Uplisciche - spacer przez skalne miasto w sercu Gruzji

28 października 2019
(aktualizacja: 7 maja 2021)

Miłośniku podróży! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl. 

Wykute w stromym zboczu wzgórza, skalne miasto Uplisciche to jeden z najstarszych miejskich ośrodków na Kaukazie. Pomimo wielokrotnych najazdów wrogich wojsk i trzęsień ziemi, których doświadczała osada, zachowała się ona w niezłej formie. Zwiedzanie skalnego miasta Uplisciche to ważny punkt podróży po Gruzji.

Czego dowiesz się z artykułu?

  • jak dojechać do skalnego miasta Uplisciche,
  • jaka historia stoi za budową Uplisciche,
  • co warto zobaczyć podczas zwiedzania skalnego miasta,
  • ile kosztuje wstęp do Uplisciche,
  • ile czasu trzeba poświęcić na zwiedzanie skalnego miasta.

Skalne miasto Uplisciche - jak dojechać?

Skalne miasto leży niespełna 15 kilometrów na wschód od Gori.

Wygodną i niezbyt drogą formą transportu jest skorzystanie z taksówek, które bez trudu znajdziemy na głównym placu Gori. Cenę przejazdu trzeba oczywiście negocjować.

Górna część Uplisciche

W rozmowie z taksówkarzem trzeba wyraźnie zaznaczyć, że jesteśmy zainteresowani kursem w dwie strony wraz z oczekiwaniem przy skalnym mieście. Za przejazd w dwie strony i godzinny postój kierowcy zapłaciłem 30 GEL. Pierwsza zaproponowana kwota oscylowała w granicach 40-45 GEL.

Poza taksówkami, z Gori można dojechać w ten rejon marszrutką, która odjeżdża kilka razy dziennie z głównego dworca autobusowego nieopodal twierdzy.

W drodze do skalnego miasta Uplisciche przejeżdżamy przez kolejne, niewielkie wioski. Pomimo, że leżą w pobliżu stolicy kraju, w samym sercu Gruzji, wyglądają niezbyt bogato.

Na horyzoncie rysują się opuszczone, poprzemysłowe budynki. W pewnym momencie za oknem widać powalone, poległe w walce z rdzą silosy, których przeznaczenia pewnie już nigdy nie poznamy.

Przy prawie każdym domostwie prężą się metalowe, również zardzewiałe konstrukcje, po których nieśmiało wspina się winorośl.

Widok z Uplisciche

Nie tylko Kachetia słynie z produkcji wina - te rejony już niedługo również zazielenią się liśćmi winogron. Jak to w Gruzji, wędrujące krowy zajmują czasami pas drogi pokazując, że auto jest tu tylko gościem.

Trasa do skalnego miasta wije się długim łukiem, pozwalając na obserwację zabudowań osady jeszcze przed przekroczeniem rzeki Mtkwari (Kura).

Z daleka Uplisciche nie wydaje się okazałe, choć podziurawione komnatami zbocze wzgórza wygląda osobliwie. Opustoszałe dzisiaj miasto, którego strome ścieżki wydeptują już tylko coraz liczniejsze grupy turystów, było niegdyś zamieszczane przez 20 000 osób.

Dzisiejszy szum wiatru i płacz znudzonych zwiedzaniem dzieci były setki lat temu zastąpione gwarem uliczek tej handlowej stolicy regionu.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed każdym wyjazdem wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Historia Uplisciche. Dlaczego wybudowane to skalne miasto?

Próby osadnictwa na tak nieprzyjaznym terenie jak zbocze wzgórza miały związek z jego dużym potencjałem obronnym.

Badacze historii osadnictwa w tych rejonach Kaukazu podają, że pierwsze ślady skalnych domostw na terenie dzisiejszego Uplisciche pojawiły się już w epoce żelaza, czyli ok. X w. p.n.e.

Osada rozwijała się w sposób ciągły aż do późnego średniowiecza, w którym powstawały kolejne skalne konstrukcje.

Skalne miasto leżało w sercu starożytnej krainy Kartlia, zwanej też Królestwem Iberii. W tych czasach było politycznym i religijnym centrum regionu - nazwę osady możemy tłumaczyć jako "Pańska Twierdza".

Mieszkańcy Uplisciche oddawali cześć m.in. bogini słońca. Potęga miasta wynikała z jego świetnego położenia. Przebiegający tędy Jedwabny Szlak i bliskość szerokiej, spławnej rzeki spowodowały, że to handel był kołem zamachowym rozwoju osady.

Potęga miasta zaczęła kruszyć się ok. IV w. n.e., gdy postępująca chrystianizacja terenów dotarła do wybrzeża Kury.

Widok na rzekę Kura i patrzący na rzekę Bartek

Dynamiczny rozwój pierwszej stolicy Gruzji - Mcchety, a później również Tbilisi, czyli nowych centrów chrześcijańskiego życia, pozostawiły Uplisciche nieco na uboczu.

Miasto zagrało swoją ostatnią, poważną rolę podczas muzułmańskich najazdów w VIII i IX w., gdzie na czas arabskiej okupacji Tbilisi, osada była główną fortecą dla tej części Kartlii.

Najazd Mongołów w XIV w. położył kres stałemu osadnictwu w skalnym mieście. Od tego czasu ludność pojawiała się tu tylko w chwilach zagrożenia, gdyż położenie osady zapewniało większe możliwości obrony niż walka na otwartych dolinach.

Poważne trzęsienie ziemi w 1920 r. zniszczyło skalne miasto Uplisciche w 2/3.

Zwiedzanie Uplisciche. Co warto zobaczyć w skalnym mieście?

W Uplisciche nie wyznaczono wyraźnych ścieżek dla turystów, zwiedzanie można więc prowadzić skacząc ze skały na skałę.

Ani to bezpieczne, ani dobre dla starożytnych form mieszkalnych. Rozważne, świadome spacerowanie po pozostałościach dawnej potęgi miasta jest wysoce wskazane.

Darmowy webinar BARTEKwskrócie

Obejrzyj mój webinar o skalnym mieście Uplisciche w Gruzji.

Polub bloga na Facebooku, aby być na bieżąco z nowymi wydarzeniami. 

Ile kosztuje wstęp do Uplisciche?

Zwiedzanie Uplisciche jest płatne. Bilet normalny kosztuje 7 GEL (ok. 10 zł), a studenci za wstęp płacą tylko 1 GEL (ok. 1,4 zł). Honorowane są legitymacje studenckie według europejskiego wzoru.

Świątynia w Uplisciche

Względem informacji, jakie znalazłem w internecie przed przyjazdem do Gruzji, cena biletu normalnego wzrosła ponad dwukrotnie - z 3 do 7 lari. Za dodatkowych 15 GEL otrzymamy audioprzewodnik w języku angielskim, który przeprowadzi nas przez główne atrakcje miasta.

Jakie są godziny otwarcia skalnego miasta Uplisciche?

W 2018 r. skalne miasto Uplisciche było otwarte od 10 do 18.

Jak zwiedza się skalne miasto Uplisciche?

Kompleks Uplisciche był podzielony prawdopodobnie na trzy części - południową (dolną), centralną (środkową) i północną (górną), zajmując teren ok. 8 hektarów.

Część środkowa jest pod względem mnogości konstrukcji skalnych najciekawsza. Z częścią dolną łączy ją tunel, który dawnej służył prawdopodobnie do ewakuacji mieszkańców w rejon rzeki Mtkwari (Kura). Dzisiaj tunelem poprowadzono trasę zwiedzania.

Plan skalnego miasta Uplisciche

Szeroko zakrojone prace archeologiczne na terenie Uplisciche rozpoczęły się w 1956 r. z inicjatywy gruzińskiego Państwowego Muzeum Sztuki w Tbilisi. Do tej placówki trafiła większość znalezisk związanych z codziennym życiem mieszkańców osady.

Podejrzewa się, że miasto uległo największej rozbudowie na przełomie I i II w. n.e. Wtedy miały powstać miejskie mury obronne z fosą i wieżami, sieć dróg czy tunel prowadzący do rzeki.

Naturalnym zabezpieczeniem przed wrogimi najazdami w postaci wysokich klifów mogły się cieszyć zachodnia i południowa część miasta. Wschodnia i północna flanka osady były zabezpieczone murami obronnymi.

Natalia w tunelu prowadzącym przez skalne miasto

Tunel rozpoczyna się na poziomie rzeki, a jego górny wlot znajduje się 15 metrów wyżej. Tuż przy nim znajduje się główna brama miasta.

Miejskim źródłem wody były strumienie położone powyżej poziomu miasta, ok. 4 km na północ od osady. Ceramiczne rurociągi zapewniały dopływ wody dzięki sile grawitacji.

Część skalnych komnat posiada płaskie dachy z bogatymi zdobieniami wyglądającymi jak współczesne kasetony.

W reprezentacyjnych pomieszczeniach pokuszono się nawet o wykucie łuków z prostymi kolumnami.

Komnata w Uplisciche

Na terenie skalnego miasta znajduje się sala królowej Tamary (Tamaris Darbazi), w której stoi kamienne siedzisko, wykorzystywane prawdopodobnie przez władców tych terenów. Podejrzewa się, że sala była wykorzystywana jako przedchrześcijańskie miejsce kultu.

Jedna ze świątyń pogańskich została zastąpiona przez istniejącą do dzisiaj, chrześcijańską świątynię Uplistsulis.

Chrześcijańska świątynia w Uplisciche
Wnętrze świątyni w skalnym mieście
Wnętrze świątyni w skalnym mieście

Ze szczytowych partii miasta roztacza się widok na dolinę rzeki Mtkwari i okoliczne miejscowości.

Widok z Uplisciche

Obły kształt skał wzgórza nie wynika z ich wysublimowanej obróbki prowadzonej przez budowniczych miasta.

Trudne warunki atmosferyczne, czyli silne wiatry wiejące tu praktycznie przez cały rok i niosące ze sobą drobinki pyłu spowodowały, że przez lata skały uległy wytarciu. Wiatr jest rzeczywiście bardzo uciążliwy.

Natalka podczas zwiedzania skalnego miasta
Komnata w skalnym mieście

Godzinny spacer po wzgórzu skończył się piekącymi policzkami i zziębnięciem pomimo, że w dolinach było tego dnia bardzo pogodnie.

Sprawdziłeś już koszty ubezpieczenia turystycznego Twojego wyjazdu?

Wiem, że już Ci o tym mówiłem, ale to naprawdę ważne. Pamiętaj, żeby przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź za darmo jego koszty. Ja nie płacę więcej niż kilka złotych dziennie. 

Co przyciąga do Uplisciche?

Uplisciche wyrasta spośród rozległej doliny rzeki Kura, co dodaje temu miejscu niezwykłych walorów widokowych.

Fotografowanie z dowolnego miejsca dostarczy odwiedzającemu ciekawych kadrów, a duża wybitność wzgórza ponad poziom otaczającego terenu pozwala na obserwowanie rzeki i okolicznych miejscowości z ciekawej perspektywy.

Gori to gruzińskie miasto powszechnie znane dlatego, że urodził się w nim Józef Stalin. W Gori można zwiedzić mocno przekłamujące historię Muzeum Józefa Stalina.

Warto spróbować wyobrazić sobie, jak musiało wyglądać to miejsce, gdy skalne komnaty zamieszkiwało 20 000 mieszkańców, a wzmożony handel wypełniał rzekę łodziami.

Miasto Uplisciche, pomimo stopniowej utraty swojego znaczenia na rzecz rosnącej potęgi Mcchety, a później Tbilisi, umiało starzeć się godnie i pozostawiło do dzisiaj wiele dowodów swojej dawnej potęgi.

Widok z Uplisciche
Widok z Uplisciche

Uplisciche to, obok skalnego miasta w Wardzi i kompleksu klasztornego Dawit Garedża, miejsce, którego nie wypada pominąć śledząc bogatą historię Gruzji.

Czy planujesz zwiedzanie Uplisciche? A może planujesz dopiero pierwszą podróż do Gruzji i szukasz miejsc, które warto zobaczyć? Podzielcie się w komentarzach swoimi planami i odczuciami.

Przygotuj się do podróży: praktyczne wskazówki

✅ Spakuj się przed lotem

Sprawdź jak minimalistycznie spakować bagaż, aby nie dźwigać niepotrzebnych rzeczy.

 Zawsze kupuj ubezpieczenie turystyczne

Nigdy nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia. Sprawdź za darmo jego koszty i zagwarantuj sobie bezpieczeństwo za granicą. 

 Nie przepłacaj na wymianie walut

Zamów darmową kartę Curve, żeby wymieniać waluty najtaniej, jak to możliwe. Rejestrując się z tego linka dostaniesz od Curve aż 50 zł na start.

 Zarezerwuj tanie noclegi

Poznaj sposoby na rezerwację tanich i wygodnych noclegów na Booking.com.

 Zapisz się na darmowy kurs "Niezbędnik podróżnika"

Dołącz do darmowego kursu i poznaj aplikacje oraz strony internetowe, z których korzystają miłośnicy podróży.

Spodobał Ci się ten artykuł? 

Jeśli artykuł Ci się przydał, możesz wesprzeć mnie dobrowolną wpłatą już od 5 zł. Dzięki! 

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

  1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku - prowadzę tam cotygodniowe, darmowe prelekcje podróżnicze.
  2.  Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.
ok1.png

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 20%!

Kup pakiet 2 praktycznych ebooków - Góry Sowie i Karkonosze z Górami Izerskimi w promocyjnej cenie.

Łącznie aż 46 gotowych planów górskich wycieczek.

Skomentuj artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross