Szykują Ci się wakacje na Krecie i zastanawiasz się, co warto wiedzieć przed podróżą? Największą wyspę Grecji odwiedziło w 2019 r. aż 4,5 miliona turystów, w tym niemało Polaków. Mnie skusiły piaszczyste plaże, zabytkowe miasta, tradycyjne wioski w górach, pozostałości starożytnej minojskiej kultury i zdrowe, śródziemnomorskie jedzenie.
Na podstawie moich doświadczeń zebrałem w artykule wszystko, co powinieneś wiedzieć przed podróżą na Kretę na własną rękę – żebyś poradził sobie z samodzielnym ogarnięciem wakacyjnego wyjazdu i wyborem najlepszej miejscowości na urlop na Krecie.
Podpowiem co warto zwiedzić na Krecie, gdzie nocować i jak dostać się z lotnisk do centrum miast. Opowiem o zasadach wjazdu na Kretę, cenach, bezpieczeństwie, wynajmie samochodu i o tym, jak i kiedy najlepiej przyjechać na wyspę.
1. Kreta na własną rękę – podstawowe informacje, które warto wiedzieć o Krecie
Kreta to piąta co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego i największa wyspa Grecji. Stolicą i centrum administracyjnym wyspy jest Heraklion, a inne ważne miasta to Chania i Retimno. Kreta to popularny kierunek na wakacyjny odpoczynek na pięknych plażach, ale też dobre miejsce dla fanów historii, aktywnego spędzania czasu na wodzie i w górach oraz zwiedzania miast.
Ślady przodków człowieka na Krecie pochodzą sprzed nawet kilku milionów lat. Wyspa jest też kolebką cywizacji minojskiej, która rozkwitła ok. 2000 r. p.n.e. i dała światu m.in. potężne pałace w Knossos, Fajstos i Malii. Nie przetrwały do dzisiaj, ale pozostałości są dowodem dawnej potęgi.
Wyspa pojawia się też w mitologii greckiej dzięki postaci Minotaura, czyli pół-człowieka, pół-byka, który był więźniem labiryntu pod pałacem w Knossos. Labirynt zaprojektował Dedal, byka zabił Tezeusz, a w wydostaniu się z pałacu pomogła mu nić Ariadny. Dużo mitologicznych celebrytów, jak na jeden pałac. ;)
Z Kretą polubiłem się od pierwszego wejrzenia. Spędziliśmy na wyspie 10 dni, zwiedzając ją wypożyczonym samochodem. Wyspa jest rozległa, więc nawet w sezonie możesz mieć piękny zakątek natury tylko dla siebie. Linia brzegowa ma ponad 1000 km, a dystans między plażą Elafonisi na zachodzie i Sitią na wschodzie to prawie 350 kilometrów.
2. Wjazd na Kretę – czy potrzebujesz wizy lub paszportu?
Aby wjechać na Kretę nie potrzebujesz paszportu. Grecja jest członkiem Unii Europejskiej i strefy Schengen, więc do kraju wjedziesz na podstawie dowodu osobistego (lub paszportu – on również upoważnia Cię do wjazdu na teren Grecji). Obywatele Polski nie potrzebują wizy.
Upewnij się czy Twoje dokumenty są ważne i czy będą ważne w momencie powrotu do Polski. Na wszelki wypadek zrób kopie i skany dokumentów – jeśli zgubisz dowód lub paszport albo ktoś Ci je ukradnie, kopie pozwolą Ci szybciej wyrobić nowe dokumenty w polskim konsulacie.
3. Jak dojechać na Kretę z Polski?
Na Kretę latają bezpośrednie samoloty z Polski. Możesz skorzystać z połączeń tanich linii lotniczych Ryanair oraz Wizzair latających z Polski na lotnisko w Chanii i lotnisko w Heraklionie. Tanich lotów na Kretę możesz szukać na dwa sposoby:
- szukając okazyjnych lotów ze wszystkich lotnisk w Polsce do obu lotnisk na Krecie (dzięki tej elastyczności jest większa szansa, że znajdziesz coś w atrakcyjnej cenie)
To moja ulubiona opcja, z której korzystam w 90% moich wyjazdów za granicę. Poza moim najbliższym lotniskiem we Wrocławiu, szukam też opcji na loty z Poznania, Krakowa, Katowic czy Warszawy. Wtedy trzeba uwzględnić w kalkulacji koszty dojazdu, ale znalezienie promocyjnych lotów z innych miast pozwala często zaoszczędzić więcej.
- wpisując w wyszukiwarkę konkretne dane lotu (tj. lotniska wylotu i przylotu oraz konkretne daty)
To dobry pomysł jeśli szukasz lotów szytych na miarę – ze swojego najbliższego lotniska do miejsca, w którym najwygodniej będzie Ci zacząć urlop. Nie wszystkie polskie lotniska mają bezpośrednie połączenie lotnicze z Kretą, a przesiadki na pewno zwiększą ogólne koszty.
Niżej możesz sprawdzić najtańsze połączenia między konkretnymi lotniskami. Mi udało się kupić bilety na połączenie Ryanair z Warszawy Modlin do Chanii. Polecieliśmy w kwietniu, chwilę przed rozpoczęciem sezonu – bilet dla jednej osoby w dwie strony kosztował 210 zł.
Większość połączeń jest sezonowa, a siatki połączeń szybko się zmieniają, więc aktualne możliwości możesz sprawdzić na FlightConnections.com. W sekcji “From” wpisz “Chania” i “Heraklion”. Zobaczysz wtedy na mapie dostępne połączenia – gdy klikniesz na nie, z boku wyświetlą się dni lotów oraz nazwa linii lotniczej, która obsługuje wybrane połączenie.
4. Jak dojechać z lotniska w Chanii do centrum miasta?
Z lotniska w Chanii dostaniesz się do centrum miasta autobusem, taksówką albo wynajętym samochodem. Opcje różnią się oczywiście komfortem i ceną – najtańszą opcją jest autobus, najdroższa będzie jazda taksówką, a najbardziej elastyczny będzie samochód.
Sprawdź artykuł: Jak dojechać z lotniska w Chanii do centrum miasta?
Jeśli planujesz zatrzymać się w Chanii na całe swoje wczasy, dojazd autobusem będzie najkorzystniejszy. Ja zdecydowałem się na zwiedzanie całej wyspy – dlatego wypożyczyłem samochód na lotnisku w Chanii.
5. Jak dojechać z lotniska w Heraklionie do centrum miasta?
Podobnie jak w przypadku lotniska w Chanii, port lotniczy w Heraklionie jest połączony z centrum miasta dzięki autobusom i taksówkom. Do miasta dojedziesz też sprawnie wynajętym samochodem, dzięki któremu będziesz później bardziej elastyczny w przemieszczaniu się po wyspie.
Sprawdź artykuł: Jak dojechać z lotniska w Heraklionie do centrum miasta?
Port Lotniczy Heraklion (HER) to główne lotnisko wyspy, na którym lądują samoloty tradycyjnych i tanich linii lotniczych. Najtaniej do centrum dojedziesz autobusem komunikacji miejskiej. Trwa budowa nowego, dużego lotniska w okolicach Heraklionu jako odpowiedź na rosnący ruch turystyczny na wyspie.
