Atrakcje w okolicach Wrocławia to bogata mieszanka zabytków, przyrody i historii. W promieniu 100 km od stolicy Dolnego Śląska znajdziesz średniowieczne miasta, twierdze, pasma górskie, jeziora i wygasłe wulkany. Po kilkunastu latach mieszkania we Wrocławiu wciąż odkrywam kolejne ciekawe miejsca w regionie.
W tym przewodniku przedstawię Ci 23 ciekawe miejsca w pobliżu Wrocławia, które sprawdzą się na jednodniową wycieczkę lub weekendowy wyjazd. Podpowiem, jak do nich dojechać i gdzie zatrzymać się na nocleg.
W artykule znajdziesz:
- szczegółowe opisy i lokalizacje wszystkich atrakcji pod Wrocławiem
- wskazówki dotyczące transportu i dojazdów z miasta
- rekomendacje sprawdzonych noclegów w okolicy
- praktyczne informacje o biletach i godzinach otwarcia
Pakiet e-booków, który pomoże lepiej zwiedzić Dolny Śląsk
By ułatwić Ci planowanie i spędzanie urlopu na Dolnym Śląsku, przygotowałem pakiet ebooków „Dolny Śląsk”. Składa się z 4 produktów, w których znajdziesz:
- 75 planów wycieczek po górach
- 25 propozycji wycieczek z Wrocławia na 1 dzień i weekend,
- mapę atrakcji Dolnego Śląska + dobrych restauracji, kawiarni oraz polecanych noclegów,
- mapę atrakcji Wrocławia.
Kupując e-booki w zestawie, oszczędzasz 87 zł. Możesz też kupić każdego oddzielnie, jeśli zainteresował Cię tylko jakiś wybrany. Pakiet e-booków przyda się głównie osobom zwiedzającym na własną rękę.
Nie będziesz musiał szukać ciekawych miejsc do odwiedzenia ani lokalizować ich na mapie – najlepsze propozycje będziesz mieć zebrane w jednym miejscu. Dzięki regularnym aktualizacjom nie ominą Cię nowo otwarte atrakcje ani nie trafisz do miejsc, które są już nieczynne.
1. Bolesławiec i ceramika bolesławiecka
Bolesławiec to jedna z najpopularniejszych atrakcji Dolnego Śląska, słynąca na całym świecie z wytwarzanej lokalnie ceramiki. Zwiedzanie miasta warto zacząć od Muzeum Ceramiki, które składa się z dwóch budynków – Działu Ceramiki, z którego poznasz historię ceramiki od XVIII wieku oraz Działu Historii Miasta, gdzie prześledzisz historię Bolesławca od prehistorii aż do współczesności.
Ciekawym miejscem jest też Żywe Muzeum Ceramiki, gdzie na żywo zobaczysz proces wytwarzania naczyń od podszewki i będziesz mógł wziąć udział w warsztatach ceramicznych i garncarskich. Ceramikę bolesławiecką kupisz w obu muzeach lub Zakładach Ceramicznych Bolesławiec (polecam zajrzeć do outletu) w pobliżu dworca PKP.
Podczas wizyty w Bolesławcu warto wybrać się na spacer po Rynku (moim zdaniem to jeden z najładniejszych rynków Dolnego Śląska). Podczas przechadzki zwróć uwagę na barokowy Ratusz, który dziś jest siedzibą władz miejskich, wieżę ratuszową i kolorowe kamienice (w jednej z nich zobaczysz bramę piastowską z XVIII w. z dawnymi pieczęciami książąt śląskich). Możesz też przejść się trasą spacerową prowadzącą wzdłuż ruin średniowiecznych murów miejskich i baszty.
Bolesławiec leży 123 km od Wrocławia. Autem dotrzesz tu w ok. 1,5 h. W podobnym czasie dojedziesz też na miejsce pociągiem Kolei Dolnośląskich.
Darmową atrakcją miasta jest XV-wieczna Bazylika Maryjna. W środku zobaczysz m.in. dwa barokowe ołtarze boczne, wykonane z dbałością o szczegóły rzeźby świętych i ważący ponad tonę dzwon Panny Marii, wiszący na najwyższej wieży kościoła. Warto też rzucić okiem na barokowy kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy i jego neogotycką, 73-metrową wieżę, którą na pewno zauważysz podczas spaceru po Bolesławcu.
Jeśli podróżujesz w parze lub z całą rodziną, warto rozważyć nocleg w Apartamencie w Rynku For You w centrum Bolesławca z malowniczym widokiem na Ratusz. Inną wartą uwagi opcją jest 3-gwiazdkowy Hotel Chrobrego9, gdzie znajduje się restauracja i prywatny parking.
2. Wieża widokowa w Kotowicach
lokalizacja na mapie: 51.0416271, 17.2340284
Wieża widokowa Kotowicach to darmowa atrakcja do 30 km od Wrocławia, do której warto wybrać się w weekend czy wolny dzień. Znajduje się tuż przy brzegu Odry. Ma 3 tarasy widokowe i 40 m wysokości, a na szczyt prowadzi ponad 200 ażurowych stopni. To dość męcząca wspinaczka, ale widoki są warte wysiłku – ze szczytu wieży zobaczysz Masyw Ślęży, Odrę, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie i zarys Sudetów. Przy dobrej pogodzie widoczne będą niektóre wrocławskie budynki – dla lepszych wrażeń warto zabrać ze sobą lornetkę.
Wieża jest czynna sezonowo, od 1. maja do 31. października. Na wycieczkę według mnie najlepiej wybrać się jesienią, kiedy kolorowe liście drzew upiększają widok. Na miejscu znajdują się bramki, które zamykają się, gdy wieża jest przepełniona lub panują złe warunki pogodowe. Nie jest to atrakcja na deszcz (zwłaszcza, że lekko kołysze się na wietrze).
Wieża widokowa w Kotowicach to atrakcja 20 km od Wrocławia – z centrum miasta dojedziesz tu autem w ok. 30 minut. Przy sklepie spożywczym „U Mańka” przed wałem przeciwpowodziowym znajdziesz darmowy parking. Na miejsce dotrzesz też autobusem – musisz dojechać linią 820 do Siechnic i tam przesiąść się do linii 83 do Kotowic.
Do wieży prowadzi brukowana droga (ok. 900 m od wałów przeciwpowodziowych, 2 km z Kotowic), którą trzeba przejść pieszo. Prowadzi przez las, w którym mieszka 113 gatunków ptaków – warto ich wypatrywać podczas spaceru. ;)
3. Błękitna Laguna w Siechnicach
lokalizacja na mapie: 51.03678157, 17.159849654
Błękitna Laguna w Siechnicach to zalew o powierzchni 5,5 ha, na którym latem działa kąpielisko. Atrakcja jest strzeżona przez ratowników, a dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia podział akwenu na strefy dla umiejących i nieumiejących pływać. Możesz tu również poopalać się na piaszczystej, ciągnącej się przez 200 m plaży czy skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego (do wyboru rowery wodne i kajaki).
Siechnice leżą ok. 15 km od Wrocławia. W ok. 30 minut dojedziesz tu autem lub pociągiem Polregio lub Kolei Dolnośląskich. W sezonie letnim na miejscu działa płatny parking.
Błękitna Laguna może pochwalić się dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Komfort zapewniają przebieralnie, czyste toalety i kosze na śmieci. W pobliżu znajdziesz ponad 10 punktów gastronomicznych, a także boisko do koszykówki i siatkówki plażowej oraz siłownię na świeżym powietrzu. Atrakcją dla dzieci mogą być place zabaw i wodne dmuchańce. Jedynym minusem kąpieliska jest tłok i hałas, a także brak cienia (warto zabrać ze sobą czapkę).
4. Wejście na Ślężę i atrakcje Sobótki
Ślęża to najwyższy szczyt Przedgórza Sudeckiego (718 m n.p.m). Na szlaku prowadzącym na szczyt można obejrzeć kamienne rzeźby pochodzące prawdopodobnie ze średniowiecza – dwa niedźwiedzie i pannę z rybą, które według niektórych teorii są pozostałościami po pogańskim kulcie. Na szczycie znajduje się Dom Turysty PTTK, gdzie możesz zatrzymać się na obiad.
Na szczycie Ślęży czeka na Ciebie kilka atrakcji. Pierwszą z nich jest średniowieczny kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który można zwiedzać w weekendy. Tuż za świątynią znajdziesz ścieżkę, która doprowadzi Cię do bezpłatnej wieży widokowej. Schody są strome, a wejścia na płyty dość wąskie – podczas wchodzenia warto zachować ostrożność, a w razie deszczu lepiej zrezygnować. Ze szczytu zobaczysz malowniczy widok na okolicę.
Sobótka leży ok. 35 km od Wrocławia – autem dojedziesz tu w ok. 45 minut. Inną opcją jest dojazd pociągiem Kolei Dolnośląskich w ok. 30 min.
Wycieczkę na Ślężę polecam rozszerzyć o zwiedzanie Sobótki. Miasto często jest pomijane przez turystów, a skrywa kilka ciekawych atrakcji. Sercem Sobótki jest Rynek, gdzie warto rzucić okiem na XIX-wieczny Ratusz, sporą makietę masywu Ślęży i okolic Sobótki i XV-wieczny kościół św. Jakuba z rzeźbą romańskiego lwa u podstawy wieży świątyni. Warto też zajrzeć do Winnicy i Winiarni Celtica, gdzie możesz spróbować i kupić lokalne wina Sabat.
Sprawdź artykuł: Atrakcje Sobótki – co warto zobaczyć w mieście u stóp Ślęży?
W Sobótce warto zwiedzić Muzeum Ślężańskie, gdzie z 2 wystaw stałych poznasz historię miasta, tradycje i wierzenia oraz przyrodę Masywu Ślęży. W ogrodzie wokół obiektu znajdziesz lapidarium, gdzie warto zobaczyć Kolumnę Sobótczańską – głaz pochodzący prawdopodobnie z neolitu. Fanów sztuki sakralnej może zainteresować kościół św. Anny – szczególnie zaciekawił mnie znajdujący się tam ołtarz z 1720 r. i gotyckie rzeźby przy filarach. Świątynię otacza mały ogródek geologiczny, gdzie zobaczysz minerały charakterystyczne dla regionu.
Na nocleg w Sobótce polecam 3-gwiazdkowy Hotel Pod Jeleniem, oferujący śniadanie, prywatną łazienkę i bezpłatne Wi-Fi. Inną wartą uwagi opcją jest Hotel Ślęża z bezpłatnym parkingiem i pokojami rodzinnymi.
5. Kąpielisko Kopalnia Wrocław
lokalizacja na mapie: 51.20684724, 16.93391835
Kopalnia Wrocław (Strefa Wakacji) to letnie kąpielisko o powierzchni ok. 8 ha, podzielone na 5 stref. Główną częścią obiektu jest Beach Club, połączony ze Strefą Sportów Wodnych. W tej części kąpieliska gra głośna muzyka – jeśli cenisz ciszę, warto rozważyć inną strefę.
Znajdziesz tu strzeżoną plażę i kąpielisko, gdzie za opłatą wypożyczysz leżak i parasol, a także przebieralnie, prysznice i punkty gastronomiczne. Na dzieci czekają tu dmuchańce, skakańce i wodny tor przeszkód. W Strefie Sportów Wodnych wypożyczysz m.in. piłki, zestawy do badmintona i tenisa plażowego, rowerki wodne i kajaki.
Spokojniejszą strefą Kopalni Wrocław jest Zatoka, gdzie znajduje się ścieżka, drewniane pomosty i kilka plaż, a także punkty gastronomiczne i miejsca do grillowania. To dobre miejsce na spacer po plaży – w każdej chwili możesz kupić przekąskę i zjeść ją na jednej z ławek. Jeśli masz psa, możesz się z nim przespacerować po Wyspie dla piesków. Znajdziesz tu niewielką plażę, gdzie czworonogi mogą wchodzić do wody i biegać bez smyczy (oczywiście jeśli ich zachowanie na to pozwala).
Kąpielisko Kopalnia Wrocław leży ok. 15 km od Wrocławia – autem dojedziesz tu w ok. 30 min. Przy obiekcie znajdziesz 2 duże parkingi. Pociągiem Kolei Dolnośląskich lub Polregio dojedziesz do stacji Szewce, skąd na miejsce będziesz mieć ok. 2 km spaceru.
Jeżeli podróżujesz z dziećmi, zajrzyj na Plażę Rodzinną. W przeciwieństwie do Beach Clubu, nie ma tu głośnej muzyki, jest więc nieco spokojniej. Znajdziesz tu długą na 160 m plażę z wydzielonym, strzeżonym kąpieliskiem, boiska plażowe, spory plac zabaw z tyrolką oraz drugą wypożyczalnię kajaków i rowerków wodnych. Nie brakuje też punktów gastronomicznych, a także toalet i przebieralni. Kąpielisko Kopalnia Wrocław to świetne miejsce, jeśli lubisz plażować – minusem są jedynie wysokie ceny i tłok w sezonie.
6. Stawy Milickie
lokalizacja na mapie: 51.50424198, 17.10951395
Stawy Milickie to największy w Europie zespół stawów, należący do Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy (jest też rezerwatem przyrody). W skład kompleksu wchodzi ponad 285 stawów o łącznej powierzchni 7500 ha, w których żyje 276 gatunków ptaków (np. żuraw, bielik, łabędź niemy) i różne gatunki ryb (np. okoń, sum, szczupak, karp). Rezerwat składa się z 5 oddzielnych kompleksów – Stawno, Potasznia, Ruda Sułowska, Radziądz i Jamnik.
Sercem Stawów Milickich jest Ruda Sułowska, w której znajduje się centrum turystyczne. Znajdziesz tu kilka atrakcji dla dzieci – plac zabaw, mini-zoo z wiejskimi zwierzętami i ścieżkę sensoryczną z tablicami informacyjnymi o Dolinie Baryczy. Warto zatrzymać się tu na obiad w Gospodzie 8 Ryb, gdzie spróbujesz lokalnego karpia milickiego. W tej samej miejscowości znajdziesz też darmowe Muzeum Tradycji Rybactwa Stawów Milickich i Doliny Baryczy, gdzie zobaczysz sprzęt związany z gospodarką stawową i zaaranżowany Dom Rybaka.
Stawy Milickie znajdują się ok. 60 km od Wrocławia, więc autem dojedziesz tu w około godzinę. W okolicy niestety brakuje środków komunikacji publicznej. Dobrym pomysłem na wycieczkę z Wrocławia jest przejazd pociągiem IC lub Kolei Dolnośląskich do Milicza (1-1,5 h) z rowerem. W okolicy stawów znajduje się sporo tras rowerowych.
W Stawach Milickich warto wziąć udział w wycieczce Fotosafari, która odbywa się od kwietnia do października. W jej ramach z przewodnikiem udasz się na przejażdżkę rowerem lub elektrycznym pojazdem cichobieżnym po rezerwacie w celu obserwacji stawów i żyjących w nich ptaków. Aby ułatwić dostrzeżenie zwierząt, organizatorzy zapewniają lornetki.
W zależności od cyklu hodowli ryb w stawach, wycieczka prowadzi wzdłuż jednej z 2 tras – stawu Garbówka lub stawu Mewi Duży. To jedna z niewielu możliwości zobaczenia tych stawów, bo duża część rezerwatu jest niedostępna dla turystów indywidualnych.
Na nocleg w okolicy Stawów Milickich polecam Dębowy Zakątek, gdzie znajdziesz komfortowe pokoje i bezpłatny parking. Wartą uwagi opcją jest też obiekt Chabrowa Apartamenty 2, który oferuje czyste, dobrze wyposażone studia i parking dla gości.
7. Wieża widokowa na Borowej
lokalizacja na mapie: 50.7230429, 16.3047124
Wejście na wieżę widokową na Borowej (853 m n.p.m.) to propozycja dla osób, które lubią się trochę zmęczyć. Do wyboru są łatwiejsze trasy, ale też szlak dla zaawansowanych. Widoki są jednak warte wysiłku. ;) Stalowa wieża ma 16,5 m i wyróżnia się nietypowym kształtem przypominającym hiperboloidę.
Sprawdź artykuł: Wieże widokowe Dolnego Śląska – lista ponad 50 punktów widokowych
Prowadzi do niej 90 kręconych schodów. Ze szczytu zobaczysz widok Wałbrzych i okolicę, np. Śnieżkę, Ślężę czy Wielką Sowę, a przy dobrej pogodzie nawet wrocławski Sky Tower. Pod wieżą jest wiata, miejsce na ognisko i stojak na rowery.
8. Świdnica i Kościół Pokoju z listy UNESCO
Świdnica to drugie pod względem liczby zabytków miasto na Dolnym Śląsku. Jej najpopularniejszą atrakcją jest XVII-wieczny Kościół Pokoju, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO (największa drewniana świątynia w Europie). W środku robi wrażenie swoim rozmiarem, bogatymi zdobieniami i pięknymi malowidłami na ścianach i sufitach.
Miłośników sztuki sakralnej może zainteresować także XIV-wieczna katedra św. Stanisława i św. Wacława o najwyższej wieży kościelnej na Dolnym Śląsku (101,5 m), na której wisi najwyżej umiejscowiony dzwon w Polsce. Sercem Świdnicy jest Rynek, na którym zobaczysz Ratusz z punktem widokowym na wieży i zabytkowe, kolorowe kamienice (szczególnie spodobał mi się renesansowy Pałac Hochbergów).
Świdnica leży 54 km od Wrocławia – dojazd samochodem zajmie Ci ok. godzinę. Na miejsce dostaniesz się też pociągiem Kolei Dolnośląskich w nieco ponad godzinę.
Warto odwiedzić też Muzeum Dawnego Kupiectwa, które jest jedynym muzeum w kraju poświęconym tej tematyce. Po zwiedzaniu możesz udać się na relaks wśród zieleni do jednego z miejskich parków. Polecam Ci zwłaszcza Park Generała Władysława Sikorskiego z repliką samolotu, na którym latał jeden z najlepszych pilotów wojskowych I wojny światowej, Manfred von Richthofen (mieszkał właśnie w Świdnicy).
Wartym rozważenia miejscem noclegu w Świdnicy jest Zajazd Karczma Zagłoba, na terenie którego znajdziesz restaurację z daniami kuchni polskiej. Dla grup znajomych i rodzin sprawdzą się Apartamenty Pod Lwem, leżące zaledwie 300 m od Rynku.
9. Pałac w Krobielowicach
lokalizacja na mapie: 51.0070543, 16.7980518
Pałac w Krobielowicach to atrakcja do 30 km od Wrocławia, położona w Parku Krajobrazowym Dolina Bystrzycy. Pochodzi z XIV w. i początkowo pełnił funkcję ufortyfikowanego dworu. Później przekształcono go w pałac i dobudowano 3 skrzydła w stylu renesansowym, a następnie dodano fasadę i 3 wieże w stylu barokowym. Ta mieszanka stylów sprawia, że pałac jest ciekawym miejscem do zwiedzenia.
Pałac w Krobielowicach leży ok. 30 km od Wrocławia – dojedziesz tam autem w ok. 40 min. Jeśli chcesz dotrzeć na miejsce komunikacją zbiorową, musisz pojechać do Gniechowic autobusem nr 522 lub 512 i tam przesiąść się do autobusu nr 92 do Krobielowic. Inną opcją jest dojazd pociągiem do Kątów Wrocławskich i tam przesiadka do autobusu nr 92.
Pałac w Krobielowicach należy dziś do potomków gen. Gebharda Leberecht von Bluechera. Dawny właściciel zmarł w 1918 r. i został pochowany w mauzoleum, które możesz zobaczyć przy głównej drodze z Krobielowic do Kątów Wrocławskich. W budynku działa hotel, restauracja i pole golfowe. Możesz tu też zobaczyć Muzeum Waterloo – zbiór prywatnych zbiorów dzisiejszego właściciela dotyczących bitwy pod Waterloo z 1815 r., w której brał udział dawny właściciel pałacu.
10. Zalew Mietkowski
lokalizacja na mapie: 50.96606145, 16.6393879
Zalew Mietkowski (Jezioro Mietkowskie, Jezioro Domanickie) to największe jezioro na Dolnym Śląsku i popularne miejsce wypoczynku wśród okolicznych mieszkańców. Główna plaża znajduje się w Borzygniewie, na północnym brzegu jeziora. Jest czysta, szeroka i piaszczysta, wyposażona w natryski i toalety. Nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.
Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu boisko do siatkówki, wypożyczalnię sprzętów do sportów wodnych (kajaki, rowerki wodne, łodzie, żaglówki) oraz szkołę surfingu i windsurfingu. Latem działają tu punkty gastronomiczne.
Zalew Mietkowski znajduje się 40 km od Wrocławia, a autem dojedziesz na miejsce w ok. 50 minut. Okolica niestety jest słabo skomunikowana – jeśli nie masz auta, pozostaje rower lub taksówka.
W sezonie plaża w Borzygniewie może być dość głośna i zatłoczona. Jeśli cenisz sobie spokój, warto wtedy poszukać bardziej kameralnych miejsc nad Zalewem Mietkowskim. Warto odwiedzić południowy brzeg jeziora. To nie tylko miejsce na plażowanie, ale też na obserwację ptaków – żyje tu kilkanaście gatunków będących pod ochroną. Zwróć też uwagę na malownicze widoki na okolicę – z południowego brzegu zobaczysz Pyszczyńską Górę i Wzgórza Imbramowickie, a przy dobrej pogodzie także majaczący w oddali Sky Tower.
11. Rowerowy Szlak Odry
Rowerowy Szlak Odry to jedna z najdłuższych tras rowerowych w Polsce. Biegnie przez 3 województwa, w tym przez woj. dolnośląskie i jego stolicę, Wrocław. Jeśli lubisz wycieczki rowerowe, warto wybrać się na przejażdżkę, a przy okazji zobaczyć malownicze widoki i zwiedzić ciekawe miejsca.
Ciekawą propozycją dla średniozaawansowanych rowerzystów jest wycieczka z Wrocławia do Lubiąża wzdłuż niebieskiego szlaku. W Lubiążu warto zobaczyć Opactwo Cystersów, czyli 2. największy obiekt sakralny świata, nazywany arcydziełem śląskiego baroku.
Jeśli lubisz sztukę sakralną, możesz też rzucić okiem na barokowy kościół parafialny pw. św. Walentego. Po drodze możesz zatrzymać się w miasteczku Uraz przy ruinach zamku z XIII w. Nie ma tu za wiele do zwiedzania, ale przy budowli jest ładny punkt widokowy.
12. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
lokalizacja na mapie: 50.830023320, 15.973412897
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich to zespół 4 niewielkich jezio -: Żółtego, Czerwonego, Błękitnego i Zielonego, które znajdują się na zboczu Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.). Powstały w XVIII-wiecznej kopalni pirytu, a zabarwia je pełna minerałów woda. Najwygodniej zwiedzić je, idąc ścieżką edukacyjną wzdłuż zielonego szlaku. Trasa jest krótka i łatwa.
Na początku trafisz do Żółtego Jeziorka – jest na tyle małe, że bardziej przypomina sporą kałużę. Większe wrażenie wywiera leżące po sąsiedzku Czerwone Jeziorko, szerokie na ok. 400 m i długie na ok. 100 m. Jego woda mieni się głównie na czerwono i pomarańczowo.
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich znajdują się ok. 100 km od Wrocławia – autem dotrzesz tu w ok. 1,5 h. Inną opcją jest dojazd pociągiem do stacji Marciszów, skąd będziesz musiał przejść pieszo ok. 5 km.
Ok. 15 min. spaceru dalej znajdziesz Błękitne Jeziorko o lazurowej wodzie przypominającej morze na Malediwach. Zielone Jeziorko znajduje się 20 min. spaceru dalej. Warto je zobaczyć podczas wiosennych roztopów lub po intensywnym deszczu – przez pozostałą część roku jest suche.
Na nocleg w okolicy Kolorowych Jeziorek warto rozważyć Apartament Natalia, który oferuje w pełni wyposażone studio dla 4 osób, parking i darmowe Wi-Fi. Dla par polecam Dwór Sędzisław, oferujący dobrze wyposażone pokoje, parking dla gości i śniadanie.
13. Góry Sowie i kompleks Riese
Góry Sowie to moje ulubione pasmo górskie Dolnego Śląska, które skrywa wiele malowniczych tras i ukrytych atrakcji. Warto wybrać się na najwyższy szczyt, czyli Wielką Sowę (1015 m n.p.m.), gdzie znajdziesz czynną, ponad 100-letnią wieżą widokową. Ładne widoki zobaczysz też z platformy widokowej na szczycie Kalenica (964 m n.p.m.). Jeśli zbierasz odznaki Diademu Polskich Gór, wybierz się na Górę Włodarz, która jest zaliczana do tego projektu.
Sprawdź artykuł: Zwiedzamy Kompleks Riese – co kryje się w podziemiach Gór Sowich?
Popularną atrakcją Gór Sowich jest kompleks Riese – tajny, nazistowski projekt budowlany. Jego przeznaczenie nie jest znane – najbardziej prawdopodobna wydaje się hipoteza, że miał być podziemnym centrum dowodzenia III Rzeszą. Do zwiedzania przeznaczone są 4 obiekty wchodzące w skład kompleksu – Podziemne Miasto Osówka, Sztolnie Walimskie, Kompleks Włodarz i Podziemia Zamku Książ. To ciekawa atrakcja w okolicach Wrocławia, którą polecam zainteresowanym historią II wojny światowej.
Góry Sowie leżą ok. 70-80 km od Wrocławia (w zależności od miejsca docelowego). Dojazd autem zajmie Ci ok. 1,5h. Inną opcją jest dojazd pociągiem do Kłodzka, Wałbrzycha lub Bielawy Zachodniej.
Jeśli chciałbyś poznać więcej atrakcji i malowniczych szlaków Gór Sowich, sprawdź mojego e-booka GÓRY SOWIE: mapa 40+ atrakcji, szlaków, ważnych punktów i noclegów. W jednym miejscu zebrałem najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić, wieże widokowe z malowniczymi widokami, komfortowe noclegi w okolicy i wskazówki dotyczące transportu.
Na nocleg w Górach Sowich polecam obiekt Góry Sowie przystanek DAD HOUSE, oferujący śniadanie, pokoje rodzinne i parking. Inną wartą uwagi opcją jest gospodarstwo agroturystyczne Zachęta z prywatnym parkingiem i śniadaniem.
14. Zamek Książ i atrakcje Wałbrzycha
Wałbrzych to miasto położone nad rzeką Pełcznicą, które cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Jego najpopularniejszą atrakcją jest Zamek Książ – trzeci największy zamek w Polsce. W środku zobaczysz m.in. odrestaurowane, barokowe sale, podziemia zamku wybudowane przez nazistów i zamkowe ogrody z XVIII w. Warto zobaczyć też Palmiarnię Zamku Książ (jedną z najstarszych palmiarni w Polsce.
Przeczytaj też: 16 atrakcji Wałbrzycha, które warto zobaczyć
Podczas wizyty w Wałbrzychu możesz zajrzeć do Muzeum Porcelany w klasycystycznym Pałacu Albertich z XIX w. z jedną z największych w Europie kolekcji śląskiej porcelany. Mało znaną, a ciekawą atrakcją miasta jest Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, gdzie znajdziesz m.in. wystawę na temat górnictwa.
Wałbrzych leży ok. 70 km od Wrocławia – dojedziesz tu autem w ok. 1,5 h. Na miejsce możesz też dojechać pociągiem IC, TLK lub Kolei Dolnośląskich w ok. godzinę.
Wartą uwagi atrakcją jest też Centrum Nauki i Kultury Stara Kopalnia. Znajdziesz tu wystawy poświęcone historii górnictwa, Galerię Sztuki Współczesnej, Centrum Ceramiki Unikatowej oferujące warsztaty ceramiczno-garncarskie i wieżę widokową, z której zobaczysz malowniczy widok na Wałbrzych. Miłośników sztuki sakralnej może zainteresować neogotycka kolegiata Pw. NMP Bolesnej i św. Aniołów Stróżów oraz neoklasyczny Kościoła Zbawiciela z XVIII w..
Warto rozważyć nocleg w pensjonacie Dworek Adamski, oddalonym o zaledwie 3 km od Zamku Książ. Inną wartą uwagi opcją jest Hotel Książ, który znajduje się tuż przy Zamku i oferuje śniadanie, parking dla gości i Wi-Fi.
15. Ząbkowice Śląskie i Krzywa Wieża
Ząbkowice Śląskie to niewielkie miasto o historii sięgającej XIII w. Jego najpopularniejszą atrakcją jest 34-metrowa, gotycka Krzywa Wieża, odchylona o ponad 2 m. Pochodzi prawdopodobnie z XIV wieku, a jej pierwotna funkcja nie jest znana (mogła być bramą miejską, fragmentem zamku, muru obronnego lub dzwonnicą). Nie wiadomo też dokładnie, dlaczego jest odchylona (istnieje kilka teorii).
Sprawdź artykuł: Zwiedzamy Ząbkowice Śląskie – miasto Krzywej Wieży i Frankensteina
W Ząbkowicach Śląskich możesz również wybrać się na spacer po Rynku i rzucić okiem na strzelisty Ratusz i nietypowo zdobioną elewację domu rodziny Tschoetschel z 1887 r. Niedaleko Krzywej Wieży zobaczysz XVI-wieczny Dwór rycerza Kauffunga – najstarszy budynek mieszkalny w mieście, gdzie dziś znajduje się Izba Pamiątek Regionalnych i coś dla fanów horrorów – laboratorium Frankensteina. Warty uwagi jest też most św. Jana, czyli jeden z najstarszych mostów Dolnego Śląska, ozdobiony figurą św. Jana Nepomucen w 1762 r.
Ząbkowice Śląskie mogą Cię zainteresować, jeśli interesujesz się sztuką sakralną – znajduje się tu kilka zabytkowych kościołów, do których wstęp jest darmowy. Tuż obok Krzywej Wieży znajdziesz kościół św. Anny. Ok. 15 min. spacerem od centrum znajdziesz barokowy kościół św. Jadwigi. Możesz też rzucić okiem na organy zbudowane przez Haasa z Głubczyc w neogotyckim kościele św. Józefa Oblubieńca NMP.
Baza noclegowa w Ząbkowicach Śląskich nie jest zbyt rozbudowana. Jeśli chcesz zatrzymać się na noc w mieście, możesz wybrać np. 2-gwiazdkowy Hotel i Restauracja na Skarpie, położony w pobliżu centrum, serwujący śniadanie.
16. Górskie szlaki w okolicach Wałbrzycha (Góry Kamienne, Wałbrzyskie)
W pobliżu Wałbrzycha zaczynają się szlaki spacerowe w Sudetach Wałbrzyskich, czyli Górach Wałbrzyskich i Kamiennych. W Górach Wałbrzyskich warto wybrać na szczyt Chełmiec i zobaczyć wysoki na 45 m stalowy krzyż oraz XIX-wieczną wieżę widokową. Ciekawym są też Czartowskie Skały (672 m n.p.m.) z czerwonego piaskowca, wysokie na 30 m. Na Trójgarbie zobaczysz malownicze widoki z 3-poziomowej wieży widokowej.
W Górach Kamiennych warto zwiedzić ruiny zamku Rogowiec, najwyżej położonego zamku Polski. Prowadzi tu przyjemna trasa spacerowa, z którą powinni sobie poradzić także mniej zaawansowani miłośnicy górskich wędrówek. Inną atrakcją jest szczyt Gomólnik Mały, na którym znajdziesz platformą widokową. Zobaczysz z niej m.in. Ślężę, Góry Sowie czy Góry Bystrzyckie.
17. Kłodzko i Twierdza Kłodzko
Kłodzko to niewielka miejscowość o długiej historii, sięgającej średniowiecza. Jej główną atrakcją jest Twierdza Kłodzko, która znajduje się w samym centrum, na szczycie Góry Fortecznej. Twierdza została zbudowana w X w. W ramach Głównej Trasy Turystycznej możesz zobaczyć nadziemną część obiektu i ekspozycję, a Zwiedzanie Labiryntu pozwala na zwiedzenie części podziemnej. Na szczycie twierdzy znajduje się też punkt widokowy na Kłodzko.
Sprawdź artykuł: Atrakcje Kłodzka — co WARTO zobaczyć?
Inną atrakcją Kłodzka jest Rynek, w centrum którego znajdziesz neorenesansowy Ratusz ozdobiony rzeźbą lwa. Podczas spaceru po Starówce zwróć też uwagę na fontannę z rzeźbami delfinów i kamienicę nr 5 z fasadą ozdobioną rzeźbą klęczącego jelenia. Jeśli chcesz bliżej poznać historię miasta, warto wybrać się do Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Kłodzko leży ok. 90 km od Wrocławia – autem dojedziesz w ok. 1,5 h. W podobnym czasie dotrzesz też na miejsce pociągiem Kolei Dolnośląskich.
Miłośników modelarstwa może zainteresować Park Miniatur Minieuroland, gdzie znajduje się ponad 40 makiet budowli z regionu i całego świata. Jeśli lubisz sztukę sakralną, warto odwiedzić Kolegiatę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – najstarszy zachowany kościół w mieście. Ciekawą propozycją jest też XVII-wieczny Klasztor franciszkanów, gdzie warto rzucić okiem na gotycką rzeźbę Madonny z 1500 r.
Wartym uwagi noclegiem jest komfortowy hotel Zamek Sarny – Schloss Scharfeneck, który oferuje śniadanie i parking dla gości. Dla grup znajomych i rodziny dobrze sprawdzi się Apartamenty DM.
18. Twierdza Srebrna Góra
lokalizacja na mapie: 50.5741418, 16.64285035
Twierdza Srebrna Góra to największa górska twierdza w Europie i jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska i Gór Sowich. Została zbudowana w II połowie XVIII wieku w celu ochrony granic prowincji śląskiej przed ewentualnym atakiem Austrii. Kompleks zajmuje 106 ha, a w jego skład wchodzi 6 fortów i 7 bastionów, które zawierają ponad 300 pomieszczeń.
Najpopularniejszym elementem twierdzy Srebrna Góra jest Donjon – konstrukcja w kształcie koniczyny położona w centralnej części obiektu. Warto zwiedzić ją z przewodnikiem, który ubrany w strój z epoki napoleońskiej opowie Ci wiele ciekawostek o historii obiektu. Po zwiedzeniu głównej części twierdzy warto zajrzeć do Fortu Wysoka Skała, gdzie znajdziesz malowniczy punkt widokowy na okolicę. Jeśli wystarczy Ci czasu, możesz też odwiedzić Fort Ostróg-Spitzberg.
Twierdza Srebrna Góra leży ok. 85 km od Wrocławia. Autem dojedziesz tu w ok. 1,5 h. Inną opcją jest dojazd autobusem do Srebrnej Góry z przesiadką w Ząbkowicach Śląskich.
19. Trzebnica
Trzebnica to niewielkie miasto o długiej, sięgającej XII w. historii. Możesz je zwiedzić, idąc Kocią Ścieżką, która prowadzi przez najważniejsze punkty (coś w stylu wrocławskich krasnali). Wizytówką miasta jest Rynek, gdzie warto zwrócić uwagę na historyczny pręgierz i Ratusz, w którym dziś znajdziesz Muzeum Regionalne.
Sprawdź artykuł: 15 atrakcji Trzebnicy, które polecam zobaczyć
Turystów do Trzebnicy przyciąga głównie Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej – jeden z największych kompleksów klasztornych w Europie Środkowej, w którym pochowano św. Jadwigę. Niedaleko świątyni znajduje się Park Solidarności, w którym znajdziesz m.in. plac zabaw, fontannę i dobrą na randkę Aleję Zakochanych.
Trzebnica leży 27 km od Wrocławia – dojazd autem zajmie Ci ok. 30 minut. Na miejsce możesz też dojechać pociągiem Kolei Dolnośląskich w niecałą godzinę.
Trzebnica to dobre miejsce dla miłośników natury. Nawet mniej wysportowani mogą wybrać się na spacer lub wycieczkę rowerową po Wzgórzach Trzebnickich (Kocie Góry). Na dawnym terenie uzdrowiskowym dziś położony jest Las Bukowy, gdzie możesz pójść na przechadzkę po odnowionych ścieżkach wśród natury.
Rodzinom i grupom znajomych polecam Apartamenty Przy Rynku Trzebnica, które leżą zaledwie 500 m od centrum miasta. Inną wartą uwagi opcją jest Hotel Nowy Dwór, w którym znajdziesz prywatny parking i restaurację.
20. Park Krajobrazowy Chełmy
Park Krajobrazowy Chełmy to część obszaru zwanego Krainą Wygasłych Wulkanów, gdzie możesz zobaczyć ślady aktywności wulkanicznej nawet sprzed 500 mln lat. Jedną z najpopularniejszych atrakcji tego miejsca są Organy Wielisławskie – grupa spękań z ułożonych jeden przy drugim słupów lawy, pochodzącej z wybuchu wulkanu sprzed ok. 270 mln lat.
Na terenie parku znajduje się kilka rezerwatów przyrody – mi szczególnie spodobał się rezerwat Wąwóz Myślibórski, gdzie znajdują się wulkaniczne formy geologiczne i rzadki gatunek paproci – języcznik zwyczajny. Jeśli chcesz uniknąć tłumów, odwiedź mało znany, ale malowniczy rezerwat Wąwóz Lipa, gdzie znajdziesz skały zieleńcowe pochodzące z podmorskich wybuchów wulkanów.
W Krainie Wygasłych Wulkanów znajdziesz też Kościół Pokoju w Jaworze, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warto też zajrzeć do romańskiego kościóła św. Jana i Katarzyny w Świerzawie z XIII w. i zobaczyć renesansowe epitafia na ścianach świątyni oraz freski.
Park Krajobrazowego Chełmy leży ok. 85 km od Wrocławia – na miejsce dotrzesz autem w ok. 1,5h. Transport publiczny w tej okolicy jest niestety bardzo słabo rozwinięty – na miejsce najlepiej dojechać samochodem.
Miłośników zabytków może zaciekawić zamek Grodziec z XII w., w którym można obejrzeć wnętrza i wejść na wieżę widokową. W PK Chełmy znajdziesz też Pałac w Kłonicach z XVI w. i XIX-wieczny Pałac w Sokołowcu Górnym, jednak nie są one udostępnione do zwiedzania i można je oglądać tylko z zewnątrz.
Komfortowym noclegiem w PK Chełmy jest Villa Greta w Dobkowie – rodzinny pensjonat o spokojnej atmosferze, oferujący smaczne śniadania. Jeśli podróżujesz w większej grupie, sprawdź pensjonat Eden w Sędziszowej, który zapewnia aneks kuchenny, prywatną łazienkę, darmowy parking i plac zabaw dla dzieci na terenie obiektu.
21. Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój to popularna wśród turystów miejscowość uzdrowiskowa, otoczona Sudetami Wschodnimi. Popularnym sanatorium w mieście jest Zakład Przyrodoleczniczy Wojciech z XVII w., gdzie bardzo spodobały mi się neobarokowe zdobienia i XIX-wieczne marmurowe wanny. Dziś działa tu pijalnia wód mineralnych i hotel, a przed budynkiem znajduje się Park Zdrojowy z fontanną.
Sercem Lądka-Zdroju jest Rynek, gdzie warto rzucić okiem na zabytkowe kamieniczki, barokową Kolumnę Trójcy Świętej i XIX-wieczny Ratusz z wieżą widokową, z której w południe rozbrzmiewa hejnał lądecki. Od wiosny do jesieni w mieście zwiedzisz Jaskinię Radochowską, która słynie ze stalaktytów, stalagmitów i bogatych nacieków skalnych.
Lądek-Zdrój leży ok. 110 km od Wrocławia – autem dojedziesz tu w ok. 2h. Jeśli chcesz dotrzeć na miejsce komunikacją zbiorową, możesz dojechać pociągiem do Kłodzka, a stamtąd pojechać autobusem BES07 do Lądka-Zdroju.
W sezonie letnim czynne jest też Arboretum (Leśny Ogród Drzew i Kwiatów), gdzie zobaczysz kolekcję krzewów, różaneczników i różnych gatunków drzew. Mało znaną, a unikatową atrakcją Lądka-Zdroju jest kryty most nad rzeką Białą Lądecką – jedyny tego typu most w Polsce, pochodzący z XX w.
Na nocleg w Lądku-Zdroju warto rozważyć 4-gwiazdkowy pensjonat CK Kalina ze SPA, 450 m od centrum.
22. Pustynia Kozłowska i Przemkowski Park Krajobrazowy
Przemkowski Park Krajobrazowy to malownicza atrakcja w okolicach Wrocławia. W jego skład wchodzą 4 rezerwaty, a moim ulubionym (i największym) są Stawy Przemkowskie. To drugi największy kompleks stawów na Dolnym Śląsku (jest ich tu aż 30), gdzie występuje ok. 250 gatunków ptaków.
W centrum Przemkowskiego Parku Krajobrazowego znajduje się jego popularna atrakcja – Pustynia Kozłowska, zajmująca ponad 20 ha. Zobaczysz tu nieco zarośnięte, ale nadal ładne wydmy pokryte żółtym piaskiem, mchy i porosty. Pustynia słynie jednak z Przemkowskich Wrzosowisk, rozciągających się przez ok. 6 ha. Najlepiej wybrać się tu na zachód słońca na przełomie sierpnia i września, gdy kwiaty pięknie kwitną.
Przemkowski Park Krajobrazowy znajduje się ok. 120 km od Wrocławia – autem dojedziesz w ok. 1,5 h. Okolica jest niestety słabo skomunikowana, a najbliższe noclegi znajdują się kilkanaście kilometrów od parku.
Ważną atrakcją Przemkowskiego PK są też 2 pomniki przyrody – Dąb Wernyhora (340 lat) i Dąb Chrobry (70 lat). Podczas zwiedzania zaskoczyło mnie, że choć ten drugi jest znacznie młodszy, jest w dużo gorszym stanie. W Przemkowskim Parku Krajobrazowym znajduje się też ciekawe miejsce dla miłośników historii – ruiny Bunkrów Wilkocińskich, których zastosowanie nie jest dokładnie znane. Dawniej był tu niemiecki poligon, który po II wojnie światowej został przejęty przez wojska radzieckie. Bunkry są udostępnione do zwiedzania.
Ok. 20 km od Przemkowskiego Parku Narodowego znajdziesz dobrze wyposażony apartament Elen & K, który oferuje dodatkowo płatne śniadanie. Kilka kilometrów bliżej znajduje się 4-gwiazdkowy hotel Pałac Wiechlice, gdzie po dniu zwiedzania możesz zrelaksować się w SPA.
23. Żmigród
Żmigród to niewielka miejscowość, położona nad rzekami Sąsiecznica i Barycz (tej drugiej zawdzięcza nazwę wrót Doliny Baryczy). Jedną z jego najpopularniejszych atrakcji są ruiny XVII-wiecznego Pałacu Hatzfeldów. Przy ruinach znajduje się Baszta z 1560 r. – na jej szczycie znajdziesz taras widokowy, z którego zobaczysz malowniczy widok na miasto.
Żmigród leży ok. 50 km od Wrocławia. Autem dojedziesz na miejsce w ok. 40 minut. Inną opcją jest dojazd pociągiem IC, Polregio lub Kolei Dolnośląskich w ok. 30-40 minut.
Sercem Żmigrodu jest Rynek, gdzie znajduje się kolumna z 1873 r. upamiętniająca wygraną Prus z Francją w wojnie kilka lat wcześniej. Podczas spaceru warto też zwrócić uwagę na replikę XVII-wiecznego pręgierza i budynek Urzędu Miejskiego. Niedaleko Rynku znajdziesz kościół św. Trójcy, który wyróżnia charakterystyczna wieża zakończona hełmem. W najwyższym punkcie miasta zobaczysz Wieżę Ciśnień, która znajduje się na herbie Żmigrodu.
Na nocleg w Żmigrodzie polecam klimatyzowane Apartamenty Wrocławska 11, położone 700 m centrum i oferujące bezpłatny parking dla gości.
Jak wygodnie podróżować po okolicach Wrocławia i Dolnym Śląsku?
Najwygodniejszą opcją zwiedzania okolic Wrocławia jest podróżowanie samochodem. To najbardziej komfortowy sposób poruszania się zwłaszcza, jeśli podróżujesz w grupie. Zapewni Ci elastyczność – jesteś niezależny od rozkładów jazdy i możesz zrobić postój, kiedy chcesz.
Samochodem dojedziesz do wszystkich interesujących Cię miejsc – nie będziesz musiał rezygnować z wycieczki przez brak transportu. Jeśli nie masz swojego auta, możesz je wypożyczyć np. przez mutliwyszukiwarkę DiscoverCars.
Jeśli jednak wolisz zwiedzać atrakcje w okolicach Wrocławia transportem publicznym, najwygodniejszą opcją będzie pociąg. Ze stacji Wrocław Główny dojedziesz nim bezpośrednio m.in. do Żmigrodu, Trzebnicy, Kłodzka, Świdnicy czy Bolesławca. By sprawdzić rozkład jazdy i kupić bilety, sprawdź aplikację lub stronę KOLEO. Jeśli do Twojego miejsca docelowego nie docierają pociągi, inną opcją jest dojazd autobusem. Na stronie Rome2Rio sprawdzisz orientacyjne rozkłady jazdy.
Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!
Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek.
- Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.
- Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże są dla nas ważne. Sprawdź też nasze inne kierunki podróży.
- Możesz postawić nam wirtualną kawę za dowolną kwotę, która pomoże w rozwoju bloga. Treści na blogu są i będą darmowe.