Herceg Novi to miasto kwiatów leżące na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i jedna z najważniejszych atrakcji Czarnogóry. Przygotowałem listę 17 najciekawszych miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć w Herceg Novi. Poza najpopularniejszymi miejscami, na listę trafiły też mniej oczywiste i znane zakątki.
Wąskie ulice Starego Miasta, długie plaże z nadmorską promenadą, górujące nad miastem twierdze Kanli Kula i Forte Mare oraz rejsy do Zatoki Kotorskiej z listy UNESCO to niektóre z atrakcji, dla których polecam ująć zwiedzanie Herceg Novi w Twoim planie podróży do Czarnogóry.
Podpowiem też, gdzie najlepiej nocować i do których restauracjach warto zajrzeć. Miasto jest dobrą bazą wypadową na trekkingi i jednodniowe wycieczki.
Czy warto zwiedzić Herceg Novi?
Herceg Novi to chętnie odwiedzana urlopowa miejscowość Czarnogóry i popularny kurort nad Morzem Adriatyckim leżący blisko granicy Czarnogóry z Chorwacją. O Herceg Novi mówi się jako o “bramie do Zatoki Kotorskiej“ – morze przechodzi tu w wody zatoki sięgającej Kotoru wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Drugim przydomkiem tej ważnej atrakcji Czarnogóry jest “miasto kwiatów”, bo dzięki przyjaznemu klimatowi i długiemu latu, w Herceg Novi pełno jest śródziemnomorskiej roślinności.
Nazwa miasta oznacza “nowy zamek”. Przenikały się tu wpływy różnych kultur – Herceg Novi był w posiadaniu Turków, Habsburgów, Wenecjan, Francuzów, Rosjan… aż stał się częścią Jugosławii, a później Czarnogóry. Do Herceg Novi warto przyjechać, gdy masz ochotę na połączenie plażowania, zwiedzania historycznych atrakcji i wycieczek po górskiej okolicy.
Czytając ten przewodnik po Herceg Novi zauważysz, że jest tu sporo plaż, a turyści zwiedzają okolicę również w czasie rejsów po Zatoce Kotorskiej. Nieduże Stare Miasto to zarówno zabytki, jak i sporo modnych restauracji i kawiarni (również z kawą speciality). Jeśli nie lubisz monotonii w czasie urlopu, Herceg Novi może być dobrym wyborem – szczególnie, że ciekawe są też atrakcje w okolicy Herceg Novi. Sprawdźmy, co warto zobaczyć.
Gdzie spać w Herceg Novi?
Herceg Novi to niewielkie, ale popularne miasto, dlatego baza noclegowa jest dobrze rozbudowana. Przeważają apartamenty, jednak nie brakuje też hoteli, pensjonatów oraz willi. Zawsze szukam obiektów w miarę niskiej cenie i dobrym standardzie, w wygodnej lokalizacji, w pobliżu restauracji i kawiarni i oczywiście blisko plaży. Moje oczekiwania spełnił Apartments Villa Kukoljac tuż przy plaży Raffaelo. Pokoje mają ogrzewanie – ważne, jeśli planujesz wyjazd do Czarnogóry poza sezonem wakacyjnym.
Jeśli szukasz noclegu w pobliżu Starego Miasta, zaledwie kilka minut spacerem od centrum znajdziesz Apartmani Milosevic. Pokoje są komfortowe i klimatyzowane, łóżka bardzo wygodne, a z okien możesz podziwiać widok na Morze Adriatyckie. Niedaleko są też Twierdza Kanli Kula i Twierdza Španjola. Warto rozważyć również nocleg w hotelu Studios Adriatic przy samym morzu. Pomimo położenia w centrum okolica jest spokojna, a cena za pokój przystępna.
1. Przespaceruj się wąskimi uliczkami Starego Miasta
Ulokowane na górskim zboczu Stare Miasto to główna atrakcja Herceg Novi. To właśnie tutaj znajduje się większość zabytków miasta, m.in. wieża zegarowa, Forte Mare czy cerkiew św. Michała Archanioła. Herceg Novi to jedna z nielicznych czarnogórskich gmin, w których żyje duża liczba katolikóq, dlatego na Starym Mieście znajdziesz też świątynie tego wyznania.
Jedną z nich jest niewielki kościół św. Leopolda Mandicia, upamiętniający pochodzącego z Herceg Novi świętego, który zasłynął z bycia doskonałym spowiednikiem. Tuż obok zobaczysz XIX-wieczny kościół św. Hieronima. Jeżeli nie chcesz zaglądać do środka, proponuję wejść chociaż na plac przy budynku i obejrzeć widok na Zatokę Kotorską.
Stare Miasto w Herceg Novi to bardzo popularne miejsce, jednak najwięcej turystów spotkasz w pobliżu ul. Nikole Đurkovića. Aby poczuć klimat Starego Miasta, proponuję zagłębić się w wąskie boczne uliczki, np. w ul. Srbina, która doprowadzi Cię do ruin twierdzy Španjola. Kamienne ulice Starego Miasta mogą być śliskie i nierówne – pamiętaj o ostrożności i wygodnych butach z podeszwą o dobrej przyczepności.
W jednej z uliczek Starego Miasta znajdziesz kawiarnię Fabrika Coffee, gdzie polecam zatrzymać się na dobrą kawę (to jedno z nielicznych miejsc w Czarnogórze, gdzie znalazłem kawę z Aeropressa). Miejsce jest przyjemne i klimatyczne, a obsługa sympatyczna.
Możesz odpocząć po spacerze możesz na jednym z placów Starego Miasta, np. Placu Nikole Đurkovića lub centralnym Placu Bellavista. Na tym drugim znajdziesz fontannę Karacza, z której możesz napić się wody. Na placach roi się od knajpek i restauracji, jednak ceny w nich są dość wysokie. Jeśli chcesz zaoszczędzić, zatrzymaj się na obiad poza centrum, np. w Tri Lipe, oddalonej od Starego Miasta o 10 min spaceru.
2. Zrób sobie zdjęcie przy wieży zegarowej
Biała wieża zegarowa przy placu Nikole Durkovića to symbol Herceg Novi i jedna z najpopularniejszych atrakcji w mieście. Budowla pochodzi z 1667 roku, kiedy to została wzniesiona na rozkaz sułtana Mehmeda (wskazywała mieszkańcom, kiedy powinni udać się do meczetu i służyła jako brama miejska).
