20 atrakcji Karpacza, które warto zobaczyć

Karpacz co warto zobaczyć świątynia wang atrakcje dolny śląsk
Karpacz co warto zobaczyć świątynia wang atrakcje dolny śląsk

W artykule przygotowałem listę atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć w Karpaczu w jeden dzień, weekend i na dłuższy urlop. To miasto w stóp Śnieżki jest moją bazą wypadową do wędrówek po szlakach Karkonoszy i Karkonoskiego Parku Narodowego. Niektóre z atrakcji są unikatowe – drewniany kościół Wang, skocznia narciarska Orlinek czy… punkt anomalii grawitacyjnej, ale punktów, które warto zwiedzić w Karpaczu, jest więcej.

Karpacz to stolica Karkonoszy, z której możesz ruszyć na Śnieżkę, przejść górami na Szrenicę i do Szklarskiej Poręby albo zająć się zwiedzaniem miasta. Przygotowałem pomysły na to, co można robić w Karpaczu również gdy nie masz ochoty na wyjście w góry. Większość miejsc uda Ci się odwiedzić w jeden dzień, ale polecam zostać w Karpaczu na noc i spędzić tu weekend. Miasto jest rozległe, a niektóre turystyczne perełki leżą poza centrum.

1. Kościół Wang

Ewangelicki Kościół Wang to najstarsza i najbardziej rozpoznawalna atrakcja Karpacza i jedna z ważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Świątynię Wang, czyli “kościół bez gwoździ”… przeniesiono do Karpacza w skrzyniach z norweskiej miejscowości Vang nad jeziorem Vangsmjøsen. Od prawie 200 lat stoi w Karpaczu Górnym, w pobliżu szlaków na Mały Staw i do schroniska Samotnia.

Zbudowano ją z sosny norweskiej na przełomie XII i XIII wieku, jako jedną z około tysiąca kościołów stavkirke – niewielkich, drewnianych kościołów o konstrukcji klepkowej (lub słupowej). Do jego budowy nie wykorzystano gwoździ, a wyłącznie złącza ciesielskie.

Karpacz drewniany Kościół Wang

Król Prus Fryderyk Wilhelm IV kupił kościół z myślą o wyeksponowaniu go w muzeum w Berlinie. Jak to czasem jednak bywa, za kobiecą namową hrabiny von Reden, świątynia Wang ostatecznie stanęła w najwyżej położonej dzielnicy Karpacza.

Ale jak można po prostu “kupić i przenieść kościół”? Po dokonaniu transakcji kościół Wang rozebrano, spakowano w miejscowości Vang w skrzynie i wysłano w Karkonosze. Skrzynie część swojej drogi przejechały drogą morską, a do samego Karpacza dojechały na wozach konnych.

Karpacz Kościół Wang wnętrze

W lipcu 1844 r. świątynia Wang została oficjalnie otwarta w nieco zmodyfikowanej względem norweskiego wzoru wersji. Wybudowano dodatkowo kamienną dzwonnicę i dodano wąskie krużganki, żeby do środka nie wpadał karkonoski chłód (to jedno z miejsc na Dolnym Śląsku, które można odwiedzić zimą).

Wchodząc do świątyni Wang, dookoła czuć niesamowity zapach drewna pamiętającego jeszcze odległe czasy. Oryginalnymi pamiątkami po nordyckiej przeszłości kościoła są bogato zdobione portale, rzeźbione lwy nordyckie i część elementów konstrukcyjnych – narożne słupy, wewnętrzne kolumny.

Karpacz Kościół Wang krużganki witraże
Stary Kościół Wang pochodzi z XII-XIII wieku

Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz na stronie kościoła Wang. Możesz ją zwiedzać przez cały rokW pobliżu znajduje się kilka parkingów oraz przystanek “Karpacz Wang”, do którego dojedziesz busem z Jeleniej Góry lub centrum Karpacza.  

W czasie zwiedzania świątyni Wang posłuchasz krótkiego nagrania o historii tego miejsca. Przewodnik wskaże Ci te części kościoła, które zachowały się jeszcze od czasów słynnej podróży kościoła w skrzyniach do Karpacza.

Kościół Wang jest niewielki, więc obejrzenie go nie zajmie Ci więcej niż kilkanaście minut. W sam raz, żeby zajrzeć tu przed wyruszeniem na karkonoskie szlaki. Kasę oraz wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego znajdziesz tuż obok bramy kościoła.

2. Śnieżka

Śnieżka jest jednak z najpopularniejszych szczytów w polskich górach i królową Karkonoszy. W szczycie sezonu tłumy turystów ruszają w trasę z Karpacza na najwyższy szczyt Karkonoszy. Często wybieranym wariantem drogi na górę jest wędrówka czerwonym szlakiem z Białego Jaru przez dawne schronisko PTTK “Nad Łomniczką”.

Turyści zastanawiający się jak wejść na Śnieżkę wybierają czasami dłuższy wariant prowadzący niebieskim szlakiem przez Mały Staw i schronisko Samotnia. Wszystkie warianty wejścia na Śnieżkę znajdziesz w 26 gotowych trasach wędrówek po Karkonoszach i Górach Izerskich.

Jeśli masz mało czasu lub nie masz ochoty na długą wędrówkę, część trasy możesz przejechać koleją linową na Kopę. Do przejścia pozostaną Ci wtedy niespełna 2 kilometry. Przez szczyt Śnieżki przebiega polsko-czeska granica państwowa. Od czeskiej strony działa wyciąg (kolejka gondolowa), którym z miejscowości Pec pod Sněžkou możesz bezpośrednio wjechać na Śnieżkę.

Karpacz widok na Śnieżkę z Kruczych Skał
Widok na Śnieżkę z Kruczych Skał to jedna z ładniejszych perspektyw na najwyższy szczyt Karkonoszy

Kolej linowa na Kopę nosi imię “Zbyszek”. Przed podróżą sprawdź aktualny cennik i upewnij się, czy kolejka działa w dany dzień. Z powodu silnego wiatru mogą pojawić się przerwy w kursowaniu. Dolna stacja znajduje się przy ul. Olimpijskiej.

Jeśli nie goni Cię czas, polecam niebieski lub czerwony szlak z Karpacza i pieszą wędrówkę na najwyższy szczyt Karkonoszy. Wędrówka jest czasochłonna, ale poradzisz sobie z nią z przeciętną kondycją. Na Śnieżkę warto wejść w różnych porach roku, bo szlaki wyglądają odmienne i uroczo.

Jeśli masz więcej energii, możesz zdecydować się na przejście ze Śnieżki na Szrenicę i nocleg w Szklarskiej Porębie. Trasa wiedzie przez najciekawsze zakątki wysokiej części Karkonoszy – Dom Śląski, szlak nad Kotłem Małego Stawu, Słonecznik czy Śnieżne Kotły. Pomimo przeciętnego poziomu trudności, trasa jest czasochłonna.

3. Mały Staw i schronisko Samotnia

Zwiedzając świątynię Wang, jesteś już o krok od niebieskiego szlaku prowadzącego na Śnieżkę przez jeden z najpiękniejszych zakątków Karkonoszy – Kocioł Małego Stawu i leżące nad tym górskim jeziorem schronisko Samotnia.

Rejon Małego Stawu to moje ulubione miejsce odpoczynku i zbierania sił przed dalszą, karkonoską wędrówką. Możesz odpocząć tutaj w drodze na Śnieżkę lub po prostu obrać sobie Samotnię jako cel wędrówki.

Trasa ze Śnieżki na Szrenicę Ciekawe szlaki w Karkonoszach Kocioł Małego Stawu Schronisko Samotnia jak dojść Trasy z ładnymi widokami Karpacz
Szlak ze Śnieżki na Szrenicę wiedzie tuż nad kotłem Małego Stawu i schroniskiem Samotnia

Schronisko w tym rejonie Karkonoszy istniało już w XVII wieku, co czyni je jednym z najstarszych schronisk górskich w Polsce. Sława Samotni rozkwitła w latach 70. i 80. XX wieku, gdy kierował nią Waldemar Siemaszko – legendarna postać w Karkonoszach. Do dzisiaj to modne miejsce wypoczynku.

Najbardziej klimatycznie jest tutaj w okresach, gdy na karkonoskich szlakach jest mało turystów. Samotnia jest wtedy zacisznym, spokojnym miejscem, w którym łatwo zebrać myśli i zregenerować się przed powrotem w doliny.

4. Zapora na Łomnicy

Przepływająca przez Karpacz Łomnica to jedna z najbardziej dzikich rzek Karkonoszy. Jej rwący potok spędzał sen z powiek pruskich inżynierów, którzy od końca XIX wieku zastanawiali się nad najlepszym sposobem uregulowania jej biegu.

