Kanion Okatse w Gruzji - uroczy zakątek w okolicach Kutaisi

11 lipca 2020
(aktualizacja: 4 kwietnia 2021)

Miłośniku podróży! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl. 

Kanion Okatse to obok Jaskini Prometeusza najpopularniejsza, naturalna atrakcja okolic Kutaisi. Często nie trafia jednak do planów podróży po Gruzji. Pokutuje opinia, że Kutaisi to tylko świetna baza wypadowa w inne zakątki Gruzji, a sam region nie oferuje nic wartego uwagi. Odczarujmy więc północną Imeretię. Zapraszam Was na spacer po lekko trzęsącej się, stalowej konstrukcji zawieszonej kilkadziesiąt metrów nad kanionem Okatse - malowniczej atrakcji okolic Kutaisi.

Co znajdziesz w artykule?

 • wskazówki dotyczące dojazdu do kanionu Okatse,
 • podpowiedzi na temat zwiedzania tej atrakcji w okolicach Kutaisi,
 • ceny biletów oraz godziny otwarcia kanionu Okatse,
 • propozycje innych atrakcji w okolicach kanionu Okatse i informacje praktyczne przydatne przy zwiedzaniu.
Ścieżka kanion Okatse Gruzja

Dlaczego warto odwiedzić kanion Okatse w okolicach Kutaisi?

Gdy pierwszy raz jechałem do Gruzji, dałem sobie wmówić, że Kutaisi jest nieciekawe. Z lotniska ruszyłem od razu do Tbilisi i dalej, Gruzińską Drogą Wojenną do klasztoru Cminda Sameba.

Po kilku takich ucieczkach z Imeretii, podjąłem się wyzwania i zainteresowałem się również atrakcjami okolic Kutaisi. Okazało się, że "jest co robić".

Na północ od Kutaisi można znaleźć Jaskinię Sataplia, coraz popularniejszą Jaskinię Prometeusza, kanion Martvili i właśnie kanion Okatse - teren ukształtowany przez płynącą na dnie wąwozu rzekę Okatse.

Gruzini zaadaptowali teren kanionu Okatse do potrzeb ruchu turystycznego. Zbudowano przytwierdzoną do skał, stalową ścieżkę, która pozwala spojrzeć na kanion Okatse z góry - i to nawet z kilkudziesięciu metrów.

Wejście kanion Okatse okolice Kutaisi

Okolica jest malownicza i fotogeniczna. Jeśli zignorujesz ofertę podwózki terenowym autem, zwiedzanie Okatse będzie się wiązało z przejściem ok. 6-kilometrowej pętli, co w pięknych okolicznościach przyrody jest przyjemne i niezbyt męczące.

Kanion zyskuje na popularności, ale nadal nie jest tak oblężony przez turystów jak najpopularniejsze atrakcje Gruzji: klasztor Cminda Sameba, Dawit Garedża czy skalne miasto Wardzia.

Bartek w kanionie Okatse Gruzja

Kanion Okatse to dobry wybór, jeśli masz do zagospodarowania przynajmniej połowę dnia, cenisz sobie naturalne atrakcje i... nie masz zbyt dużego lęku wysokości.

Jak dojechać do kanionu Okatse?

Kanion Okatse leży niedaleko miejscowości Gordi, ok. 50 kilometrów na północ od Kutaisi.

Do Okatse można dojechać marszrutkami lub taksówką.

Dojazd do kanionu Okatse marszrutkami

Najwięcej dostępnych opcji na dojazd marszrutką z Kutaisi do miejscowości Gordi mamy wtedy, gdy zdecydujemy się na jazdę z przesiadką.

Pierwszą marszrutkę łapiemy na dworcu w Kutaisi (niedaleko restauracji McDonald's na południu miasta) i jedziemy nią do miejscowości Choni. Tam przesiadamy się i jedziemy do Gordi.

Marszrutki do Choni (Khoni) kursują od godz. 8 co ok. 2 godziny i kosztują 2 GEL (2,6 zł). W Choni wystarczy spytać o przejazd do Gordi, a mieszkańcy wskażą odpowiednią marszrutkę, na którą trzeba się przesiąść.

Nie udało mi się trafić na bezpośrednią marszrutkę z Kutaisi do Gordi, chociaż niektóre źródła podają, że taka kursuje. Żeby zwiększyć swoje szanse, powinieneś pojawić się na dworcu w Kutaisi przed godz. 8. Opcja z przesiadką jest jednak wygodna i nie powinieneś się jej obawiać.

Natalia spacer kanion Okatse

Dojazd do kanionu Okatse taksówką

Dojazd taksówką to opcja znacznie szybsza, ale też wyraźnie droższa.

Rozsądna cena za przejazd z Kutaisi do Gordi, oczekiwanie ok. 3 godzin na to, aż zakończymy zwiedzanie i powrót do Kutaisi to ok. 50 - 60 GEL. Wstępne propozycje ceny na pewno będą znacznie wyższe (nawet 2-krotnie).

Ja połączyłem wyjazd do kanionu Okatse ze zwiedzaniem Jaskini Prometeusza. Moja jednodniowa wycieczka wyglądała następująco:

 • najpierw dotarłem z Kutaisi do Ckaltubo marszrutką (1 GEL = 1,3 zł, jeżdżą od 8 do 19 co ok. 20 minut),
 • z centrum Ckaltubo pojechałem taksówką do Jaskini Prometeusza - taksówkarz czekał, aż skończę zwiedzanie i odwiózł mnie do Ckaltubo (8 GEL = 10 zł za przejazd w obie strony i godzinę oczekiwania),
 • z Ckaltubo wziąłem taksówkę do kanionu Okatse - taksówkarz czekał na nas 3 godziny i odwiózł nas do Ckaltubo (dwa razy po 40 kilometrów), chociaż za taką samą cenę był skory pojechać do samego Kutaisi (50 GEL = 65 zł za cały przejazd, ale pierwotna cena wynosiła aż 80 GEL = 100 zł).
punkt widokowy kanion okatse gruzja

Czego spodziewać się w kanionie Okatse? Jak długo zajmuje spacer?

Taksówki przywożą turystów pod wejście do budynku z kasami biletowymi. Po zakupieniu biletów, mamy przed sobą dwie możliwości:

 • przejście liczącej trochę ponad 2 kilometry trasy do wejścia do kanionu Okatse pieszo;
 • skorzystanie z terenowych samochodów, które czekają na chętnych zaraz obok budynku.

Jeżeli nie spieszysz się nadmiernie, lepszą (i tańszą) opcją będzie spacer, który wiedzie przez wiekowy park leśny Dadiani.

Po drodze trafisz na szpaler okazałych drzew, dookoła którego podczas naszej wizyty pasły się krowy. Przebieg drogi momentami nie jest oczywisty, ale wystarczy iść "po wydeptanym", żeby ostatecznie trafić do celu.

las Dadiani Gruzja kanion Okatse
droga do kanionu okatse bartek

Trasa nie jest wymagająca i ma w swoim przebiegu tylko kilka krótkich podejść. Mnie tego dnia dopadł energetyczny kryzys i miałem problemy z podejściem pod nawet małe górki, więc dojście do właściwego wejścia do kanionu zajęło mi prawie godzinę. Tobie na pewno pójdzie lepiej.

Przy wejściu do kanionu samochody terenowe wysadzają turystów i dalej już wszyscy muszą zwiedzać Okatse pieszo. Bilety są sprawdzane przy bramce wejściowej.

droga do kanionu okatse samochód bartek
Właściwe wejście do kanionu Okatse - bilety są sprawdzane przy budynku po lewej stronie zdjęcia

Zaraz za bramką zaczyna się konstrukcja, która jest symbolem kanionu Okatse.

To stalowy chodnik, który przymocowany jest na linach oraz wspornikach do skalnego zbocza i pomimo, że konstrukcja jest solidna i bezpieczna, może być trochę przerażająca dla osób z lękiem wysokości.

Obciążona konstrukcja trochę skrzypi i się trzęsie - szczególnie, gdy jednocześnie wejdzie na nią więcej osób.

Ze ścieżki dobrze widać płynącą kilkadziesiąt metrów poniżej rzekę Okatse, która jest głównym bohaterem tego zakątka Gruzji. Rzeka momentami ginie z oczu przez duże zarośla poniżej ścieżki, ale na większości trasy Okatse widać w pełnej okazałości.

Wisząca konstrukcja ma dokładnie 780 metrów długości.

Na końcu trasy nad kanionem Okatse znajdziesz punkt widokowy, który z daleka wygląda trochę jak trap na statku, po którym w filmach o piratach wypychało się skazanych na śmierć w wody oceanów.

Z punktu widokowego możesz zrobić zdjęcie imitujące fotografię z drona - rzeka Okatse jest wtedy idealnie pod obiektywem aparatu.

To ostatnie miejsce, z którego można uchwycić rzekę na zdjęciu. Dalsza część trasy odchodzi od niej i prowadzi najpierw stalowymi schodami, a później chodnikiem do punktu, w którym rozpoczęliśmy spacer po kanionie Okatse. Stąd czeka nas raz jeszcze ponad 2-kilometrowy spacer przez las Dadiani lub lekkie odbicie w lewo i dojście do parkingu przy kasach biletowych od południa.

Cała trasa wokół kanionu Okatse liczy sobie ponad 6 kilometrów. Na powolny spacer z przerwami na zdjęcia i odpoczynek przeznacz od 3 do 3,5 godziny.

Ścieżka kanion okatse spacer
ścieżka przy skałach w kanionie okatse (okolice kutaisi)

Godziny otwarcia i ceny biletów do kanionu Okatse

Kanion Okatse otwarty jest w każdy dzień tygodnia, poza poniedziałkami.

Bilety wstępu kupuje się w kasach biletowych w miejscowości Gordi. Ceny biletów podane na stronie internetowej parku nie są aktualne. W marcu 2020 r. bilet normalny kosztował 17,25 GEL (22 zł), a nie jak podaje strona - 15 GEL.

Jeżeli przyjdzie Ci do głowy wzięcie ślubu na terenie kanionu Okatse, to za tę przyjemność zapłacisz parkowi dodatkowo 100 GEL.

widok na rzekę okatse z kanionu okatse
widok na rzekę okatse i ścieżkę w kanionie okatse
rzeka okatse w gruzji

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Kutaisi?

Główne atrakcje okolic Kutaisi znajdują się na północ od miasta.

Zdecydowanie warto zobaczyć:

 • Jaskinię Prometeusza - położona niedaleko miejscowości Ckaltubo, można ją zwiedzać codziennie przez cały rok. Wycieczkę do Jaskini Prometeusza można połączyć z wyprawą do kanionu Okatse w jednym dniu;
 • Jaskinię Sataplia - leży bliżej Kutaisi (tylko 10 km od miasta), odwiedza ją nieco mniej turystów niż Jaskinię Prometeusza. Do zwiedzania jest udostępnione ok. 900 metrów jaskini;
 • Kanion Martvili - atrakcja, której zwiedzanie zawiera m.in. rejs pontonem i oglądanie kanionu z poziomu rzeki, czyli z perspektywy zupełnie innej, niż w przypadku Okatse,
 • dawne miasto uzdrowiskowe Ckaltubo - baza wypadowa do Jaskini Prometeusza, ale przy okazji miejscowość z ciekawą historią. W czasach ZSRR bardzo ważny ośrodek wypoczynkowy i sanatoryjny, a teraz - miejsce pełne upadłych hoteli i sanatoriów (jak np. Hotel Sakartvelo ze zdjęcia poniżej).
hotel Sakartvelo w Ckaltubo w Gruzji

Nie daj się zwieźć, że okolice Kutaisi mają niewiele do zaoferowania - zwiedzanie kanionu Okatse dowodzi, że jest zupełnie inaczej. Życzę Ci udanego spaceru po stalowej konstrukcji chodnika i... do zobaczenia w północnej Imeretii!

Przygotuj się do podróży: praktyczne wskazówki

✅ Spakuj się przed lotem

Sprawdź jak minimalistycznie spakować bagaż, aby nie dźwigać niepotrzebnych rzeczy.

 Zawsze kupuj ubezpieczenie turystyczne

Nigdy nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia. Sprawdź za darmo jego koszty i zagwarantuj sobie bezpieczeństwo za granicą. 

 Nie przepłacaj na wymianie walut

Zamów darmową kartę Curve, żeby wymieniać waluty najtaniej, jak to możliwe. Rejestrując się z tego linka dostaniesz od Curve aż 50 zł na start.

 Zarezerwuj tanie noclegi

Poznaj sposoby na rezerwację tanich i wygodnych noclegów na Booking.com.

 Zapisz się na darmowy kurs "Niezbędnik podróżnika"

Dołącz do darmowego kursu i poznaj aplikacje oraz strony internetowe, z których korzystają miłośnicy podróży.

Spodobał Ci się ten artykuł? 

Jeśli artykuł Ci się przydał, możesz wesprzeć mnie dobrowolną wpłatą już od 5 zł. Dzięki! 

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku - prowadzę tam cotygodniowe, darmowe prelekcje podróżnicze.
 2.  Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.
ok1.png

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 20%!

Kup pakiet 2 praktycznych ebooków - Góry Sowie i Karkonosze z Górami Izerskimi w promocyjnej cenie.

Łącznie aż 46 gotowych planów górskich wycieczek.

Skomentuj artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross