Morze Bałtyckie to ponad 800 kilometrów polskiej linii brzegowej od granicy z Niemcami obok Świnoujścia aż do Krynicy Morskiej na Mierzei Wiślanej. Przejechałem całe wybrzeże Bałtyku i sprawdziłem, gdzie najlepiej pojechać na wakacje. Odwiedziłem popularne oraz spokojniejsze miejscowości i znalazłem ich atrakcje – piaszczyste plaże, wydmy, strome klify, latarnie morskie, przybrzeżne jeziora i dziką naturę. Zaskoczyłem się, że Bałtyk jest tak różnorodny!
Turystycznych miejscowości nad Morzem Bałtyckim jest sporo – którą więc wybrać, aby się nie nudzić? W artykule znajdziesz mój ranking aż 32 miejsc nad polskim morzem. Znajdziesz w nim ciche, klimatyczne miejscowości blisko natury, ale też większe kurorty tętniące życiem przez całą dobę.
Dobrałem je tak, abyś znalazł coś dla siebie niezależnie od tego, czy preferujesz plażowanie, pływanie, zwiedzanie, aktywny wypoczynek lub eksplorację okolicy. Poznasz też moje kryteria wyboru najciekawszych atrakcji Polski. Jakie miejscowości powinieneś więc wziąć pod uwagę?
Wschodni Bałtyk – gdzie nad morze od Łeby do Krynicy Morskiej?
Moje skojarzenia ze wschodnią częścią wybrzeża Bałtyku to wiele atrakcji naturalnych i bogate w miejsca do zwiedzania Trójmiasto z zabytkami z listy UNESCO. W tej części Polski znajdziesz geograficzne ciekawostki, czyli dwie wąskie mierzeje – Półwysep Helski oraz Mierzeję Wiślaną, przeciętą granicą z Rosją.
Tu znajduje się również jedyna polska depresja, czyli leżące 2 metry poniżej poziomu morza Żuławy Wiślane oraz Wyspa Sobieszewska, której okolice umiłowały sobie bałtyckie foki. Którą miejscowość wybrać w tej części Bałtyku?
1. Hel
Na Hel warto dotrzeć chociaż raz w życiu, bo jego położenie jest wyjątkowe. Leży na końcu usypanej z morskiego piasku Mierzei Helskiej, która w najwęższych miejscach ma raptem kilkadziesiąt metrów i tworzy połączenie miasta ze stałym lądem. Wieje tu silny wiatr, który jest idealny do uprawniania sportów wodnych – kitesurfingu i windsurfingu.
Sprawdź artykuł: 17 atrakcji Helu, czyli jakie miejsca warto zobaczyć
Polecam spacer nadmorską promenadą na Cypel Helski, przy którym wody Bałtyku łączą się z Zatoką Pucką. W lasach znajdziesz zabytki militarne pozostałe po dawnych umocnieniach z czasów II wojny światowej, Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Kolei Helskich z wąskotorówką i latarnie morskie.
Piaszczyste plaże znajdziesz zarówno od strony Bałtyku, jak i Zatoki Puckiej. Na Twoim miejscu zajrzałbym do Fokarium, którego misją jest odtworzenie populacji fok szarych w tej części Morza Bałtyckiego oraz Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Do Helu możesz dojechać pociągiem piękną trasą z Władysławowa z widokami na morze i zatokę.
Sprawdź dobre i tanie hotele w Helu na urlop nad Bałtykiem
2. Łeba
Łeba to miejscowość leżąca między nadmorskimi jeziorami Łebsko i Sarbsko. Jest to nie tylko dobre miejsce na wypoczynek, ale też świetna baza wypadowa do Słowińskiego Parku Narodowego. Tuż obok miasta leżą jedne z najważniejszych atrakcji Bałtyku – ogromna, ruchoma Wydma Łącka oraz Wydma Czołpińska.
Sprawdź artykuł: 14 atrakcji Łeby – co WARTO zobaczyć?
Wakacje w Łebie to dobry wybór, jeśli chcesz połączyć plażowanie ze zwiedzaniem. Po obu stronach rzeki Łeba, w centrum miasta rozciągają się szerokie i piaszczyste plaże. W sezonie przyjeżdża tu sporo turystów, a to wpływa na duży wybór plażowych barów i restauracji w mieście. Rodziny z dziećmi chętnie zaglądają do Labirynt Parku, całorocznego Muzeum Motyli czy Illuzeum.
Jeden z wakacyjnych dni poświęć na spacer po nadmorskich lasach i wydmach Słowińskiego Parku Narodowego. My ruszyliśmy rano do wydm, idąc pieszo z parkingu w jedną stronę, a na parking wracając meleksem na kilknaście złotych. Polecam też wycieczkę do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Baza noclegowa w Łebie jest zróżnicowana, więc łatwo dopasujesz coś do swoich wymagań i budżetu.
Sprawdź dobre noclegi na urlop w Łebie
3. Władysławowo
Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości na polskim wybrzeżu. Oferta restauracji, noclegów i atrakcji jest szeroka. We Władysławowie zaczyna się Półwysep Helski i długa plaża, która kończy się… dopiero na Helu! Miasto to dobry wybór, jeśli szukasz atmosfery wakacyjnego kurortu, w którym sporo się dzieje.
Nadmorskie plaże po obu stronach portu we Władysławowie są szerokie i leżą blisko centrum miasta. Ta po stronie wschodniej, ciągnąca się w kierunku Chałup jest z mojego doświadczenia mniej zatłoczona. W mieście warto zobaczyć Motylarnię i Muzeum Figur Woskowych (tych nie brakuje nad morzem) oraz przespacerować się po falochronie.
Jeśli szukasz jednak spokojniejszych miejscowości, możesz zajrzeć do Władysławowa tylko na chwilę, a noclegu poszukać w bardziej cichych zakątkach okolicy, np. leżących niedaleko Chałupach. Do Władysławowa możesz przyjechać pociągiem łączącym Trójmiasto z Helem.
4. Jastarnia
Jastarnia to miasteczko turystyczne leżące na Półwyspie Helskim, w objęciach Morza Bałtyckiego i Zatoki Puckiej. Lubię to miejsce za balans między dobrą ofertą dla turystów a spokojną atmosferą. Od strony Bałtyku znajdziesz długą plażę i las przecięty ścieżkami rowerowymi, a od południa – port i molo.
Sprawdź artykuł: Jastarnia: 12 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć
Położenie Jastarni powoduje, że z każdego hotelu i pensjonatu będziesz miał blisko nad morze. Plaży nie zabraknie, bo ciągnie się ona od Władysławowa aż po Hel. Jeśli będziesz chciał relaksować się bez tłumów, wystarczy przejść kawałek poza centrum miasta. Okolicę miło zwiedza się też na rowerze – polecam wycieczkę do Helu.
W przerwach od plażowania nad Bałtykiem w Jastarni, wybierz się na 120-metrowe molo, port rybacki, z którego popłyniesz tramwajem wodnym do Helu i plażę nad Zatoką Pucką, gdzie możesz obserwować kitesurferów. Do Jastarni dojedziesz pociągiem łączącym Gdańsk z Helem.
Sprawdź dobre i tanie noclegi w Jastarni
5. Krynica Morska
Krynica Morska to najdalej wysunięta na wschód polska miejscowość nad Morzem Bałtyckim. Dojedziesz do niej wąską i pełną atrakcji Mierzeją Wiślaną, oddzielającą Bałtyk od Zatoki Wiślanej (tą samą, na której powstał słynny przekop). Szerokie plaże i pofałdowany krajobraz są charakterystyczne dla tej części wybrzeża.
Sprawdź artykuł: Krynica Morska: TOP 13 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć
W Krynicy Morskiej będziesz mógł zarówno poplażować, jak zwiedzić przyrodnicze atrakcje okolicy. Jedno z najmniejszych miast Polski leży w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana, pokrytym gęstym lasem i pełnym wydm wysokich na prawie 50 metrów. Polecam Ci wejść na Wielbłądzi Garb, który jest punktem widokowym na morze i zatokę.
Okolica sprzyja rowerowym wycieczkom. W miasteczku zajrzyj do portu z przystaniami rybackimi, wdrap się na latarnię morską i skorzystaj z tras spacerowych. Stojąca niedaleko portu rzeźba dzików to jedno z najchętniej fotografowanych miejsc Krynicy Morskiej. Do miasta dojedziesz samochodem – niestety nie docierają tu pociągi.
6. Jastrzębia Góra
Jastrzębia Góra to znane z klifowego wybrzeża, najdalej wysunięte na północ miasto w Polsce. Taki typ wybrzeża to ciekawa odmiana po płaskich plażach Mierzei Helskiej – krajobraz jest tu piękny o każdej porze roku. Na plażę dojdziesz np. przez leśne wąwozy Lisi Jar albo Łebski Żleb. Miałem okazję zobaczyć je jesienią i wędrować nimi na pustą plażę, którą miałem tylko dla siebie.
To kolejne z miejsc, które spodoba Ci się, jeśli lubisz przeplatać czas na plaży ze zwiedzaniem. Okolicę możesz poznać w czasie rowerowych wycieczek. Polecam Ci dotrzeć do zabytkowej latarni morskiej Rozewie i malowniczej Doliny Chłapowskiej. W centrum Jastrzębiej Góry warto wdrapać się na Jastrzębski Klif z widokiem na plażę i morze.
Nawet jeśli nie planujesz intensywnego zwiedzania, Jastrzębia Góra ze swoją szeroką plażą i ciągnącym się przez las bulwarem nadmorskim to dobry wybór na spokojne wakacje nad Bałtykiem. Blisko stąd do Helu, gdzie możesz wyskoczyć na jednodniową wycieczkę. Do miasta nie docierają pociągi (najbliższa stacja jest we Władysławowie).
7. Gdańsk, Gdynia i Sopot (Trójmiasto)
Trójmiasto, czyli zespół Gdańska, Gdyni i Sopotu, to dobry kierunek na wypad o każdej porze roku. I chociaż miasta kojarzą się raczej ze zwiedzaniem zabytków, nie będziesz narzekał na złe warunki do plażowania m.in. dzięki plażom w Brzeźnie, Stogach, Jelitkowie i Sopocie.
Sprawdź artykuł: Lista aż 29 atrakcji Gdańska, których nie możesz przegapić
Dzięki najdłuższemu drewnianemu molo w Europie, deptakowi Monciak i imprezowej atmosferze, Sopotu nie trzeba Ci pewnie przedstawiać. Gdy dorzucisz do tego Stare Miasto w Gdańsku z zabytkami z listy światowego dziedzictwa UNESCO, przylądek Westerplatte, szereg ważnych muzeów i modernistyczne perełki Gdyni – wyjdzie z tego plan na kilkudniowy pobyt.
W poszukiwaniu pięknych zakątków natury pojedź do gdyńskiej dzielnicy Orłowo i zobacz Klif Orłowski. Możesz to zrobić z perspektywy plaży, a później wdrapać się na szczyt z widokiem na Zatokę Gdańską. Wizytę w Trójmieście proponuję Ci połączyć z podróżą na Półwysep Helski albo Mierzeję Wiślaną, które urozmaicą Twoje wakacje nad Bałtykiem.
8. Chałupy
Zbigniew Wodecki nie mógł się mylić, wybierając Chałupy na motyw przewodni jednej ze swoich piosenek. Chałupy to niewielka wioska rybacka na Półwyspie Helskim i stosunkowo cichy zakątek do wypoczynku w tej części polskiego wybrzeża. Spokojna atmosfera oraz bliskość Helu i ważnych atrakcji półwyspu to atuty Chałup.
Szeroka plaża nad Bałtykiem nigdy nie jest zbyt zatłoczona. W okolicy Chałup panują dobre warunki do uprawiania kitesurfingu. Nawet jeśli nie chcesz jeszcze spróbować swoich sił, podobnie jak ja nacieszysz się samym widokiem fruwających nad wodą ludzi, których w sezonie są tutaj dziesiątki.
Krótki spacer w stronę Helu doprowadzi Cię do słynnej plaży nudystów, o której śpiewał Pan Zbyszek. W Chałupach jest raptem kilka sezonowych restauracyjek i kilkanaście obiektów noclegowych. Zatrzymuje się tu pociąg z Gdańska, którym możesz pojechać na krótką wycieczkę do Helu, Jastarni i Juraty.
9. Żuławy Wiślane (Jantar, Stegna, Sztutowo)
Żuławy Wiślane to kraina leżąca między Trójmiastem a Mierzeją Wiślaną. Turyści przejeżdżają tędy w drodze do popularniejszej Krynicy Morskiej, przez co okolica nie przeżywa oblężenia nawet w ciepłych miesiącach. Żuławy Wiślane to jedyna polska depresja, czyli teren leżący poniżej poziomu morza.
Nadmorskie miejscowości Żuław spodobały mi się dlatego, że to spokojne miejsca na urlop nad Bałtykiem. Plaże w Jantarze słyną z bycia bursztynowym eldorado. Na wycieczki po okolicy możesz się wybrać wąskotorową Żuławską Koleją Dojazdową, jadąca z Mikoszewa przez Jantar i Stegnę do Sztutowa (w którym zwiedzisz dawny obóz koncentracyjny Stutthof).
Jantar, Sztutowo, Stegna i Kąty Rybackie nie leżą tuż przy wybrzeżu. Zanim dojdziesz na plażę, czeka Cię ok. 2-kilometrowy spacer przez las. Dla mnie to plus, bo miło zacząć dzień od szumu drzew i wdychania świeżego, pełnego jodu powietrza znad morza. Weź to jednak pod uwagę, gdy będziesz planował rodzinne wakacje z małymi dziećmi.
10. Puck
Puck to miasto leżące na północnych Kaszubach ze Starym Rynkiem zabudowanym kamieniczkami z XVIII i XIX wieku oraz Muzeum Ziemi Puckiej. W Pucku możesz się wybrać na rejs po Zatoce Puckiej i dopłynąć m.in. do Helu.
W Pucku znajdziesz plażę przy porcie jachtowym niedaleko centrum miasta. Nie jest zbyt duża, ale nawet w sezonie nie ma tu tłoku. Przy ścieżce rowerowej prowadzącej na Hel jest jeszcze niewielka Plaża Kaprów, a dalej Kaczy Winkiel – punkt widokowy na Zatokę Pucką.
Puck nie jest pierwszym wyborem turystów jadących nad Bałtyk, co moim zdaniem nie zawsze jest wadą. W sezonie nie ma tu tłumów, a miasto nie jest tak turystycznie skomercjalizowane, jak najpopularniejsze kurorty. Możesz zatrzymać się w Pucku i ruszać stąd na wycieczki po okolicy (również pociągiem, który zawiezie Cię do Trójmiasta i na Hel).
11. Rewa
Wszyscy słyszeliśmy o słynnym Cyplu Helskim, ale to nie jedyne takie miejsce na polskim wybrzeżu. W leżącej niedaleko Trójmiasta rybackiej wiosce Rewa czeka na turystów długi i wąski Cypel Rewski – mekka spacerowiczów i kitesurferów. No i jest bardziej spiczasty, niż ten w Helu. ;)
Rewa to jedno z moich pozytywnych zaskoczeń w czasie podróży po wybrzeżu Bałtyku. Możesz tu liczyć na długie plaże ciągnące się po obu stronach Cypla Rewskiego, ładną okolicę z Rezerwatem Przyrody Mechlińskie Łąki i molo w Mechelinkach oraz zróżnicowaną bazę noclegową.
Rewa to miejsce dla miłośników morza. Jeśli lubisz naturę i plażowanie, nie przepadasz za sztampowymi nadmorskimi atrakcjami, a do wypoczynku wystarczy Ci wygodny hotel i kilka sprawdzonych restauracji, w Rewie Ci się spodoba. Dojedziesz tu w kilkanaście minut autobusem z Gdyni.
Sprawdź hotele i pensjonaty w Rewie
Centralny Bałtyk
Centralna część wybrzeża Bałtyku, ciągnąca się od Łeby do Kołobrzegu to bogaty przyrodniczo region. Znajdziesz tu kilka przybrzeżnych jezior, szereg wiosek i małych miejscowości z kameralną atmosferą oraz legendarne, imprezowe zagłębia pokroju Mielna.
Przed naszą samochodową podróżą wzdłuż polskiego wybrzeża nie znałem dobrze tej części Bałtyku, więc prawie wszystkie miejsca odkrywałem po raz pierwszy. Udało mi się wytypować kilka wyróżniających się miejscowości i przekonałem się, gdzie raczej nie chciałbym wylądować na wakacje. ;)
1. Ustka
Ustka to jedna z moich ulubionych miejscowości w tej części wybrzeża Morza Bałtyckiego. Pomimo dużej popularności, miasto nie straciło klimatu spokojnego uzdrowiska. Poza plażowaniem czeka tu sporo dodatkowych atrakcji umilających pobyt nad morzem. Wczasowicze i kuracjusze mogą spacerować po długiej promenadzie nadmorskiej, łączącej Syrenkę Ustecką i latarnie morską z parkiem.
Sprawdź artykuł: 17 najciekawszych atrakcji Ustki – co WARTO zobaczyć i zwiedzić?
Po obu stronach rzeki Słupia znajdziesz szerokie, piaszczyste plaże, a obie części Ustki łączy uchylany most. Przyczaj się jak ja i poczekaj, aż most zacznie się ruszać, by przepuścić statek.
Ustka to młode miasto, w którym zachował się układ starej rybackiej osady. Miasto jest jednym z moich większych zaskoczeń – spodziewałem się tłumów i nadmorskiego kiczu, a dostałem miejsce z miłą atmosferą. Z portu możesz wyruszyć w rejs po Bałtyku, dopływając nawet na duńską wyspę Bornholm. Do zwiedzania są dawne bunkry Blüchera i kilka muzeów.
Sprawdź dobre noclegi na urlop w Ustce
2. Mielno
Mielno mocno kojarzy się z niekończącą się imprezą (i podobno “niszczy każdego”) – słyszałeś o tym pewnie z internetowych memów. Nie znaczy to, że leżącego nad Bałtykiem i jeziorem Jamno miasta nie warto odwiedzić. Pamiętaj tylko, że będzie tu dość głośno i tłumnie.
Jeśli szukasz miejsca na plażowanie połączone z bogatym życiem nocnym, Mielno może być dobrym wyborem. Do mnie nie przemówiło, ale możesz mieć przecież inne kryteria. Do atutów miasta należy też nadmorska Promenada Przyjaźni, którą będziesz mógł spacerować aż do Unieścia oraz szlaki rowerowe po okolicy.
Jezioro Jamno leżące obok miasta jest popularnym miejscem do uprawiania sportów wodnych. W lasach niedaleko miasta znajdziesz bunkry z czasów II wojny światowej – spacer po “Leśnej ścieżce przygód i tajemnic” będzie miłą alternatywą od plażowania. Możesz zajechać do Mielna na chwilę i spróbować zmierzyć się z legendą miasta. ;)
Sprawdź dobre i tanie noclegi w Mielnie
3. Sarbinowo i Chłopy
Sarbinowo i Chłopy to sąsiadujące ze sobą, niewielkie wioski letniskowe, leżące niedaleko Mielna. Obie będą świetną alternatywą dla głośnego Mielna dla osób, które szukają zacisznej atmosfery i chcą uniknąć tłumu turystów. Dojechałem tu w kilka minut i czułem, jakbym przeniósł się do innego świata.
Chłopy polubiłem za unikalny krajobraz. Statki rybackie są wciągane linami na plażę, bo nie ma tu portu, a muszą w jakiś sposób wychodzić w morze i później “parkować” po zakończonym połowie. Dodaj do tego ciszę i klimat rybackiej wioski i… jest pięknie.
W Sarbinowie znajdziesz nieco więcej infrastruktury turystycznej, m.in. spacerową promenadę nadmorską, ale nadal miejsce to nie przytłacza tłumami przyjezdnych. Okolica jest przecięta ścieżkami rowerowymi, więc możesz wskoczyć na rower i trochę pozwiedzać.
4. Gąski
Mało Ci kameralnych miejscówek w centralnej części wybrzeża Bałtyku? Pomyśl jeszcze o Gąskach, które turyści znają głównie dzięki wysokiej na ponad 50 metrów, ceglanej latarni morskiej. Ona przyciąga w ten rejon rzesze turystów, z których niewiele zostaje w miejscowości na dłużej. I to jej atut!
Gąski zaoferują Ci szeroką, piaszczystą plażę, garstkę restauracji, kilkadziesiąt obiektów noclegowych i… spokojny odpoczynek nad morzem. Nie ma tu przyciągających grupy turystów atrakcji – nie będzie więc tłumów.
W poszukiwaniu urozmaicenia od plażowania, w Gąskach możesz zajrzeć do Pałacu Morskiego, w którym działa hotel i restauracja. Osobliwą atrakcją Gąsek jest też słynna już chyba na całą Europę kapliczka “Broń od Atomu”, którą lokalna społeczność wyraziła sprzeciw wobec budowy elektrowni atomowej w okolicy.
5. Darłowo
Darłowo to nadmorskie miasto, którego położenia trzeba być świadomym głównie w czasie wyboru noclegu. Główna, centralna część miasta leży nad Wieprzą, kilka kilometrów od wybrzeża Bałtyku. Plaże i nadmorskie atrakcje oferuje Darłówko, czyli dzielnica Darłowa leżąca bezpośrednio nad morzem.
Piaszczyste plaże rozciągają się po obu stronach ujścia Wieprzu do morza. Przy Plaży Zachodniej znajdziesz kładkę widokową i trasę spacerową, która zaprowadzi Cię do portu. To dobry punkt do obserwowania wpływających do portu statków.
Po wschodniej stronie rzeki czeka latarnia morska i promenada, a nieco dalej rozsuwany most z wyglądającą jak UFO budką sterowniczą. Z tej okolicy statki wycieczkowe odpływają na rejsy po Bałtyku. W centrum Darłowa dobrze zwiedzić Zamek Książąt Pomorskich z muzeum. Jeśli chcesz być blisko morza, pamiętaj o znalezieniu noclegu w Darłówku. ;)
6. Jarosławiec
Jarosławiec to nadmorska wieś, o której możemy śmiało powiedzieć… bałtycki Dubaj! W odpowiedzi na brak szerokich plaż wynikający z klifowego wybrzeża, usypano tu sztuczną plażę. Po tej inwestycji w okolicy nie brakuje już miejsc dla plażowiczów.
Klifowe wybrzeże charakterystyczne dla tej części wybrzeża to spory atut Jarosławca. W położonym niedaleko Rusinowie czeka na Ciebie szersza, naturalna plaża z częścią przeznaczoną również dla właścicieli z psami.
Dużą atrakcją Jarosławca jest latarnia morska, którą służy turystom jak punkt widokowy na morze i okolicę. Warte zobaczenia jest też Muzeum Bursztynu, opowiadające o złocie Bałtyku. W Jarosławcu znajdziesz dużą ofertę domków letniskowych – w sam raz na rodzinny urlop lub przyjazd z większą grupą znajomych.
7. Ustronie Morskie
Jeśli nie wyobrażasz sobie urlopu nad morzem bez dostępu do molo, Ustronie Morskie pokonują wszystkich konkurentów już na starcie. Morze możesz tu podziwiać z aż trzech molo, z czego jedno zakończone jest restauracją.
Piaszczyste plaże oddziela od Ustronia Morskiego raptem kilka metrów, więc dostaniesz się na nie w ramach krótkiego spaceru. Miasteczko nie jest duże, ale dla turystów dostępne są duże markety, masa restauracji i sporo miejsc noclegowych.
Okolica słynie z najstarszych w Polsce dębów, które znajdziesz w położonym obok Ustronia Bagiczu. Najstarszy z nich – Bolesław, ma ponad 800 lat, a jego wysokość wynosi prawie 7 metrów! To obowiązkowy punkt zwiedzania w czasie przerwy od odpoczynku nad Bałtykiem.
8. Poddąbie
Poddąbie to maleńka, kaszubska wieś, leżąca niedaleko Ustki z raptem kilkoma obiektami noclegowymi i sezonowymi restauracjami. Wieś otoczona jest lasem, a do morza będziesz miał stąd tylko kilka minut spacerem.
W Poddąbiu czeka na Ciebie świeże powietrze, szum morza i atmosfera, w której odpoczniesz od zgiełku miasta, nie wpadając w intensywne życie popularnych nadmorskich kurortów. Uważam tę miejscowość za jeden z najlepszych wyborów w centralnej części Bałtyku, jeśli zależy Ci na urlopie w rytmie slow.
W zasięgu spaceru będziesz miał wydmy z klifowymi zboczami i pozostałości wraku duńskiego torpedowca – do obu miejsc możesz dojść lasem lub wzdłuż bałtyckiej plaży. Okolica to wdzięczne miejsce do rowerowych wycieczek i relaksu bez miliona bodźców.
Zachodni Bałtyk – gdzie nad morze od Świnoujścia do Kołobrzegu?
Zachodnie wybrzeże Bałtyku to nasze dwie polskie wyspy – Wolin i Uznam, drugi z nadmorskich parków narodowych – Woliński Park Narodowy i szereg popularnych miejscowości turystycznych ze znanymi z Alei Gwiazd Międzyzdrojami i przygranicznym Świnoujściem.
Im dalej na zachód, tym większa mieszanka polskich i niemieckich turystów, dla których polskie wybrzeże Bałtyku jest równie piękne i znacznie tańsze. Nie obraź się proszę, że do wybrzeża Bałtyku włączyłem też Szczecin. Chociaż nie ma bezpośredniego dostępu do morza, jest dobrym dopełnieniem zwiedzania okolicy.
1. Kołobrzeg
Kołobrzeg to nadmorskie miasto z szerokimi plażami i dużą liczbą atrakcji – łatwo połączysz tu plażowanie ze zwiedzaniem i urozmaicić swój czas nad morzem. To jedno z najstarszych miast Polski z historią sięgającą VII wieku, mocno doświadczone przez końcówkę II wojny światowej.
Sprawdź artykuł: 24 atrakcje Kołobrzegu – co warto zobaczyć i zwiedzić?
Klimat uzdrowiska poczujesz spacerując po nadmorskich parkach Jedności Narodowej i Stefana Żeromskiego, które ciągną się po obu stronach uchodzącej do morza Parsęty. Przy Plaży Centralnej stoi Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, który polubiłem za jego modernistyczny sznyt. ;)
Kołobrzeg zwiedzałem śladami pomników mew (przez sentyment do wrocławskich krasnali, którymi mewy musiały się inspirować), które znajdziesz w charakterystycznych punktach miasta. Spodobało mi się w Kołobrzegu, bo zaspokaja on potrzeby zarówno miłośników plażowania, jak i tych lubiących odkrywać miasto.
2. Świnoujście
Świnoujście to jedna z pierwszych miejscowości, które odwiedziłem na polskim wybrzeżu i mam do niej szczególny sentyment. Leży na wyspie Uznam, którą Polska dzieli z Niemcami, a przez to łatwo wybrać się stąd na szybki wypad na drugą stronę granicy (niemiecki pociąg dojeżdża do zachodniej części miasta).
Sprawdź artykuł: Świnoujście: TOP 16 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć
Świnoujście jest przedzielone rzeką Świną, na której nie ma mostu. Dodatkową atrakcją będzie więc korzystanie z promów, które łączą stację kolejową z centrum miasta. Polecam Ci wypożyczyć rower i zrobić wycieczkę po okolicy, dojeżdżając do potężnej latarni morskiej, świnoujskich fortów czy Podziemnego Miasta na wyspie Wolin.
Świnoujście jest uzdrowiskiem – przyciąga swoim rozległym Parkiem Zdrojowym i promenadą prowadzącą na Plażę Miejską, która w sezonie robi się tłoczna. Po piasku możesz przejść na niemiecką stronę i dojść do miasta Ahlbeck. Gdy w Świnoujściu pada, zajrzyj do kawiarni w wieży dawnego kościoła luterańskiego.
3. Międzyzdroje
Międzyzdroje przyciągają każdego roku tłumy turystów. Jeśli lubisz klimat letnich kurortów, nie przeszkadza Ci gwar i chcesz, żeby dużo się działo – Międzyzdroje to dobry trop. Wolę spokojniejsze zakątki wybrzeża, ale każdy ma przecież inny gust. ;)
Sprawdź artykuł: Międzyzdroje: TOP 14 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć
W Międzyzdrojach życie kręci się wokół Promenady Gwiazd, przy której znajdziesz Aleję Gwiazd z odciskami dłoni znanych postaci polskiego kina. Możesz również odwiedzić długie molo (przykurzone wejście to podróż w czasie do lat 90.), Muzeum Figur Woskowych czy Oceanarium.
Miasto graniczy z Wolińskim Parkiem Narodowym, więc łatwo na chwilę uciec od miejskiego życia i wyruszyć na spacer do Zagrody Pokazowej Żubrów, na Kawczą Górę albo do najwyższego wzniesienia na polskim wybrzeżu – Wzgórza Gosań. Łatwo znaleźć tutaj balans między rozrywką a spokojem dzikiej natury.
4. Rewal
Urlop w Rewalu powinien Ci upłynąć w spokojnej atmosferze turystycznej, w niewielkiej nadmorskiej wsi. Czeka tu na Ciebie klifowe wybrzeże z szeroką plażą, do której zejdziesz po schodach z Placu Wielorybów, czyli centralnego punktu Rewala.
Sprawdź artykuł: Rewal: TOP 11 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć
Na morze będziesz mógł spojrzeć z platformy widokowej. Gdy przyjechałem tu jesienią, wiatr był niemiłosierny, ale wyobrażam sobie, że w ciepłe miesiące klimat jest mniej agresywny. Po nadmorskim klifie wiedzie Aleja Różana z prawie 150 odmianami róż, co w czasie ich kwitnienia wygląda bajecznie.
Na wycieczkę po okolicy możesz się wybrać rowerem albo skorzystać ze świetnej atrakcji dla dorosłych i dzieci – Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Turystycznym pociągiem dojedziesz z Pogorzelicy aż do Gryfic, mijając nadmorski Trzęsacz, Rewal i Pobierowo.
5. Trzęsacz
Położony po sąsiedzku z Rewalem Trzęsacz znałem jeszcze długo, zanim przyjechałem w tę część Bałtyku. Wszystko przez ruiny kościoła, który przez lata erozji brzegu “zbliżał się” coraz mocniej do morza, aż w końcu częściowo runął do wody. Oglądanie ruin zajmie Ci jednak zaledwie kilka minut.
W Trzęsaczu możesz się spodziewać grup turystów, które przyjeżdżają tutaj dla słynnego kościoła, oglądają przez chwilę morze z punktu widokowego i ruszają w dalsze zwiedzanie. Plaże nie powinny być zatłoczone, bo liczba miejsc noclegowych w małej wiosce nie jest przytłaczająca.
Trzęsacz to dobry wybór, jeśli chcesz większość pobytu nad morzem spędzić na plaży. W okolicy nie ma zbyt wielu popularnych atrakcji, ale ciekawym pomysłem jest wycieczka Nadmorską Koleją Wąskotorową do Rewala i Pobierowa. Wieś leży tuż przy morzu, a na plażę dojdziesz w kilka minut.
6. Pustkowo
Pustkowo nazywa się tak nie bez powodu. To mała, spokojna wieś letniskowa, w której poza kilkunastoma obiektami noclegowych i marketem przy głównej drodze trudno znaleźć więcej turystycznego życia. Nie ma tu nawet na stałe działających restauracji.
Nie potrzebujesz chyba więcej opisu żeby zauważyć, że Pustkowo to świetne miejsce dla osób poszukujących… pustkowia. Turystów nie jest tu nigdy zbyt wiele, plaża nie jest zatłoczona, a na ulicach panuje mały ruch nawet w szczycie sezonu.
Centralnym punktem życia wsi jest Park Przyjaciół Pustkowa, który będziesz mijał w drodze na plażę. Polecam tę miejscowość, jeśli szukasz miejsc o kameralnym charakterze, a jednocześnie chcesz mieć blisko do większych kurortów (jak Rewal czy Pobierowo).
7. Niechorze
Niechorze to ważny punkt wybrzeża dla osób, które poza plażowaniem uwielbiają też zwiedzanie latarni morskich. W Niechorzu zobaczysz wszystkie latarnie polskiego wybrzeża za jednym zamachem – dzięki Parkowi Miniatur Latarni Morskich. Znajduje się tu także pełnowymiarowa latarnia morska, ładnie podświetlona po zachodzie słońca.
Niechorze oferuje turystom szeroką, piaszczystą plażę z niewielkim molo. Plaża przy latarni morskiej nie jest zatłoczona nawet w sezonie wakacyjnym, więc łatwo znajdziesz tu miejsce wyłącznie z szumem morza i śpiewem mew. Niedaleko plaży działają sezonowe bary i restauracje.
W przypływie ochoty na zwiedzanie możesz zajrzeć do Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Od południa Niechorze graniczy z jeziorem Liwia Łuża, które jest chronione przez rezerwat przyrody. Niedaleko muzeum znajduje się niewielki pomost, z którego możesz obejrzeć jezioro i powędkować.
8. Pogorzelica
Niewielka i rozstrzelona po nadmorskim lesie Pogorzelica graniczy od zachodu z Niechorzem, z którego łatwo przyjść spacerem po plaży. Wieś nie ma zwartego centrum, a hotele i ośrodki wypoczynkowe rozłożyły się równomiernie w lesie. Dzięki temu nie ma tu tłumów turystów, a plaża jest pusta nawet w sezonie.
Do Pogorzelicy możesz dojechać pociągiem Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, którzy zatrzymuje się tylko niecałe 2 kilometry od plaży. We wsi nie ma żadnych atrakcji poza pięknym lasem i morzem. Jeśli nie przepadasz za gwarem, weź pod uwagę to miejsce w planach urlopowych.
Idąc plażą na wschód, szybko znajdziesz się w miejscu, gdzie nie ma już żadnych ludzi. Do leżącego kilkanaście kilometrów dalej Mrzeżyna możesz dojechać ścieżką rowerową poprowadzoną lasem niedaleko wybrzeża. Po drodze znajdziesz kilka punktów widokowych. A na trasie tylko Ty, rower i piękna natura.
9. Dźwirzyno
Dźwirzyno to kameralna miejscowość niedaleko Kołobrzegu z satysfakcjonującym wyborem restauracji oraz hoteli o różnym standardzie i komforcie. Poza piaszczystą plażą i popularną wśród turystów wydmą, Dźwirzyno może się pochwalić niewielkim portem morskim i przystanią jachtową nad przybrzeżnym jeziorem Resko Przymorskie.
Turyści doceniają Dźwirzyno, bo nawet w szczycie letniego sezonu plaża nie jest zatłoczona i zazwyczaj jest na niej bardzo czysto. W okolicy nie ma ogromnych atrakcji przyciągających turystów, więc ulice wioski są spokojne, a miejscowość nadaje się do rodzinnego odpoczynku z dziećmi.
Okolice przyjemnie zwiedza się na rowerach, którymi możesz wybrać się w kierunku Grzybowa, mijając rezerwat przyrody Wydmy między Dźwirzynem a Grzybowem. Trasa rowerowa ma wdzięczną nazwę “Przy Słońcu” i ciągnie się aż do Kołobrzegu.
10. Pobierowo
Pobierowo to kolejna z położonych w lesie miejscowości wypoczynkowych w zachodniej części polskiego wybrzeża Bałtyku. Pobierowo należy do najpopularniejszych miejsc w tym rejonie, a budowa potężnego Hotelu Gołębiewski tuż przy wybrzeżu Bałtyku zwiększy dodatkowo liczbę przyjeżdżających tu turystów.
Życie miejscowości skupia się na ulicy Grunwaldzkiej, która ciągnie się równolegle do wybrzeża. Plaża jest piaszczysta, chociaż przy wejściu do morza zdarzają się drobne kamienie. Nie jest zbyt szeroka, więc w sezonie może być zatłoczona, ale można tego uniknąć idąc kawałek w kierunku Pustkowa.
Atrakcje Pobierowa są dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi. Będziesz mógł odwiedzić Papugarnię, stojący do góry nogami Magiczny Domek i niewielkie Oceanarium. Polecam spacer do zachodniej części wioski, gdzie w lesie przy brzegu morza stoi zaniedbany dom letniskowy Ewy Braun. Opuszczony i niedostępny dla turystów wygląda dość upiornie, ale to ważny świadek historii.
11. Mrzeżyno
Mrzeżyno leżące u ujścia rzeki Rega do Bałtyku to wakacyjna miejscowość po środku drogi między Kołobrzegiem a Niechorzem. Plaże rozciągają się po obu stronach wejścia do portu. Wschodnia część jest szersza i niezbyt tłoczna nawet w sezonie. Z portu w Mrzeżynie możesz się wybrać na rejs po Bałtyku.
Poza plażowaniem, w okolicy możesz wybrać się na spływ kajakowy Redą i ruszyć na wycieczkę rowerową szlakiem prowadzącym do Pogorzelicy. Trasa rowerowa biegnie w dużej części przez las, a fragmentami zahacza to trasę Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Po drodze możesz zajrzeć na punkt widokowy albo zejść na plażę, która jest zazwyczaj pusta.
W Mrzeżynie możesz nawet nauczyć się jazdy konnej. W Stajni Pestka poznasz podstawowe zasady współpracy z koniem i weźmiesz udział w konnej wyprawie na plażę. Brzmi jak unikalny pomysł na kontakt z Bałtykiem. To atrakcja dla całej rodziny, bo szkolenia obejmują zarówno dzieci, jak i dorosłych.
12. Dziwnów
Dziwnów to nadmorska miejscowość o unikalnym położeniu. Leży u ujścia rzeki Dziwna do morza, od południowej strony graniczy z wodami Zatoki Wrzosowskiej i Zalewu Kamieńskiego, a dodatkowo jest bramą na wyspę Wolin. Na plażowiczów czeka popularna Plaża Centralna i kameralna, pełna niezebranych muszelek Plaża Zachodnia.
Sprawdź artykuł: 10 atrakcji Dziwnowa, które radzę zobaczyć
Falochron w Dziwnowie to popularny punkt do obserwowania zachodów słońca. Polecam Ci zajrzeć do Morskiego Centrum Nauki, żeby dowiedzieć się więcej o Bałtyku i historii Dziwnowa. Przespaceruj się wzdłuż ulicy Sienkiewicza i zahacz o Promenadę Zachodnią z drewnianymi pomostami i widokiem na Bałtyk. Warto zobaczyć też Aleję Gwiazd Sportu.
Po przejechaniu zwodzonego mostu na rzece Dziwna, znajdziesz się na wyspie Wolin – największej w całości polskiej wyspie. Dziwnów jest dobrą bazą wypadową do jednodniowych wycieczek do Wolińskiego Parku Narodowego i innych miejscowości wyspy – popularnych Międzyzdrojów czy kameralnego Międzywodzia.
Sprawdź hotele i pensjonaty w Dziwnowie
(13. Szczecin)
Szczecin nie leży bezpośrednio nad Bałtykiem, ale trudno zapomnieć o nim mówiąc o miejscowościach w rejonie wybrzeża. Do Zalewu Szczecińskiego do miasta docierają pełnomorskie statki. Przy okazji wizyty w zachodniej części polskiego wybrzeża Bałtyku, możesz zajrzeć na 1-2 noce do Szczecina i spędzić trochę czasu na zwiedzaniu.
Obowiązkowo przespaceruj się Wałami Chrobrego wzdłuż Odry. Po drugiej stronie rzeki czekają na odkrycie legendarne pomniki Paprykarza Szczecińskiego i Krzysztofa Jarzyny (ze Szczecina, oczywiście – skojarzysz, jeśli oglądałeś “Poranek kojota”). Główną atrakcją miasta jest Zamek Książąt Pomorskich, ale polecam spacer po całym Starym Mieście.
Jeśli lubisz architektoniczne ciekawostki, powinieneś też zajrzeć do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza o unikatowej bryle. Niedługo w mieście otworzy się Morskie Centrum Nauki tworzone w budynku, który przypomina statek. Szczecin przyciąga też swoim Big Tower – kominem, z którego skok da Ci aż 9 sekund swobodnego spadku. Sporo czasu, żeby poczuć strach. ;)
Jak wybrać idealną miejscowość nad Bałtykiem na urlop?
Polskie wybrzeże ma ponad 800 kilometrów. Jest zróżnicowane i pod względem krajobrazu, i typu miejscowości wypoczynkowych. Gdy będziesz zastanawiał się nad najlepszym miejscem na urlop nad Bałtykiem, na Twoim miejscu wziąłbym pod uwagę:
- popularność miejscowości – im więcej turystów, tym więcej wydarzeń i atrakcji, a jednocześnie mniej ciszy i spokojnej atmosfery. Zastanów się, na jaki typ odpoczynku masz ochotę tym razem i wybierz miejsce tak, aby potem nie być zaskoczonym jego charakterem,
- liczbę atrakcji w okolicy – dużo miejscowości oferuje liczne muzea, parki linowe oraz atrakcje i aktywności dla dzieci i dorosłych. Na wybrzeżu jest jednak wiele miejsc, gdzie jedynymi atrakcjami są plaża, spokojny las i morze. Przemyśl, na czym zależy Ci w czasie tej wycieczki,
- typ krajobrazu – nad Bałtykiem znajdziesz zarówno piaszczyste plaże oddzielone od miejscowości lasem, jak i wydmy, wysokie klify i zabudowane, miejskie promenady. Podróżując wzdłuż wybrzeża zauważysz, jak wiele typów krajobrazu oferuje Bałtyk,
- dojazd do miejscowości – do wszystkich nadbałtyckich miejscowości dojedziesz samochodem, ale część z nich ma też wygodne połączenia kolejowe. Przejazd pociągiem w niektórych rejonach może być atrakcją sam w sobie, np. gdy zdecydujesz się na podróż na Hel.
Poznałeś właśnie moją listę 32 propozycji miejsc, do których możesz pojechać w ramach swojego urlopu nad Morzem Bałtyckim. Przed moją podróżą wybrzeżem Bałtyku nie wiedziałem, że nasze morze jest tak różnorodne. Nawet jeśli spędziłeś już tu sporo urlopów, inne zakątki wybrzeża nadal będą w stanie zaskoczyć Cię krajobrazem i ofertą dla turystów. Życzę Ci udanych wakacji nad Bałtykiem (lub wyjazdu poza sezonem – wtedy też jest pięknie)!
Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!
Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek.
- Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.
- Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże są dla nas ważne. Sprawdź też nasze inne kierunki podróży.
- Możesz postawić nam wirtualną kawę za dowolną kwotę, która pomoże w rozwoju bloga. Treści na blogu są i będą darmowe.