Gdy w 1897 r. Karkonosze nawiedziła ogromna powódź, Prusacy zdecydowali o budowie zapór, które miały zatrzymywać niesiony przez rzeki materiał i ułatwiać przepływ dużych mas wody. W ramach tych prac powstała zapora na Łomnicy, która dzisiaj jest również atrakcją turystyczną Karpacza.

Nad zaporę na Łomnicy przyjechaliśmy jesienią, która poza ferrią barw uraczyła nas też przenikliwym wiatrem i niską temperaturą. Do zapory na Łomnicy dojdziesz w kilkanaście w minut z centrum Karpacza. Dojdź najpierw do parku przy ul. Konstytucji 3 Maja, skąd 2-3 minuty spaceru dzielić Cię będą od zapory.

Biegnący przez niego czerwony szlak prowadzi przez koronę zapory, dalej na wzgórze Karpatka pełne ciekawych form skalnych. Drogę przyjęło się nazywać “trasą Karpatka”. Niebieskim szlakiem możesz domknąć pętlę i po ok. 30-40 minutach wrócić do zapory na Łomnicy.

Polecam Ci też zejście z zapory w kierunku ul. Rybackiej i powrót do centrum tą drogą. Będziesz miał dzięki temu okazję zobaczyć zaporę z dołu, co jest również ciekawą perspektywą. Ciekawie wygląda stąd licząca sobie 105 metrów korona zapory.

5. Dziki Wodospad na Łomnicy

Z rzeką Łomnicą związana jest jeszcze dodatkowa atrakcja. Niedaleko dolnej stacji kolejki linowej na Kopę, z której możesz skorzystać chcąc skrócić sobie drogę na Śnieżkę, znajdziesz tzw. Dziki Wodospad. Powstał w wyniki spiętrzenia wód Łomnicy poprzed budowę zapory, którą oddano do użytku w 1915 r.

Dojście na Dziki Wodospad jest bajecznie proste, bo znajduje się on tuż przy drodze. Łomnica jest niepozorna w okresach bez opadów, ale po deszczu mocno poszerza swoje koryto – wtedy też Dziki Wodospad wygląda najbardziej efektownie. Niezależnie od opadów, przy wodospadzie na pewno znajdziesz sporo turystów, bo to jedna z najchętniej fotografowanych atrakcji okolicy.

6. Krucze Skały

Spacerując po Karpaczu i chcąc szybko zaznać górskich emocji, możesz zdecydować się na krótki spacer na Krucze Skały. Pod tą nazwą kryje się grupa skał niedaleko centrum Karpacza, która sięga 25 metrów wysokości i poza walorami dla spacerowiczów, jest też popularnym centrum wspinaczkowym.

Bogate pod względem geologicznym Krucze Skały już w średniowieczu były celem poszukiwaczy złota i metali szlachetnych. Drążono w nich sztolnie, a w XVIII wieku założono tu nawet niewielkie kopalnie glinki kaolinowej współcześnie wykorzystywanej jako kosmetyk, a dawniej – głównie do produkcji porcelany.

Karpacz atrakcje Szlaki blisko miasta Krucze Skały Atrakcje dla dzieci w Karpaczu Karkonosze punkty widokowe Panorama Krajobraz Widok na Śnieżkę

Ze szczytu Kruczych Skał roztacza się piękny widok na Karkonosze. Świetnie widać stąd Śnieżkę, Kopę i skocznię narciarską Orlinek. Nawet w mgliste dni panoramy są rozległe. Przy odrobinie szczęścia możesz tu trafić na grupę wspinaczy, którzy szkolą się na ścianach Kruczych Skał.

Przy punkcie widokowym stoi drewniana ławka, którą uwielbiam okupować za każdym razem, gdy jestem w Karpaczu. Widok jest niesamowity, a siadając na ławeczce tuż przy skraju urwiska czuje się, że ma się go przez chwilę tylko dla siebie.

7. Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice trudno przypisać do konkretnej kategorii. To miejsce jest połączeniem muzeum, galerii sztuki i centrum edukacji, które kierowane jest przede wszystkim do rodzin. Podziemna ekspozycja opowiada o historii Karkonoszy i legendarnej postaci Ducha Gór, który ma władać tą krainą.

Karkonoskie Tajemnice są otwarte dla zwiedzających codziennie. Ceny biletów i szczegółowe godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej obiektu.

Ekspozycja może zaciekawić również dorosłych, chociaż główną grupą docelową pozostają dzieci. Stałe wystawy opowiadają 12 historii związanych m.in. z dawnymi mieszkańcami tego regionu Dolnego Śląska. Część informacji ma baśniowy, tajemniczy charakter, a klimatu dodają instalacje stworzone przez lokalnych artystów i gra świateł.

Karkonoskie Tajemnice możesz zwiedzać multimedialnie, korzystając z przewodnika w formie tabletu. Wizyta tutaj to ciekawa odskocznia od naturalnych atrakcji Karpacza i ciekawy sposób na zagospodarowanie popołudnia w centrum miasta po zejściu z gór.

8. Punkt grawitacyjny (anomalia grawitacyjna)

Wśród atrakcji Karpacza są nie tylko ciekawe budynki i interesujące muzea, ale również punkty, w których prawa grawitacji zdają się nie działać zgodnie ze swoimi założeniami. Karpacz może pochwalić się takim miejscem w okolicy Dzikiego Wodospadu i dolnej stacji wyciągu na Kopę.

Na niedługim odcinku ulicy Strażackiej w Karpaczu dochodzi podobno do anomalii grawitacyjnych. Puszczona swobodnie butelka wtacza się pod górkę, a samochód na biegu jałowym sam zaczyna wdrapywać się na wzniesienie.

Punkt grawitacyjny Anomalia grawitacji Karpacz ciekawostki Ciekawe miejsca w Karkonoszach Atrakcje dla dzieci Dolny Śląsk

Punkt grawitacyjny w Karpaczu to dobry produkt turystyczny, który przyciąga testerów grawitacji. W miejscu, w którym zaczynają się dziać fizyczne cuda, stoi tablica z instrukcją tego, jak poczuć te anomalie w samochodzie. Siła grawitacji ma być tutaj mniejsza o 4% od przeciętnej.

W rzeczywistości takie punkty grawitacyjne to złudzenie optyczne. Widziana przez nasze oczy górka jest w rzeczywistości płaska lub ma wręcz delikatny spadek. Nasz mózg źle odbiera wizualne sygnały i widzimy przed sobą wzniesienie, a skoro samochód sam się pod nie wspina – mamy anomalię grawitacyjną i… dużą atrakcję Karpacza. ;)

9. Muzeum Turystyki i Sportu w Karpaczu

Tuż przy przystanku “Karpacz Bachus”, w ścisłym centrum Karpacza, znajdziesz drewniany budynek w którym mieści się Muzeum Sportu i Turystyki. Miejsce opowiada historię rozwoju gałęzi najważniejszych dla funkcjonowania Karpacza – turystyki oraz sportów zimowych w Karkonoszach.

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu jest czynne codziennie poza poniedziałkami. Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej muzeum.

Muzeum działa w Karpaczu od 1974 r. Na wystawie “Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach” zobaczysz eksponaty związane z działalnością mieszkańców tych ziem – górnictwem, hutnictwem, pasterstwem. Na wystawie “Ochrona przyrody” możesz dowiedzieć się więcej o karkonoskiej przyrodzie – świecie roślin i zwierząt, geologii, klimacie.

Część “Rozwój sportów zimowych, olimpizm” opowiada m.in. o popularnych dawniej w Karkonoszach sportach saneczkowych i bobslejowych, o rajdach narciarskich organizowanych w tych okolicach i prezentuje jedyną w Polsce kolekcję medali z zimowych igrzysk olimpijskich.

Najwygodniej będzie Ci zaparkować samochód na miejskim parkingu przy ul. Parkowej. Przyjechaliśmy do Karpacza poza sezonem, więc mieliśmy prawie cały parking dla siebie – w sezonie może być z parkowaniem nieco trudniej. Niedaleko jest główny deptak Karpacza, czyli ul. Konstytucji 3 Maja.

10. Skocznia narciarska Orlinek

Karpacz wśród swoich atrakcji może się poszczycić również posiadaniem własnej skoczni narciarskiej. Pierwszy taki obiekt powstał w Karpaczu w 1912 r., a po II wojnie światowej rozebrano go i zbudowano ponownie. W 1962 r. skocznia zawaliła się na skutek silnej wichury, jednak obudowano ją i otwarto ponownie w 1979 r. Zawody odbywały się do 2010 r. – później została zamknięta i została wyłącznie punktem widokowym na okolicę.

Niepobitym (prawdopodobnie już nigdy) rekordzistą tej skoczni jest Adam Małysz, który w 2004 r. poszybował tutaj na odległość 94,5 metra. Pobił tym samym o 2 metry rekord należący wspólnie do Veli-Matti Lindströma (2001 r.) i Mateusza Rutkowskiego (2004 r.).

Skocznia “Orlinek” w Karpaczu przy ul. Olimpijskiej działa teraz jako punkt widokowy. W ramach wizyty możesz wejść po ponad 200 schodach na szczyt skoczni i podziwiać widok na okolicę.

Współcześnie udostępniana jest tylko wieża skoczni. Zeskok zostaje powoli przejmowany przez naturę, porastając coraz gęstszą roślinnością. Końcowa faza zeskoku jest zalana, co nie rokuje dobrze w zakresie przyszłej reaktywacji obiektu.

Kilkaset metrów dalej znajduje się jedno z wejść do Karkonoskiego Parku Narodowego, skąd możesz wyruszyć czarnym, a następnie żółtym i niebieskim szlakiem w stronę Strzechy Akademickiej, Schroniska Samotnia i Małego Stawu. Możesz też nie zbaczać z czarnego szlaku i udać się bezpośrednio w stronę Domu Śląskiego oraz Śnieżki.

11. Dom Morgensterna

Dom Morgensterna to dawne miejsce zamieszkania Carla Ernsta Morgensterna – słynnego karkonoskiego pejzażysty, zwanego też “królem pocztówek”. Artysta upodobał sobie Karkonosze, które stały się dla niego inspiracją do namalowania niezliczonej liczby pejzaży. Prace Morgensterna zaczęły masowo trafiać na pocztówki, które w tamtych czasach stawały się hitem wśród karkonoskich pamiątek.

Dzisiaj pomalowany na czarno, drewniany Dom Morgensterna to wyłącznie ciekawostka, którą możesz obejrzeć z zewnątrzNależy do prywatnego właściciela, który nie udostępnia go do zwiedzaniaBudynek stoi na rogu ulic Skłodowskiej-Curie i Obrońców Pokoju.

Statystyki sprzedaży mówią, że w 1900 r. sprzedawano w Karpaczu aż 2000 pocztówek dziennie, a z poczty na szczycie Śnieżki nadawano rocznie aż 15 000 przesyłek. Duża ich część była zdobiona właśnie przez pejzaże Morgensterna.

“Król pocztówek” zdobył dużą popularność i stał się rozchwytywanym artystą. Lata jego pracy przypadają na czas dużego rozwoju turystyki w Karkonoszach – budowy nowych schronisk, hoteli i doprowadzenia do Karpacza kolei.

12. Miejskie Muzeum Zabawek (dawny dworzec kolejowy)

Kolej dotarła do Karpacza w 1895 r., otwierając przed miastem zupełnie nowy rozdział w rozwoju lokalnej turystyki. Pociągi zaczęły dowozić do Karpacza tłumy przyjezdnych, chcących jak najszybciej dostać się do hoteli oraz na karkonoskie szlaki. Pociągi dojeżdżały do miasta do 2000 r., gdy w sądny dzień dla polskiej kolei linię zlikwidowano.

Od 2012 r. w przejętym przez miasto i wyremontowanym budynku dawnego dworca kolejowego działa Miejskie Muzeum Zabawek. Ekspozycja opiera się na prywatnych zbiorach Henryka Tomaszewskiego – mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej.

Dawny dworzec kolejowy Miejskie Muzeum Zabawek Atrakcje dla dzieci w Karpaczu Co zobaczyć z dzieckiem Karpacz Karkonosze z dzieckiem fajne miejsca

Miejskie Muzeum Zabawek jest otwarte codziennie poza poniedziałkami. Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej. Bilety możesz kupić również online.

Zabawki, które będziesz mógł obejrzeć w muzeum pochodzą z różnych zakątków świata, m.in. z Meksyku, Japonii, Australii i różnych krajów Europy. Pokazują rozwój zabawkarstwa na przestrzeni trzech wieków. W zbiorach są figurki z XVIII wieku, porcelanowe lalki z XIX wieku i zabawki, które kojarzymy z XX wieku.