Dziś stary zegar jest wymieniony na nowoczesny, a wieża służy głównie jako tło do pamiątkowego zdjęcia. W sezonie wieżę zegarową podziwia wielu turystów – jeśli zależy Ci na spokojnym spacerze i uniknięciu tłumów, polecam przyjść na miejsce rano.
Przy okazji zwiedzania wieży zegarowej zatrzymaj się na kawę lub obiad w pobliskim Bistro-Lounge Bar BELAVISTA, gdzie polecam spróbować stek z tuńczyka. Jest naprawdę smaczny, a widok na wieżę dodatkowo umili Ci posiłek.
Wieżę zegarową można jednak zobaczyć nie tylko z zewnątrz. Możesz wejść po spiralnych schodach do środka aż na samą górę i podziwiać widok na miasto oraz zobaczyć z bliska mechanizm czasomierza. Wstęp jest darmowy, ale mile widziane są dobrowolne datki. W środku znajdziesz pomnik Matki Boskiej ze zwęglonego drewna. Przy wieży często kręcą się osoby opowiadające o historii wieży – warto ich wypatrywać, żeby dowiedzieć się czegoś więcej. ;)
3. Obejrzyj zdobione wnętrze monastyru Savina
Monastyr Savina to prawosławna świątynia i jeden z najpopularniejszych zabytków Herceg Novi, składający się z kilku budynków. Największe zainteresowanie budzi Wielka Cerkiew, m.in. za sprawą swojej architektury – zawiera elementy romańskie, bizantyńskie, gotyckie i barokowe. Spore wrażenie wywarł na mnie 10-metrowy ikonostas z sześcioma rzędami ikon. W środku zobaczysz też portret rosyjskiego cara Piotra I Wielkiego.
Sprawdź artykuł: Gdzie tanio wypożyczyć auto w Czarnogórze (również bez kaucji)?
Mała Cerkiew jest najstarszym budynkiem monastyru Savina – pochodzi prawdopodobnie z XI wieku. Możesz w niej obejrzeć średniowieczne freski. Cerkiew św. Sawy znajdziesz 300 m od pozostałych budynków, po wyjściu po schodach. Spacerując po kompleksie, rozejrzyj się dookoła – na zewnątrz możesz zobaczyć również zabytkowy cmentarz.
Wstęp do Monastyru Savina jest bezpłatny. Obiekt jest otwarty codziennie od wschodu do zachodu słońca i odbywają się w nim msze. Warto uszanować czas nabożeństw i nie wchodzić w tym czasie do świątyni.
Kolejnym elementem monastyru Savina jest skarbiec, który pełni funkcje muzeum i biblioteki. W środku znajdziesz średniowieczne manuskrypty, księgi i dokumenty oraz historyczne przedmioty, m.in. ikony (np. Savinska Bogorodica) czy szaty. Zwróć uwagę na kryształowy krzyż biskupi z XIII wieku i brokatowy całun, wyszywany złotem i srebrem (te eksponaty najbardziej mi się spodobały).
Monastyr Savina zajmuje się także produkcją wina święconego 14 lutego, w Dzień Świętego Tryfona, czyli patrona winorośli. Latem wybierz się na degustację win do winiarni położonej ok. 200 m od Monastyru Savina. Wizytę trzeba zarezerwować wcześniej.
Monastyr Savina znajduje się 2 km na wschód od Starego Miasta. Dzięki położeniu na wzgórzu, podczas zwiedzania możesz podziwiać malowniczy widok na okolicę. Spacer powinien Ci zająć ok. 20-30 min. Po drodze miniesz plac Bellavista i Popiersie Petra Lubardy – serbskiego malarza, który przez kilka lat uczył w szkole artystycznej w Herceg Novi. Na miejsce możesz też dostać się samochodem, a auto możesz zostawić na darmowym parkingu przy wejściu (może tam stać tylko przez 3 godziny).
4. Wypłyń w rejs po Zatoce Kotorskiej
Rejs do Zatoki Kotorskiej to dla mnie obowiązkowa atrakcja na wakacjach w Herceg Novi. Podziwianie malowniczych widoków ze statku, słuchanie szumu fal i uczucie morskiej bryzy na twarzy jest przyjemnym doświadczeniem i odpoczynkiem od zwiedzania pieszo atrakcji miasta. Rejsy startujące w Herceg Novi to popularna forma zwiedzania Zatoki Kotorskiej, dlatego będziesz miał do wyboru wiele opcji.
Sprawdź artykuł: Zatoka Kotorska – 9 najciekawszych atrakcji, które warto zobaczyć
Może Cię zainteresować całodniowy rejs po Zatoce Kotorskiej, obejmujący Herceg Novi, Kotor, Budvę i Tivat. Podczas wycieczki z anglojęzycznym przewodnikiem zobaczysz m.in. XV-wieczny, bogato zdobiony kościół z XV-wieczną ikoną Maryi na wyspie Matki Boskiej na Skale i stary obóz koncentracyjny na wyspie Mamula, a także popływasz w Błękitnej Jaskini.
Wycieczka rozpoczyna się na przystanku autobusowym naprzeciwko sklepu PRO ECO (lokalizacja na mapie: 42.45326130, 18.535502815) w Herceg Novi i trwa 8 godzin. Niżej możesz znaleźć kilka dodatkowych propozycji wycieczek po okolicach Herceg Novi, które warto moim zdaniem wziąć pod uwagę.
5. Złap trochę słońca na jednej z plaż w Herceg Novi
Herceg Novi słynie nie tylko z klimatycznego Starego Miasta – znajdziesz tu również zróżnicowane, chociaż w większości niewielka plaże. Ich plusem jest brak jeżowców, które pojawiają się w innych częściach Morza Adriatyckiego. Blisko centrum miasta (ok. 500 m, znajduje się kamienista Herceg Novi Beach, na której możesz znaleźć ciekawe kamienie i muszelki. W krystalicznie czystej wodzie zobaczysz odbicie Forte Mare, a z ręcznika lub leżaka (możesz go wypożyczyć) – okoliczne góry.
Jeśli zgłodniejesz, na plaży znajdziesz bar i budkę z lodami. Po zakończonym plażowaniu, możesz skorzystać z prysznica. Jedyne minusy Herceg Novi Beach to spory tłok w sezonie i dość głośno grająca muzyka – mi to trochę przeszkadzało w odpoczynku, ale może dla Ciebie nie będzie problemem. ;)
Dobrze bawiłem się na niewielkiej, schowanej pośród skał plaży przy Forte Mare. Oprócz pływania i opalania, możesz tu obserwować statki płynące do Zatoki Kotorskiej. U podnóża Forte Mare, znajdziesz również plażę Žalo, z drewnianymi podestami, po których chodzi się dużo przyjemniej niż po rozgrzanym piasku. Na plaży Žalo możesz wypożyczyć parasole i leżaki.
Warta uwagi jest też plaża Boka – czysta, z piaszczystym zejściem do wody, którego nie znajdziesz w wielu innych miejscach w Czarnogórze. Znajduje się 12 min spacerem od Starego Miasta. Jej dodatkowym plusem jest pobliska kawiarnia, gdzie możesz zatrzymać się na napój i przekąskę.
Możesz także zajrzeć na plażę Raffaelo, do której dojdziesz w ok. 15 min z Forte Mare. Plaża jest kamienista, dlatego koniecznie weź ze sobą buty do wody. Plaża jest podzielona na 2 strefy – płatną z parasolami i leżakami oraz darmową, którą możesz wybrać, jeśli masz własny ekwipunek. Na plaży Raffaelo działa Raffaelo Beach Club, która oferuje wypożyczenie leżaków, udostępnia prysznice, parking dla samochodów i przystań dla statków o długości max. 20 m.
Raffaelo Beach Club prowadzi na plaży dwie restauracje i dwa bary. Możesz tam spróbować dań tradycyjnej, czarnogórskiej kuchni, choć w menu znajdziesz też mniej interesujące z mojej perspektywy makarony, fast foody czy naleśniki.
W okolicy Herceg Novi znajdziesz plażę w Igalo. Miejsca cieszy się sporą popularnością ze względu na bardzo łagodne zejście do morza i obecność leczniczego błota, jednak mi nie przypadła do gustu – jest mała, brudna i mocno zatłoczona. Zdecydowanie bardziej polecam plażę Boka, plażę Raffaelo czy przy Forte Mare.
Między plażami w okolicy Herceg Novi najwygodniej przemieszczać się wynajętym samochodem. My zarezerwowaliśmy auto z odbiorem na lotnisku w Podgoricy, więc byliśmy bardziej elastyczni w zwiedzaniu i mogliśmy zobaczyć znacznie więcej atrakcji w krótkim czasie. Gdy wpiszesz niżej datę swojej podróży, zobaczysz listę dostępnych wtedy tanich aut z wypożyczalni, z której korzystaliśmy w Czarnogórze, ale też w Albanii i na Krecie.
6. Wdrap się na twierdzę Kanli Kula i obejrzyj panoramę Adriatyku
Twierdza Kanli Kula to jedna z najpopularniejszych atrakcji Herceg Novi. Została wybudowana na wysokości 85 m n.p.m. w XVI wieku przez Turków. Wrażenie wywarła na mnie grubość ścian twierdzy – w niektórych miejscach sięga aż 20 m. Jedna z wież służyła dawniej jako więzienie – na jego ścianach więźniowie wydrapali rysunki (to właśnie one były dla mnie najciekawszym elementem tego zabytku).
Przeczytaj też: Herceg Novi: co zobaczyć w okolicy? 13 wycieczek na 1 dzień
Największą atrakcją Kanli Kuli jest jednak mogący pomieścić ponad 1000 widzów amfiteatr. Do dziś odbywają się w nim koncerty, festiwale i wydarzenia kulturalne (harmonogram sprawdzisz na stronie internetowej obiektu). Położenie twierdzy umożliwia podziwianie z niej malowniczego widoku na Adriatyk – panorama jest na tyle ładna, że wiele par wybiera to miejsce na swój ślub.
Wstęp do twierdzy jest płatny – bilety możesz kupić na miejscu. Twierdza jest otwarta od maja do września w godzinach 10-20 (stan na: styczeń 2024).
Twierdza Kanli Kula znajduje się przy drodze głównej E65. Ze Starego Miasta dotrzesz tam pieszo w ok. 5 min. W trakcie spaceru miniesz sklepik z pamiątkami Fjumanto i popiersie Petra Lubardy. Jeśli zdecydujesz się na dojazd autem, możesz je zaparkować na pobliskim parkingu Barbazoo (lokalizacja na mapie: 42.4527514, 18.53839738) lub parkingu Šolova (lokalizacja na mapie: 42.453234072, 18.537751557). Po drodze możesz udać się do oddalonej o 4 min spaceru restauracji Belvedere, oferującej śniadania i obiady (możesz tam zajrzeć także rano, przed zwiedzaniem).
7. Wybierz się w rejs do Błękitnej Jaskini
Błękitna Jaskinia to jedna z największych jaskiń Zatoki Kotorskiej (300 m²). Grotę tworzą wody morskie, na których załamują się promienie słońca, dzięki czemu mają piękny, błękitny kolor, a ściany jaskini świecą i mienią się na niebieskawo (moim zdaniem najładniejszy widok jest na granicy morza z jaskinią). Efekt nie jest jednak widoczny od razu – musisz poczekać kilka minut, aż Twoje oczy przyzwyczają się do panującej w grocie ciemności. O jaskini krąży legenda, według której podobno w głębinach ukryty jest starożytny skarb.
Sprawdź artykuł: Co zobaczyć w okolicy Kotoru? 11 jednodniowych wycieczek
Błękitna Jaskinia znajduje się 9,5 km od Herceg Novi, na półwyspie Lustica i możesz się do niej dostać tylko drogą morską. Większość zorganizowanych wycieczek do tej atrakcji startuje z Kotoru, oddalonego od Herceg Novi o 45 km. Dojedziesz tam autem, które możesz zaparkować na parkingu przy centrum handlowym Kamelija w pobliżu Starego Miasta (lokalizacja na mapie: 42.42805895, 18.769409248) lub autobusem (wysiądź na przystanku kilkaset metrów od Starego Miasta).
Gdy morze jest wzburzone, rejsy mogą zostać odwołane. Latem zdarza się to jednak rzadko. Lato to też jednak czas, gdy w Błękitnej Jaskini jest tłoczno i pływanie może być niekomfortowe. Na wycieczkę zabierz ze sobą strój kąpielowy, krem do opalania oraz etui wodoodporne na telefon.
Z Kotoru możesz wypłynąć np. w rejs łodzią z pływaniem w Blue Cave. Warto wybrać tę 3-godzinną wycieczkę ze względu na możliwość zobaczenia dawnej bazy łodzi podwodnych. W planie rejsu jest też Wyspa Matki Boskiej na Skale (bilet wstępu do kościoła nie wlicza się w cenę wycieczki) i Wyspa Mamula. Polecam pojawić się na miejscu wcześniej, żeby usiąść z przodu łodzi i zagwarantować sobie najlepsze widoki na Zatokę Kotorską, wysepki i miasteczka.
Po wpłynięciu do środka, większość przewodników przeznacza 10-15 min na samo pływanie. Choć woda w Błękitnej Jaskini nie jest ogrzewana przez słońce, ocieplają ją podziemne źródła. Duże zasolenie powoduje silną wyporność wody, dzięki czemu możesz w niej pływać nawet, jeśli jesteś początkujący (trochę jak w Morzu Martwym). W niektórych miejscach, gdzie głębokość sięga 45 m, możesz też nurkować.
8. Wsiąknij w tłum turystów na nadmorskiej promenadzie
Promenadę w Herceg Novi (Five Danica Promenade) to moim zdaniem jedna z najładniejszych tego typu atrakcji nad Adriatykiem. Jej nazwa upamiętnia 5 młodych dziewczyn o imieniu Danica, które zginęły, walcząc w II wojnie światowej. Promenada ciągnie się przez 6 km i łączy sąsiadujące z Herceg Novi miasteczka Igalo i Meljine.
Podczas spaceru miniesz zejścia na plaże, m.in. plażę Boka, plażę Raffaelo czy Herceg Novi Beach. Przejdziesz też obok restauracji, kawiarni czy sklepów, a także zabytków – zwróć uwagę na pomnik Króla Stefana Tvrtko I Kotromanić (pierwszego króla Bośni). Możesz też przerwać na spacer i wspiąć się na fort Cytadela, z którego zobaczysz panoramę Adriatyku i port.
Podczas spaceru promenadą możesz zajrzeć na obiad do restauracji Splendido z dużym wyborem ryb i owoców morza. Na kawę lub orzeźwiającego drinka warto zerknąć do Sangria Cocktail Bar.
Spacerując, wsłuchaj się w uspokajający szum fal i przyjrzysz Zatoce Kotorskiej, zielonej roślinności i pływającym w wodzie rybom. Po drodze możesz usiąść w jednym z wielu zacienionych miejsc. Spokojny spacer zajmie Ci 1-2 godziny. Według mnie najlepszą porą na przechadzkę po promenadzie w Herceg Novi jest późne popołudnie – widok zachodzącego słońca, chowającego się w morzu to przyjemny sposób na zakończenie dnia. ;) Na promenadzie może być wietrznie, dlatego zabierz ze sobą bluzę.
9. Wyjedź na jednodniową wycieczkę do atrakcji w okolicach Herceg Novi
Jeśli chcesz zwiedzić okolice Herceg Novi i nie masz do dyspozycji auta, możesz skorzystać z jednodniowych wycieczek do pobliskich miast. Ciekawą opcją jest całodniowa wycieczka do Parku Lovćen, w ramach której zobaczysz Park Narodowy Lovćen, dawną stolicę kraju Cetinje i urokliwe miasto Sveti Stefan.
Sprawdź artykuł: Atrakcje Parku Narodowego Lovćen: TOP 9 miejsc, które warto zobaczyć
Warta uwagi jest też wycieczka ze spływem górskim po rzece Tara, w czasie której zobaczysz najgłębszy kanion Europy, popływasz w rzece w nutką raftingowych emocji i obejrzysz malownicze widoki na morze i góry. Dobrze zabrać ze sobą suche ubrania do przebrania się po spływie i mieć albo zapasowe buty, albo ruszyć na wycieczkę w butach, które się nie zamoczą (np. japonkach).
Możesz też ruszyć na prywatną wycieczkę po Dubrovniku szczególnie, jeśli jesteś fanem “Gry o Tron” – to właśnie tam kręcono niektóre sceny serialu. W ramach wycieczki jest transport w obie strony i mówiący po angielsku przewodnik, z którym przespacerujesz się po Starym Mieście i zwiedzisz zabytki jednego z najładniejszych miast Chorwacji.
Jeżeli chcesz być bardziej elastyczny i zwiedzać na własną rękę, możesz wypożyczyć samochód i odwiedzić inne miejscowości Zatoki Kotorskiej. Warto zajrzeć do oddalonego o 26 km Perastu z 55-metrową dzwonnicą i Muzeum Miejskim w barokowym Pałacu Bujoviciów. Pamiątkowe zdjęcie możesz zrobić na punkcie widokowym (lokalizacja na mapie: 42.487868984, 18.69831408). Auto spróbuj zostawić wzdłuż głównej drogi bez wjeżdżania do centrum (bywa tam tłoczno).
Sprawdź artykuł: Zatoka Kotorska – 9 najciekawszych atrakcji, które warto zobaczyć
Na krótką wycieczkę sprawdzi się również oddalony o 21 km Risan. W miasteczku możesz obejrzeć cerkiew św. Piotra i Pawła z pięknym, złoconym ikonostasem oraz wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO rzymskie mozaiki. Samochód zostaw na parkingu Banja (lokalizacja na mapie: 42.5029154, 18.69357559).
10. Obejrzyj cerkiew św. Michała Archanioła przy placu Bellavista
Niewielka, prawosławna cerkiew św. Michała Archanioła wyróżnia się ciekawą architekturą – zawiera mieszankę elementów gotyckich, romańskich, bizantyjskich i islamskich. Budowla została wykonana z kamienia na przełomie XIX i XX wieku. W środku zobaczysz okazały ikonostas, wypełniony pozłacanymi ikonami oraz sporo drukowanych, rosyjskich ksiąg. Polecam zajrzeć tu na kilkanaście minut przy okazji zwiedzania Starego Miasta w Herceg Novi (wstęp bezpłatny).
Cerkiew św. Michała Archanioła nadal jest czynna i odbywają się w niej msze. Obiekt znajduje się w centrum Herceg Novi, na placu Bellavista. Przy okazji wizyty w cerkwi, możesz też odwiedzić pobliską wieżę zegarową i oddalony o 350 m Forte Mare, a następnie zatrzymać się np. na stek w restauracji Portofino.
11. Przejdź się po murach Forte Mare
Niewielka twierdza Forte Mare pochodzi z XIV wieku i dawniej służyła do obronny miasta. Budowla znajduje się na szczycie skały, w najbardziej wysuniętym na południe miejscu Starego Miasta. Warto się tu wybrać, by zobaczyć ładny widok na morze, plażę, port, a nawet chorwacki Półwysep Prevlaka. W środku obejrzysz krótki film o historii fortu z angielskimi napisami.
Wejście do Forte Mare jest płatne, a bilety kupisz na miejscu. Czeka Cię wędrówka po stromych schodach, dlatego nie wybieraj się tam w klapkach. Latem Forte Mare staje się kinem pod gołym niebem – w sierpniu wyświetlane są tam filmy w ramach Festiwalu Kina.
Forte Mare znajduje się kilkaset metrów od Muzej Stari Grad, twierdzy Kanli Kula i Muzeum Mirko Komnenović – proponuję więc połączyć zwiedzanie z którąś z tych atrakcji. Po wizycie w forcie, możesz zatrzymać się na obiad w pobliskiej restauracji Konoba Feral (polecam zupę rybną!) lub na kawę w kawiarni Citadela. Możesz też odpocząć po spacerze na pobliskiej plaży Boka, plaży Žalo lub Herceg Novi Beach.
12. Zobacz ruiny twierdzy Španjola
Chociaż ruiny okazałej twierdzy Španjola są widoczne już przy wjeździe do miasta, atrakcja jest mało popularna i często pomijana przez turystów. Widoki z nią są jednak atrakcyjne, a mniejsza popularność to zaleta – nie będzie tu raczej tłumów, więc polecam tu zajrzeć w miarę wolnego czasu. Twierdza Španjola została wybudowana w XVI wieku przez Hiszpanów. Budowla otoczona czterema bastionami znajduje się na wzgórzu, na wysokości 170 m n.p.m..
Aby dotrzeć do twierdzy Španjola, wejdź w uliczkę Srbina i wspinaj się, aż zobaczysz drogowskaz z napisem “tvrđava”. Droga jest stroma i męcząca, zwłaszcza w upalne dni – jeśli nie czujesz się na siłach na taką wyprawę, na miejsce możesz dojechać taksówką lub wypożyczonym autem (możesz zaparkować przy placu zabaw, który znajduje się przy wejściu). Po drodze nie ma sklepów ani punktów gastronomicznych, dlatego spakuj do plecaka przekąski i zapas wody.
Na ruiny twierdzy Španjola możesz wejść przez całą dobę, a wstęp jest darmowy. Najlepiej jednak wybrać się tam z samego rana, kiedy nie jest jeszcze upalnie. W nocy miejsce jest nieoświetlone). Zwiedzanie zajmie Ci ok. 30 min i przydadzą się sportowe buty.
Główne wejście do twierdzy Španjola znajdziesz od wschodu – w środku skieruj się do bastionu po prawej stronie, gdzie zobaczysz kamienne ruiny kilku budynków, które przetrwały do naszych czasów. Możesz też poszukać ruin meczetu, znajdujących się po zachodniej stronie twierdzy, jednak prawie nic już z niego nie zostało. Najciekawszym punktem wycieczki do twierdzy Španjola jest spacer po murach, z których możesz podziwiać widok na Herceg Novi, Zatokę Kotorską, a nawet Park Narodowy Lovćen.
13. Wyrusz na trekking po okolicznych górach
Herceg Novi to górzyste miasto – wiele atrakcji jest położonych na wzniesieniach. Oprócz zwiedzania wysoko ulokowanych twierdz, możesz wybrać się na standardowy trekking po okolicznych górach. Jeśli szukasz dość łatwej ścieżki, wyrusz trasą przez las Savina. Możesz przyjechać autem i zaparkować na jednym z parkingów (lokalizacja na mapie: 42.45188216, 18.553800028) lub autobusem (z przystanku do lasu dotrzesz w niecałe 20 min pieszo).
Sprawdź artykuł: Co zabrać i jak się UBRAĆ na wędrówkę w góry? Lista ubrań i sprzętu
Na miejscu czeka Cię wędrówka przez las, określany jako “płuca Herceg Novi” – wśród bujnej roślinności, w tym okazałych, wiekowych dębów. Przejdziesz obok monastyru Savina z cerkwią św. Sawy i zabytkowym cmentarzem – polecam zatrzymać się na kilkanaście minut na ich zwiedzanie. Ścieżka jest dobrze oznaczona, ale nieoświetlona, dlatego spacerowanie lasem Savina po zmroku nie jest dobrym pomysłem.
Warte uwagi są też wapienne góry Orjen – wzniesienia tworzą Pasmo Nadmorskie, które możesz obserwować, zwiedzając Herceg Novi. Ich ścieżki oznaczone są kolorem czerwonym. Sporo dobrze oznaczonych tras znajdziesz w okolicach chaty górskiej “Za Vratlom” (lokalizacja na mapie: 42.50943769, 18.558869407), oddalonej od. Herceg Novi o ok. 15 km. Do punktu startowego wycieczki dojedź autem lub taksówką. W chatce możesz zatrzymać się na herbatę, posiłek i skorzystać z Wi-Fi.
Z chaty “Za Vratlom” możesz kontynuować wędrówkę np. na szczyt Kamenski Kabao (ok. 20 min, lokalizacja na mapie: 42.50598023, 18.55266544), punkt widokowy Šiljevik (ok. 20 min, lokalizacja: 42.50246457, 18.56350083) lub przejść się krętą trasą Serpentyna Starčevića (lokalizacja: 42.50424615, 18.556950071). Z chatki do początku serpentyny Starčevica dojdziesz w ok. 20 min, a sama trasa ma ok. 2 km i jej przejście zajmie Ci ok. 30-40 min. Przy jej końcu znajdziesz opuszczony budynek (lokalizacja: 42.493083398, 18.545011017), do którego możesz zajrzeć, jeśli interesuje Cię urbex.
Innym popularnym miejscem do rozpoczęcia wędrówki w górach Orjen jest Prevoj Orjen-Sedlo (lokalizacja na mapie: 42.55836712, 18.55235690) – 21 km od Herceg Novi (na miejsce możesz dostać się autem). Z chatki możesz kontynuować wędrówkę np. na najwyższy szczyt Zubacki Kabao (Veliki kabao) na wysokości 1894 m n.p.m., z którego zobaczysz widok na Zatokę Kotorską, Adriatyk i Góry Lovćen. Odległość między chatką i szczytem wynosi 3,2 km i pokonanie tego dystansu zajmie Ci ok. 45 minut.
