Szykujesz się do podróży do Gruzji na własną rękę i zastanawiasz się, jak dojechać z lotniska w Kutaisi do centrum miasta oraz do Tbilisi? Sprawdziłem wszystkie dostępne możliwości transferu z lotniska w Kutaisi.
Różnią się one ceną, ale też wygodą i elastycznością, jaką Ci zapewniają. Sprawdźmy, jak najwygodniej dojechać z lotniska w Kutaisi do centrum Kutaisi i Tbilisi tak, aby szybko wziąć się za zwiedzanie Gruzji.
Lotnisko w Kutaisi to, po lotnisku w Tbilisi, drugi pod względem wielkości port lotniczy Gruzji. Leży 26 kilometrów od centrum Kutaisi. Zyskał popularność od czasu uruchomienia połączeń tanich linii lotniczych Wizzair, m.in. z Polski. Do Kutaisi dolecisz z większości polskich regionalnych lotnisk.
Lotnisko zostało niedawno rozbudowane – ma teraz nowoczesny i przestronny (3x większy od poprzedniego) terminal, w którym w końcu jest gdzie usiąść. ;) Po przylocie będziesz mógł kupić w terminalu gruzińską kartę SIM i wypłacić pieniądze z bankomatu, np. kartą Curve.
Lotnisko w Kutaisi to dobry punkt wypadowy do zwiedzania najważniejszych atrakcji Gruzji. Przygodę z Gruzją możesz zacząć od noclegu w Kutaisi i odkrycia naturalnych atrakcji w okolicy albo skierowania się od razu do zwiedzania Tbilisi. Zanim pomyślimy o zwiedzaniu, przejdźmy do sedna – jak najlepiej dojechać z lotniska w Kutaisi do ważnych punktów Gruzji?
1. Wypożyczony samochód
Jeśli planujesz zwiedzanie wielu punktów w Gruzji i będziesz dość często zmieniał lokalizację, możesz wziąć pod uwagę wypożyczenie samochodu. W ten sposób zwiedzałem już Czarnogórę, Kretę i Albanię. Gdy Twój urlop jest krótki, auto daje szansę zobaczyć więcej miejsc i być elastycznym.
Na lotnisku w Kutaisi działa kilka stacjonarnych punktów wypożyczalni samochodów, w których możesz załatwić wszelkie formalności i wynająć auto. Większość z nich wymaga wpłacenia depozytu, który po zakończeniu wynajmu jest Ci zwracany (pod warunkiem, że samochód nie ma żadnych uszkodzeń).
Alternatywną opcją, z której my korzystamy, są tańsze, lokalne wypożyczalnie. Auta dostarczają miejscowi agenci, ceny są wyraźnie niższe niż w przypadku dużych wypożyczalni, a wybór samochodów jest często lepszy. Dużo firm nie wymaga wpłacania depozytu. Niżej możesz wpisać datę swojego wyjazdu – zobaczysz wtedy najtańsze dostępne auta w tym terminie.
Po zarezerwowaniu samochodu przez Internet i wpłaceniu zaliczki dla potwierdzenia rezerwacji (zazwyczaj 20%), dostaniesz mailowe potwierdzenie ze szczegółami odbioru. Tam znajdziesz informacje potrzebne do odebrania samochodu, ale tu nie będzie większej zagadki – auto będzie czekało na parkingu przed terminalem lotniska. Pracownik uzupełni z Tobą umowę i przekaże Ci dokumenty pojazdu.
Sprawdź artykuł: Jak TANIO wynająć auto na lotnisku w Kutaisi (w tym 4×4)?
Przy wynajmie zwracaj uwagę na kilka ważnych kwestii (przynajmniej dla mnie mają duże znaczenie):
- rocznik auta – nie chodzi o to, żeby po Gruzji podróżować samochodem prosto z salonu, ale lepiej nie wybierać też kilkudziesięcioletniego auta, które ma teoretycznie większą szansę na awarię w czasie podróży. Nigdy nie biorę pod uwagę aut starszych niż z 2010 r.,
- moc silnika i wyposażenie – wiele zależy tutaj od planu Twojej podróży po Gruzji. Jeśli nie wybierasz się w góry, nie musisz dopłacać za mocnego SUVa, który będzie tylko niepotrzebnie spalał tony paliwa. Pamiętaj jednak, że zjeżdżając z głównych tras na gruzińskie bezdroża, przyda Ci się auto z napędem na cztery koła,
- wymagana kaucja – nie przepadam za sytuacją, gdy na mojej karcie kredytowej jest zablokowanych kilka tysięcy złotych. Unikam więc wypożyczalni, które wymagają ode mnie wpłacenia dużego depozytu. W wyszukiwarce zwracaj uwagę na auta z oznaczeniem “no deposit”,
- ubezpieczenie – dla bezpieczeństwa i świętego spokoju warto dopłacić czasami trochę pieniędzy i wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu. W przypadku uszkodzeń ubezpieczenie pokryje wtedy część lub całość kosztów (sprawdź dokładnie warunki przed zakupem).
Większość dostępnych w Gruzji samochodów to hybrydowa Toyota Prius, ciesząca się na Kaukazie ogromną popularnością. Jeśli potrzebujesz czegoś bardziej terenowego, rzuć okiem na dostępność Mitsubishi Pajero IO i Nissana Juke. Chociaż i tak polecam Priusa – również dlatego, że jeżdżenie nim po Gruzji to element miejscowego folkloru. ;)
Zanim wyruszysz w trasę, zrób dokładne zdjęcia samochodu. Nie zdarzyło mi się co prawda, aby pracownicy wypożyczalni chcieli przypisać mi uszkodzenia, których nie spowodowałem, ale zapobiegliwość nie zaszkodzi. Jeśli wybierasz auto z kaucją, pieniądze powinny wrócić na Twoje konto w ciągu 7-14 dni (to standardowy czas oczekiwania, z którym spotkałem się też w innych krajach).
2. Autobus
Jeśli chcesz dojechać do centrum Kutaisi marszrutką, powinieneś łapać ją przy drodze łączącej lotnisko z miastem, na wysokości terminalu lotniska w Kutaisi. Marszrutki jadące z kierunku Kobuleti i Batumi nie mają przystanku na terenie lotniska, więc pozostaje zatrzymać je, gdy będą obok niego przejeżdżać. W 2023 r. przejazd do dworca autobusowego niedaleko McDonalds’a w Kutaisi kosztował 3 lari. Na dworcu złapiesz też powrotną marszrutkę na lotnisko.
Sprawdź artykuł: Atrakcje Kutaisi – TOP 15 miejsc, które warto zobaczyć
Do początku 2023 r. między lotniskiem a głównym placem Kutaisi kursowały busy Georgian Bus – ich kursowanie zostało jednak zawieszone. Aktualnie nie ma żadnej możliwości dojazdu autobusem do miasta.
Inaczej wygląda sytuacja z autobusami z lotniska do Tbilisi. Tutaj prężnie działa przewoźnik Georgian Bus, którego busy i autobusy odjeżdżają sprzed terminala lotniska. Ich rozkład jest dopasowany do odbywających się lotów – w czasie zakupu biletów zaznaczasz, którym lotem przylecisz do Kutaisi.
Bilety na autobusy Georgian Bus kupisz na ich stronie internetowej. W czasie rezerwacji musisz wybrać samolot, którym przylatujesz do Kutaisi. System automatycznie wybierze autobus, który będzie czekał na pasażerów tego lotu nawet w przypadku, gdy samolot przyleci do Gruzji z opóźnieniem. Przydatne – nie trzeba się wtedy stresować. ;)
Nie musisz się mocno spieszyć z wychodzeniem z terminala. Autobusy czekają dość długo po przylocie samolotu – uwzględniony jest czas na odbiór bagażu i formalności związane z wjazdem do Gruzji. Nie zwlekaj jednak zbyt mocno, bo transport w Gruzji w końcu odjeżdża z początkowego przystanku (chociaż drobne opóźnienia są standardem). ;)
Bilety kupisz przez Internet, a strona Georgian Bus ma wersję polskojęzyczną. Nie trzeba drukować biletu – możesz go pokazać na swoim telefonie. Radzę pobrać sobie wcześniej pdfa z biletem, żeby w razie problemów z dostępem do Internetu nie stresować się niepotrzebnie. Gdy ostatni raz jechałem Georgian Bus, obsługa miała dla każdego pasażera butelkę wody.
Podróż z lotniska w Kutaisi do Tbilisi trwa ok. 4 godzin. Po drodze zawsze jest jeden postój. Z mojego doświadczenia wynika, że autobus zatrzymuje się zawsze na tej samej stacji benzynowej, na której jest też spory sklep spożywczy i przydrożna restauracja. Georgian Bus dowiezie Cię do centrum Tbilisi – na Plac Wolności (Liberty Square).
3. Pociąg
To najnowsza z dostępnych możliwości dojazdu z lotniska w Kutaisi do innych części Gruzji. Pociągi przejeżdżały niedaleko lotniska już od dawna, ale nie zatrzymywały się na lotniskowej stacji. Do stacji nie było też żadnego dojazdu, ale leży ok. 2,5 km od terminala – wędrowanie z bagażami nie byłoby łatwe.
Od 2022 r. między lotniskiem, a stacją kolejową kursują darmowe autobusy transferowe, odjeżdżające sprzed terminala. Ich rozkład jest zaplanowany tak, że przywożą Cię na stację przed odjazdem kolejnych pociągów. Gdy już dojedziesz nimi na stację kolejową, w automacie możesz kupić bilety i pojechać szybkim pociągiem do Tbilisi lub Batumi.
Rzuciłem okiem na ceny biletów kolejowych – są one mocno zróżnicowane i zależą od konkretnego pociągu i klasy, na którą się zdecydujesz (ceny na maj 2023 r.):
- pociągi z lotniska w Kutaisi do Tbilisi: od 14 GEL (2. klasa tradycyjnego pociągu) do 33 GEL (2. klasa nowoczesnego pociągu Stadler) oraz od 26 do 71 GEL (1. klasa odpowiednio tradycyjnego i nowoczesnego pociągu),
- pociągi z lotniska w Kutaisi do Batumi: od 31 GEL (II klasa pociągu Stadler) do 67 GEL (1. klasa tego samego pociągu).
Bilety na pociągu Kolei Gruzińskich możesz wygodnie kupić przez Internet. Musisz wcześniej zarejestrować się na stronie (dostępna również po angielsku), a potem kupić bilet ze stacji “Kutaisi International Airport” do “Tbilisi-pass” lub “Batumi”. Otrzymany w formacie pdf bilet polecam wydrukować. Przed wejściem do pociągu trzeba pokazać paszport (standard w krajach postradzieckich).
Pamiętaj, że nie ma tutaj “pociągów lotniskowych” – będziesz korzystał z regularnych pociągów kursujących na trasie Tbilisi – Batumi – Tbilisi. Przeciwnie niż w przypadku Georgian Bus, pociągi nie czekają na opóźnione loty i jeśli dany kurs Ci ucieknie… może nie być danego dnia kolejnego. Weź to pod uwagę i sprawdź wcześniej rozkład jazdy (zobaczysz go przy zakupie biletów w Internecie).
4. Prywatny transfer
Prywatny transfer to opcja, o której dostępności nie wiedziałem jeszcze kilka lat temu. Zamiast szukać taksówki już na lotnisku, możesz zarezerwować przez Internet dojazd typu “door-2-door”, który dostarczy Cię pod wskazany adres. Możesz go opłacić przez Internet (chociaż częściej dostępna jest opcja gotówki), więc odpada ryzyko “dziwnej” stawki proponowanej przez taksówkarzy po zrealizowaniu kursu.
Niektóre serwisy (np. GoTrip.ge) pozwalają wybrać kierowcę na podstawie opinii innych klientów, dostępnego samochodu, możliwości komunikacji w języku angielskim czy liczby dostępnych miejsc. Kierowca będzie czekał na Ciebie w terminalu – to wygodne, jeśli do Gruzji przylatujesz “o dziwnej porze” i nie masz ochoty na szukanie opcji dojazdu do centrum Kutaisi.
Jeśli Twój lot będzie opóźniony, kierowca poczeka do czasu, aż szczęśliwie wylądujesz w Kutaisi. Po drodze na wskazany adres możesz poprosić kierowcę o postoje (np. przy sklepie, żeby zrobić pierwsze małe zakupy po przyjeździe do Gruzji). Postoje są wliczone w cenę usługi. Prywatny transfer to ciekawa opcja do sprawdzenia – szczególnie, gdy podróżujesz z rodziną i zależy Ci na maksymalnej wygodzie.
5. Taksówka
Taksówki to forma transportu, której nie brakuje prawdopodobnie na żadnym lotnisku świata. Mam do nich mało entuzjastyczny stosunek, bo duża część moich podróży taksówkami za granicą pozostawiła odczucie, że kierowca próbował mnie trochę oszukać. Nie zakładam, że kierowcy w Kutaisi mają złe intencje – przestrzegam Cię tylko przed wskakiwaniem do auta bez dogadania ceny i warunków przejazdu.
Kierowcy taksówek i prywatnych samochodów pracujących jako “podwózki” pojawią się na Twojej drodze kilka sekund po tym, jak wyjdziesz z terminala lotniska. Będą chcieli od razu zaprowadzić Cię do samochodu i ruszyć w trasę. Zanim się zdecydujesz, zapytaj o cenę i twardo negocjuj. Ich pierwsza propozycja będzie mocno zawyżona.
Wskazówka: kierowcy taksówek w Gruzji mówią dobrze po rosyjsku, ale z językiem angielskim bywa znacznie gorzej. Są oczywiście wyjątki ale przygotuj się na to, że angielski będzie dla nich problematyczny. Nie zawodzi w takich sytuacjach Tłumacz Google (Google Translate) w językiem rosyjskim w wersji offline. Więcej przydatnych aplikacji znajdziesz w Niezbędniku Podróżnika.
Warunki cenowe zmieniają się dynamicznie, ale jeśli miałbym zdecydować się na taksówkę, zgodziłbym się na cenę nieprzekraczającą 40-45 GEL (chociaż pewnie próbowałbym zejść do 35 GEL). Im trudniejsze warunki (noc, brak innych kierowców), tym taksówkarze będą mniej chętni do negocjacji, ale… próbuj swoich sił. Jeśli nie znajdą nikogo – stracą pieniądze. ;)
Jak dostać się z powrotem na lotnisko w Kutaisi?
Po skończonej eskapadzie będzie trzeba w końcu wrócić na lotnisko i polecieć do Polski (wiem, brzmi to smutno, ale takie są podróże!). Dojazd do portu lotniczego w Kutaisi jest analogiczny jak podróż w przeciwną stronę. Zwróć jednak uwagę na kilka istotnych szczegółów, o których warto pamiętać:
- autobusem: busy Georgian Bus odjeżdżają z przystanku przy Placu Wolności w Tbilisi (lokalizacja na mapie: 41.69406734, 44.80146630). Przyjedź tam odpowiednio wcześnie (min. 20 minut), żeby zająć sobie wygodne miejsce w autobusie – w końcu to 4 godziny podróży,
- pociągiem: sprawdź wcześniej rozkład jazdy pociągów na stronie Kolei Gruzińskich i wybierz pociąg, który na lotnisko w Kutaisi przyjeżdża przynajmniej 2 godziny przed odlotem (chociaż ja przyjechałbym pewnie 3-4 godziny wcześniej). W przypadku opóźnień, lepiej mieć bufor bezpieczeństwa,
- wynajętym samochodem: w czasie rezerwacji wybierz godzinę zwrotu samochodu na lotnisku ok. 2 godziny przed planowanym wylotem. Tak, żebyś miał czas na załatwienie formalności z wypożyczalnią i spokojne odprawienie się przed lotem,
- prywatnym transferem: zadbaj o rezerwację transferu kilka dni przed powrotem, żeby nie płacić więcej i mieć więcej kierowców do wyboru,
- taksówką: pamiętaj, żeby zlokalizować postój taksówek w miejscu, z którego będziesz jechał na lotnisko. Upewnij się też czy taksówki są dostępne w interesujących Cię godzinach (dobrze załatwić ją przez właściciela hotelu – wtedy cena będzie znana wcześniej i będziesz miał pewność, że kierowca po Ciebie przyjedzie).
WAŻNA UWAGA – lotnisko w Kutaisi nie akceptuje elektronicznych kart podkładowych (boarding passes). Musisz je wydrukować, a później udać się z nimi do stanowiska check-in (nawet jeśli podróżujesz tylko z bagażem podręcznym!), aby tam otrzymać kartę pokładową zgodną z lotniskowym wzorem. Pamiętaj, żeby wydrukować kartę przed przyjazdem na lotnisko.
Gdzie zatrzymać się na noc w Kutaisi?
Duża część turystów po wylądowaniu w Kutaisi od razu kieruje się do Tbilisi i tam zaczyna zwiedzanie Gruzji. Po kilku podróżach na Kaukaz wiem już, jak interesujące przyrodniczo są najbliższe okolice Kutaisi. Możesz m.i. zwiedzić malowniczy kanion Okatse, przepłynąć łódką przez kanion Martvili i obejrzeć Jaskinię Prometeusza. Warto zatrzymać się w Kutaisi na przynajmniej jedną noc.
Co powinieneś przeczytać przed wyjazdem do Gruzji?
Skoro zainteresowałeś się tematem transferu z lotniska w Kutaisi, prawdopodobnie szykuje Ci się ciekawa podróż po Gruzji. Po moich kilku wyjazdach w te rejony przygotowałem trochę materiałów, które ułatwią Ci planowanie zwiedzania i pomogą zobaczyć więcej w krótszym czasie:
Poznałeś właśnie wszystkie dostępne sposoby na dojazd z lotniska w Kutaisi do centrum miasta i innych punktów Gruzji (może poza podwózką przez gruzińskiego znajomego). Zdecyduj, która opcja jest dla Ciebie najwygodniejsza. Jeśli szukasz taniej opcji – zdecyduj się na autobus. Jeśli zależy Ci na dużej elastyczności – wynajem auta jest moim zdaniem warty rozważenia. Życzę Ci udanego czasu w Gruzji!