Dawny dworzec kolejowy Miejskie Muzeum Zabawek Atrakcje dla dzieci w Karpaczu Co zobaczyć z dzieckiem Karpacz Karkonosze z dzieckiem fajne miejsca

Muzeum to dobry wybór dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko. Moim zdaniem to również atrakcja dla dorosłych, którzy będą mogli przenieść się tutaj w świat swojej młodości. Wybitnie wiekowy nie jestem, a zwiedzanie muzeum było dla mnie sentymentalną podróżą. ;)

13. Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego

Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego to świetnie miejsce dla rodzin z dziećmi, ale również interesująca atrakcja dla dorosłych. W 10 salach zbudowano tematyczne ekspozycje, odwzorowujące wesołe miasteczko, górską wiosnę lub pozostające w klimacie Star Wars, Piratów z Karaibów czy Harrego Pottera. Wszystko oczywiście z klocków Lego. ;)

Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego Muzeum Gier Karpacz z dziećmi Atrakcje dla dzieci Karkonosze Gdzie w góry z dziećmi Dolny Śląsk weekend z dziećmi zwiedzanie Ciekawe miejsca dla dzieci
Zwiedzanie możesz połączyć z odwiedzinami w Muzeum Konsol i Gier Video, do którego wejdziesz na wspólnym bilecie

Do zobaczenia jest również sześciometrowa, interaktywna makieta regionu i Western City, więc znajdziesz tu też lokalny kontekst. Szczegóły zwiedzania muzeum i jego godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej.

14. Park Bajek

Park Bajek to kolejna z atrakcji Karpacza kierowana do najmłodszych turystów. Na terenie parku znajdziesz bajkowe chatki pochodzące z różnych bajek – Królowej Śniegu, Calineczki, Jasia i Małgosi, Kopciuszka. Dzieci mogą też skorzystać z dużego placu zabaw, a dorośli – z baru i zaplecza gastronomicznego. Szczegóły zwiedzania znajdziesz na stronie internetowej Parku Bajek.

15. Multimedialne Muzeum Karkonoszy

Multimedialne Muzeum Karkonoszy to ciekawy punkt na mapie atrakcji Karpacza. W nowoczesny sposób przedstawiono w nim historię powstania tego pasma górskiego, zaczynając od tak odległych dziejów, jak kulisy powstawania kontynentów i epoki lodowcowe.

Na multimedialnej makiecie Karkonoszy będziesz mógł sprawdzić dokładnie przebieg swoich ulubionych szlaków i znaleźć te zakątki gór, do których jeszcze nie miałeś okazji dotrzeć. Makieta robi wrażenie, a odwzorowanie rzeźby terenu jest bardzo wierne.

Szczegóły dotyczące zwiedzania tego miejsca (wraz z godzinami otwarcia i cenami biletów) są dostępne na stronie internetowej Multimedialnego Muzeum Karkonoszy.

16. Karczmy Sądowe

W Karpaczu zachowały się budynki dawnych karczm sądowych czyli miejsc, w których właściciel wioski rostrzygał spory powstające między mieszkańcami.

Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest gospoda “Bachus” przy ul. Konstytucji 3. Maja, która istniała tutaj już w XVIII wieku. Po drugiej stronie ulicy rośnie pomnik przyrody – lipa sądowa, pod którą obradowano dawniej i rozwiązywano spory.

Przy ul. Karkonoskiej 7 znajduje się kolejna z karczm sądowych, która powstała w 1735 r. Była siedzibą lokalnych władz i właśnie w niej odbywały się sądy. Dzisiaj budynek jest zajmowany przez Dom Wczasowy Morskie Oko.

Budynki łatwo pominąć, bo nic nie wskazuje i nie przypomina o ich ciekawej historii. Bądź jednak dociekliwym turystą i zainteresuj się również karczmami sądowymi. To jedna z ciekawszych, ale też niepozornych atrakcji Karpacza.

17. Świat Kolejek

W Świecie Kolejek może się spodobać nie tylko dzieciom. Obiekt to duża, multimedialna makieta kolejowa ze stanowiskami do sterowania pociągami, grami dostosowanymi do dzieci w różnym wieku i salą wirtualnej rzeczywistości, gdzie można pojeździć trochę kolejką. Ceny biletów wstępu i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej Świata Kolejek.

18. Młynek Miłości

Młynek Miłości to niepozorna atrakcja, która uchodzi za szczęśliwe miejsce dla zakochanych. Znajdziesz ją w Karpaczu Górnym przy ul. Karkonoskiej 53. Z miejscem wiąże się legenda o córce młynarza, która zakochała się w rycerzu.

Z miłości porzucił stan rycerski i zajął się prowadzeniem młyna. Na pamiątkę tych wydarzeń lokalna ludność zbudowała Młynek Miłości. Współcześnie to niewielki skwer, który poza miniaturowym młynem nie zapewnia innych atrakcji. Jeśli będziesz w pobliżu – możesz tu zajrzeć.

19. Tor saneczkowy przy Świątynii Wang i Alpine Coaster – Kolorowa

Całoroczny tor saneczkowy znajdziesz niedaleko Świątynii Wang, na terenie Hotelu Gołębiewski. Zjazd liczy ponad 500 metrów i znajduje się w miejscu, które dostarczy Ci pięknych widoków na okolicę. W czasie zjazdu osiągniesz prędkość nawet 40 km/h.

Drugi z torów – tor Alpine Coaster, należy do Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa. Zjazd ma ponad 1000 metrów i pozwala rozpędzić się do ok. 35 km/h. Oczywiście najciekawsze w czasie zjazdu są wiraże – jest ich tutaj aż 13, z czego największy (tzw. ślimak) pozwala na obrót o aż 400 stopni.

20. Park linowy Tarzan

W Karpaczu będziesz miał też okazję spróbować swoich sił w parku linowym Tarzan, który znajduje się przy ul. Gimnazjalnej 2. To największy tego typu obiekt w polskich Karkonoszach.

Do dyspozycji są trzy trasy zróżnicowane pod względem poziomu trudności. Dla najsprawniejszych i dla najodważniejszych polecana jest trasa Skok Tarzana. Najłatwiejsza trasa to Baby Tarzan przeznaczona dla dzieci.

21. Wyrusz na zwiedzanie atrakcji w okolicach Karpacza

Okolice Karpacza są bogate w dodatkowe atrakcje, które warto zobaczyć szczególnie, jeśli w tym rejonie planujesz spędzić trochę więcej czasu. Znajdzie się wśród nich coś zarówno dla miłośników historii, jak i atrakcji naturalnych.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Atrakcja, która powstała w Kowarach w 2003 r. na terenie dawnej fabryki dywanów. W parku można oglądać dziesiątki modeli najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska wykonanych w skali 1:25. Odwiedziny tutaj to spora frajda dla dzieci, ale dorośli również docenią kunszt, z jakim Park Miniatur przygotował modele.

Na terenie parku działa kawiarnia, więc wizyta w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska może być pomysłem na dłuższe, relaksujące popułudnie. Atrakcję znajdziesz w Kowarach przy ul. Zamkowej 9.

Muzeum Sentymentów w Kowarach

Zajmujące budynek dawnego zakładu produkującego dywany Muzeum Sentymentów to jedno z miejsc, które zrobiło na mnie największe wrażenie w czasie zwiedzania okolic Karpacza. Ogrom pracy, jaki włożono w odtworzenie kolejnych pomieszczeń typowego mieszkania za czasów PRL i masa autentycznego sprzętu i elementów wyposażenia, które udało się tu zgromadzić są warte odwiedzin chociaż na 30 minut.

Obiekt zwiedza się samodzielnie, wchodząc do kolejnych pomieszczeń – pokoju dziecięcego, salonu, kuchni, łazienki czy biura partyjnego dygnitarza. Muzeum powstało między innymi dzięki ogromnej liczbie eksponatów, które przekazali do niego mieszkańcy okolicy, odkurzając swoje piwnice z bezcennych pamiątek. Wizyta tutaj to dobry pomysł na szybką przerwę w drodze do Karpacza albo ostatni punkt zwiedzania przed powrotem do domu.

Dolina Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów to nazwa liczącego 100 km2 obszaru u stóp Karkonoszy i Rudaw Janowickich, na którym podziwiać można 30 pięknych, odrestaurowanych pałaców i malowniczych ogrodów. Wszystkie obiekty wchodzące w skład Doliny Pałaców i Ogrodów znajdziesz na stronie internetowej. Odwiedziny w przynajmniej części z nich to świetny pomysł na wzbogacenie podróży do Karpacza o zwiedzanie pięknych atrakcji najbliższej okolicy miasta.

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze
Zamek Chojnik to jeden z obiektów należących do Doliny Pałaców i Ogrodów

Do Doliny Pałaców i Ogrodów należą m.in. zamek Chojnik, Pałac Dębowy w Karpnikach, zamek w Karpnikach, pałac w Wojanowie czy Pałac Smyrna w Kowarach. Wizyta w zamku Chojnik dostarczy Ci pięknych widoków na Kotlinę Jeleniogórską. Przy okazji wizyty w Jeleniej Górze warto zwiedzić najważniejsze atrakcje Jeleniej Góry, a potem zajrzeć też do uzdrowiskowych Cieplic Śląskich-Zdroju (dzielnicy miasta).

Sztolnie Kowary – Kopalnia Liczyrzepa

Sztolnie Kowary – Kopalnia Liczyrzepa to działająca o 2000 r. podziemna trasa turystyczna licząca sobie 1200 metrów. Powstała na terenie dawnych Zakładów Przemysłowych R-1, które zajmowały się wydobyciem i przeróbką rud uranu.

Zakład miał tajny charakter, a całość wydobytego urobku była sprzedawana do Związku Radzieckiego. Zakłady działały do 1973 r., a później stały porzucone aż do czasu otwarcia podziemnej trasy turystycznej.

Wodospad Podgórnej

Wodospad Podgórnej to trzeci pod względem wysokości wodospad polskich Karkonoszy – po Wodospadzie Kamieńczyka i Wodospadzie Szklarki. Znajduje się w okolicach Przesieki i liczy sobie ok. 10 metrów. Do wodospadu Podgórnej prowadzi czarny szlak z Przesieki. Idąc dalej szlakiem, dojdziesz do Ogrodu Japońskiego Siruwia.

Zamek księcia Henryka w Marczycach (ruiny zamku)

Znajdujący się na górze Grodna Zamek Henryka powstał jako sztuczne ruiny należące do parku krajobrazowego razem z pałacem w Staniszowie. Ruiny wybudowano w 1818 r. Posiadają wieżę, która pierwotnie służyła myśliwym, a dzisiaj jest punktem widokowym. Na Zamek księcia Henryka prowadzi żółty szlak z Sosnówki i niebieski szlak z Marczyc.

Gdzie spać w Karpaczu?

Szukając noclegu w Karpaczu powinieneś zwrócić uwagę na to, aby obiekt znajdował się blisko szlaków lub żeby można było tam sprawnie dojechać. Jeśli nie planujesz jednak górskich wędrówek, poszukaj hotelu w okolicach ul. Konstytucji 3. Maja i ścisłego centrum miasteczka.

W sezonie w centrum Karpacza jest dużo turystów i wieczorami bywa głośno – szczególnie w okolicach popularnych restauracji i deptaku przy ul. Konstytucji 3. Maja. Od kilku wyjazdów zatrzymuję się w SleepStation Karkonosze, które leży cichej części miasta. Do centrum mam stamtąd 15 minut spacerem, a okolica jest spokojna.

Gdzie zjeść i wypić kawę w Karpaczu?

W mieście można liczyć na wiele rodzajów kuchni – od tradycyjnej, polskiej zaczynając, a kończąc na daniach azjatyckich. W szczycie sezonu restauracje pękają w szwach – szczególnie wieczorami, gdy turyści zejdą już głodni z karkonoskich szlaków.

Najciekawsze restauracje, które warto odwiedzić, to:

Na dobrą kawę polecam wpaść do jednej z kawiarni:

Jak dojechać do Karpacza z Wrocławia, Warszawy i innych miast Polski?

Samochód to nie jedyna opcja na sprawne dostanie się do Karpacza. Jeśli wolałbyś więc odwiedzić Karpacz bez samochodu, zainteresuj się kursującymi często busami, które łączą Karpacz z Jelenią Górą. Przesiadka do busa jadącego do Karpacza będzie najwygodniejsza przy dworcu kolejowym w Jeleniej Górze.

Busy z Jeleniej Góry do Karpacza odjeżdżają z przystanku przy dworcu kolejowym w Jeleniej Górze. Kursują często (średnio raz na godzinę). Ich rozkład jazdy sprawdź na stronie e-podroznik.pl.

Najwygodniej będzie Ci dojechać pociągiem lub autobusem do Jeleniej Góry. Codziennie kursuje kilka bezpośrednich pociągów regionalnych łączących Wrocław i Wałbrzych z Jelenią Górą. Dodatkowo możesz liczyć na dalekobieżne pociągi kursujące z Warszawy i północnej Polski.

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

Na blogu czeka na Ciebie kilka artykułów, które ułatwią Ci zwiedzanie Karpacza i Dolnego Śląska. Znajdziesz tam sporo podróżniczych inspiracji. Dzielę się w nich moimi doświadczeniami po kilkunastu latach podróżowania po przeróżnych zakątkach Dolnego Śląska.

Mam nadzieję, że dzięki mojemu przewodnikowi po atrakcjach i miejscach, które warto zobaczyć w Karpaczu, Twoja wycieczka w Karkonosze będzie bogatsza i poświęcisz chwilę nie tylko na Karkonoski Park Narodowy, ale też spacer po mieście. Życzę Ci udanych wędrówek po najwyższym paśmie górskim Sudetów i dobrego czasu w samym Karpaczu. Do zobaczenia na górskich szlakach!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze