Klasztor Cminda Sameba u gruzińskich stóp Kazbeku

2 listopada 2021
(aktualizacja: 29 kwietnia 2022)

Miłośniku podróży! Chcesz podróżować bez stresu i oszczędzić czas na planowaniu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Klasztor Cminda Sameba leżący na wysokości 2170 m. n.p.m., z majestatycznym Kazbekiem w tle, to widok wyjęty z gruzińskich pocztówek. Niewielki kościół to jedna z największych atrakcji Gruzji, która cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów. W artykule pokażę Ci, jak dojechać do Stepancmindy i jak zaplanować zwiedzanie klasztoru Cminda Sameba (znanego też jako kościół świętej Trójcy).

Z artykułu dowiesz się:

 • jak dojechać Gruzińską Drogą Wojenną do Kazbegi z Tbilisi,
 • jak wygląda droga ze Stepancmindy, przez wioskę Gergeti, do klasztoru Cminda Sameba,
 • na jakie miejsca warto zwrócić uwagę podczas wędrówki,
 • jak jest historia świątyni Cminda Sameba.

Dojazd od klasztoru Cminda Sameda - przejazd z Tbilisi Gruzińską Drogą Wojenną

Miasto Kazbegi leży w ciągu osławionej, obfitującej w górskie panoramy Gruzińskiej Drogi Wojennej. Po trasie prowadzącej z Tbilisi do rosyjskiego Władykaukazu kursują marszrutki, czyli małe busy popularne jako środek transportu w krajach byłego Związku Radzieckiego.

Widok na Kazbek i klasztor Cminda Sameba
Klasztor Cminda Sameba z majestatycznym Kazbekiem w tle

Centralnym dworcem obsługującym ruch marszrutek w Tbilisi jest plac Didube, zlokalizowany przy stacji metra o tej samej nazwie. Nie ma tam peronów, stanowisk, ani kas biletowych. Kilka sekund po wyjściu z metra obstąpią Cię na pewno kierowcy rzucający pytanie: куда? (kuda - dokąd?). Odpowiedź "в Казбеги!" (w Kazbegi - do Kazbegi!) jest wystarczająca, aby dobić targu.

Pierwsza marszrutka do Kazbegi w sezonie letnim odjeżdża ok. 8:00, a często nawet nieco później (kierowca czeka, aż pojazd się zapełni). Zimą pierwsza marszrutka odjeżdżała ok. 9:00 (informacja ze stycznia 2022 r.). 

Zanim wsiądziemy do jakiegokolwiek środka transportu w Gruzji, uzgodnijmy wcześniej cenę przejazdu. Jeśli o kwotę zapytamy po fakcie, możemy znacznie przepłacić. Marszrutki na szczęście kursują regularnie i za stałą cenę, ale już auta osobowe - niekoniecznie.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Ile kosztuje przejazd z Tbilisi do Kazbegi (Stepancmindy)?

Ceny marszrutek i taksówek zależą od liczby postojów na trasie i środka transportu, na jaki się zdecydujesz:

- 15 GEL - za przejazd marszrutką - warto wcześniej dopytać kierowcę o postoje po drodze (przy twierdzy Ananuri oraz przy pomniku przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej niedaleko miejscowości Gudauri),

- 20-25 GEL - przejazd prywatnym samochodem z innymi turystami, z zazwyczaj większą liczbą przystanków i elastycznością kierowcy.

W grę wchodzą również taksówki, których cena może przekraczać 100 GEL.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z przejazdu prywatnym samochodem w jedną stronę (żeby zobaczyć atrakcje po drodze), a później jazda bez postojów w drodze powrotnej. Jeśli nie planujemy noclegu w Kazbegi, warto dogadać się z kierowcą na temat powrotu do Tbilisi.

Ostatnie powrotne busy odjeżdżają z miasteczka ok. 17-18. Gwarancję ich złapania będziemy mieli, gdy wcześniej zgłosimy się do kierowcy i poinformujemy o swoich planach. Ciekawą opcją jest też wynajem samochodu i dotarcie do Stepancmindy na własną rękę. Koszt będzie nieco większy, ale da Ci to dużą elastyczność.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Tbilisi i wybierz najlepszą ofertę

Gruzińska Droga Wojenna - jakie atrakcje warto zobaczyć po drodze do Kazbegi (Stepancmindy)?

