Gdzie pojechać ZIMĄ na Dolnym Śląsku? 19 atrakcji na zimowy wypad i ferie

Aktualizacja: 4 stycznia 2024 r.
Dolny Śląsk zimą atrakcje co robić gdzie pojechać zimowy wypad
Dolny Śląsk zimą atrakcje co robić gdzie pojechać zimowy wypad

Najbardziej lubię podróżować w ciepłe miesiące, bez grubej kurtki, czapki i szalika. Też tak masz? Nie znaczy to jednak, że zimą nie warto ruszać się z domu. Przygotowałem dla Ciebie podpowiedzi, gdzie warto pojechać zimą na Dolnym Śląsku i co robić w czasie, gdy dookoła tylko śnieg i niskie temperatury. Z tym artykułem poznasz 19 atrakcji na zimowy wypad i ferie zimowe na Dolnym Śląsku.

Wybierając moim zdaniem najciekawsze propozycje zimowych wyjazdów na Dolnym Śląsku, skupiłem się na miejscach, które dostarczą Ci unikalnej atmosfery, a jednocześnie nie będą zbyt wymagające. Na liście nie znajdą się więc np. górskie szlaki, które zimą mogłyby być niebezpieczne.

Pośród zimowych atrakcji Dolnego Śląska znajdziesz moje ulubione miasta, wycieczki po górach Dolnego Śląska, i atrakcje “pod dachem”. Dobrymi pomysłami na to, co robić zimą (również na ferie) na Dolnym Śląsku, są m.in. odwiedziny muzeów, zaszycie się w klimatycznej agroturystyce albo odnowę biologiczną w hotelach SPA & wellness na Dolnym Śląsku.

1. Jarmark Bożonarodzeniowy i Rynek we Wrocławiu

Zimą wrocławski Rynek wypełnia się kramikami i straganami, a uliczki między nimi zajmują turyści. Klimat Jarmarku Bożonarodzeniowego z pięknymi światłami, ozdobami świątecznymi i zapachem grzanego wina to obowiązkowa atrakcja, którą warto zobaczyć zimą na Dolnym Śląsku. Wizyta na Jarmarku to dobra okazja do spaceru po Rynku i Starym Mieście.

Rynek Wrocław dolny śląsk zimą co robić

W ramach poznawania wrocławskiego Rynku polecam Ci zajrzeć do Muzeum Pana Tadeusza, znajdującego się w jednej z kamienic oraz do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu. Jeśli zostaniesz we Wrocławiu przynajmniej na jedną noc, zadecyduj gdzie spać we Wrocławiu i zainteresuj się również nietypowymi atrakcjami miasta. Możesz wydłużyć swoją wycieczkę o spacer po Ostrowie Tumskim, który zimą wygląda jak wyciągnięty z bajki!

2. Narty biegowe w Jakuszycach

Jeśli nie masz tym razem ochoty na narty zjazdowe i szukasz ciekawej alternatywy dla osób aktywnych, biegówki będą ciekawą opcją na zimowy wypad w ciekawy zakątek Dolnego Śląska. Położona w Górach Izerskich Polana Jakuszycka staje się zimą polskim centrum nart biegowych. Ja spróbowałem ich pierwszy raz w 2022 r. i bawiłem się rewelacyjnie!

Nie musisz mieć swojego sprzętu, żeby zacząć przygodę z biegówkami. Na Polanie Jakuszyckiej działają wypożyczalnie, w których za niewielkie pieniądze (w 2022 r. było to 50 zł) wypożyczysz na cały dzień zestaw złożony z nart biegowych, kijków i butów narciarskich. Jeśli chcesz nieco szkolenia, przez Internet umówisz się na godzinne zajęcia z instruktorem.

Na Polanę Jakuszycką dojedziesz sprawnie pociągiem relacji Szklarska Poręba Górna – Liberec, przesiadając się do niego w Szklarskiej Porębie np. z pociągu jadącego z Wrocławia. Nawet jeśli nie miałeś jeszcze na nogach biegówek, szybko załapiesz podstawy i spędzisz miły dzień w zimowej scenerii Dolnego Śląska.