Przed wyruszeniem na trekking nie zapomnij o dobrym przygotowaniu. Pamiętaj, że pogoda w górach jest nieprzewidywalna – ubierz się na cebulkę i weź ze sobą latarkę na wszelki wypadek. Załóż wygodne buty z wyższą cholewką i twardą podeszwą. Warto też mieć przy sobie wodę i jedzenie (najlepiej wysokoenergetyczne), krem z filtrem UV i telefon z power bankiem lub ładowarką solarną.
14. Spójrz na miasto z innej perspektywy – loty paralotnią
Lot paralotnią to świetna okazja, by zobaczyć malowniczy widok na Adriatyk, góry i średniowieczne twierdze z lotu ptaka. W górach Orjen, 16 km na północ od Herceg Novi, znajdziesz stanowisko Dizdarica (lokalizacja na mapie: 42.48761503, 18.568303708) o długości 900 m, gdzie wiatry zapewniają dogodne warunki do lotu. W te okolice nie dociera transport publiczny, więc musisz dojechać tu autem. Po drodze zobaczysz widoki na góry Orjen, czyli przedsmak tego, co ujrzysz z paralotni.
Możesz wykupić lot paralotnią z instruktorem. Takie usługi oferują m.in. Paragliding Montenegro i Explorer. Lot nie wymaga od Ciebie doświadczenia – wystarczy chęć zobaczenia Boki Kotorskiej z innej perspektywy i odrobina odwagi. ;) Długość lotu to 6 km (ok. 30 min).
Na lot paralotnią ubierz wygodne, ciepłe ubrania, sportowe buty usztywniające kostkę i okulary przeciwsłoneczne (nie tylko latem – oprócz słońca, chronią też przed wiatrem i insektami) oraz zwiąż włosy. Zimą pamiętaj dodatkowo o rękawiczkach i goglach. Sprzęt paralotniarski zapewni Ci firma, z której usług skorzystasz.
15. Poznaj historię miasta w Muzej Stari Grad
Muzej Stari Grad to niewielkie muzeum, w którym możesz poznać historię Herceg Novi. W środku znajdziesz 2 pomieszczenia, wypełnione starymi listami, pocztówkami, mapami, zdjęciami, banknotami i przedmiotami codziennego użytku. Warto tam zajrzeć, by zobaczyć, jak miasto zmieniało się i rozwijało – jak 300 lat temu wyglądały jego główne bramy czy mury Forte Mare. Dowiesz się tego nie tylko ze zdjęć, ale też od przewodnika, który opowie Ci o historii muzealnych eksponatów.
Bilety do Muzej Stari Grad kupisz na miejscu, a cennik i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej obiektu. Na dokładne zwiedzanie zarezerwuj sobie ok. 40 min.
Muzej Stari Grad jest położone w centrum Herceg Novi. Znajdziesz je zaledwie 2 min spaceru od Starego Miasta, 230 m od twierdzy Kanli Kula i 450 m od murów Forte Mare – proponuję połączyć zwiedzanie obiektu z którąś z tych atrakcji. Po wizycie w muzeum, możesz zatrzymać się na obiad w pobliskim Lounge Bar BELAVISTA.
16. Zobacz XIX-wieczny dom klasy wyższej w Muzeum Mirko Komnenovića
Muzeum Mirka Komnenovića było kiedyś domem pochodzącego z Herceg Novi polityka Mirka Komnenovića i jego żony Olgi. Na 1. piętrze zobaczysz wystawę poświęconą historii Herceg Novi – od antyku aż do końca II wojny światowej. Na 2. piętrze znajdziesz umeblowane pokoje z przedmiotami codziennego użytku, zamieszkane niegdyś przez małżeństwo Komnenović. Obejrzysz tam także wystawy broni, pięknych czarnogórskich strojów ludowych i ikon z Czarnogóry, Rosji i Grecji.
Wstęp do Muzeum Mirko Komnenovića jest płatny. Obiekt możesz zwiedzać z anglojęzycznym przewodnikiem. Po zwiedzaniu możesz wybrać się na spacer do położonego 450 m dalej Parku Niezavisnoti lub na kawę do oddalonej o 2 min spaceru kawiarni Peter’s Pie & Coffee.
Na zewnątrz przespacerujesz się po ogrodzie botanicznym, gdzie rosną m.in. palmy, agawy czy magnolie. Możesz też usiąść na ławce i podziwiać widok na Morze Adriatyckie i Zatokę Kotorską. Moim zdaniem warto zajrzeć do Muzeum Mirko Komnenovića, jeżeli szukasz mniej popularnych atrakcji.
17. Zobacz atrakcje w okolicy Herceg Novi
W okolicy Herceg Novi znajdziesz jeszcze kilka miejsc, które uważam za warte odwiedzenia. Nie ograniczaj się tylko do jednego miasta – Czarnogóra ma naprawdę wiele do zaoferowania, a zmieniając bazę wypadową co najmniej raz podczas urlopu, będziesz miał okazję odkryć także inne zakątki tego kraju. Poniżej zebrałem kilka najciekawszych atrakcji, które moim zdaniem warto zobaczyć niedaleko Herceg Novi.
Kotor
Kotor to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w tej części Europy, wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Kotorze warto wybrać się na spacer po Starym Mieście, na którym znajdziesz najważniejsze atrakcje miasta, m.in. Wieżę Zegarową czy Plac Broni (największy w mieście). Polecam także zajrzeć do XII-wiecznej katedry św. Tryfona – najpopularniejszej świątyni w mieście ze srebrnym relikwiarzem z głową św. Tryfona – męczennika i patrona miasta.
Sprawdź artykuł: 20 atrakcji Kotoru w Czarnogórze – co WARTO zobaczyć i zwiedzić?
Jeśli masz dobrą kondycję, zobacz otaczające miasto średniowieczne mury i wybierz się do twierdzy św. Jana. W niektórych miejscach jej zabudowania sięgają aż 20 m. Od murów do twierdzy dzieli Cię ok. 45 min spacer po trudnej trasie – na wysokość 260 m n.p.m. prowadzi 1500 schodów. Po drodze do twierdzy możesz zatrzymać się na zwiedzanie kościoła Matki Bożej od Zdrowia i zobaczyć ołtarz z XVIII wieku.
Jak dojechać? Kotor leży niecałe 45 km od Herceg Novi. Nie można dostać się tam pociągiem, ale w sezonie znajdziesz dużo połączeń autobusowych (bilety możesz kupić na stronie GetByBus). Przystanek autobusowy w Kotorze znajduje się kilkaset metrów od Starego Miasta. Do Kotoru możesz też dojechać autem, ale w sezonie trudno znaleźć wolne miejsce parkingowe. Parking najbliżej Starego Miasta znajdziesz przy centrum handlowym Kamelija – za zrobienie zakupów za określoną cenę w tym sklepie otrzymasz zniżkę na parking.
Objazdówka wokół Zatoki Kotorskiej i przeprawa promowa Lepetane – Kamenari
Przy okazji wizyty w Herceg Novi, polecam też zobaczyć zobaczyć inne miejscowości Zatoki Kotorskiej (Kotor, Risan, Tivat, Perast), do których najłatwiej dotrzeć wypożyczonym samochodem. Warto ruszyć drogą P1 – jedną z najpiękniejszych tras samochodowych w Czarnogórze. Możesz nią dotrzeć do jednego z najlepszych punktów widokowych na Zatokę Kotorską (lokalizacja na mapie: 42.40721948, 18.77695282).
Sprawdź artykuł: Zatoka Kotorska – 9 najciekawszych atrakcji, które warto zobaczyć
Ciekawą opcją jest przeprawa promowa Lepetane – Kamerani. Gdy dojedziesz do portu, musisz wyjść z auta i kupić bilety w kiosku tuż przy wejściu na pokład (dla pieszych przejazd jest darmowy). Przeprawa jest krótka (ok. 10 min), dlatego nie zwlekaj z robieniem zdjęć – a warto je zrobić, bo widoki z promu są bardzo ładne. Na statku znajdziesz też pokład obserwacyjny, z którego możesz spojrzeć na Perast. W zatoce czasem można dojrzeć delfiny – wypatruj ich zwłaszcza wczesnym rankiem.
Park Narodowy Lovćen i Mauzoleum Niegosza
Park Narodowy Lovćen to jedna z najpopularniejszych górskich atrakcji Czarnogóry. Obejmuje pasmo górskie o tej samej nazwie, lasy (głównie bukowe i sosnowe), a także liczne jaskinie i szczeliny. Spacerując po parku, możesz też natknąć się na zwierzęta – mieszkają w nim różne gatunki ptaków, gadów i owadów, a także wilki, jelenie czy niedźwiedzie.
Sprawdź artykuł: Atrakcje Parku Narodowego Lovćen: TOP 9 miejsc, które warto zobaczyć
Największą atrakcją Parku Narodowego Lovćen jest Mauzoleum Piotra II Petrovica-Niegosza, władcy Czarnogóry, należące do Muzeum Narodowego Czarnogóry (inne oddziały tego muzeum znajdziesz m.in. w Cetinje). Ta socrealistyczna budowla znajduje się na szczycie Jezerski Vrh, a prowadzi do niej 460 schodów. W środku obejrzysz 28-tonowy granitowy pomnik Niegosza i podziemną kryptę z marmurowym sarkofagiem.
Jak dojechać? Park Narodowy Lovćen znajduje się 76 km od Herceg Novi. Nie dojeżdżają tam autobusy – pozostaje przejazd autem. Z Herceg Novi najlepiej udać się do Kotoru, a stamtąd na miejsce poprowadzi Cię kręta droga, pełna ostrych zakrętów i punktów widokowych z widokami na Kotor, Tivat i Morze Adriatyckie. Na samym szczycie znajdziesz parking. Jeśli Twoje auto się tam nie zmieści, możesz zostawić je wcześniej, przy drodze dojazdowej.
Modernistyczne bloki w Igalo
Modernistyczne bloki w Igalo mogą być ciekawą atrakcją w okolicy Herceg Novi dla miłośników architektury. To kilka bloków przy ul. V Crnogorske Brigade i kompleks leczenia uzależnień przy ul. Sala Ilića. Budynki od razu zwróciły moją uwagę swoim nietypowym kształtem – są podzielone na dwie lub trzy części, z których każda jest niższa od poprzedniej.
Po zobaczeniu bloków możesz wybrać się do pobliskiej Willi Tito – domu byłego prezydenta Jugosławii. Pamiętaj jednak, że willa jest zamknięta we wtorki, czwartki i soboty. Szczegóły na temat godzin otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej obiektu.
Jak dojechać? Igalo znajduje się ok. 4 km od Herceg Novi. Miasta łączy wiele połączeń autobusowych. W Igalo znajdują się 2 przystanki autobusowe – jeden bez nazwy (lokalizacja na mapie: 42.458118, 18.506665) i Sportski Centar Igalo (lokalizacja na mapie: 42.457419, 18.505844). Rozkład jazdy znajdziesz na stronie GetByBus. Na miejsce możesz też dotrzeć taksówką lub samochodem.
Zwiedzanie atrakcji Herceg Novi – wskazówki i informacje praktyczne
Wiesz już wszystko o najważniejszych atrakcjach Herceg Novi i okolicy. Teraz czas na kilka praktycznych wskazówek, które zebrałem podczas mojego wyjazdu do Czarnogóry. Mam nadzieję, że okażą się przydatne w czasie planowania i spędzania urlopu w Herceg Novi.
- przygotuj się na płatność gotówką – choć w Czarnogórze płatność kartą jest coraz bardziej popularna, nadal nie jest tak powszechna, jak np. w Polsce. Bezgotówkowo często nie rozliczysz się w małych sklepach, taksówkach, mniejszych lokalach gastronomicznych, pensjonatach czy w transporcie publicznym. Walutą Czarnogóry jest euro. Zamiast wymieniać pieniądze w kantorze lub wypłacać je z polskiej karty bankowej, polecam korzystać z karty do taniej wymiany walut (ja korzystam z darmowej karty Curve).
- wykup ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem – przed wyjazdem do Herceg Novi wykup ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty ratownictwa i leczenia, jeśli będziesz potrzebować pomocy medycznej. Zadbaj też o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Pamiętaj, że w Czarnogórze nie obejmuje Cię ani ubezpieczenie obowiązujące w Polsce, ani Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (Czarnogóra nie jest członkiem Unii Europejskiej). Życzę Ci, aby Twój urlop odbył się bez konieczności korzystania z polis, ale zawsze warto dmuchać na zimne. ;)
- pamiętaj, że w Czarnogórze nie działa europejski roaming – jeszcze przed przylotem na miejsce, wyłącz transmisję danych, by uniknąć horrendalnych rachunków. W prawie każdym kiosku w Czarnogórze znajdziesz Turisticki Packet, czyli starter lokalnej sieci z kartą SIM, zazwyczaj oferujący 1000 GB na 10 dni. Żeby go kupić, musisz okazać dowód osobisty lub paszport.
- poruszaj się po okolicy Herceg Novi samochodem – spacer po Starym Mieście w Herceg Novi nie wymaga angażowania samochodu, ale do wielu atrakcji w okolicy nie dotrzesz komunikacją publiczną. Możesz przyjechać do Czarnogóry swoim autem lub wypożyczyć samochód z odbiorem na lotnisku – chociaż na część urlopu, by przez brak autobusu nie ominęła Cię żadna interesująca atrakcja. Polecam zrobić to z wyprzedzeniem – cena często jest wtedy dużo niższa. Przy odbiorze, sprawdź stan auta i zrób zdjęcia karoserii, szyb i opon. Oszustwa nie zdarzają się często (mnie nigdy jeszcze nie spotkała taka sytuacja), ale lepiej być przygotowanym. ;)
Gdzie zjeść i wypić kawę w Herceg Novi?
Herceg Novi może pochwalić się szeroką ofertą gastronomiczną – w mieście znajduje się wiele restauracji i kawiarni. Polecam spróbować lokalnej, czarnogórskiej kuchni – być może odkryjesz nowe ulubione smaki. Poniżej przedstawiam Ci kilka moich propozycji na obiad lub kawę w Herceg Novi:
- Tri Lipe (lokalizacja na mapie: 42.4504013, 18.53543097) – jedna z najpopularniejszych i najwyżej ocenianych restauracji w mieście. Możesz tu spróbować m.in. popularnego na Bałkanach ćevapčici lub pljeskavicy. Restaurację znajdziesz 10 min spaceru od Starego Miasta i niecałe 5 min spaceru od plaży Boka – warto połączyć obiad w niej z wizytą w którymś z tych miejsc.
- Konoba Feral (lokalizacja na mapie: 45.90106047, 16.844526684) – jedna z popularniejszych restauracji w Herceg Novi. Możesz tu spróbować m.in. różnych rodzajów ćevapčici czy risotto z owocami morza (jedno z moich ulubionych dań). Pomimo położenia w centrum i popularności, ceny są przystępne.
- Fabrika Coffee (lokalizacja na mapie: 42.45212361, 18.535703130) – to według mnie jedna z najlepszych kawiarni w Herceg Novi. Jest położona w jednej z małych uliczek na Starym Mieście. Możesz tu napić się przeróżnych rodzajów kawy przyrządzonej z dobrej jakości ziaren. Miłym akcentem jest dostępność mleka sojowego i owsianego. W menu znajdziesz herbatę, kanapki czy croissanty. Z posiłkiem możesz usiąść pod zapewniającym cień, rozłożystym drzewem.
- Do-Do Café (lokalizacja na mapie: 42.450957919, 18.53437344) – w tym miejscu spróbujesz kawy, gorącej czekolady oraz różnego rodzaju alkoholi. Jeśli będziesz mieć ochotę na przekąskę, w menu znajdziesz też lody i pizzę. Zaletą kawiarni jest położenie nad morzem – w trakcie posiłku możesz podziwiać widok na Zatokę Kotorską.
Jak dojechać do Herceg Novi?
Decydując się na wakacje w Czarnogórze, prawdopodobnie wylądujesz w oddalonej o ok. 100 km od Herceg Novi – Podgoricy. Z lotniska w stolicy możesz dostać się autobusem. Ja polecam wypożyczyć samochód na lotnisku z odbiorem po przylocie – nie tylko pozwoli Ci na komfortowy dojazd do Herceg Novi, ale też na dostanie się do mniej popularnych atrakcji podczas całego urlopu.
Najbliżej Herceg Novi znajduje się lotnisko w Tivat – miasta te dzielą 23 km. W sezonie latają tu loty czarterowe z Poznania, Katowic i Warszawy. Do lotniska w Tivat nie dociera jednak transport publiczny – do Herceg Novi dostaniesz się z niego taksówką lub wynajętym samochodem. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, pamiętaj, że kierowcy taksówek często zawyżają ceny.
Jeśli nie chcesz lecieć samolotem, z Polski do Herceg Novi możesz też dostać się autem. Przed wyjazdem do Czarnogóry musisz wyrobić Zieloną Kartę (możesz to zrobić w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym podpisałeś umowę ubezpieczenia OC samochodu). Polskę i Czarnogórę dzieli ponad 1500 km – najlepiej będzie podzielić przejazd na 2 dni.
Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Herceg Novi?
Herceg Novi często jest pomijane przez turystów ze względu na odległe położenie na samym końcu Zatoki Kotorskiej, co uważam za wielką szkodę – miasto ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji. Uważam, że warto zatrzymać się tutaj co najmniej na 2 dni:
- pierwszy dzień zwiedzania proponuję poświęcić na zwiedzanie atrakcji w centrum i okolicach – Starego Miasta i jego zabytków, monastyru Savina, twierdzy Kanli Kula oraz Muzej Stari Grad.
- drugi dzień możesz poświęcić na wycieczki po okolicy, np. rejs do Zatoki Kotorskiej lub Błękitnej Jaskini. Jeśli wolisz zostać na miejscu, w drugi dzień możesz spędzić aktywnie – wybrać się na lot paralotnią, trekking po okolicznych górach, pieszą wycieczkę promenadą lub relaksować się na jednej z plaż.
Co jeszcze powinieneś przeczytać?
To już wszystkie praktyczne informacje, które moim zdaniem przydadzą Ci się w czasie zwiedzania atrakcji i ciekawych miejsc Herceg Novi. Miasto daje szansę na dobrą zabawę zarówno miłośnikom plażowania, zwiedzania jak i aktywnego wypoczynku w naturze. Życzę Ci udanego wypoczynku w Czarnogórze i jak najlepszych wrażeń z Herceg Novi.