Gruzja - informacje praktyczne (2020). Co WARTO wiedzieć? / Blog podróżniczy

 1. NASTĘPNY POST
Gruzja – wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą w 2020 r.

Gruzja – wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą w 2020 r.

Gruzja to przepiękny kraj, który zyskuje coraz większą popularność wśród turystów. Do podróży na Kaukaz warto się odpowiednio przygotować, aby nasz pobyt przebiegał bez niepotrzebnych zakłóceń. W artykule opowiem o wszystkim, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Gruzji oraz podzielę się szeregiem informacji praktycznych związanych z tym krajem.


Zastanawiasz się nad podróżą do Gruzji? Sprawdź mój przewodnik, w którym podpowiem Ci, co warto zobaczyć w Gruzji.


Co znajdziesz w artykule?

 • wskazówki na temat dojazdu do Gruzji oraz transferu z lotnisk w Kutaisi i Tbilisi,
 • zasady wjazdu do Gruzji, wymogi paszportowe i celne,
 • informacje o ubezpieczeniu turystycznym, które warto wykupić przed wyjazdem do Gruzji,
 • kompendium wiedzy na temat transportu wewnątrz Gruzji,
 • wskazówki dotyczące wymiany gruzińskiej waluty i posługiwania się językiem angielskim w Gruzji,
 • rekomendacje dotyczące noclegów i zakwaterowania,
 • informacje o najlepszych okresach w roku na podróż do Gruzji,
 • informacje praktyczne na temat dostępu do internetu, kart SIM, standardu gniazdek,
 • podsumowanie kwestii związanych z bezpieczeństwem w Gruzji,
 • ranking najlepszych dań kuchni gruzińskiej,
 • polecane książki i przewodniki o Gruzji.

Tworzę właśnie ebooka “Jak zaplanować podróż do Gruzji? Poradnik krok po kroku”. To jedyny poradnik, którego potrzebujesz, aby zaplanować swoją podróż – zapisz się więc na listę zainteresowanych ebookiem.


Podstawowe informacje o Gruzji. Na jakim kontynencie leży?


Gruzję zamieszkują niespełna 4 miliony mieszkańców. Stolicą kraju jest Tbilisi, którego aglomeracja liczy 1,5 mln mieszkańców – prawie 40% populacji Gruzji. Powyżej 100 000 obywateli liczą 3 gruzińskie miasta – Batumi, Kutaisi i Rustawi.


Położenie geograficzne Gruzji w szerokim na niecałe 1000 km pasie oddzielającym Morze Czarne od Morza Kaspijskiego powoduje, że jej przynależność kontynentalna nie jest jednoznacznie określona.

Jedni uważają, że Gruzja to dalekie rubieże Europy, inni, że to już z całą pewnością Azja, ale nie brakuje również zwolenników teorii, że kraj jest podzielony na część europejską i azjatycką.

Temat był wielokrotnie analizowany, ale z podróżniczego punktu widzenia nie ma on większego znaczenia. Najistotniejsze dla nas jest to, że Gruzja, obok Armenii, Azerbejdżanu i kawałka Rosji, to część Kaukazu.


Samochód na tle gór w Stepancmindzie w Gruzji

Granice Gruzji nie są spójne. Około 20% powierzchni kraju znajduje się de facto poza wpływem władz państwowych.

Leżące de jure na terytorium Gruzji – Abchazja i Osetia Południowa – to republiki separatystyczne, które jednostronnie ogłosiły niepodległość od Gruzji i znajdują się pod rosyjskim protektoratem, w rosyjskiej strefie wpływów.

Abchazja i Osetia Południowa nie są powszechnie uznawane na arenie międzynarodowej. Ich niepodległość uznały: Rosja, Nikaragua, Wenezuela, Nauru, Syria oraz państwa nieuznawane: Osetia Południowa, Górski Karabach, Naddniestrze.

W artykule zebrałem dla Ciebie informacje praktyczne, dzięki którym dobrze przygotujesz się do swojej pierwszej podróży do Gruzji.


Pamiętaj, aby przed wyjazdem do Gruzji wykupić ubezpieczenie turystyczne. Jego cenę możesz sprawdzić za darmo w internetowym kalkulatorze. Kosztuje nie więcej, niż kilka złotych dziennie.


Jak dojechać do Gruzji?


W 2020 r. bezpośrednie loty do Gruzji oferuje większość polskich lotnisk. Dwa główne, międzynarodowe porty lotnicze Gruzji znajdują się w Tbilisi i Kutaisi.

Narodowy LOT lata z Warszawy do Tbilisi, a Wizz Air obsługuje połączenia z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia do położonego w centrum Gruzji Kutaisi.


Widok z okna marszrutki na Kazbek

Jak dojechać z lotnisk do miast? Transfer lotniskowy


O tym, jak dojechać z lotnisk w Kutaisi i Tbilisi do centrów miast napisałem w oddzielnym artykule, dzięki któremu dobrze poznasz zasady przemieszczania się po Gruzji.


O transferach lotniskowych i o tym, jak przemieszczać się sprawnie i tanio po Gruzji, przeczytasz w artykule “Jak tanio podróżować po Gruzji? Transport wewnątrz kraju”.


Wjazd do Gruzji. Czy potrzebna jest wiza lub paszport?


Polska jest objęta programem bezwizowego wjazdu do Gruzji. Obywatele naszego kraju mogą przebywać w Gruzji do 365 dni, po czym należy opuścić terytorium kraju.

Gdy wyjedziemy z Gruzji na krótką wycieczkę (chociażby do Azerbejdżanu czy Armenii) i wrócimy do niej, okres 365 dni liczy się od nowa. Teoretycznie oznacza to, że możemy przebywać w Gruzji w nieskończoność, z krótkimi przerwami raz do roku.

Obywatele polscy nie muszą meldować się podczas pobytu w Gruzji.

Wjazd do Gruzji może się odbywać z paszportem lub dowodem osobistym. Rekomenduję Ci jednak, aby mieć ze sobą dwa dokumenty tożsamości – na wypadek, gdyby z jednym stało się coś nieprzewidzianego.


Widok na miasteczko Stepancminda w Gruzji
Widok na miasto Stenpancminda z drogi do klasztoru Cminda Sameba

Zwróć proszę uwagę na leki, jakie przewozisz ze sobą do Gruzji. Niektóre medykamenty, które w Polsce wydawane są bez recepty, w Gruzji są zaliczane do grupy narkotycznych.

Jeśli zamierzasz przewieźć leki np. z kodeiną (Solpadeine, Thiocodin, Nurofen Plus, Antidol), efedryną (Tussipect) lub pseudoefedryną (Ibuprom Zatoki, Metafen, Gripex, Cirrus, Sudafen, itp.) w składzie – koniecznie zadbaj o posiadanie zaświadczenia lekarskiego, w którym jest wyraźnie napisane, że potrzebujesz ich w celach medycznych.


Co warto zobaczyć w Gruzji? Najciekawsze atrakcje Gruzji


Gruzja to kraj, w którym nie brakuje atrakcji z żadnej kategorii. Znajdziesz tu ciepłe wybrzeże Morza Czarnego, wysokie góry, doliny pełne winnic… można tak mnożyć.

Przygotowałem dla Ciebie kompletny przewodnik, w którym opowiadam o miejscach, które warto zobaczyć w Gruzji. Sprawdź, czy wszystkie z nich są już na Twojej liście atrakcji do zobaczenia.


Czy warto wykupić ubezpieczenie przed podróżą do Gruzji?


Gruzja, jako kraj nienależący do Unii Europejskiej, nie jest objęty działaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Przed przyjazdem do Gruzji, polecam Ci z całą stanowczością zakup ubezpieczenia turystycznego, które pozwoli na skorzystanie z darmowej pomocy w publicznych i prywatnych punktach opieki zdrowotnej.

Publiczna służba zdrowia w Gruzji nie należy do najlepszych, tym więc lepiej posiadać ubezpieczenie turystyczne, które otworzy nam drzwi do profesjonalnych, prywatnych klinik. Bez ubezpieczenia również publiczna opieka jest w pełni płatna.

Ceny ubezpieczenia turystycznego można sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczeń.

Jeśli planujesz uprawianie turystyki górskiej lub sportów ekstremalnych, koniecznie podaj te informacje w czasie zakupu ubezpieczenia.


Przed wyjazdem za granicę wykup ubezpieczenie turystyczne – to obowiązkowy punkt przygotowań do każdej mojej podróży. Sprawdź, jaka jest cena ubezpieczenia Twojego wyjazdu i wybierz to, które będzie najkorzystniejsze.


Transport w Gruzji. Jak przemieszczać się po kraju?


Gruzja jest stosunkowo niewielkim krajem, po którym wygodnie można się przemieszczać środkami transportu publicznego.

Podstawowym środkiem transportu w Gruzji są marszrutki, które są uzupełniane przez pociągi oraz taksówki. W Gruzji (poza lotami z Tbilisi do Mestii), nie praktykuje się lotów krajowych.


Jeśli chcesz wiedzieć więcej o transporcie wewnątrz Gruzji i o tym, jak sprawnie i tanio przemieszczać się po tym kraju – przeczytaj mój artykuł “Jak tanio podróżować po Gruzji? Transport wewnątrz kraju”.


Waluta w Gruzji. Jak wypłacać i wymieniać pieniądze?


Obowiązującą w Gruzji walutą jest lari, międzynarodowo oznaczane jako GEL. Przy oznaczaniu cen można się spotkać z symbolem ₾, np. 10 ₾ = 10 GEL.

Gruzińskie banknoty są produkowane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Lari jest dostępne w niektórych polskich kantorach, ale ich zakup w Polsce zazwyczaj nie jest opłacalny. Polecam, abyś wypłacił gotówkę z polskiej karty płatniczej w lotniskowych bankomatach – to najwygodniejszy i tani sposób uzyskania lari.

W Gruzji bardzo dobrze sprawdzają się darmowe karty Revolut oraz Curve, które pozwala zaoszczędzić na wymianie gotówki.

Z obu kart można bez problemu wypłacać gotówkę w gruzińskich bankomatach i płacić kartą w sklepach (również zbliżeniowo).


Na wymianie walut za granicą możesz zaoszczędzić dzięki karcie Curve. Jeśli założysz ją ze specjalnym kodem (DWG7BVBE), dostaniesz 25 zł na start.


Gruzińska waluta mocno się osłabia, co jest złe dla lokalnej gospodarki, ale jednocześnie świetne dla osób odwiedzających Gruzję.

Jeszcze w 2017 r. za 1 GEL trzeba było zapłacić ok. 1,6 zł.

Aktualnie, w 2020 r., 1 GEL to ok. 1,30 – 1,35 PLN.


Pobyt w Gruzji nie powinien być wyzwaniem dla Twojego portfela. Od przybytku głowa jednak nie boli – sprawdź więc moich 10 sposobów na oszczędzanie pieniędzy na podróże.


Język i alfabet gruziński. Czy w Gruzji można dogadać się po angielsku?


Gruzini władają własnym językiem, który zapisywany jest gruzińskim alfabetem – jednym z najstarszych alfabetów świata. Nie widziałem jeszcze nigdy piękniejszego kroju liter. Litera “l” to moja ulubiona.


Gruziński alfabet
Gruziński alfabet. Źródło: itinari.com

W większych miastach Gruzji (Tbilisi, Batumi), dogadanie się w języku angielskim jest możliwe w dużej liczbie miejsc (restauracje, kawiarnie, informacja turystyczna).

Im głębiej jednak zapuścimy się wgłąb Gruzji i im mniejsze miejscowości odwiedzimy, tym szansa na porozumienie się po angielsku spada do nieznacznej. Wśród osób starszych króluje znajomość języka rosyjskiego, którym władają z dużą łatwością.

Warto poznać kilka podstawowych zwrotów w języku rosyjskim. Aby zrobić wrażenie na lokalnej społeczności, można również nauczyć się kilku gruzińskich zwrotów (zapis fonetyczny):

 • gamardżoba – dzień dobry,
 • nachwamdis – do widzenia,
 • diach / ki / ho – tak,
 • ara – nie,
 • bodiszi – przepraszam,
 • madloba – dziękuję,
 • gaczereba – przystanek autobusowy,
 • sadguri – dworzec.

Księga z pismem gruzińskim w muzeum w Kutaisi

Kiedy przyjechać do Gruzji? Pogoda na Kaukazie


Gruzja znajduje się w strefie umiarkowanej. Zimy są łagodniejsze od tych, które znamy z Polski, a średnia temperatura nie spada w Tbilisi poniżej zera.

Gruzja to kraj tak zróżnicowany krajobrazowo, że przyjazd w te strony ma sens o każdej porze roku. Zimy w górach jest surowa, przez co najlepiej odwiedzać je późną wiosną i wczesną jesienią.

Latem temperatury w środku lądu przekraczają często 30 stopni Celsjusza, co czyni zwiedzanie dosyć uciążliwym. Przemieszczanie się po kraju, biorąc pod uwagę pozbawione klimatyzacji marszrutki, może być męczące.

Odwiedziłem Gruzję na początku kwietnia oraz na początku listopada. Dni były już na tyle ciepłe, że zdarzało mi się spacerować tylko w T-shircie, ale noce bywały mroźne.

Myślę, że przełom maja i czerwca oraz września i października to najlepszy czas, aby odwiedzić Gruzję. W każdym innym miesiącu będziesz mógł jednak poznać trochę inną twarz tego kraju, co też jest bardzo ciekawą wizją.


Wioska Ushguli z widokiem na najwyższy szczyt Gruzji
Wioska Ushguli z widokiem na najwyższy szczyt Gruzji

Gdzie spać w Gruzji?


Turystyka jest bardzo ważną gałęzią gruzińskiej gospodarki. Baza noclegowa rozwija się dynamicznie, a przez to znalezienie zakwaterowania przez Internet jest możliwe nawet w przypadku niewielkich wiosek, do których trafimy w czasie naszej wędrówki.


Noclegów można szukać na:

 • Booking.com – portal ma olbrzymią bazę obiektów w różnych standardach – od hosteli, przez guesthousy, drogie hotele, aż po całe apartamenty. Wiele obiektów pozwala zapłacić za pobyt na miejscu, bez konieczności przedpłaty kartą.
 • Airbnb – serwis pozwalający na krótkoterminowy wynajem całych mieszkań, ale często również pokoi w tych mieszkaniach. Bardzo dobre rozwiązanie dla osób podróżujących większą grupą, ale również dla tych podróżników, którzy nie do końca przepadają za hotelową atmosferą. Mieszkając w obiektach z Airbnb łatwiej wsiąknąć w tkankę danego miasta.

Rezerwując nocleg na Airbnb z tego linka, dostaniesz zniżkę 140 zł na Twoją pierwszą rezerwację.


Podczas moich pobytów w Gruzji korzystałem z noclegów w:


Widok na wieżowce w Batumi w Gruzji

Dostęp do internetu w Gruzji, karty SIM, napięcie i rodzaj gniazdek


Gruzja jest państwem, które w większych miastach dość szybko się modernizuje. Gorzej jest na wsi, która nadal jest wyraźnie zacofana w stosunku do np. zachodnioeuropejskich standardów.

Dostęp do internetu jest w Gruzji powszechny. Bardzo duży obszar kraju jest pokryty zasięgiem w standardzie LTE.

Kartę SIM można kupić zaraz po wyjściu z samolotu, w lotniskowych punktach sprzedaży operatorów telefonii komórkowej lub w salonach w każdym większym mieście.

Główni gruzińscy operatorzy to Magti, Geocell i Beeline. Ceny kart SIM zmieniają się na tyle często, że po aktualną ofertę odsyłam właśnie do punktów sprzedaży już w Gruzji. Za kartę SIM i pakiet internetu (np. 5 GB) nie powinieneś zapłacić jednak więcej niż 20-25 GEL (chociaż pewnie będzie taniej).

Karty SIM są rejestrowane, ale formalności dokona za Ciebie pracownik obsługi. Konieczne będzie skserowanie dowodu osobistego lub paszportu.


W Gruzji gniazdka mają standard europejski typu C i F (pasować więc będą wtyczki od polskiego sprzętu), a w sieci płynie prąd o napięciu 220 V.


Widok na Kazbek z klasztoru Cminda Sameba w Gruzji

Bezpieczeństwo w Gruzji. Czy na turystów czyhają jakieś niebezpieczeństwa?


Gruzja jest krajem absolutnie bezpiecznym dla turystów. Nie zwalnia to nas jednak z zachowania standardowych środków ostrożności.

Niespójna granica Gruzji z Abchazją i Osetią Południową powoduje, że ruch w tamtych rejonach nie jest swobodny. Pod żadnym pozorem nie należy próbować przekroczyć tych granic na dziko. Są one strzeżone przez uzbrojone, rosyjskie wojska, które mogą potraktować nieodpowiedzialnego turystę jako przestępcę.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza próby wjazdu do Gruzji z terytorium Rosji przez tereny Abchazji i Osetii Południowej. Potwierdzona przez podróżników jest jednak możliwość wjazdu do Abchazji z Gruzji (po uzyskaniu zezwolenia z abchaskiego MSZ) i powrót do Gruzji tą samą drogą, tj. przez most na rzece Inguri.


Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się w Tbilisi, przy ul. Oniashvili 24.

Należy pamiętać, że na terytoriach separatystycznych nie możemy liczyć na polską pomoc konsularną.


Poziom publicznej opieki zdrowotnej jest w Gruzji bardzo przeciętny, ale dzięki ubezpieczeniu turystycznemu będziesz mógł skorzystać z prywatnych gabinetów. Sprawdź cenę ubezpieczenia w internetowym kalkulatorze.


W zatłoczonych pociągach metra w Tbilisi i w marszrutkach należy zachować czujność z uwagi na możliwość pojawienia się kieszonkowców. Poczucie bezpieczeństwa zapewnia jednak dość powszechnie obecna policja, która po szerokich reformach jest daleka od działań korupcyjnych i mocno zaangażowana w swoją pracę.


Gruzini prowadzą samochody z dużą nonszalancją, w sposób często niebezpieczny. Często są przypadki wyprzedzania na trzeciego, przekraczania dozwolonej prędkości czy wykonywania niebezpiecznych manewrów.


Dość powszechne są przypadki oszustw na turystach podczas wizyt w restauracjach. Zanim zapłacisz za rachunek sprawdź czy na pewno zgadza się on z tym, co rzeczywiście zamówiłeś. Restauratorzy mogą próbować wykorzystać ufność przyjezdnych i dopisać do rachunku kilka pozycji.


Z czego słynie gruzińska kuchnia?


Jestem zdania, że gruzińska kuchnia to jedna z lepszych rzeczy, jakie przytrafiły się światu.


Gruzińskiej kuchni nie da się nie kochać. Stworzyłem swój osobisty ranking 10 najlepszych dań kuchni gruzińskiej. Znasz już wszystkie dania z listy?


Na podium moich ukochanych, gruzińskich dań stoją pierożki chinkali, adżarskie chaczapuri i kubdari. Jedzenie w Gruzji to mistyczne przeżycie dla mojego żołądka.


Adżarskie chaczapuri

Książki i przewodniki po Gruzji


Przed podróżą do Gruzji warto poznać szerszy kontekst kulturowy związany z tym krajem. Polecane przeze mnie książki pomogą Ci lepiej zrozumieć zasady, jakimi rządzi się gruzińskie społeczeństwo oraz poznać problemy, z jakimi na co dzień zmagają się Gruzini.


Polecane książki o Gruzji:


Polecane przewodniki po Gruzji:


Gruzińska Droga Wojenna obok pomnika przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej

Ta porcja praktycznych informacji pozwoli Ci swobodnie zaplanować swoją pierwszą podróż do Gruzji. W poszukiwaniu ciekawych miejsc do odwiedzenia zerknij do artykułu, w którym opowiadam, co warto zobaczyć w Gruzji.


Tworzę właśnie ebooka “Jak zaplanować podróż do Gruzji? Poradnik krok po kroku”. To jedyny poradnik, którego potrzebujesz, aby zaplanować swoją podróż – zapisz się więc na listę zainteresowanych ebookiem.


Dołącz do społeczności bloga!


 • Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku – w każdy poniedziałek o 19:00 prowadzę tam live na tematy związane z podróżami.
 • Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – raz w tygodniu rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.
Autor artykułu: Bartek Dziwak

Bartek Dziwak

Pretendujący do bycia podróżnikiem pracownik na etacie, który stara się wycisnąć jak cytrynę każdą wolną chwilę i spędzić ją w podróży - to chyba moja najlepsza charakterystyka.
Kiedyś zakochałem się w wolności, jaką daje podróżowanie. Od tego czasu nie potrafię się zatrzymać.

10 komentarzy do “Gruzja – wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą w 2020 r.”

Zostaw swój komentarz