Polskie GÓRY na weekend - 12 miejsc, które warto odwiedzić

20 kwietnia 2021
(aktualizacja: 25 września 2022)

Cześć! Chcesz oszczędzić czas na planowaniu podróży i podróżować bez stresu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Pomyślałeś, że najwyższy czas wybrać się w polskie góry na weekend? Gratuluję - różnorodne pasma górskie pełne malowniczych szlaków czekają na odkrycie, a pomysłów na wycieczki nie brakuje. Przygotowałem dla Ciebie listę 12 miejsc, do których warto pojechać nie tylko na weekend, ale również spędzić tam urlop lub wakacje. Twoja głowa będzie dzięki niej pełna pomysłów na to, gdzie warto pojechać w góry na weekend.

Co znajdziesz w artykule?

 • mapę miejsc, w które warto pojechać na weekend - z bazami wypadowymi i najwyższymi szczytami,
 • listę proponowanych kierunków, w których możesz spędzić weekend w polskich górach,
 • informacje praktyczne dotyczące spraw, o których warto pamiętać przed wyjazdem w góry.

Gdzie jechać w góry w Polsce? Jak zwiedzać je wygodniej?

Polskie góry nie zawodzą jeśli chodzi o różnorodność krajobrazu, mnogość atrakcji turystycznych i długość dostępnych szlaków dla pieszych turystów. W zależności od Twoich preferencji - kondycji i ulubionego typu ukształtowania terenu, wybierzesz bez problemu jedno z polskich pasm górskich jako cel swojej kolejnej wycieczki.

Aby było Ci łatwiej planować podróże, w przypadku niektórych pasm górskich przygotowałem ebooki z dziesiątkami gotowych tras wędrówek. Wystarczy otworzyć wybraną wycieczkę - na jednej stronie znajdziesz linka do Twojej trasy, atrakcje na trasie, opis trudności szlaku, punkty gastronomiczne po drodze i szczegóły dojazdu:

Możesz kupować je pojedynczo, ale dostępne są też w pakiecie - łącznie 3 ebooki z 75 gotowymi trasami wędrówek po polskich górach (50% taniej niż kupowane oddzielnie). Zerknij i zobacz, czy taki ebook nie przyda Ci się w planowaniu kolejnej górskiej wyprawy, oszczędzając sporo czasu na wymyślaniu trasy.

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O AŻ 50%!

3 praktyczne ebooki z gotowymi trasami górskich wędrówek po Karkonoszach, Górach Izerskich, Sowich i górach Kotliny Kłodzkiej.

Łącznie aż 75 gotowych planów górskich wycieczek.

1. Góry Sowie

Jeśli Góry Sowie nie są najpiękniejszymi górami w Polsce, to na pewno można je nazwać najbardziej tajemniczymi. Każdy krok po szlakach Gór Sowich to wędrówka wśród zagadkowej historii, która toczyła się tam w czasie II wojny światowej. Dla ochrony tych terenów utworzono Park Krajobrazowy Gór Sowich.

Widoki góry sowie krajobrazy
Malowniczy szlak prowadzący ze schroniska PTTK Zygmuntówka na szczyt Kalenicy

Czas spędzony w Górach Sowich możesz podzielić między wędrówki po malowniczych szlakach a zwiedzanie ciekawych atrakcji tego pasma górskiego:

 • kompleks Riese - tajny, nazistowski projekt budowlany, który z wnętrza Gór Sowich miał najprawdopodobniej uczynić nowe centrum dowodzenia III Rzeszy i kwaterę Adolfa Hitlera. Katorżniczą budowę przerwał koniec II wojny światowej, ale zdążyła ona pochłonąć tysiące ofiar. Niektóre części podziemnego kompleksu Riese można zwiedzać,
 • twierdza Srebrna Góra - największa górska twierdza w Europie. Zabytek rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie. Dobrze zachowane zabudowania głównej części twierdzy pozwolą Ci wyobrazić sobie, jak mogło wyglądać codzienne życie skoszarowanych tam żołnierzy.

Najważniejsze szczyty, które warto zdobyć to Wielka Sowa (najwyższy szczyt Gór Sowich) i Kalenica. Na obu górach działają wieże widokowe. Twoją bazą wypadową może być Walim, Jugów lub Wałbrzych.

WĘDRUJ PO GÓRACH SOWICH WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najlepsze szlaki Gór Sowich

Kup ebooka z 20 gotowymi planami wędrówek po Górach Sowich. W każdy planie - atrakcje po drodze, poziom trudności trasy, dojazd oraz link do trasy Twojej wędrówki.

2. Bieszczady

Dawniej Bieszczady były rajem dla osób szukających ciszy i spokoju. Znasz na pewno powiedzenie "rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady". Współcześnie popularność tego pasma górskiego wzrosła i turystów z roku na rok jest tu coraz więcej. Nadal jednak wiele bieszczadzkich zakątków pozwala na spędzenie spokojnego weekendu w górach.

Góry na weekend gdzie pojechać Bieszczady
Pociąg Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej wije się między bieszczadzkimi szczytami

Wędrując po Bieszczadach, warto przejść charakterystyczne połoniny - Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską i Bukowe Berdo, z których roztaczają się piękne widoki na to pasmo górskie. Spotkasz tam sporo turystów, więc jeśli wolisz mniej zatłoczone atrakcje, wejdź np. na Hyrlatą. Piękną przyrodę chroni Bieszczadzki Park Narodowy.

Weekend spędzony w górach nie musi być wyłącznie wędrówką po szlakach. W czasie pobytu w Bieszczadach odwiedź:

 • Bieszczadzką Kolejkę Leśną - kolej wąskotorową, która dawniej służyła do zwożenia ściętego z okolicznych lasów drewna. Współcześnie wozi turystów i stanowi świetną atrakcję turystyczną w rejonie Cisnej,
 • źródła Sanu - znajdujące się w rejonie przygranicznym, tuż przy granicy z Ukrainą, wzdłuż której wije się ta rzeka. W jej dolinie utworzono Park Krajobrazowy Doliny Sanu. Wycieczkę do źródeł zacznij z parkingu Bukowiec,
 • Szlak Architektury Drewnianej - Bieszczady to mnogość drewnianych cerkwi, które są dowodem wielowątkowej i burzliwej historii tych terenów. Wybierz z listy te, które najbardziej Cię zainteresowały.

Najważniejsze szczyty, które warto zdobyć w Bieszczadach to Tarnica (najwyższy szczyt Bieszczadów), Halicz i Smerek. Twoją bazą wypadową w Bieszczady mogą być np. Wetlina, Ustrzyki Górne lub Cisna.

Rezerwując nocleg pamiętaj, że kluczowa jest jego lokalizacja - spędź więcej czasu na poszukiwaniu najlepszego hotelu lub apartamentu. Pamiętaj, że czasami warto zapłacić ciut więcej, ale zatrzymać się w dobrej lokalizacji i nie tracić później czasu na dojazdy. 

3. Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów i jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów zakątków Dolnego Śląska. Jeśli nie miałeś jeszcze okazji podziwiać widoków ze Śnieżki, powinieneś wpisać Karkonosze na Twoją listę pomysłów na wycieczkę w góry na weekend. Pasmo górskie znajduje się w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego.

schronisko samotnia karkonosze dolny śląsk
Położone nad Małym Stawem schronisko PTTK Samotnia to warte zobaczenia miejsce w Karkonoszach

Jeśli zdecydujesz się spędzić górski weekend właśnie w Karkonoszach, rozważ:

 • przejście wzdłuż Karkonoszy ze Śnieżki na Szrenicę - całodzienna wędrówka, która przeprowadzi Cię przez najpiękniejsze zakątki Karkonoszy. Przejdziesz obok Śnieżnych Kotłów, a z góry zobaczysz Kocioł Małego Stawu ze schroniskiem PTTK Samotnia,
 • zwiedzanie Szklarskiej Poręby - pętla dookoła miasta prowadzona czarnym szlakiem, która doprowadzi Cię do wodospadu Szklarki przyciągającego tłumy turystów, punktu widokowego Złoty Widok oraz Starej Chaty Walońskiej krzewiącej współcześnie walońskie tradycje dawnych mieszkańców tych ziem,
 • zwiedzanie Karpacza - spacer śladami najważniejszych atrakcji miasta, w czasie którego powinieneś dotrzeć do drewnianego kościoła Wang sprowadzonego w skrzyniach z Norwegii, zapory na Łomnicy, która powstała, aby chronić mieszkańców miasteczka przed powodziami, dawnej skoczni narciarskiej Orlinek oraz do Kruczych Skał, które są punktem widokowym na Karkonosze.

Najważniejsze szczyty, na które warto wdrapać się podczas wypadu w te góry to Śnieżka (najwyższy szczyt Karkonoszy) oraz Szrenica. Wędrując w okolicach Szrenicy zobacz Śnieżne Kotły. Twoją bazą wypadową w Karkonosze może być Karpacz i Szklarska Poręba.

WĘDRUJ PO KARKONOSZACH WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najlepsze szlaki Karkonoszy

Kup ebooka z 26 gotowymi planami wędrówek po Karkonoszach i Górach Izerskich. W każdy planie - atrakcje po drodze, poziom trudności trasy, dojazd oraz link do trasy Twojej wędrówki.

4. Tatry

Pasmo górskie, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. To najwyższe polskie góry, u których stóp leży zimowa stolica Polski - Zakopane. Myśląc o wyprawie w góry na weekend, nie możesz zapomnieć o Tatrach i najbardziej znanych szczytach tego pasma. Cenne przyrodniczo Tatry chroni Tatrzański Park Narodowy.

Giewont góry na weekend gdzie pojechać
Widok na północną stronę Giewontu i leżące pod nim Zakopane (autor: Hubert Waguła, CC BY-SA 4.0)

Najważniejsze atrakcje, o które warto wzbogacić swój plan na weekend to:

 • wejście na Giewont - szczyt górujący ponad Zakopanem, związany z legendą o śpiącym rycerzu. W szczycie sezonu pod szczytem Giewontu tworzą się kolejki turystów, którzy chcą znaleźć się na liście jego zdobywców,
 • wejście lub wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch - wariantem lepszym dla zdrowia i kondycji będzie piesza wędrówka. Jeśli nie masz czasu, ochoty lub możliwości, możesz kupić bilet na kolejkę, odstać swoje w oczekiwaniu na wjazd i po kilkunastu minutach cieszyć się górskimi widokami z jednego z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Tatr,
 • wędrówka nad Morskie Oko - trasa, którą przebywają setki turystów po to, aby zobaczyć jeden z najpiękniejszych tatrzańskich widoków - Morskie Oko leżące u stóp strzelistych szczytów. Pamiętaj, aby nie korzystać na trasie z podwózki konną bryczką. Zwierzęta wykonują na szlaku katorżniczą pracę i nie powinieneś dokładać do tego biznesu ani złotówki.

Najchętniej zdobywanymi szczytami Tatr są Kasprowy Wierch i Giewont. Lepiej przygotowani turyści wchodzą również na Świnicę i Rysy (najwyższy, dość trudny technicznie szczyt w polskiej części Tatr). Twoją naturalną bazą wypadową może być Zakopane.

5. Pieniny

Pieniny to niewielkie, graniczne pasmo górskie, które turyści doceniają za różnorodność atrakcji na niewielkim obszarze. Poza górskimi szlakami, na odwiedzających czeka malownicze Jezioro Czorsztyńskie z okazałą tamą, zamki i legendarny spływ nurtem Dunajca. Przyrodę chroni istniejący na tym terenie Pieniński Park Narodowy.

Pieniny gdzie w góry weekend Dunajec
Wijący się pośród gór Dunajec to jedna z największych atrakcji Pienin (autor: Kj, CC BY 3.0)

Pieniny nie są rozległym pasmem górskim, ale niech Cię to nie zmyli - atrakcji nie powinno zabraknąć na długie dni. Planując weekend w górach właśnie w Pieninach, rozważ:

 • spływ Dunajcem - atrakcja, która przyciąga w Pieniny wielu turystów. Spływ flisacką łodzią ze Sromowców Niżnych do Szczawnicy lub Krościenka pozwoli Ci obejrzeć Pieniny z perspektywy rzeki i posłuchać opowieści flisaków,
 • wizytę nad Jeziorem Czorsztyńskim - malownicze jezioro zawdzięcza swoją popularność nie tylko swojemu położeniu u stóp Pienin, ale również stojącym przy jeziorze zamkom Czorsztyn i Niedzica. Duże wrażenie robi też zapora z elektrownią wodną,
 • zobaczenie słynnej, pienińskiej sosny - drzewo rosnące na szczycie Sokolicy od ponad 500 lat. Popularny motyw fotograficzny i obowiązkowy kadr z większości pocztówek. Drzewo zostało uszkodzone podczas akcji ratunkowej w 2018 r., a w 2021 r. silny wiatr odłamał jego kolejny fragment. Trwa walka o uratowanie tego niesamowitego drzewa, które pamięta jeszcze świat z XVI wieku.

Wędrując po Pieninach, wejdź na szczyt Trzy Korony (najwyższy szczyt Pienin) i Sokolicę. Twoją bazą wypadową mogą być: Szczawnica, Sromowce Niżne i Sromowce Wyżne.

6. Beskid Śląski

Beskid Śląski to pasmo górskie leżące w południowej części województwa śląskiego. Gęsta sieć szlaków turystycznych oplata to pasmo górskie jak pajęczyna, więc pomysłów na wycieczki nie powinno zbyt szybko zabraknąć. Na tym cennym obszarze utworzono Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego.

Góry na weekend Beskid Śląski gdzie pojechać
Zimowy widok na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne (autor: Marcin Stanikowski, CC BY-SA 3.0)

Plątanina szlaków i duża liczba schronisk daje Ci możliwość swobodnego planowania wycieczek szytych na miarę. Polecam w planowaniu zwiedzania uwzględnić:

 • przejście czerwonym szlakiem obok źródeł Wisły - najdłuższa polska rzeka bierze swój początek właśnie w Beskidzie Śląskim. Czerwony szlak biegnący obok schroniska PTTK Przysłop pozwoli Ci bliżej poznać ten rejon leżący u stóp Baraniej Góry,
 • zobaczenie koronek z Koniakowa - słynne na całym świecie koronki koniakowskie możesz podziwiać w Muzeum Koronki. W muzeum dowiesz się więcej o historii koronkowego rękodzieła i zobaczysz wiele wytworów tej sztuki. Największa z koronek - rekordzistka Guinnessa, znajduje się w Istebnej,
 • wizytę na skoczni narciarskiej Wisła Malinka w Wiśle - z Wisły pochodzi nasz legendarny skoczek narciarski Adam Małysz, a w miasteczku istnieje skocznia narciarska jego imienia, na której rozgrywane są zawody Pucharu Świata. Wyciągiem możesz wjechać na szczyt skoczni i z tej perspektywy podziwiać okolicę.

Najważniejsze szczyty Beskidu Śląskiego, które warto zdobyć to Skrzyczne (najwyższy szczyt tego pasma górskiego, szlak na Skrzyczne zaczyna się w Szczyrku), Barania Góra i górująca nad Bielsko-Białą Szyndzielnia.

Naturalne bazy wypadkowe w Beskid Śląski to Wisła, Ustroń, Szczyrk i Bielsko-Biała.

7. Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie to dolnośląskie pasmo górskie, które leży u stóp znacznie popularniejszych wśród turystów Karkonoszy. Szlaki Rudaw Janowickich to ciekawa alternatywa dla karkonoskich wędrówek.

W tych górach możesz spodziewać się niezbyt trudnych szlaków z licznymi punktami widokowymi na okolicę. Obszar jest chroniony w ramach Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

ławka błękitne jeziorko rudawy janowickie kolorowe jeziorka
Błękitne Jeziorko wchodzące w skład Kolorowych Jeziorek to magnes, który przyciąga turystów w Rudawy Janowickie

Będąc w Rudawach Janowickich zaplanuj swoje wędrówki tak, aby mieć szansę zobaczyć najciekawsze atrakcje rejonu:

 • Kolorowe Jeziorka - uznane na jeden z nowych cudów Polski, mieniące się feerią barw jeziorka zabarwione przez spływającą z gór wodę. Dawniej Kolorowe Jeziorka były wyrobiskami kopalni pirytu, a współcześnie to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska,
 • taras widokowy na szczycie Sokolika - punkt widokowy, do którego prowadzą trzęsące się, stalowe schody. Roztacza się z niego widok na całe pasmo Karkonoszy. Prowadzi tu łatwy szlak ze schroniska PTTK Szwajcarka,
 • upadłe miasto Miedzianka - przez setki lat tętniąca życiem miejscowość górnicza, która przez intensywne wydobycie i kończące się złoża bogactw naturalnych upadła i zupełnie się wyludniła. Zniszczono wartościową architekturę, a mieszkańców przesiedlono. Dzisiaj Miedzianka się odradza - rośnie zainteresowanie wśród turystów, a do odwiedzin przyciąga serwujący smaczne piwo Browar Miedzianka,
 • ruiny zamku Bolczów - wkomponowane w okoliczne skały ruiny zamku Bolczów, który od czasu potopu szwedzkiego nie doczekał się odbudowy. Ruiny są dobrze zachowane i pozwalają na wyobrażenie sobie, jak zamek mógł wyglądać w latach świetności.

Będąc w Rudawach Janowickich, wejdź na szczyt Sokolika, odwiedź Starościńskie Skały i zobacz z bliska Skalny Most. Bazą wypadową są Janowice Wielkie, jednak możesz również zatrzymać się w hotelu działającym w Browarze Miedzianka.

POZNAJ WIEŻE WIDOKOWE DOLNEGO ŚLĄSKA

Chcesz zaoszczędzić czas i odkryć najciekawsze wieże widokowe Dolnego Śląska

Kup wielką mapkę wież widokowych Dolnego Śląska i poznaj najpiękniejszy region Polski z nowej, ciekawej perspektywy.

8. Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki, położony po sąsiedzku z Beskidem Śląskim, to drugie co do wysokości pasmo górskie Polski. Leży na pograniczu Górnego Śląska i Małopolski. Turyści doceniają ten region m.in. dzięki Babiej Górze, leżącej w Babiogórskim Parku Narodowym, z której jak na dłoni widać Tatry. Na terenie Beskidu Żywieckiego działa również Żywiecki Park Krajobrazowy.

Babia Góra Beskid żywiecki gdzie pojechać
Szczyt Babiej Góry w płomieniach zachodzącego słońca (autor: Adrian Tync, CC BY-SA 4.0)

Wędrując po Beskidzie Żywieckim podczas Twojego weekendu w górach, uwzględnij w swoich planach:

 • wejście na szczyty Babiej Góry i Pilska - to dwa najciekawsze szczyty Beskidu Żywieckiego, z których będziesz mógł podziwiać okoliczne krajobrazy. U stóp Babiej Góry znajduje się schronisko PTTK Markowe Szczawiny. Wejście na Pilsko możesz połączyć z wizytą na Hali Boracza i Hali Rysianka, przy których również znajdują się schroniska PTTK.

Noclegów w Beskidzie Żywieckim możesz szukać w Korbielowie lub u stóp Babiej Góry, np. w Zawoi.

9. Góry Stołowe

Góry Stołowe to charakterystycznej budowy pasmo górskie na Dolnym Śląsku, którego obszar jest chroniony przez Park Narodowy Gór Stołowych. W bliskim sąsiedztwie Gór Stołowych działa kilka uzdrowisk kłodzkich, które również mogą być ciekawym kierunkiem weekendowej wyprawy w góry.

Góry Stołowe Szczeliniec Wielki Radków
Widok na Szczeliniec Wielki i Zalew Radkowski z platformy widokowej na Guzowatej w Radkowie

Obowiązkowe punkty Twojego programu weekendowej podróży w Góry Stołowe to:

 • wejście na Szczeliniec Wielki - to najwyższy szczyt Gór Stołowych i góra, na którą można wejść... po schodach. Ścieżkę dla turystów wytyczył sudecki przewodnik Franz Pabel. Na szczycie góry znajduje się schronisko PTTK,
 • błądzenie w labiryncie Błędnych Skał - położona niedaleko Karłowa atrakcja turystyczna to skalny labirynt, przez który poprowadzono szlak turystyczny. Na trasie znajdziesz sporo ciasnych i niskich przejść, przez które będziesz się musiał przecisnąć,
 • odpoczynek w kłodzkich uzdrowiskach - wizytę przynajmniej w jednej z uzdrowiskowych miejscowości (Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Polanica Zdrój) spędź na piciu leczniczej wody w pijalni wód i spacerach po parkach zdrojowych, które znajdują w każdym z tych miast.

Podczas weekendu w Górach Stołowych wejdź obowiązkowo na Szczeliniec Wielki. Twoją bazą wypadową w Góry Stołowe może być Karłów, Radków oraz kłodzkie uzdrowiska - Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój.

WĘDRUJ PO KOTLINIE KŁODZKIEJ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najlepsze szlaki Ziemi Kłodzkiej

Kup ebooka z 29 gotowymi planami wędrówek po górach Kotliny Kłodzkiej. W każdy planie - atrakcje po drodze, poziom trudności trasy, dojazd oraz link do trasy Twojej wędrówki.

10. Gorce

Gorce to pasmo górskie leżące w Małopolsce, którego centralną część stanowi Gorczański Park Narodowy. Na szlakach nie powinieneś spotkać tłumów turystów, co pozwoli Ci na spędzenie spokojnego weekendu w górach. Wizytę w Gorcach możesz połączyć z wędrówkami po znajdujących się po sąsiedzku Pieninach.

Gorce góry na weekend w Polsce
Widok na znajdujące się w Gorcach pasmo Lubania jeszcze bez wieży widokowej, która powstała w 2015 r. (autor: Jerzy Opioła, CC BY-SA 3.0)

Planując swój górski weekend w Gorcach, weź po uwagę kilka najciekawszych atrakcji tego regionu:

 • wejście na szczyt Turbacza - z najwyższego szczytu Gorców rozpościera się widok na Tatry. Pod szczytem znajduje się schronisko PTTK na Turbaczu,
 • wieża widokowa na Gorcu - to jedna z trzech istniejących w Gorcach wież widokowych (pozostałe są na Lubaniu i Magurkach). Widać z niej prawie cały obszar Gorczańskiego Parku Narodowego,
 • podziwianie Jeziora Czorsztyńskiego ze szczytu Lubań - kolejna wieża widokowa (na Lubaniu) pozwoli Ci obejrzeć pienińskie szczyty i malownicze Jezioro Czorsztyńskie z góry.

Najbliższymi większymi miastami w rejonie Gorców są Rabka-Zdrój i Nowy Targ. Możesz zatrzymać się również w Koninkach u stóp Gorców.

11. Ślęża

Jeśli myślimy o weekendzie w górach, to nie można zapomnieć o królowej krótkich podróży - Ślęży. Samotny szczyt położony jest w okolicach Wrocławia, w obrębie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Turyści często wybierają Ślężę jako kierunek, w którym chcą aktywnie spędzić weekend w górach.

Widok na Ślężę - dolny śląsk

Najwygodniejszy szlak na Ślężę prowadzi z Sobótki, która może być Twoją bazą noclegową. Na szczycie góry znajdziesz dom turysty PTTK i kościół. Wejście z Sobótki zajmie Ci ok. 2 godzin, a dojazd autobusem z Wrocławia do Sobótki ok. godziny.

WIELKA MAPKA ATRAKCJI DOLNEGO ŚLĄSKA

Kup interaktywną mapkę ponad 110 atrakcji Dolnego Śląska.

Ciekawe miasta, góry, zamkipałacepodziemia i atrakcje naturalne - czekają na odkrycie z mapką, która kosztuje... tyle, co kawa. 

12. Pogórze Kaczawskie

To pasmo niewysokich pagórków na Dolnym Śląsku nie jest jeszcze powszechnie znane, chociaż powinien wiedzieć o nim każdy miłośnik gór. Pomimo niewielkich wysokości, wzgórza kryją w sobie miliony lat historii - duża część z nich to pozostałości po wulkanach, które działały tutaj w odległych czasach.

Winnica Agat w Sokołowcu Dolnośląski Szlak Piwa i Wina Szlak Ma Smak Pogórze Kaczawskie Nietypowe Atrakcje Dolnego Śląska

Planując swoją podróż w rejon Pogórza Kaczawskiego i Parku Krajobrazowego Chełmy odwiedź:

 • Wąwóz Myśliborski - najważniejszymi atrakcjami są ciekawe formy geologiczne związane z wulkaniczną przeszłością tego miejsca. Wybuchające setki milionów lat temu, podwodne wulkany wypuszczały lawę, która szybko zastygała tworząc skały, z których słynie dzisiaj Wąwóz Myśliborski.
 • Organy Wielisławskie - jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji zarówno Parku Krajobrazowego Chełmy, jak i całej Krainy Wygasłych Wulkanów. To grupa spektakularnych spękań, które są zastygłą lawą, pochodzącą z wybuchu wulkanu mającego miejsce ok. 270 milionów lat temu.
 • Wieża widokowa na górze Zawodna - oferuje najrozleglejsze widoki nie tylko na Pogórze Kaczawskie, ale również na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Góry Kamienne. Jak na dłoni widać też Ostrzycę - najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego.
 • Ostrzyca - najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego o wysokości 501 m n.p.m. Charakterystyczna jest jej spiczasta, stożkowa sylwetka, która stała się symbolem Krainy Wygasłych Wulkanów i okolic Parku Krajobrazowego Chełmy.

Na noc możesz zatrzymać się w Winnicy Agat (Sokołowsko), Villi Greta (Dobków) i Młynie Wielisław (Sędziszowa). Każde z tych miejsc będzie dobrą bazą wypadową do eksploracji okolicy.

WIELKA MAPKA WIEŻ WIDOKOWYCH

Kup interaktywną mapkę wież widokowych Dolnego Śląska i pogranicza niemiecko-czeskiego. Ponad 50 wież czeka na odkrycie! 

Oglądaj Dolny Śląsk z mapką, która kosztuje tyle, co... kawa. 

O czym warto pamiętać przed wyjazdem w góry?

Zanim wyruszysz w górską wycieczkę, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Nawet jeśli Twoja trasa nie wydaje się wymagająca, zachowaj szacunek dla gór. Pogoda może się tam zmieniać szybciej niż w dolinach, a Twoje zapasy znikać w większym tempie, niż wstępnie założyłeś. Nie sugeruję Ci noszenia zbędnych zapasów, ale bagatelizowanie dobrego przygotowania to zły pomysł.

 • zarezerwuj noclegi wcześniej - zadbaj o to, aby zapewnić sobie odpowiednio wcześniej bazę wypadową w góry.

Jeśli planujesz spać w schroniskach, zarezerwuj miejsca jeszcze przed wyjazdem. Zabezpieczysz się dzięki temu przed przepełnieniem, przez które możesz wylądować na noc na podłodze (o ile masz swój śpiwór i karimatę),

 • zaplanuj swoje trasy wędrówek - zanim ruszysz w góry, zaplanuj trasę i dostosuj ją do swojej kondycji fizycznej oraz warunków pogodowych.

Nastawienie "chyba dam radę" jest w górach niebezpieczne i nierzadko kończy się koniecznością udzielania turystom pomocy. Zaplanuj wycieczkę trochę poniżej swoich możliwości. Jeśli bez problemu sobie z nią poradzisz, następnym razem zwiększysz poziom trudności.

Jeśli nie masz ochoty planować, przygotowałem dla Ciebie gotowe plany wycieczek po polskich górach. Odwiedź sklep Bartekwpodrozy.pl i sprawdź, jakie ebooki są już dostępne.

Mam nadzieję, że mój artykuł pomógł Ci w znalezieniu odpowiedzi na pytanie "gdzie warto pojechać w góry na weekend". Moje propozycje i lista najpiękniejszych miejsc w górach mogą posłużyć Ci jako inspiracja do wielu wycieczek w najbliższym czasie. Życzę Ci udanej eksploracji polskich gór!

CHCESZ OSZCZĘDZIĆ CZAS I MNIEJ SIĘ STRESOWAĆ?

Zaplanowałem wiele podróży po Polsce po to, żebyś Ty nie musiał już tego robić. 

Odwiedź mój sklep i sprawdź interaktywne mapki atrakcji i gotowe plany wycieczek, dzięki którym ruszysz w podróż bez straty czasu na planowanie.

Przydały Ci się moje wskazówki? Możesz wesprzeć moją pracę i bloga stawiając mi wirtualną kawę. Najniższa wpłata to 5 zł. Dziękuję Ci za docenienie mojej pracy! ;) 

Przygotuj się do podróży po Polsce - praktyczne wskazówki

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Wygodne płatności i tania wymiana walutzamów darmową kartę Curve, aby tanio wymieniać waluty, wygodnie płacić również w Polsce i odbierz 50 zł w prezencie na start.

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże:

 • wygodne butyMerrell Moab 2 - sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach,
 • plecakQuechua Arpenaz NH100 - korzystam z taniego modelu, który sprawdził się w każdych warunkach i mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowyQuechua Forclaz 70 - w sam raz na dłuższe podróże; mieści się w nim wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • kurtkaOuthorn HOZ17 KUMT600 - polubiłem się z moją tą dwufunkcyjną kurtką; sprawdza się w zimie, a po odpięciu wewnętrznej warstwy również wiosną i jesienią,
 • ręcznik szybkoschnącyNabaiji XL 110x175 cm oraz Nabaiji S 39x55 cm - szybkoschnące ręczniki idealne, jeśli chcesz ruszyć rano w trasę z suchutkim ręcznikiem zajmującym mało miejsca,
 • termosCamelBak MultiBev - najlepszy termos, jakiego używałem; to butelka termiczna z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką, 
 • telefon: iPhone 13 Pro + iPhone XS - dzięki temu zestawowi powstaje sporo zdjęć do artykułów i prawie wszystkie treści w social media; telefon to mój drugi mózg w podróży,

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze