz wylądować na noc na podłodze (o ile masz swój śpiwór i karimatę),

  • zaplanuj swoje trasy wędrówek – zanim ruszysz w góry, zaplanuj trasę i dostosuj ją do swojej kondycji fizycznej oraz warunków pogodowych.

Nastawienie “chyba dam radę” jest w górach niebezpieczne i nierzadko kończy się koniecznością udzielania turystom pomocy. Zaplanuj wycieczkę trochę poniżej swoich możliwości. Jeśli bez problemu sobie z nią poradzisz, następnym razem zwiększysz poziom trudności.

Mam nadzieję, że mój artykuł pomógł Ci w znalezieniu odpowiedzi na pytanie “gdzie warto pojechać w góry na weekend”. Moje propozycje i lista najpiękniejszych miejsc w górach mogą posłużyć Ci jako inspiracja do wielu wycieczek w najbliższym czasie. Życzę Ci udanej eksploracji polskich gór!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze