Kanion Okatse w Gruzji - uroczy zakątek i ciekawa atrakcja w okolicach Kutaisi

11 lipca 2021
(aktualizacja: 29 kwietnia 2022)

Miłośniku podróży! Chcesz podróżować bez stresu i oszczędzić czas na planowaniu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Kanion Okatse to obok Jaskini Prometeusza najpopularniejsza, naturalna atrakcja okolic Kutaisi. Często nie trafia jednak do planów podróży po Gruzji. Pokutuje opinia, że Kutaisi to tylko świetna baza wypadowa w inne zakątki Gruzji, a sam region nie oferuje nic wartego uwagi. Odczarujmy więc północną Imeretię. Zapraszam Was na spacer po lekko trzęsącej się, stalowej konstrukcji zawieszonej kilkadziesiąt metrów nad kanionem Okatse - malowniczej atrakcji okolic Kutaisi.

Co znajdziesz w artykule?

 • wskazówki dotyczące dojazdu do kanionu Okatse,
 • podpowiedzi na temat zwiedzania tej atrakcji w okolicach Kutaisi,
 • ceny biletów oraz godziny otwarcia kanionu Okatse,
 • propozycje innych atrakcji w okolicach kanionu Okatse i informacje praktyczne przydatne przy zwiedzaniu.
Ścieżka kanion Okatse Gruzja

Dlaczego warto odwiedzić kanion Okatse w okolicach Kutaisi?

Gdy pierwszy raz jechałem do Gruzji, dałem sobie wmówić, że Kutaisi jest nieciekawe. Z lotniska ruszyłem od razu do Tbilisi i dalej, Gruzińską Drogą Wojenną do klasztoru Cminda Sameba. Po kilku takich ucieczkach z Imeretii, podjąłem się wyzwania i zainteresowałem się również atrakcjami okolic Kutaisi. Okazało się, że "jest co robić".

Na północ od Kutaisi można znaleźć Jaskinię Sataplia, coraz popularniejszą Jaskinię Prometeusza, kanion Martvili i właśnie kanion Okatse - teren ukształtowany przez płynącą na dnie wąwozu rzekę Okatse.

Wejście kanion Okatse okolice Kutaisi

Gruzini zaadaptowali teren kanionu Okatse do potrzeb ruchu turystycznego. Zbudowano przytwierdzoną do skał, stalową ścieżkę, która pozwala spojrzeć na kanion Okatse z góry - i to nawet z kilkudziesięciu metrów.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Kutaisi i wybierz najlepszą ofertę

Okolica jest malownicza i fotogeniczna. Jeśli zignorujesz ofertę podwózki terenowym autem, zwiedzanie Okatse będzie się wiązało z przejściem ok. 6-kilometrowej pętli, co w pięknych okolicznościach przyrody jest przyjemne i niezbyt męczące.

Bartek w kanionie Okatse Gruzja

Kanion zyskuje na popularności, ale nadal nie jest tak oblężony przez turystów jak najpopularniejsze atrakcje Gruzji: klasztor Cminda Sameba, skalne monastyry Dawit Garedża czy skalne miasto Wardzia.

Kanion Okatse to dobry wybór, jeśli masz do zagospodarowania przynajmniej połowę dnia, cenisz sobie naturalne atrakcje i... nie masz zbyt dużego lęku wysokości.

ZWIEDZAJ GRUZJĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i urozmaicić zwiedzanie

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych i punktów Gruzji - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

Jak dojechać do kanionu Okatse?

Kanion Okatse leży niedaleko miejscowości Zeda Gordi, ok. 50 kilometrów na północ od Kutaisi. Do Okatse można dojechać marszrutkami lub taksówką. Warto zatrzymać się w Kutaisi przynajmniej na jedną noc i zwiedzić ciekawe okolice tego miasta.

Gdzie spać w Kutaisi? Polecane noclegi

 • Hostel Kutaisi by Kote - prowadzony przez polsko-gruzińskie towarzystwo. Właściciele sami zaproponowali darmowy transfer z lotniska, a na naszą prośbę otworzyli dla nas sklep pełen gruzińskich specjałów.
 • Hotel Paradise Road - nowocześnie urządzony, zlokalizowany w centrum miasta. Jeden z najlepszych wyborów noclegowych na mapie Kutaisi. 

Dojazd do kanionu Okatse marszrutkami

Najwięcej dostępnych opcji na dojazd marszrutką z Kutaisi do miejscowości Gordi mamy wtedy, gdy zdecydujemy się na jazdę z przesiadką. Pierwszą marszrutkę łapiemy na dworcu w Kutaisi (niedaleko restauracji McDonald's na południu miasta) i jedziemy nią do miejscowości Choni. Tam przesiadamy się i jedziemy do Gordi.

Marszrutki do Choni (Khoni) kursują od godz. 8 co ok. 2 godziny i kosztują 2 GEL (2,6 zł). W Choni wystarczy spytać o przejazd do Gordi (Zeda Gordi), a mieszkańcy wskażą odpowiednią marszrutkę, na którą trzeba się przesiąść.

Natalia spacer kanion Okatse

Nie udało mi się trafić na bezpośrednią marszrutkę z Kutaisi do Gordi, chociaż niektóre źródła podają, że taka kursuje. Żeby zwiększyć swoje szanse, powinieneś pojawić się na dworcu w Kutaisi przed godz. 8. Opcja z przesiadką jest jednak wygodna i nie powinieneś się jej obawiać.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

Dojazd do kanionu Okatse taksówką

Dojazd taksówką to opcja znacznie szybsza, ale też wyraźnie droższa. Rozsądna cena za przejazd z Kutaisi do Gordi, oczekiwanie ok. 3 godzin na to, aż zakończymy zwiedzanie i powrót do Kutaisi to ok. 50 - 60 GEL. Wstępne propozycje ceny na pewno będą znacznie wyższe (nawet 2-krotnie).

punkt widokowy kanion okatse gruzja

Ja połączyłem wyjazd do kanionu Okatse ze zwiedzaniem Jaskini Prometeusza. Moja jednodniowa wycieczka wyglądała następująco:

 • najpierw dotarłem z Kutaisi do Ckaltubo marszrutką (1 GEL = 1,3 zł, jeżdżą od 8 do 19 co ok. 20 minut),
 • z centrum Ckaltubo pojechałem taksówką do Jaskini Prometeusza - taksówkarz czekał, aż skończę zwiedzanie i odwiózł mnie do Ckaltubo (8 GEL = 10 zł za przejazd w obie strony i godzinę oczekiwania),
 • z Ckaltubo wziąłem taksówkę do kanionu Okatse - taksówkarz czekał na nas 3 godziny i odwiózł nas do Ckaltubo (dwa razy po 40 kilometrów), chociaż za taką samą cenę był skory pojechać do samego Kutaisi (50 GEL = 65 zł za cały przejazd, ale pierwotna cena wynosiła aż 80 GEL = 100 zł).

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

Czego spodziewać się w kanionie Okatse? Jak długo zajmuje spacer?

Taksówki przywożą turystów pod wejście do budynku z kasami biletowymi. Po zakupieniu biletów, mamy przed sobą dwie możliwości:

 • przejście liczącej trochę ponad 2 kilometry trasy do wejścia do kanionu Okatse pieszo;
 • skorzystanie z terenowych samochodów, które czekają na chętnych zaraz obok budynku.

Jeżeli nie spieszysz się nadmiernie, lepszą (i tańszą) opcją będzie spacer, który wiedzie przez wiekowy park leśny Dadiani.

las Dadiani Gruzja kanion Okatse

Po drodze trafisz na szpaler okazałych drzew, dookoła którego podczas naszej wizyty pasły się krowy. Przebieg drogi momentami nie jest oczywisty, ale wystarczy iść "po wydeptanym", żeby ostatecznie trafić do celu.

droga do kanionu okatse bartek

Trasa nie jest wymagająca i ma w swoim przebiegu tylko kilka krótkich podejść. Mnie tego dnia dopadł energetyczny kryzys i miałem problemy z podejściem pod nawet małe górki, więc dojście do właściwego wejścia do kanionu zajęło mi prawie godzinę. Tobie na pewno pójdzie lepiej.

MAPKA NAJWAŻNIEJSZYCH PUNKTÓW GRUZJI

Najciekawsze atrakcje turystyczne i punkty Gruzji na wygodnej mapie

Atrakcje, ważne miasta, dobre kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi czekają na odkrycie z mapką tańszą niż... kawa. 

Przy wejściu do kanionu samochody terenowe wysadzają turystów i dalej już wszyscy muszą zwiedzać Okatse pieszo. Bilety są sprawdzane przy bramce wejściowej.

droga do kanionu okatse samochód bartek
Właściwe wejście do kanionu Okatse - bilety są sprawdzane przy budynku po lewej stronie zdjęcia

Zaraz za bramką zaczyna się konstrukcja, która jest symbolem kanionu Okatse. To stalowy chodnik, który przymocowany jest na linach oraz wspornikach do skalnego zbocza i pomimo, że konstrukcja jest solidna i bezpieczna, może być trochę przerażająca dla osób z lękiem wysokości.

Obciążona konstrukcja trochę skrzypi i się trzęsie - szczególnie, gdy jednocześnie wejdzie na nią więcej osób. Ze ścieżki dobrze widać płynącą kilkadziesiąt metrów poniżej rzekę Okatse, która jest głównym bohaterem tego zakątka Gruzji.

Ścieżka kanion okatse spacer

Rzeka momentami ginie z oczu przez duże zarośla poniżej ścieżki, ale na większości trasy Okatse widać w pełnej okazałości.

Wisząca konstrukcja ma dokładnie 780 metrów długości. Na końcu trasy nad kanionem Okatse znajdziesz punkt widokowy, który z daleka wygląda trochę jak trap na statku, po którym w filmach o piratach wypychało się skazanych na śmierć w wody oceanów.

ścieżka przy skałach w kanionie okatse (okolice kutaisi)

Z punktu widokowego możesz zrobić zdjęcie imitujące fotografię z drona - rzeka Okatse jest wtedy idealnie pod obiektywem aparatu.

To ostatnie miejsce, z którego można uchwycić rzekę na zdjęciu. Dalsza część trasy odchodzi od niej i prowadzi najpierw stalowymi schodami, a później chodnikiem do punktu, w którym rozpoczęliśmy spacer po kanionie Okatse.

widok na rzekę okatse z kanionu okatse

Stąd czeka nas raz jeszcze ponad 2-kilometrowy spacer przez las Dadiani lub lekkie odbicie w lewo i dojście do parkingu przy kasach biletowych od południa. Cała trasa wokół kanionu Okatse liczy sobie ponad 6 kilometrów. Na powolny spacer z przerwami na zdjęcia i odpoczynek przeznacz od 3 do 3,5 godziny.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Godziny otwarcia i ceny biletów do kanionu Okatse

Kanion Okatse otwarty jest w codziennie. Jeśli nie chcesz trafić na większą liczbę turystów i mieć kanion Okatse głównie dla siebie, przyjedź tutaj w środku tygodnia. W letnie weekendy w kanionie pojawia się sporo turystów.

Bilety wstępu kupuje się w kasach biletowych w miejscowości Gordi. Ceny biletów możesz sprawdzić na stronie internetowej parku. Bilet normalny kosztuje 17,25 GEL (22 zł), a obywatele Gruzji płacą tylko 9,2 GEL.

widok na rzekę okatse i ścieżkę w kanionie okatse
rzeka okatse w gruzji

Jeżeli przyjdzie Ci do głowy wzięcie ślubu na terenie kanionu Okatse, to za tę przyjemność zapłacisz parkowi dodatkowo 100 GEL. Trudno się dziwić, że takie miejsce przyciąga sesje fotograficzne - Okatse jest niezwykle malownicze.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Kutaisi?

Główne atrakcje okolic Kutaisi znajdują się na północ od miasta. Możesz dotrzeć do tych miejsc taksówką, ale wygodniej będzie wynająć samochód. To pozwoli Ci dotrzeć do większej liczby miejsc w krótszym czasie.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Kutaisi i wybierz najlepszą ofertę

Zdecydowanie warto zobaczyć:

 • Jaskinię Prometeusza - położona niedaleko miejscowości Ckaltubo, można ją zwiedzać codziennie przez cały rok. Wycieczkę do Jaskini Prometeusza można połączyć z wyprawą do kanionu Okatse w jednym dniu;
 • dawne miasto uzdrowiskowe Ckaltubo - baza wypadowa do Jaskini Prometeusza, ale przy okazji miejscowość z ciekawą historią. W czasach ZSRR bardzo ważny ośrodek wypoczynkowy i sanatoryjny, a teraz - miejsce pełne upadłych hoteli i sanatoriów (jak np. Hotel Sakartvelo ze zdjęcia poniżej).
hotel Sakartvelo w Ckaltubo w Gruzji
 • Jaskinię Sataplia - leży bliżej Kutaisi (tylko 10 km od miasta), odwiedza ją nieco mniej turystów niż Jaskinię Prometeusza. Do zwiedzania jest udostępnione ok. 900 metrów jaskini;
 • Kanion Martvili - atrakcja, której zwiedzanie zawiera m.in. rejs pontonem i oglądanie kanionu z poziomu rzeki, czyli z perspektywy zupełnie innej, niż w przypadku Okatse.

Podróż do Gruzji - o czym powinieneś pamiętać?

Jak każda podróż za granicę, wyjazd do Gruzji wymaga odpowiednich przygotowań i zaplanowania kilku ważnych spraw. Domyślam się, że ten etap przygotowań może być stresujący - wypisałem więc poniżej wszystkie ważne kroki, o których powinieneś pamiętać przed podróżą do Gruzji.

Sprawdź aktualne warunki wjazdu do Gruzji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty korzystając z Momondo lub wyszukiwarki Wizzair.

Wykup ubezpieczenie podróży korzystając z darmowego kalkulatora ofert.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Jeśli nie masz ochoty na planowanie, zamów indywidualny plan zwiedzania Gruzji szyty na miarę.

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii Gruzja, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.
Wynajmij samochód i bądź elastyczny w podróżowaniu po zakamarkach Gruzji.
Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał kolejne punkty Gruzji.

Poznaj listę najlepszych książek o Gruzji i kup te, które najbardziej chciałbyś przeczytać.

Ciesz się wyjazdem! Życzę Ci udanej podróży do Gruzji

Nie daj się zwieźć, że okolice Kutaisi mają niewiele do zaoferowania - zwiedzanie kanionu Okatse dowodzi, że jest zupełnie inaczej. Życzę Ci udanego spaceru po stalowej konstrukcji chodnika i... do zobaczenia w północnej Imeretii!

PLANUJESZ PODRÓŻ DO GRUZJI?

Mogę Ci w tym pomóc na dwa sposoby - zdecyduj, który lepiej do Ciebie pasuje. 

SPOSÓB 1 - mapka atrakcji i ważnych punktów

Oszczędzaj czas na planowaniu atrakcji, nie przegap niczego ważnego i nie zastanawiaj się nad transportem i wyborem hoteli. 

SPOSÓB 2 - indywidualny plan podróży

Zupełnie nie myśl o planowaniu i przeszukiwaniu internetu - wszystko zaplanuję za Ciebie i dam Ci gotowy plan podróży.

Przygotuj się do podróży za granicę - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Rozsądne pakowanie się: poznaj moje wskazówki na temat pakowania się w minimalistyczny sposób. Dzięki temu nie będziesz dźwigać niepotrzebnych kilogramów. 

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę. Najniższy możliwy datek to 5 zł. Dziękuję Ci z góry za docenienie mojej pracy! ;) 

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże. Lista poniżej to ściągawka, z której możesz skorzystać. 

 • wygodne buty: mój sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach to Merrell Moab 2,
 • plecak: korzystam z taniego modelu Quechua Arpenaz NH100, który sprawdził się w każdych warunkach i bez problemu mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowy: na dłuższe podróże w dalsze zakątki świata zabieram plecak Quechua Forclaz 70, w którym mieści się wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • ręcznik szybkoschnący: tu również sprawdza się tani, wytrzymały model Nabaiji XL 110x175 cm, którym da się wytrzeć dorosły mężczyzna + mały Nabaiji S 39x55 cm do wycierania rąk i twarzy,
 • termos: najlepszym termosem, jakiego używałem jest butelka termiczna CamelBak MultiBev z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką - idealnie dla dwóch osób, 
 • telefon: Stories na Instagram oraz część zdjęć dostępnych na blogu to efekt mojej współpracy z telefonem iPhone XS, który w podróży jest moim drugim mózgiem,
 • dron: na świat z góry patrzę dzięki kompaktowemu, ważącemu raptem 249 g dronowi DJI Mavic Mini z zestawem Fly More Combo, który mieści się i w bagażu podręcznym, i w kieszeni, 

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross