Co warto zobaczyć w Gruzji? Lista 8 najciekawszych atrakcji

27 października 2020
(aktualizacja: 26 kwietnia 2021)

Miłośniku podróży! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl. 

Gruzja swoją ogromną popularność wśród turystów zawdzięcza bogactwu krajobrazu i dużej różnorodności która sprawia, że każdy znajdzie w tym kraju coś, co go urzeknie. Wybór atrakcji, które zobaczymy podczas pierwszej podróży do Gruzji może być przez to trudny. W artykule podpowiem Ci, co zdecydowanie warto zobaczyć w Gruzji podczas kilkudniowej wyprawy.

Co znajdziesz w artykule?

 • mapę z zaznaczonymi wszystkimi punktami, które warto odwiedzić podczas podróży do Gruzji,
 • atrakcje Gruzji, które warto zobaczyć,
 • plan zwiedzania Gruzji (w ok. 7 dni),
 • wskazówki dotyczące dojazdu do ciekawych atrakcji Gruzji,
 • propozycje sprawdzonych noclegów,
 • propozycje atrakcji, które można ująć w planie zwiedzania w zależności od dostępnego czasu.
Przystanek w podróży Gruzińską Drogą Wojenną do Stepancmindy - pomnik przyjaźni gruzińsko-radzieckiej

Mapa atrakcji Gruzji, które warto odwiedzić

Przygotowałem mapę, na której zaznaczyłem dla Ciebie wszystkie atrakcje, które warto odwiedzić podczas pierwszej podróży do Gruzji. Dodatkowo znajdziesz tam polecane przeze mnie noclegi w kolejnych miejscowościach.

Jeśli chcesz otrzymać ode mnie mapę, podaj mi poniżej swoje imię i adres mailowy. Dostaniesz ode mnie linka do mapy, z której będziesz mógł korzystać zarówno na telefonie, jak i na komputerze.

Co warto zobaczyć w Gruzji?

Większość Polaków przybywających do Gruzji trafia na obsługiwane przez tanie linie lotnicze lotnisko w Kutaisi. O tym, jak dojechać z lotniska Kutaisi do miasta możesz przeczytać w moim artykule.

Lista miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji jest długa, bo Gruzja to kraj różnorodny i bogaty w atrakcje wszelkiej maści.

Odnajdą się tu miłośnicy morza i błogiego lenistwa w słońcu Morza Czarnego. Nie zabranie okazji do wymagającej wspinaczki, ale również przyjemnych trekkingów po łatwiejszych szczytach Kaukazu, Swanetii i Tuszetii. Gruzję pokochają na równi miłośnicy wina, pasjonaci sportów zimowych i osoby zakochane w historii.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed każdym wyjazdem wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

1. Kutaisi

Kutaisi traktowane jest przez sporą część odwiedzających Gruzję wyłącznie jako przystanek w podróży, wymuszony położeniem lotniska. Mało kto zastanawia się, co warto zobaczyć i zwiedzić w Kutaisi.

Miasta nie wymienia się na listach najważniejszych turystycznie punktów kraju, bo i rzeczywiście - architektonicznie nie jest zbyt ciekawe. Nie oznacza to jednak, że zwiedzanie Kutaisi całkowicie mija się z celem.

Widok na Kutaisi z terenu świątyni Bagrati

Jeśli mamy jednak możliwość wyegzekwowania kilku godzin na spacer po centrum miasta i odwiedzenie kilku zabytków i muzeów, to poświęcony czas nie będzie zmarnowany.

Zwiedzanie Kutaisi wypada zacząć od najbardziej rozpoznawalnego zabytku miasta - zbudowanej na dobrze widocznym z wielu miejsc miasta wzgórzu katedry Bagrati.

Gdzie spać w Kutaisi? Polecane noclegi

 • Hostel Kutaisi by Kote - prowadzony przez polsko-gruzińskie towarzystwo. Właściciele sami zaproponowali darmowy transfer z lotniska, a na naszą prośbę otworzyli dla nas sklep pełen gruzińskich specjałów.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb

Jej ruiny były wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale Gruzini tak wzięli sobie do serca potrzebę jej remontu, że ostatecznie... UNESCO obiekt z listy skreślił. W budynek zaingerowano na tyle mocno, że w oczach organizacji stracił swoje on ponadczasowe walory.

Co zobaczyć w Gruzji - katedra Bagrati po renowacji, która nie zrobiła wrażenia na UNESCO
Widok z katedry Bagrati na Kutaisi w Gruzji

Spacerując po ścisłym centrum miasta, trafiłem na dwa, niezbyt okazałe, ale dobrze eksponujące swoje zbiory muzea: Narodowe Muzeum Wojskowej Chwały oraz Państwowe Muzeum Historyczne.

Będąc w pierwszym z nich, warto przygotować się wcześniej na odebranie solidnej dawki historii współczesnej, opowiedzianej z punktu widzenia Gruzinów. Domyśliłem się, że rosyjskie zdanie na temat przedstawianych tam wydarzeń byłoby nieco odmienne.

W Państwowym Muzeum Historycznym będziemy mieli okazję przyjrzeć się historii osadnictwa na tych ziemiach. Może pochwalić się pokaźnymi zbiorami, a po wyjściu z niego będziemy mądrzejsi o szeroki kontekst historyczny.

Zbiory Państwowego Muzeum Historycznego w Kutaisi
Zbiory Państwowego Muzeum Historycznego w Kutaisi
Zbiory Państwowego Muzeum Historycznego w Kutaisi

Spragnionym gruzińskiej kuchni i czekającym na solidną porcję pierożków chinkali, polecam wizytę w restauracji El Paso. Zawsze wychodziłem z tego lokalu usatysfakcjonowany - dobrze najedzony, a jednocześnie niepoturbowany przez wysokie ceny.

Zwiedzanie Kutaisi, mając na uwadze dość niewielką liczbę atrakcji turystycznych w samym mieście, ogranicza się do 2, 3-godzinnego spaceru.

Budynki w Kutaisi
Ludzie grający w parku w Kutaisi

Gdy już skończymy nasze zwiedzanie, możemy zdecydować się na spędzenie spokojnego wieczoru w Kutaisi i nocleg w tym mieście lub od razu pojechać do Tbilisi.

Marszrutki obsługujące Kutaisi odjeżdżają z dworca, a raczej placu postojowego, który mieści się blisko restauracji McDonald's i dworca kolejowego.

Chcąc się tam dostać z centrum, możemy skusić się na niespełna 4-kilometrowy spacer albo skorzystać z taksówki. Nie powinna kosztować więcej niż 5 GEL, ale koniecznie trzeba się targować. Potulnie akceptując cenę rzuconą przez taksówkarza, możemy przepłacić 2- lub nawet 3-krotnie.

Marszrutka z Kutaisi do Tbilisi powinna kosztować 10-12 GEL. Po ok. 3-3,5 godziny podróży dotrzemy do położonego trochę na uboczu stolicy Gruzji placu Didube, z którego metro zawiezie nas do ścisłego centrum.

Co warto zobaczyć w okolicach Kutaisi? 

 • Jaskinię Prometeusza – położona niedaleko miejscowości Ckaltubo, można ją zwiedzać codziennie przez cały rok. Wycieczkę do Jaskini Prometeusza można połączyć z wyprawą do kanionu Okatse w jednym dniu.
 • Kanion Okatse - wyrzeźbiony przez rzekę Okatse kanion, na który można spojrzeć z góry - dzięki przymocowanemu do skał, stalowemu chodnikowi.

2. Tbilisi

Miłośnicy zwiedzania miast znajdą w Tbilisi wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Centrum miasta można swobodnie zwiedzać pieszo.

Widok na Tbilisi z twierdzy Narikala
Widok na Tbilisi z twierdzy Narikala

Na wizytę w stolicy Gruzji warto przeznaczyć w swoich planach przynajmniej 2 dni.

Przygotowałem dla Ciebie przewodnik po najciekawszych miejscach w Tbilisi, które warto zobaczyć. To prawdopodobnie najbardziej obszerny przewodnik po stolicy Gruzji w polskim internecie.

Stolica Gruzji to interesujące miasto, w którym po długich spacerach wśród rozwalających się, skrzypiących balkoników na Starym Mieście, można płynnie przejść do nowych, pachnących i wymuskanych dzielnic.

Gruzini postawili na konsekwentną modernizację swojej stolicy i udaje im się to bez popadania w kicz. No, może poza nigdy niedokończonym budynkiem filharmonii w kształcie srebrnych tub, które nie pasują zupełnie do niczego z ich otoczenia.

Łaźnia Orbeliani w dzielnicy Abanotubani
Sobór Trójcy Świętej w Tbilisi
Sobór Trójcy Świętej w Tbilisi - bezapelacyjnie najpiękniej oświetlony budynek w mieście
Uliczka Starego Miasta w Tbilisi
Uliczki Starego Miasta w Tbilisi
Uliczka Starego Miasta w Tbilisi
Ulica w Tbilisi w Gruzji

Głodni? Wpadnijcie do Salobie Bia, gdzie zjecie mniej powszechne wariacje na temat gruzińskiej, przepysznej kuchni.

Jeśli szukacie prostszych dań i nieco niższych cen (chociaż w Salobie jest naprawdę tanio), to idźcie do Samikitno przy Placu Wolności.

Nie kłamię - zjadłem tam w trzy dni wszystko, co mieli na kilku kartach menu pod nazwą "dania główne". Nie żałował ani mój brzuch, ani portfel.

Gdzie spać w Tbilisi? Polecane noclegi w stolicy Gruzji:

 • Freedom Square Apart Hotel – mój absolutny numer jeden. Kilka minut od Placu Wolności. Wnętrze niezbyt przestronne, ale czyste i nowoczesne. Cena niewielka jak na ten standard.
 • Aleon Hotel – hotel po drugiej stronie rzeki Kura. Spałem tu podczas moich dwóch pierwszych pobytów w Tbilisi i wspominam to miejsce bardzo dobrze. Minusem może być brak łazienki w pokoju.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb

3. Klasztor Cminda Sameba w Stepancmindzie (Kazbegi)

Do wyprawy Gruzińską Drogą Wojenną na północ kraju można podejść na kilka sposobów.

Klasztor Cminda Sameba i Kazbek w Gruzji
Pocztówkowy krajobraz ze Stepancmindy - klasztor Cminda Sameba i majestatyczny szczyt Kazbeku

Spora część osób decyduje się na jednodniowy wyjazd i wieczorny powrót do Tbilisi. Podróż w jedną stronę zajmuję ponad 3 godziny.

Wycieczka do klasztoru Cminda Sameba w Kazbegi to jedna z największych atrakcji turystycznych Gruzji.

Zakładając bezproblemowe przebycie trasy i złapanie na miejscu samochodu, który zawiezie nas pod sam klasztor Cminda Sameba, wykonalne jest powrócenie do Tbilisi tego samego dnia.

Tracimy jednak najważniejsze moim zdaniem doznania z pobytu w Kazbegi.

Wioska Gergeti widziana z klasztoru Cminda Sameba w Gruzji
Wioska Gergeti, od której oddalaliśmy się w drodze do klasztoru Cminda Sameba

Droga do klasztoru to przyjemny, ponad godzinny trekking przez wioskę Gergeti pełną rozsypujących się, kamiennych domów.

W miarę zdobywania kolejnych metrów wzgórza, za plecami roztacza się coraz dostojniejszy widok na schowane głęboko w podnóża doliny miasteczko oraz majestatyczne góry szczelnie otaczające Kazbegi.

Coraz lepiej widać też jedną z największych atrakcji turystycznych Gruzji - klasztor Cminda Sameba.

Klasztor Cminda Sameba z Kazbekiem w tle
Kazbek widziany z klasztoru Cminda Sameba w Gruzji
Bartek na tle gór Wielkiego Kaukazu

Chętni na ambitniejszy trekking mogą wybrać się na lodowiec Gergeti.

Gdzie spać w Stepancmindzie (Kazbegi)? 

 • Nikoloz Guesthouse - sprawdzony nocleg w dobrych warunkach i z widokiem na klasztor zapewnia Pani Niko. Przy zameldowaniu dostaliśmy po lampce domowego wina.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb

4. Gori (Muzeum Stalina)

Zanim przerzucimy się na zachodnią część kraju, powinniśmy zarezerwować jeden dzień na wycieczkę po okolicach Gori.

Miasto to należy do gatunku tych, które znane są szeroko z tylko jednego, niezbyt chwalebnego powodu.

Pomnik Stalina przy wejściu do Muzeum Stalina w Gori
Pomnik Stalina przy wejściu do Muzeum Stalina w Gori

O niechlubnej sławie Gori świadczy fakt, że w tym mieście, w 1878 r., urodził się Józef Stalin, przywódca ZSRR, dyktator i zbrodniarz przeciwko ludzkości.

Na centralnym placu Gori, do którego prowadzi szeroka ulica, nazywająca się niezmiennie od dziesiątek lat Aleją Stalina, stoi okazały budynek Muzeum Stalina.

Odwiedziłem Muzeum Stalina i opisałem swoje wrażenie w artykule.

O prawdę historyczną w nim bardzo trudno, ale nie powinniśmy się bać odwiedzin w takich miejscach. Postać Stalina to gruzińskiej dziedzictwo, a w mikroświecie Gori jest on bohaterem niezależnie od tego, czy się z tym zgadzamy, czy nie.

Muzeum Stalina w żadnym wypadku nie jest obowiązkowym elementem wycieczki, ale ja polecam Ci jednak zwiedzić tę osobliwość.

Po zwiedzaniu taksówkarze zgromadzeni przed Muzeum zadbają, abyśmy szybko dobili targu i ruszyli w kierunku skalnego miasta Uplisciche. Jazda samochodem z centrum Gori nie powinna zająć dłużej niż 30 minut.

Jedziesz za granicę? Możesz dużo zaoszczędzić na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve mogę wymieniać waluty za granicą po kursie międzybankowym, czyli najtaniej, jak to możliwe. Chodzenie do kantoru nie ma już sensu. Korzystanie z karty jest bezpłatne. 

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

5. Skalne miasto Uplisciche

Oddalając się o kilka kilometrów na wschód od Gori, nad brzegiem rzeki Mtkwari (Kura) znajdziemy bogate ślady starożytnego osadnictwa.

Co zobaczyć w Gruzji - Skalne miasto Uplisciche
Widok z Uplisciche na rzekę Kurę

Wykute w stromym zboczu wzgórza, skalne miasto Uplisciche to jeden z najstarszych miejskich ośrodków na Kaukazie.

Spacer po wykutym w skale mieście Uplisciche opisałem w artykule.

Sprawdź artykuł: Uplisciche - spacer przez skalne miasto w sercu Gruzji

Zwiedzanie skalnego miasta zajmuje przy wolnym tempie ok. 1,5 godziny.

6. Mccheta

Jeśli okaże się, że powrót z Gori do Tbilisi wypada dość wcześnie, sugeruję wyskoczyć z marszrutki po drodze i poświęcić trochę czasu na Mcchetę - pierwszą stolicę Gruzji.

Katedra Sweti Cchoweli

Mccheta obfituje w zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pocztówkowym motywem jest chociażby katedra Sweticchoweli i górujący nas miastem monaster Dżwari.

Marszrutki z Mcchety do Tbilisi kursują bardzo często i kosztują grosze - 1 GEL (1,5 zł).

Do stolicy musimy dojechać najpóźniej ok. 20, bo już po 21 zaczynamy nocną podróż pociągiem do Zugdidi. Celem - Swanetia.

7. Ushguli (Swanetia)

Podróż jednym z tylko dwóch nocnych pociągów funkcjonujących w Gruzji pozwoli przemieścić się do bazy wypadowej do Swanetii - miasta Zugdidi.

Co zobaczyć w Gruzji - Ushguli z widokiem na najwyższy szczyt Gruzji - Szcharę

Bilet na pociąg można kupić w kasie dworca kolejowego w Tbilisi, okazując przy tym obowiązkowo paszport każdego podróżnego. Aktualny rozkład jazdy jest publikowany na stronie gruzińskich kolei, ale od wielu lat nie zwykł się on zasadniczo zmieniać. W 2019 r. pociąg z Tbilisi odjeżdżał o 21:45.

Przez to, że noc spędzamy w wagonie, nie tracimy ani chwili z cennych dni pobytu w Gruzji i tuż po 6 rano przesiadamy się do marszrutki jadącej z placu przed dworcem kolejowym w Zugdidi do Mestii, nieformalnej stolicy krainy Swanów.

Po trzech godzinach jazdy za oknem pojawia się Mestia. Zanim dotrzemy do celu, trzeba jeszcze ominąć stada krów, które korzystają z głównej drogi na równi z samochodami.

Widok na Mestię z drogi
Nieformalna stolica Swanetii - Mestia, z najwyższym szczytem Gruzji
Co zobaczyć w Gruzji - Kamienne wieże, które są typowym elementem krajobrazu Swanetii i Mestii
Kamienne wieże strażnicze to element krajobrazu, dla którego tysiące turystów decydują się na podróż do Swanetii

Miasteczko jest świetną bazą wypadową dla trekkingów po wzgórzach Swanetii.

Stąd też najłatwiej złapać samochód z kierowcą, który zawiezie nas do osławionego Ushguli - samotnej i niedostępnej wioski u podnóża najwyższego szczytu Gruzji.

O tym, jak dostać się do wioski Ushguli i na czym polega jej fenomen napisałem w artykule.

Ushguli z widokiem na najwyższy szczyt Gruzji - Szcharę
Żyjące w rytmie przyrody Ushguli - maleńka wioska zdana na łaskę najwyższego szczytu Gruzji - Szchary
Wioska Ushguli w Swanetii (Gruzja)
Wioska Ushguli u stóp góry Szchara w Gruzji

Wycieczka do Ushguli zajmuje ok. 6 godzin. Pozostałą część dnia można spędzić w Mestii lub zostać w Ushguli na noc - wtedy jednak trzeba zadbać o powrotny transport do Mestii następnego dnia.

Polecane noclegi w Mestii:

 • Teo Guesthouse and Camping – niewygórowana cena, ujmujące widoki z okien, bardzo przyzwoity standard bez zbytecznych luksusów.
 • Guesthouse Robi – bardzo atrakcyjna cena, dostępne pokoje z balkonami, bardzo przytulnie,
 • Manoni’s Guesthouse – klimat hostelowy, dobra opcja dla większych grup, czysto, schludnie i wygodnie, nieco dalej od centrum, ale nie jest to problemem w tak małym mieście.

Polecane noclegi w Ushguli:

 • Caucasus Guesthouse – dobre warunki, niewygórowana cena, świetne widoki (chociaż w Ushguli ciężko trafić na kiepski widok z okna),
 • Mshvidoba – podobnie jak wyżej – wszystko poprawnie i na tyle wygodnie, na ile to możliwe w Ushguli.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb

8. Batumi

Jeśli skorzystacie z moich propozycji i po odwiedzinach w Swanetii skierujecie się do Batumi, to ważne jest jak najwcześniejsze opuszczenie Mestii.

Co zobaczyć w Gruzji - Promenada nadmorska w Batumi
Miasto jest w ciągłej budowie. Większość obiektów powstaje z przeznaczeniem na wynajem apartamentów lub działalność hotelową

Ostatnia marszrutka z Zugdigi do Batumi odjeżdża bardzo wcześnie i może się okazać, że docierając do Zugdidi o 15-16, będziemy już skazani na skorzystanie z taksówki.

Taksówka nie uderza to na szczęście zbyt mocno po kieszeni. Dwugodzinną, liczącą ponad 130 km trasę taksówkarz wycenił na 65 GEL (90 zł). Oczywiście nie odpuszczajcie targowania - początkowo żądał nawet 80 GEL (115 zł).

Batumi to miasto, które wypada zobaczyć chociaż raz w życiu. Zupełnie nie pasuje do obrazu, który Gruzja wyrobiła sobie przez wszystkie wcześniejsze dni mojej wycieczki.

Nadmorska promenada w Batumi pełna nowoczesnych budynków i drogich hoteli
Nadmorska promenada w Batumi i próbka królującej tu architektury
Budynek McDonald's w Batumi
To McDonald's, jedna z najdziwniejszych konstrukcji, jaka wpadła mi tego dnia w oko

Szklane domy, które szczelnie wypełniły przybrzeżną aleję ciągnącą się przez całe miasto, w dosłownym i przenośnym sensie próbowały zasłonić przed naszymi oczami realny obraz Gruzji - nadal niezbyt zamożnej i niestabilnej gospodarczo.

Rosnące jak grzyby pod deszczu drogie hotele i apartamentowce o dość przypadkowej, leczącej kompleksy architekturze, mamiły przyjezdnych wizją Gruzji, która nie ziści się jeszcze przez długie lata.

Wieża ku czci gruzińskiego alfabetu czy diabelski młyn, dla którego wyrwano nieco przestrzeni na najwyższych piętrach jednego z wieżowców, to dla mnie ostateczne przykłady kiczu i braku umiaru w kreowaniu nowej, pudrowanej rzeczywistości.

Wieża Alfabetu i Diabelski Młyn wewnątrz budynku w Batumi
Kicz, o którym pisałem, uchwycony na jednym zdjęciu. Po prawej Wieża Alfabetu, opleciona taśmą z kolejnymi gruzińskimi literami. Po lewej wieża, w którą wmontowano diabelski młyn - oczywiście złoty.

Batumi całkiem nieźle prezentuje się z wagonika kolejki linowej Argo, która wspina się na jedno z okolicznych wzgórz.

Doskonale widać stąd, że nowa, bogata część gruzińskiego Dubaju ustępuje szybko miejsca niskiej, o wiele uboższej zabudowie mieszkalnej. Stąd świetnie widać też pracujący na wysokich obrotach port i współpracującą z nim, pobliską stację kolejową.

Górna stacja kolei linowej Argo, w której rozpościera się widok na Batumi
Górna stacja kolei linowej Argo, w której rozpościera się widok na Batumi
Wędkarz przy porcie w Batumi, w tle Wieża Alfabetu
Moje ulubione zdjęcie z pobytu w Batumi. Niczym niewzruszony wędkarz czekający na grubą rybę przy niezbyt miłym dla oka nabrzeżu, a w tle Wieża Alfabetu, symbol nowoczesności i nieco kiczowatej architektury miasta.

Ogólnie wrażenie o mieście poprawia dobrze odnowione, miłe dla oka Stare Miasto.

To, że moje wrażenie na temat Batumi jest dość negatywne nie oznacza, że nie warto chociaż raz w życiu pojawić się w tym mieście i wyrobić sobie własnego zdania.

Polecane noclegi w Batumi:

 • Natalia See Towers - apartamenty ze świetnym widokiem na Morze Czarne,
 • ApartHotel Calypso in Orbi - jeden z najlepiej ocenianych w Batumi apartamentów, zlokalizowany tuż przy plaży. Mieści do 3 osób.
 • Boutique Hotel 32 - komfortowy hotel znajdujący się przy dolnej stacji kolei linowej Argo. Komfortowe, nowoczesne wnętrza i śniadanie wliczone w cenę.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb

Przejazd z Batumi do Kutaisi to kilkugodzinna podróż marszrutką, która powinna kosztować 10 GEL.

Jeśli chcemy dostać się z powrotem do Tbilisi, warto rozważyć 5-godzinną podróż wygodnym pociągiem.

Z obu miast łatwo dostaniemy się na pobliskie lotniska i wrócimy do Polski, po świetnie spędzonym czasie w bezapelacyjnie przepięknej Gruzji.

Jakie inne miejsca warto zobaczyć w Gruzji?

Nie ma idealnego planu na pierwszą wizytę w jakimkolwiek miejscu na świecie. Ile ludzi, tyle opinii i punktów widzenia.

Przed pierwszą podróżą do Gruzji spędziłem wiele godzin próbując ustalić taki plan, abym zobaczył maksymalnie dużo, a jednocześnie nie narzucił sobie karkołomnego tempa, przy którym zwiedzanie stawałoby się coraz mniej przyjemne.

Podczas zwiedzania Gruzji warto zwrócić uwagę na następujące atrakcje turystyczne:

 • Dawit Garedża - kompleks monastyrów, który przez swoje położenie na granicy gruzińsko-azerskiej, od dawien dawna jest przedmiotem międzypaństwowych sporów. Każda strona walczy o obiekty, które dla jednych, jak i drugich są ważnym elementem kulturowego dziedzictwa.
 • Skalne miasto Wardzia (Vardzia) - osada znacznie bardziej okazała od Uplisciche. Można tam dojechać z Borjomi, ale internet mówi również o rzadko kursujących, ale bezpośrednich marszrutkach z Tbilisi.
 • Borjomi - o ile klimat uzdrowiskowo-kurortowy jest Wam bliski.
 • Kachetia - region Gruzji, który słynie z produkcji pysznego, gruzińskiego wina. Do Kachetii jedzie się po to, aby zgłębić historię trunku, który na gruzińskiej ziemi pojawił się już kilka tysięcy lat temu.
 • Tuszetia - region Gruzji, który zapewni wspaniałe widoki na strome zbocza Wielkiego Kaukazu i kolejną odsłonę porażających urodą gruzińskich gór.
Natalka wspinająca się na wieżę strażniczą
W Gruzji trzeba czasami brać sprawy w swoje ręce i... wspinać się po kolejne przygody!

Zamierzasz wyjechać do Gruzji w najbliższym czasie? Jak wygląda Twój program zwiedzania? Czy zdecydowałeś się na moje propozycje miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji?

Napisz mi w komentarzu, jakie wrażenie zrobiła na Tobie Gruzja.

Przygotuj się do podróży: praktyczne wskazówki

✅ Spakuj się przed lotem

Sprawdź jak minimalistycznie spakować bagaż, aby nie dźwigać niepotrzebnych rzeczy.

 Zawsze kupuj ubezpieczenie turystyczne

Nigdy nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia. Sprawdź za darmo jego koszty i zagwarantuj sobie bezpieczeństwo za granicą. 

 Nie przepłacaj na wymianie walut

Zamów darmową kartę Curve, żeby wymieniać waluty najtaniej, jak to możliwe. Rejestrując się z tego linka dostaniesz od Curve aż 50 zł na start.

 Zarezerwuj tanie noclegi

Poznaj sposoby na rezerwację tanich i wygodnych noclegów na Booking.com.

 Zapisz się na darmowy kurs "Niezbędnik podróżnika"

Dołącz do darmowego kursu i poznaj aplikacje oraz strony internetowe, z których korzystają miłośnicy podróży.

Spodobał Ci się ten artykuł? 

Jeśli artykuł Ci się przydał, możesz wesprzeć mnie dobrowolną wpłatą już od 5 zł. Dzięki! 

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku - prowadzę tam cotygodniowe, darmowe prelekcje podróżnicze.
 2.  Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.
ok1.png

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 20%!

Kup pakiet 2 praktycznych ebooków - Góry Sowie i Karkonosze z Górami Izerskimi w promocyjnej cenie.

Łącznie aż 46 gotowych planów górskich wycieczek.

Skomentuj artykuł
guest
21 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross