Gruzja - co WARTO zobaczyć? 8 najlepszych atrakcji (zwiedzanie, przewodnik) / Blog podróżniczy

 1. NASTĘPNY POST
Co warto zobaczyć w Gruzji? Lista 8 najciekawszych atrakcji

Co warto zobaczyć w Gruzji? Lista 8 najciekawszych atrakcji

Gruzja swoją ogromną popularność wśród turystów zawdzięcza bogactwu krajobrazu i dużej różnorodności która sprawia, że każdy znajdzie w tym kraju coś, co go urzeknie. Wybór atrakcji, które zobaczymy podczas pierwszej podróży do Gruzji może być przez to trudny. W artykule podpowiem Ci, co zdecydowanie warto zobaczyć w Gruzji podczas kilkudniowej wyprawy.


Jeśli myślisz o wyjeździe do Gruzji, przeczytaj o tym, co warto wiedzieć przed podróżą do Gruzji w 2020 r. To największe kompendium praktycznej wiedzy o Gruzji!


Co znajdziesz w artykule?

 • mapę z zaznaczonymi wszystkimi punktami, które warto odwiedzić podczas podróży do Gruzji,
 • atrakcje Gruzji, które warto zobaczyć,
 • plan zwiedzania Gruzji (w ok. 7 dni),
 • wskazówki dotyczące dojazdu do ciekawych atrakcji Gruzji,
 • propozycje sprawdzonych noclegów,
 • propozycje atrakcji, które można ująć w planie zwiedzania w zależności od dostępnego czasu.

Lista miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji jest długa, bo Gruzja to kraj różnorodny i bogaty w atrakcje wszelkiej maści.

Odnajdą się tu miłośnicy morza i błogiego lenistwa w słońcu Morza Czarnego. Nie zabranie okazji do wymagającej wspinaczki, ale również przyjemnych trekkingów po łatwiejszych szczytach Kaukazu, Swanetii i Tuszetii. Gruzję pokochają na równi miłośnicy wina, pasjonaci sportów zimowych i osoby zakochane w historii.


Tworzę właśnie ebooka “Jak zaplanować podróż do Gruzji? Poradnik krok po kroku”. To jedyny poradnik, którego potrzebujesz, aby zaplanować swoją podróż – zapisz się więc na listę zainteresowanych ebookiem.


Przystanek w podróży Gruzińską Drogą Wojenną do Stepancmindy - pomnik przyjaźni gruzińsko-radzieckiej

Mapa atrakcji Gruzji, które warto odwiedzić


Na mapie poniżej zaznaczyłem dla Ciebie wszystkie atrakcje, które warto odwiedzić podczas pierwszej podróży do Gruzji.

Po ich zobaczeniu sam zadecydujesz, w którym regionie czujesz się najlepiej i które miejsca chciałbyś poznać głębiej podczas kolejnych podróży.Co warto zobaczyć w Gruzji?


Większość Polaków przybywających do Gruzji trafia na obsługiwane przez tanie linie lotnicze lotnisko w Kutaisi. O tym, jak dojechać z lotniska Kutaisi do miasta możesz przeczytać w moim artykule.


1. Kutaisi


Widok na Kutaisi z terenu świątyni Bagrati

Kutaisi traktowane jest przez sporą część odwiedzających Gruzję wyłącznie jako przystanek w podróży, wymuszony położeniem lotniska. Mało kto zastanawia się, co warto zobaczyć i zwiedzić w Kutaisi.

Miasta nie wymienia się na listach najważniejszych turystycznie punktów kraju, bo i rzeczywiście – architektonicznie nie jest zbyt ciekawe. Nie oznacza to jednak, że zwiedzanie Kutaisi całkowicie mija się z celem.

Jeśli mamy jednak możliwość wyegzekwowania kilku godzin na spacer po centrum miasta i odwiedzenie kilku zabytków i muzeów, to poświęcony czas nie będzie zmarnowany.


Co warto zobaczyć w okolicach Kutaisi?

Jaskinię Prometeusza – położona niedaleko miejscowości Ckaltubo, można ją zwiedzać codziennie przez cały rok. Wycieczkę do Jaskini Prometeusza można połączyć z wyprawą do kanionu Okatse w jednym dniu;

Kanion Okatse – wyrzeźbiony przez rzekę Okatse kanion, na który można spojrzeć z góry – dzięki przymocowanemu do skał, stalowemu chodnikowi.


Zwiedzanie Kutaisi wypada zacząć od najbardziej rozpoznawalnego zabytku miasta – zbudowanej na dobrze widocznym z wielu miejsc miasta wzgórzu katedry Bagrati.

Jej ruiny były wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale Gruzini tak wzięli sobie do serca potrzebę jej remontu, że ostatecznie… UNESCO obiekt z listy skreślił. W budynek zaingerowano na tyle mocno, że w oczach organizacji stracił swoje on ponadczasowe walory.


Co zobaczyć w Gruzji - katedra Bagrati po renowacji, która nie zrobiła wrażenia na UNESCO
Widok z katedry Bagrati na Kutaisi w Gruzji

Spacerując po ścisłym centrum miasta, trafiłem na dwa, niezbyt okazałe, ale dobrze eksponujące swoje zbiory muzea: Narodowe Muzeum Wojskowej Chwały oraz Państwowe Muzeum Historyczne.

Będąc w pierwszym z nich, warto przygotować się wcześniej na odebranie solidnej dawki historii współczesnej, opowiedzianej z punktu widzenia Gruzinów. Domyśliłem się, że rosyjskie zdanie na temat przedstawianych tam wydarzeń byłoby nieco odmienne.

W Państwowym Muzeum Historycznym będziemy mieli okazję przyjrzeć się historii osadnictwa na tych ziemiach. Może pochwalić się pokaźnymi zbiorami, a po wyjściu z niego będziemy mądrzejsi o szeroki kontekst historyczny.

Zbiory Państwowego Muzeum Historycznego w Kutaisi
Zbiory Państwowego Muzeum Historycznego w Kutaisi
Zbiory Państwowego Muzeum Historycznego w Kutaisi

Spragnionym gruzińskiej kuchni i czekającym na solidną porcję pierożków chinkali, polecam wizytę w restauracji El Paso. Zawsze wychodziłem z tego lokalu usatysfakcjonowany – dobrze najedzony, a jednocześnie niepoturbowany przez wysokie ceny.


Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o gruzińskiej kuchni, przeczytaj mój artykuł o 10 najlepszych daniach z Gruzji.


Zwiedzanie Kutaisi, mając na uwadze dość niewielką liczbę atrakcji turystycznych w samym mieście, ogranicza się do 2, 3-godzinnego spaceru.

Budynki w Kutaisi
Ludzie grający w parku w Kutaisi

Gdy już skończymy nasze zwiedzanie, możemy zdecydować się na spędzenie spokojnego wieczoru w Kutaisi i nocleg w tym mieście lub od razu pojechać do Tbilisi.

Marszrutki obsługujące Kutaisi odjeżdżają z dworca, a raczej placu postojowego, który mieści się blisko restauracji McDonald’s i dworca kolejowego.

Chcąc się tam dostać z centrum, możemy skusić się na niespełna 4-kilometrowy spacer albo skorzystać z taksówki. Nie powinna kosztować więcej niż 5 GEL, ale koniecznie trzeba się targować. Potulnie akceptując cenę rzuconą przez taksówkarza, możemy przepłacić 2- lub nawet 3-krotnie.

Marszrutka z Kutaisi do Tbilisi powinna kosztować 10-12 GEL. Po ok. 3-3,5 godziny podróży dotrzemy do położonego trochę na uboczu stolicy Gruzji placu Didube, z którego metro zawiezie nas do ścisłego centrum.


Przed wyjazdem za granicę wykup ubezpieczenie turystyczne – to obowiązkowy punkt przygotowań do każdej mojej podróży. Sprawdź, jaka jest cena ubezpieczenia Twojego wyjazdu i wybierz to, które będzie najkorzystniejsze.


Gdzie spać w Kutaisi? Polecane noclegi


Jako bazę noclegową na krótki pobyt w mieście polecam wybrać Hostel Kutaisi by Kote prowadzony przez wesołe, polsko-gruzińskie towarzystwo.

Właściciele sami zaproponowali mi wieczorny, darmowy transfer z lotniska wprost do hostelu, a na naszą prośbę otworzyli dla nas dodatkowo sklep pełen domowego wina i gruzińskich specjałów.

Bardzo dobre opinie zbiera również nowocześnie urządzony, zlokalizowany w centrum miasta Hotel Paradise Road.


2. Tbilisi


Widok na Tbilisi z twierdzy Narikala
Widok na Tbilisi z twierdzy Narikala

Miłośnicy zwiedzania miast znajdą w Tbilisi wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Centrum miasta można swobodnie zwiedzać pieszo.

Na wizytę w stolicy Gruzji warto przeznaczyć w swoich planach przynajmniej 2 dni.


Przygotowałem dla Ciebie przewodnik po najciekawszych (ale również nietypowych) miejscach w Tbilisi, które warto zobaczyć. To prawdopodobnie największy przewodnik po stolicy Gruzji w polskim internecie.


Stolica Gruzji to interesujące miasto, w którym po długich spacerach wśród rozwalających się, skrzypiących balkoników na Starym Mieście, można płynnie przejść do nowych, pachnących i wymuskanych dzielnic.

Gruzini postawili na konsekwentną modernizację swojej stolicy i udaje im się to bez popadania w kicz. No, może poza nigdy niedokończonym budynkiem filharmonii w kształcie srebrnych tub, które nie pasują zupełnie do niczego z ich otoczenia.

Łaźnia Orbeliani w dzielnicy Abanotubani
Sobór Trójcy Świętej w Tbilisi
Sobór Trójcy Świętej w Tbilisi – bezapelacyjnie najpiękniej oświetlony budynek w mieście
Uliczka Starego Miasta w Tbilisi
Uliczki Starego Miasta w Tbilisi
Uliczka Starego Miasta w Tbilisi
Ulica w Tbilisi w Gruzji

Głodni? Wpadnijcie do Salobie Bia, gdzie zjecie mniej powszechne wariacje na temat gruzińskiej, przepysznej kuchni.

Jeśli szukacie prostszych dań i nieco niższych cen (chociaż w Salobie jest naprawdę tanio), to idźcie do Samikitno przy Placu Wolności.

Nie kłamię – zjadłem tam w trzy dni wszystko, co mieli na kilku kartach menu pod nazwą “dania główne”. Nie żałował ani mój brzuch, ani portfel.


Zaplanuj zwiedzanie Tbilisi z moim artykułem: Zwiedzamy Tbilisi – co warto zobaczyć w stolicy Gruzji?


Gdzie spać w Tbilisi? Polecane noclegi w stolicy Gruzji:


 • Freedom Square Apart Hotel – mój absolutny numer jeden. Kilka minut od Placu Wolności, w klimatycznym podwórku wyglądającym tak, jak powinno wyglądać podwórko w Tbilisi. Wnętrze niezbyt przestronne, ale czyste i nowoczesne. Cena niewielka jak na standard.
 • Heart of Old Tbilisi Apartments 2 – dwupoziomowy, dość zabawnie urządzony apartament. Bardzo wąski, ale zaprojektowany z pomysłem, dobrze wykorzystujący dostępną powierzchnię. Blisko kultowej restauracji Racha, co jest silnym argumentem za zatrzymaniem się właśnie tutaj.
 • Aleon Hotel – hotel po drugiej stronie rzeki Kura. Spałem tu podczas moich dwóch pierwszych pobytów w Tbilisi i wspominam to miejsce bardzo dobrze. Minusem może być brak łazienki w pokoju, ale hotel jest kameralny, a przez to nie ma problemu z kolejkami do skorzystania z prysznica.

3. Klasztor Cminda Sameba w Stepancmindzie (Kazbegi)


Klasztor Cminda Sameba i Kazbek w Gruzji
Pocztówkowy krajobraz ze Stepancmindy – klasztor Cminda Sameba i majestatyczny szczyt Kazbeku

Do wyprawy Gruzińską Drogą Wojenną na północ kraju można podejść na kilka sposobów.

Spora część osób decyduje się na jednodniowy wyjazd i wieczorny powrót do Tbilisi. Podróż w jedną stronę zajmuję ponad 3 godziny.


Wycieczka do klasztoru Cminda Sameba w Kazbegi to jedna z największych atrakcji turystycznych Gruzji. Sprawdź, jak zaplanować zwiedzanie klasztoru Cminda Sameba i jakich widoków możesz się tam spodziewać.


Zakładając bezproblemowe przebycie trasy i złapanie na miejscu samochodu, który zawiezie nas pod sam klasztor Cminda Sameba, wykonalne jest powrócenie do Tbilisi tego samego dnia.

Tracimy jednak najważniejsze moim zdaniem doznania z pobytu w Kazbegi.

Wioska Gergeti widziana z klasztoru Cminda Sameba w Gruzji
Wioska Gergeti, od której oddalaliśmy się w drodze do klasztoru Cminda Sameba

Droga do klasztoru to przyjemny, ponad godzinny trekking przez wioskę Gergeti pełną rozsypujących się, kamiennych domów.

W miarę zdobywania kolejnych metrów wzgórza, za plecami roztacza się coraz dostojniejszy widok na schowane głęboko w podnóża doliny miasteczko oraz majestatyczne góry szczelnie otaczające Kazbegi.

Coraz lepiej widać też jedną z największych atrakcji turystycznych Gruzji – klasztor Cminda Sameba.


Klasztor Cminda Sameba z Kazbekiem w tle
Kazbek widziany z klasztoru Cminda Sameba w Gruzji
Bartek na tle gór Wielkiego Kaukazu

Chętni na ambitniejszy trekking mogą wybrać się na lodowiec Gergeti.


Gdzie spać w Stepancmindzie (Kazbegi)? Polecane noclegi


Sprawdzony nocleg w dobrych warunkach i z widokiem na klasztor zapewnia Pani Niko prowadząca Nikoloz Guesthouse.

W 2020 r. pokój dwuosobowy kosztował u niej 45 GEL (65 zł). Nie zabrakło gruzińskiej gościnności – przy zameldowaniu dostaliśmy od właścicielki po lampce domowego wina.

Rekomendowanym przeze mnie rozwiązaniem jest nocleg w Kazbegi, obejrzenie pięknego zachodu i wschodu słońca w scenerii potężnych gór Kaukazu i powrót do stolicy rankiem następnego dnia.


4. Gori (Muzeum Stalina)


Pomnik Stalina przy wejściu do Muzeum Stalina w Gori
Pomnik Stalina przy wejściu do Muzeum Stalina w Gori

Zanim przerzucimy się na zachodnią część kraju, powinniśmy zarezerwować jeden dzień na wycieczkę po okolicach Gori.

Miasto to należy do gatunku tych, które znane są szeroko z tylko jednego, niezbyt chwalebnego powodu.

O niechlubnej sławie Gori świadczy fakt, że w tym mieście, w 1878 r., urodził się Józef Stalin, przywódca ZSRR, dyktator i zbrodniarz przeciwko ludzkości.

Na centralnym placu Gori, do którego prowadzi szeroka ulica, nazywająca się niezmiennie od dziesiątek lat Aleją Stalina, stoi okazały budynek Muzeum Stalina.


Odwiedziłem Muzeum Stalina i opisałem swoje wrażenie w artykule “Muzeum Stalina w Gori, czyli świątynia wodza ZSRR”.


O prawdę historyczną w nim bardzo trudno, ale nie powinniśmy się bać odwiedzin w takich miejscach. Postać Stalina to gruzińskiej dziedzictwo, a w mikroświecie Gori jest on bohaterem niezależnie od tego, czy się z tym zgadzamy, czy nie.

Muzeum Stalina w żadnym wypadku nie jest obowiązkowym elementem wycieczki, ale ja polecam Ci jednak zwiedzić tę osobliwość.

Po zwiedzaniu taksówkarze zgromadzeni przed Muzeum zadbają, abyśmy szybko dobili targu i ruszyli w kierunku skalnego miasta Uplisciche. Jazda samochodem z centrum Gori nie powinna zająć dłużej niż 30 minut.


5. Skalne miasto Uplisciche


Co zobaczyć w Gruzji - Skalne miasto Uplisciche

Oddalając się o kilka kilometrów na wschód od Gori, nad brzegiem rzeki Mtkwari (Kura) znajdziemy bogate ślady starożytnego osadnictwa.

Widok z Uplisciche na rzekę Kurę

Wykute w stromym zboczu wzgórza, skalne miasto Uplisciche to jeden z najstarszych miejskich ośrodków na Kaukazie.


Spacer po wykutym w skale mieście Uplisciche opisałem w artykule: “Uplisciche – spacer przez skalne miasto w sercu Gruzji“. W tekście podpowiadam również, jak tanio dotrzeć do skalnego miasta.


Zwiedzanie skalnego miasta zajmuje przy wolnym tempie ok. 1,5 godziny.


6. Mccheta


Katedra Sweti Cchoweli

Jeśli okaże się, że powrót z Gori do Tbilisi wypada dość wcześnie, sugeruję wyskoczyć z marszrutki po drodze i poświęcić trochę czasu na Mcchetę – pierwszą stolicę Gruzji.

Mccheta obfituje w zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pocztówkowym motywem jest chociażby katedra Sweti Cchoweli i górujący nas miastem monaster Dżwari.

Marszrutki z Mcchety do Tbilisi kursują bardzo często i kosztują grosze – 1 GEL (1,5 zł).

Do stolicy musimy dojechać najpóźniej ok. 20, bo już po 21 zaczynamy nocną podróż pociągiem do Zugdidi. Celem – Swanetia.


7. Ushguli (Swanetia)


Co zobaczyć w Gruzji - Ushguli z widokiem na najwyższy szczyt Gruzji - Szcharę

Podróż jednym z tylko dwóch nocnych pociągów funkcjonujących w Gruzji pozwoli przemieścić się do bazy wypadowej do Swanetii – miasta Zugdidi.

Bilet na pociąg można kupić w kasie dworca kolejowego w Tbilisi, okazując przy tym obowiązkowo paszport każdego podróżnego. Aktualny rozkład jazdy jest publikowany na stronie gruzińskich kolei, ale od wielu lat nie zwykł się on zasadniczo zmieniać. W 2019 r. pociąg z Tbilisi odjeżdżał o 21:45.


O transporcie wewnątrz Gruzji napisałem szczegółowo w artykule “Gruzja – co warto wiedzieć przed podróżą w 2020?“. Na pewno przyda Ci się to podczas planowania podróży.


Przez to, że noc spędzamy w wagonie, nie tracimy ani chwili z cennych dni pobytu w Gruzji i tuż po 6 rano przesiadamy się do marszrutki jadącej z placu przed dworcem kolejowym w Zugdidi do Mestii, nieformalnej stolicy krainy Swanów.

Po trzech godzinach jazdy za oknem pojawia się Mestia. Zanim dotrzemy do celu, trzeba jeszcze ominąć stada krów, które korzystają z głównej drogi na równi z samochodami.

Widok na Mestię z drogi
Nieformalna stolica Swanetii – Mestia, z najwyższym szczytem Gruzji
Co zobaczyć w Gruzji - Kamienne wieże, które są typowym elementem krajobrazu Swanetii i Mestii
Kamienne wieże strażnicze to element krajobrazu, dla którego tysiące turystów decydują się na podróż do Swanetii

Miasteczko jest świetną bazą wypadową dla trekkingów po wzgórzach Swanetii.

Stąd też najłatwiej złapać samochód z kierowcą, który zawiezie nas do osławionego Ushguli – samotnej i niedostępnej wioski u podnóża najwyższego szczytu Gruzji.


O tym, jak dostać się do wioski Ushguli i na czym polega jej fenomen napisałem w artykule “Ushguli – samotna wioska wśród szczytów Gruzji“. Czuję, że to miejsce Cię zaciekawi!


Ushguli z widokiem na najwyższy szczyt Gruzji - Szcharę
Żyjące w rytmie przyrody Ushguli – maleńka wioska zdana na łaskę najwyższego szczytu Gruzji – Szchary
Wioska Ushguli w Swanetii (Gruzja)
Wioska Ushguli u stóp góry Szchara w Gruzji

Wycieczka do Ushguli zajmuje ok. 6 godzin. Pozostałą część dnia można spędzić w Mestii lub zostać w Ushguli na noc – wtedy jednak trzeba zadbać o powrotny transport do Mestii następnego dnia.


Gdzie spać w Mestii i w Ushguli?


Mestia cieszy się nie najgorszą bazą noclegową opartą na kilkudziesięciu guesthousach.

Bardzo dobre wrażenie zrobił na mnie obiekt Teo Guesthouse and Camping. Niewygórowana cena, ujmujące widoki z okien, bardzo przyzwoity standard bez zbytecznych luksusów – świetna opcja na jednodniowy pobyt w Mestii.


Polecane noclegi w Mestii:

 • Teo Guesthouse and Camping – niewygórowana cena, ujmujące widoki z okien, bardzo przyzwoity standard bez zbytecznych luksusów.
 • Guesthouse Robi – bardzo atrakcyjna cena, dostępne pokoje z balkonami, bardzo przytulnie,
 • Manoni’s Guesthouse – klimat hostelowy, dobra opcja dla większych grup, czysto, schludnie i wygodnie, nieco dalej od centrum, ale nie jest to problemem w tak małym mieście.

Polecane noclegi w Ushguli:

 • Caucasus Guesthouse – dobre warunki, niewygórowana cena, świetne widoki (chociaż w Ushguli ciężko trafić na kiepski widok z okna),
 • Mshvidoba – podobnie jak wyżej – wszystko poprawnie i na tyle wygodnie, na ile to możliwe w Ushguli.

8. Batumi


Co zobaczyć w Gruzji - Promenada nadmorska w Batumi
Miasto jest w ciągłej budowie. Większość obiektów powstaje z przeznaczeniem na wynajem apartamentów lub działalność hotelową

Jeśli skorzystacie z moich propozycji i po odwiedzinach w Swanetii skierujecie się do Batumi, to ważne jest jak najwcześniejsze opuszczenie Mestii.

Ostatnia marszrutka z Zugdigi do Batumi odjeżdża bardzo wcześnie i może się okazać, że docierając do Zugdidi o 15-16, będziemy już skazani na skorzystanie z taksówki.

Taksówka nie uderza to na szczęście zbyt mocno po kieszeni. Dwugodzinną, liczącą ponad 130 km trasę taksówkarz wycenił na 65 GEL (90 zł). Oczywiście nie odpuszczajcie targowania – początkowo żądał nawet 80 GEL (115 zł).


Batumi to miasto, które wypada zobaczyć chociaż raz w życiu. Zupełnie nie pasuje do obrazu, który Gruzja wyrobiła sobie przez wszystkie wcześniejsze dni mojej wycieczki.

Nadmorska promenada w Batumi pełna nowoczesnych budynków i drogich hoteli
Nadmorska promenada w Batumi i próbka królującej tu architektury
Budynek McDonald's w Batumi
To McDonald’s, jedna z najdziwniejszych konstrukcji, jaka wpadła mi tego dnia w oko

Szklane domy, które szczelnie wypełniły przybrzeżną aleję ciągnącą się przez całe miasto, w dosłownym i przenośnym sensie próbowały zasłonić przed naszymi oczami realny obraz Gruzji – nadal niezbyt zamożnej i niestabilnej gospodarczo.

Rosnące jak grzyby pod deszczu drogie hotele i apartamentowce o dość przypadkowej, leczącej kompleksy architekturze, mamiły przyjezdnych wizją Gruzji, która nie ziści się jeszcze przez długie lata.

Wieża ku czci gruzińskiego alfabetu czy diabelski młyn, dla którego wyrwano nieco przestrzeni na najwyższych piętrach jednego z wieżowców, to dla mnie ostateczne przykłady kiczu i braku umiaru w kreowaniu nowej, pudrowanej rzeczywistości.

Wieża Alfabetu i Diabelski Młyn wewnątrz budynku w Batumi
Kicz, o którym pisałem, uchwycony na jednym zdjęciu. Po prawej Wieża Alfabetu, opleciona taśmą z kolejnymi gruzińskimi literami. Po lewej wieża, w którą wmontowano diabelski młyn – oczywiście złoty.

Batumi całkiem nieźle prezentuje się z wagonika kolejki linowej Argo, która wspina się na jedno z okolicznych wzgórz.

Doskonale widać stąd, że nowa, bogata część gruzińskiego Dubaju ustępuje szybko miejsca niskiej, o wiele uboższej zabudowie mieszkalnej. Stąd świetnie widać też pracujący na wysokich obrotach port i współpracującą z nim, pobliską stację kolejową.

Górna stacja kolei linowej Argo, w której rozpościera się widok na Batumi
Górna stacja kolei linowej Argo, w której rozpościera się widok na Batumi
Wędkarz przy porcie w Batumi, w tle Wieża Alfabetu
Moje ulubione zdjęcie z pobytu w Batumi. Niczym niewzruszony wędkarz czekający na grubą rybę przy niezbyt miłym dla oka nabrzeżu, a w tle Wieża Alfabetu, symbol nowoczesności i nieco kiczowatej architektury miasta.

Ogólnie wrażenie o mieście poprawia dobrze odnowione, miłe dla oka Stare Miasto.

To, że moje wrażenie na temat Batumi jest dość negatywne nie oznacza, że nie warto chociaż raz w życiu pojawić się w tym mieście i wyrobić sobie własnego zdania.


Gdzie spać w Batumi?


Noc w Batumi spędziłem w apartamencie Natalia See Towers tuż przy wybrzeżu Morza Czarnego. Poranne widoki były bardzo przyjemne – nasz taras wychodził na nadmorską promenadę. Stosunek ceny do jakości był więcej niż bardzo dobry.


Polecane noclegi w Batumi:

 • ApartHotel Calypso in Orbi – jeden z najlepiej ocenianych w Batumi apartamentów, zlokalizowany tuż przy plaży. Mieści do 3 osób.
 • Boutique Hotel 32 – komfortowy hotel znajdujący się przy dolnej stacji kolei linowej Argo. Komfortowe, nowoczesne wnętrza i śniadanie wliczone w cenę.

Przejazd z Batumi do Kutaisi to kilkugodzinna podróż marszrutką, która powinna kosztować 10 GEL.

Jeśli chcemy dostać się z powrotem do Tbilisi, warto rozważyć 5-godzinną podróż wygodnym pociągiem.

Z obu miast łatwo dostaniemy się na pobliskie lotniska i wrócimy do Polski, po świetnie spędzonym czasie w bezapelacyjnie przepięknej Gruzji.


Podróżowanie po Gruzji może być łatwiejsze, jeśli wcześniej ktoś obdaruje się (lub sam się obdarujesz!) prezentem z mojej listy aż 40 najlepszych prezentów dla podróżników. Sprawdź, czy masz już wszystko z listy.


Jakie inne miejsca warto zobaczyć w Gruzji?


Nie ma idealnego planu na pierwszą wizytę w jakimkolwiek miejscu na świecie. Ile ludzi, tyle opinii i punktów widzenia.

Przed pierwszą podróżą do Gruzji spędziłem wiele godzin próbując ustalić taki plan, abym zobaczył maksymalnie dużo, a jednocześnie nie narzucił sobie karkołomnego tempa, przy którym zwiedzanie stawałoby się coraz mniej przyjemne.


Podczas zwiedzania Gruzji warto zwrócić uwagę na następujące atrakcje turystyczne:

 • Dawit Garedża – kompleks monastyrów, który przez swoje położenie na granicy gruzińsko-azerskiej, od dawien dawna jest przedmiotem międzypaństwowych sporów. Każda strona walczy o obiekty, które dla jednych, jak i drugich są ważnym elementem kulturowego dziedzictwa.
 • Skalne miasto Wardzia (Vardzia) – osada znacznie bardziej okazała od Uplisciche. Można tam dojechać z Borjomi, ale internet mówi również o rzadko kursujących, ale bezpośrednich marszrutkach z Tbilisi.
 • Borjomi – o ile klimat uzdrowiskowo-kurortowy jest Wam bliski.
 • Kachetia – region Gruzji, który słynie z produkcji pysznego, gruzińskiego wina. Do Kachetii jedzie się po to, aby zgłębić historię trunku, który na gruzińskiej ziemi pojawił się już kilka tysięcy lat temu.
 • Tuszetia – region Gruzji, który zapewni wspaniałe widoki na strome zbocza Wielkiego Kaukazu i kolejną odsłonę porażających urodą gruzińskich gór.

Natalka wspinająca się na wieżę strażniczą
W Gruzji trzeba czasami brać sprawy w swoje ręce i… wspinać się po kolejne przygody!

Zamierzasz wyjechać do Gruzji w najbliższym czasie? Jak wygląda Twój program zwiedzania? Czy zdecydowałeś się na moje propozycje miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji?

Napisz mi w komentarzu, jakie wrażenie zrobiła na Tobie Gruzja.


Wycieczka do Gruzji: praktyczne wskazówki

Chcesz wyjechać do Gruzji?
Przygotowuję dla Ciebie ebooka “Jak zaplanować podróż do Gruzji? Poradnik krok po kroku”.

To jedyny poradnik, którego potrzebujesz, aby zaplanować swoją podróż do Gruzji.
Zapisz się na listę zainteresowanych ebookiem, a będziesz mógł kupić go taniej.

Zarezerwuj loty
Najwięcej bezpośrednich lotów z Polski do Gruzji oferuje Wizzair, który lata na lotnisko w Kutaisi.

Zarezerwuj noclegi
Ogromną bazę obiektów noclegowych znajdziesz na Booking.com. Przydatne wskazówki i triki przy korzystaniu z Booking.com poznać w poradniku.

Na Airbnb wynająć można całe mieszkania za często niewielką cenę. Zarejestruj się za darmo z tego linka, a dostaniesz 140 zł zniżki na pierwszą rezerwację.

Zaplanuj transport
Przemieszczanie się po Gruzji jest bardzo tanie i całkiem wygodne. W zaplanowaniu transportu pomoże Ci artykuł o przemieszczaniu się po Gruzji.

Kup ubezpieczenie turystyczne
Podczas wyjazdów zagranicznych nie chroni Cię polskie ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli cokolwiek Ci się stanie i będziesz musiał skorzystać z pomocy medycznej, to bez ubezpieczenia zapłacisz za wszystko z własnej kieszeni.

Sprawdź za darmo w internetowym kalkulatorze, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne Twojego wyjazdu i kup to, które będzie oferowało najlepsze warunki.

Wymień złotówki na lari
Walutą obowiązującą w Gruzji jest lari. Przed podróżą wymień trochę gotówki lub wypłać lari z bankomatów, które są dostępne na lotniskach (w Kutaisi bankomaty są tuż przed wyjściem z terminala).

Aby sporo zaoszczędzić na wymianie walut, możesz skorzystać z karty Revolut lub karty Curve.
Podczas rejestracji w Curve wpisz kod promocyjny DWG7BVBE – otrzymasz wtedy od Curve 25 zł na start.

Zaplanuj zwiedzanie
Rzuć okiem na artykuł, w którym mówię o miejscach, które zdecydowanie warto odwiedzić w Gruzji.

Koniecznie przeczytaj też tekst, w którym mówię o wszystkim, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Gruzji.


Dołącz do społeczności bloga!


 • Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku – w każdy poniedziałek o 19:00 prowadzę tam live na tematy związane z podróżami.
 • Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – raz w tygodniu rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.
Autor artykułu: Bartek Dziwak

Bartek Dziwak

Pretendujący do bycia podróżnikiem pracownik na etacie, który stara się wycisnąć jak cytrynę każdą wolną chwilę i spędzić ją w podróży - to chyba moja najlepsza charakterystyka.
Kiedyś zakochałem się w wolności, jaką daje podróżowanie. Od tego czasu nie potrafię się zatrzymać.

19 komentarzy do “Co warto zobaczyć w Gruzji? Lista 8 najciekawszych atrakcji”

Zostaw swój komentarz