3. Wyjazd na narty do Zieleńca

Zimowe kurorty Dolnego Śląska stwarzają dobre warunki dla narciarzy i są przez nich często wybierane jako miejsce szaleństw na stokach. Jednym z najpopularniejszych kierunków dla narciarzy jest Zieleniec, czyli specjalizująca się w turystyce zimowej część Dusznik-Zdroju. Czeka tam na Ciebie masa stoków i wyciągów, dobra baza noclegowa i kilka ciekawych restauracji.

Na stronie internetowej Zieleniec Sport Arena możesz sprawdzić informacje na temat wypożyczalni sprzętu narciarskiego, szkółek narciarskich, tras zjazdowych i gastronomii. Pozwoli Ci to dobrze przygotować się do wyjazdu na narty.

Narty zieleniec dolny slask zimą co warto robić
Stoki narciarskie Dolnego Śląska zapełniają się wraz z pojawieniem się śniegu. Źródło: Alex Lange (Unsplash)

Przy okazji wizyty w Zieleńcu możesz zainteresować się okolicznymi trasami górskimi. Nie samymi nartami człowiek żyje – jeśli znajdziesz czas, możesz skorzystać z jednej z 29 gotowych tras wycieczek w Kotlinie Kłodzkiej. Pamiętaj, aby odpowiednio wcześnie zarezerwować nocleg, bo w zimie (a szczególnie w czasie ferii zimowych) Zieleniec potrafi być zatłoczony.

4. Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

Zima to świetny okres, aby nadrabiać zaległości w zwiedzaniu muzeów i placówek kulturalnych, na które nie mieliśmy ochoty w ciepłe miesiące. W budynku dawnej zajezdni autobusowej we Wrocławiu od kilku lat działa Centrum Historii Zajezdnia. W interesujący sposób będziesz mógł poznać współczesną historię Wrocławia i zwiedzać (lub mieszkać w mieście) bardziej świadomie.

Centrum Historii Zajezdnia wrocław co robić zimą dolny śląsk

Ekspozycja jest ciekawa nie tylko ze względu na aranżację industrialnych wnętrz zajezdni, ale też przemyślany dobór tematów i angażującą formę prezentacji. W środku obejrzysz m.in. wagon kolejowy, zaaranżowany kiosk Ruchu z czasów PRL czy świecący pustkami sklep mięsny. Zwiedzanie może zająć nawet kilka godzin, ale w 1,5 godziny poznasz najważniejsze części wystawy.

5. Odpoczynek w uzdrowiskach kłodzkich (Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój)

Myśląc o tym, gdzie pojechać zimą na Dolnym Śląsku, weź również pod uwagę zespół uzdrowisk leżących niedaleko Kłodzka. Tętniące życiem w lecie miejscowości zamieniają się zimą w spokojne, ciche zakątki, w których łatwo zregenerować siły i odpocząć w pięknych okolicznościach.

Duszniki-Zdrój budynek Pijalni

Do wszystkich uzdrowisk kłodzkich dojedziesz pociągami kursującymi na linii Kłodzko – Kudowa-Zdrój. Nie musisz więc angażować samochodu – szczególnie, jeśli planujesz zatrzymać się w wybranej miejscowości i nie zwiedzać okolicy.

Wszystkie trzy uzdrowiska – Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój i Duszniki-Zdrój oferują parki zdrojowe z pijalniami wód mineralnych, które są doceniane przez kuracjuszy przez ich prozdrowotne właściwości. Górskie otoczenie da Ci szansę na zaplanowanie ciekawych wycieczek po Ziemi Kłodzkiej – możesz nie ruszać się z kurortów i cieszyć się unikalną atmosferą.

6. Zimowy wypad na Ślężę niedaleko Wrocławia

Zimowy wypad w góry nie musi się na Dolnym Śląsku wiązać z dużym wyjazdem. Kilkadziesiąt minut drogi od Wrocławia leży Ślęża, która jest popularnym celem również zimowych wędrówek. Niezbyt wymagający szlak przyprószony śniegiem prowadzący na szczyt Ślęży z wieżą widokową i punktem gastronomicznym to świetny pomysł na szybki, zimowy wyjazd. Twoją bazą wypadową będzie Sobótka.

Alternatywnym i znacznie mniej popularnym szczytem w okolicy jest Radunia, która również spodoba Ci się zimą (uwaga – nie ma na niej jednak żadnego zaplecza turystycznego, więc napoje i prowiant musisz zabrać ze sobą). Jeśli starczy Ci czasu, przejdź się również po Sobótce, aby zobaczyć ładny Rynek, zwiedzić Muzeum Ślężańskie i zajrzeć do lokalnej Winnicy i Winiarni Cetlica.

7. Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Zima to czas na zwiedzanie muzeów i ciekawych budynków, na które nie znalazłeś czasu latem. W leżącym niedaleko Ząbkowic Śląskich Kamieńcu Ząbkowickim znajdziesz Pałac Marianny Orańskiej. To letnia rezydencja niderlandzkiej królewny, która zapadła w pamięć jako wielka skandalistka. Głośno było chociażby o jej romansie z mężczyzną zajmującym się jej końmi, co było wtedy sporym mezaliansem.

Na stronie internetowej sprawdzisz godziny otwarcia i ceny biletów wstępu do Pałacu Marianny Orańskiej. Pałac zwiedza się z przewodnikiem, a oprowadzanie zaczyna się o pełnych godzinach.

Zwiedzić możesz rozległy pałac oraz przylegający do niego Park Pałacowy z kilkoma trasami spacerowymi. Za projekt kaskadowych tarasów w ogrodach odpowiadał Josef Lenne, dyrektor ogrodów królewskich w Berlinie. Zwiedzanie Pałacu Marianny Orańskiej możesz połączyć z wycieczką w kierunku Kotliny Kłodzkiej, planując tu postój na swojej trasie.

8. Wędrówki po szlakach Karkonoszy i Gór Izerskich

O ile zima w nizinnej części Dolnego Śląska bywa zazwyczaj łagodna, zupełnie inaczej jest w górach. Na szlakach Karkonoszy i Gór Izerskich możesz liczyć na sporo śniegu i zimowe warunki nawet wtedy, gdy w miastach śniegu nie ma ani grama. Jeśli szukasz idealnej bazy wypadowej w te pasma górskie, sprawdź noclegi w Karpaczu i ofertę hoteli w Szklarskiej Porębie.

Wędrując ze Szklarskiej Poręby, wchodziłem zimą na Szrenicę (zaczynając od stacji Szklarska Poręba Górna), zaglądając wcześniej do Wodospadu Kamieńczyka. Zdarzało mi się też odwiedzać Śnieżne Kotły (górą, bo szlak u ich stóp zimą bywa zamknięty). Ruszając z Karpacza, polecam Ci wejść na Śnieżkę albo podejść do malowniczego schroniska Samotnia.

Czasami wybrać między Karpaczem i Szklarską Porębą, gdy bierzesz się za planowanie urlopu w Karkonoszach. Oba miasta mają szereg atutów, ale moim zdaniem mniej komercyjną armosferę ma Szklarska Poręba – i to mój faworyt. Nie znaczy to jednak, że nie warto zobaczyć Karpacza.

Turystów na szlakach jest w zimie mało, więc możesz mieć góry tylko dla siebie. Zaplanuj po drodze wizytę w schroniskach, aby zjeść coś ciepłego i ogrzać się herbatą z cytryną.

9. Jelenia Góra

Jelenia Góra to miejska propozycja miejsca, do którego można pojechać w zimie na Dolnym Śląsku. To czwarte pod względem wielkości miasto Dolnego Śląska leżące u podnóża Karkonoszy. Obowiązkowe punkty do zobaczenia, np. w drodze do Karpacza lub Szklarskiej Poręby, to jeleniogórski Rynek i uzdrowiskowa dzielnica Cieplice Śląskie-Zdrój z pijalnią wód, Parkiem Zdrojowym i Termami Cieplickimi.

Na Jelenią Górę będziesz mógł spojrzeć z wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego, do którego dojdziesz w raptem kilka minut z Rynku. Warto też znaleźć czas na krótką wycieczkę na górujące nad Jelenią Górą ruiny zamku Chojnik oraz pojechać do dzielnicy Jagniątkowo, aby zwiedzić Dom Gerharta Hauptmanna.

10. Zamek Książ i Palmiarnia w Wałbrzychu

Zamek Książ w Wałbrzychu to jedna z najpopularniejszych atrakcji Dolnego Śląska, która zimą zyskuje kilka dodatkowych atutów. Wnętrza zwiedza wtedy mniej turystów niż w ciepłym sezonie, a szlaki otaczającego zamek Książańskiego Parku Krajobrazowego możesz mieć w niektóre dni tylko dla siebie.

Możesz zaplanować zwiedzanie zamku Książ korzystając z informacji ze strony internetowej. Znajdziesz na niej godziny otwarcia i ceny biletów do Zamku Książ. Polecam Ci zakup biletów przez Internet, abyś nie musiał czekać w czasami długich kolejkach.

Polecam Ci zdecydować się na zakup biletu łączonego, dzięki któremu zwiedzisz wnętrza zamku Książ, zajrzysz do podziemi Książa związanych z projektem Riese w Górach Sowich, a dodatkowo odwiedzisz Stado Ogierów i całoroczną Palmiarnię, należącą dawniej do właścicieli zamku. Zwiedzania będzie na cały dzień – szczególnie, jeśli połączysz je z poznawaniem atrakcji Wałbrzycha i zostaniesz w okolicy na weekend.

11. Piesze wycieczki po Górach Sowich

Dolny Śląsk zyskuje zimą zupełnie inne oblicze. Tajemnicze Góry Sowie stają się wtedy nie tylko miejscem umiłowanym przez narciarzy (korzystających np. ze stoków w Rzeczce), ale również popularnym celem miłośników górskich wędrówek. Szlaki na Wielką Sowę, Kalenicę czy przecinająca góry trasa z Walimia do twierdzy Srebrna Góra to tylko niektóre z 20 gotowych propozycji tras po Górach Sowich.

Okolica jest bogata nie tylko w naturalne atrakcje, ale również ciekawe miejsca warte do odwiedzenia również zimą. Zajrzyj do chociaż jednego z trzech obiektów tajnego kompleksu Riese z czasów II wojny światowej, poznaj historię górnictwa węgla kamiennego w Dawnej Kopalni Nowa Ruda i znajdź czas na spacer wśród atrakcji Nowej Rudy.

Artykuły, które warto przeczytać:

12. Wałbrzych i górska okolica miasta

Wałbrzych zyskuje na popularności, a jego górskie otoczenie powoduje, że jest atrakcyjnym celem nie tylko letnich wyjazdów, ale również zimowych wypadów na Dolny Śląsk. Polecam Ci zainteresowanie się całorocznymi atrakcjami miasta – opowiadającym o historii górnictwa w Wałbrzychu Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia czy Muzeum Porcelany, które przypomina o dziedzictwie produkcji porcelany.

Poza bliskością Gór Sowich, Wałbrzych może się poszczycić kilkoma innymi pasmami górskimi otaczającymi miasto. Ciekawą wycieczką może być przejście z Wałbrzycha Głównego na wieżę widokową na Borowej, wejście na Chełmiec również zwieńczony punktem widokowym, czy spacer po Parku Miejskim im. Jana Sobieskiego ze schroniskiem Harcówka.

13. Długopole-Zdrój, czyli najmniejsze uzdrowisko Dolnego Śląska

Pierwszym skojarzeniem na temat dolnośląskich uzdrowisk są zazwyczaj te zlokalizowane niedaleko Gór Stołowych (Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój i Duszniki-Zdrój), ale to nie jedyne takie miejsca na Dolnym Śląsku. Długopole-Zdrój jest najmniejszym uzdrowiskiem Dolnego Śląska i mało jeszcze popularnym kierunkiem wycieczek w okolicę Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.

Jak to w przypadku uzdrowiska – obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest pijalnia wód mineralnych, w której możesz napić się wód leczniczych ze źródeł Emilia, Kazimierz i Renata. W tej uzdrowiskowej wsi działa też zakład przyrodoleczniczy Karol. Po spacerze przez Park Zdrojowy, polecam Ci też wdrapać się na punkt widokowy na Wronce i przejść Piekielną Doliną w zimowej scenerii.

14. Kłodzko

Leżące nad Nysą Kłodzką Kłodzko to miasto leżące w południowej części Dolnego Śląska, w otoczeniu kilku pasm górskich. To dobra baza wypadowa do niedaleko położonych uzdrowisk, ale samo Kłodzko może być dla Ciebie celem zimowego wypadu, np. jako pomysł na krótką wycieczkę w czasie ferii zimowych. Nad miastem góruje Twierdza Kłodzko, czyli XVI-wieczny system umocnień.

Na twierdzy możesz zwiedzać składającą się z 9 przystanków naziemną trasę turystyczną, a później zejść do podziemnych labiryntów. Do zobaczenia w Kłodzku jest też Podziemna Trasa Turystyczna prowadząca pod ulicami Starego Miasta oraz urocze barokowe centrum z Ratuszem Mostem św. Jana z końca XIV wieku (mniejszą wersją Mostu Karola z Pragi).

15. Twierdza Srebrna Góra

Pokryta śniegiem twierdza Srebrna Góra daje turystom zupełnie inne odczucia niż w czasie jej zwiedzania latem. Zimą łatwiej wyobrazić sobie, jak wymagające musiało być codzienne życie w największej górskiej twierdzy w Europie. Opowiedzą Ci o tym ubrani w stroje z epoki przewodnicy (a może nauczą nawet strzelać z historycznej broni).

Twierdza Srebrna Góra blog podróżniczy blog o podróżach zwiedzanie

Twierdza Srebrna Góra powstała na rozkaz pruskiego króla Fryderyka II Wielkiego. Pozostała niezdobyta i chociaż kilkukrotnie stawała w pogotowiu, doszło do tylko jednego jej oblężenia podczas wojen napoleońskich. Zanim potyczka się rozstrzygnęła… podpisano pokój w Tylży. Na zwiedzanie zarezerwuj ok. 2 godzin i nie zapomnij o ciepłym ubraniu – zimowe warunki na twierdzy bywają wymagające.

16. Panorama Racławicka i Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Zimowe nadrabianie zaległości w zwiedzaniu możesz zaplanować w wielu wrocławskich muzeach i obiektach kulturalnych, ale Muzeum Narodowe i Panorama Racławicka to miejsca szczególne. Losy Panoramy Racławickiej były burzliwe, a dzieła Jana Styki i Wojciecha Kossaka połączyły historię Lwowa i Wrocławia. Obraz możesz podziwiać w specjalnie zbudowanej dla niego rotundzie niedaleko Odry.

Szczegóły zwiedzania Panoramy Racławickiej i Muzeum Narodowego, wraz z godzinami otwarcia i cenami biletów, znajdziesz na stronie internetowej. Polecam Ci sprawdzić aktualną ofertę wystaw w Muzeum Narodowym, a później kupić bilet wstępu przez Internet.

Polecam Ci też zimową wizytę w głównym budynku Muzeum Narodowego stojącym tuż przy odrzańskim bulwarze. Dużą atrakcją jest już sam noerenesansowy budynek muzeum z 1891 r., spod którego możesz ruszyć na spacer bulwarem Xawerego Dunikowskiego z widokiem na Ostrów Tumski i Odrę.

17. Bolesławiec i ceramika bolesławiecka

Zimowy wypad do Bolesławca pozwoli Ci uzupełnić zapasy kubków w kilka świątecznych modeli – a w nim grzane wino smakuje przecież najlepiej. Z Bolesławcem nierozłącznie kojarzy się ceramika produkowana w mieście od setek lat. Dzisiaj sięgającą XVIII wieku ceramiczna tradycja to główny magnes przyciągający turystów do miasta – chociaż nie jedyny!

Bolesławiec kamieniczki na Rynku
Bolesławiec wiadukt pociąg

W zimie ładnie wyglądać będzie Rynek z imponującym Ratuszem i Bazyliką Maryjną, otoczony barwnymi kamienicami z restauracjami i kawiarniami. Zajrzyj oczywiście do Muzeum Ceramiki, przejdź wzdłuż murów miejskich i zobaczyć wiadukt kolejowy na Bobrze przypominający akwedukt. Spróbuj też zapisać się na warsztaty ceramiczne do Żywego Muzeum Ceramiki.

18. Spacery po Rudawach Janowickich

Spacer po Rudawach Janowickich to sprawdzona i lubiana przeze mnie alternatywa dla bardziej zatłoczonych Karkonoszy. Można tu łatwo dojechać pociągiem, wysiadając w Janowicach Wielkich lub Trzcińsku albo samochodem – dojeżdżając do Kowar. Nawet zimą Rudawy Janowickie nie są zbyt wymagające, chociaż wędrówki wymagają oczywiście ostrożności i chociażby dobrych butów.

Pomyśl o jednodniowej wycieczce z Janowic Wielkich do Trzcińska, w czasie której zahaczysz m.in. o ruiny zamku Bolczów czy Starościńskie Skały z pięknym widokiem na okolicę. Z Janowic Wielkich możesz też pójść do Kowar i zwiedzić Muzeum Sentymentów, idąc przez Skalnik, czyli najwyższy szczyt Rudaw. Zimą Kolorowe Jeziorka wyglądają unikalnie – spacer po ich terenie to kolejna z zimowych propozycji wyjazdów na Dolny Śląsk.

19. Muzeum Bombki w Miliczu

Trudno chyba o bardziej zimową i świąteczną atrakcję jak wizyty w miejscu, w którym dawniej produkowało się ozdoby choinkowe. W Miliczu działa Muzeum Bombki, które zajmuje teren dawnej fabryki bombek. Otoczenie udało się z gustem wyremontować i stworzyć miejsce, do którego chce się przyjeżdżać.

Godziny otwarcia milickiego Muzeum Bombki i ceny biletów wstępu znajdziesz na stronie internetowej

Wizyta w Muzeum Bombki to dobra okazja, żeby poznać kulisy tworzenia ozdób choinkowych. Źródło: Guido Hofmann (Unsplash)

W zbiorach Muzeum Bombki są setki wariacji na temat tej ozdoby choinkowej. Okazuje się, że Dolny Śląsk ma własny, unikatowy sposób zdobienia bombek zwany wzornikiem dolnośląskim. Ten wzór to połączenie przeróżnych motywów dekoracyjnych pochodzących z regionów, z których przyjechali nowy osadnicy Dolnego Śląska po II wojnie światowej – przez to każda bombka jest unikalna. 

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

Cieszę się, że zainteresowałeś się eksplorowaniem Dolnego Śląska – moim zdaniem jednego z najpiękniejszych i najbogatszych w atrakcje rejonów Polski. Chciałbym, aby Twoje zwiedzanie było jak najlepsze, a do tego potrzebujesz zarówno znajomości ciekawych miejsc w interesującym Cię miejscu, jak i nieco praktycznej wiedzy ułatwiającej planowanie podróży. Zerknij na teksty poniżej – powinny Ci się przydać. ;)

Poznałeś właśnie moją listę pełną propozycji tego, gdzie pojechać i co robić zimą na Dolnym Śląsku. Sezon zwiedzania tego regionu nie kończy się latem – również w chłodniejszej części roku jest tu co robić, a miejsca i atrakcje czekają na ich odkrycie na nowo w odmiennych okolicznościach przyrody. Mam nadzieję, że lista zimowych atrakcji pozwoli Ci dobrze zaplanować zimowy wypad i Twoje ferie zimowe. Udanego zwiedzania!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze