Uplisciche - skalne miasto w Gruzji (zwiedzanie) / Blog podróżniczy

  1. NASTĘPNY POST
Uplisciche – spacer przez skalne miasto w sercu Gruzji

Uplisciche – spacer przez skalne miasto w sercu Gruzji

Wykute w stromym zboczu wzgórza, skalne miasto Uplisciche to jeden z najstarszych miejskich ośrodków na Kaukazie. Pomimo wielokrotnych najazdów wrogich wojsk i trzęsień ziemi, których doświadczała osada, zachowała się ona w niezłej formie. Zwiedzanie skalnego miasta Uplisciche to ważny punkt podróży po Gruzji.


Zastanawiasz się nad podróżą do Gruzji? Nie zwlekaj – naprawdę warto! Mój przewodnik podpowie Ci, co warto zobaczyć w Gruzji. W innym tekście opowiadam o wszystkim, co trzeba wiedzieć przed podróżą do Gruzji.


Czego dowiesz się z artykułu?

  • jak dojechać do skalnego miasta Uplisciche,
  • jaka historia stoi za budową Uplisciche,
  • co warto zobaczyć podczas zwiedzania skalnego miasta,
  • ile kosztuje wstęp do Uplisciche,
  • ile czasu trzeba poświęcić na zwiedzanie skalnego miasta.

Tworzę właśnie ebooka “Jak zaplanować podróż do Gruzji? Poradnik krok po kroku”. To jedyny poradnik, którego potrzebujesz, aby zaplanować swoją podróż. Zapisz się na listę zainteresowanych ebookiem, abym mógł poinformować Cię o nim od razu, gdy ruszy jego sprzedaż.


Górna część Uplisciche


Skalne miasto Uplisciche – jak dojechać?


Skalne miasto leży niespełna 15 kilometrów na wschód od Gori.

Wygodną i niezbyt drogą formą transportu jest skorzystanie z taksówek, które bez trudu znajdziemy na głównym placu Gori. Cenę przejazdu trzeba oczywiście negocjować.

W rozmowie z taksówkarzem trzeba wyraźnie zaznaczyć, że jesteśmy zainteresowani kursem w dwie strony wraz z oczekiwaniem przy skalnym mieście. Za przejazd w dwie strony i godzinny postój kierowcy zapłaciłem 30 GEL. Pierwsza zaproponowana kwota oscylowała w granicach 40-45 GEL.

Poza taksówkami, z Gori można dojechać w ten rejon marszrutką, która odjeżdża kilka razy dziennie z głównego dworca autobusowego nieopodal twierdzy.


Gori to gruzińskie miasto powszechnie znane dlatego, że urodził się w nim Józef Stalin. W Gori można zwiedzić mocno przekłamujące historię Muzeum Józefa Stalina.


W drodze do skalnego miasta Uplisciche przejeżdżamy przez kolejne, niewielkie wioski. Pomimo, że leżą w pobliżu stolicy kraju, w samym sercu Gruzji, wyglądają niezbyt bogato.

Na horyzoncie rysują się opuszczone, poprzemysłowe budynki. W pewnym momencie za oknem widać powalone, poległe w walce z rdzą silosy, których przeznaczenia pewnie już nigdy nie poznamy. Przy prawie każdym domostwie prężą się metalowe, również zardzewiałe konstrukcje, po których nieśmiało wspina się winorośl.

Nie tylko Kachetia słynie z produkcji wina – te rejony już niedługo również zazielenią się liśćmi winogron. Jak to w Gruzji, wędrujące krowy zajmują czasami pas drogi pokazując, że auto jest tu tylko gościem.

Trasa do skalnego miasta wije się długim łukiem, pozwalając na obserwację zabudowań osady jeszcze przed przekroczeniem rzeki Mtkwari (Kura).

Z daleka Uplisciche nie wydaje się okazałe, choć podziurawione komnatami zbocze wzgórza wygląda osobliwie. Opustoszałe dzisiaj miasto, którego strome ścieżki wydeptują już tylko coraz liczniejsze grupy turystów, było niegdyś zamieszczane przez 20 000 osób.

Dzisiejszy szum wiatru i płacz znudzonych zwiedzaniem dzieci były setki lat temu zastąpione gwarem uliczek tej handlowej stolicy regionu.


Wyobrażasz sobie życie w wiosce, do której w niektórych miesiącach nie można zupełnie dojechać? Takie jest Ushguli, które leży u stóp najwyższego szczytu Gruzji.


Widok z Uplisciche

Historia Uplisciche. Dlaczego wybudowane to skalne miasto?


Próby osadnictwa na tak nieprzyjaznym terenie jak zbocze wzgórza miały związek z jego dużym potencjałem obronnym.

Badacze historii osadnictwa w tych rejonach Kaukazu podają, że pierwsze ślady skalnych domostw na terenie dzisiejszego Uplisciche pojawiły się już w epoce żelaza, czyli ok. X w. p.n.e. Osada rozwijała się w sposób ciągły aż do późnego średniowiecza, w którym powstawały kolejne skalne konstrukcje.

Skalne miasto leżało w sercu starożytnej krainy Kartlia, zwanej też Królestwem Iberii. W tych czasach było politycznym i religijnym centrum regionu – nazwę osady możemy tłumaczyć jako “Pańska Twierdza”.

Mieszkańcy Uplisciche oddawali cześć m.in. bogini słońca. Potęga miasta wynikała z jego świetnego położenia. Przebiegający tędy Jedwabny Szlak i bliskość szerokiej, spławnej rzeki spowodowały, że to handel był kołem zamachowym rozwoju osady.

Mapa Gruzji z czasów starożytnych

Potęga miasta zaczęła kruszyć się ok. IV w. n.e., gdy postępująca chrystianizacja terenów dotarła do wybrzeża Kury.

Dynamiczny rozwój pierwszej stolicy Gruzji – Mcchety, a później również Tbilisi, czyli nowych centrów chrześcijańskiego życia, pozostawiły Uplisciche nieco na uboczu. Miasto zagrało swoją ostatnią, poważną rolę podczas muzułmańskich najazdów w VIII i IX w., gdzie na czas arabskiej okupacji Tbilisi, osada była główną fortecą dla tej części Kartlii.

Najazd Mongołów w XIV w. położył kres stałemu osadnictwu w skalnym mieście. Od tego czasu ludność pojawiała się tu tylko w chwilach zagrożenia, gdyż położenie osady zapewniało większe możliwości obrony niż walka na otwartych dolinach.

Poważne trzęsienie ziemi w 1920 r. zniszczyło skalne miasto Uplisciche w 2/3.


Wiesz, która atrakcja Gruzji jest prawdopodobnie najczęściej fotografowana? To klasztor Cminda Sameba leżący u stóp Kazbeku – sprawdź, jak zaplanować zwiedzanie tego miejsca.


Zwiedzanie Uplisciche. Co warto zobaczyć w skalnym mieście?


W Uplisciche nie wyznaczono wyraźnych ścieżek dla turystów, zwiedzanie można więc prowadzić skacząc ze skały na skałę. Ani to bezpieczne, ani dobre dla starożytnych form mieszkalnych. Rozważne, świadome spacerowanie po pozostałościach dawnej potęgi miasta jest wysoce wskazane.


Ile kosztuje wstęp do Uplisciche?


Zwiedzanie Uplisciche jest płatne. W kwietniu 2018 r. bilet normalny kosztował 7 GEL (ok. 10 zł), a studenci za wstęp płacili tylko 1 GEL (ok. 1,4 zł). Honorowane są legitymacje studenckie według europejskiego wzoru.

Względem informacji, jakie znalazłem w internecie przed przyjazdem do Gruzji, cena biletu normalnego wzrosła ponad dwukrotnie – z 3 do 7 lari. Za dodatkowych 15 GEL otrzymamy audioprzewodnik w języku angielskim, który przeprowadzi nas przez główne atrakcje miasta.


Jakie są godziny otwarcia skalnego miasta Uplisciche?


W 2018 r. skalne miasto Uplisciche było otwarte od 10 do 18.


Jak zwiedza się skalne miasto Uplisciche?


Kompleks Uplisciche był podzielony prawdopodobnie na trzy części – południową (dolną), centralną (środkową) i północną (górną), zajmując teren ok. 8 hektarów.

Część środkowa jest pod względem mnogości konstrukcji skalnych najciekawsza. Z częścią dolną łączy ją tunel, który dawnej służył prawdopodobnie do ewakuacji mieszkańców w rejon rzeki Mtkwari (Kura). Dzisiaj tunelem poprowadzono trasę zwiedzania.

Plan skalnego miasta Uplisciche

Szeroko zakrojone prace archeologiczne na terenie Uplisciche rozpoczęły się w 1956 r. z inicjatywy gruzińskiego Państwowego Muzeum Sztuki w Tbilisi. Do tej placówki trafiła większość znalezisk związanych z codziennym życiem mieszkańców osady.

Podejrzewa się, że miasto uległo największej rozbudowie na przełomie I i II w. n.e. Wtedy miały powstać miejskie mury obronne z fosą i wieżami, sieć dróg czy tunel prowadzący do rzeki.

Naturalnym zabezpieczeniem przed wrogimi najazdami w postaci wysokich klifów mogły się cieszyć zachodnia i południowa część miasta. Wschodnia i północna flanka osady były zabezpieczone murami obronnymi.

Natalia w tunelu prowadzącym przez skalne miasto

Tunel rozpoczyna się na poziomie rzeki, a jego górny wlot znajduje się 15 metrów wyżej. Tuż przy nim znajduje się główna brama miasta. Miejskim źródłem wody były strumienie położone powyżej poziomu miasta, ok. 4 km na północ od osady. Ceramiczne rurociągi zapewniały dopływ wody dzięki sile grawitacji.

Część skalnych komnat posiada płaskie dachy z bogatymi zdobieniami wyglądającymi jak współczesne kasetony. W reprezentacyjnych pomieszczeniach pokuszono się nawet o wykucie łuków z prostymi kolumnami.

Komnata w Uplisciche

Na terenie skalnego miasta znajduje się sala królowej Tamary (Tamaris Darbazi), w której stoi kamienne siedzisko, wykorzystywane prawdopodobnie przez władców tych terenów. Podejrzewa się, że sala była wykorzystywana jako przedchrześcijańskie miejsce kultu.

Jedna ze świątyń pogańskich została zastąpiona przez istniejącą do dzisiaj, chrześcijańską świątynię Uplistsulis.

Chrześcijańska świątynia w Uplisciche
Wnętrze świątyni w skalnym mieście
Wnętrze świątyni w skalnym mieście

Ze szczytowych partii miasta roztacza się widok na dolinę rzeki Mtkwari i okoliczne miejscowości.

Widok na rzekę Kura i patrzący na rzekę Bartek
Widok z Uplisciche

Obły kształt skał wzgórza nie wynika z ich wysublimowanej obróbki prowadzonej przez budowniczych miasta.

Trudne warunki atmosferyczne, czyli silne wiatry wiejące tu praktycznie przez cały rok i niosące ze sobą drobinki pyłu spowodowały, że przez lata skały uległy wytarciu. Wiatr jest rzeczywiście bardzo uciążliwy.

Natalka podczas zwiedzania skalnego miasta
Komnata w skalnym mieście
Świątynia w Uplisciche

Godzinny spacer po wzgórzu skończył się piekącymi policzkami i zziębnięciem pomimo, że w dolinach było tego dnia bardzo pogodnie.


Gruzińskiej kuchni nie da się nie kochać. Stworzyłem swój osobisty ranking 10 najlepszych dań kuchni gruzińskiej. Znasz już wszystkie dania z listy?


Co przyciąga do Uplisciche?


Uplisciche wyrasta spośród rozległej doliny rzeki Kura, co dodaje temu miejscu niezwykłych walorów widokowych.

Fotografowanie z dowolnego miejsca dostarczy odwiedzającemu ciekawych kadrów, a duża wybitność wzgórza ponad poziom otaczającego terenu pozwala na obserwowanie rzeki i okolicznych miejscowości z ciekawej perspektywy.

Warto spróbować wyobrazić sobie, jak musiało wyglądać to miejsce, gdy skalne komnaty zamieszkiwało 20 000 mieszkańców, a wzmożony handel wypełniał rzekę łodziami. Miasto Uplisciche, pomimo stopniowej utraty swojego znaczenia na rzecz rosnącej potęgi Mcchety, a później Tbilisi, umiało starzeć się godnie i pozostawiło do dzisiaj wiele dowodów swojej dawnej potęgi.

Widok z Uplisciche
Widok z Uplisciche

Uplisciche to, obok skalnego miasta w Wardzi i kompleksu klasztornego Dawit Garedża, miejsce, którego nie wypada pominąć śledząc bogatą historię Gruzji.


Czy planujesz zwiedzanie Uplisciche? A może planujesz dopiero pierwszą podróż do Gruzji i szukasz miejsc, które warto zobaczyć? Podzielcie się w komentarzach swoimi planami i odczuciami.


Wycieczka do Gruzji: praktyczne wskazówki

Chcesz wyjechać do Gruzji?
Tworzę właśnie ebooka “Jak zaplanować podróż do Gruzji? Poradnik krok po kroku”. To jedyny poradnik, którego potrzebujesz, aby zaplanować swoją podróż do Gruzji.
Zapisz się na listę zainteresowanych ebookiem, abym mógł poinformować Cię o nim od razu, gdy ruszy jego sprzedaż.

Zarezerwuj loty
Najwięcej bezpośrednich lotów z Polski do Gruzji oferuje Wizzair, który lata na lotnisko w Kutaisi.

Biletów można szukać bezpośrednio na stronie Wizzair lub np. w porównywarce Momondo, dzięki której można znaleźć sporo dobrych ofert.

Zarezerwuj noclegi
Ogromną bazę obiektów noclegowych ma Booking.com.

Na Airbnb wynająć można całe mieszkania za często niewielką cenę. Zarejestruj się za darmo z tego linka, a dostaniesz 140 zł zniżki na pierwszą rezerwację.

Sprawdź dobrze lokalizację obiektu. Czasami lepiej zapłacić nieco więcej za hotel, który znajduje się w centrum miasta, niż później tracić czas i pieniądze na niepotrzebne dojazdy.

Kup ubezpieczenie turystyczne
Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne Twojego wyjazdu i kup to, które będzie oferowało najlepsze warunki. Przeczytaj też, na czym polega ubezpieczenie turystyczne.

Podczas wyjazdów zagranicznych nie chroni Cię polskie ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli cokolwiek Ci się stanie i będziesz musiał skorzystać z pomocy medycznej, to bez ubezpieczenia zapłacisz za wszystko z własnej kieszeni.

Wymień złotówki na lari
Walutą obowiązującą w Gruzji jest lari. Przed podróżą wymień trochę gotówki lub wypłać lari z bankomatów, które są dostępne na lotniskach (w Kutaisi bankomaty są tuż przed wyjściem z terminala).

Aby sporo zaoszczędzić na wymianie walut, możesz skorzystać z karty Revolut (z tego linka możesz ją zamówić za darmo) lub działającej na innych zasadach, ale równie przydatnej w podróży karty Curve.
Najlepiej mieć w portfelu dwie karty – obie są całkowicie darmowe.

Zaplanuj zwiedzanie
Rzuć okiem na artykuł, w którym mówię o miejscach, które zdecydowanie warto odwiedzić w Gruzji.

Koniecznie przeczytaj też tekst, w którym mówię o wszystkim, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Gruzji.

Jeśli lubisz papierowe przewodniki, zainteresuj się propozycją od Lonely Planet lub wydawnictwa Pascal.


Dołącz do społeczności bloga!


  • Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku – w każdy poniedziałek o 19:00 prowadzę tam live na tematy związane z podróżami.
  • Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – raz w tygodniu rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.
Autor artykułu: Bartek Dziwak

Bartek Dziwak

Pretendujący do bycia podróżnikiem pracownik na etacie, który stara się wycisnąć jak cytrynę każdą wolną chwilę i spędzić ją w podróży - to chyba moja najlepsza charakterystyka.
Kiedyś zakochałem się w wolności, jaką daje podróżowanie. Od tego czasu nie potrafię się zatrzymać.

Zostaw swój komentarz