Podróż do Kazbegi jest dobrą okazją do podziwiania górskiej scenerii, która wraz ze zbliżaniem się do celu, coraz mocniej dominuje za oknami busa. Gruzińska Droga Wojenna swój najwyższy punkt osiąga na wysokości 2379 m n.p.m., na Przełęczy Krzyżowej.

Dlatego też myślę, że warto wydać ciut więcej i w jedną stronę jechać tutaj samochodem. To pozwoli Ci zatrzymać się przynajmniej przy dwóch najważniejszych atrakcjach.

Twierdza Ananuri i zbiornik Zhinvali

Szczególną uwagę warto zwrócić na mijaną twierdzę Ananuri z przełomu XVI i XVII wieku, położoną niezwykle malowniczo nad zbiornikiem Zhinvali. To pierwszy z ważnych przystanków w drodze z Tbilisi do Stepancmindy Gruzińską Drogą Wojenną.

Twierdza Ananuri przy Gruzińskiej Drodze Wojennej
Widok z twierdzy Ananuri położonej przy Gruzińskiej Drodze Wojennej

Twierdza Ananuri pochodzi w przełomu XVI i XVII wieku i leży nad malowniczą rzeką Aragwi. Obiekt znajduje od 2007 r. się na liście informacyjnej UNESCO - oznacza to, że Gruzja planuje zgłosić go do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wysiadając przy twierdzy Ananuri trafisz na sporo kramików stojących tu z myślą o turystach, których w letnich miesiącach pojawiają się tutaj setki. Na zwiedzanie zabytku wystarczy Ci ok. 15 minut.

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

Pomnik Przyjaźni Rosyjsko-Gruzińskiej w Gudauri

Ponad miastem Gudauri, przy Gruzińskiej Drodze Wojennej, trafisz na dość niefortunny w obecnej sytuacji politycznej, choć piękny pomnik przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej. Nie dość, że sam pomnik jest przepiękny, to jeszcze widok z wzniesienia, na którym stoi, jest unikalny.

Pomnik przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej
Pomnik przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej
Pomnik przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej
Widok na góry z okolic pomniku przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej

Po twierdzy Ananuri, to najpopularniejszy punkt postoju w drodze do Stepancmindy. Stamtąd już tylko kilkanaście kilometrów krętej, górskiej drogi dzieli nas od Kazbegi (Stepancmindy) i klasztoru Cminda Sameba.

Gruzińska Droga Wojenna dba jednak, aby do samego końca podróży widoki na zbocza Kaukazu były warte patrzenia przez okno.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

Miasteczko Stepancminda - życie u stóp Kazbeku

Stepancminda to ostatnie większe miasteczko przed granicą gruzińsko-rosyjską, leżące u stóp Kaukazu i zamieszkiwane przez ponad 1000 mieszkańców.

Dzięki bliskości klasztoru Cminda Sameba i statusowi bazy wypadowej przed wyprawami na Kazbek, mieszkańcy Stepanmindy utrzymują się głównie dzięki turystyce. W mieście działa szereg pokoi gościnnych (guesthouses), a przy centralnym placu otwartych jest kilka restauracji i sklepów.

Nazwa miasteczka pochodzi od św. Szczepana (Saint Stephan) - prawosławnego mnicha, który zbudował w tych rejonach swoją pustelnię.

Miasto Stepancminda (Kazbegi)
Miasto Stepancminda (Kazbegi)

W XIX w., podczas rosyjskiej okupacji, tutejsza ludność sprzeciwiła się zwierzchnictwu Rosji i wszczęła rewoltę, którą zahamował lokalny arystokrata, Gabriel Chopikashvili, syn Kazi-Bega.

Doceniając jego lojalność, władze rosyjskie mianowały go oficerem. Chopikashvili przyjął w tym czasie nazwisko Kazbegi, a osada pozostająca pod jego władaniem zaczęła być coraz częściej nazywana jego nazwiskiem.

Oficjalnie nazwę Kazbegi przypieczętowano w 1925 r. W tym miejscu urodził się wnuk Chopikashviliego, znany gruziński pisarz Alexander Kazbegi. Pomimo, że administracja gruzińska przywróciła w 2006 r. pierwotną nazwę Stepancminda, w nieoficjalnych rozmowach miasto nadal jest nazywane Kazbegi.

Jedziesz za granicę? Zaoszczędź DUŻO na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve możesz wymieniać waluty za granicą po najniższym możliwym kursie, znacznie taniej niż wymiana pieniędzy w kantorze. Korzystanie z karty jest bezpłatne

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Jak wygląda droga do klasztoru Cminda Sameba?

Marszrutka z Tbilisi dowiezie nas na główny plac Stepancmindy.

Przewidując, że górska trasa prowadząca do klasztoru Cminda Sameba może obfitować w piękne, malownicze krajobrazy, zdecydowałem się na pieszą, ok. 1,5-godzinną wędrówkę.

Jeśli brakuje Ci czasu lub nie masz ochoty pieszo pokonywać tej trasy, możesz skorzystać z usług lokalnych kierowców, którzy zawiozą Cię terenowym autem pod sam klasztor Cminda Sameba. Samochody czekają na tym samym placu, na którym zakończysz jazdę marszrutką z Tbilisi.

Wiosna Gergeti w drodze do Cminda Sameba
Zabudowania wioski Gergeti po drodze ze Stepancmindy do klasztoru Cminda Sameba

Po przejściu przez most na rzece Terek musimy skręcić w lewo, w kierunku wioski Gergeti. Betonowa droga zacznie się powoli wspinać, aby po kilku minutach za naszymi plecami ukazał się pocztówkowy widok na oddalające się miasteczko i góry Kaukazu.

Między zabudowaniami znajdziemy pamiątkę po Gruzińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej - niewielki pomnik upamiętniający ofiary Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945.

Widok na Kazbegi w drodze do klasztoru Cminda Sameba
Widok na zabudowania Stepancmindy i góry Kaukazu

Po krótkim podejściu pojawiają się pierwsze zabudowania wioski Gergeti. Ubóstwo wielu jej mieszkańców bije po oczach już od pierwszych chwil. Sporą cześć domostw tworzą ściany wykonane z kamieni, które łączy ze sobą symboliczna warstwa zaprawy.

Dachy bogatszych zabudowań pokryte są wielobarwną blachą. Domy najuboższych kryte są materiałami przytrzymywanymi na dachu przez rzędy kamieni.

Wioska Gergeti w drodze do klasztoru Cminda Sameba

W Gergeti spotykam wyłącznie ludzi starszych. Młodzi prawdopodobnie dawno stąd wyjechali, szukając szczęścia w Tbilisi lub poza granicami Gruzji. Wzrastająca stale liczba turystów powoduje, że w wiosce pojawiają się pierwsze pokoje gościnne.

Przechodząc przez wioskę, kierujemy się na lewo, rezygnując z marszu po utwardzonej drodze wykorzystywanej przez samochody jadące do klasztoru.

Wioska Gergeti w drodze do klasztoru Cminda Sameba

Pomimo, że szlak do Cminda Sameba jest dobrze widoczny, w ewentualnych problemach z nawigacją chętnie pomagają mieszkańcy wioski. Tuż przed rozpoczęciem stromego podejścia, mijamy niewielki bar i ostatnie zabudowania wioski.

Droga do klasztoru Cminda Sameba i widok na wioskę Gergeti
Droga do klasztoru Cminda Sameba
Droga do klasztoru Cminda Sameba
Widok na Kazbek i klasztor Cminda Sameba

Gdy opuścimy wioskę Gergeti, ścieżka zaczyna się energicznie wspinać wzdłuż rurociągu z wodą. Szlak okrąża powoli wzgórze, na którym stoi klasztor Cminda Sameba, odsłaniając widok na rozległe zbocza gór Kaukazu i piętrzący się nad nimi Kazbek. Mury świątyni pojawiają się na horyzoncie po kilkudziesięciu minutach od opuszczenia wioski Gergeti.

PLANUJESZ PODRÓŻ DO GRUZJI?

Mogę Ci w tym pomóc na dwa sposoby - zdecyduj, który lepiej do Ciebie pasuje. 

SPOSÓB 1 - mapka atrakcji i ważnych punktów

Oszczędzaj czas na planowaniu atrakcji, nie przegap niczego ważnego i nie zastanawiaj się nad transportem i wyborem hoteli. 

SPOSÓB 2 - indywidualny plan podróży

Zupełnie nie myśl o planowaniu i przeszukiwaniu internetu - wszystko zaplanuję za Ciebie i dam Ci gotowy plan podróży.

Klasztor Cminda Sameba - jedna z największych atrakcji Gruzji

Klasztor Cminda Sameba, czyli kościół świętej Trójcy, to prawosławna świątynia wybudowana na szczycie wzgórza w XIV w. Tuż obok budynku klasztoru znajduje się przynależna do niego dzwonnica.

Oba budynki znajdują się na wysokości ok. 2170 m n.p.m. Zgodnie z przekazem osiemnastowiecznego historyka, Wachuszti Bagrationiego, w czasie zagrożenia dawnej stolicy Gruzji - Mcchety, do Cminda Sameba przewożono szereg cennych reliktów, aby zapewnić im ochronę w górskich, trudno dostępnych warunkach.

Widok na Kazbek i klasztor Cminda Sameba
Klasztor Cminda Sameba w Kazbegi
Widok z klasztoru Cminda Sameba

Aktualnie klasztor Cminda Sameba jest czynną świątynią Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.

Klasztor Cminda Sameba nosi miano nieoficjalnej bazy wypadowej na Kazbek. Podłoga w budynku dzwonnicy służy jako miejsce noclegowe dla osób planujących zdobycie góry. Można tu rozłożyć śpiwór i karimatę, chroniąc się przez warunkami atmosferycznymi. Cminda Sameba leży na wysokości 2170 m. n.p.m., co jest dobrym punktem wyjścia do porannych ataków na Kazbek.

Nocą zabudowania świątyni są oświetlone, a przez to świetnie widoczne ze Stepancmindy.

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

Ile zajmuje wycieczka do klasztoru Cminda Sameba?

Na wędrówkę do klasztoru Cminda Sameba i jego zwiedzanie należy przeznaczyć co najmniej 2 godziny.

Droga powrotna, o ile skorzystamy z utwardzonej, prawie w całości betonowo-asfaltowej trasy dla samochodów, powinna zająć ok. godzinę. Zdecydowanie ciekawszy jest wariant zejścia ze świątyni od jej wschodniej strony.

Widok z klasztoru Cminda Sameba

Drogę zaczynamy tuż przy źródle wody obok parkingu, po czym kierujemy się w stronę Stepancmindy. Drogowskazem powinien być dla nas niewielki krzyż ustawiony nieco poniżej klasztoru.

Trasa zejścia jest momentami dosyć stroma. Ostrożność jest wskazana, o ile nie chcemy wylądować w naszych czystych ubraniach na mokrym, grząskim gruncie.

Widok na Kazbek z klasztoru Cminda Sameba
Widok z poziomu klasztoru Cminda Sameba na Kazbek

Po kilku minutach dochodzimy do utwardzonej drogi dla samochodów, a po przejściu kolejnych kilkuset metrów możemy zboczyć z niej w prawo i dotrzeć do wioski Gergeti.

Skrót ten prowadzi przez kilka pastwisk, więc trzeba mieć się na baczności. Pod nogami znajdziemy wiele śladów po obecności owiec.

ZWIEDZAJ TBILISI WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas

Kup mapkę z najważniejszymi punktami Tbilisi - atrakcje, zabytki, najlepsze kawiarnie, restauracje, interesujące muzea i... polecane noclegi.

Co robić w Kazbegi przez resztę dnia? Czy warto zostać tu na noc?

Wdrapując się do klasztoru nawet niespiesznym tempem, powinieneś bez problemu zdążyć na ostatnią marszrutkę do Tbilisi. Jeśli nie umówiłeś się wcześniej z kierowcą to możesz się spodziewać, że ostatnia szansa na wyjechanie z miasta pojawi się ok. 17:00. Później pozostanie Ci liczyć już tylko na znacznie droższe taksówki.

Jeżeli nie spieszysz się do Tbilisi, to polecam pozostanie w miasteczku na noc. Bez pośpiechu możesz wtedy odpocząć po wycieczce, a później zjeść solidną porcję chaczapuri w restauracjach zlokalizowanych przy centralnym placu miasta.

Miasto Stepancminda (Kazbegi)

Męczącą podróż trzęsącą się marszrutką warto odroczyć do następnego ranka - pierwsza z nich odjeżdża do stolicy ok. 10:00, jednak rozsądnym jest pojawienie się na placu przynajmniej 45 min wcześniej.

Jeśli wszystkie miejsca w busie wypełnią się wcześniej - wyjedzie ona bez czekania na rozkładową godzinę odjazdu.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Tbilisi i wybierz najlepszą ofertę

Gdzie spać w Stepancmindzie (Kazbegi)? Polecane noclegi

W miasteczku dostępnych jest sporo lokalnych guesthousów w zbliżonych do siebie cenach i o podobnym standardzie. Nawet jeśli spieszy Ci się do Tbilisi, spróbuj wynegocjować sam ze sobą nocleg w Stepancmindzie. Czuję, że nie będziesz tego żałował. ;)

Polecane noclegi w Stepancmindzie (Kazbegi):

 • Nikoloz Guesthouse - przytulny, ciepły pokój dwuosobowy z dostępem do mini-kuchni z herbatą i kawą. Na przywitanie Pani Niko ugościła nas lampką czerwonego wina,
 • Giorgi's Guest House - kolejne bardzo przytulne miejsce z niewygórowanymi cenami i rodziną atmosferą,
 • Veranda Guesthouse - widokami z tarasu widokowego biją chyba wszystkie hotele w Kazbegi. Jest nieco drożej niż w pozostałych obiektach.

Interaktywna mapa atrakcji Gruzji - co warto zobaczyć poza Cminda Sameba?

Wiem, że planowanie pierwszej podróży do Gruzji na własną rękę może momentami przytłoczyć. Na blogu czeka na Ciebie masa darmowej wiedzy i podpowiedzi. Jeśli jednak chcesz maksymalnie ułatwić sobie planowanie i oszczędzić sporo czasu, przygotowałem dla Ciebie przydatną mapę.

Na interaktywnej mapie atrakcji, polecanych restauracji, kawiarni i rekomendowanych noclegów w Gruzji zaznaczyłem wszystkie ważne punkty, które przydadzą Ci się w czasie wyjazdu. Znajdziesz na niej:

 • wszystkie miejsca w Gruzji, które warto zobaczyć w czasie pierwszej podróży,
 • ważne punkty związane z transportem (przystanki i stacje w danych miejscowościach),
 • rekomendowane kawiarnie i restauracje w poszczególnych miastach,
 • lokalizację miejsc noclegowych, w których polecam się zatrzymać.

Z mapki będziesz mógł korzystać na komputerze i telefonie. Mapka będzie więc z Tobą zarówno podczas planowania podróży, jak i w czasie zwiedzania Gruzji.

ZWIEDZAJ GRUZJĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i urozmaicić zwiedzanie

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych i punktów Gruzji - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

Jednodniowe wycieczki z Tbilisi - gdzie jeszcze pojechać?

Wyjazd do klasztoru Cminda Sameba to dobry pomysł na jednodniową wycieczkę z Tbilisi. W drogę możesz wyruszyć ok. 8:00 rano i wrócić do stolicy Gruzji jeszcze wieczorem, dając sobie jeszcze szansę na gruziński obiad w Stepancmindzie.

Jeśli myślisz o innych możliwościach jednodniowych wycieczek z Tbilisi, przygotowałem dla Ciebie zestawienie aż 13 ciekawych kierunków na takie wypady. Znajdziesz tam zarówno pomysły na krótkie wycieczki "na pół dnia", jak i nieco bardziej czasochłonne wyjazdy.

Polecam Ci zainteresowanie się kierunkami, które zrobiły na mnie duże wrażenie:

 • Dawit Garedża - kompleks monastyrów wykutych w skałach na granicy między Gruzją, a Azerbejdżanem (co jest przedmiotem sporu między krajami). Droga do Dawit Garedża wiedzie przez piękne, półpustynne tereny z samotną miejscowością Udabno,
 • Mccheta i klasztor Jvari - wycieczka do pierwszej stolicy Gruzji z pochodzącym z XI wieku kościołem Sweti Cchoweli oraz pobliskim monastyrem Jvari - wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO,
 • atrakcje Gori i Muzeum Stalina - chociaż miasto Gori kojarzy się prawie wyłącznie z Muzeum Stalina, ma do zaoferowania więcej atrakcji - w tym przepiękne widoki na okolice z dużej twierdzy Goris Ciche,
 • Borjomi - popularne gruzińskie uzdrowisko znane ze swojej leczniczej wody Borjomi, którą można kupić w wielu krajach świata. Uroczo położone w Wąwozie Bordżomskim miasteczko ze słynnym Parkiem Centralnym,
 • Signagi i klasztor Bodbe - wyjazd do malowniczo położonego miasteczka w winiarskim regionie Kachetii, z zachowanymi okazałymi murami obronnymi i położonym niedaleko klasztorem Bodbe.

Podróż do Gruzji - o czym powinieneś pamiętać?

Jak każda podróż za granicę, wyjazd do Gruzji wymaga odpowiednich przygotowań i zaplanowania kilku ważnych spraw. Domyślam się, że ten etap przygotowań może być stresujący - wypisałem więc poniżej wszystkie ważne kroki, o których powinieneś pamiętać przed podróżą do Gruzji.

Sprawdź aktualne warunki wjazdu do Gruzji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty korzystając z Momondo lub wyszukiwarki Wizzair.

Wykup ubezpieczenie podróży korzystając z darmowego kalkulatora ofert.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Jeśli nie masz ochoty na planowanie, zamów indywidualny plan zwiedzania Gruzji szyty na miarę.

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii Gruzja, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.
Wynajmij samochód i bądź elastyczny w podróżowaniu po zakamarkach Gruzji.
Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał kolejne punkty Gruzji.

Poznaj listę najlepszych książek o Gruzji i kup te, które najbardziej chciałbyś przeczytać.

Ciesz się wyjazdem! Życzę Ci udanej podróży do Gruzji

Pocztówkowy widok na górę Kazbek i klasztor Cminda Sameba to jedno z najczęściej pojawiających się w sieci ujęć z Gruzji. Czy mieliście już okazję sprawdzić na własnej skórze, jak piękna jest Gruzja? A jeśli nie, to czy kręci Was odwiedzanie tak popularnych turystycznie miejsc? Koniecznie dajcie mi o tym znać w komentarzach.

PLANUJESZ PODRÓŻ DO GRUZJI?

Mogę Ci w tym pomóc na dwa sposoby - zdecyduj, który lepiej do Ciebie pasuje. 

SPOSÓB 1 - mapka atrakcji i ważnych punktów

Oszczędzaj czas na planowaniu atrakcji, nie przegap niczego ważnego i nie zastanawiaj się nad transportem i wyborem hoteli. 

SPOSÓB 2 - indywidualny plan podróży

Zupełnie nie myśl o planowaniu i przeszukiwaniu internetu - wszystko zaplanuję za Ciebie i dam Ci gotowy plan podróży.

Przygotuj się do podróży za granicę - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Rozsądne pakowanie się: poznaj moje wskazówki na temat pakowania się w minimalistyczny sposób. Dzięki temu nie będziesz dźwigać niepotrzebnych kilogramów. 

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę. Najniższy możliwy datek to 5 zł. Dziękuję Ci z góry za docenienie mojej pracy! ;) 

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże. Lista poniżej to ściągawka, z której możesz skorzystać. 

 • wygodne buty: mój sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach to Merrell Moab 2,
 • plecak: korzystam z taniego modelu Quechua Arpenaz NH100, który sprawdził się w każdych warunkach i bez problemu mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowy: na dłuższe podróże w dalsze zakątki świata zabieram plecak Quechua Forclaz 70, w którym mieści się wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • ręcznik szybkoschnący: tu również sprawdza się tani, wytrzymały model Nabaiji XL 110x175 cm, którym da się wytrzeć dorosły mężczyzna + mały Nabaiji S 39x55 cm do wycierania rąk i twarzy,
 • termos: najlepszym termosem, jakiego używałem jest butelka termiczna CamelBak MultiBev z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką - idealnie dla dwóch osób, 
 • telefon: Stories na Instagram oraz część zdjęć dostępnych na blogu to efekt mojej współpracy z telefonem iPhone XS, który w podróży jest moim drugim mózgiem,
 • dron: na świat z góry patrzę dzięki kompaktowemu, ważącemu raptem 249 g dronowi DJI Mavic Mini z zestawem Fly More Combo, który mieści się i w bagażu podręcznym, i w kieszeni, 

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest
6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross