Zastanawiasz się, gdzie pojechać na weekendowe city-breaka w Europie? Nasz kontynent jest bogaty w interesujące miasta i ciekawe atrakcje, które warto odwiedzić przynajmniej podczas weekendowego wypadu za granicę. Znalazłem swoją listę pięknych miast idealnych na krótki wypad weekendowy wyjazd.
Do niektórych z miejsc możesz szybko dojechać samochodem, a do reszty – samolotem, znajdując tanie loty.
Co znajdziesz w artykule?
- listę miast i ciekawych miejsc w Europie, do których warto się wybrać na weekend,
- odnośniki do szczegółowych przewodników po wybranych przeze mnie miejscach,
- informacje praktyczne o krokach, które warto wykonać przed każdą podróżą za granicę.
1. Sarajewo
Sarajewo, czyli stolica Bośni i Hercegowiny, to moje ulubione europejskie miasto i świetny cel podróży pod hasłem “weekend w Europie”. Przez to, jak ciekawe to miasto, warto zaplanować wizytę tutaj nie tylko w ramach weekendowego wyjazdu, ale nieco dłuższego pobytu.
Sprawdź artykuł: Sarajewo – co warto zobaczyć w stolicy Bośni i Hercegowiny?
W swoich dziejach Sarajewo przeżyło wiele tragicznych i niesamowitych momentów. Dzisiaj to miejsce bogate w atrakcje i coraz częściej brane przez turystów pod uwagę jako cel krótkich, weekendowych wypadów.
Główne atrakcje Sarajewa skupiają się w rejonie Starego Miasta. Powinieneś zajrzeć na pełen gołębi plac Baščaršija z charakterystyczną studzienką Sebilj. Przy okazji spaceru po pełnych handlarzy uliczkach spróbuj narodowego dania Bośników – ćevapčići.
Przejdź nad brzegiem rzeki Miljacka, aby odwiedzić odrestaurowany Ratusz, który spłonął w czasie oblężenia Sarajewa.
Idąc dalej, dojdziesz do Mostu Łacińskiego, przy którym zginął w 1918 r. Franciszek Ferdynand. Zamach ten był jednym z powodów wybuchu I wojny światowej. To dopiero pierwsze z wielkich wydarzeń, które dotknęły Sarajewo w XX wieku.
Będąc w Sarajewie znajdź również czas na przejazd kolejką linową na wzgórze Trebević, z którego Serbowie prowadzili krwawe oblężenie miasta, które trwało od 1992 do 1996 r.
Nieopodal górnej stacji kolejki znajdziesz zdewastowany tor bobslejowy, który jest pamiątką po kolejnym ważnym wydarzeniu – Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, rozgrywających się w 1984 r. w Sarajewie.
Do Sarajewa możesz dolecieć samolotem Wizzair z Budapesztu lub dojechać samochodem. Na zwiedzanie Sarajewa przeznacz przynajmniej dwa dni. Wizytę w Bośni i Hercegowinie możesz połączyć ze zwiedzaniem Mostaru.
2. Stambuł
Stambuł był celem mojej kolejowej podróży śladami Orient Expressu. Pierwsze chwile spędzone na zwiedzaniu Stambułu były dla mnie czasem szeroko otwartych oczu, bo budzące się miasto o poranku oglądane z okien pociągu wyglądało bajkowo. Stolica Orientu zrobi na Tobie piorunujące wrażenie.
Sprawdź artykuł: 20 rzeczy, które musisz zrobić w Stambule
Będąc w Stambule koniecznie zobacz Hagia Sophia – budynek uznawany za cud architektury pierwszego tysiąclecia naszej ery. Naprzeciwko znajdziesz Błękitny Meczet, wybudowany na polecenie sułtana Ahmeda I. Jego budowa miała za zadanie przyćmić blask ogromnego sąsiada.
Stambuł to miasto handlu, w którym działają liczne bazary, a handel odbywa się na ulicy. Spróbuj nie przepaść na długie godziny i zapanować nad wirem zakupów w Wielkim Bazarze. Kup na nim lokalne przyprawy i pyszną herbatę.
Stambuł to jedyne miasto na świecie, które leży jednocześnie na dwóch kontynentach – w Europie i w Azji. Część europejska jest bogatsza w atrakcje, ale warto zajrzeć też na drugą stronę cieśniny Bosfor. Ten dystans możesz przejechać pociągiem, który korzysta z tunelu kolejowego Marmaray.
W ramach odpoczynku spróbuj lodów dondurma, których już samo podawanie będzie dziełem sztuki. Stoiska z lodami są rozsiane po całym Stambule.
Im większa kolejka tym większa szansa, że właśnie znalazłeś te najsmaczniejsze w mieście.
Jeśli nie goni Cię czas, możesz wzbogacić swoją podróż o… rejs ze Stambułu do Odessy. Przez prawie 30 godzin na morzu nie mieliśmy zasięgu, więc rozrywki ograniczały się do rozmowy i czytania książek. Dawno nie odpocząłem tak dobrze, jak podczas tego rejsu. Z Odessy do Polski wrócisz bezpośrednim pociągiem.
Do Stambułu dolecisz bezpośrednimi samolotami z Polski. Niestety, nie latają tam jeszcze popularne w Europie tanie linie lotnicze jak Ryanair i Wizzair.
3. Mostar
Mostar to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Bośni i Hercegowiny. Wizyta tutaj to dobry pomysł na spędzenie weekendu w Europie. Każdego roku na Starym Moście – symbolu miasta, kłębią się tłumy turystów, którzy podziwiają z niego płynącą w dole rzekę Neretwa.
Sprawdź artykuł: Mostar – 6 miejsc, które warto zobaczyć w mieście
Stary Most to charakterystyczna konstrukcja i symbol Mostaru. Most przerzucono przez rzekę w 1566 r. Dzielnie przetrwał wiele wojennych zawirowań – aż do 1993 r. W czasie toczącej się wtedy w Bośni i Hercegowinie wojny domowej, na most spadło ok. 60 pocisków wystrzelonych przez Chorwatów.
Stary Most nie przetrwał tego ostrzału i runął do wód Neretwy. Współcześnie spacerujemy po jego wiernej replice, którą oddano do użytku w 2004 r. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Spacerując po wielokulturowym Mostarze, zajrzyj do meczetu Koski Mehmed Pasha, który leży na zachodnim brzegu Neretwy. Pochodzący pierwotnie z XVII wieku budynek również nie przetrwał wojny, lecz później skrzętnie go odbudowano.
Będąc przy Starym Moście, zajrzyj do War Photo Exhibition i Muzeum Starego Mostu, żeby zapoznać się z ich ekspozycjami i lepiej poznać historię niedawno zakończonej wojny i najsłynniejszej budowli miasta.
W poszukiwaniu niezatartych jeszcze śladów wojny udaj się na ulicę Maršala Tita. Wiele budynków jest tam jeszcze totalnie zdewastowanych. Wyglądają tak, jakby wojna zakończyła się miesiące, a nie lata temu.
Ta część miasta jest często omijana przez turystów, którzy prą wprost w kierunku Starego Mostu. Przy tej ulicy znajdziesz dawne centrum handlowe Razvitak, zamknięte od czasów wojny.
Przy okazji podróży do Mostaru pomyśl też o wizycie przy wodospadach Kravica, a jeśli interesują Cię atrakcje religijne – pojedź do Medziugorie.
4. Prizren
Prizren to najpiękniejsze miasto rzadko odwiedzanego przez turystów Kosowa. Odwiedziny w tym kraju nie wiążą się z żadnym niebezpieczeństwem – sytuacja jest stabilna i od wielu lat nie prowadzi się tam żadnych działań wojskowych.
Sprawdź artykuł: Prizren, czyli o najpiękniejszym mieście Kosowa
Prizren pod względem atrakcyjności turystycznej kładzie stolicę Kosowa – Prisztinę, na łopatki.
Miasto przechodziło z rąk do rąk, a każdy rządzący zostawiał w nim cząstkę swojej kultury, stąd Prizren jest teraz tak pełne różnorodnych zabytków. Miastem władali Bułgarzy, Cesarstwo Bizantyjskie, Serbowie i Imperium Osmańskie.
Ważnym zabytkiem znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jest zdewastowana podczas zamieszek w 2004 r. cerkiew Bogurodzicy Ljeviškiej.
Charakterystycznym budynkiem Prizren jest meczet Paszy z okazałym minaretem. Na miasto można spojrzeć z góry, wdrapując się na fortecę Kalaja.
Nabrzeże rzeki Bistrica jest pełne kawiarenek i restauracji, w których można spędzić wieczór po intensywnym zwiedzaniu Prizren. Warto przyjechać do miasta przynajmniej na jeden dzień, chociaż polecam Ci zostać tu na noc.
Do Kosowa można przylecieć bezpośrednim samolotem Wizzair z Budapesztu.
5. Znojmo
Znojmo to perełka zza naszej południowej granicy – urocze miasteczko, które jest winiarską stolicą Czech.
Miłośnicy ładnych miejsc z małomiasteczkowym klimatem i bogatą ofertą ciekawych restauracji poczują się w Znojmo jak ryba w wodzie. Znojmo to dobry pomysł na podróż pod hasłem “weekend w Europie”.
Symbolami tego morawskiego miasteczka są kościół św. Mikołaja i kaplica św. Wacława, które malowniczo komponują się z doliną rzeki Dyji. Z placu przy kościele widać granice parku narodowego Podyje, który jest przyklejony do zachodniej części Znojmo.
Tuż obok znajduje się rotunda Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny – najważniejszy i najstarszy zabytek Znojmo. To jedyna pozostałość po zamku Przemyślidów, który istniał tutaj od XI wieku. Wewnątrz rotundy znajdują się bezcenne freski.
Znojmo jest świetną bazą wypadową do wędrówek po parku narodowym Podyje. Miasto jest też centralnym punktem regionu winiarskiego Znojmo. W okolicach miasta działa ponad 1000 producentów wina.
Do Znojmo najszybciej dojedziesz samochodem, jednak możesz tu również dotrzeć pociągiem z Polski (z przesiadką w Brzecławiu).
6. Kopenhaga
Kopenhaga była moją pierwszą stycznością z Danią. Polubiłem ją za urocze zabytki, ale też sposób organizacji miasta, gdzie stawia się na ruch pieszych i rowerzystów, a kopcące samochody są wyrzucane z centrum. Jeśli lubisz zwiedzanie dużych miast to Kopenhaga będzie świetnym pomysłem na weekendową podróż.
Sprawdź artykuł: Zwiedzanie Kopenhagi w weekend. Jak tanio zwiedzić miasto?
Pomimo, że Kopenhaga wydaje się być drogim miastem, można ją zwiedzać mieszcząc się w rozsądnych kosztach. Zainteresuj się kartą miejską Copenhagen Card, dzięki której zaoszczędzisz krocie na biletach wstępu do ważnych atrakcji miasta. Więcej o karcie znajdziesz w artykule, który podlinkowałem wyżej.
Wygospodaruj czas na spacer po Ogrodach Tivoli – park rozrywki, który powstał w myśl hasła, że “bawiący się ludzie nie myślą o polityce”. To miejsce zabawy nie tylko dla dzieci. Teren jest szczelnie zapełniony przez kolejki górskie, karuzele, tematyczne altany i ogrody oraz liczne restauracje i kawiarnie.
Zwiedzanie Kopenhagi nie będzie pełne bez odwiedzenia pałaców Christianborg, Rosenborg i Amalienborg. Ten ostatni jest siedzibą duńskiej rodziny królewskiej.
Największe wrażenie zrobiły na mnie wnętrza pałacu Christianborg i znajdująca się przy nim wieża widokowa, z której Kopenhagę miałem jak na dłoni.
Tłumy turystów kłębią się każdego dnia przy Nyhavn – nabrzeżu pełnym kolorowych kamienic, które z powodu licznych restauracji nazywane jest najdłuższym barem w całej Skandynawii.
Stąd można ruszyć w rejs po kopenhaskich kanałach (za darmo dla posiadaczy Copenhagen Card) i zobaczyć Kopenhagę z innej perspektywy. Statki na trasie rejsu mijają m.in. pomnik Małej Syrenki.
Odwiedzający Kopenhagę chętnie zaglądają także do Christianii – dzielnicy zamieszkiwanej przez ok. 1000 osadników, będącej squatem utworzonym przez anarchistów i ludzi wyznających wolnościowe idee.
Na terenie Christianii popularny jest handel miękkimi (jawnie) i twardymi narkotykami (mniej jawnie). Nie masz się jednak czego obawiać. Dzielnica jest tłumnie odwiedzana przez turystów i staje się coraz bardziej komercyjna. W ciągu dnia jest tam równie bezpiecznie, jak w pozostałych częściach Kopenhagi.
Stolica Danii to czyste, przyjazne turystom miasto, którego jedyną wadą jest dość wysoki poziom cen. Weekendowy wypad do Kopenhagi możesz połączyć ze zwiedzaniem szwedzkiego Malmö, które znajduje się po drugiej stronie cieśniny Öresund.
7. Třebíč
To małe miasto w Czechach może się poszczycić tym, że spora część centrum znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Potencjał turystyczny leżącego w południowych Czechach Třebíč jest ogromny. UNESCO doceniło dobrze zachowaną dzielnicę żydowską z kirkutem, czyli żydowskim cmentarzem.
Sprawdź artykuł: Třebíč w Czechach – małe miasto wielkich zabytków z listy UNESCO
Na początku XVIII wieku lokalna ludność chrześcijańska i żydowska wymieniła się domami w taki sposób, że Żydzi zaczęli zamieszkiwać tylko lewy brzeg Jihlavy. Tak powstała dzielnica żydowska, której udało się przetrwać do dzisiaj. Po II wojnie światowej do Třebíč wróciła tylko garstka dawnych mieszkańców. W dzielnicy zachowały się aż 123 domy, w tym dwie synagogi, które można zwiedzić.
Na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano także romańsko-gotycką bazylikę św. Prokopa. Znajdują się w niej freski pochodzące z XIII wieku. Okazały budynek dominuje nad tą częścią miasta.
Rynek w Třebíč (Plac Masaryka) to jeden z największych takich placów w Czechach. Zajmuje aż 22 000 m².
Przy Rynku stoi Malowany Dom z fasadą ozdobioną czarno-białym tynkiem, tzw. sgraffito. Tuż obok Placu Masaryka znajdziesz najwyższy budynek miasta – Wieżę Miejską z tarasem widokowym.
Wycieczkę do Třebíč możesz połączyć ze zwiedzaniem Znojmo i Brna. W ten rejon Czech najszybciej dojedziesz samochodem, chociaż jest to możliwe również pociągiem z Polski (z przesiadką w Brzecławiu).
8. Naddniestrze
Nietypowy kierunek podróży, który mocno polecam dla osób zainteresowanych europejskimi osobliwościami. Naddniestrze to kraj nieuznawany przez żadne państwo na świecie, który nie zważając na to, od ponad 30 lat funkcjonuje na lewym brzegu Dniestru.
Naddniestrze to wąski pas ziemi ze stolicą w Tyraspolu, wciśnięty między Ukrainę a Mołdawię. Zgodnie z prawem międzynarodowym, terytorium to należy do Mołdawii. Naddniestrza nie znajdziesz więc na żadnej oficjalnej mapie Europy.
Zwiedzanie Naddniestrza skupia się na wizycie w Tyraspolu oraz jedynym mieście Naddniestrza, które znajduje się na prawym brzegu Dniestru – Benderach. W stolicy tego nieuznawanego państwa warto spędzić przynajmniej dwa dni.
W Tyraspolu odnajdą się miłośnicy Europy Wschodniej i krajów byłego Związku Radzieckiego. Nie ma tu atrakcji rangi tych, dla których odwiedzamy europejskie stolice, ale nie po to przyjeżdża się do Naddniestrza.
Naddniestrze odwiedza się głównie po to, aby poszukać tu śladów dawnych czasów i zobaczyć, jak od środka działa nieuznawane na arenie międzynarodowej państwo.
Zasady wjazdu do Naddniestrza są przejrzyste, a wymogi łatwe do spełnienia. Omówiłem je w moim przewodniku po tym kraju, do którego podlinkowałem wyżej.
Najłatwiej możesz tu dojechać z ukraińskiej Odessy lub Kiszyniowa, stolicy Mołdawii. Do obu miast można się dostać samolotem, chociaż tańsze oferty dotyczą zazwyczaj Odessy (bezpośrednie loty z wielu polskich miast).
9. Lublana i słoweńskie wybrzeże
Słowenia i jej stolica – Lublana, to kierunek podróży, który zapewni Ci dużą różnorodność atrakcji. Warto spędzić w Słowenii przynajmniej tydzień, ale na zwiedzanie Lublany wystarczy Ci weekend.
Sprawdź artykuł: Co warto zobaczyć w Słowenii? 10 najciekawszych atrakcji
Pomimo, że Lublana jest stolicą Słowenii, utrzymał się w niej małomiasteczkowy klimat. Powierzchnia miasta jest zbliżona do wielkości Zielonej Góry, a życie lokalnej ludności nie odbywa się w nazbyt dużym tempie.
W centrum zrezygnowano z samochodów, stawiając na dużą liczbę terenów zielonych i ułatwienie poruszania się pieszo. Zabytki miasta znajdują się na tyle blisko siebie, że można przemieszczać się między nimi bez korzystania z komunikacji miejskiej.
Duża część miejskiej architektury wyszła spod ręki słoweńskiego architekta Jože Plečnika, np. Potrójny Most, Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka czy hale targowe przy brzegu Ljubljanicy.
Symbolem miasta jest Smoczy Most i górujący nad miastem zamek.
Wybrzeże Słowenii jest krótkie, ale bogate w ciekawe miejsca. Warte uwagi turystów są trzy miasta – Koper, Izola i Piran.
Słowenia obfituje w atrakcje naturalne. Jeśli wystarczy Ci czasu, spędź chwilę nad malowniczymi jeziorami Bled i Bohinj oraz wejdź do Jaskini Postojna, która słynie z systemu aż 25 km podziemnych korytarzy i… podziemnej kolejki.
Sprawdź artykuł: Co warto wiedzieć przed podróżą do Słowenii? (informacje praktyczne)
Polskę ze Słowenią łączą bezpośrednie loty na lotnisko w Lublanie. Jeśli chcesz zaoszczędzić, sprawdź również ofertę lotów z lotnisk w Berlinie, skąd do Słowenii latają samoloty taniego przewoźnika easyJet.
10. Tallin
Tallin to jedno z najpiękniejszych, średniowiecznych miast, które w tak dużym zakresie zachowały się w Europie. Pięknie odnowione, bogate w atrakcje Stare Miasto, liczne muzea i spokojny klimat jednej z najmniejszych stolic kontynentu – to czeka na Ciebie w Tallinie.
Tallin to dość kameralna, licząca sobie ponad 400 tysięcy mieszkańców, stolica Estonii. Miasto ocieka historią, która jest wabikiem dla tysięcy turystów, zainteresowanych średniowiecznymi i współczesnymi atrakcjami miasta.
Centrum miasta to wąskie uliczki, które pozwalają na spacer między kolorowymi kamieniczkami z historią siegającą setek lat wstecz. Rządzony na przestrzeni dziejów, m.in. przez Duńczyków, Niemców i Rosjan, Tallin to miks wpływów różnych kultur, który manifestuje się w estońskiej architekturze i sztuce.
Urokliwe Stare Miasto w 1997 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jednak nie jedyne miejsce, do którego warto zajrzeć w czasie zwiedzania miasta. Koniecznie musisz znaleźć czas m.in. na pałac Kadriorg, w którym działa muzeum sztuki o bogatych zbiorach.
Jeśli interesują Cię zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO, ważna będzie wizyta na wzgórzu Toompea (czyli Wzgórzu Katedralnym). Razem z zamkiem Toompea tworzą charakterystyczne elementy części Tallina znanej jako Górne Miasto.
Na zwiedzanie Tallina przeznacz min. 2 dni, dzieląc czas między poznawanie zabytków i testowanie kolejnych restauracji i kawiarni, których w centrum miasta jest niezwykle dużo.
11. Lwów
Lwów to kierunek chętnie wybierany przez polskich turystów. Miasto leży nieco ponad godzinę drogi od polskiej granicy, co powoduje, że Lwów idealne miejsce na weekendowy wypad.
Centrum życia lwowskiej społeczności jest Rynek, który wraz z zabudowaniami Starego Miasta jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Na lwowskiej starówce możesz przepaść na długo, bo na każdym kroku czeka tu na Ciebie dobra kawiarnia lub serwująca pyszne jedzenie restauracja. W artykule o Lwowie, do którego linkowałem wyżej, znajdziesz dużo moich rekomendacji.
Wygospodaruj czas na wizytę w Lwowskim Narodowym Akademickim Teatrze Opery i Baletu. Polecam kupienie biletów na jedno z przedstawień – nie dość, że obejrzysz ciekawą sztukę, to jeszcze zwiedzisz piękne wnętrza opery.
Miejscem często odwiedzanym przez polskich turystów jest też Cmentarz Łyczakowski. Ten ważny dla polskiej historii cmentarz jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy artystów, naukowców i osób walczących o Lwów.
Dojazd do Lwowa z Polski nie powinien Ci sprawić problemu. Nawet jednodniowy wypad na Ukrainę powinien być satyfsakcjonujący, ale polecam spędzić we Lwowie przynajmniej 2-3 dni. To pozwoli Ci zobaczyć najważniejsze atrakcje miasta bez zbędnego pośpiechu.
12. Kijów
Popularność stolicy Ukrainy spadła z wiadomych powodów, ale teraz miasto wydaje się być całkiem bezpieczne. Atrakcji Kijowa wystarczy na kilka dni zwiedzania. Poznawanie atrakcji miasta warto zacząć od Ławry Peczerskiej – siedziby ukraińskiego kościoła prawosławnego i najświętszego miejsca kultu w całej Ukrainie.
Sprawdź artykuł: Co zobaczyć w Kijowie? 14 pomysłów na zwiedzanie miasta
Tuż obok Ławry znajdziesz monumentalny pomnik Matki Ojczyzny, który dzierżąc tarczę z sierpem i młotem przypomina o radzieckiej przeszłości Ukrainy. Z tego terenu roztacza się widok na prawobrzeżną część Kijowa.
Koniecznie odwiedź ścisłe centrum Kijowa – Majdan Niezależności i Chreszczatyk.
Majdan kojarzysz zapewne jako arenę wydarzeń związanych z Pomarańczową Rewolucją oraz krwawymi walkami Euromajdanu. Chreszczatyk to główna, miejska arteria, przy której znajdziesz wiele monumentalnych, modernistycznych i socrealistycznych budynków.
W Kijowie warto zwrócić uwagę na piękne zabytki sakralne – Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach, Sobór Mądrości Bożej, Cerkiew św. Andrzeja z położoną obok Aleją Pejzażową czy niewielką Cerkiew św. Mikołaja na Wodzie.
Na zwiedzanie Kijowa przeznacz co najmniej 2 dni. Do miasta dostaniesz się z Polski drogą lotniczą – bezpośrednie loty oferuje większość polskich lotnisk regionalnych. Przed podróżą nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, którego koszty możesz sprawdzić w internetowym kalkulatorze.
O czym musisz pamiętać przed każdą podróżą za granicę?
Każda podróż zagraniczna wymaga odpowiedniego przygotowania. Zadbaj o to, aby zrealizować wszystkie punkty z listy, którą dla Ciebie przygotowałem.
Pamiętaj, że opuszczając Polskę, nie jesteś chroniony żadnym ubezpieczeniem. Musisz wykupić je przed każdą podróżą, aby zapewnić sobie opiekę w kryzysowych chwilach i uchronić się od ogromnych rachunków, które będziesz musiał zapłacić za udzieloną pomoc medyczną.
Sprawdź w kalkulatorze ubezpieczeń, ile kosztuje ubezpieczenie Twojego wyjazdu i wykup to, które będzie najbardziej opłacalne (i które obejmuje również koszty leczenia COVID-19).
- zamów darmową kartę do tańszej wymiany walut
Podczas wszystkich moich podróży zagranicznych korzystam z karty Curve, która pozwala mi sporo zaoszczędzić na wymianie walut. Możesz przeczytać w moim artykule, na czym polega korzystanie z karty Curve lub od razu zamówić ją za darmo.
Lista europejskich miast i ciekawych miejsc, które warto odwiedzić to moja propozycja na weekendowe podróże po Europie. Weekend to tylko początek. Każdy z wyjazdów możesz wydłużyć, jeśli na miejscu uznasz, że chcesz poznać dany zakątek Europy jeszcze lepiej. Mam nadzieję, że dzięki artykułowi zainspirowałem Cię do europejskich podróży. Życzę Ci udanych weekendów w Europie!