6. Najlepsze miejscowości na Krecie – które miasto wybrać jako bazę wypadową?
To, jakie miasto wybierzesz na bazę wypadową do zwiedzania Krety zależy od tego, jak długo będziesz na wyspie i jak chcesz spędzić swój czas na wakacjach. Możesz przyjąć statyczny tryb plażowicza lub bardziej dynamiczny tryb odkrywcy. ;)
Sprawdź dobre i tanie noclegi w Chanii, Heraklionie i Retimno
My nastawiliśmy się na sporo zwiedzania Krety i mieliśmy do dyspozycji samochód, więc plan zakładał poznanie:
- Chania – spędziliśmy tu trzy noce, tę po wylądowaniu na Krecie i dwie kolejne. Zwiedziliśmy atrakcje Chanii i zrobiliśmy sobie wycieczki na plażę Elafonisi, do laguny Balos i atrakcji na półwyspie Akrotiri. Spaliśmy w Apollon Hotel w zasięgu spaceru od Starego Miasta,
- Retimno – kolejny punkt wypadowy do wycieczek po okolicy, w którym spędziliśmy dwie noce. Po zwiedzaniu atrakcji Retimno, odwiedziliśmy wioskę Lappa, klasztor Arkadi, jezioro Potami, zajrzeliśmy też na plażę Geropotamos. Zatrzymaliśmy się w Constantine Fortezza Rooms w sercu Starego Miasta,
- Heraklion – stolicę Krety traktowaliśmy jako punkt startowy wycieczek na wschód wyspy – do Ajos Nikolaos, Sitii, wąwozu Richtis, jaskini Zeusa czy klasztoru Kardiotisa. Najpierw jednak zwiedziliśmy wszystkie ważne atrakcje Heraklionu. Spaliśmy Candia Suites & Rooms tuż obok portu.
Przy szukaniu bazy noclegowej wziąłbym jeszcze pod uwagę Sitię, Ajos Nikolaos oraz Jerapetrę. W tych miastach znajdziesz dużo opcji dobrego i względnie taniego noclegu. Okolica jest bogata w atrakcje, więc poza plażowaniem będzie co robić.
7. Najlepsze atrakcje Krety – co warto zobaczyć?
Spędziłem 2 tygodnie na Krecie, przejeżdżając ją samochodem wzdłuż i wszerz, szukając najciekawszych atrakcji wyspy. W tym czasie udało mi się odwiedzić ponad 40 ciekawych miejsc – myślę, że znajdziesz na liście zakątki, które wpadną Ci w oko.
Sprawdź artykuł: 40 atrakcji Krety – co warto zobaczyć na największej wyspie Grecji?
Planując zwiedzanie Krety, polecam Ci skorzystać z kilku moich wskazówek, do których doszedłem po powrocie do Polski i analizie mojej wycieczki:
- nie zatrzymuj się w jednym miejscu – warto przynajmniej raz zmienić lokalizację w czasie pobytu na Krecie i przenieść się do innej części wyspy. Dzięki temu lepiej poznasz więcej atrakcji i będziesz miał do nich łatwiejszy dojazd,
- wynajmij samochód chociaż na kilka dni – komunikacja publiczna działa na Krecie dobrze, ale dociera głównie do większych miast i najważniejszych atrakcji. Z radością wspominam wycieczki autem po górach i wioskach Krety, gdzie znaleźliśmy cudne widoki i klimat, którego nie ma w turystycznych ośrodkach,
- nie trzymaj się zbyt mocno planu – wiem, że to dziwne. W końcu piszę ten artykuł, aby pomóc Ci w planowaniu, a potem… zachęcam do nietrzymania się planu. Warto jednak zjechać z zaplanowanej trasy, zajrzeć do małych wiosek, porozmawiać z lokalsami i napić się kawy w nieturystycznych kawiarenkach. ;)
8. Transport na Krecie – jak poruszać się po wyspie i jak zaplanować czas?
Podróżując po Krecie na własną rękę możesz wybrać spośród kilku strategii przemieszczania się i planowania czasu na miejscu. Możesz oprzeć cały wyjazd na jednym z nich, ale najciekawiej będzie zaplanować podróż maksymalnie różnorodnie – korzystając z każdej z dostępnych możliwości, które opisałem niżej.
Sprawdź artykuł: Kreta: gdzie jechać na wakacje? TOP 19 miejsc na urlop
Zwiedzanie z pomocą komunikacji zbiorowej
Transport publiczny na Krecie opiera się wyłącznie na autobusach (nie ma tu sieci kolejowej). Siatka międzymiastowych autobusów jest rozbudowana, a dodatkowo największe miasta mają swoje systemy komunikacji miejskiej.
Autobusy na Krecie obsługuje przewoźnik KTEL (sprawdź rozkład jazdy na stronie internetowej). Główne dworce autobusowe znajdziesz w:
- Heraklionie – są tam dwa dworce – główny “A” Lassithi w okolicy portu (lokalizacja: 35.338950779, 25.14137749), który obsługuje połączenia do m.in. Chanii, Retimno, Ajos Nikolaos oraz “B” Chanioporta w zachodniej części centrum (lokalizacja: 35.33692363, 25.123400551),
- Chanii – dworzec autobusowy znajdziesz w zasięgu spaceru od Starego Portu Weneckiego (lokalizacja: 35.511598021, 24.01672238). Odjeżdżają stąd autobusy do Heraklionu, Retimno i innych, popularnych miast w północnej części wyspy,
- Retimno – autobusy zatrzymują się na niewielkim dworcu autobusowym przy brzegu Morza Śródziemnego (lokalizacja: 35.36659368, 24.46855691), skąd w 10 minut dotrzesz spacerem do zabytkowego centrum miasta,
- Ajos Nikolaos – niewielki dworzec autobusowy leży ok. 1 km od centrum miasteczka (lokalizacja: 35.19323422, 25.712321228) i obsługuje połączenia do Heraklionu,
- Sitii – nieduży dworzec autobusowy w okolicach portu (lokalizacja: 35.20441728, 26.104540861), który obsługuje m.in. międzymiastowe połączenia do Heraklionu.
Najlepiej połączona autobusami jest północna część wyspy. Autobusy kursują często na trasie Chania – Retimno – Heraklion – Ajos Nikolaos – Sitia. Podróż autobusem opłaca się, gdy podróżujesz w pojedynkę – w większej grupie sensowniejsze jest wynajęcie samochodu albo skorzystanie ze zorganizowanych wycieczek.
Zwiedzanie wynajętym samochodem
Jeśli lubisz większą niezależność albo podróżujesz w większej grupie (2-4 osoby), korzystniejsze może okazać się wynajęcie samochodu. Masz wtedy większą elastyczność, w krótkim czasie dotrzesz do większej liczby atrakcji i nie dotyczy Cię m.in. duży tłok w autobusach w szczycie sezonu. Niżej możesz zobaczyć najtańsze auta dostępne w danym czasie na Krecie.
Niżej znajdziesz najtańsze dostępne samochody w konkretnym terminie z wypożyczalni, z której korzystałem nie tylko na Krecie, ale też w Albanii, Czarnogórze i Gruzji. Byli tańsi od dużych wypożyczalni z biurami w terminalach lotnisk i mieli prostsze formalności. Pracownik wypożyczalni czekał na mnie zawsze w hali przylotów, a samochód na parkingu przez lotniskiem.
Nie musisz wynajmować samochodu na cały pobyt. W kilka dni uda Ci się zobaczyć sporo, a resztę czasu możesz spędzić na plażowaniu i relaksie nad wodą. Moim zdaniem dobrze wynająć auto na początku lub na końcu podróży, aby ułatwić sobie dojazd albo powrót na lotnisku przed wylotem do Polski.
Koszty wynajęcia samochodu stają się bardzo akceptowalne, gdy na Kretę jedziesz przynajmniej w dwie osoby (a jeśli jest Was 3-4 osoby to cena wynajmu przypadająca na jedną osobę będzie symboliczna). W cztery osoby można podróżować bardzo wygodnie – nawet jeśli wynajmiesz podobnie małe auto jak to nasze ze zdjęcia. ;)
Korzystanie z wycieczek i aktywności z lokalnymi przewodnikami
Jeżeli nie masz ochoty na prowadzenie samochodu w czasie urlopu na Krecie i nie uśmiecha Ci się podróżowanie zatłoczonymi w sezonie autobusami, możesz przemyśleć skorzystanie z prowadzonych przez lokalnych przewodników wycieczek do popularnych atrakcji Krety. Wśród nich są zarówno kilkugodzinne spacery po miastach, aktywności na wodzie i całodniowe wycieczki objazdowe.
Niżej wybrałem kilka moim zdaniem najbardziej interesujących wycieczek i aktywności. Po opłaceniu rezerwacji dostaniesz na maila wszelkie szczegóły – w tym miejsce startu, szczegółowy plan zwiedzania i wskazówki, które pozwolą Ci się dobrze przygotować do wyjazdu. Ja rezerwuję te wycieczki, które mają najwięcej pozytywnych opinii – żeby nie musieć niepotrzebnie denerwować się w podróży. ;)
Wybrałem kilka wycieczek, które moim zdaniem wydają się najciekawsze, a przy okazji zbierają wysokie oceny wśród uczestników:
- rejs po lagunie Balos i na Gramvousę – wycieczka do jednej z najładniejszych atrakcji Krety, która słynie z pięknych widoków i trudnej dostępności tradycyjną drogą (nierówna i dość niewygodna), na Balos bywa tłoczno, ale zatoka jest bardzo malownicza i warto się pogodzić z większą liczbą gości,
- jednodniowa wycieczka do wąwozu Samaria – dobrze wybrać się do wąwozu ze zorganizowaną wycieczką, bo trudno tam dojechać komunikacją publiczną, a atrakcja jest jedną z najciekawszych w południowej części Krety, to będzie okazja to przyjemnego, niezbyt wymagającego trekkingu,
- rejs na wyspę Dia z Heraklionu – atrakcja, do której warto dotrzeć będąc na Krecie – Dia to niezamieszkana, nieduża wyspa z ładnymi zatokami i plażami, na których nie będzie tłoku nawet w szczycie sezonu turystycznego.
9. Kiedy najlepiej przyjechać na Kretę?
Na Kretę turyści najchętniej przyjeżdżają w czasie wakacji, bo na tej śródziemnomorskiej wyspie trwa wtedy w pełni słoneczne i gorące lato. Trudno o lepsze warunki do plażowania i wylegiwania się na słońcu.
To jednak nie jedyny okres, w którym warto przyjechać na wyspę. Z mojego doświadczenia wynika, że na Krecie można wyróżnić trzy ciekawe turystyczne okresy roku:
- kwiecień – czerwiec: idealny czas dla osób, które chcą uniknąć wakacyjnych tłumów i cieszyć się świetną pogodą. Ja przyjechałem na Kretę w połowie kwietnia – temperatury przekraczały 20 stopni, miasta były puste i parkowanie przy atrakcjach nie było problemem.
- lipiec – sierpień: szczyt turystycznego sezonu na Krecie, w którym na wyspie są dziesiątki tysięcy turystów. Nie każdy może sobie pozwolić na przyjazd poza wakacjami – licz się wtedy z miłą, wakacyjną atmosferą, ale też wielkim tłumem przy każdej popularnej plaży czy atrakcji. Temperatura regularnie przekracza 30℃.
- wrzesień – listopad: dobry czas dla osób, które chcą spędzić trochę czasu w górach i powędrować wśród ważnych atrakcji bez tłumów, w komfortowej temperaturze. W ciągu dnia temperatury sięgają 20℃ nawet w listopadzie, ale noce bywają chłodne. Jak dla mnie to świetny okres na podróż na Kretę w rytmie slow.
Ceny noclegów na Krecie istotnie maleją wraz z oddalaniem się od szczytu sezonu. Niektóre ceny potrafią spadać nawet 2-3-krotnie, więc Twój urlop na Krecie możesz zrealizować dosłownie “za pół ceny”. Tańsze będą też loty i wynajem samochodu. Jeśli nie masz jednak możliwości przyjazdu na Kretę poza sezonem, polecam Ci rezerwować noclegi, wycieczki, itp. z jak największym wyprzedzeniem. Zazwyczaj pomaga to sporo zaoszczędzić. ;)
10. Informacje praktyczne – karty SIM i napięcie w gniazdkach
Podróż na Kretę pod względem sprzętu elektronicznego i korzystania z telefonu komórkowego jest absolutnie bezproblemowa. W Grecji obowiązuje standard gniazdek zgodny z tym stosowanym w Polsce – nie potrzebujesz więc żadnych przejściówek czy adapterów. W Grecji obowiązują zasady dotyczące roamingu wśród członków Unii Europejskiej. Połączenia telefoniczne, SMSy/MMSy kosztują tyle, co w Polsce (czyli najczęściej są darmowe i nielimitowane).
Dostęp do Internetu również działa na zasadzie pakietów, z których korzystasz w Polsce – limit danych jest jednak mniejszy niż Twój polski pakiet. Po przylocie na wyspę dostaniesz od operatora SMSa ze szczegółami. Ja w sieci Plush mam pakiet 20 GB Internetu (w Polsce), a za granicą mam do wykorzystania ok. 2 GB.
11. Ceny na Krecie – czy Kreta jest droga?
Nigdy nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie czy na Krecie jest drogo, bo budżet może się diametralnie różnić w zależności od potrzeb i preferencji danej osoby. Przyjeżdżając na Kretę poza sezonem (kwiecień) zauważyłem, że średni poziom cen był całkiem akceptowalny.
Za noclegi, wizyty w restauracjach czy zakupy spożywcze zapłaciliśmy znacznie mniej niż na Majorce (na której też byliśmy poza sezonem). Wynajem samochodu i ceny paliwa (szczególnie po podwyżkach w Polsce) też nie przeraziły.
Ceny w restauracjach i kawiarniach
Moim zdaniem to właśnie ceny w restauracjach robią największą różnicę między kosztami w Polsce i na Krecie. Jedzenie w kreteńskich restauracjach jest zazwyczaj wyraźnie droższe niż w Polsce. Wybierając się na rodzinny obiad, trzeba się liczyć z konkretnym wydatkiem rzędu min. 100-120€.
Za śniadanie trzeba zapłacić 10-18€, a dania główne kosztują nawet 25-30€, chociaż można znaleźć pozycje nieprzekraczające 20€ (szczególnie makarony) i oscylujące w granicach 10-15€ (głównie sałatki).
Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić na wizytach w restauracjach i kawiarniach, skorzystaj z moich wskazówek:
- zrób porządne zakupy spożywcze i przygotowuj śniadania samodzielnie – jeśli masz taką możliwość, zarezerwuj noclegi w miejscach z aneksem kuchennym w pokoju lub ogólnodostępną kuchnią. Robiliśmy co kilka dni zakupy w Lidlu, z których przygotowywaliśmy śródziemnomorskie śniadania (oliwa, oliwki i tahini – cudo!) i mieliśmy prowiant na drogę,
- przygotowuj świetną kawę w podróży – istnieje duża szansa, że w warunkach hotelowych przygotujesz znacznie lepszą kawę niż w niektórych przeciętnych kawiarniach. Sprawdź moje wskazówki na temat robienia dobrej kawy w podróży i kup opakowanie dobrej, ziarnistej kawy z lokalnej palarni (np. Kross Coffee Roasters w Chanii).
Ceny noclegów
Noclegi na Krecie bywają drogie, ale nadal całkiem łatwo możesz znaleźć dobre i tanie noclegi nawet w szczycie sezonu. Bierze się to między innymi z ogromnej liczby dostępnych obiektów i dużej konkurencji – zarówno pod względem standardu, jak i ceny.
Wszystko zależy od lokalizacji i standardu obiektu, ale można znaleźć miejsca, które łączą w sobie dobrą jakość i niewysoką cenę. Za pokoje dwuosobowe zapłaciliśmy odpowiednio:
- w Chanii zatrzymaliśmy się w Apollon Hotel za 230 zł dziennie,
- w Retimno zapłaciliśmy 230 zł za nocleg w Constantine Fortezza Rooms,
- w Heraklionie spędziliśmy kilka nocy w Candia Suites & Rooms za 280 zł dziennie.
Możesz przejrzeć wstępnie ceny noclegów na Krecie w interesującym Cię terminie na mapie poniżej. Wpisz miejscowość i zakres dat, a na mapie pojawią się dostępne wtedy noclegi. Klikając na nie, przejdziesz na stronę ze szczegółami na temat konkretnego hotelu.
Ceny w sklepach spożywczych
Wielkie to szczęście, że na Krecie możesz znaleźć markety sieci Lidl. Możesz w nich skorzystać w Chanii, Retimno, Heraklionie, Ajos Nikolaos, Jerapetrze i Sitii. Ceny produktów spożywczych są zbliżone do tych polskich (niewiele wyższe, nie jest to mocno odczuwalne).
Świetną wiadomością jest to, że greckie Lidle mają szeroką ofertą lokalnych produktów – serów, oliwy, oliwek, tahini i wszelkich śródziemnomorskich smakołyków. Możesz dzięki temu zrobić podstawowe zakupy na śniadanie i “na drogę” ok. 10-20% drożej niż w Polsce. To moim zdaniem bardzo rozsądny poziom cen jak na strefę euro.
Ceny wynajmu samochodów
Ceny wynajmu samochodów zależą przede wszystkim od terminu, na jaki chcesz dokonać rezerwacji. Zmieniają się one dynamicznie i zależą oczywiście od dostępności i klasy auta. Drogi Krety nie wymagają jednak “demonów prędkości” – Suzuki Celerio albo Renault Clio będą idealne.
Poniżej znajdziesz ceny wynajmu samochodów na Krecie. Wystarczy, że wpiszesz miejscowość, z której chcesz zacząć wynajem (najlepiej Chania lub Heraklion), wybierzesz datę i klikniesz “Find”. Wypożyczałem swój samochód właśnie poprzez tę porównywarkę.
12. Jak płacić na Krecie? Jak tanio wymienić pieniądze?
Walutą obowiązującą na Krecie i w całej Grecji jest euro. Płatności kartą są rozpowszechnione, ale nie tak popularne, jak w Polsce. Kartą zapłacisz za wynajem samochodu, zakupy w większych marketach (np. Lidl), w czasie wizyty w restauracji.
Przygotuj zapasy gotówki na płatności w mniejszych barach i sklepach, na wstępy do muzeów i atrakcji (nie zawsze akceptują kartę), wynajem leżaków na plaży. Im mniejszy punkt, tym generalnie mniejsza szansa na to, że zapłacisz tam kartą.
Przed wyjazdem na Kretę polecam uzbroić się w zapasy euro, bo pokus do wydawania pieniędzy w czasie urlopu nie będzie brakować. ;) Możesz mieć ze sobą gotówkę przywiezioną z Polski, ale dla mnie wymiana w kantorach jest już mało wygodna.
Od kilku lat korzystam z darmowej karty Curve, którą płacę w Polsce i za granicą oraz wypłacam pieniądze w bankomatach. Do Curve mam podpięte wszystkie swoje karty bankowe, a Curve działa jako pośrednik i daje mi spore oszczędności.
Dzięki karcie unikam wysokich kosztów przewalutowania z polskich kart na euro. Curve korzysta z tzw. kursów międzybankowych, czyli najtańszych możliwych kursów wymiany. Czasami środki wymieniają się taniej niż oficjalny kurs NBP – trudno mi więc znaleźć powód, żeby nie korzystać z karty.
13. Ubezpieczenie podróży – czy warto je wykupić?
Gdy wyjedziesz z Polski, utracisz automatycznie wszelkie prawa do darmowego korzystania z opieki medycznej. W podróży jesteśmy aktywniejsi niż w codziennym życiu, przez co nieco łatwiej o przypadkowe uszkodzenia, wypadki i konieczność skorzystania z pomocy lekarza.
Przed każdym wyjazdem robię szybką kalkulację kosztów i wykupuję ubezpieczenie turystyczne. Za kilka złotych dziennie mam pewność, że w kryzysowej sytuacji nie będę musiał się martwić o koszty leczenia i skorzystam za darmo z profesjonalnej pomocy.
Gdy będziesz wybierał ubezpieczenie, zwróć uwagę na kwoty ochrony od następstw niebezpiecznych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej (OC) i kosztów ratownictwa. Im większe kwoty, tym lepiej. Nie ma najlepszego ubezpieczyciela – za każdym razem sprawdź dostępne oferty i wybierz najkorzystniejszą.
14. Pamiątki z Krety – co warto kupić?
Kreta jest znana z uprawy oliwek i dużej produkcji oliwy z oliwek – jednego z najlepszych tłuszczów istniejących na Ziemi. Klasyczną pamiątką są więc produkty związane z oliwkami. Obok oliwy (również smakowej) to także mydła czy pesto.
Polecam Ci odwiedzić wytłaczarnię oliwy Omalia (Omalia Olive Press), w której zapoznasz się z procesem produkcji oliwy i kupisz sporo oryginalnych pamiątek.
Klimat Krety sprzyja produkcji miodu. Popisowym rodzajem jest miód tymiankowy, ale każdy inny wyprodukowany na Krecie będzie równie dobry. Popularne są też produkty z koziego mleka (jak zauważysz, kóz na Krecie nie brakuje) oraz małe pączki loukoumades.
Ciekawym pomysłem na pamiątkę z Krety jest też rękodzieło. Wśród popularnego rękodzieła polecam Ci rzucić okiem na ręcznie malowaną ceramikę (uważaj tylko na chińskopodobne podróbki) oraz wyroby ze skóry. Możesz też klasycznie kupić pocztówkę i magnez, ale… powyższe produkty wydają mi się bardziej oryginalne. ;)
15. Jakie ubrania spakować na podróż na Kretę?
Na Krecie panuje przyjemny, śródziemnomorski klimat – jeden z głównych powodów, dla których tak chętnie przyjeżdżamy na wyspę. W lecie przez całe dnie będziesz tu chodził w ubraniach z krótkimi rękawami.
Nawet w lecie wieczory bywają chłodniejsze – może przydać się koszula i cienkie, długie spodnie (np. z lnu lub konopi). Takie ubrania przydadzą Ci się też w czasie zwiedzania kościołów. My pakujemy je zawsze do plecaka i wykorzystujemy w miarę potrzeby.
Jeśli planujesz trochę zwiedzania, weź ze sobą wygodne buty. Mogą to być trekkingowe sandały, ale mi wygodniej wędruje się w lekkich snickersach albo “adidasach”. Polecam buty z dobrą wymianą powietrza, bo na Krecie bywa goooooorąco!
Nie zapomnij o stroju kąpielowym/kąpielówkach. Polecam też mieć w plecaku mały, szybkoschnący ręcznik z mikrofibry. Przyda się na plaży i w hotelach/hostelach, w których goście nie dostają ręczników od obiektu. Warto mieć też ładną koszulę / sukienkę na romantyczną kolację nad Morzem Śródziemnym. ;)
16. Czy na Krecie jest bezpiecznie?
Kreta to bezpieczna wyspa, na której poziom przestępczości jest znikomy. Turyści mogą być zagrożeni przez drobne kradzieże, więc trzeba mieć się na baczności i nierozważnie nie kusić złodziejaszków. Spacerowanie wieczorami po centrach turystycznych miast nie niesie większego zagrożenia.
Niezależnie od ogólnego poziomu bezpieczeństwa, polecam Ci trzymać się standardowych reguł:
- nie noś wszystkich pieniędzy w jednym miejscu (rozłóż je po różnych kieszeniach, część zostaw w hotelu),
- nie obnoś się z drogimi sprzętami (nie zostawiaj aparatu fotograficznego albo telefonu na widoku bez opieki, bo to kusi złodziei),
- zrób kopie swoich dokumentów tożsamości (przydadzą się na wypadek zagubienia lub kradzieży),
- nie poruszaj się samotnie wieczorami (szczególnie po przedmieściach kurortów i w odludnych miejscach).
Co jeszcze powinieneś przeczytać przed wyjazdem na Kretę?
Przygotowałem kilka dodatkowych linków, pod którymi czekają treści przydatne przy planowaniu podróży na Kretę. Jak się przekonasz, samodzielne planowanie wakacji na Krecie nie jest trudne:
Poznałeś właśnie długą listę rad i wskazówek, które pomogą Ci w zaplanowaniu wakacji na Krecie na własną rękę. Moja wielodniowa podróż samochodem po wyspie to jedno z najlepszych wspomnień z podróży w ostatnich latach. Wierzę, że Twój urlop na Krecie będzie udany… i tego Ci życzę! ;)